College van B. en W. over de bestuurstaak in Schiedam Critiek op werk Huisvesting C Paedagogisch pianoconcert door Paul Niessing Tweede ronde levert weinig nieuws op Minderheid in Raad blijft tegen attractie-centrum AGENDA DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Reorganisatie op komst? Meevaller vooi Schiedam Verkeersproblemen in de stad 't Was niet hoekig bedoeld SCHIEDAM AFSLAG Bijzonders Aanbieding Fa. A. van WOERKOM Koeriersters Dinsdag 11 December 1951' Zeven uur lang heeft de gemeenteraad zich Maandag bezig gehouden met de begroting voor 1952 en hoewel het er 's mid dags naar uitzag dat men het bij de voortzetting in de avond uren tot een eind zou brengen» zal de Dinsdagavond nog wel ten volle nodig zijn om de hoofdstukken door te nemen en de agenda van de gewone vergadering af te werken. .Niet zozeer op de grote lijnen is het gisteren blijven hangen dan wel op de kleine zaken, die vanuit alle fracties naar voren werden ge bracht Het grootste deel van de spreekbeurten werd wel op geëist door B. en W.» die ogenschijnlijk zo weinig ter beant woording hadden gekregen, maar die bijna algemeen de zaak hadden aangegrepen om dieper op de materie in te gaan. Wo ningbouw, de financiële verhouding tot het Bijk en niet te ver geten het attractiecentrum uil de Vacantieweek, dit alles is over en weer tot in herhaling doorgenomen, hekeken, becri- tiseerd en verdedigd. Inzake de woningbouw en de financiële verhouding kon men elkaar zeer goed vinden, maar bij het attract!ecentrum bleven de geesten verre vaneen. Zelfs werd t.a.v. de Prot Christelijke vertegenwoordiging in de Gemeen schap gedreigd met verloochening hiervan. "Wethouder Van. der Kraan beant woordde allereerst de sprekers, die zich hadden beziggehouden met de industrialisatie. Ecu deel van het in dustrieterrein ten Westen van de Schie kon worden uitgevoerd, maar voortgang van dit werk hangt ten nauwste samen met het uitbaggeren van de Wilhelminahaven, waar de benodigde grond vandaan moet ko men. En voor dit laatste object ver leenden Gedep. Staten nog steeds geen tgpstemming. Wat betreft de iudustriegrond. die nog voorradig is in het oude Sterrebos en langs de "Wilhelminahaven, hiervoor kwamen reeds enkele aanvragen binnen en wellicht dat binnen niet al te lange ttfd een tipje van de sluier kan. worden opgelicht. Wanneer da ge meente soepelheid moet betrachten bü het aanvragen van industrie- grond, dan moet er in de eerste plaats grond voorhanden zijn. Er resteert Schiedam momenteel nog acht hectare! En die soepelheid in het verleden: Van IÖ47 tem. 1950 werd resp. verkocht en in erfpacht gegeven 56653 m3 en 42799 m3 grond. Hetgeen voor woningen was bestemd, is hier niet "bijgerekend evenals de grond, die betrokken was bil de transactie met Wilton- Fvenoord. Het is echter niet alleen de soepelheid van de betreffende overheidsinstantie, die bij grandver- koop de doorslag geeft, maar tal van andere factoren, zoels b.v. het werkeloosheidscijfer, komen erby te pas. De wethouder rekende de Raad voor. dat bij de exploitatie van in dustriehallen deze de gebruikers op zestien gulden, per rn2 zouden ko men. Men kan dan beter industrie- grond in erfpacht nemen en zelf bouwen. De fracüe-vocrzitter van de AR. had de uitdrukking „misbruik van macht" gebruikt waar het ging om het vasthouden aan de_ rooilijaen in de omgeving van de Singel, waar in de verdere toekomst het stad huis moet komen. Ook elders in" de stad zou dit met onteigening een ongewenst obstakel zijn. Maar de wethouder bewees aan de hand van voorbeelden dat het wel anders is. Neem. b»v_~m de binnenstad de door braak van-Grote Markt naar de pol der Nieuwland, waar de gemeente nu gaat bouwen. Ondanks tijdige onteigeningen zal eerst in 1952 alle gewenste grond hier in eigendom van de gemeente overgaan. Voordat de "bouw van een nieuwe Prove- niexsbrog kar» plaats vinden, moet een xwaaikom worden aangelegd, wat onteigening van panden met rich meebrengt evenals de gedach te doorbraak in. het verlengde van de P_X.G.-Laac, waar eveneens moet worden gerekend op de aanleg van een tunnel onder de spoorweg. Na tuurlijk kan de uitvoering nog wel wat op zich laten wachten, maar regeren, is vooruitzien en niemand kan tenslotte bepalen wanneer pre cies aan het werk kan worden ge gaan. 'fc Is in ieder geval zaak dat men gereed is. "Wat die rooilijnen betreft, hiervoor behoeft maar te worden gekeken naar de plaats waar hotel „De Kroon" werd neer gezet. Dit was alleen mogelijk door het ontbreken van rooilijnen! De onteigeningen in Kethel njn zeker niet onbillijk, ook al geschie den ze op basis van het pnjspeil in 1P40. Dit laatste is echter iets waar de gemeente weinig aan kan veranderen. Bij een ontmoeting met burgemeester Heusdens van Vïaar- dlngen had de heer Van der Kraan deze voorgesteld, dat Vlaardingen ook zon meehelpen aan de totstand komingvan een tunnel onder ae overweg Overschiesestraat, dit als contra-prestatie voor wat volgers Vlaardingen de gemeente Schiedam in Vlaardingen-Oost zou moeten doem Ondertussen blijft de brug by Vijfsluizen smal, maar aangeven Schiedam in dit opzicht een langere adem beeft dan Vlaardingen (met «en internationaal sportcentrum er vlakbijzullen we nog maar wat wachten, zo was de conclusie van de wethouder van Gemeentewerken. Meer begrip voor Schiedam Bij de beoordeling van de stand van zaken bij de woningbouw is het behoefte-element doorslaggevend. Dit stelde dc wethouder voor ae Woningdienst en Culturele Zaken, ror. M. M. van Kinderen, vast, Hy gaf -nogmaals enkele van de cijfers weer. waarmee in de Memorie van Antwoord de situatie op het gebied van de hulsvesting in Schiedam zo treffend was gekenschetst. Zowel de heer Van Lith (Arb.) als de heer De Borst (Comm.) hadden aan tallen krotwoningen genoemd, die noodzakelijk zouden moeten ver dwijnen. De een had gesproken over drieduizend, de tweede over drie honderd van dergelijke woningen. Mr, van Kinderen wilde echter in ieder geval de grootste omzichtig heid betrachten met afbraak, voor Den Haag kunnen deze cijfers veel belangrijker zijn. omdat ze demon streren hoe slecht het met de wo ningtoestand in Schiedam gesteld is. Dat het werken voor het college en de wethouder in het bijzonder allerminst prettig ia, blijkt wel uit een mededeling als waarvan ae heer v. d. Toom (Kath.) Vrijdag avond reeds melding maakte en die mr. van Kinderen bevestigde. «I. dat van het Ministerie van Weder opbouw crp een gegeven moment bericht werd ontvangen dat alleen die colleges een willig oor zou wor den verleend wanneer men het geld ïogezegd op zak had. Dank rij per soonlijk contact is hierin gelukkig een wijziging ten goede gekomen. Men heeft nadien tenminste met hoge departements-ambtenaren de Schiedamsc problemen en gezichts punten kunnen toelichten. Volgens de woorden van mr Van Kinderen ontmoet het college zowel by Gedeputeerde Staten als regering steeds meer begrip voor wat betreft de woningbouw vestiging van industrie In onze stad. Als een persoonlijk vermoe den werd san deze blijde bood schap nog toegevoegd, dat dank rij dit begrip de gemeente Schie dam in het bijzonder zal profiteren van het geld, dat verzekerings maatschappijen; destijds voor de woningbouw in Nederland beschik, baar stelden. Hoewel in Den. Haag ook meer begrip is gekomen wat betreft de ligging van Schiedam tussen Rotter dam herbouwplïchten en dus veel mogelijkheden op het gebied van de woningbouw en Vlaardingen steun bij woningbouw van grote in dustrieën leek mr. van Kinderen blijvende oplettendheid noodzake lijk. We moeten ons echter niet voorstellen dat volgens plan de wo ningen van het destijds vastgestelde richtcontmgent kunnen warden ge bouwd. Dit zou immers betekenen, dat we in 1953 alleen al 670 wo ningen gereed hadden te maken. Voor de toekomst, als het bouwen van woningen niet meer een kwes tie van kapitaal zal zijn, is de eyen- tuele verhoging van het richtcontin- gent wel van groot belang. Het probleem van de kapitaaLsaantxek- kicg wordt in 1952 en 1953 wel bij zonder groot. Er mag dan ook alle hoop zijn voor het slagen van de burgerzin-lening. In dit verband werd nog opgemerkt dat toch wel niemand zich hieraan zou kunnen onttrekken. Zelf had de wethouder dezer dagen nog het voorbeeld by de hand gehad dat een stadgenoot, die hij voor de lening eigenlijk had afgeschreven, niet alleen zelf voor 15.000.intekende, maar ook an deren tot eenzelfde gebaar had be wogen. Voor het plan Nieuwland, dat in totaal achthonderd woningen omvat, zal de gemeente een bedrag van tien raillioen nodig hebben. Er is thans f 1.600.000 voorradig, blijft dus te voorzien in een bedrag van 8.000.000. Het afstoten van woningen dient men niet te overschatten» meende de wethouder. De voorraad gemeen te-woningen is er te gering voor. "Woningbouw door particulieren wordt vooral ook bemoeilijkt door de hoge grondprijs. Activiteit van aOen Het zag er naar uit, dat wethou der Sabel een dikke knuppel in het edelachtbare hoenderhok opraapte, die de heer Hoek (AR) er zou heb ben ingeworpen, toen hij deze in een kort, maar fel betoog uitnodigde zich nader te verklaren, waar het zijn bezwaren tegen de werkzaamheid van het College betrof. Gaarne zou de heer Sabel van de Alt-fractie voorzitter vernemen welke wethou der hij bedoelde als het de voorzit ter niet was geweest. „Alle hens aan dek" riep mrVan Bochove met gebruikmaking vaneen zekere symboliek tot het volk van Schiedam, dat hij van de burger tot de burgemeester actief wilde zien. Het is niet. zoals de heer v. d. Toorn had gezegd, waar en wanneer voor anker, maar we liggen al sinds lang voortdurend voor anker. De bezie lende kracht, waarmee meerdere sprekers, maar vooral de heer Hoek het College graag getooid zouden zien, is niet iets wat er zomaar is op te plakken. Tot hilariteit van de Raad vergeleek de wethouder van Financiën bezieling met sex-appeal, m.a.w. men heeft het of men heeft het niet. Dat er echter niets of niet veel zou rijn gedaan, wees mr Van Boc hove beslist van de hand onder overlegging van. een lange waslijst waarop hij in een. vergeten ogenblik de zaken schreef, die na de "oorlog door het gemeentelijk apparaat in Schiedam werden verwerkelijkt. Gedachtig aan de uitspraak van wijlen "Wibaut: „Een gulden kan maar eenmaal uitgegeven warden", werd begrip by de burgerij gevraagd La.v. de activiteiten van het ge meentebestuur in het kader van de financiële moeilijkheden. Wie weet of zij die nu sprinten straks op de lange afstand adem zullen hebben overgehouden? Dit in verband met de activiteiten elders. Op het ogenblik verkeren vooral de woning- en scholenbouw in een moeilijk parket door gebrek aan geld op de kapitaalsmarkt, waarvan het verloop de vlottende schuld fan tastisch deed stijgen zonder dat kans bestond deze te consolideren. Aandacht mag er zijn voor het ge luid dat de heer Bosch (WD) had laten horen over de invloed vaneen hogere rentevoet op de huren van de nog te bouwen woningen. Het beleid van de regering om het potje van het gemeentefonds, groot 280 millioen. voorlopig nog on verdeeld te houden, wordt telkens weer ten scherpste becriitiseerd. De cijfers die de belastingdeskundige Bosch echter naar voren had ge bracht, lieten een heel ander licht schijnen over deze politiek, waar mee de gemeenten zich "straks bij lagere belastingopbrengsten wel licht gelukkig mogen prijzen. Medezeggenschap in de practyk De bezwaren, welke door de KVP naar voren waren gebracht betref fende de wijze van werken ven de medezeggenschapscommissies van het gemeente-personeel, leven ook in de fractie van de Partij van de Arbeid, j maar men had deze nog niet in de openbaarheid willen brengen alvo rens binnenskamers was getracht een oplossing te vinden. Volgens mr Van Bochove zijn het in de eerste plaats de diensthoofden, die te kort schieten. Zij hebben de plicht ook op dit gebied inspirerend te wer ken. Een nalatigheid van de organi saties is we), dat men er de ambte naren bij de diensten, die in deze commissies ritting hebben, te weinig overtuigt van hun recht om zelf be paalde beleidskwesties aan te snij den." Ze moeten zich maar wat bosjes haar op de tanden laten aanmeten", aldus ae wethouder, die z'n betoog kon besluiten met de gelukkige me dedeling. dat Zaterdag bericht bin nenkwam over een hogere uitkering uit de ondernemingsbelasting voor 1950. De begroting van dat jaar reeds afgesloten zal nog een meevaller van S3S-051 te incasseren krijgen. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst; Gouka en Co., Groenelaan 127. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D, TumJaan 89. Telefoon 69299. Toneel: 13 December. Passage-thea'er, 8 uur: Kunst na Arbeid. Opvoering van „Dorp in onrust". Passage, 2 en 3 uur: Martift Roumagnac (IS jr.). Monopole. Da. 2, 7, 9 utir: Korea (14 jr.). Bijeenkomsten: 12 December. Volksgebouw, 8 u: Schied. Best. Bond. J. J. A, Ber- ger spr. over „Vraagstuk der pensioenen". 13 December, Irene, 8 uur: Chr, Hist. Kiesver. „Groen v. Prinste- rer". Ds, Chr. J. Gall spr. over: „Heeft het GH.-beginsel nog waarde in de2e tijd". Vergaderingen: 21 December, Stadhuis, 7.30 nun Openbare behandeling gemeente- begroting 1952, 1764, Jaren gaan voor» bij. Straat Magelhaens riet steeds meer sche pen passeren en wat in 1600 nog een gewaag ie onderneming was. is een halve eeuw Jatcr al iets doodgewoons geworden. In het jaar 1664 laat het Spaanse schip „La Luz zijn ankers vallen, onge veer op dezelfde hoog te, waar destfjds de vi- cc-admiraal van Van Noorts vloot aan lanct werd gezet. Enkele sche pelingen gaan aan land om groente te zoeken. Zy vinden sporen van mensen, maar de wilden houden zich schuit Een paar soldaten vinden de grot met het afgods beeld en de nog steeds brandende gasvlam. Aan de voet van het beeld ligt een degen en ook een stuk beschreven boomschors. Dit nemen zij meel en de zieleherder aan boord, die de Vlaamse j taal beheerst, ontcijfert het. Deze monnik maak- te later melding van dit document in het boek, dat de jonge Olivier van Noort kapitein Rob heeft geloond. Betrekkelijk onverwacht Ving de j Bureau verminderen, kunnen v heer Eking (Arb.) by de beh&nde- i volgens mr Peek het Bureau wel ling van de hoofdstukken aan met j sluiten. Zo tussen de bedrijven door critiek te leveren op de werkwijze werd de Raad nog duidelijk gemaakt, en de organisatie van het Bureau dat het veel gesmade Bureau Huis- Sa men werking Voor burgemeester Peek bleef maar weinig ter beantwoording over. De kern hiervan werd wel bepaald door de uiteenzetting over samenwerking met de omliggende gemeenten, waarvoor allereerst Vlaardingen in aanmerking komt. Het is de bedoeling dat in Januari B. en W. uit Vlaardingen eens een dag naar Schiedam komen, waarna een tegenbezoek zal plaatsvinden. Men kan zich dan beraden over mogelijke samenwerking bij de in dustrialisatie, zodat volgens mr. Peek elke concurrentie, kan worden voorkomen. Over de kwestie van de Ryksuit- kenng had de voorzitter het schijn baar actuele nieuwtje, dat verschei dene gemeenten door het niet slui tend maken van de begroting de gemeenten dwingen op korte ter mijn te beslissen of men deze uit kering blijft baseren op het peil 1940 of de werkelijkheid van het ogenblik in aanmerking neemt. Uit de woorden van mr. Peek moest worden opgemaakt, dat voor het Emma-plantsoentje nog geen enkel definitief plan bestaat, dat het waagstuk van de brandweer bezetting nog maar even moet wach ten en dat de R.E.T. voor Schiedam niet kan afwyken van bepaalde nonnen en gedragslijnen. De linker vleugel van het oude St. Jacobs- gasthuis zal alleen ter beschikking komen van het museum. Van ver gaderruimte is daar geen sprake. Burgerlijke stand GEBOREN: Geertlna. d. van J, Ver- kade en P. Gilie; Mathilda J E„ d v. P. Af. van Haasei en M. J. Blom: Jo hannes M.. z. van A. de Koninsh en J. Fefjen; Maria M., d. van D C. Doolaard en G H. J_ Hommes: Willem J., z. v. J- Kleinn en H, van Êkris; Plomur F„ z. van G. H_ A. van Gftrwen en G. J". P. de Geus, OVERLEDEN: F. H. Af Baars. "3 ir: Pols. TT jr. eehtgenote van P. van Dijk; H. W. A. Holtkamp, 69 jr. OÜD-CEREF. GEMEENTE Woensdagavond om 8 uur nm. hoopt voor fle Oud-Geref. Gem. m het Jeugd huis aan de Lange Haven 97 voor te gaan dr J. G. Hooykaas. Huikvesting, waar het xd. ontbreekt aan tact en goede leiding. Hij sprak van vele klachten over de huisves ting, De kosten van het Bureau zijn hoger dan byv. die van het Bureau en de Afdeling Onderwijs tezamen. En hu had uitgerekend, dat één ver gunning de gemeente Schiedam op 83.komt te staan. „En als het dan nog maar goed was Het bleef niet bij critiek van de heer Eising alleen. Ook de heer Van der Berg (CH) vroeg B. en W. eer lang voorzieningen te treffen op dit punt. Hij voerde nog aan. dat de taak. welke men in de Nieuwstraat heeft, lang niet eenvoudig is en dat dit werk ambtenaren vraagt, die hier voor speciaal zijn geselecteerd. Na mens de A.R.-fractie sloot de heer Dominicus rich bij de woorden van de heer Van der Berg aan. Voordat mr Peek begon aan zija verdediging van het Bureau tegen de volgens hem geheel gemotiveerde aanvallen, haalde de heer De Borst (Comm.) no® een geval aan. waarbij een tuberculeus kmd op de vloer moest slapen. Ook hierin zou niet zijn voorzien door het Bureau, dat aan de andere kant echter niet schroomde jonge mensen, die pas getrouwd waren, een hele woning te geven. Ook de heer Eising zal op dit door ons in de krant reeds gesigna leerde geval nog terugkomen. Hij kon mededelen, dat de inwonende broer van het jonge gezin aan de Hogebanweg weer op zijn basis in de Dorentzlaan was teruggekeerd, De burgemeester rectificeerde hier in zoverre, dat hij de verantwoorde- lykheid terugwees naar de Hms- vestings-commissie. Wanneer men deze beslissingen nog zou moeten nemen, bleef hij achterwege. De terugkeer van de inwonende broer haalde mr Peek In dit geval aan als bewijs voor het misbruik dat wordt gemaakt van het vertrouwen van Bureau Huisvesting. (Ons leek het een nogal zwak argument, want hield de wijze van oplossen alle mogelijk heid tot dit bedrog niet in? Red.) Wanneer we de bezetting van het Zoals de wethouder van Finan ciën als een. verlate St. Nieolaas Maandagmiddag aan de Raad kon mededelen, zal de uitkering uit de Ondememingsbelasting voor onze gemeente aanmerkelijk hoger lig gen. dan destijds werd geraamd. Inplaats van de verwachte 1.098.000, waarmee deze begro ting ook werd afgesloten, komt e«n bedrag van 2-034.051 be schikbaar. Voor het overschot van 936.051 zal door het college spoedig de bestemming worden bepaald. Verwacht raag worden dat deze verhoging ook zal door werken op de begrotingen voor 1951 en 1952, doch hierover be staat rog geen zekerheid. Dank bracht de wethouder aan de belastinginspectie voor de zorg vuldigheid waarmee de onderne mingsbelasting voor Schiedam was bekeken, „We liggen wel voor an ker", zo merkte hij op, „maar zit ten nog niet aan de grond." vesting de slechtste periode van zijn bestaan nog moet ingaan. Immers, tien maanden lang zal er in 1552 in Schiedam geen woning gereed ko men. In de laatste zes weken krijgt men eerst de gelegenheid tot uitgifte, *t Ziet er dus voor Huisvesting In alle opzichten somber uit. „Ik wilde dat U wat minder vriendelijk was, dat U wat minder beloofde en dat er wat meer ge beurde", zo voegde dc over het al gemeen noga] bezadigde heer Mak (a.r.) de voorzitter Maandagavond toe. Hij had er reden toe om deze minder vriendelijke uitlatingen te doen. want inderdaad wordt te vaak de Raad met beloften afgescheept wanneer de traditionele verkeers problemen van Schiedam ter sprake komen. Het was gisteren niet anders ge weest. In de Memorie van Antwoord was gezegd dat binnenkort iets na ders zou worden verteld over het tc grote verkeersplein tegenover de Frankelaudkerk aan de Nieuwe Ha ven. Maar daar nam de heer Mak nu eens geen genoegen meer mee, Hy Paul Niessing was voor het pae dagogisch pianoconcert dat gister avond onder auspiciën van de Ka tholieke Kring in gebouw Musis Sacrum werd gegeven, precies de juiste man op de juiste plaats. Zdjn toelichtingen waren wel licht wat al te zeer ingesteld op de muzikale analphabeet, doch daar staat tegenover, dat men in een uiteenzetting over het hoe en waarom der dingen in muziek al evenmin, als in andere zaken dui delijk genoeg kan zijn. Het aan dachtig gehoor heeft althans op deze wijze overbekende (wij zou den bijna zeggen „doodgespeelde" pianostukken zoals Beethovens „Sonate Pathetique", Schuberts „Valses Nobles" Scbumans „Car naval" en bovenal een keuze uit de allerbekendste werken van Chopin en Brahms, met een ander oor beluisterd. Men liet zich niet meer stuurloos meevoeren op de klarikenstroom, maar volgde iede re compostie bewuster, nu. hoe vaag ook, de contouren der ge bouwen, die tezamen het complex algemene muziekleer vormen, uit de nevelen tevoorschijn, konden treden. Was het programma sterk ro mantisch georiënteerd, uit het ver loop van bet recital bleek, dat de muzikale instelling van Paul Nies sing hieraan ten volle beant woordt, met alle voordelen en ge varen van dien. Tot de voordelen rekenen wij de ontvankelijkheid voor de gevoelssfeer van een com positie en de daaruit voortvloeien de warme toongeving, tot de na delen het gevaar voor ontaarding van emotionaliteit in sentimentali teit, hetgeen in muziek tot uiting komt door een onbeheerste toe passing van het rubato. Hierdoor loopt het ,vrij in de maat' spelen uit in ,uit de maat* spelen, Waar bij een klassiek werk als Beet hovens* sonate natuurlijk niet ge baat is. In Schuberts „Valses No- bles" die niet zo veel worden ge- NJ.V.-VOLLEYBAL Vrijdag speelde bet le heren-zestal van het Nationaal Jongeren Verbond met 2—2 geiyk tegen D.O.S. uit Rotter dam. Hoewel de uitwedstrijd tegen DOS gewonnen werd. moest het N-J.V.-team, dat ditmaal niet een van haar beste wedstrijden speekJe, nu» In eigen zaal, niet een gelijk spel genoegen nemen. "Woensdag speelt het N.J.V.-zestal lïit tegen S.V.CE, dat ongeslagen boven aan staat. Dat zal een zware dobber worden voor de Schiedammers, die stellig revanche willen nemen voor de nederlaag op eigen terrein geleden. Was voor de oorlog de werkloos heid het grootste kwaad nu za2 de heer Van Lith (arb.) de woning bouw als het grootste blok aan het been. Hij wilde toch nog eens de organisatie van de Woningdienst la- jen bekijken. T.a-v. de medezeggen schapscommissies moeten we de werkelijkheid niet uit het oog ver hezen. zo raadde de fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid dc Raad aan. Nadat de heer Van Lith de ope ning van de spreekbeurten voor de tweede ronde had besloten met een felle aanval op de idealen van de communistische fractie, kwam de heer Van Oppen (Kath.) er zijn verwondering over uitspreken dat de asfaltering van de Hoogstraat, die blijkens de woorden van de wc'houder wegens te smalle trot toirs voor het opbergen van de lei dingen niet geasfalteerd kan wor den, destijds wel op de begroting zou zijn geplaatst. Wethouder Van der Kraan loochende dit o.i. derecht, (Niet een vorige begroting, maar het destijds uitgegeven urgentieplan vermeldde het. Red.). De heer Hoek (A.R.) kon nog even ingaan op de kwestie betref fende de werkzaamheid van het col lege. Het ging deze fractie-voorzit ter om de bezieling, die door belem meringen zou moeten worden ver dubbeld, Het bevreemdde de heer Hoek dat de aanval vanuit het col lége zich op hem richtte. De heer v. d.-Toorn (Kath.) immers sprak van „op Schiedamse wijze" en was dat eigenlijk niet erger? Men had de heer Hoek z.i. toch wel zeer misverstaan. Wethouder Sabel kon daar even later blij om zijn, ras ar h(f liet toïh «iet na te zeggsn dat zijn on juiste interpretatie van des heren Hoeks woorden dan waarschijnlijk W2s te wijten aan de hoevefelheid critiek waarmee deze zijn oproep tot bezieling omkleedde. De heer Hoek had ook nog-opge merkt dat voor eventuele wijziging van de situatie rond de Wilhelmi nahaven toch in ieder geval bij de Raad moest worden aangeklopt voor wijziging van het Uitbreidingsplan. Eventueel verlies van Volkspark of Zandvlakte achtte de heer Bosch (WD) zeker een ramp. Wat de experimentele leningen van Vlaardingen en Arnhem betreft, hieraan zitten blijkbaar toch ook nog wel positieve kanten, zelfs fis caal bezien. In ieder geval wordt de belasting op dit ogenblik hier door niet ontdoken. Over eventuele voorzieningen, die tot doel "zouden hebben mazen in het helastingnet te stoppen, kon ook de heer Bosch niets zeggen, maar het leek hem zo toe dat het de regering ook wel eens niet onwelgevallig kon zijn dat door het karakter van deze le ningen geld werd aangetrokken dat andera wellicht onbelegd wa* ge bleven. Mr. van Kinderen achtte rich nog te kort wethouder van de Woning- drenst om in deze vergadering een. oordeel hierover te vellen. Misschien dat in de naaste toekomst nog eens reorganisatieplannen tegemoet kun nen worden gezien, die efficiënter werken tot doel hebben. De Wo ningdienst is echter geen klachten bureau voor ontevreden huurders. Eerst dlene men zich over de toe stand van rijn woning-met de eige naar te verstaan. Voor de Klein-Babberspolder, waar de gemeente dus zelf voorlo pig niet bouwt, is kortgeleden nog wel een plan uitgewerkt Getracht zal worden dit over te doen aan eventuele particuliere gegadigden voor deze grond. In dit verband werd nog medegedeeld, dat Maan dagmiddag juist een aanvraag was binnengekomen. Het Is in de laatste jaren noga! eens voorgekomen dat in de Raad enig verschil van mening over fi nanciële kwesties bestond en dan vooral op landelijk niveau bekeken tussen de wethouder van finan ciën en de burgemeester. Het was ditmaal niet anders. Hoewel mr. Peek in tweede Instantie zich. loa- maskU van de indruk, welke rijn woorden over de Rijksbijdrage zou den hebben gemaakt, was het toch zo, dat hy volgens mr. Van Bocho ve dingen had gesuggereerd, die vol gens de laatste zeker niet aanwezig waren. Volgens de wethouder is het ten enenmale uitgesloten dat de re gering door de knieën zou gaan omdat enkele gemeenten hun begro ting niet sluitend hadden gemaakt. B.U de behandeling in de Tweede Kamer is door de minister nog dui delijk naar voren gebracht dat ver hoging van de Rijksbijdrage aan de gemeenten slechts bij zeer hoge uit zondering het geval zal rijn. speeld, maar toch zeer bekend zijn geworden door thema-ontleningen in Frits Hirsch operettes e.d., kwamen bovendien tekstonnauw keurigheden voor, waartoe ver moedelijk ook het ontbreken van twee walsjes behoorde. Brahms. Chopin en Schumann verdragen echter een overvloedige rubato beter en hierin vermocht de pia nist dan ook het meest te treffen. Een leerzame avond. ELLY SALOME Oude Nederlandse muziek in Keulen, gevonden DEN HAAG. De violist Willem Noske heeft in Keulse archieven een groot aantal oude Nederlandse muziekwerken gevonden. Er zijn kerkelijke werken bij van Carolus Rosier, oa. drie missen en twaalf motetten in zeer fraai geconserveerd handschrift van de comoonist. Deze vondst betekent een belangrijke aan winst voor de kennis der Neder landse kerkmuziek uit de zeventien de eeuw. Koningin Juliana werd beschermvrouwe Ned. Ver. tot Rheumatiefcbestrijding DEN HAAG Naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging tot Kheu- matiekbestrijdïng heeft Koningin Juliana zich bereid verklaard, het beschermvrouweschap van deze vereniging te aanvaarden. Diamanten bruiloft DELDEN Het echtpaar J. van MaanenG. Konink alhier viert vandaag zijn diamanten bruiloft, Dc 80-jange bruidegom was vele jaren een vooraanstaande figuur in de Nederlands-Hervormde ge meente on in het Chr. verenigings leven in Delden. De vrouw, 81 jaar, is evenals haar man, nog bijzonder kras. moest constateren dat hij vorig jaar precies dezelfde vraag had gelcrmu- leerd en eer. bijna gelijkluidend ant woord had ontvangen. Zo kan het zeker met verder gaan en hij ver zocht mr. Peek dan ook dringend die maatregelen te nemen, die een vlotte afwikkeling van deze kwes tie mogelijk zullen maken_ En niet alleen deze kwestie wacht op een oplossing, ook bij het Koemarkt plein zal eindelijk eens iets moeten worden gedaan terwyl de midden paden op de B.K_-Laan een aan fluiting blijven voor veilig verkeer. Als het wordt opgehouden omdat men de voorzieningen niet zo goed en degelijk kan maken als Gemeen tewerken wel gewend is, dan zou ae heer Mak er voor voelen om het maar wat minder te doen. Ook de heren de Borst (comm.) Smit (arb.) ea Kornfeld (arb.) kwamen nog op het tapijt evenals de heer Bosch (V.VXO, die de jeugdbrigades toch wei graag zou zien ingesteld. Zelfs pleitte hij voor een Schiedams novum op het ge bied van vrouwelijke politie, het geen de Raad niet zonder interrup ties voorbij liet gaan. Voor een speciale jeugdbrigade yan de verkeerspolitie voelt de com missaris van politie niet veel, omdat de leden hiervan, geen enkele be voegdheid bezitten en hy dan toch genoodzaakt zou zijn een special® agent in burger erbij neer te zetten. Vandaar dat deze kwestie op advies van mr Peek maar blijft rusten tot commissaris Van Veen met pensioen zal zijn. Afwachten wat de nieuwe commissaris ervan denkt, was zijn oordeel. Het omleggen van het verkeer langs de Havendijk zou zo'n slordige vier en. een half millioen vergen. In de BK. Laan kost de profielwijri- ging 3Vz ton, welk bedrag men zal uitgeven, zodra het huidige wegdek moet worden vernieuwd. Vage be loften werden nog gedaan over de doortrekking van de tram naar het Singelplantsoen <100.000 gulden) en de verkeerscomtnissie zal een jaar verslag gaan uitbrengen. Wethouder Van Kinderen vertelde naar aanleiding van een klacht over de verlichting in de Groenelaan door de heer Kornfeld. dat bij de ver nieuwing van de straatverlichting allereerst de nieuwbouw in aanmer king komt. Vanwege de kosten wordt daarna gebruik gemaakt van profiel- wijziging van de straten. SURABAJA. De heer H. E. Zegers de Beyl, redacteur van het „Nieuw Soerabaiasch Handels blad" is overleden. DANKBETUIGING Het fabriek spersoneel van W. HASEKAMP en Co. Distillateurs, Likeurstokers en Wijnhandelaren dankt bij deze voor dv gratificatie en feestelijk heden, haar ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het bedrijf door Directie aangeboden. Mod. analyst e zoekt restoff. xit-slaapk. Brieven Vlaard.- dijk 133 B. Schiedam. op Vrijdag 14 Dec. 1Ö51 v.m. 11 uur, Geb. R.K. Volks bond, L. Haven 71, Schie dam, van de panden en. erven te Schiedam: Tuinlaan 108, Lange Kerk straat 20, Broersveld 176/2, Emmastraat 18, L. Achter weg 59 en. L. Achterweg 57. Trekgeld resp. 1S.20Ö— 2.000,850—, 800,— 600,— en 700,—. Not. P, SCHABERG 3 kookkachels Pelgrim 51, licht beschadigd, prijs 1 53,- NÜ 4Ï.30 1 origineel Engels gasfornuis New World met thermo staat. grill, autom. lucifer, 4-vIems. Prijs 520.—, door bijzondere omstandigheden NU 468.— 1 stofzuiger EFA. iets aan geslagen. Prüs 135.— NU I 108. 1 idem. Prijs 130.— NU 06.— 1 gasfornuis met 2 pitten, oxen en grillbrander. Prijs 182.50 NU 137.— ALLES NIEUW Tarief; 1—15 woorden 0.65 Elke 5 woorden meer OJM Net persoon zoekt vrije zol der zlt-alaapk. met bed. Br. co. s 231 bur. v. d. blad. Te koop aquarium met goudvissen, v, d. Heidej Öostsingel 35. 2x b. Heer zoekt gemeubileerde zit-slaapkamer met volledig pension, omgeving V-Bus naar Vlaardingen, Br. onder No. 7781 bur. van dit blad. Geen koude voeten meer, -net onze vacht gevoerde laarzen voor dames en he ren. Heerlijk warm. voor bromfiets en motor. Schoen- magazijn Excelsior. Dam 27—30. teL 66874. Toiletspiegels, S-deiïg, kun nen gewoon tegen de muur worden opgehangen. Glas platen v ronde tafels, thee meubelen. glas In lood. spie gels moderniseren en Op nieuw verzilveren v. Loo- pik's Glasindustrie, Beter straat 39. Schiedam. Tele foon 68945. Fori heren-, jongens- en meisjesschoenen met een half jaar schriftelijke ga rantie. in zwart en bruin. Alleen bij Schoenmagarijn Excelsior. Dam 27—36, TeL 66874. Te koop aangeboden: Kin- dcrledikanlje, in. goede staal Prijs 12AO. B. Doorn bos. Nieuwe Maasstraat 48a, Schiedam. Het Groene Kruis, Afd. Schiedam, zoekt voor een Gezinsverzorgster een zlt- slaapkamer. met gelegen heid tot koken. Aanbiedin gen zo spoedig mogelijk aart Mevr. J. M. v. d. Griend— Lingmont, Rubenslaan IS, Schiedam. Meubelbeurs-Nieuws. Een mooi Gothisch Huiskamer ameublement compleet met 2 clubs en 4 stoelen, gestof feerd met groen épinglé. dressoir met opstand en zware tafel, 795...Da Meubelbeurs" Lange Ha ven 95. Filiaal Groenelaan 109. Gevraagd net meisje of jon gen voor winkel en loop werk in bloemenzaak Aan melden v. d. Kraan, Hoo- genbanweg 43a.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 2