Grote Yier besluiten tot ontwapeningscommissie Verwarring troef HET ROTTERDAMSCH PAROOL Van werkelijk accoord echter geen sprake Perzisch ultimatum aan het Westen Maak de drie ton vol, er is thans f270.000 Voor crisisgeruchten geen grond aanwezig Kapitein van Kin hem huilt over ongeluk ille Jaargang, no. 291 Dinsdag 11 December 1951 Gevechten met muiters op Midden-Java 8 Lichte tot matige vorst I Ultimatum van VN aanvaard Bussen in Parijs rijden niet TRUMAN'S AFGEBROKEN VACANTIE Wapenleveranties aan Europa komen spoedig ter sprake „MIJN HART BREEKT ME Niet naar Nederland terug voor in Hvide Sande te zijn geweest Spaak breekt met Europese Assemblée BINNEN 10 DAGEN OLIE KOPEN OF. Majlis het toneel van een ware veldslag .WAT VOOR WEER? Toenemende kans op vorst Typhoon woedt op Philippijnen Auto tegen boom; twee doden NEDERLAND HELPT ITALIë Red. en Adm. Lange Haven 141 r Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prljsi per week 0.40, per kwartaal f 5,15. losse nummers 0.09 DE Uitgave N.V, De Nieuwe Pers - Postgiro 393644 Bankiers Amsterdamsche Baak te Rotterdam Directeur» B. de Vries PARIJS. A De Grote Vier zijn het tijdens hun geheime be sprekingen, die tien dagen geduurd hebben, eens geworden over de vorming van een nieuwe ontwapeningscommissie. Dit werd vanmorgen door de voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, de Mexicaan Nervo, meegedeeld aan de speciale politieke commissie van de Assemblee, Nervo -maakte echter duidelijk, dat tussen het Westen en het Oosten nog een brede kloof gaapt, waar het gaat om de vraag, hoe deze commissie zal moeten werken. Verder bleek uit zijn rapport, dat de overeenstemming ten aanzien van de vorming ener nieuwe ontwapeningscommissie die zich zowel met atoomwapens als conventionele wapens zal bezighouden het enige concrete resultaat van de besprekingen is geweest. In een gezamenlijke verklaring, die bp het memo van Nervo gevoegd was, ver klaren de Westelijke'Grote Drie, dat de besprekingen met Rusland openhartig, objectief en ongetwijfeld van nut waren. ap progressieve basis doen, ter wijl de Sowj et-Unie volkomen ge kant is tegen de gehele conceptie van bekendmaking in stadia. Rus land is voorstander van gelijktij dige bekendmaking van alle in lichtingen binnen een maand over J atomisehe en niet-atomische wa- pens. I Alle vier mogendheden zijn het ook eens over de noodzakelijk- heid van verificatie en inspectie, maar. zo verklaarde Nervo, Rus- land heeft bezwaren tegen inspec- tie op een permanente basis,, om dat de voortdurende aanwezigheid van inspecteurs of. controleurs in de betrokken instellingen, de effi- ciënte operatie ervan zou belem meren enniet verenigbaar is met de souvereiniteit van de staat. Daarentegen moet volgens bet Westen de inspectie een ononder broken proces zijn.1 dat niét be perkt dient te worden tot een en kele inspectie of verificatie. De vier mogendheden bepaal den, dat de commissie, waarvan aan de Algemene Vergadering verzocht zal worden haar formeel in te stellen, moet; 1. genoemd worden dè Commis sie voor Atoomenergie en Conven tionele Bewapening! 2. bestaan uit leden van de Vei ligheidsraad 'plus Canada; 3. staan ender de Veiligheids raad waar alle mogendheden het veto-recht hebben hoewel het Westen tevens wil. dat commissie periodiek verslag uit brengt aan de Algemene Verga dering; 4. ontwapeningsvoorstellen op stellen, die ondergebracht kunnen worden in een ontwerpverdrag of verdragen, die aan de landen van de wereld zullen worden voorge legd. Het bereikte accoord vermag niet te verbergen, dat op de wer kelijk fundamentele punten van het ontwapeningsvraagstukOost en West nog even ver van elkaar verwijderd zijn als bij het begin 'der besprekingen. 2o handhaaft de Sow jet-Unie baar eis voor een onmiddellijk en onvoorwaardelijk verbod van de atoombom en voor een vermindering van de bewape ningen met een derde. Het Wes ten, op zijn beurt, houdt er aan vast, dat,- een feilloos interim tin na al "systeem van inspectie en controle ingesteld moet worden, vóór de atoombom verboden wordt en dat de vermindering van de bewapening moet geschieden op proportionele wijze. Ook Nervo deed daar in zijn memorandum een boekje van open. Beide partijen zijn het er bijvoorbeeld over eens, aldus Ner vo, dat de mogendheden al hun wapengeheimen bekend moeten maken. Het Westen wil dit echter 34 Doden en 53 gewonden .DJAKARTA.- Vier én dertig doden en 53 gewonden, zo meïdt Associated Press- uitDjakarta, zijn er te betreuren bij zware gevech ten, die het afgelopen weekeinde ,op Midden Java uitbraken, Indo nesische-, militairen omsingelden 'n geheel bataljon van de divisie Dipp Negoro, dat'in. opstand'was geko men en zich had aangesloten bij de 'verzet plagende Daroel Islam, een Mohammedaansestrijdorganisatie. De onlusten bëgonnen Zaterdag in Koedoes en Magelang, waar de vier compagnieën weigerden zich aan het militaire gezag te onder werpen, In een voormalige siga-- rettenfabrïek aan de stadsgrens van Koedoes werden de muiters met mitrailleur-ert mortiervuur bestookt. In de nacht van Zater dag op Zondag slaagden zij er in uit te breken "en 'naar het noorden té trekken. Zondag" werden zij bij Ma jong opnieuw door het leger omsingeld. - Te Magelang,'- waar de muiters ook omsingeld werden, braken zij eveneens uit - om met medeneming van al-hun.wapens de bergen in te vluchten. Maandagmorgen leverde de - Apri. hevige gevechten-.-met hen in de buurt van Mantilang. -Van. de Apri sneuvelden 12 man, yan de'muiters 22 man. De gewon den zijn allen loyale- soldaten. Van de opstandelingen zijn-69 man.ge- vangen 'genomen. H Weersverwachting geldig van. s Dinsdagavond" .tot Woensdag- li avond; g Héldere liacht en weinig I wind, lichte' tot matige vorst S en hier en daar mist. Morgen §j licht tot half bewolkt en droog g§ g weer met overwegend matige p wind ttissen Zuid-Oost en Zuid. jg Temperaturen overdag oplo- g pend'fot om het vriespunt. M 12 'Öec. Zoii op 8 u 38 m onder g IS u 28 mMaao op 15 u 11 m on- f§ der 3 u is m. m HET WEEK fN EUROPA 1 7 uur voormiddag 3 In Panmoendjon MÖENSAN. De - Noordelijken hebben vandaag gehoor gegeven aan de aanhoudende geallieerde eisen tot onmiddellijke besprekin gen over de uitwisseling van krijgs gevangenen. Een tweede subcom missie, bestaande uit een' gedele geerde van elke-partij, zal de be sprekingen over. deze kwestie voe ren. Dc -overeenstemming kwam tot stand enkele minuten, nadat geal lieerde en communistische verbin ding soft. eieren teruggekeerd ware.l van een onderzoek ter plaatse van een communistische beschuldiging, dat een geallieerd vliegtuig de bui tenwijken van het neutrale Kae- song had gebombardeerd en be schoten. De geallieerde officieren deelden mee, dat hun drie borakraters ge toond werden en een scherf van ongeveer 50 kilo van een napalm bom. die in een veld lag. ongeveer vier kilometer ten Westen var. Kaesong. Kolonel Kinney van de Amer; kaanse luchtmacht deelde aan de pers rr.ee: Wij hebben bevonden, dat een tweemotorig vliegtuig "bij de aanval betrokken, was. Dc overeen komst is "geschondeh. Over'dc kwestie van de identiteit van het toertel werd geen beslissing geno men. Amerika heeft weer een nieutoe rape die can de V is victorie, ■overgebracht naar _de jongenskle- ding. Of het iets ie maken heeft met het. aanstaande bezoek van Churchill aan de Verenigde Sta ten? Zeker is slechts, dat het nieuwe modél wasbare hemden zo in de smaak der Amerikanen valt,1 dat spoedig ongetwijfeld ook de papa's deze „heren"-mode zullen- gaan volgen. - PARIJS Vanmorgen kwamen de bussen in Parijs stil te liggen door een onverwachte staking. De mensen moesten dus gebruik ma ken van de Metro, die het vervoer nauwelijks aankon. Looneisen, be dreigen ook de gas- en. electrici- teitsvoórzianing. WASHINGTON. President Tniman heeft Maandag gedurende ruim een uur mét zijn hoogste militaire en politieke adviseurs de wereldsituatie besproken. Het Witte Huis maakte bekend, dat ónder meer gesproken is over dè wapenstilstandsbesprekingen in Korea, terwijl ook.andere onder werpen werden behandeld. Er werden geen politieke besluiten genomen, aldus het communiqué. Jj, OSIO 1 Berlijn «f Londen; g- Parijs S' Wenen n Innsbruck 1 Nice eg Rome pj Warschau §g Amsterdam n. ontv. nevel nevel cnbew. zw. bew. sneeuw 1, bewolkt 1. bewolkt I. bewolkt 1. bewolkt ■»u;>i!i{:iii]ijiiji[3:iiii8iiiiii]i;u!fiiiiiaiia:iniiHii!ii<iitia!giiiirR;niiiïïnnji Onze', correspondent te New York tekent hierbij aan; de vervroegde .thuiskomst van president. Truman uit zijn vacantieverblyf in Florida geeft aanleiding tot vele specula ties. Dit is door de weinigzeggen de verklaring, welke, na de gister middag gehouden conferentie met de stafchefs werd afgelegd, niet verminderd. Er schijnt echter "voor crisisgeruchten geen. enkele - grond te bestaan. In verband met de korte tijd, welke nog rest tot de vastgestelde termijn voef de wapenstilstand zal zijn afgelopen (27 December) spreekthet vanzelf, dat men aan de mogelijkheid denkt van nieuwe richtlijnen voor de onderhandelin gen in Korea. Het valt echter niet të verwachten, dat de Amerikanen zullen afwijken van het standpunt over de uitwisseling van de krijgs gevangenen. Dit punt houdt de go- moederen sterk bezig, evenals' het vasthouden aan de voorgenomen, rotatie, welke de vervanging be oogt - vantroepen, die een jaar lang overzee zijn. Waar Lovett, de minister van Defensie der V.S. juist uit Europa is teruggekeerd cn de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Acheson, eerstdaags wordt venvacht, ligt een bespreking van de situatie in Europa voor de hand. In een welingelichte kring vermoedt-men, dat de leveranties van defensie-materiaal aan de N.A-T.O.-landen het dringendste punt van binnenkort te houden besprekingen zullen vormen.De crisis, waarmee de democratische partij wordt bedreigd door de jong ste onthullingen over belasting fraudes, waarbij hooggeplaatste ambtenaren zijn betrokken, ver eist zeker niet minder Truman's aanwezigheid. Men verwacht in deze spoedig een ingrijpen van de kant van de president. KONING GUSTAAF ADOLF VI heeft - Maandag de Nobelprijzen uitgereikt. Dc terse hoogleraar Er- nest T. S. Walton .(links}, die-met de 'Engelsman sir John Cockcroft de Nobelprijs voor natuurkunde deelde, ontving deze uit de han den van de Zweedse koning. 99 (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Vannacht kwam de Nederlandse baggermolen „Kïnhem", getrokken door een sleepboot, de Deense haven Esbjerg binnen. Daar eerst vernam de bemanning, welk tragisch ongeval de rijf .Deense redders was overkomen. De tien Nederlanders waren diep geschokt. Sommigen hunner, waaronder kapitein Auer, konden him - tranen niet be dwingen. „Het Is .verschrikkelijk dit te moeten horen," zei de kapitein. „Wjj hadden er geen flanw vermoeden van, dat de dappere redders iets was overkomen. Wij konden van ons schip af slechts constateren, dat de reddingboot goed van ons weg kwam. Wij konden niet vermoeden, dat PRECIES op het nippertje zijn de opvarenden van de „Westkust" door de reddingboot van Scarbo rough van boord gehaald en veilig in Bridlington aan tent gezet. Men ziet hier de behouden aankomst. STRAATSBURG. Paul Henri Spaak heeft heden bekend gemaakt, dat hij voornemens is af te treden als voorzitter van de Enropese Raadgevende Vergadering. In een brief aan de vice-presidenten van de Raad heeft Spaak uiteengezet, dat hü zich reeds enige tijd onaange naam te moede gevoelt ten aanzien van het werk van de Assemblée. „Het hinderde mij reeds enige tijd, da-1- ik niet In. -staat was een meer actieve rol te spelen. Daarom heb ik besloten op dit beslissende ogenblik af te treösn en mij zelf meer actief te wijden aan de strijd voor een i verenigd Europa". zij even later ..zou-kapseizen. Wij betreuren het ten zeerste, dat wij de aanleiding tot deze ernstige ramp geworden zijn.;. Diep medelij den hebben .wij met de familie- leden yari de. §1 acMa-ffcrs!" Over het algemeen wordt in <3e Deense pers scherpe critièk uitge oefend op het feit, dat dc „Kin- hem" ve/keerde noodseinen heeft uitgezonden. De kapitein van de „Kunhem" zegt hierover; „Wij heb ben geen' radio aan boord. In de hevige stormen de hoge zeegang konden wij met ons lichte .schip niet meer manoeuvreren daar de motor was uitgevallen. Wij dreven naar de kust en er viel niets an ders te. dóen dan om assistentie te vragen. Wij moesten noodseinen geven." Morgen zal- kapitein Auer naar Hvide Sande reizen om persoonlijk blijk te geven van zijn deelneming met de slag, die de nagelaten be trekkingen der vijf omgekomenen heeft getroffen, „Ik kan eenvoudig niet naar Nederland terug gaan zonder eerst deze mensen te heb ben bezocht," zei hij. „Mijd hart breekt me als ik er aan' denk, dat ik in deze tragedie een rol heb gespeeld." Naar de kwestie van de ver keerde noodseinen zal door de Deénsè regering een onderzoek worden ingesteld. Een uitspraak zal worden gedaan na de verhoren voor de Raad voor de Scheepvaart. Wat de overige schepen betreft, die tijdens het afgelopen weekeinde in nood kwamen te verkeren: vol gens berichten uit Hull, is de trei- lër „Swanella" er Dinsdagmorgen vroeg in geslaagd de „Westkust" op sleeptouw te nemen, Vandaag, zijn beide schepen in deze Britse haven aangekomen. De sleepboot ..Zwarte Zee" heeft Maandagavond het Duitse vaartuig ..Bernharrf Howalt" behouden, de Nieuwe Waterweg binnengeloodst. TEHERAN. De Perzische regering heeft op indirecte wijze gedreigd olie aan het Russische blok te verkopen als de vroegere klanten van de Anglo-Iranian Oil Company niet binnen tien dagen koopcontracten tekenen. Vice-premier Fatemi zei. dat de regering nog geen besprekingen heeft gevoerd met Rusland over de levering van olie. Maar het is bekend, da* Polen en Tsjechoslowakye er belangstelling voor hebben. Westelijke waar nemers zien in dit ultimatum een aanwijzing dat de Perzische financiële crisis steeds verder om zich heen grijpt,. t Daarnaast spitst., zich ook de po- Arnhem" is in Sydney SYDNEY De KLM-Constella- tioh .Arnhem'' is gisteravond in Sydney aangekomen. - Hét toéstèl had enige vertraging. litïeke situatie meer en meer toe. Vandaag wéér. 'werd er in de Majlis, het Perzische parlement, een. ware veldslag geleverd, waar bij- militairen van stenguns en re volvers gebruik maakten- Het par lementsgebouw wórdt, zoals reeds gemeld, gebruikt als toevluchts oord door leden en aanhangers van de oppositie, die er met veld bedden en dekens hun tenten heb ben opgeslagen, in het hoop hier beveiligd te zijn tegen de terreur van Mossadeq's nationalisten. De opgewekte 'hartstochten blijken, nu echter ook het oude gebruik, dat ieder, die zich in de Majlis be vindt. onschendbaar is, terzijde ge schoven te hebben. Vijfhonderd fanatieke Perzische demonstranten schoolden vanmor gen samen voor het gebouw van de Majlis en schreeuwden bedrei gingen aan het adres van-de leden der oppositie en de journalisten, die het gebouw dag en nacht be volken. Honderden politieagenten bleven daarbij .werkeloos toezien, zelfs toen de menigte over de hek ken klom en het gebouw instorm de. roepende: „Wijzullen alle mannen van de oppositie doden". Daarna,-braken .er,wilde gevechten uit tussen voor- en tegenstanders van Mossadeq, waarbij talrijke ge- wanden vielen. Téflslotte ontruim den militairen het gebouw. Mos sadeq verdween, bewaakt door een zwaar gewapend escorte, door een zijdeur. Wie op zijn barometer 'heeft ge let zal bemerkt hebben dat er na de storm 'van Zondag een zeer scherpe stijging van .de luchtdruk plaats had. Hét weer is meer-en meer. onder de invloed gekomen van een gebied met hoge barome terstanden, dat..in. betekenis toe nemende'wan de Oceaan naar de Britse eilanden trok,- Het ver plaatst zich nnp Oostwaarts. Voor al over Scandinavië en Duitsland heeft verdere uitbreiding plaats. Het gevolg ts, dal het fraaie weer zal aanhouden maar ook dat de vorstkansen toenëmen. Want de. wind zal vaar Zuid-Oost tot Zuid draaien.Nieuwe 'Qceddndepressies trekken tha-nslangs de hoge druk in Noordoostelijke richting naar het Poolgebied, .maar, dringen toch ook wel geleidelijk iets mar Europa op. MANILLA De wervelstorm, die over het eiland Camiguln is gegaan, heeft ook andere delen van de Philippijnen geteisterd. Volgens sommige berichten zijn in de stad Cebu meer dan honderd mensen om het leven gekomen of spoorloos verdwenen. De schade zou twintig mil- IIoen pesos bedragen. Vijftigduizend personen zijn dakloos. Bruggen en wegen zyn door gezwollen rivieren vermeld. Ook zijn vijf schepen ver gaan. Volgens de weerberichten zal de wervelstorm, die zich in Zuid westelijke richting beweegt, vandaag naar het Noordwesten ombuigen en ten Zuidwesten van Manilla voorbij trekken. ZWOLLE. Oïi de Deventer - straatweg, botste" Maandagavond een personenauto in volle vaart tegen, een boom. De politie vond tussen vernielde auto-onderdelen de lichamen van twee zwaarge wonden. Het waren de Zwollenaar A Krayer. en. de Amsterdammer J, K. Buis. Beiden zijn in het So- pbia-Ziekénhuis overleden. HET is iii zekere rin maar goed» dat minister Lieftinck door de Brusselse Benelux-besprekin gen en vervolgens door zijn Ame rikaanse reis wei niet ia staat zal zijn zich dezer dagen uit te spre ken over het standpunt van de Nederlandse regering in zake het Europese leger. Ware dat wel het geval, en zou hij zijn woord doen horen na dat van zijn beide col lega's, die eveneens aan de confe rentie in Rome deelnemen, dan zou, vrezen wij, de verwarring nog groter worden. Minister Stikker gaf Donderdag in de Kamer antwoord op de vra gen van de heer De Kadt (P.v.d. A.): heel veel blèef desondanks duister. Minister Staf nam Vrijdag het prijzenswaardig initiatief tot een persconferentie: en nu zyn we tot op grote hoogte nog verder van huis en weten.' wjj nog min der dan daarvoor. Het ene ogen blik maakte het de indruk, dat de Nederlandse regering een. Europese defensie-gemeenschap voorstaat. Het volgende moment laat de minister van oorlog, als zijn woorden juist zijn weerge geven, zich uit op een wijze, waaruit men. enkel de conclusie kan trekken, dat zij er in werke lijkheid niets van wil weten. De grote Huïzïnga heeft er des tijds op gewezen hoe bepaalde historische begrippen door een. al te ruim en los gebruik zo aan betekenis inboeten, dat zij bun waarde geheel dreigen te verlie zen. Hij sprak in dat verband van eèn inflatie van. termen. Het gevaar is blijkbaar niet denk beeldig. dat iets .dergelijks gaat gebeuren met het begrip Europees leger. Wie zich een voorstander daarvan noemt,, maar in één. adem er aan toevoegt, dat natuurlijk Engeland en de Scandinavische landen ook mee moeten doen, werkt enkel verwarring, ïd de hand. Kennelijk wordt de term Europees leger dan. gebruikt op zulk een wijze, dat daar heel iets anders onder moet worden ver staan dan tot nog toe gebruike lijk 'was. Een Europees leger is geen bondgenootschappelijk amalgamaat van nationale contingenten, boe goed ook gecoördineerd, maar een supra-nationale organisatie. Wie niet bereid is'het 'offer' van na tionale souvereiniteit' te' brengen, dat hiertoe noodzakelijk is, zegge dat met ronde woorden. .Er. is voor een dergelijk standpunt meer dan één redelijk argument, aan. _te voe ren, maar er wordt geen enkel belang mee gediend, wanneer men '-zijn afwijzend' - stdndpulcit. camou fleert door een weinig /exactgé bruik van de begrippen Europees leger of federalisme. Het is voor een ieder, die zich met deze za ken bezighoudt van het. grootste belang om precies te weten, waar de Nederlandse regering der zake staat Dat weten wij nog altijd niet. Dat weten wij, zón men kunnen zeggen, zelfs minder dan te vo ren. En dat, terwijl heden in Straatsburg besprekingen over dit onderwerp worden gehouden, die voor de toekomst .van ons land van uitermate, grote betekenis kunnen zijn. Deze situatie is wel zeer onbevredigend. W IJ zyn het tiet zo heel vaak eens 'mét' destaatkun dig hoofdredacteur .van de „Vólks krant", 'maar ditmaal zouden wij toch graag nagenoeg van A tot Z willen onderschrijven, waf prof es sor Romme Maandagmorgen heeft betoogd in een artikel» dat de titel draagt „Nederland- en het Europese leger". Nu de leider van de grootste fractie in de Tweede Kamer zich op dit punt zo duidelijk heeft uitgesproken, nadat de vorige week de heer De Kadt/ al uit; naam van zijn geestverwanten, aandrong op een duidelijker uit spraak van de .rijde van de re gering, hebben .wij alle hoop, dat wij nog dit jaar zullen weten hoe precies het standpunt der rege ring is in zake. het prijsgeven van een sterk nationale souvereimteifc ten behoeve van een supra-natïo- naal orgaan. Wil zjj dat, ja dan neen? En zo zij dat wil, in welke mate en eventueel op welke voor waarden? Of wil zij "zoveel slagen om de arm houden, dat zy\,er in feite toch niet aan wü? Dat zijn zo enkele vragen, waarop het Ne derlandse volk recht heeft het antwoord te weten. Zestigjarige fietser door -iito gegrepen en gedood APELDOORN. De - 60-jarig© typograaf G, Angenent is Maandag middag, toen hij op d© Arnhemse- weg fietste, door een personenauto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. DEN HAAG. Nederland heeft tat nu toe f 270.000 bijeen gé. bracht voor. de. slachtoffers van de overstromingsramp in Italië. Hef hoofdbestuur van het Rode Kruis hoopt de drie ton vol te maken. t'Ti Vatl t°?e ^ru,s""e-«nigingen in Genève hééft besloten een ?an. Sell, dat de Rode-Kruisverenigingen hebben inge- zameld, te., bestemmen voor het bouwen van zeer eenvoudige houten eeT'tïïriiïpn00^!1^1!6" wl b00^ hiervoor vier millioen gulden bij- ^00 000 ?nn n'nn - f,m u1?036 :jk z"n ie taat schatting JUU.UUU A 3DO.OOO mensen, die door het water uit hun huizen werden, verdreven, een dergelijke woning te geven. De .helft'van de drie ton, die het Ned. Roode Kruis wil-bijeen bren gen,, is bestemd "voor voedsel, de andere helft voor de houten nood- wonmgen. Voor Kerstmis worden 40,000 k 50.000 pakketten naar de geteisterde gebieden verzonden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 1