Amerika hecht te veel waarde aan uiterlijke positie Komende Zondag is de maan klein I ritmans zuivering' met scepticisme ontvangen Zwitserland, Noorwegen en Zweden uitgenodigd „Verschillen in KVP zijn gezond verschijnsel" Bij Faust 3 OORZAAK DER CORRUPTIE IN V.S. ..en niemand vraagt naai de gebruikte middelen Gaan de Nederlandse werven 32 mijnen vegers bouwen? Uitvoer hoger dan invoer SOESTER KONIJNENDODER NOG OP VRIJE VOETEN Politie staat voor onoplosbaar raadsel PflIJS S5 c! VOOR INSPECTIE OP KOREA Compromis voor uitwisseling krijgsgevangenen op komst? Franse mijnwerkers weer aan de slag Wapens werden ten onrechte van „Blitar" gehaald „Kinhem" ontsnapt aan groot gevaar Turks schip vergaan twee doden, vijf vermisten Politie slaags met Israëlische zeelieden PUROL GENEEST 33X000] Gepakte hond is DE hond niet Frankrijk verlaagt benzineprijs Inbrekers tegen de lamp gelopen Beraad over katholiek staatkundig program begonnen Warme waardering voor minister Mansliolt Gehuwd en toch priester Zaterdag 15 December 1951 (Van ome correspondent) NEW YORK. Het Is verbasterend, hoe gemakkelijk de democraten het hun tegenstanders maken om bestrydings-argnmenten te vinden In de thans reeds druk voorbereide campagne voor de presidents-verkiezingen van 1952. Nu is het de pas tot party-voorzitter benoemde heer Frank hlcKinney. "wiens naam in opspraak is gebracht door de onthulling, dat by nog maar kort geleden een luttele duizend dollar investeerde In een onder neming die hem binnen het Jaar het zoete profüt van 68.000 dollar opbracht; een transactie tot stand gekomen via een promotor, wiens handels-activi teiten tijdens de oorlog een uitgebreid gerechtelijk onderzoek ten gevolge hadden, McKinney kan er zich waarschijn lijk op beroepen zoals hij trou wens al deed dat deze transactie niet indruist tegen de zaken-moraal en dat hij niets te verbergen heeft. Een andere vraag is echter of dezelf de moraal geldt voor iemand, die in zijn eerste rede mededeelde de rol van partij-zuiveraar op zich geno men te hebben. Maatregelen van hoger hand tegen de ver doorgevreten corruptie zijn dringend nodig, zonder aanzien des persoons. Maar daarbij kan men niet vergeten, dat corruptie niet moge- DEN HAAG Men verwacht hier spoedig na het uitbrengen van het rapport van de „drie wijze mannen" van de Nato een toewij zing uit het Amerikaanse hulppro gramma van 25 milhoen dollar. Daarvoor zouden dan op Neder- lijk~is, wanneer er geen lieden"zijn, landse werven achttien mijnen- die de omkoping als middel tot doel vegers worden gebouwd, terwijl hanteren. Wanneer men, zoals de re- Nederland. bovendien zelf veertien 1 publikemen thans proberen, het ge- mijnenvegers zou doen bouwen. vaar wil aantonen verbonden aan Bovendien staat vrijwel vast, dateen te lang achtereen uitgeoefende Nederland nog vijf mijnenvegers machtspositie van een partij, die zal ontvangen in 't kader van de daardoor de benoemingen tot de materiele wapenlevering. 1 voornaamste functies in de lande in In het kader van het Nederland- handen houdt, dient men er even- se Vlootplan passen 48 mijnenvegers.zeer op te wljKen. dat een dergelijke Op het ogenblik bezit onze Marine i 33 mijnenvegers van het kleine houten type en daarnaast nog acht i zeegaande mijnenvegers. Met de vijf verwachte Ameri kaanse mijnenvegers meegerekend 1 zou beschikt kunnen worden over 45 zeegaande mijnenvegers, waar- 1 mede het nodig geachte totaal van 48 bijna zou zijn bereikt, Drie gewonden bij ongeval j o;> stikstofbindingsbedrïjf j KERKRADE Vrijdagmiddag omstreeks vier uur heeft zich op het stikstofbindingsbedrijf te Lut- terade een ontploffing voorgedaan in de gasscheidingsapparaten. Er werd materiele schade aangericht Drie arbeiders liepen brandwonden op, Nadat hun de eerste hulp was verleend, konden zij naar huis worden vervoerd. De oorzaak van de ontploffing is tot nu toe niet bekend. lange bestuursperiode belangheb benden op elk gebied ruimschoots gelegenheid schenkt, kanalen te vin den naar invloedrijke functionaris sen. De schuldigen zitten overal, aan deze en aan gene zyde van de rege rende machten, zowel onder demo craten als onder republikeinen. Er zit een grote mate van huichel achtigheid in de wijze waarop een deel der republikeinse pers en woordvoerders thans over het be leid der democratische partij als zo danig heenvalt. De geschiedenis van Amerika leert, dat corruptie niet inhaerent is aan de ene of de andere partij. Geen doet voor de ander in menselijke zwakheden onder; geen van beide heeft het privilege der deugdzaamheid; beide leven in een sfeer, waarin de maatschappelijke positie op zich zelf te grote waarde wordt toegekend en men veel te weinig vraagt, hoe die bereikt werd. De toon der tegenstanders van de regering wekt des te groter ergernis, wanneer men denkt aan de rol die de MacCarthy's in de binnen- en buitenlandse politiek van Amerika trachten te spelen. Opvallend is, dat by alle aanval len, de integriteit van de persoon van president Truman boven alle twijfel wordt gesteld. Men kan hem verwijten, dat hij personen tot zijn naaste omgeving heeft toegelaten, v/ier gedrag de toets der eritiek niet altijd kan weerstaan. Daarbij is het gebleven. Maar niettemin dreigt de omvang, die het kwaad der corrup tie aangenomen blijkt te hebben, zijn positie sterk te zullen ondermijnen, Indien het "Witte Huis niet spoedig zelf ingrijpt. Alleen, een inwendig gezond Amerika zal kunnen voldoen aan de eisen, die zijn rol als leider van een groot deel der wereld stelt, Arrestatiebevel tegen lid van Italiaans parlement ROME. De Italiaanse Kamer >an Afgevaardigden heeft de parlementaire onschendbaarheid -van een communistisch medelid opgeheven en zijn arrestatie bevo len wegens moord op zeven parti- sanen. in de laatste twee maanden van de oorlog. De beschuldigde afgevaardigde, Francesco Moranino is bijna een jaar geleden uit Italië gevlucht. Naar verluidt zou hij in Rusland een. onderkomen hebben gevonaen. Belastingschandaal blijkt wel degelijk politieke gevolgen te hebben (Van onze correspondent) NEW YORK. De door Truman aangekondigde zuivering onder de ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Financiën is tamelijk sceptisch ontvangen. De wijze,-waarop de rechtse pers erop reageerde, namelijk met een verheviging van de campagne tegen de regering, bewijst, dat de opvatting van de president, als zou een en ander geen politieke gevolgen hebben, niet realistisch is. De „New York Times" acht de eert hem als strikt rechtvaardig en aankondiging van de zuiveringsactie I als iemand, die boven de partijen Iaat, maar niet te laat, mits het on- i staat. derzoek werkelijk tot op de bodem Er is reden om aan te nemen dat wordt doorgezet. Wellicht zal daar toe de ontwikkeling, welke het be- DEN HAAG De sedert Augus tus ingetreden verbetering in de handelsbalans, welke in October, blijkens de definitieve cijfers, voor het eerst sinds de publicatie van de handelsstatistiek f2917) een actief saldo te zie» gaf, zette zich in No vember voortHet dekkingspercen tage bereikte in deze maand zelfs een hoogte van 109 pet» October IOJ pet- Naar het zich laat aanzien kan ook voor December een hoog dek kingspercentage worden verwacht. Dit is te opmerkelijker nu de uit voer neiging tot daling vertoont. Volgens de voorlopige gegevens bedroeg in November de waarde van de invoer 679 millïoen (Octo ber 773 millioen), terwijl voor een waarde van.'738 millioen (October ƒ780 millioen) werd uitgevoerd. (Van onze Gooise correspondent) SOEST. fjirds een paar toeken richt een hond in het centrum van Soest een ware slachting onder de konijnen aan. Reeds bijna honderd konijnen vielen aan het dier ten offer. De hond slaagt er somstyds op wonderbaarlijke wijze in om de hokken aan de achterzijde open te krijgen. Gelukt dit niet, dan vernielt hij de tralies. Na het konijn te hebben doodgebeten laai de hond zijn prooi voor het hok liggen. De politie loopt 's nachts extra patrouilles. Ook zijn klemmen ge zet, maar tot dusverre is de hond er niet in gelopen. Veronderstellin gen, dat geen hond, maar een fret, bunzing of vos aan het werk is, worden door de politie tegenge sproken. „Wij krij'gen het dier vast en zeker te pakken," aldus de po litie, maar voorlopig staan wij nog voor een onoplosbaar raadseL Verwonderlijk mag het heten, dat de hond het alleen op konijnen voorzien heeft en b.v. kippen on gemoeid laat. Hij opereert Dok niet iedere nacht. De burgemeester heeft de inwo ners verzocht om 's nachts de ko nijnenhokken in keukens of schu ren achter slot en grendel te zet ten. lasting schandaal door de verwachte sensationele onthullingen inzake te New York ontdekte, maar nog niet gepubliceerde fraudes dreigt te ne men, een nieuwe aanleiding vormen. Rechter Murphy, die waarschijn lijk zal worden belast met de vor ming van de commissie, welke het door de president toegezegde onder zoek zal instellen, maakte naam in de affaire Alger Hiss en door zijn radicale schoonmaak in het New Yorkse politiecorps na zijn benoe ming tot hoofdcommissaris. Men Advertentie I.M.) Bascbarmt president Truman sterk is bekoeld ten aanzien van advocaat-generaal McGrath, wiens positie thans afhan kelijk schijnt van het verloop van het onderzoek. WASHINGTON, Amerika heeft Zweden, Zwitserland en Noorwegen gevraagd, of zy een afgevaardigde willen benoemen In de voorgestelde neutrale inspectie commissie voor Korea. De regeringen van die landen hebben nog niet geantwoord. Uit Moensan bericht A.P. dat geallieerden en Noordelijken vandaag naar Panmoendjon terugkeren temidden van aan wijzingen, dat over twee netelige kwesties de uitwisseling van krijgs gevangenen en het aflossen van de troepen een compromis op komst is. Er resten nog 12 dagen voor de- tijdslimiet voor een wapenstil stand 27 December ver strijkt. De besprekingen van gis teren leverden deze twee ontwik, kelingen op, welke tot overeen stemming zouden kunnen leiden. 1. Een geallieerde woordvoer der zei, dat de delegatie der V.N. zich „meer ontvankelijk" zou to nen te spreken over een algehele uitwisseling van de krijgsgevange nen, indien de communisten een «redelijk nauwkeurig" totaal van de gevangenen die zij in handen hebben, opgegeven. 2. De communistische delegatie gaf toe, wat betreft de wens der V.N. dat tijdens het bestand de aflossing van troepen voortgang kan vinden, tot een aantal van 5OOQ manschappen per maand. Het nieuwe communistische voor stel daaromtrent kon echter nog niet de_ goedkeuring der geallieerden ver krijgen. Op de zitting van heden werd het afgewezen, omdat het nog niet voldoende concessies be vatte. METZ. Ongeveer de helft van de 23.000 arbeiders, die in het steenkoolbekken van Lotharingen in staking waren gegaan, zijn Vrij dag op het werk teruggekeerd na dat hun bonden biertoe opdracht hadden gegeven. De staking werd opgeheven na dat mijndirectïes en vakbonds bestuurders tot een accoord waren gekomen. DEN HAAG. Nederland heeft de Hoge Commissaris m Djakarta laten informeren of de Indonesi sche regering opdracht heeft gege ven een hoeveelheid wapens 'ge stemd voor Nieuw-Guinea van het s.s. „Blitar" te laten halen. Nederland acht deze maatregel in strijd met algemeen aanvaarde volkenrechtelijke beginselen, daar het hier een zuiver geval betreft van vervoer van goederen In tran sit zonder overlading. De Nederlandse regering ver trouwt dan ook. dat Indonesië de uitgevoerde maatregelen ongedaan zal maken. Gemeente Apeldoorn krijgt minder boete (Van onze correspondent) ARNHEM Voor het Arnhemse Gerechtshof eiste de procureur-ge neraal, mr Bakhoven, Vrijdag een boete van f 5,000 tegen de^ gemeen te Apeldoorn en bevestiging van de vrijspraak jegens de directeur van gemeentewerken dezer ge meente. Apeldoorn heeft een lagere school aan de Oude Beekbergseweg gebouwd zonder de vereiste minis teriële goedkeuring. De gemeente was door de economische kamer van de rechtbank te Zutphen tot f 25.000 boete veroordeeld, nadat f 100.000 geëist was. Geen wrok bij Denen over ongeluk der redders ESBJERG. „Slechts aan een gelukkige omstandigheid is het te danken geweest, dat de Neder landse zandzuiger „Kinhem" niet geheel verloren is gegaan", zo heeft een deskundige verklaard. Kapitein Auer van de „Kinhem" heeft gezegd, dat de koers van het schip zodanig was, dat het gevaar liep in het stormachtige weer op een klip te lopen. De stroom was echter zo krachtig, dat de hopper langs het rif gevoerd werd. De kapitein wist niet, dat er geen wachters op de vuurtorens in Denemarken waren zoals dat in Nederland wel het geval is. Daarom had hij alleen morse-sei nen naar de Lyngvig-vuurtoren gezonden. Als zijn morse-tekens waren opgevangen zou er geen reddingboot uitgezonden zijn. Het Deense persbureau Ritzau meldt, dat niemand in Rvide Sande gevoelens van wrok koes tert jegens de kapitein van de „Kinhem", - Geredden van ,jean Marie' te Kiel aan land KIEL. Het Russische stoom schip „Imandra" heeft de negen tien opvarenden van het Belgische vaartuig „Jëan Marie", die het Woensdag j.l. in de Botnische golf aan boord heeft genomen, te Kiel van boord doen gaan, De Belgische zeelieden werden verwelkomd door de consul van België te Hamburg, die voor hun terugkeer naar Bel gië zorg zal dragen. De ,.Jean Ma rie" is naar alle waarschijnlijkheid gezonken. TEL AVtV. In de buurt van Haifa ztfn Vrijdag twee naakte mannen aan land geklauterd met het bericht dat hun schip, het 7000 ton metend Turkse vrachtschip ..Cogmneran", tijdens de hevige storm in de baai van Haifa ge zonken was. Terstond voer de havenpolitie uit en 22 leden \*aa de bemanning van 29 koppen konden worden ge- icd. Twee lichamen werden opge haald en vijf mannen worden nog vermist. Toen de storm opkwam, ging de Cogutneran voor anker, maar na tien minuten sloeg de ankerketting stuk en even later kapseisde het schip. Waarschijnlijk werd door de regen en de mist niets van de noodseinen van het schip bemerkt. Onder de geredden bevond zich een Israëlische verstekeling4 en vol gens de berichten worden drie an dere Israëlische verstekelingen nog vermist De bemanning bestond uitsluitend uit Turken. HAIFA, In Haifa zijn Vrijdag stakende zeelieden en de politie slaags geraakt Na een gevecht van een uur slaagde de politie erin zich meester te maken van het ÏO.OGO ton metende Israëlische schip „Ton Kimon". Men wierp stenen naar een politie-auto. Na dat enkele betogers waren gearres teerd werd de toestand rustiger. Drie ambulances brachten de ge wonden weg De politie bestormde ook het s.s. „Tel Aviv". Twaalf zee lieden en een gelijk aantal politie mannen werden gewond. In de hawns van New York. Baltimore en Triëst liggen op het ogenblik Israëlische schepen, waar van de bemanningen weigeren uit te varen. (Advertentie I. M.i ruw» huid, ruwe handen, ruwe lippen (Van een onzer maan ongeveer een middellijn is 3476 ki- redacfeitren) halve booggraad. Die lometer lang: dat be- ZONDAG is de maan varieert echter: met tekent dat de maan klein. Het is een een nauwkeurig meet- bij een eventuele val natuurverschijnsel instrument zou men op aarde een gat zou waarop vrijwel nie- kunnen vaststellen dat slaan met een middel- mand ooit let geen op 16 December die lijn van Amsterdam moeder roept;- Pietje middellijn iets kleiner tot ergens ïp de buurt gauto naar huis, de is dan een halve boog- van de Kaspische Zee. maan is klein.1 maar graad, til. 29 ooogmi- De schijnbare varia- toch is het zo. Meet u nuten en 28 boogse- t,e in middellijn heeft de middellijn maar. conden, (één boog- een andere oorzaak: Middellijnen van he- graad is 60 minuten, de vorm van de maan- mellichamen meet men een boagminuut is 60 baan om de aarde. Be- seconden.) in graden. Als wjj recht naar boven kfi- Daarna eroeit ziïee- ken maakt de lijn die leideljjk weer aan tol S? ZL „llll 3S mfeuten en 28 se- „h°.ek ÏS.28E' conden,een waarde tie graden met het ho- dje af 29 Decem. nzontale vlak. De lijn b jk van dat top-punt (ze- beL faI tÖ®reiKe"* mth) naar horizon is H1?? 3^®? die in 27,3 dagen, dan negentig booggra- va^ tijd tot tuü m en vandaar dat zij na tel den lang. Op die ma- ze' ZÜ later weer uit? kens 13,7 dagen haar. nier gemeten bedraagt Geen sprake van. (schijnbare) maxima de middellijn van de De werkelijke maan- en minima bereikt. schreef de maan een cirkelvormige kring loop om onze planeet dan zou zij van hier waarde af Sez!en steeds even groot zijn. De baan is echter een ellips, On- satelliet doorloopt DUIVENDRECHT In de Dui- vendrechtse polder te Amsterdam, waar veertig schapen zijn doodge beten, heeft de politie nog geen succes gehad. De bastaard-bou vier, die in de nacht van Don derdag op Vrijdag is opgepakt, is vrijgelaten. Hij geeft meer om zoe tigheid dan om levende prooi- Zijn baas in Duivendrecht had hem even uitgelaten. Het dier had een „ommetje" gemaakt en was toen de politie in. handen gevallen. De échte schapendoder heeft men wel in het vizier gekregen. Het is een kortharige Lchtgetinte bastaard van ongeveer 40 cm schofthoogtc. Schieten was onmo gelijk, omdat deelnemers aan de klopjacht in de kogelbaan stonden. Het dier is ontkomen over dun ijs, dat de politiehonden niet kon dra gen. PARIJS De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren besloten de kleinhandels-prijs van benzine met v|jf franc te verlagen. Het be sluit gaat 1 Januari m. Kortgeleden was de prijs van de benzine met 10 franc verhoogd, hetgeen veel entiek van de zyde der automobilisten bad uitgelokt. De huidige prijs van de benzine in Frankrijk is iets meer dan 64 franc per liter. IN de Rolzaal op het Binnenhaf heeft Prins Bernhard voor een groot aantal leden der beide Ka mers, voor staatsraden, de vice- president van de Raad van State, de president van de Algemene Re kenkamer en enkele andere auto riteiten, een kleurenfilm vertoond, door hem zelf opgenomen tijdens zijn laatste reis naar Zxdd-Ameri- ka. Op de toto: de prins aan het proj ectie-appa raa t. Diefstal van brandkast opgehelderd (Van onze correspondent) DEVENTER. De rijkspolitie te Voorst rekende Dinsdagn-^ht twee mannen in, die inbrekers, w t c- tuigen bij zich hadden. Promt 1 »*r- den zij ingesloten. Toen Donderdag daarop in. de Gietelose bossen tus sen Deventer en Zutphen een fiets en 'n melkwagcntje werden gevon den, vond de politie het geraden om de beide mannen eens flink aan de tand te voelen. Een van hen bekende, dat de fiets en het meikwagentje waren j gebruikt voor het vervoer van de 1 brandkast, die de vorige week Vrijdag ontvreemd was uit bet kantoor van de landbouwcoöpera- tie te Terwclde. Brandkast en in houd, 10.000, zyn terecht. Minister Lieftinek naar VS Conversie-lening in uitzicht? (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Minister Lieftinek zal tijdens zijn verblijf in Amerika waarschijnlijk proberen de lening van de Export- en Importbank waarvan aflossing en rentebetaling op het ogenblik met het oog op onze dollarpositic bezwaarlijk zijn, om te zetten in een particuliere lening. De Export- en importbank heeft, na aanvankelijk welwillende besprekingen, namelyk laten weten, dat zij aan een vertraagde aflos sing niet kan meewerken. Als een bezwaar tegen een eventuele con versie wordt aangevoerd, dat voor een nieuwe dollar-lening een hoger rente moet worden betaald, waar mede ook '.veer dollars gemoeid zijn. PARTIJVOORZITTER ANDRIESSEN: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Binnen de Katho lieke Volkspartij heersen bepaalde meningsverschillen, die op het on langs gehouden party congres aller minst zijn verdoezeld. Zy hebben ook bulten katholieke kring de aan dacht getrokken Diegenen daar, flte meenden ze als fundamentele kwes ties te moeten beschouwen en er be paalde consequenties nlt te kunnen trekken ten aanzien van de inner lijke kracht der KVP, vergissen zich in iweeërlef opzicht. In de eerste plaats is de aanwe zigheid van verschillende opvattin gen over punten van practische po litiek een gezond verschijnsel, dat het karakter der partij allerminst aantast In de tweede plaats heeft een partij als de KVP geen pasklare recepten Maar het is een kwaad aardige legende, dat zij eenzijdige belangen zou dienen." Aldus gisteravond partijvoorzitter W. drlesscn in de toespraak. Voor het overige bestreed de KVF- voorzitter de opvatting, dat In Neder land slecht keuze zou bestaan tussen een socialistische en een met socialisti sche politiek, HÖ betoogde met nadruk, dat de KVp niet in de hoek van het negativisme wenste te worden gedrukt. ,.Z,tj wil", zo riep hij uit, ^.veel meer dan een niet-socialis tischê politiek voeren. Zij acht meer dan ooit een po sitieve instelling van node". En h'd voegde hieraan toe, dat van die posi tieve instelling, van een eigen geluid, ondubbelzinnig blijk wordt gegeven in het ontwerp voor een algemeen staat kundig program, voor welks behande ling de7c buitengewone partijraad bijeen ia geroepen. TOEN de Opera Faust begonnen wasmaakte zich van het echt paar vóór mij een onverklaarbare onrust meester. Ongemakkelijk rechtop zaten zij in hun fauteuils en keken elkander zo nu en dan be smuikt aan, met de nerstandltouaing uan mensen die door een duister geheim aaneengektonken wordem Opeens fluisterde de man: Geef 't nou maar." De vrouw die haar bltfc angstval lig gericht hield op het gekronkel van Mephisto en zijn gegradeerd slachtoffer, schudde angstig van neen, maar nog geen vijf minuten later gaf haar echtgenoot een stootje met zijn elboog en siste opnieuw „Toe, geef 't nou maar." Was het een handgranaat? Maar ze zongen juist zo móói. Toch stond, de late lente van Faust voor mij al lang op het tweede plan, want voor alles verlangde ik te weten welke Gretchen mijn voor buurman zo heet begeerde. Voorzichtig ging de vrouw woelen onder een op haar schoot liggend manteltje en na enig gekraak stopte zij de man een broodje in de hand* Nu begonnen ze allebei te eten met de schichtig motoriek van personen, die toeten dat ze kwaad doen doch terzelfdertijd honen dat het niet aan het licht zal komen. Pathetisch aandachtig, gelijk brave kinderen die demonstratief zitten op te letten, bleven zij naar het toneel kijken als u/as er niets aan de hand, de mon den regelmatig kauwend en de broodjes achter de hand verstopt in dé schoot, tot het weer tijd werd voot een nieuwe hap. Die werd dan bliksemsnel gewaagd, als een sprong over een sloot, en vooral de man liet nooit na. vervolgens even met zijn door voedsel opbollend hoofd naar links en naar rechts te kijken of temand het had gezien. Wie nu denkt dat het met dit ene broodje gebeurd was, begrijpt er al bitter weinig van, want deze men sen hadden een gezonde eetlust en een daarmede corresponderende zak proviand. De hele eerste alete werd rhythmisch kauwend aangehoord en de tweede was nog maar net be gonnen, of het kraakte alweer on der het jasje, terwijl de stem van de vrouw conspiratief fluisterde: „Hier, pak aan." Kauwen. Haastig hapjes nemen. Opzij loeren. En één keer zelfs hele maal omkijken, om na te gaan wat ik er van. vond. Maar ïk staarde strak naar het toneel ofschoon ik Het liefst gezegd had: „Geef mij er ook een", want deze ptente op de glooiende welden van de heer Gou nod kad mij langzamerhand een knagende honger bezorgd. Eindelijk ging het licht aan voor de pauze. De zaal verhief zich ap plaudisserend en ook het echtpaar kwam, enigszins bekruimeld, over eind. „Vooruit, neem jif de zak", zei de vrouw. „Nee" weerde de man af, met de ontzetting van iemand die wordt uit genodigd het lijk te verbergen. Om dat het applaus al begon te luwen, begreep de vrouw dat zii handelen moest en met een kwiek gebaar legde zij de zak onder zijn stoel en drentelde opgelucht mee naar de foyer. Daar ik, na de koffie, wat eerder op mijn plaats terug was dan die tweezag ik het gebeuren. Een dame die midden in mijn rij thuis hoordegaf namelijk by het passe ren ongemerkt een ferme schop te- oen de zak, die dan ook, zonder bij betalen, baldadig de stalles ingleed Pas toen Faust zijn louterende mar telgang had hervat, werd het de eters duidelijk. „Héb je nog?" had de man at gauw gefluisterd. ,Pak de zak maar", zei de vrouw. Hij bukte zich en keek gymnas tisch tussen zyn eigen knieën door. Na een lange stilte klonk het hij gend uit de diepte: „Hij ligt helemaal dddr!" „Kun je er by?" vroeg de vrouw. Nu verdween hij geheel uit het gezicht. Waarschijnlijk' kroop h(j languit, als een slang, over de vloer van de schouwburg, op weg naar zijn voedsel. In de tuwte der violen hoorden wij hem opeens „Au" roe pen en kort daarop kwam hij als een duiker boven, „Heb je 'm" vroeg de vrouw. ,Nee", zei de man verongelijkt „er trapte iemand op mijn hand." Hij wreef er over. Toen infor meerde hy; „Hoeveel waren er nog?" „Vier", antwoordde de vrouw mat. En op de planken lachte Satan: „ha ha ha ha ha KRONKEL (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het valt moeilijk het Tweed» Ka. merdebat over de begroting dende partijraadsvergadering der KVP heeft geopend. Zijn woorden hielden direct verband met de ln enkele katholieke bladen gevoerde penne- strijd tussen vertegenwoordigers van de rechter - en de linkervleugel zijner partij die reeds dit voorjaar Is begon nen. Een discussie, waarin ter rechter zijde vooral de Nijmeegse hoogleraar prof, Duynstoe op de voorgrond is ge treden en waarvan de echo te horen viel op enkele bijeenkomsten van de fit. Ad eiber tsverenlglng cn de KAB. Toen enkele weken geleden even eens in Utrecht het partij corgi es werd gehouden, was deze discussie nog altijd niet verstomd. Dat de partijvoor zitter er op een partijraadsvergadering, dfe zó kort na het congres wordt ge houden op terug zou komen lag voor de hand. Evenzeer lag het voor de hand. dat hij, vlak na het partijcon gres, over deze meningsverschillen wei nig nieuw Jicht zou kunnen laten schij nen. HO beperkte zich, mede naar aan leiding van enkele opmerkingen over de politiek van de KVP en de verant woordelijkheid welke deze droeg in de wel zeer moeilijke omstandigheden waarin ons land ig komen te verkeren, tot de wel wat vanzelfsprekende op merking, dat schteraf be- en eventueel véroordelen gemakkelijker ts dan, voor I de feiten staande, te moeten beslissen. Overigens was het ook vrijwel uit gesloten dat de heer Andriessen dieper op deze problemen inging, omdat naar in de loop der vergadering bleek, het overleg met de groep Steenberghe i.e. de groep waartoe ook prof, Duynstee behoort door afwezigheid van sommigen die er bij betrokken zijn, nog altijd niet fs afgesloten. Voor 15 ..Januari a.s. echter, zo deelde de heer Andriessen mede, zal het worden afge sloten en dan zal een communiqué wor den verstrekt. Landbouw, Visserij cn Voedselvoor ziening aan te duiden; beier gezegd: deze was er niet. Dertien sprekers hebben zo vee] verschillende onder werpen aangeroerd, dat het vrijwel onmogelijk is. een korte samenvat ting van het behandelde te presen teren. Wel sprong in het oog de warme waardering, welke sprekers van uiteenlopende politieke rich ting, als bijv. de heren D roc sen (K.V.P.) enDenHartog (V.V.D.l jegens minister Manshalt uitspra- ken. Zonderen we de beer Borst (CP.N.) uit, dan kan van een vrij wel algemene instemming met diens landbouwbeleid gesproken warden De niet onbevredigende bedrijfsre sultaten der boeren zullen daar wei niet onschuldig aan zyn. Amerikaans militair vlucht naar Tsjechoslowakije FRANKFURT. Een militair van de Amerikaanse politietroepen, die wachtdienst had in de nabij heid van de Duits-Tsjechische grens, is van zijn post verdwenen met achterlating van zijn geweer. Er liepen, voetsporen ip de rich ting van Tsjechoslowakije, zodat men vermoedt dat hij naar dit land is gedeserteerd Naar het schijnt had hij al eens aan kame raden verleid, dat hij voornemens was te deserteren en naar het Oos ten wilde ge an. MAINZ. Paus Pius XII heeft twee gehuwde predikanten van de Duitse evangelische kerk, die tot de katholieke kerk zijn overge gaan, tot de priesterwijdïng toege laten met de toestemming, hun huwelijk voort te zetten. Zij be reiden zich thans in het seminarie te Mainz op hun priesterwijding voor. Een van hen, de voormalige predikant Rudolf Goethe, zal op 22 December 1952, tot priester gewijd worden. De naam van de andere is nog niet bekend ge maakt. Het katholieke kerkblad voor het bisdom Mainz schrijft, dat deze beslissing van de Paus la geen geval een algemene ophef fing van het coelibaaat voor ka tholieke priesters betekent. De Paus behoudt zich de beslissing in elk afzonderlijk geval persoon lijk voor. Nederlandse gezant te Caïro wacht op instructies CAIRO. - Aangezien de Ne derlandse regering nog geen be slissing genomen heeft of zij in de geloofsbrieven van haar nieu we gezant te Cairo, mr W. Cnoop Koopmans, al dan niet de souve- remiteit van Egypte over de Soe dan zal erkennen, heeft mr Cnoop Koopmans, die Nederland tevens in Syrië en Libanon vertegen woordigt, zich naar Beiroet be geven, waar hij nadere instructies zal afwachten. Middenstandsexamen '52 DEN HAAG In 1952 zal het 18e examen voor het middenstands diploma algemene handelskennis worden afgenomen en wel bij vol doende deelneming in 47 plaatsen- Het schriftelijk examen wordt ge houden op 4 en 5 Juni 1952. Het mondelinge gedeelte wordt afgeno men in de periode van 21 Juli tot 9 Augustus 1952. staakt

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3