Golflengte-verandering voor 50.000 radiostations a GEVAREN DER ONVERDRAAGZAAMHEID 4 beroemde middelen met extra geneeskracht Wordt conferentie met Indonesië opgeschort? Schandelijk gedrag van Nederlandse militairen" Stalin doet de Kerstman concurrentie aan Ontwikkelingskans zij voor iedereen gelijk STE6EMAN* GELEZEN—, NIEUWE VERDELING VAN DE AETHER Middengolf vrijwel onaangetast wijziging voor Wereldomroepen Eerste staking sinds Hïtlerregime dreigt in Berlijn Scherper toezicht op „Noord-Nederland" Truman veroordeelt „fooienstelsel" voor ambtenaren Pian-Schuman neemt eerste Duitse hindernis Zoon van vermoorde employé thans ook gedood Chefarine M' Conflict over ,,Blitar"-wapens gooit roet in het eten Relletjes in Eindhoven berecht Advocaat-fiscaal EVC protesteert en eist Aanbevolen Kerstgeschenk: Stalin's verzamelde werken, in 16 delen Talrijke arrestaties in Oost-Berlijn j Valutatermijnhandel spoedig hervat Geen vrije markt als in Engeland CORK PLAIN eist zware straffen Pleegkinderenwet in Eerste Kamer aanvaard „Arresteer mij maar, ik steel een fiets" Nieuwe beginselen gevangeniswezen goedgekeurd 150 nieuwe auto's glijden in rivier Om 'n reputatie KAMERLID VAN SLEEN VRAAGT: Onderwijsgelijkstelling blijkt, volgens hem, in de practijk eenzijdig Staking bij de Pan- American geëindigd Vier mensen gedood bij vliegongeluk «1 D en gewogen^ [Woensdag 19 December 1951 3 (Van een oneer verslaggevers) DEN HAAG. De steeds grotere plaats, die de radio In ons maatschap pelijke bestel inneemt en ïn verband daarmede het toenemende aantal radiostations, maakten het noodzakelijk om te komen tot een verdeling van de aether. Na het einde van de tweede wereldoorlog werden verscheidene conferenties gehouden om een einde te maken aan de chaotische toestand <©p radiogehied. Met de j.l. Maandag te Genève geëindigde conferentie tus sen ruim vierhonderd afgevaardigden van vijf en zeventig landen is deze reeks vergaderingen gesloten. Alle landen, behalve Rusland en de com munistische Oost-Europese staten, tekenden een overeenkomst, waardoor voor de gehele wereld een nieuwe golflengtenvcrdeling tot stand is ge. komen. De voorzitter van deze ruim drie maanden geleden begonnen confe rentie. ir J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur van de PTT, "er- telde ons in zijn werkkamer iets meer over de resultaten van de besprekingen. De tegenstellingen tussen de be langen van de deelnemende landen zijn uiteraard groot en vooral de wensen van de Arabische en Azia tische landen, die een vrij grote achterstand op dit gebied hebben, stonden een vlot verloop van de conferentie in de weg, „Lange tijd" zo vertelde ir v. d. Toorn, „dreigde dan ook een volledige mislukking. De grate mogendheden hebben tenslotte concessies gedaan, waar door tot volledige overeenkomst kon worden gekomen. Slechts Rus land en de acht onder communis tische invloed staande landen in Oost-Europa tekenden de overeen komst niet. „Wil hebben de wereld in drie radio-regionen ingedeeld nl. Euro pa en Afrika. Noord- en Zuid- Amerika en Australië- Voor deze drie regionen zijn drie plannen gemaakt, dis in de loop van 1952 en 1853 zullen worden uitgewerkt. Vele diensten zullen delen van de aether moeten afstaan aan an dere. Eigenlijk konden deze dien sten zelf niets missen, maar moes ten integendeel ook uitbreiden In wezen komt dit dus neer op een verbetering var de techniek en in deze laatste grote conferentie is dus ook naar methuden gezocht om deze verbeteringen geleidelijk aan te brengen." „Het lijkt eenvoudig," zegt hij, ..maar weet U. dat door de over eenkomst van Genève vijftigdui zend radiostations over de gehele wereld huri golflengte zullen moe ten veranderen?" Ir v. d. Toorn vertelt verder, dat de veranderin gen vooral ingrijpend zijn op de scheepvaartgolven. De meeste zend- en ontvangtoestellen zullen moeten worden veranderd of ver beterd. Ongetwijfeld 'n kwestie van miliioenen guldens. De luisteraar in de huiskamer zal overigens van al deze verande ringen weinig of niets bemerken. BERLIJN 54.008 leden van het personeel van de Westberlijnse stadsvervoer diensten hebben ge dreigd Doöderdag in staking te zul len gaan, wanneer niet tegemoet gekomen wordt aan hun looneisen. De vakbond heeft aan het stads bestuur een ultimatum gesteld dat de etsen Woensdag ingewilligd moe ten zijn. Dagelijks maken in Berlijn twee millioen mensen gebruik van de ondergrondse en de autobusdien- Eten. Dit zou de eerste keer zijn dat er een algemene staking uitbreekt sinds de tijd dat Hitier de vakbond het ontbinden. Controle op zieken geen doel, maar middel!'' DEN HAAG. De staatssecre taris van Sociale Zaken heeft de bedrijfsvereniging „Noord-Neder land" te Groningen bericht, dat hij, ingevolge de conclusie der commissie van onderzoek, scher per toezicht zal laten houden. Een van de belangwekkendste conclusies der commissie is, dat de controle op zieken door „Noord- Ncderland" te veel op de spits was gedreven. Deze controle kan na tuurlijk niet worden gemist, zegt de commissie, maar moet middel blijven en geen doel zijn. „Wan neer men er alleen maar op uit is zo veel mogelijk overtredingen te constateren wekt men bij zie ken een gevoel van onbehagen, dat niet bevorderlijk is voor de gene zing." Het bestuur van de Bedrijfs- - - vereniging voor het Kledingbedrijf bomen kopen op afgedrongen om heeft het contract met „Noord-Ne- er de foto van Stalm in. te hang WASHINGTON. President Truman heeft verklaard, dat een strikt program van „geen fooien geen diensten" de „juiste poli tiek" is voor rsgeringsemployé's. Hij heeft zijn goedkeuring ge hecht aan reglementen, die voor een departement zijn opgesteld en gezegd, dat hij deze ook juist acht voor het gehele regeringsapparaat. De reglementen behelzen een strikt verbod voor het accepteren door ambtenaren van giften, gun sten. diensten e.d. van een persoon of firma, die zaken doet met de regering. BONN. De Westduitse kan selier Adenauer heeft met het plan-Schuman zijn eerste succes je geboekt. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het parlement stemde met twaalf tegen zeven stemmen voor ratifi catie van het pian-Schuman. Volgens waarnemers is dit een teken dat het plan ook door de Bundestag geratificeerd zal wor den, wanneer het op tien Januari ter sprake komt. De socialisten stemden legen Onveilig Indonesië DJAKARTA. Even buiten Su- bang is de 23-jarige Nederlandse ondernemingsemployé H. Borg door onbekenden doodgeschoten. Het slachtoffer was in dienst van de P. en T.-Landen en reed op eer motor fiets naar de onderneming „Tjibo" van genoemde organisatie. Men vond hem enkele kilometers buiten Su- bang met een schot in het hart. Zijn polshorloge was gestolen, doch de licht beschadigde motorfiets had den de daders laten liggen. Het slachtoffer zou op Oudejaarsdag in het huwelijk treden. Anderhalf jaar geleden kwam zijn vader door een aanslag om het leven. Advertentie {l M f De 4 beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" verenigd, zorgen voor extra geneeskracht. Door de juiste samenwerking wordt een beter resultaat verkregen, zodat ze bij hevige pijnen en griep ook dan helpen als Andere middelen falen tfoat wotufoteK./ (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het is niet denk beeldig, dat het standpunt der Indo nesische regering t.a.v. de inbeslag neming van iYapens op de „Blitar" vertragend kan werken op het hou den van besprekingen raat de Ihdo- ncslsrhe delegatie over het Unie- accoord. Hel schijnt nl., dat Djakarta van oordeel is, dat die inbeslagne ming terecht geschiedde. Het zou n.J. Nieuw Gulnfea als deel van Indo nesië beschouwen. Die wapenzen- 99 AMSTERDAM. De EVC is ont stem d over de maatregel, waardoor ambtenaren geen lid van deze orga nisatie mogen zjjn Zi? heeft in een brief aan de minister-president daartegen geprotesteerd, omdat zij er een verdere stap in ziet op weg naar het fascisme. Het besluit, zegt zij, betekent een aanranding van de hoge democratische geest, die eigen is aan het Nederlands volk. De EVC eist. dat het onmiddellijk ongedaan gemaakt wordt. (Advertentie i. ra.) BERLIJN. - Achter het IJzeren Gordijn doet Stalin op het ogenblik de Kerstman ernstige concurrentie aan. Stalin's verjaardag) valt juist voor Kerstmis 1op 21 December en de 72e geboortedag van de Russische leider dreigt de viering van het Kerstfeest in de satelliet staten geheel in de schaduw te stellen, officieel tenminste. In heel Oost-Europa zullen ter ere van Stalin plechtigheden plaats vinden. Geschenken van regeringen, steden, fabrieken en gewone mensen wor den overal ingezameld. Aan de arbeiders wordt ge vraagd over te werken ter ere van Stalin. Heel toevallig dekken deze extra uren juist zo ongeveer de vrije uren die de arbeiders met Kerstmis zullen krijgen. De Oostduitse communistische partij heeft de kerstboom veroor deeld als .economische onzin', maar niettemin zijn bomen te koop. Echter wordt er bij de mensen die der land" opgezegd. t Neues Deutschland, de krant van BERLIJN De communistische I politie heeft naar schatting dertig Westberlijnse burgers gearresteerd, die naar de Russische sector gegaan waren om pakketjes voor vrienden en verwanten in de Russische zone te posten. Onmiddellijk werd een waarschu wing uitgegeven aan alle Westber- lijiers en aan zakenlieden in het bijzonder om in de Oostelijke sector geen pakjes ter post te bezorgen. De "Westberlijners werden gearres teerd wegens overtreding van de handelsdecreten der Oostelijke zone, aldus getuigen. AMSTERDAM De Nederlandse Bank verwacht, binnen enkele da gen de aan- en verkoop van vreem de valuta op termijn te kunnen her vatten. Navolging van het thans in Engeland ingevoerde systeem van een. vrije valutatermijnmarkt wordt voor Nederland voorbarig geacht. Er is overleg gepleegd over moge lijke wijzigingen, welke eventueel zouden kunnen worden aangebracht In het Nederlandse systeem van vaststelling en termijnnoteringen. WASHINGTON Een viermoto rige bommenwerper B-29 is te Sbre- veport (Louisiana) bij de landing neergestort en verbrand. Van de dertien bemanningsleden kwamen twee om. het leven en werden. 11 gewond. Advertentie (l. M 5TUK5 DOZE de communistische partij, stelde ïn een hoofdartikel voor, dat de Oost duitsers elkaar als kerstgeschenk de verzamelde werken van Stalin in zestien delen zouden ge ven. Als kerstgeschenk voor Stalin of eigenlijk als verjaarscadeau is de Oostduitse regering van plan een schip van 9.000 ton naar Rus land te sturen. Compleet met zes honderd luxe hutten en 'n zwem bad. Als schrijfles schrijven de kin deren briefjes aan Stalih om hem hartelijk te feliciteren. Kerstmis is niet buiten de wet gesteld, maar officieel wordt alle klemtoon op de verjaardag van Stalin gelegd en wordt over Kerst mis zo min mogelijk gerept. In de Russische sector van Berlijn DEN HAAG. De advocaat- fiscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof, mr Van Gjlse, noemde Dinsdag het optreden van solda ten bfj relletjes in Eindhoven in Augustus j-1. „schandelijk en Ne derlandse militairen onwaardig". H(j begreep niet, hoe de krijgs raad te velde te 's Hertogenbosch gedeeltelijk voorwaardelijke straf fen had kunnen opleggen. Hjj eiste tegen de soldaat G. K. uit Amsterdam, die met een adju- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Sinds het wets ontwerp tot toezicht op de verzor ging en opvoeding van pleegkinde ren door de Tweede Kamer gewij zigd werd aangenomen, is er m een deel van de katholieke pers een heftige campagne tegen ge voerd. Het leek alsof de Eerste Kamerfractie der K.V.P. daarvoor bukken zou. Dinsdagmiddag gaf tenminste oud-minister Witte- man uiting aan principiële bezwa ren. Mej. Tjeenk Willink (Pv dA> trok fel van leer tegen de perscampagne. Ergerlijk achtte zij het vooral dat in die persactie de wantoestanden in ongecontroleerde kindertehuizen waren gekleineerd. Evenals mr de Vos v. Steen- ■w ij k (WD) nam ook minister Mulderije het wetsontwerp in bescherming. Zeven KVP-ers stemden te gen het wetsontwerp. Alle andere partijen en drie KVP-ers stemden, vóór. zodat het met 25 tegen 7 stemmen werd aanvaard. Vlag halfstok Scheepsarts Noordam op zee overleden ROTTERDAM. De Noordam van de Holland-Amerika Lijn is te Hoboken, New Jersey, gearriveerd met de vlag halfstok wegens het overlijden van de scheepsarts, de heer J, M. J. Vink. Het schip heeft een zware overtocht gehad en Za terdag, terwijl de storm op zijn hevigst woedde, vond men dokter Vink in zijn spreekkamer dood aan zyn bureau. Men vermoedt dat de doodsoorzaak een hartaanval was. Dokter Vink, die 40 jaar was, heeft twee jaar op de schepen, van de H.A.L, gevaren o.m. op de Vo- lendam. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Op het hoofd bureau van politie heeft iemand, terwijl Mj voor een verkeersover treding werd gehoord, een misdrijf gepleegd. De man wond zich tijdens het onderhoud zo op dat hij op een gegeven moment een bloempot greep en deze met grote kracht door een raam gooide. Hierna liep de man snel naar de binnenplaats van het bureau, greep daar een fiets en riep hard: „Arresteer mij maar, ik steel prijkt de foto van Stalin tussen de een fiets!" Men heeft de man daarop kerstversieringen en een kind dat r ja het bureau wat gekalmeerd en door Oost-Berlijn wandelt zou hem vervolgens naar huis gestuurd, licht kunnen denken dat Stalin en Hij zal voor het misdrijf .„vernie- Kerstmis synoniem zijn. 1 ling" binnenkort worden gehoord. dant-onderofficier van Je mare chaussee geschermutseld had, vier maanden gevangenisstraf (vonnis krijgsraad een jaar, waarvan ties, maanden voorwaardelijk). Tegen de soldaat N. Beveneens uit Am sterdam, die zich tegen de politie verzet had, luidde de eis zes maanden met aftrek (vonnis krijgsraad zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk). Soldaat T. W. uit Wormer. die zich na sommatie niet uit een op loop had verwijderd en door de krijgsraad was vrijgesproken, hoorde nu twee maanden gevan genisstraf tegen zich eisen. W. had voor de krijgsraad verklaard, dat hii niet bij machte geweest was zich te verwijderen. Een Eind hoven se hoofdtnsDecteur van poli tie zei voor het H. M. G., dat W. zich zeei* goed had kunnen verwij deren. Uitspraak 8 Januari. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De nieuwe be ginselen voor ons gevangeniswezen, zijn door de Eerste Kamer Dinsdag z.fi.s. aanvaard. Alleen de Anti- Revolutiomxairen lieten zich als tegenstanders optekenen. Hun af wijzing, zo bleek uit het betoog van hun woordvoerder mr. Rip. was eeu gevolg van het feit; dat het wetsontwerp de selectie en verdeling van de gestraften over de verschillende soorten van ge vangenissen e.d. uit de handen van de rechter wil overhevelen naar de administratie. Naar hun oordeel zou hierdoor het vergeldings-karak- ter van de straf op de achtergrond geraken. GOLCONDA. Tijdens een storm op de rivier Ohio gleden honderd vijf tig nieuwe Piymouths- auto's van het dek van een rivier- vrachtschip en verdwenen in het water. De nieuwe auto's liggen op de bodem van de ongeveer elf meter diepe rivier. ding bestemd voor de Koninklijke Marine zou dan geen doorvoer, maar invoer zijn geweest. Dit zou inhouden een min of meer juridische annexatie v»n Nieuw Guinea. Deze wijze van stellen wordt in bevoegde Nederlandse kringen als hoogst ernstig opgenomen. Men gaf daar te kennen, dat de Indonesische regering op deze wijze het conflic' zeer op de spits drijft. Men acht het biizonder moeilijk met een „derge lijk mes op tafel" besprekingen te voeren met de Indonesische delega tie over een „opruiming van hinder palen. die de samenwerking belem meren". De Indonesische delegatie had als belangrijke hinderpalen genoemd het bestaande Unie-accoord en Nieuw Guinea. Van Nederlandse zij de is men echter van mening, dat er meei zijn: o.m de agitatie, welke president Sukarno onophoudelijk ontketent over Nieuw Guinea; de on bevredigende rechtspositie der Ne derlanders in Indonesië; de vele aan slagen op Nederlanders enz. Zosls de zaken nog Dinsdagmor gen stonden liet het zich aanzien, dat onze legering de Nederlandse dele gatie zou benoemen, die met de In donesische overleg zou plegen. Nu schijnt deze benoeming nog op zich laten wachten. Bruckner-medaiUe voor Rafael Kubelik DEN HAAG Vóórdat de Ned. Brucknerverenigmg op 1 Januari ophoudt to bestaan zal zij nog één keer haar medaille van verdienste uitreiken en wel aan de dirigent Rafael Kubelik. Begin Januari komt Ku belik in Nederland De medaille zal hem. dan worden uitgereikt. Datum en plaats zijn nog niet vastgesteld. C QMS zyn. kwitaniielopers zó volhardenddat men raad moet schaffen. Ik besluit naar de lommerd te gaan, kies onze staan de schemerlamp en loop daareven later, mee over straat. Voorbijgan gers wenden zich om naar een man, die wandelt met zijn lamp, maar ik kijk onverschillig, als iemand, die altijd zijn eigen licht bij zich heeft en raak in de straat, ■waar de gemeente het financieel Leger des Heils exploiteert: een laatste toevlucht voor bankroetiers, zij het zonder koorzang. Vier passen schelden mij nog van die pandhuisdeur, als tk op eens besluiten moef de hele excur sie uit te stellen, want aan de overkant nadert de heer Brasbuik, paisibel in het sonnetje met zijn hondje aan een touwtjeIn mijn sociaal zwak bestaan speelt deze man een zó machtige rol, dat ik schril moet lachent om zijn mop pen en zijn schurftig huisdier dien. te aaien, ten einde zijn instemming te behouden. Zag hij mij de lom merd binnengaan, dan sou zijn toon onmiddellifk verkillen tot een botte onverschilligheidwant zegt de dichter niet, dat in armoe een stof is gemengd, waartegen zonde ts voorgeschreven? Ik steek de straat over met mijn lamp en pak lacherig zijn saucij zen hand. Het wordt zo'n beleefd gesprekje, dat voor beide partijen erg vervelend is, maar tóch niet achterwege blijven kan. Waarom nummeren wij die vermoeiende cultuurhandelingen niet? Je zou. dan in 't voorbijgaan alleen behoe ven te roepen: ,,Achttient" of „Zes en veertig, hoor." Eigenlijk geloof ik, dat Brasbuik mijn lamp ook gek vindt, maar ik. kom tot mijn apotheose, pak zijn hand maar weer en laat hem ach ter mij: stap, stap, de straat uit, bedaagd als een flanerende me neer. die nooit naar enigerlei lom merd wou. Een blokje om voert mij drie minuten later terug op de plaats van de misdaad en nu treed ik on belemmerd binnen. Een kamer, een loket. En Brasbuik, die net een ring heeft aangeboden en ge span nen aan de beambte vraagt: Hoeveelmeneer?" KRONKEL (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Gelijke ontwikkelingskansen voor alle groepen der be volking. Niet langer mag b.v. gelegenheid tot kunstgenot louter of te eenzijdig voor beter gesitueerden voorbehouden blijven. Aldus enige hoofd punten door de heer v. Sleen (Arb.) bepleit in een betoog, dat op ge lukkige wyze getuigde van het onder de Party van de Arbeid levende besef omtrent de waarde van de culturele volksgoederen. Ofschoon deze spreker de noodzaak Inzag van allerlei bezuinigingen in de gegeven omstandig heden, keurde hjj tóch af, dat er thans zo weinig voor Kunsten en Wet*n-.r schappen wórdt gedaan, hetgeen óns ook later nog zal opbreken. Kosteloos onderwijs over de gehele lijn schetste hü als het te verwezenlijken Ideaal. Advertentie (l. M.) de rookwors! met de fijne zachte rooksmaak Let op het als maatstaf voor de schoolgeldheffing by Jager en uitgebreid lager onderwijs. Mevr. Fortanier—De Wit (V.V. D.) zwaaide de Minister lof toe voor de Indiening van zyn nota inzake on derwijsvernieuwing. Het werken met dergelijke nota's, enigermate geUJk te stellen met voor-ontwerpen van wet. waarover het parlement dan. vast xftn zienswijze in het algemeen kenbaar kan maken, mocht deze spreekster als een gelukkige democratische vernieuwing toejuichen. De heer Tl la nus (C.H.) zag er een principieel te veroordelen poging in tot verplaatsing van de verantwoordelijk heid van de regering voor bet indienen van. wetsvoorstellen, naar de Sta ten- Generaal. Wanneer minister Rutten, die zich met zijn zin voor vemieuwings- cïenkbeelden, voor een bijkans bo venmenselijke taak gesteld ziet tan- gevolge van de aan zijn begroting opgelegde financiële beperkingen, in de M. v. A. inwilliging van laatst genoemde wens op principiële gron den had -fgewezen, moest dit toch zeker een verschrijving geweest zijn! Uitbreiding van de onderwijspa- cifïcatie ook buiten het lager on derwijs. onderwerp te voren door dr. Stokman (KVPJ reeds bespro ken. die zich daarbij nogal op de vlakte hield, ontmoet bij de heer v. Sleen zeker instemming. Zij moet mede voor bet technisch onderwijs gelden. Doch het kan hiervoor en insgelijks voor het nijverheids onderwijs alsmede voor het buiten gewoon onderwijs te duur zijn dan steeds zonder meer door te zetten, dat er naast een openbare school ook meteen Protestantse <on Katholieke scholen zouden moeten zijn. Dan zou men het moeten doen met een zgn, federale vorm, een school dus waarbij de verschillende richtingen samenwerken. Bleek dr. I komst. Een onderhandelingscommis- te lopen, mr. Roos jen (A-R-l moest sje van de bond van transpor tarbei- er nog mmder van hebben. ders had t?t hervatting van het NEW YORK Ongeveer 8.000 ma n personeel van de grond- en vliegdiensten van de Pan American :World Airways zijn vandaag weer aan het werk gegaan na een sta king van drie dagen wegens een ge schil over een nieuwe loonovereen- Uit de rede van de beer VanSleeti zjj nog aangehaald, dat hij daarin de voorstanders van de bijzondere school nog eens onder de neus wreef wel wat heel eenzijdig de onderwijsgelijkstelUug aan. te hangen. NamehJk, ia, dat de bijzondere school steeds aan trek moet komen en het met de openbare school minder nauw wordt genomen. De heer Peters (K.V.P.) ijverde voor wettelijk geregelde sehoolheffin- gen. waarin het beginsel van vermin dering op gezmsgrcmdsiag vior alle met ryksgelden In stand gehouden takken van onderwijs tot uitdrukking komt Hij diende een hierop aandringende mo tie m: een tweede motie van deze af gevaardigde keerde zich tegen een ho ger vermemgvuldigmgscijfcr dan één WIJ hebben ons gisteren in beginsel accoord verklaard werk geadviseerd, nadat president Truman had medegedeeld, dat hij een commissie van onderzoek zou instellen. BELLO HORIZONTE <Bra2ilië> Vier personen werden gedood toen een klein vliegtuig verongelukte op een openingsvïucht voor een lucht taxi-dienst. hierbij werd niemand gewond. met het besluit der regering om het lidmaatschap van een aan tal communistische organisaties voor rijksambtenaren te verbieden, ook al maakten wij vragender wijs enig voorbehoud ten aan zien van de opportuniteit en van de doeltreffendheid van dezemaat- rcgeL Intussen is er aan deze hele kwestie nog één kant van zodanig belang, dat hij onzes inziens een afzonderlijke behandeling waard is. Immers, ook als de regering aannemelijk weet te maken, dat er reden was om het verbod juist nu uit te vaardigen, en overtuigend de effectiviteit ervan kan aanto nen, dan blijft er nog het vraag stuk van de uitvoering in de praktijk. Hoe stelt de regering zich voor na te gaan, of een ambtenaar lid is van een der verboden vereni gingen en hoe, of hy na de aan- kondiging van de nieuwe gedrags lijn wellicht heeft bedankt? En is, stel dat dit bedanken is vast gesteld op een de regering bevre digende wijze, de zaak daarmee in Wat verstaat de regering onder het op enigerlei wijze medewerking verlenen aan een verboden vereni ging? Hoe wil men constateren, dat een actie, van haar uitgaat en wat wordt er precies verstaan on der een actie? meen Handelsblad, juist naar aam leiding van het hier besproken ver bod, weer eens heeft herinnerd? Wij willen onze lezers niet ver- luulll der vermoeien met het stellen van 1 ongevraagd verleend eervol ontslag? nog meer vragen. Het voorgaande is, dunkt ons. ruimschoots voldoen de om duidelijk te maken, waarom wij een nadere uitspraak van de zijde der regering en een gedachten- wisseling met de volksvertegen woordiging over deze hele materie gewenst achten. Het heeft geen pas, ook al is men in beginsel bereHom de regering in deze aangelegenheid ten volle te steunen, te doen alsof met de enkele mededeling, die tot nog toe is verstrekt, de gehele kwestie is afgedaan. DAT is ook daarom niet het ge val. omdat juist bij de ten uitvoer legging van een be sluit als nu genomen het gevaar voor schadelijke overdrijving ze ker niet denkbeeldig is. Ons volk heeft in zijn bred& lagen generlei behoefte aan een ketterjacht, zo als die in Amerika ondernomen is door de befaamde Senator McCai*- - - thy. Ook zij, die het communisme aan de commissie van Poelje, die onvoorwaardelijk en onverbidde- het vorige jaar in bet leven werd jjjj^ afwijzen, als het grootste ge- geroepen, en waaraan het Alge- j vaar, dat de vrije wereld bedreigt, zullen niets willen weten van de methode van laster eh verdacht making. ten gevolge waarvan in de Verenigde Staten een ieder, die niet volkomen conformistisch AT zijn maar enkele van de vragen, die in dit verband rijzen en waarop een klaar en ondubbelzinnig antwoord van bijzonder groot belang is, niet al leen voor eventueel getroffen amb tenaren, maar ook voor ieder van ons. Ook voor hem, die de maat regel juist achten, laat raen dat vooral niet vergeten! En ook al krijgen wij dat ant woord, dan is er nog altijd de zeer belangrijke vraag aan wie de uitvoering van eventueel te nemen maatregelen wordt opge dragen? Is hierbij wellicht gedacht conservatief denkt.'het gevaar loopt door McCarthy als een communist tc worden gedoodverfd. Wij zyn er van overtuigd, dat onze regering een dergelijk op treden evenzeer verfoeit als wij. Maar laat zij zich van deze kant van de zaak met afmaken, door te doen, alsof iets dergelyk In Nederland onmogelijk is en alsof, wie daarvoor ook maar even be vreesd is, spoken ziet op klaar lichte dag. Wie, bijvoorbeeld in In donesië wel eens van. nabij beeft gezien, hoe gemakkelijk door be paalde gezagsdragers iemand voor een communist werd uitgekreten, zal de gedachte niet van zich af kunnen schudden, dat zo iets ook hier te lande niet is uitgesloten. Laat daarom de regering ten spoedigste zich nader uitspreken en duidelijk maken, dat en waar om zij aan haar politieke ver draagzaamheid ten opzichte van principiële anti-demokraten te recht grenzen stett. maar dat zij zich evenzeer bewust Is, dat ook hier overdaad schaadt. Of, min der huiselijk uitgedrukt, dat zich grote gevaren kunnen voor doen, wanneer de ons opgedrongen onverdraagzaamheid verder wordt doorgevoerd dan volstrekt onver mijdelijk is. WEE nieuwe Kerstverhalen wacfc- -* ten op aankondiging. Het één is een vertaald boekje (door N. Basenau Goetnans) van w. E. Cnle. De schrijver werkte de geschiedenis van de drie ko ningen op een originele manier uit. Hij laat twee van hen teleurgesteld terug keren. Alleen Caspaf blijft en hij ont moet de tienjarige Christus in de Stads poort, waar hij de vreemdelingen wel doet. Later, na vele jaren, als Caspar van de Knuslglng en de Opstanding hoort, neemt hij de taak van Jezus over. Hij neemt plaats In de stadspoort vandaar de titel „De man aan de Poort van de Wereld" om hulp te bieden aan wie deze behoeven. Een taak. die hij vervullen moest om Judas te ontmoete» en hem te overtuigen, dat er ook voor hem genade en verlossing was. Een boeiend, fijnzinnig en sfeer- rilk boekje, dat bij de Uitgeverij Ploegsma te Amsterdam verscheen. (Prijs 1 2 DG). Van een geheel ander genre is de Kerstvertelling van J. W. F. Werumeus Bunlng, die Jacob de Bijter, de kameel van koning Balthazar een ongezegg- lijk, wispelturig en humeurig beest tot „hoofdpersoon" koos. Jacob draagt de offergaven van de drie koningen, steekt zijn kop door de muur van de stal in Bethlehem en eet een strohalm uit de kribbe. Sindsdien heeft hij de boodschap van Kerstmis begrepen en. er naar gehandeld. Het boekje, dat door J. F. Doeve werd geïllustreerd» is ori gineel maar hier en daar wat gefor ceerd. Het verscheen bfj „Elsevier" ia Amsterdam. Prijs 1,50. Tot nu toe had Renê Bink alleen nog korte verhalen gepubliceerd. Thans verscheen bij de Wereld-Biblio theek ie Amsterdam zijn eerste roman onder de titel „De mens kiest niet zelf" (5.90). Het is de geschiedenis van Sta- nislaw. die leeft onder de doem een in zijn Poolse dorp gehate vader te heb ben. Een realistische levensgang met vele omzwervingen voor hij vergetel heid en rust vindt hij Agtueszka, hot meisje op de boerderij.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3