tifranfiai'n a Tweede Kamer ongerust over hoge papierprijzen Champignons groeien in raadhuiskelder <^fcS-DEKENS De baard Een goed boek is heus niet altijd duur Rotterdam hoopt het nieuwe devies waardig te zijn Kleine televisie-oorlog „woedt" in België Afgevaardigde Ritmeester (WD) pleit voor Canadese dollars PUROL GENEEST l'üi iH Ji A A M3' Indonesië in de Tweede Kamer Peron wil geen hulp uit het buitenland Egyptisch groenboek over geschil met Engeland Plan-Schuman neeml eerste hindernis Werkloosheidcijfers verontrustend Grote wijziging in Siam te wachten Werk van componisten bekroond DUNLOPUO ESS 3ZH1 Moskou zendt weer nota naar Ankara Getuigenis van kracht Nieuwe bron van inkomsten voor Zeeuwse fruittelers Rijssels programma trekt meer dan het Bussumse Zes Gestapo-leden vrijgesproken Een nieuwsuccesboek van Kronkel Britse bokser mag Nederlander worden Geslaagde proef met indirecte televisie Meer kolen uit VS naar Europa? STADION-AMSTERDAM ENAVOiAUTO- A.N.W.B. Gelezen en gevlogen Zaterdag 1 December 1951 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vrijdagnamiddag werd in de Tweede Kamer de begroting van Financiën nog in behandeling genomen. Drie sprekers voerden het ■woord. Elh hunner vroeg aandacht voor de moeilijkheden van het dagblad- bedrijf in verband met de stijging der papierprijzen. „De abonnements prijs ïai misschien wel met 10 ets. per week verhoogd moeien worden" verzuchtte de heer Ritmeester (WD) „Want een verhoging van de advertentie-tarïeven zon als een boemerang werken" Nu zijn er zi. twee oplossing mogelijk: óf de regering stelt Canadese dollars ter beschik king voor de aankoop van papier, óf zij kan de omzetbelasting op adver tenties (ƒ2 miUioen) afschaffen. De heren v. d. Heuvel (AR) en vertegenwoordiging voor de moeilijk- Hofstra (PvdA) konden de wens naar een belastingverlichting onder strepen gelet op de culturele be langen, welke daarmee gemoeid zijn al wees laatstgenoemde er op, dat or een kleine moeilijkheid ver scholen lag in het feit, dat de om zetbelasting formeel ten laste van de adverteerders komt. De heer Ritmeester deed ook een goed woord voor de geïllustreerde bladen en de heer v, d. Heuvel wapperde er zelfs met een boven het spreekgestoelte. Dat was het personeelsblad „Wij van Financiën". HU had er n.l. bezwaar tegen dat dit gratis op het ministerie werd uitgereikt, hetgeen het Rijk 20.000 kost. W zouden IxU het verslag van onze parlementaire redacteur wtUen aanteke nen, dat de belangstelling van de volks- (Advertentie LM.) ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen (Vervolg van pag. 1) In strekking kwam het betoog van de heer Wel ter (KNP) in menig opzicht overeen met dat van zyn beide voorgangers. Als Indone sië meent dat de Unie een belem mering vormt voor goede verhou dingen. laten wij er dan van af stappen. Dan kan Indonesië deze Unie ook niet meer bezigen als hefboom voor het losmaken van N. Guinea. In dit verband criti- seerde de heer Weiter de houding van de P.v.d.A., die in feite af scheiding van dit gebiedsdeel zou voorstaan doch dit met het oog op de komende verkiezingen, zou maskeren achter internationaal be raad. Vervolgens erkende hij dat in Indonesië naast slechte ook wel goede dingen gebeuren. Hij meen de, dat de dagbladen daarvan meer melding moesten maken. Evenals ds. Zandt had hij critiek op bet regeringsbeleid, dat tot de Ambo- nese kwestie aanleiding had gege ven met name bepleitte hij op neming van Ambonezen in ons leger doch hij had toch ook wel waardering voor de wijze, waarop de Regenng dit moeilijke pro bleem thans trachtte op te lossen. In deze waardering stond de heer Stufkens (PvdA) aan zijn zijde, al beoordeelde hij bet ont staan van dit probleem bepaald anders. Hij bepleitte een krachti ger optreden legen de CRAMS. Gelet op de goede ervaringen met de militaire missie in Indonesië, verzocht hij overweging van de gedachte tot oprichting van een civiele missie, waarin Nederlandse ambtenaren zouden kunnen wor den ondergebracht. De heer De Groot (CPN) ten slotte meende dat ondanks de z.g. souvereiniteitsoverdraebt het kolo nialisme zich in Indonesië had ge handhaafd. Sedert de oprichting van de Unie zijn de levensomstan digheden voor het volk steeds slechter geworden. Het huidige regime verstikt de ontplooiing van het volk. En in N. Guinea zou slavenarbeid worden toegepast. Volgende week wordt het debat voortgezet. heden van de dagbladen er een bewijs voor vormt, dat men in deze Kring een open oog heeft voor de politieke en cul turele kant van deze kwestie. Hoge pa pierprijzen vormen allerminst alleen maar een economisch probleem voor de betrokken kranten-bedrijnen. Zij zon een directe bedreiging voor de demo cratie. die onmogelijk goed kan fimc- uonneren, wanneer de staatsburger zich geen eigen oordeel kan vormen. En dat laatste is slechts mogelijk, wanneer in eerste instantie de kranten hun taak als meuwsbrengers ei voorlichters van het publiek naar behoren kunnen vervuiler- Of afschaffing van de omzetbelasting op advertenties inderdaad een oplossing zou brengen, zoals de heer Ritmeester heelt opgemerkt, betwijfelen wij, omdat de kosten, die uit de verhoogde papicr- prys voortvloeien, ongeveer een 5-voud bedragen van het genoemde bedrag van 2 miUioen BUENOS AIRES Argentirië wil geen buitenlandse hulp. zo heeft presfdent Peron tegenover een groep leden van bet Amerikaanse congres, welke een bezoek aan Buenos Aires brengt, verklaard. Peron zei. dat de V.S beter zou den doen .,eea redelijke prijs" voor de Argentijnse uitvoer te betslen. De president zei, dat Argentinië „aan niemand een centavo schuldig was". CAIRO. Egypte zal over enige dagen een groenboek uitgeven over de historische achtergrond van de betrekkingen tussen Egypte en Groot-Brittannië. Een soortgelijk witboek met het Britse standpunt werd Donderdag iu Londen uitgegeven. Be Egyptische regering heeft ge zegd, dat Britse strijdkrachten Vrij dag een grote hoeveelheid stook olie in beslag hebben genomen. De politie in Abbassia heeft een inval gedaan in een „school voor bevnjdmgsbataljons" en daarbij zelfvervaardigde bommen in beslag genomen. De school was georgani seerd door de socialistische partij. In politieke kringen ziet men hierin een eerste stap van de rege ring om zich van de macht over de illegale bevrljdiiigsbataljons te ver zekeren. PARIJS De commissie van Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering beeft met 26 tegen 18 stemmen het plan- Sch timan goedgekeurd. De commu nistische en de Gaullistische leden van de commissie stemden tegen. Donderdag zal het debat in de Nationale Vergadering beginnen. Bijna 10.000 man op wachtgeld DEN HAAG De werkloosheids cijfers voor mannen vertonen in de laatste maanden m vergelijking met de cijfers over de overeen komstige maanden in 1950 een min der gunstige ontwikkeling, zoals uit het hierna volgende staatje blijkt: eind Juni 60668 56492 eind Juli 50434 62065 eind Augustus 56028 71355 emd September 49122 69586 eind October 53120 84150 De verminderde werkgelegenheid als gevolg van consumptiebeperking openbaart zich ook in het grote aantal wachtgelders. Per 30 Sep tember jl. waren in de textiel-, de leder- en schoenen- en de confec- tie-industrie resp. 6177, 2724 en 720 mannen met overheidssubsidie ge heel o£ gedeeltelijk op wachtgeld BANGKOK Het uit negen per sonen bestaande „voorlopige staats bestuur" van Thailand heeft na de macht te hebben overgenomen, pre mier PlDoel Songram in zijn ambt hersteld en hem tevens benoemd tot minister van Landsverdediging in het nieuwe kabinet. De nieuwe heer sers hebben aangekondigd dat zij de communistische partij zullen ver bieden. Zij hebben bekend gemaakt, dat een der redenen voor hun staats greep is geweest dat het voormalige parlement zijn plicht niet deed en dat zeer dikwijls op zittingen het quorum niet aanwezig was. Waarnemers verwachten ingrij pende wijzigingen waarbij alle be staande politieke partijen zullen verdwijnen. Het nieuwe kabinet telt zes burgers, vijf officieren van het leger en een van de luchtmacht DEN HAAG. De staatssecre taris van O. K. en W. heeft prij zen toegekend aan de componisten H. Henkemans (viool-concert)mr G. Landr° (derde symphonie) en M. Vermeulen (vierde sympho nie) Voorts ig- aan mevr. Hen- riëtte Bosmans een prijs verleend wegens haar verdienste als com poniste. Opdrachten tot het componeren van muziekwerken zijn gegeven aan L. van Delden, J. Felderhof, dr. A. v. d. Horst, M. Fiothuis, eiberg, W. Wijdeveld, K. van Eaaren, J. Vranken en Jur. Andriessen, (Advertentie Ï.M The original English Latex Foam Mattress LONDEN De Sowjet-Unie zegt in een nieuwe nota aan Turkije, dat deelneming van dat land aan „de agressieve plannen van het Atlanti sche blok" de betrekkingen tussen beide landen „ongetwijfeld ernstig zal schaden". Het antwoord van Turkije op een vroegere Russische nota van deze aard wordt onbevredigend geacht. Turkije verklaarde daarin, dat het zich bij het Atlantisch Pact had aangesloten als beveiliging tegen mogelijke agressie en dat de USSR niet anders kon doen dan toegeven, dat Turkije „ernstige redenen" had om bezorgd te zijn over zijn veilig heid. Minister zal gedenkplaat onthullen DEN HAAG. In de cantine van ds Ned. Stoomvaartmaatschappij „Oceaan" in Amsterdam komt een gedenkplaat, waarop de koninklij ke vermelding is aangebracht, toe gekend aan het verloren geganc schip „Polydorus". Minister Wem- mers zal Dinsdagmorgen de gedenk plaat onthullen. (Vervolg van pag. 1) In een geïmproviseerde rede ge waagde de b"fgemeester namens de stad van zijn grote erkentelijkheid voor het initiatief, dat Koningin Wilhelmma nog in haar regerings periode heeft genomen om dit de vies aan het stadswapen te verbin den en dit beeld aan Rotterdam te schenken. Hij bracht woorden van Thomas van Kempen m herinne ring: Het zyn met de omstandig heden die de mens sterk of zwak maken maar de omstandigheden stellen hem in de gelegenheid te tonen, of de mens sterk of zwak is „Wij hopen," aldus mr. Oud, „dat de omstandigheden de stad in de gelegenheid hebben gesteld te tonen, sterk te zijn. Moge het beeld hier staan voor eeuwen als getuigenis van de sterkte van haar, die het heeft geschonken en van de sterkte van Rotterdam." Prinses Wilhelmiua droeg met enkele eenvoudige woorden het beeld aan de burgemeester over, waarna de koninklijke bezoeksters het beeld van Anke Hans, dat in middels door Konmgm Juliana was onthuld, enige tijd aandachtig in ogenschouw namen. Na een ontvangst in de burge meesterskamer begaven de hoge gasten zich naar de Burger zaal, waar zich inmiddels de geno digden hadden verzameld. Terwijl thee werd aangeboden, werden wet houders en raadsleden, vertegen woordigers van de illegaliteit en de beeldhouwster met haar familie leden aan de Koningin en de Prin ses voorgesteld. Beiden betuigden aan Anke Hans haar grote tevre denheid over haar werk en com plimenteerden haar met het be- bereikte resultaat. Beschermt legér '■7. jverkoudheid,"griep én. keelontsteking (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN In de cantine van een sigarettenfabriek te Mer- xem (bij Antwerpen) hebben wij Vrijdagavond het Scapino-ballet zien dansen, via het televisiescherm na tuurlijk. Ofschoon wij een eind bui ten de actieradius van Lopik zaten, was de ontvangst uitstekend. Ovei het beeld waren de voor deze, door Philips georganiseerde, bijeenkomst uitgenodigde Belgen (Vlamingen, en Walen!) zeer tevreden. Het program ma vonden ze maar zo zo. België is al geruime tijd het ter rein van een kleine televisie-oorlog. Een eigen zender heeft het land nog niet. Daar wordt achter de scher men wèl druk aan gewerkt. Wel zyn er reeds enkele duizenden men- Aduertentte ff, M.) HILDESHEIM Omdat zij niet geweten henben. dat het executie bevel onwettig was, zijn Vrijdag Zes Duitse Gestapo-agenten vrijge sproken van de beschuldiging in de oorlogstijd 80 Italianen te hebben opgehangen. De zaak werd behan deld door een Duitse rechtbank. Uit het bewijsmateriaal bleek dat een pseudo-rechtbank de 80 Italianen drie andere buitenlanders en één Duitser veroordeelde wegens plun dering in Hildesheim na een bom bardement. De rechtbank merkte op, dat uit de deelneming van de Gestapo-agen ten aan de executie van de Italianen „een zeker gebrek aan menselijke achting" bleek. "Verder werd gezegd, dat „alle zon den uit het verleden niet op Hein- rich Himmler afgeschoven kunnen worden". i Een heerlijk gek boekje, waarin van S. Carmiggelt's verfijnde humor kunt genieten. Voor 2.50 doet hij U een ogen blik Uw dagelijkse beslommeringen vergeten. Houtvrij papier. Geplastificeerde band. Pr«s 2.50 Verkrijgbaar bij: VAN BUUL'S BOEKHANDEL N.V Goudse sin gel 503. Rotterdam Telef 20666 Giro 411295 BESTELBILJET Gelieve mij te zenden exempl. „Louter Leugens" ad 2.50. Naam: sen, die een ontvangtoestel hebben. Maar zij wonen hoofdzakelijk in het Waalse gebied, waar men de pro gramma's van Rijssel heel goed ont vangt, Deze Franse zender werkt echter met het 819-lünen-systeem, doch het Vlaamse deel heeft natuur lijk meer belangstelling voor het Nederlandse systeem (625 beeldlij nen). Van weerskanten wordt druk op de regering uitgeoefend, maar tot een definitief besluit is deze nog niet gekomen, Twee zenders dan? Dat zou een kostbare geschiedenis worden en de verdeeldheid zou er maar groter door worden. „De gewone man interesseert zich ook niet zo geweldig voor de techni sche problemen," vertelde men ons. „Welk systeem nu het beste beeld oplevert, och, dat ontgaat hem. Want zoveel verschil ziet de leek ook niet. Hij kijkt, wat de program ma's bieden en dan moet worden gezegd, dat Rijssel beter voor de dag komt dan Bussum, Het Neder landse programma is te statisch, te droog. Er wordt te veel gepraat en betoogd. Ofschoon technisch, Bus sum Het zeker van Rijssel wint." Toch had men wel met belang stelling de reportage uit Rotterdam gevolgd en aandachtig keek men ook naar de uitzending uit de AVRO-studio, ofschoon de meesten het programma nog te dilettanterig vonden. „Maar al die weerpraatjes, al die buitenlandse overzichten - neen, liever niet," zeiden de Belgen openhartig. (Van onze corespondent) GOES De burgemeester van. Kapel le, de heer H. G. van Suyle- komheeft in een kelder onder het gloednieuwe raadhuis de eerste champignons geplukt van zijn „eigen teelf'. Op speciale bedden in totaal veertig vierkante meter steken daar de Psalliota Compestris, oftewel weidechampignons, hun bol vormige tuitte hoedjes boven de aarde. Een liefhebber# van deze burger vader? Neen, een initiatief„Ik zie er mogelijkheden in voor mijn ge meente, ja zelfs voor geheel Zee land", zei hij ons. In de winter kunnen de fruitkwe kers. en vooral zij die over kassen beschikken, een aardige bijverdien ste hebben. Want Nederland, waar jaarlijks (vooral in Limburg) 300.000 kg champignons worden geoogst, kan meer gebruiken. Niet alleen voor de export, maar ook voor eigen gebruik, „Waarom moeten cham pignons langer een luxe-artikel zijn," vraagt de burgemeester van Kapelle zich af, „ook de tomaat was bet vroeger!" Verdienste zit er zeker in, meent de heer Van Suylekom. Weliswaar is een grote accuratesse bij het kweken vereist, doch er ïs geen kostbare en schaarse cultuurgrond voor nodig en het weer speelt vrij wel geen roL Vier en een halve ton paarden- mest liet de burgemeester uit Breda komen. Die is, ook na de cultures, nog goed te gebruiken in de fmlt- teeltbedrijven. Die mest werd buiten gefermenteerd en na drie weken in de bakken uitgespreid. Daarop werd het broed geent, dat men uit Enge land liet komen. Zes weken later werden de eerste champignons ge plukt. Ervaren kWekers kunnen zeven tot 16 kg champignons plukken op één vierkante meter. De waarde per kg bedraagt gemiddeld 3. Als men nu weet dat een vierkante meter in totaal 1.50 kosten vergt, kan men, de winst berekenen. BONN. Een gemengde juridi sche commissie van negen leden zal belast worden met de taak de problemen op te lossen, die ont staan door de opheffing van het be- zettingsstatuut voor West-Durtsland. In de commissie zullen drie Duitsers, een Amerikaan, een Brit, een Fransman en drie vertegen woordigers van andere Westeuro- pesc landen zitting hebben. Koningin Juliana wordt op het bordes van het Raadhuis door burgemeester Oud begroet. Nadat de vorstelijke gasten haar namen hadden gezet in „Het gulden boek" van Rotterdam, vertrokken zij om kwart over vier, toegejuicht door de zeer velen. d>e achter de afzetting op de Coolsmgel de No vemberwind hadden getrotseerd om Koningin en Prinses te kunnen groeten. Geen landsbelang, maar DEN HAAG De Britse bokser Alnc Alexand°r iie op Curasao woont heeft naturalisatie tot Neder lander aangevraagd Als voornaam ste reden vermeldde hy: het ver werven van titels (als buitenlander was hem dat onmogelijk). Naar aan leiding van een vraag van een Ka merlid of boksen dan een landsbe lang was, heeft de minister van Justitie in een nota gezegd, dat Alexander op Curasao werkt als au tomonteur en daar helemaal is in geburgerd. Om die reden heeft de minister geen bezwaar tegen zijn naturalisatie. Nieuwe Bijbelvertaling gereed gekomen DEN HAAG- Na 26 jaren ver taalarbeid is thans ook de uitgave van de bijbel in de nieuwe vertaling van het Nederlands Bijbelgenoot schap gereed gekomen. Het zal nog wel enkele weken duren eer de bijbels in handen van de bestellers zyn. Daarom zal met de officiële aanbieding aan de kerken gewacht worden tot 16 Januari. Op deze datum zullen exemplaren van de nieuwe vertaling door de voorzitter van het Bijbelgenootschap prof. dr G. N. "W. Grosheide worden over handigd aan vertegenwoordigers van de protestantse kerkerv On middellijk daarna volgt dan een openbare samenkomst. (Advertentie I.M.) u slaapt behr *7EL?S moderne kinder#2« die hun A- vap eten in de dreigende scha duw van professor Lupardi. s onder aards geknutsel met de Zn eln korte, pebenedyde Wjg door, waann zij de authentacrtew van Sinterklaas met aanvechten, maar het is een teer bloempje, op een kwade dag opeens blykl je zijn uitgebloeid. Neem de overkant. Twee Decembers ge leden, was hij nog gemakkelijk te flessen mei het paedagogische Deus ex machina ,J>as op hoor. anders vertel ik het aan Sinterklaas^maar vorig jaar ging het al niet meer op. Het een of andere verbitterde vriendje had een vaar onhoudbaar heden in de legende van de vige bisschop aangestipt, want toen zijn moeder de nadering van net feest als machtsmiddel begon te hanterenliet het ventje een sma lend gelach horen en zei: „Hij bestaat niet eens." De moeder begreep dat de eerste definitieve stap gezet uws op de lange weg die eindigt by het sterJ- bed, waarop men zich ten slotte met een galmend „Ik weet het niet3mag uitstrekken en hoewel ze de geeste lijke groei van de knaap niet m de knop tooit breken, had ze toch zoveel heimwee naar zijn vertederende lichtgelovigheiddat rij tegenwierp: Jtfaar hij komt toch elk jaar hier?" Dat was zo want Fritsje's oom oefende het actewrsberoep uit en had al een paar keer een zeer door werkte bisschop op die tweede étage ten beste gegeven. Aam. deze bewo gen achtermiddagen stond het jon getje even te denken, maar^ toen wierp hij de hele zaak van zich af door te zeggen: „Dat zoas een verklede vent „Nee Sinterklaas", hield de moeder vol. .JVtet waar", riep hy, „Zijn baard zit aan een elastiekje. Ais je er aan trekt en je laat 'm toeer los, den schiet hij zó tegen zijn kin." Ge bemerkt hoe diep de cyniek. der vrijzinnige logica reeds in dit zieltje doorgevreten was. De moeder zweeg en het het zo, maar toen ze een naar dagen later met haar broer over het Sinterklaasfeest sprak, zei zei ,Jk weet niet of het eigenlijk nog wel zin heeft dat je komt, dit jaar. Hij gelooft er wet meer aan. Sin terklaas heeft een baard met een elastiekje, zegt hij. Die kun je zó van zijn gezicht trekken." Nu beschikken toneelspelers over een soort lijmwaarmee zij alle mo gelijke haarwerken stevig ov hun gezicht kunnen bevestigen. Wetend waar de schoen bij Entsje wrong, besmeerde zijn oom op die vijfde December zijn kin met een extra grote hoeveelheid van dit materiaal en plakte de baard zó muurvast, dat een os er aan hangen kon. Toen reed hij in een taan naar zijn neef je, steeg naar de tweede etage en kwam binnen mef het élan van King Lear in het eerste bedrijf. „Zo jij bent dat rare jongetje", zei hij tegen Fritsje, dieondanks zijn verse Aufklarung, toch een beetje pips op de dioan zat, „Jij zegt dat mijn baard aan een elas tiekje zit, hè? Nou, trek er dan maar eens aan." Het was een aangrijpend ogenblik. De Sint boog zich wat voorover, zo dat zijn baard mooi languit voor het grypen hing en Fritsje stond bange lijk voor Hemen gaf er een klein rukje aan, als'was het een schelle- koord- „Harder. harder jongeman. Je weet het toch immers zo goed?" Nu zette Fritsje door, om zijn re- volutionnaire standpunt waar tema ken. Hij trok uit alle machf twee, drie keer, maar de haard gaf niet mee. Terwijl hij steeds heftiger voortging met zijn onderzoek keek h\j opzij naar zijn moeder en be- paaZd benepen klonk zijn stemmetje, toen hij riep: ,Moe - 't is de échte!" KRONKEL HILVERSUM Voor het eerst Is er op de Nederlandse televisie schermen een programma versche nen, dat niet direct uit de studio in Bussum kwam In de Hilversumse studio van de AVRO namen televi siecamera's een bont programma op, dat in een reoertagewagen, die op de binnenplaats van de studio stond, werd geregisseerd, gecontroleerd en vervolgens doorgezonden naar de studio in Bussum. Vandaar werd het programma naar de zender in Lopik „gestraald" om te worden uitgezon den. Er waren geen technische sto ringen. Ook het publiek in de zaal verscheen enkele malen op het scherm. Bij bestelling gelieve U bovenstaande bon in te zenden aan v. Buul's Boek handel, Goudsesmgel 503, Rotterdam. WASHINGTON Charles Wilson, die belast is met de leiding van de industriële mobilisatie in de Ver enigde Staten, zal met president Truman overleg plegen over de mo gelijkheid van verhoging van deko- lenleveranties aan Europa met 20 millioen ton per jaar. (Advertentie 1. M.) I Maandagmiddag en -avond in het restaurant 364e KEURING I SJSsffiOTÏ JyfrN betichte ons niet van het. gebruik van is grote woorden, wanneer wij het steeds groei ende aantal uitgevers, dat besluit tot de publicatie van een goedkope serie daarmede gelukwensen, als met hei verrichten van een culturele daad. "Wij durven dit te meer te zeggen, omdat deze goedkope Nederlandse of in het Nederlands vertaalde boeken over het geheel genomen van een uitstekend ge halte zijn. Laten, wij in de eerste plaats noemen de „Zilvermeeuw"-serie, uitgave Ser vice, den Haag (per deet I 95). In een zeer verzorgde uitgave treffen wij hier in 12 delen aan. Er zijn een paar goede kinderboeken by, een paar romans, oa. van Shoiem Ascli „Een Profeet verrijst", de thriller „H^t Lippenstift-Mysterie" van Ellery Queen en een paar populair- wetenschappelijke boeken, waarbij het alleraardigst geschreven en getekende j.Kunsthistone met een Glimlach" door Osbert Lancaster. (Met de feestdagen in zicht Hannie Schaft-lierdexxking zonder incidenten HAARLEM. Een groep van on geveer honderd mensen trok Vrij dagmiddag naar de ere-begraafplaats te Bloemendaal waar Hannie Schaft begraven ligt. In groepjes kwamen zij naar Overveen en formeerden daar een groep. De tocht had een ordelijk verloop. Incidenten deden zich niet voor. Een krans van witte chrysanfen en rose anjers met een rood-wit-blauw lint werd op het graf van Hannie Schaft gelegd. De overige graven werden eveneens van kleine bosjes bloemen voorzien. Snuffel eens in de Salamanderreeks Querldo f/2 50 per deet). U zult er ir aantreffen werken van Marianne Phi lips, Aart van der Werfhorst, Theun de Vnes. Henriette van Eyck, Van Schen kel en vele anderen. Dan de Nimmer-Pralend-serie, Njjph c Van üitmar (eveneens 2.50 per deel) met uitstekende namen als Slauerhoff. Vestdijk, Jo Boer, Bordewijk en Helman, om slechts een willekeurige keus te doen. Ook de Regenboog-serie van de We reldbibliotheek 2,25 per deel) beves tigt het oordeel, dat wie meer hecht aan de Innerlijke waarde van een boek dan aan het „zojuist verschenen", er goed Gezicht op de stad Hvreidha. met zijn prachtige moskeeen. Illustra tie ontleend aan D. v. d. Meu- lens „O nb ek end Ar ab ie" (H. MeulenhoffAmsterdam aan doet het goedkope boek te betrek ken in het doen van een keuze, Hier vinden we onder meer de „Korte Ara besken" van Louis Couperus, „Adoiphe" van Benjamin Constant, werk van Guy de Maupassant. Mark Twain en Joseph Conrad. Zeer goed litterair werk zal men ook aantreffen in de Paria-reeks, Fndlum- rceks en Pallas-recks, waaraan namen als Dostojewski, Lawrence, André Gide, Vestdijk. Roland Holst, Marja van Man nel van Loggem zijn verhonden. De prij zen vaneren. van (2.25 tot ƒ3.90 per deel. Zijn deze laatste series naar sormni- ger smaak wat aan de „moeilyke" kant, dat geldt rekcr niet voor de Leeuwen serie van Leopolds Uitcrversmlj (ƒ2.50 per deel. de ABC-serle van de uitgever Blitz (ƒ0 90 per deel), de Prisma-reeks van Het spectrum 1.25 per deel) en de Arias-recks van een combinatie van uitgevers f/1.95 per deel). Zij bieden ons een keus uit het beste werk van o s. Jan Campcrt, Johan Fabriclus, Wiliy Corsan. im de Leeuw en-serie); van Vi- ruly, Willem van lependaal c.a. (ABC- serie): Godfried Bomans e,a (Prisma) en Heyermans ca. (Atlas). Werkelijk, er is keus genoeg, En dan spreken wy nog met eens van de vaak zeer goede boeken, die de goedkope Britse, Amerikaanse, Franse en Duitse uitgaven bieden. 'Andere uitgaven In de meest werkelijke betekenis van het tvnoid is „Onbekend Arabiè** van D, v. d. Meuten het wetenschappelijk teer verantwoorde relaas van een ont dekkingsreis. Een reis naar het zuide lijk deel van Arabie, naar Hodhromaut, waar eens het sprookjesachtige rijk van de koningin van Seheba lag; 77 afbeel dingen, waarvan wij er hierbij één re produceren, verluchten de tekst. Uit gave H. Meulenhoff, A'dam (ƒ12,90). Boeiend ook en eveneens geïllustreerd Is „Naar een andere wereld" uit het Amerikaans door Lowell Thomas, bij Scheitens Si Qiltay te Amsterdam 7.95). Dankbaarheid vervult ons „Dc Grote President" door John Gunther. Deze journalist als weinigen heeft bier ln 430 pagina's het portret getekend van pre sident Roosevelt. Misschien juist door het zeer boeiende, anecdotlsche karak ter van dit boek kemt ons de grote pre sident zeer nabij. Uitgave F. G. Kroon den Bussum 11.90), Bij Querido, Amsterdam verscheen „Rusland, Geschiedenis van Land en Volk" door Elisabeth Seeger (ƒ11.50). Het ls een. royaal, rijk. met kaarten en platen geïllustreerd werk, dat op welbe wust populaire toon de lezer begrip schenkt ln de psychologie van het Rus sische volk. Kinderboeken onder zelfs de illusie van volledlg- held willen wij hieronder nog en kele kihderboeken noemen die dezer dagen van de pers kwamen. „Het nieuwe voorleesboek" van W. G. van du Hulst, met Illustraties van v. ri. Hulst Jr., uitgave Zomer en Ken ning» Wageningen. Een prachtig boek in een voortreffelijke uitvoering. Het bevat verhalen voor kmderer van vier tot tien jaar. Van de Hulst heeft met Jan Llgt- hart gemeen, dat hij volkomen zuiver de kindersfeer aanvoelt en dat zijn taai onmiddellijk by de kinderen aan spreekt, Zijn verhalen zijn rijk aan fan tasie, geestig, romantisch, spannend en gevoelig en een enkele keer ook reli gieus getint 13 90). Dezelfde lof w'llen wij toezwaaien aan „Het Vlaamse Sprookjesboek", samen gesteld door Maurlts dc Meyer en fraai geïllustreerd door Lutgard Meyer, uit gave W. de Haan, Utrecht. Binnen het bestek van 335 pagina's biedt het hon derd sprookjes die aanspreken zowel bij jong en oud De uitgcvcrU Kluitman te Alkmaar heeft andermaal uitgegeven het zeer ge slaagde „Zeven jongens en 'n ouwe schuit" door A. C. C. de Vletter (achtste druk, 3 90, 10—15 jaar) en van „Lei- dens Ontzet" door P. Visser de vijfde druk (1014 janr, 3 50). Daarnaast nog een aantal aardige jongens- en meisjes boeken in dezelfde leeftijdsgroep en prijsklasse. Antolne de Saint-Exupêry, de fijnzin nige Franse piloot-schrijver» schreef en illustreerde een der mooiste kinderboe ken die wjj kennen: „De Kleine Prins", waarvan btj Ad Donker te Rotterdam een buitengewoon goed verzorgde verta ling verscheen (/5 90). De grotere jeugd beeft ln de piloot Biggies een waardig opvolger gevonden voor Karl May's creatie Old Shatter- hand. Zeer spannend zyn de boeken „Biggies vliegt naar Tibet" en „Blggles dn Afrika" van captain W. E. Johns, uit gegeven door Born in Assen (/3 90). Binnen dit bestek willen wij ook wij zen op de uit zes delen bestaande „En cyclopaedic voor Ouders", waarvan het eerste doel is verschenen bij de N.V. De Haan, Utrecht (/7.80). In rustige, begrijpelijke taal behandelen deze ruira geïllustreerde boeken alles wat voor ouders van nut kan zijn. Over de muziek Bij Moutoil Co., Den Haag, ver- Scheen een herdruk van de popu laire „Inleiding tot de jeugdconcer- ten" door dr Peter van Anrooy 1.95). Niet alleen de jeugd, ook de ouderen zullen zich aan de hand. van de tekst en de vele illustraties kunnen onenteren over het orkest, de mogelijkheden en de taak van de instrumenten. Een aardig »n bevattelyk boekje. In de vorm van een sprookje schreef dr. Helènc Nolthenlus „Zwerftochten door het RUk der Muziek", uitgave Hof- bockerij (ƒ7.75. voor abonné's Hofboe- kerij 3.95). Het is een aantrekkelijk ge ïllustreerd boek, dat zich zeer goed leent om uit voor te lezen en dat het kind spelenderwijs enorm veel muzlekkennia bijbrengt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3