1 Djakarta's tekortkomingen breed uitgemeten Zigzag-naaimachines Ontvoeringsdrama werd een klucht Dollemansrit met een gestolen auto GELEZEN—, oorzaak van kortgeding Komt er een NATO-debat in de Tweede Kamer? „Zwarte Zee" voer door een mijnenveld 3 MINISTER PETERS OVER 1ND0NESIE Unie-onderhandelingen niet op regerings-niveau Officierskruis voor prins Bernhard WEK DE GAL IN UW LEVER OP Garagebedienden, die weigerden wagen mee te geven werden neergeslagen Postbode met hamer neer geslagen fs voetbalveld jachtterrein? I en gewogen^ Damesbeurs voor Haagse rechtbank-heren Kamerlid De Kadt doet een suggestie Toch goedkoper krantenpapier P Urker vissers zijn bij Madeira Theo Nieuwenhuis overleden Fel dispuut over de toelating politieke vluchtelingen SNEL BUITEN ADEM ABDIJSIROOP i Plan-Pleven volgende week in Straatsburg weer ter sprake Elf benzinetanks de lucht in: slechts één gewonde Sleepbootkapitein legde een onjuiste scheepsverklaring af Langere dienstplicht ook in Denemarken Adenauer nodigt Churchill uit Vrijdag 7 Decemiier 1951 (Van onze parlementaire redacteur) J>EN HAAG. In tildelübe tegenwoordigheid van leden van de Indo nesische delegatie, gezeten in de loges, heeft minister Peters Donderdag middag in de Tweede Kamer z(]n begroting verdedigd. Hij sprak er zifn bevreemding over uit. dat de Nederlandse regering uit een persbericht de overkomst en samenstelling van deze delegatie had moeten vernemen aleer do waarnemend Hoge Commissaris in Den Haag haar daarvan in kennis stelde. Bij het eindigen van de besprekingen met prof. Snpnmo is destijds de mening der Nederlandse regering over de verder te volgen prnccdurc kenbaar gemaakt Deie diende immers in overleg tussen beide regeringen te worden vastgesteld. Doch hierop werd. zo zei de minister, geen aast- woord ontvangen. Erg bemoedigend voor de dele' gat ie klonk een en ander niet. En de minister voegde daaraan toe, dat de besprekingen moeilijk vruchtbaar zouden kunnen zijn als de Indonesiërs hun wensen niet concreet zouden uitdrukken en hij wees bovendien op de noodzaak, dat vooraf een agenda zou moeten, worden vastgesteld. De heer Meye- rink (AR), die verzocht in de Ne derlandse delegatie, evenals in de Indonesische, ook Kamerleden op te nemen, kreeg ten antwoord, dat het helemaal niet vaststond, dat er een speciale delegatie zou worden benoemd. Het zijn zeer zeker geen onderhandelingen op regeringsni veau. Het is een gezamenlijke be studering van de mogelijkheden, om aan de Indonesische bezwaren tegemoet te komen. Met de heer De Graal (KVP) was de bewindsman het eens, dat het uit een oogpunt van beleid geen aanbeveling verdiende om de Nieuw-Guinea en de Unie-kwestie samen te koppelen. Aan minister Subardjo is wel meegedeeld, dat de regering ook bereid was de eerstgenoemde kwestie te bespre- ken. Doch daaraan werd toege- voegd, dat niet ingezien werd, hoe overeenstemming op dit punt be reikt zou kunnen worden. Evenals de heer De Kadt (PvdA) meende hij, dat de regering haar standpunt inzake Nieuw Guinea in het verleden duidelijk genoeg had uiteengezet. Het leek hem bezwaar lijk terzake nog eens een verkla- .ring af te leggen, vlak voor de a.s. besprekingen. Dat zou Nederland, als Indonesië zulks deed, bepaald ook niet waarderen. Intussen, het standpunt van Nederland is be kend: Nederland heeft de souve- reiniteit over Nieuw Guinea en is niet- verplicht deze- over te dra gen. „Maar waarom zegt U niet," zo vroeg de heer Weiter (KNP), ..dat U de souvereiniteit ook zal liandhaven? Dan is de kwestie met een duidelijk gesteld." Dit optimisme deelde minister Peters niet. Maar bovendien her innerde hij er aan, dat bij de sou- vereiniteitsoverdraebt deze kwes tie als een geschilpunt was aange duid en dat bij de kabinetsformatie was afgesproken, dat de regering een afwachtende houding zou in nemen en geen enkele stap tot wijziging van de huidige status zou overwegen zonder voorafgaand overleg met de Kamer. Hij verze kerde de Kamer, dat zij niet be vreesd behoefde te zijn voor een voldongen feit. Met betrekking tot die Unie deelde hij overigens het standpunt van de heer De Graaf, dat daarin waardevolle elementen scholen en liij betreurde het, dat van dit nut tig instrument niet dèt gebruik was gemaakt, dat de ontwerpers daar van destijds voor ogen stond. Dnch het leek hem onjuist van de hand having van bepaalde Unie-organen bij voorbaat een „conditio sine ana non" te maken. xn dit verband sprak hij wel de wens uit, dat van Indonesische zijde niet telkens zou worden terug gekomen op wat eenmaal is afgesproken. Krachtig keerde hij zich tegen de opmerking van mr Vonk (WD), dat hij zich schuldig zou maken aan „beleidsnihïlisme". Men mis kent daarmee het feit, zo meende hij, dat Nederland niet eenzijdig bepaalde oplossingen kan dicteren. HILVERSUM. - Omdat Prins Bernhard tijdens de oorlog zoveel heeft gedaan voor het leger en de marine, heeft de minister van Oor log, ir. C. Staf, hem Donderdagmid dag het officierskruis uitgereikt. De ze plechtigheid geschiedde op het bureau van de staf van de inspec teur-generaal der Koninklijke Land macht en der Komnkliike Marine op de ..Zwaluwenberg". De prins dankte de minister en speldde daarna zelf majoor Solder- man het officierskruis op de borst. Advertentie (LUC fr* F M A 3» 1 id TA Jf jJsSHl uur 7. J (Advertentie l. M.) O raii '8 morcen» ..kiplekker" uit bed springen. Elke das moet irw lecer een liter pal Ui uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft, u raakl verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERFILLETJBS om dl© üter gal op te wekkeD en uw spijsvertering sa stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover- rrofren om de gal te doen stromen. Eist Carterie Leverpilletjes. Mislukte roofoverval ZEIST. De brievenbesteller P. Z. uit Zeist is Woensdagavond om kwart over acht in de Vossenlaatt in de buurtschap Bosch en Duin door een automobilist, die hem te hulp had geroepen, met een hamer neergeslagen, De dader, het bleek de 25-jarige C. B. M. uit Arnhem te zijn, heeft zich later op de avond op het hoofdbureau van politie in Utrecht gemeld. Hij is overgebracht naar het politiebureau in Zeist, waar hij verklaarde, dat hjj de bedoeling had gehad de betrokken postbe ambte, die hy reeds dagenlang had geschaduwd, van 2ijn geld te bero ven. Het slachtoffer, dat na de aanslag de Dolderseweg wist te bereiken, werd daar door een passerende wiel rijder opgevangen en in een melk zaak binnengebracht. De man is naar het ziekenhuis in Zeist vervoerd. Zijn verwondingen zijn niet van ern stige card. VENLO De vraag of een voet balveld een jachtterrein is zal waar schijnlijk beslissend zijn voor een naak voor de Venlose kantonrech ter. Niet alleen in het hoge Noor den, gelijk enige weken terug bleek, eveneens door een kantongerecht zaak, doch ook in Limburg schijnen hazen een voorkeur te kebben voor voetbalvelden en voetballers voor het vangen van dit toild. Immers, de linksback van Helden 3 wist Lampe te bemachtigen, toen deze zich in de wedstrijd tegen Panningen 2 op 4 November in het strijdgewoel waag de. De voetballer moest zich een proces-verbaal laf en welgevdllenwe- gens het vervoeren van een dode haa$ tn het veld of buiten openbare wegen of voetpaden" en de haas werd in beslag genomen. De officier eiste zes gulden of drie dagen, hech tenis en verbeurdverklaring. - Maar de verdediger zei, dat van verboden vervoer van tui ld vol gens de Hoge Raad alleen sprake is op een jachtterrein en dat een voet balveld geen jachtterrein is. De kan tonrechter zal zich daarvan ter plaat se op de hoogte stelten en hield de zaak aan tot S Januari. EEN POTTER geveild voor zes mü- lioen zeshonderdduizend (6.600.000) francs. Dit enorme bedrag bracht-, tijdens de veiling van de collectie- Schloss in de Galerie Charpentier, Paulus Potters schilder# «Het bon te paard" op. Vele kijk- en koop lustigen bekijken 't kostbare doek. I-IET is aan de betrekkelijkheid van -1 x wat Du Perron zelf noemde: „het misverstand tussen mtt en de Holland se litteratuur" te danken, dat het uit geven van het verzamelde werk van deze schrijver een karwei is geworden, welks onvermijdelijke langdurigheid Velen met nauw verholen ongeduld ondergaan. Want het onbehagen, dat Du Perron voortdurend jegens een groot deel van de ..officiële Neder landse letterkunde" heeft gevoeld, was toch niet zo doorslaggevend, dat hij aan zijn in de jaren twintig reeds gekoesterd voornemen om met schrij ven op te houden gevolg heeft kunnen geven. Zijn schrifturen beslaan daar door duizenden bladzijden en wanneer dan au de verschijning van het vierde deel der verzamelde werken wordt aangekondigd, betekent daj nog maar een rustpauze halverwege. Deze uitgave omvat du Perron's eerste, kleine roman „Een voorbereiding", de latere verha lenbundels „Bij gebrek aan ernct" en ..Nutteloog verzeten het nimmer af zonderlijk uitgegeven Pol Muori". Ze zijn samengebracht onder de titel Poging tot afstand", die Du Perron er zelf aan heeft gegeven en die zo ty perend is voor zijn leven en werken. Want dit treft de lezer, die zit op gescheept met een teveel aan geperver teerde, na-oorlogse litteraire apekool: dat heel Du Perron's schrijverij één P°~ gen ls van een zindelijke geest om af stand te nemen tot de dingen, om ze van verre te overzien, te beoordelen en dan te laten schieten tot hij. als cos- mopollet en dus buitenstaander, vooral het kwade in het „goéd-Hollands bur gerdom" tot waarnemingsobject maak te, lag voor de hand, En evenzeer dat het doordringlngsvermogen van deze vreemdeling in het eigen vaderland wei eens faalde, althans een toom op wekte, aan de strikte rechtvaardigheid, waaraan zelfs de meest critlsche Neder lander wel eens moest twijfelen. Maar boven deze schuchtere beden kingen uit rijst toch het beeld van de oprechte, zuivere mens. die Du Perron was. De bestrijder van de moraal als facade voor het menselijk tekort: de bevestigd dus van een nieuwe moraal, die uitereaard de stempel van het Du Perroniaanse Individualisme droeg. (E. du Perron, Poging tot afstand. Ult- verij Contact, Arasterdam Zeepost voor Oost, West en emigratielanden DEN HAAG, Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van bet schip vermeld: Indonesië' m,s „Oranje" (24 Dec.), Nw. Guinea s.s. „Raki" (20 Dec,), Antillen m.s. „Hehcop" (12 Dec.), Suriname m s. ..Poseidon" (18 Dec.), Australië en Nw Zeeland via Enge land (8 Dec.) Canada s.s. „Wild Ranger" (10 Dec.}, en. s.E. „Averdjjk" (12 Dec.), Advertentie l.M.J Een advocaat kreeg oh sensatie, smokkelaar gratie pleidooi - toch inspiratie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dank z(j een kort geding tossen de fabrikanten van de Ffaff- en van de Fridor-naaimachines was de kamer van de president der Haagse rechtbank Donderdagmorgen omgetoverd tot een kleine Dames- beurs voorheren. De president kreeg er de twec-naaimachinemerken gedemonstreerd omdat de" directie van de Pfaff van mening Is, dat haar collega's van de Frldor onrechtmatig reclame maken met de zgn. „zigzag- naaimachine*". Th*, Hr J, D., Öosterhout, ontv. I fl. Tip naaimachines". De directie van Pfaff vorderde in kort geding een dwangsom van 10.000,-voor elke reclame, waarin niet nadrukkelijk wordt gesteld, dat de machine van Fri- dor niet automatisch is en boven dien publicatie van het vonnis. Namens Ffaff lichtte mr Adel- mejjer uit Den Bosch de dagvaar ding toe. Hij was van mening, dat in de advertenties ten onrechte de indruk wordt gevestigd, dat de machines van Fridor automatisch zig-zag naait. Dit zou volgens hem oneerlijke xoncurrentie zijn ten opzichte van de wèl automatische, machines, Om het automatisch zig-zag-naai- en duidelijk te maken, verscheen er als getuige een dame, die een (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken,"' zo vroeg de heer De Kadt (PvdA) Donderdagmiddag tUdens het vra genuurtje der Tweede Kamer, „ken nis genomen van het feit dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken op 3 Dec. j.L in het Lager huis verslag heeft uitgebracht over de resultaten van de te Rome ge houden bijeenkomst der N.A.T.O.- ministers?" DEN HAAG. Nadat de heer Hofstra (Arb.) in de Tweede Ka mer had aangestipt dat de 50,000 besparing por jaar die de voorge nomen verlaging van het invoer recht op krantenpapier voor de Nederlandse pers zou opleveren een o zo klein peulschilletje was vergeleken bij her toenemen van de onkosten voor dit bedrijf met tien a veertien millioen gulden 'sjaars, als resultaat van de prijs stijging, speculeerde minister Lief - tinck tóch op verlaging van de prijs van krantenpapier. Op zich zelf, dit gaf hij dan toe, mocht de door hem aangekondigde verlaging niet direct voordeel voor de Ne derlandse bladen opleveren, ten slotte zag hij in het hele Benelux- gebied een daling van de papier- prijs in het verschiet. Voorts spe culeerde hij dan op een soortge lijke daling ten gevolge van toe neming der papierproductie in Ca nada. Zijn ambtgenoot van Econo mische Zaken op wiens weg een dergelijk onderzoek ligt, is, naar hjj meedeelde, bezig na te gaan of niet door verhoging van_ het voor krantenpapier te verbruiken per centage oud papier de kosten in kwestie zullen kunnen dalen. „Acht de minister het niet ge wenst," zo vervolgde hij, „de Tweede Kamer op korte tennim op de hoogte te stellen van de resul taten en de perspectieven der be doelde bijeenkomst?" Minister stikker deed meer dan de heer De Kadt had gevraagd. Hij ging n.l. onmiddellijk over tot het doen van mededelingen. Hij gaf een opsomming van het aantal deelnemers en gaf een korte aan duiding van de besproken onder werpen. Van belang achtte hij de ver heldering, welke was bereidt tussen de Benelux-landen en het begrip, dal voor hun standpunt was gewekt bij de grote mogend heden. De heer De Kadt vroeg, of de minister het niet gewenst achtte, dat de Kamer aan deze zaak een debat zou wijden. op weg naar Argentinië) BRUSSEL. Naar de rederij Flandria te Oostende meldt, be- vinuen de Belgische vissersvaar tuigen met aan boord de Belgische en Nederlandse vissersgezinnen, die naar Mar del Plata in Argen tinië emigreren, zich thans bij het eiland Madeira voor de Npord- Wcst-kust van Afrika, Van hieruit zullen zij dezer dagen de £r?je sprong ondernemen naar Recife (Brazilië), een reust, die 14 dagen zal duren. Van Recife zullen zij daarna naar Argentinië varen. Alles is wel aan boord, BLARICUM Op 85-jarige leef tijd is overleden de sierkunstenaar Th. Nieuwenhuis. Hij bracht des tijds, met Léon Cachet en Deyssel- hoff, een grote omwenteling teweeg in de wereld van de kunstnijverheid door'voor die dagen modem, „krul- loos" werk te maken. De begrafenis vindt Zaterdag plaats, automatische machine van Pfaff op het bureau van de president kwam demonstreren. De raadsman van Fridor, mr J. Klazinga uit Den Haag, stelde daar een demonstratie van een nïet- automatiscbe machine tegenover. Hij wees er op dat zyn cliënte nimmer in haar reclame gespro ken had over „automatische zig. zag". Hij was van mening, dat er sprake is van „onrechtmatige mo nopolisering van de Nederlandse taal". Hif achtte het onjuist, dat de directie van Praff stelt, dat „zig- zag-machine" een naam is voor een automatische machine, daar met enige vaardigheid op een met- automatische machine ook genaaid kan worden met zig-zag-steken. Doch mr Adelmeijer stelde daar tegenover dat voor niet-automa. tisch zig-zagnaaien een veel te langdurige oefening noodzakelijk is. Dit diende volgens hem na drukkelijk geannonceerd te wor den. De president, mr A. N. Kuhn, doet op 11 December uitspraak. AMSTERDAM Dc 25-jarige chauffeur J. C. H. had op de avond van de 18e Augustus j.l. meer ge dronken dan goed voor hem was. Tegen middernacht kwam h(j de Minervagarage in Amsterdam-Zuid binnen met bet voornemen öe wa gen van zjjn patroon te halen om met een meisje te gaan rijden. De heide garage-cmployé's wilden ech ter de wagen niet mee geven. H, werd kwvad en sloeg een der mannen neer. Vervolgens kwam hij op de twee de garagebediende af er. gaf ook deze een klap. De man slaagde er tenslotte in naar buiten te komen en het politiebureau te bereiken. H. had intussen een Citroen uit de garage gereden, trok het buiten wachtende meisje in de wagen en ging er vandoor. Met een snelheid van 100 tot 120 km ging het in 4e richting Amstelveen. Als gevolg van de grote snelheid raakte de motor in brand. Het tweetal ver- Het de wage?, en werd even later door de politie gearresteerd De motor van de Citroen was volko men vernield. H. wist zich van de gebeurtenis- Overleg tussen minister en de heer Scheps (Van onze parlementaire redacteur) D'Zi. HAAG. In de Tweede Kamer is Donderdag fel gediscus sieerd over de toelating van poli tieke vluchtelingen. Woensdag had de heer Scheps (PvdA) een motie ingediend tot steun aan bona fide politieke vluchtelingen. Hij deed dit na geprotesteerd te hebben tegen het feit, dal soms politieke vluch telingen weer clandestien over de grens worden gezet. Donderdagmiddag zou de motie, welke o.a. mede-ondertekend was door prof. Gerbrandy (AR), in stemming komen. Minister Mul- derije meende dat zij tot illegale grensoverschrijdingen zou kunnen uitlokken. Niet alle „politieke vluchtelingen" zijn inderdaad aan terreur ontsnapt zei hij. Wel wilde hij in overweging nemen, op welke wijze Nederland indachtig de oproep van de Koningin met andere gelijkgezinde landen tot een voorziening zou kunnen komen in de noot" van bona fide vluchte lingen. De heer Scheps meende dat onze politiek jegens politieke vluchtelin gen vloekt met de oproep der Ko ningin. Doch nadat diverse sprekers hadden verklaard, dat zij de strek king van de motie niet direct kon den overzien en dus tegen zouden stemmen en de minister zich bereid had verklaard to nader overleg met de heer Scheps, trok deze zijn motie in. (Advertentie LM.) mg#***"" WMaak Uzelf niet wijs, dut kort- 1 odemigheid „Nu eenmaal bij H Uw gester hoort!" Neem het H snel werkende, verzachten- M de middel, dat het taaie en III gevaarlijke slijm oplost: W AKKERS STRAATSBURG. 'De ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen, die zich in principe voor het plan-Pleven hebben uitgespro ken, zuilen, zo wordt bevestigd, Dinsdag en Woensdag in Straats burg confereren. Zij zullen dan trachten alsnog het denkbeeld van een Europees leger te verwezenlij ken. De Gasperi en Van Zeeland zullen Maandagmorgen en Schu- man en Adenauer Maandagmiddag het woord richten tot de Asseemblee van de Raad van Europa. Minister Stikker wordt Maandag vroeg in. Straatsburg verwacht. sen niets meer te herinneren, zo verklaarde hij Donderdagmorgen voor de rechtbank. De officier van justitie eiste we gens diefstal met geweldpleging een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek. DEN HAAG. Gistermorgen, nog voor in de Tweede Kamer het debat over de begroting van Uniezaken werd gehouden, zijn prof. Supomo en waarnemend Hoge Commissaris Djumhana ontvangen achtereenvol gens door minister-president Drees, minister Peters en minister Stikker. TRENTON (Michigan) EX kolossale benzine- en olietanks van de raffinaderij der Socony Vacuum Oil Company zyn Woensdagavond de lucht in gegaan. Grote hoeveel heden olie en benzine gingen ver loren, doch de persoonlijke onge lukken bleven beperkt tot een ge wonde De vlammen schoten tien tallen meters de lucht ra en bo ven een gebied van 15 kilometer legde zich een zware, zwarte rook. Schilder Anton Mauve wordt 75 jaar BLARICUM Op 10 December wordt de schilder Anton Rudolf Mauve, zoon van de schilder die Laren ontdekte, 75 jaar. A. R, Mauve werkte veel op Terschel ling) in Veere en in Frankrijk. (Advertentie I. Af.) ROTTERDAM. Twee mannen, die zo konden zyn weggestapt uit het boek „Hollands Glorie" zaten gistermiddag ln de beklaagdenbank van de arrondissementsrechtbank. Het waren de 53-jarige gezagvoerder B. J, W. en de 51-jarige stuurman K. S„ die op 28 Juli van het vorige jaar ala commanderende officieren van de zeesleepboot „Zwarte Zee" met het Canadese schip „Alouette" op weg naar Hamburg, door een mijnenveld waren gevaren. Hiervoor hebben zjj zich al moeten verantwoorden voor de Raad van Scheepvaart. En daarmede zou de zaak afgehandeld ztfn ge weest, als z|j niet tegenover de Nederlandse consul-generaal in Hamburg een valse scheepsverklaring hadden afgelegd. Bovendien hadden z# ln het scheepsjournaal enkele veranderingen aangebracht. Dit vond de president van de rechtbank, mr J, Bloemarts, een zeer ernstig feit. „Men moet er van op aau kunnen," aldus de pre sident, „dat gezagvoerders scheeps- verklaringen afleggen, die niets dan de waarheid bevatten." „Uhebt willen doen uitkomen, alsofc U toch de juiste, volgens de kaart aange geven, route had gevaren. Dat is niet in de haak. Als U risico wilt nemen, dan moet U dat weten. Maar als het fout loopt, dan moet U daarvoor willen uit komen," zei mr Bloemarts. Kapitein W. zei: „Ik heb er reuze spijt van en zoiets zal me nooit meer overkomen." In zjjn requisitoir achtte de Of ficier van Justitie, mr Baron van Dedem, de knoeierij in het scheeps journaal en het afleggen van de onjuiste scheepsverklaring bewe zen. Hij wilde rekening houden met de grote verdiensten tijdens de oorlogsjaren van de béide zeelieden en eiste tegen kapitein W. vier maanden voorwaardelijk en tegen stuurman S. twee maanden voor waardelijk. beiden met een proef tijd van twee jaar. In zjjn pleidooi voerde de raads man, mr W. v. Bossum. aan, dat deze mannen, het gevaar anaers zien, dan gezagvoerders van pas sagiersschepen, Kapitein W. heeft drie invasies meegemaakt en hij was gewend in de oorlogsjaren wel eens „een mijnen veld je te ne men." De verdediger achtte de voor waardelijke straf te zwaar voor deze koene zeevaarders en drong aan op een geldboete. yeenlij k gevonden in de buurt van Zweeloo EMMEN. Arbeiders, die werkzaam waren in een plaatsje onder de gemeente Zweeloo heb ben bij graafwerkzaamheden een veenlijk blootgelegd. Men brengt deze vondst in verband met een legende, m verband waarmee deze omgeving nog steeds het „Juffers veen" heet. Prof. dr. A. E. van Giffen, directeur van het biologisch archeologisch instituut te Gronin gen stelt een onderzoek in. ROTTERDAM Een. blonde Haagse jongeman had een af spraakje gemaakt met een zwar te .Rotterdamse dienstbode, tues- halve hij haar deze zomer op een avond kwam a halen voor een be zoekje aan Scheveningen. Maar toen zij daar waren en het klokje van „naar-huis-gaan" sloeg, vertelde de twintigjarige Rotterdamse, dat zij daar niets voor voelde. ,Jk uiil niet meer naar mijn stiefmoeder en nog minder naar mijn betrekking terug". Daar stond de 24-jarige Hagenaar. Naar huis kon-ie niet met de Rot terdamse schone. Dus doolden zij enkele dagen en nachten rond, tot dat zy onderdak bij een Haagse fa milie vonden. De vader van de Rotterdamse Ju lia nam hier geen genoegen mee en rapporteerde de politie, dat een Haagse Romeo zijn dochter had „ge schaakt". Zodoende speelde zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank het laatste bedrijf van dit „ontuoenngs- drama" af, dat echter, naarmate de zaken duidelijker werden, meer de vorm van een blijspel begon aan te nemen. Want de dochter verklaarde n.L, dat de Haagse minnaar haar helemaal niet had beiaopen niet meer naar huis te gaan en zij uit urye wil by hem was gebleven. De verstandhouding tussen de jon gelui was er echter de laatste tijd niet op vooruit gegaan. Op een vraag van de president antwoordde de dienstbode dan ook vastberaden, „dat zij niet meer van haar vroegere ridder hield". Dat moet de jongeman tn he't be klaagdenbankje als een dolksteek door het hart zijn gegaan, want hü had nog wel interesse „om met de Roterdamse te trouwen". Als laatste hoofdfiguur verscheen de vader in de rechtszaal. „U had die zaak een beetje soepeler moeten aanpakken" zei de president lachend. „U weet toch wel, dat Uefdespaden soms grote kronkelwegen zijn. U bent foch ook jong geweest." De Officier van Justitie achtte de onvoeringniet bewezen en eiste vrijspraak. De verdediger stond hiervan zo perplex, dat hij niet wist wat hij zeggen moest. „Voor U is het jam mer, dat U een goed uoorbereid pleidooi niet uit kunt spreken" zei de president lachend. .Laten we toch maar met de volgende zaak be ginnen..*." (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Denemarken is voornemens de militaire dienst plicht van twaalf maanden tot acht tien maanden te verlengen, ten. ein de de op de conferenties der landen van het Atantisch Pact aanvaarde verplichtingen te kunnen nakomen Doel is een gevenhtsklare divisie te vormen, die volgens de berekenin gen van generaal Eisenhower een eerste aanval op het land zou kun nen afslaan. Op het ogenblik bedraagt het aan tal dienstplichtigen, dat ieder jaar opkomt, slechts 8000, wat overeen komt met een halve divisie. De totale uitgaven voor de Deen se defensie zullen door oen verlen ging van de dienstplicht tot onge veer een milliard kronen stjjgen, wat per hoofd der slechts vier mil lioen zielen tellende bevolking een zware belasting betekent. Ambonese klacht Molukse ministers op Nw.-Guiuea in arrest DEN HAAG. De Republiek der Zuid-Molukken heeft by rege ring en Tweede Kamer geprotes teerd tegen de arrestatie van de minister-president A. Wainsal en de minister-zonder-portefeuille A Nanlohy, toen zij op Nieuw-Gui nea arriveerden. De heer Van Waardenburg, gouverneur van N,-Guinea, zou, volgens het pro test, asyl hebben beloofd aan per sonen, afkomstig uit het gebied der Zuid-Molukken. LONDEN. De West-Duitse kan selier, dr. Adenauer, heeft premier Churchill 'uitgenodigd tot een te genbezoek aan W# st-Duitsland. Hij verklaarde tegenover de pers, dat de vorderingen, die gemaakt waren bij zijn besprekingen met Churchill en Ecfcn, zyn grootste ver wachtingen hadden overtroffen. Men pleegt nu eenmaal voor St Nicoïaas geen ondergoed te kopen en de tricotage- fabrilconlen zien Kun voor raden dan alleen maar gro ter worden. Een van hen, een specialist in de fabricage van beter merk-Interlock, bood ons een gedeelte van zijn tweede keus voorraad aan onder voorwaarde, dat wij het merk niet bekend zouden maken, omdat het overal nog voor de oude prijs verkocht wordt INTERLOCK 7000 directo'irsvan f2.45 5000 hemden van f2.60 Wij hebben alle berken en kentekenen zorgvuldfg verwijderd, alhoewel ook zon der merk herkent U het wel aan de kwaliteit en daar gaat het maar om. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Interlock hemden met ronde hals tot lengte 95 cm. en directoirs tot maat 52 en nu koopt U ze, door elkaar, alle maten, in rose en wit voor m KnaHmn koordwol ln JO venchlllende kleuren, per knot van 50 gram. WINKELCENTRUM BINNENWEG

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3