Nieuw rioolgemaal bewijs van technisch kunnen Eén man kan straks alle gemalen bedienen Twee kapitaalwerken in EJ gebruik genomen r Ver an hvoordcUjk voor de bouw V.. DE A VONTUREN .VAN KAPITEIN ROB Kinderafdeling in gebruik Rioolgemaal kostbaarste en grootste na-oorlogse werk Kerstuitvoering in de Julianakerk WHÊHÈSBSSHÊ Orgelbespeling voor goed doel AGENDA SVY-aanliaiïg verwacht veel Kerstwijdingsure in Westerkerk „De Zwijgers" in Musis bijeen 2 Donderdag '20 December 195$ Het centrale rioolgemaal aan de Marconistraat krijgt we berichtten het gisteren reeds een zeer uitgebreide functie. Het is niet alleen het eigen bemalingsgebied in en direct rond de stad, maar ook krijgt het gemaal al het rioolwater te ver werken van de kleinere gemalen in Nieuwland (bijna gereed), Kethel (gereed), Bijdorp, Noord-Kethel en het industrieterrein ten Westen van de Schie (nog te bouwen). In het gebied van de gemalen buiten Marconiplein en Nieuwland wordt het regen water op open water geloosd. Aan de bouw van het centrale rioolgemaal ligt een studie ten grondslag, die gedurende de oorlogsjaren werd opgezet onder leiding van ir. S. Moesker, hoofd van de afdeling Weg- en Waterbouwkunde van Gemeen tewerken. Het rioolgemaal Marconiplein voert normaal het water at naar de Nieuwe Maas door een perslei ding van I.00C mm. welke loopt door Marconistraat, Nieuw-Mathe- nesserstraat Maasdijk ert Voorha- venkade. De mond van deze pers leiding bevindt zich op het Ooster- hoofd. Naast deze persleiding, waar normaal gebruik van zal worden gemaakt, is neg aangebracht een tweede persleiding van het riool gemaal door Korte Singelstraat en Broersvest naar de Buitenhaven. Hier ligt een leiding: van 1.100 mm. Het rioolgemaal heeft een groot gebied te bemalen. Vandaar dan ook, dat dc omvang van het riool gemaal v«j groot is geworden. Daar zich ia de oude stadskern van Schiedam geen wateren be vinden, waarop bij buitengewone regenval uit "de riolen geloosd zou kunnen, worden om daardoor meer berging te krijgen, moest aan de afmetingen, vooral van de pompen van het rioolgemaal, een bijzon dere grootte gegeven worden om aan deze toestand bet hoofd te kun nen bicden. Voordat dit nieuwe rioolgemaal tot stand kwam, werd de oude binnenstad, met het Oosten van de stad. bemalen door het rioolge maal aan de Broersvest. Nu een andere pJaats gekozen werd voor bet nieuwe rioolgemaal, is het duidelijk, dat verschillende toevoerriolen. die naar bet oude gemaal voerden, omgelegd moesten worden naar het nieuwe rioolge maal. Een en ander heeft vele Het gehele ontwerp voor het centrale rioolgemaal benevens de inrichting met machines, perslei ding en rioolomlegguigen, vond plaats op de afd. Weg- en Water bouwkunde van Gemeentewerken onder leiding van ir S. Moesker. De bovenbouw werd ontworpen op de afd. Bouwkunde onder lei ding van de architect ir L. A. de Haas. Het ontwerpen van het park geschiedde door de afd. Plantsoe nen ooder leiding van tuinarchi tect J. J Schipper. De werkzaamheden zowel aan boven- als onderbouw worden ge gund aan Gebr. Koudijs te Botter dam. Door hen wordt ook een gedeelte van de verandering van de hoofdriolering aangenomen. Een ander gedeelte van deze hoofdriolering werd uitgevoerd door de fa. C. Rederveen te Rot terdam. Het leggen van de hoofd persleiding naar de rivier de Maas en de noodpersleiding naar de Buitenhavenweg vond plaats door de fa.'Burgers en Verwater te Rotterdam- De opdracht voor de pompen met moteren werd verleend aan N.V. Stork 4c Co. te Hengelo met als onderaanneemster voor het electrisch gedeelte de N,V. v/h W. Smit Co. te Slikkerveer. moeilijkheden in de stad gegeven. Van de verandering is meteen, ge bruik gemaakt om deze toevoer riolen, die voor een veel kleinere Etadsbemaling gemaakt waren, aan te passen aan de nieuwe behoeften, zoals zij door de te voorziene stads uitbreiding zijn veroorzaakt. Al deze rioolomleggingen zijn nu ge reed gekomen, waardoor het riool gemaal Marconiplein de volle taak van het oude rioolgemaal bij de JLH.BB. kon overnemen. Vergrootte plannen Reeds voor de oorlog waren plan nen opgemaakt om op het Marconi plein een nieuw rioolgemaal te bauwen. Door de oorlog werd de uitvoering van dere plannen belet. Gedurende de oorlog werden de gemeentegrenzen sterk gewijzigd. Toen voor dit nieuwe gebied vast stond hoe het uitbreidingsplan daarvoor zou worden, werd on middellijk het vraagstuk aange pakt van de riolering, waardoor voor het haofdrioolgemaal geluk kig nog rekening kon worden ge houden met enkele uitbreidingen, die het gevolg waren van het gro tere gebied. Zodra na de ooriog de mogelijk heid aanwezig kon worden geacht om met de bouw te beginnen, wer den de plannen aan het gemeente bestuur voorgelegd. Met spoed 13 gezorgd voor de credieten. welke begin 1947 ter beschikking kwa men. De Iiartslag van het bedrijf In het rioolgemaal zijn opgesteld een aantal pompen. Elk van deze pompen wordt stuk voor stuk aan gedreven door een afzonderlijke electromotor, die wordt geplaatst in de grote hal, die men vanaf de Kerstwijding NPB Op de vooravond van Kerstmis. Maandagavond om elf uur, zal in het kerkgebouw van da Ned. Prot. Bond aan de Westvest een kerstwijdrngsdienrt wardnt gehouden, waarin ds P.. J« Bamoiiw voorgaat. Medewerking aan deze .dienst verlenen de violist Adotf yet, gewezen concertmeester van bet ResidJentle-orkest, de sopraan F«ek de Rttfer en. 7, X. Th. Penning» orgel. O.-zijde over de vjjver kan zien. Verticale assen gaan door de vloer van de motorenkamer naar bene den en hebben aan het beneden einde dc pompen bevestigd. Deze pompen zyn gebouwd als verti cale centrifugaal pompen. Zij lozen alle het water op een persleiding, die zich bevindt in de pompen- kelder. Comminufcors De pompen krijgen het water toegevoerd uit een verzamcikelder, die zich bevindt ten W. van de pompenkelder. Naar deze zuigkel- der wordt het rioolwater gevoerd via een gebouwtje, waarin zich de z.g. comminutors bevinden. Het rioolwater, zoals dat van de stad komt bevat vele grote en kleine zwevende en drijvende delen. Dik wijls zijn deze vaste stoffen gro ter dan toegelaten kunnen worden in verband met beschadiging van de pompen. Qm deze vaste stoffen te verwijderen, paste men vroeger veelal z.g. krooshekken toe, welke zeer dikwijls schoongemaakt moes ten worden. De stoffen, die van de krooshekken afgehaald werden, werden op een hoop gelegd en be vatten alle mogelijke afvalstoffen van huisvuil en fabrieken, die di rect of na korte tijd een ontoelaat bare stank afgaven. Dit alles kan worden vermeden door de toepas sing van de comminutors. Het zijn machines, die het zwevende en drijvende vuil in zeer kleine stuk jes verdelen, zo klein, dat zij aoor het afvalwater metgenomen kunnen worden en door de pom pen zonder enig bezwaar kunnen worden afgevoerd naar buiten. Het gebruik van comminutors is in Schiedam voor het eerst in Ne derland toegepast. Na Amerika werden zij in Engeland, Zwitser land ea Zweden gebruikt. De gun stige ervaringen, die men in Europa met deze machines heeft gehad., hebben gemeentewerken doen be sluiten om ook in ortze nieuwe riool gemalen deze machines toe te pas sen om aldus aan het vuile hand werk, dat van tevoren steeds moest worden verricht, een volledig eLnde fe maken. Geruime t#d zijn deze machines reeds In het rioolgemaal Kethel in gebruik. Zij overtroffen daar de gestelde verwachtingen. Groot en klein Het rioolgemaal werkt bij droop: weer of bij geringe regenval met kleine pompen en bij hevige regen val met grote pompen. Twee van de kleine pompen hebben elk een ca paciteit van ongeveer 550 m3 per uur bij een totale opvoerhoogte van 6 m. Deze pompen worden gedre ven door motoren, elk van 25 pk. hij 730 omwentelingen en 220 volt. Tot dit type pompen behoort ook een. grotere en wel van 1100 m3 p. uur bij een totale manometrische opvoerhoogte van 6.50 m. Deze pomp wordt gedreven door een motor van 50 pk., ook bij 730 omwentelingen en 220 volt. Van de grotere pompen staan er drie. Deze hebben een zodanige capaciteit, dat elke willekeurige groep van twee van deze pompen tezamen 6600 m3 per uur nrtocten kunnen, verwerken bij een opvoer hoogte var. 19.88 m. of een capa citeit van 13,200 m3 per uur bij een opvoerhoogte van 9.90 m. Elk tan deze drie pompen wordt ge dreven door een 5.000 Volt motor van 425 pk. bij 730 omwentelingen. Bij zeer hevige regenval werd het nodig geacht, dat de totale waterafvoer ongeveer zou moeten bedragen ruim 13.000 ma per uur. Zou men deze hoeveelheid willen afvoeren naar de Maas, dan zou de persleiding veel groter moeten worden. Daarom is voor hevige regenval misschien tien maal per jaar een goedkopere oplossing gezocht. Wanneer het rioolwater op sterke wijze ver dund is met regenwater, zal een lozing op de Buitenhaven -weinig hinderlijk zijn. Aan de Z.-züde van de motoren hal bevindt zich het schakelbord. Hier komt de stroom van het G. E.B. binnen en wordt verdeeld over het gebouw. Behalve een voeding van het G. E.B. vindt ook plaats een voeding vanaf een dieselgenerator, die zich geheel in het Z, einde van de motorenhal bevindt. Mocht onver hoopt de stroom van de G-E.B. uitvallen, dan is deze dieselgene rator in staat om voldoende stroom op te wekken om de drie kleine pompen te kunnen aandra ven. Hoe het werkt De in dienststellmg van alle pompen geschiedt automatisch door vlottcrschakelaars. "Wanneer rioolgemaal door de riolen naar het rioolgemaal wordt toegevoerd, gaat het water in de zuïgkelder stijgen. Met het stijgen van het water gaan ook de vlotters om hoog. Hieraan zijn kabels verbon den, die bij een bepaalde stand een hefboom van een schakelaar in beweging stellen en daardoor een motor inschakelen, waardoor de betreffende pomp gaat werken. Allereerst gaat één van de klein ste pompen werken. Is de toevoer van water vanuit de riolering gro ter dan de afvoer van deze pomp, dan zal het water blijven stijgen, wat tengevolge kan hebben, dat bij een bepaalde stand, die hoger is dan de stand, waarbij de eerste pomp werd ingeschakeld» een tweede vlotter-scbakelaar in be weging gesteld wordt en daardoor een" tweede pomp. Zo doorgaande kan ook de derde pomp ingescha keld wordcn.Mocht er nu een he vige regenval hebben plaats ge vonden. dan zal het water in de zuïgkelder nog blijven stijgen. Heeft het water wederom een ho gere stand bereikt, dan zal het moment komen, waarop één van de grote pompen, gedreven door een 5000 volt motor, wordt inge schakeld terwijl alle kleine pom pen automatisch worden uitge schakeld. Blijft het water nog stijgen, dan zal een tweede grote pomp wor den ingeschakeld. Kunnen ook d«ze twee het toegevoerde water nog niet verwerken cn blijft het water *1* de zuïgkelder dus nog stijgen,' dan zal automatisch de af sluiter, die geplaatst is in dc noodpersleiding worden geopend en zal door twee pompen, behalve naar de Maas ook het water naar de Buitenhaven weggevoerd wor den, maar, zoals boven, is gezegd, in tweemaal zo grote hoeveelheid. Ook zullen de gemalen in Nieuw land en andere plaatsen electrisch verbonden worden met het riool gemaal Marconiplein, zodat, wan neer bij de maximale werking van het rioolgemaal Marconiplein de waterstand aldaar nog in de zuïg kelder blijft stijgen» automatisch de toevoer van water van Nieuw land naar het Marconiplein wordt afgesloten en het rioolgemaal Nieuwland door een poodleiding op de Nieuwe Haven bij de Vlaardm- gerpoort gaat lozen. Het ligt in de bedoeling om alle rioolgemalen op een dergelijk meldersysteem san .c sluiten, dat op een centraal^ punt doet zien hoe de waterstand in de j erschiUende rioolgcbieden is, wel- 1772. Voorzichtig be klimmen Rob cn Olivier hei wrak van de ..Ma- na**. Ofschoon het hout overaj verrot ts en af en toe een plank, een balk kraakt onder hun voe ten, slagen zij erin bo ven tc komen. Zy bui voren. wanneer 2ij tn het hent van ae electri- schc lantaarn de ge raamten zien liggen van de bier omgekomen schepelingen. Zc. moeten van honger cn kouda zyn gestorvenHet schip is tijdens de stran ding door midden ge broken en het voorschip is nog verder in de grot terecht gekomen. Rob en Olivier dalen weer 1 af naar de begane grond cn zetten hun speur tocht voort. Het lykt wel, of het verderop weer! lichter wordt Zou de grot dan toch twee uit gangen hebben? Dat zou de sterke stroming tenminste kunnen verklaren. Maar nee, dat is niet het gevaL Wel zien zij nu in de verte een rossige gloed en het wordt warmer ook. Opening vindt plaats begin Januari Naar wij vernemen ligt het in het voornemen de nieuwe kinderafde ling valt het gemeente-ziekenhuis aan de Nassaulaan, waarover wij kortgeleden reeds uitvoerig schre ven. op 7 Januari officieel te ope nen. Na de opening zullen de pa tientjes zo spoedig mogelijk vanuit dc oude afdeling worden overge bracht naar de nieuwe vleugel, waarvan de inrichting op wel zeer moderne leest is geschoeid. Het terrein rond de nieuwe afdeling die van de B.K.-Laan gezien direct in het zicht ligt. wordt momenteel m wat meer toonbare staat gebracht. Inmiddels werd reeds een afraste- ke pompen werken enz. Eén per- ring gemaakt langs de singel, die soon kan voor de bediening van alle gemalen zorgen. deze ziekenhuistutbreidutg van de openbare weg afsluit. JL effect' In tegenwoordigheid van een honderdtal genodigden heeft burgemeester Peek Woensdagmiddag zowel het centrale rioolgemaal aan het Marconiplein ais de nieuwe Ooievaarsbrug in gebruik gesteld. Tot de aanwezigen be hoorden de hoofdingenieur van Delfland, ir Kolff; de hoofdingenieur van Schieland, ir, Saïomé en ir. Van der Graaf namens dé hoofdingenieur- directeur voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Namens de Kamers van Koophandel was ir. Buschmann met adj. secretaris Van der Minnen aanwezig, mr. Hovingh vertegenwoordigde het Departement Schiedam van de Maatschappij van Handel en Nijverheid. Uit de gemeentelijke kring waren aanwezig het voltallige college van B, cn W„ hoofden, van - Dienst en chefs van Secretarie-afdelingen. Gok "leden van het Dagelijks Be stuur van de Schiedamse Gemeen schap waren tegenwoordig. Evenals afgevaardigden van werkgevers, en werknemersorganisaties. Behalve de directeur en hoofdambtenaren van Gemeentewerken waren van de bou wers aanwezig het toezichthoudend personeel en drie personen uit de particuliere sector, die de uitvoering van het werk van het begin tot het eind hadden meegemaakt. Talrijke leden van gemeentelijke condities hadden eveneens aan de uitnodiging om de in gebruikstellmg van het kostbaarste en grootste na-oorlogse werk in Schiedam het centrale rioolgemaal bij te wonen. Wet houder Van der Kraan gaf voor het m werking stellen door mr. Peek nog een beknopt resumé van de voorbereiding en uitvoering van dit werk, dat een onderdeel is van heel het grote project van de stadsuit breiding. Het was een van de finan ciële problemen voor welks oplos sing het gemeentebestuur zich in de na-oorlogse tijd zag geplaatst. Tij dens zijn uiteenzetting over het ver loop van het werk, herdacht de wethouder nog de grondwerker Q. J, A. de Groot, die op 23 Mei 1950 bij het leggen van de riolering door een ongeval om het leven kwam.. Dank werd in het bijzonder gebracht aan de staf van Gemeentewerken cn de heide opzichters bij het dage lijkse werk, de heren Krijger en Hagendoorn. Nadat burgemeester Peek met het overhalen van een handle de eerste pomp in \verking had gesteld, volgde een rondgang voor het gemaal. Na afloop hiervan Zodra de Ooievaarsbrug na het doorlaten van de eerste schepen, weer was gesloten, trad. burge- meester Peek tiaar t-oren om ook het laatste beletsel voor een onge hinderde overgang weg te nemen. Terzijde gestaan door de directeur van Gemeentewerken, ir H. B, J. Aiketna, knipte mr Peek het in de Schiedamse kleuren gehouden lint door, waarna hij zich mei de ge nodigden naar de overzijde van de Schie begaf. Het concert, dat gisteravond door de samenwerking van Schiedams Chr. Mannenkoor cn Maassluis Chr. Gemengd Koor in de Julianakerk Jot stand is gekomen, stond geheel in het teken van het naderende Kerstfeest. Het 15 de grote verdien ste van deze Kerstuitvoering ge weest dat beide koren de liederen hebben gezongen als een oprechte uiting van sterk-lcvende Innerlijke overtuiging. Technisch heeft Schiedams Chr, Mannenkoor o.l.v. Wim de Rooy in het laatste halfjaar merkbare vor deringen gemaakt. Er wordt meer ingehouden, lichter en daardoor gemakkelijker gezongen cn de nuanceringen zijn, vooral in het piano, rijker geschakeerd- Het zijn de inzetten, die het koor de meeste moeite veroorzaken. J. P. A. Kriek, dirigent van het koor uit Maassluis, heeft deze moeilijkheid ondervangen door van het toonaangeven met behulp van een harmonium een langdurige ceremonie te maken. Een goed be gin is het halve werk, maar dit werkt toch storend. Overigens gaat deze dirigent volledig van de tekst met soms heel mooie rcsulta- fals in Beati Mor tui van Men delssohn) soms ook te realistische effecten (bv. het woord snikken in Vrede van Koois). Als Intermezzo heeft Wim de Rooy enkele orgelsol i gespeeld. Helaas bedierf een gedeeltelijke ontstemming van het orgel het begin van Eachs Pastorale. Noel a vee variations van Daquin voldeed behoudens het wat te gehaaste tempo, beter. Er bestond voor dit concert veel belangstelling van een aandachtig luisterend publiek. ELLY SALOME. G.B.S. NAAR MAASSLUIS G.S.S. gaat Zaterdag naar Maas sluis om V.D.L. te bekampen. Hoe wel dit ook één van de sterksten is. houden wij het op een Schiedamse overwinning. trok men naar dc aula van het Ste delijk Museum, waar een kleine verversing werd rondgediend. Hier kwam de wethouder van Gemeen tewerken. andermaal aan het woord om een uiteenzetting te geven over de Ooievaars brug, die nu nog moest worden opengesteld. Burgemeester Peck lichtte in het kort nog de taak toe van dit project in het uitbrei dingsplan van de Gemeente, waar bij hij niet verheelde, dat er voor de toekomst voor een vlotte afwer king weinig hoop kan 2ijn, gezien de moeilijkheden, die bijv. de dem ping van de Zijlstraat gracht en de Raam feeds in Den Haag ondervon den. Maar ondanks de moeilijkheden is het Schiedamse gemeentebestuur vast besloten om door te gaan met dit zo noodzakelijke werk. In. de avondschemering was het reeds, toen na het bootje van de Haven dienst dc „Schiedam 8" van de fa. Enegnng als eerste schip door de brug werd gelaten. Direct daarna kon de burgemeester, die in het brugwachtershuisje de installatie al even had bezien, het lint doorknip, pen. De weg naar het oudste Schie dam was vrij! We weten niet precies wie het eerst aan de overkant aankwamen na de openstelling van de nieuwe Ooievaarsbrug, de genodigden 0} de jongens (en meisjesdie al zo lang, popelend van ongeduld aan dc zijde van de Ooievaarssteeg achter de gesloten bomen hadden staan wachten. In ieder geval liet ook de jeugd hier overduidelijk merken dat ze blij was met die nieuwe brug, at was het alteen maar omdat ze bij haar spel er ook Jt gemak van zal ondervinden. Advertentie I.M.) HELP SCHIEDAM VERDER BOUWEN Wonlngbouw-lening,Burgerzin* Dank zij de welwillende medewer king van directie en personeel van het Passage-theater is de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers in staat op Woensdag 26 December (2c Kerst dag; v.m. elf uur een orgelconcert te organiseren waaraan de welbe kende organist Joop Walvis geheel belangeloos zijn medewerking zal verlenen terwijl mevr, Dinja Lap de Wolf als voordrachtkunstenares me de dit programma opluistert. Het concert zal een populair karakter dragen, terwijl de toegangsprijs eveneens populair gehouden zal wor den. Kaarten zijn vanaf 20 Decem ber verkrijgbaar aan de karsa van het Passage-theater. De NecL Bond van Mil, Oorlogs slachtoffers stelt zich ten doel de be langen van haar leden, dat zijn de weduwen en invaliden, te benkrti- gen. Dit alles kost veel geld en on danks het feit dat de bestuurders belangeloos hun heilzaam werk verrichten, moet men trachten door het organiseren van dergelijke voor stellingen de benodigde gelden bij een te krijgen. Er wordt dus gere kend op de Schiedamse burgerij die ook in het verleden getoond heeft de Bond v. Ned. Mil. Oorlogsslacht offers gunstig gezind te zijn. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: „Rembrandt", Rerabrandtlaan 5. Bellen by vngeval; G.G cn G.D. Tumlaan 8S. Telefoon 69290. Toneel: 20 December, Passage-theater, 8 uur: Kunstkring. Amst. Toneel Gezelschap met „Droom der ge vangenen" en „Met eervol ont slag". Concert; 21 December. Aula Stcd. Museum, S uur: Paedagogisch jeugdcon- cert door Toonkunst-orkest m m.v. A. S. H. A. Biaisse, piano. Films: Passage, Da. 2 en 8 Uur: Bonnie Prince Charlie, de laatste der Stuarts (alle leeft.). Monopole, Da, 2, 7, 9 uur: Paul Viaanderen's triomf (14 jr.). Bijeenkomsten: 21 December. Musis Sacrum, 7.30 uur; "Feestavond W. de Zwïj- ger-Ulo-school. 20 December. Gebouw Chr. Sac. Belangen, 8 uur: Filmavond las- club „Schiedam". 21 December, Volksgebouw, 8 u: Sectie Toneel Schied. Gemeen schap. Jaarvergadering. 22 December. Aula Sted. Mu seum, 3 uur: Opening Kerstten- toonstelling. Afscheid conserva tor C. H. Schwagerroann. 24 December, Passage-theater, 10 uur v.m.: Vara-afd. Schiedam. Kindercircus .Elleboog". Zondag worden de Rood Groenen voor ren krachtproef gesteld er» wel m de '•orm van een uitwedstrijd tegen de zeer sterke club „Eindhoven"*. Zondag 3.1. hebben de Eindhovenaren kans ge zien om het toch heus niet zwakke Maastrichtse M.V.V. met 9—0 te mis handelen en is dit ieit alleen al genoeg cm eerbiedig cn in gepaste stemming naar de Lichtstad te trekken. Seeds eerder heeft S.V.V. aan da lijve mogen ondervinden hoe men daar te keer kan gaan en het is de nederlaag In Schiedam nog niet vergeten. Een ge lukkige omstandigheid Is echter dat de Rood-Groenen niet meer met zich laten sollen. Er doet zich het eigenaardige leit voor, dat hoe sterker de tegenstan der, hoe harder de S.V.V.-ers er legen- in. gaan. De v»jf laatst gespeelde wed strijden zijn hiervan wel het beste be wijs. Daarom nemen we zonder meer niet aan. dat de S.V.V.-'«rs kansloos in de bus zullen stappen. Hoewel we geen overwinning durven te voorspel len, weten we zeker dat aïles gegeven zal warden om tot een draaglijk resul taat te komen. De verdediging goed ge sloten houden, de snode plannen van Van. Melis en Snoek in de war sturen en daarbij zelf een paar doelpunten maken, dan hebben we hoop dat het waarachtig wel zal gaan. Het tweede elftal speelt op Tweede Kerstdag om 2 uur thuis tegen Hermes D.V.S. 2 zodat de voetballiefhebbers met Kerstmis niet van voetbal verstoken be hoeven te blijven. Het derde elftal speelt Zondag in Go- rlnchem tegen tfnitas 2, terwijl het 4e elftal thuis speelt tegen Hermes DVS 4, Zeer veien hadden gisteravond ge hoor gegeven aan do oproep \an tja derde wykgeemeente van de Ned. Kerv, Kerk in Schiedam om m de Wester- kcik de kerstwijdingsure bij le wonen. Leker bijna driehonderd Schiedammer» schaarden zich onder het gehoor van d5 H. W. Hemmes, die deze dienst leid de. De sfeer van Kerstmis werd voor al warm gevoed door de voordracht van mevr. Dm ja Lap—de Wolff dl» o.a voordroeg De Treurwilg" van An- Voon Coolcn, ..Kerstboom" van M. Rij hof cn kerstpoëzie van Jan H, Eek hout, Ben van Eysselstcin en Antoa van Duinkerken. Aan het orgel bege leid door dc heer J. G. Hakker rong dc sopraan mevr. De de Bruyn—Smit enkele kerstliederen, o.«. a„Kamt her ders van rendonrae" en „Windje waai» zo luide niet". De heer Hakkert begeleidde cn leidd# eveneens de gemeentezang die tijden» deze dienst opklonk. Burgerlijke Stand Geboren: Karin M., d. van M. P. Bouman en M. T- Markesteln; Johanna M. S,, d. van L, A. v. d. Toorn en J. A. Steens; levenloos kind van c. W. van Schajik en C. J 'de Vette, Overleden: C- M. Gddde, 48 jr., VT. van A. C. M. Kockx, Gemeente-publicaties regeling gemeentediensten RONDOM KERSTMIS Ter algemene kennis wordt ge bracht. dat de gemeenlebureaux op Maandag 24 December en op Maan dag 31 December a.s. voor het pu bliek zullen zijn gesloten. Het bureau voor de Burgerlijke Stand, Nieuwstraat 26 (kamer 7) zal op die dagen van 9 tot 10 uur v.m. zijn geopend, evenwel uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlijdensaangiften» Het Openbaar Slachthuis zal op genoemde dagen geopend zijn als op zon. en feestdagen, dus alleen voor nood. en spoedslachtingen, met dien verstande, dat op beide genoemde dagen van 913 uur gelegenheid zal worden gegeven tot afvoer van vlees en tot aanvoer en stalling van vee, zomede voor invoerkeuring van 9— 17.30 uur. Ingevolge het bepaalde in het al gemeen reglement voor het Open baar Slachthuis zijn de eigenaren van varkens, vette en nuchtere kal veren gehouden, zelve voor het voed. sel van de hun toebehorende dieren zorg te dragon en dit aan de ambte naren van het Slachthuis ter hand te stellen, welke voor de voedering zullen zorg dragen. De verkoophal in genoemd Slacht huis zal ook geopend zijn. op Vrij dag 21 en Vrijdag 28 December 1951, terwijl op Donderdag 27 December 1951 cn op Woensdag 2 Januari 1952 met het slachten van vee des och. tends om 7 uur een aanvang kan worden gemaakt. Indien nodig zal vee kunnen wor den gedood op Zaterdag 22 en op Zaterdag 29 December 1951 tot des middags 12 uur. Voorts wordt medegedeeld, dat m de weken van 24 t/m 29 December 1951 cn van 31 December 1951 tot en met 5 Januari 1952 op plaatsen cu in wijken, waar andera tweemaal per week huisvuil wordt opgehaald, dit in die weken slechts éénmaal zal geschieden. WINKELSLUITING OP MAANDAG B. en W. van Schiedam maken bekend dat zij hun besluit dat dc winkels voor Kerstmis tot 21 uur geopend mogen blijven, in dier voe. ge wijzigen dat op Maandag 24 De cember de winkels om 6 uur geslo ten moeten zijn. Schiedam, 19 December 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Naast het nieuwe tehuis in het plantsoen aan de Gerrit Verbom- straat beeft de Schiedamse Ge meenschap een kerstboom neerge zet, waarin 's avonds de lichtjes branden. Zaterdagavond zal „Har- pe Davidsn hier een aantal kent- melodieén ten* gehore brengm. Wanneer alles meeloopt, wordt aim dit fcerrtcancert oo straat ook nóg vocale medewerking verleent. De heer M. P. Heyboer. hoofd va» de Willem de Zwyger-Uloschool, was Woensdagavond de eerste, die zich op het toneel van Musis Sacrum, liet zien. Hij liet de ouders en.al die andere belangstellenden in de volle zaal niet lang wachten, maar het moest toch even gezegd worden waarom de leiding van de school een feestavond als deze, waarvoor de leerlingen met behulp van. leraren alles zo goed als zelf voor .elkaar brachten, zo op prijs stélt Met deze zelfwerkzaamheid van de jeugd be hoedt men. ze tenminste voor afglij» den van het hellende vlak waarop zo veel jongeren zich pok, of misschien juist in deze tijd bevinden. Het was gisteravond de eerste klasse, die de eer te beurt viel met enkele vlotte zangnummertjes het programma te openen. In de zaal rekten zich de halzen, want_ ieder ouderpaar wou en zou natuurlijk zijn Jantje en Marietje, die kort daar voor iedereen thuis tot wanhoop had gedreven met een zenuwachtige voorbereiding, ontdekken. Ze kregen er in de loop van de avond ruim schoots gelegenheid voor, want het programma was bont getint. Na dö zang kwamen leuke dansjes dn kle derdracht en de rythmische oefenin gen met staaf en hoepel. Er waren schetsjes, waarin de jeugd van zijn tonelisten-bloed liet blijken cn te gen het einde van de avond kwamen ook oud-leerlingen nog aan de beurt met een door henzelf geïnspireerde schets. Voor de sluiting trok men op met de „Rythme Band". Tussen de bedrijven door waren er vijf aardige meisjes, die we als de Zilte Spetters ook el ders al eens zagen en hoorden. Vrijdagavond is er een tweed® schoolavond, eveneens in Musis Sa crum. Het succes zal zeker niet min der groot zijn. Prijswinnaars van hel schaakprobleem Er zijn 37 oplossingen binnenge komen van het schaakprobleem iiï de étalage van De Schiedamse Ge meenschap. Van deze 37 inzendingen waren er 33 goed. De twee door De Schiedamse Gemeenschap beschik baar gestelde prijzen kwamen na lo ting aan N. Kerkhoff. Singel 81c (le prys) ep W. Kievit. Joh. Vêrmeer- straat 15a (2e prijs). De prijzen kunnen worden afge haald aan het Bureau van De Sehie- datnse Gemeenschap, Plantsoen Ger rit Verboonstraat. De afgelopen week zijn niet alle Noad- teams uitgekomen voor de competitie. Noad 3 bleef ongeslagen door een overwinning op stadgenote Ready 3. Noad 4 steeg weer een plaatsje op de ranglijst door eert overwinning op Nationale 3. Noad 5 won van SRA 5 en Noad 6 verloor van PTT 4. De uitslagen luidden Noad 3—Ready 3 73; Nationale 3— Noad 4 2—8; Noad 5—SRA 5 8—S; PTT 4Noad 5 7—3. - De burgemeester, mr. J. W. PEEK De secretaris, mr. N. J. Post, De aanvangstijd van de op 24 Decem ber te houden Kerstnachtmis is ver vroegd en gesteld op 11 uur. Ter inlei ding zullen enige Kerstliederen door Koor en gemeente worden gezongen. Op Eerste Kerstdag begint de Hoog mis om 10.30 uur v.m. en de vesper om 5 uur r m. In deze Vesper zal ma. het Kinderkoor izich doen horen, op Tweede Kerstdag als gewoon dc H. MIS om io uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 2