Bereden politie moet vechtende spelers kalmeren 0 Plaatst m Geslaagde greep van Zebra 's naar volle winst (5-0) Knap spel van Cock v. d. Tuyn teistert Longa danig Wrkriyks» sportliijlage »E SCHIEDAM MER Dure mistrap van Teiiouw Harmonieus SVV laat NAC met 3-0 nederlaag achter Willem II schoot graag (5-0) op slordig Feijenoord «éfèSNeiii-: *&am&$^mt8a3Êasis&it& WILD-WEST BIJ XERXES'LIMBURGIA Steeds opzettelijker Sparta verliest met 2-1 van Noad Jan van Schijndel: bezielend dirigent HBS Hel brute geweld weggespeeld..., slechts enkele slachtoffers Zwemwedstrijden vooi scholieren IJermes DVS daardoor naar 9-1 overwinning op Tilburgers Maandag 17 December 1951 3 (Van onze sportredacteur) Zondagmiddag. Als be schrijving van de wedstrijd XerxesLimburgia hadden we het graag gelaten bij het woordje onverkwikkelijk als karakteristiek en de cijfers 5-0 als uitslag. Dit zou dan zijn be doeld als poging om alles wat zich twee minuten voor het verstrijken van de eerste helft heeft afgespeeld te vergeten. Plotseling werd het terrein van Xerxes veranderd in een boks- jing waarin links en rechts met verbluffend gemak counters, opstoten en swings werden ge plaatst. Be lieden wisten niet van ophouden. De wat traag optredende bereden politie heeft tenslotte een einde aan de vertoning gemaakt. Everse van Xerxes en de linksbuiten van Limburgia Cobben, nog aangeslagen, konden zich gaan bedenken onder de warme douches. Wanneer het een incident ware geweest dat hij hoge uit zondering op de Nederlandse voetbalvelden voorkomt, zon de sensatie ons misschien nog hebben kunnen bekoren. Dit incident is echter niet los te denken van de verschijnselen en de gebeurtenissen die week in week-uit worden gesigna leerd en een bedenkelijk licht werpen op ons amateurisme. De liefde daarvoor schjjnt zo omvangrijk te zijn, dat bij het zich dienstbaar maken daaraan alle middelen zijn geoorloofd. Het conflict lag dieper dan de» botsing tussen Everse en Cobbcn. Limburgia stapte geprikkeld de stryd in, omdat het deze middag moest optornen tegen een elftal dat gretig de gelegenheden aangrijpt om koplopers de winst te ontne men. WV heelt dat ondervonden en Limburgia, dat veel lust toonde in de eerste plaats, ook. Soepel bewoog de voorhoede van Xerxes zich in de richting van Jacobs, Het bleef niet bij bewegen. Er werd braaf geschoten, vooral door Coen Kijsbouwer en Dame. Alle talenten van Jacobs moesten wor den aangesproken. In de vijftiende minuut zwichtte hij voor een goed schot van Dame. Een vlotte Eijs- houwer-Cammeraad combinatie had de kans doelrijp gemaakt. Een felle kopstoot van Dame werd oorzaak van de tweede breuk ia de Lim burgia defensie. De van de lat terugverende hal werd door Coen- raads feilloos ingeschoten. Xerxes bleef combineren en schieten. Lim burgia werd steeds prikkelbaarder De Limburgers konden het maar niet verkroppen dat hun pogingen om de Xerxes-defcnsie terug te drukken tevergeefs bleken. De buitenspelval brak hun gang naar de veste van Xerxes dertien keer achtereen at De hotsingen werden steeds opzettelüker. Het kwam zelfs zover dat Cobben zijn tegenstan der Everse, terwijl deze op-* de Onverkwikkelijk zijn de tonelen geweest in de wedstrijd Xerxes- Limburgia, waarin twee minuten voor het einde van de eerste helft de spelers handgemeen raakten, (Zie foto boven). Het werd zelfs so erg, vooral toen het publiek er zich mee ging be moeien, dat de bereden politie ■moest ingrijpen, (Foto onder Advertentie fi. M.) Die fatale mistrap van Tertomv een kwartier voor het einde! Na een periode waarin Sparta overwegend sterker was geweest in de tweede helft, en waarin de voor hoede legio kansen had verknoeid, oju door Doomhelm die voor open doel gewoon over de bal heen trapte tn plaats van het ronde ding in het net te leggen, na die periode van Sparta overwicht volgde een serie NOAD -aanvallen. Terlouw die tot dat moment enorm veel en zeer fraai werk had verzet, miste een ver naar voren gespeelde bal, en WaUtout was er als de kippen b« om de invaller-doelman Dnferne geen schijn van kans te geven. Dat betekende practisch de nederlaag van Sparta na een zeer verdienste lijke party voethal te hebben laten zien. Heeds in het begin kreeg Sparta enkele kansen, maar van Munster en Van Male misten. NOAD deed althans in dit opzicht voor Sparta niet onder. De wedstrijd was onge veer 20 min. oud toen Doomheim een goede kans van Benninghof aangegeven, kreeg. Het listige schot was raak 01. Maar van. de aftrap af forceerde NOAD een doorbraak, en toen Jansen van links een bal hoog voorzette, sprongen Rombouts, Terlouw en Dufernê samen naar de bal, Rombouts raakte de bal met zijn hoofd en meteen was het 11- Het eerste kwartier na de rust was Sparta veel sterker en het is onbe grijpelijk, dat de gasten de kansen met benutten. Toen was het moment daar, om een grote voorsprong te nemen. Doch NOAD wierp daarna al haar geestdrift in de strijd, dit leidde tot een geweldige druk op (Van onze sportcorrespondent) BREDA, Zondagmiddag, De orthodoxe speelwijze van SW heeft aan NAC te Breda twee kostbare punten gekost. Pas in de tweede helft wan kelde een individueel NAC voor de hechte combinatie van SW, dat vanaf toen ook meedogenloos toesloeg, door twee tactische geals van linksbuiten G. v. Pelt en een strak schot van rechtsbuiten Schrumpf t-v *v- grond lag, een trap In de rug "gaf. Deze sprong met grote snel heid op en draalde zich naar Cobbcn toe. Wat toen gebeurde zal de Xerxaan z\jn ontgaan om dat ccn vol geplaatste counter een einde aan ztfn waarnemings vermogen maakte en zijn zinnen danig aantastte. De woeste tone len, reeds hoven beschreven, wa ren het gevolg. De strijd ging verder. Limburgia was het sterkst geteisterd en zocht versuft de kleedkamer op door een derde treffer van Dame. In de tien-tegen-tien strijd, bleek Xerxes over nuchtere wapenen te beschik ken. Alles leek vergeten en verge ven. Sterk werd de verdedigings lijn van Limburjjfia teruggedrukt Opnieuw dreigden er conflicten te ontstaan, toen Dame op weg was een vierde doelpunt voor Xerxes De eerste van de drie jaarlijks door de Raad voor de Lichamelijke Opvoe ding te houden zwem wedetrrj den voor scholieren werd Zaterdagavond in het Oostelijk Zwembad gehouden. Aan de beurt waren de scholieren voor Voorbe reidend Hoger Onderwijs, Middelbaar Onderwijs en Kweekschool-onderwijs, die met groot enthousiasme, zowel te water als op de kant elkaar bekampten. Op de persoonlijke nummers voor jon gens beschikte de Willem de Zwijger- school over de snelste zwemmers, want met 54 punten werd deze school ruim schoots winnaar. Bij de meisjes zegevierde het Libanon Lyceum met 43 punten. De estafette was als vanouds bitzander spannend. Libanon Lyceum werd bq de meisjes eerste in 3 min. 8 sec. Btj de jongens de Willem de Zwqgcrsehool met de tijd van 2 min. 28.7 sec. BUENOS AIRES. Dc Italiaanse wielrenners Gino Bartall, Luigi Ca- sella, Renzo Soldarti en Fiorenzo Magni en de Spanjaard J- Ruiz zijn hier Zondag aangekomen voor het internationale wielrenseizoen in Ar gentinië. Zij en de Italianen Antonio Bevi- lacqua en Enzo Sachl en de Zwit ser Ferdinand Kubler, die ree<5s eer der arriveerden, zullen deelnemen aan de openingswedstrijd van bet seizoen Dinsdag in Buenos Aires, te laten noteren. Huizen onderbrak deze poging door te fors aan te vallen. Strafschop, Elf meter was te ver voor Koers om goed te richten. Een tweede keer wierp Dame zich door een gat in de Limburgse verdediging. Nu was hij niet meer te houden en werkte goed af. Inmiddels was de stem ming weer knap gedaald en vooral Huizen toonde zich niet opgewas sen tegen de grote achterstand. Middeldorp en Limburgia werden daarvan het slachtoffer. De tweede strafschop werd dcor v. d. Valk benut en. bracht de stand tenslotte op 5—0. Geschoten werd er in de eerste helft maar weinig. Van Schijndel was twee keer drie kwartier de bezielende dirigent van. een harmonieus SW dat aanhou dend langs deze spil diagonaalsge- wijze via vleugels en backs voor het NAC-doel kwam, ervoor, maar ver der niet Wegens gebrek aan schot vaardigheid enerzijds en solied ver dedigen anderzijds en met name van stopper Lussenburg. Maar in de Bredase voorhoede deed midvoor v. d Langenberg meer denken aan iemand roepende in de woestijn dan aan een aanvalsleider, die op steun rekenen kan. Ook na de rust volhardde NAC in haar stug. technisch goed maar te persoonlijk spel. waarbij de voorhoede in haar geheel maar zelden verrassend was Dat bewezen oa ook de vele cor ners, wel een stuk of acht na de rust. die geen enkel succes oplever den en meestal niet eens gevaarlijk waren. Ook niet toen Van Pelt doelman Kools voor het eerst passeerde na een misverstand in de NAC-midden- linie en de Bredanaars direct ant woordden met twee geforceerde cor ners. Integendeel weer profiteerde Van Pelt en nu van een fout in de achterhoede (0—2), Dit spelletje herhaalde zich zelfs maar nu ging de bal via de rug van Jan Kools stom toevallig corner. De tweede helft was toen nnee- veer twintig minuten oud. Zeker midvoor v d. Langenberg had val lend fraai ingekopt, maar in buiten snel positie Toegegeven dat de Bre- voar een wakker SW waarin spil Van Schijndel telkens veilig op een offensief kon overgaan, te meer daar het backste] Corveleijn en Steenbergen uitstekend ingespeeld bleek. Vlot combinerend en beter plaatsend dan NAC of met hakker- tjes kwamen de Schiedammers langs alle Bredanaars Kort voor het einde deed een treffer van de snel toeschietende rechtsbuiten Schrumpf de d voor het puntenloos gewor den C geheel dicht 3 (Advertentie l. ftf-l het Spartaanse doel, met als slot de danaars in de2e periode weinig ge- mistrap van Terlouw,, die niet meer luk hadden, maar hun spel was toch ongedaan, kon worden gemaakt. i ook te kortzichtig en te eentonig Laat 'l MEDEH -Jenever zijn die U in huis heeft NEDERLAND IS MEÖFRL'AMD- SCHIEDAM, Zondag. „Zo moet U voetballen" door Cock V. d. Tuyn, Dat was de titel van het (denkbeeldige) boekje, waaruit de schrijver tegen Longa enige bladzijden heeft voor gelezen. Hier was de grootmeester van Hermes-D.V.S. aan het woord, die zelf drie doelpunten maakte, vervolgens vier doel- puntrype Jansen aan zyn confrères presenteerde en onder wiens toeziend oog nog tweemaal de bal in het Tilburgse doel ver dween, zodat (omdat Longa eenmaal had afgekeken, hoe het moest) het tenslotte een 91 zege voor de Schiedammers werd. Cock gaf niet alleen theoretische en practische lessen in het fokken van doelpunten; hij demonstreerde ook tot welk een trap van perfec tie bet veldspel kan worden opge voerd. Met machtigo dribbles, keu rige passes en flitsende schoten bracht hij een volledige verwoesting aan in do Longa-ploeg, die zich daar slechts wanhopig tegen kon verzetten. Als een ware jongleur (het was, alsof hij dc bal met een touwtje aan zijn schoen bad gebon den) passeerde hij drie, vier, vijf tegenstanders, Nu was Longa ge makkelijk speelgoed, dat zich in alle vormen en alle hoeken het drmgen, waarin HermesDVS dit wenste. Op het kleverige veld stonden zij als een vlieg in de stroop. Behou dens het laatste kwartier van de (Van onze sportcorrespondent) TILBURG. Zondagmiddag, Willem II heeft de leidersplaats behouden. Vijf gaten schoten de tricolores In het Feyenoorddoel. Er werd slecht en slordig gespeeld, niet alleen door Fcyenoord maar ook door de Willem II defensie. Fonten waren oorzaak dat de Tilburgers het tot 5—0 konden brengen. eerste helft kwamen de Tilburgers niet aan bod. Toen Longa een kans je kreeg zich te ontplooien, bleek hun techniek toch wel zo zwak te zijn, dat stopper Poulus en de kit tige linksachter Osterhclt beslist geen zweetdruppels op hun voor hoofd hebben gekregen over de vraag, hoe zij de Tilburgse proble men moesten oplossen, Longa speel de zwak en zeer pover. Nu trof zy het beslist met, dat v. d. Tuyn er zijn zinnen op had gezet den volke te tonen, dat hem ten onrechte de Oranjetrui van de schouders was genikt. „Kijk," zei Cock na tien mifhiten, „als je een vrije schop neemt en dc bal suist tegen de lat, dan moet je die zelf opvangen en weer inschieten." En zo was het 10. Drie minuten later vuurde hij ten tweeden male een kogel af, die via het been van Longa-spil Mas- sugar achter doelman Struicken verdween (20). Het voetbalschool tje was 17 minuten bezig, toen Joop Heyster een beurt kreeg. Zij het met behulp van het been van de Tilburgse linksachter Mathijssen, gaf hij met een hard schot toch een goed antwoord op de vraag (3—0). Even voor het vrije kwartiertje, toen Longa wat tegenpruttelde, nam v. Hout een van de lat terugsprin gende bal op zijn hoofd en diens kopstoot bleek het laatste restje van Longa's levenssappen te zijn (3—1). Direct na de pauze wipte Cock v. d. Tuyn de bal voor de vierde maal in de Tilburgse prullenmand. Een soepel spelend Hermes, waarin zich, behalve rechtsachter Burger, geen zwakke punten bevonden, las gretig in het boekje van Cockie. Na 23 minuten knikte Lex Janse „ja" te gen de door Jacques Heyster voor het doel geplaatste bal cn het was 51. In al zyn «ver werd Cock vijf minuten later gevloerd en Stolk no teerde uit de strafschop 6—1. Vlotte passes van Cock stelden Jacques Heyster en Lex Janse in staat de stand op 81 te brengen. Toen Cock met 'n enorme schuiver uit 'n vrije trap er 91 van wilde maken, was er een Longa-rug die dit verhinder de. En daarom deed Jacques Heys ter bet maar. Juist toen Cock bezig was het tiende hoofdstuk voor te lezen, beduidde hoofdonderwijzer- scheidsrechter Krens, dat het tijd was en de boeken konden worden opgeborgen Lex Janse maakt, hog opoe*» rend, een tiait de negen doel punten voor Her mes. Het was hopeloos zoals deze Feye- noord defensie blunderde. Men be greep elkaar niet, Oldenburg was wel de zwakste man. Blankemeijer de Rotterdamse spil vond het blijk baar niet nodig om Van Roessel te bewaken. Daardoor kreeg de Wil lem II midvoor veel vrije kansen, waarvan deze drie keer met succes gebruik maakte en langs of over doelman Bijl schoot. De Fcyenoord voorhoede was in geen enkel opzicht opgewassen te gen de Tilburgse defensie. Zeer so- lïede werden alle aanvallen onscha delijk gemaakt. Wagner, Mertens en Van Beers onderscheidden zich. Het eerste Willem II doelpunt was een juweeltje. Vcrrijt gaf de ba] knap voor en met een magnifieke zweef - duik werkte Van Roessel de baï achter de onthutste Bijl. Twintig mi nuten later had Oldenburg op ver schrikkelijke wiize pech. Hij miste de bal. Bijl liep uit maar de toestormende Beks was er eerder. Hy trok de bal terug naar Verrijt. Deze maakte 2—0 De tweede periode was vijftien minuten oud toen het 30 werd. Oldenburg plaatste de bal te zacht naar Bijl. Dc snelle Van Roessel was Ir iets eerder bü en scoorde. Drie minuten later was het alweer raak. Nu door een kopstoot van Mom- mers De moed zakte de bewoners van het Rotterdamse stadion In de schoenen. Met veel moeite wist de verdediging stand te houden tot ze ven minuten voor het einde. Een voorzet van Verrijt werd toen door Van Roessel ineens ingeknald. Het was 50, Jn de wedstrijden om het kampioen schap vierde klasse van de KNBB dis trict Rotterdam, georganiseerd door de S.V. pretoria te Rotterdam, heelt Lang straat de tUel behaald. Behalve deze speler, zijn Rennes, Gartboff en De Win ter naar de derde klasse gepromoveerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3