Minister Rutten houdt zich in de ruimte h^%Z'! Atwaaf ONDERWIJSDEBAT IN DE TWEEDE KAMER Wijziging beheersvorm openbare school? Geef een Risma horloge... fraai van uiterlijk, voortreffelijk van .innerlijk"! PRISMA Weer Nederlands schip met wapens in Priok Besluit van Ver. Naties wekt vreugde in Bonn Nederlandse „onderdanen" worden Nederlanders Westelijke herbewapening door staking bedreigd GELEZEN^ Productie van kolen moet omlioog Kamerlid zal vragen stellen Militaire DAF-order (f 175 millioen) KIESPIJN3 Tentoonstelling Van Juliana tot Juliana heeft veel succes Hoge Commissaris Lamping protestéert bij voorbaat tegen inbeslagneming Grotewohl en Russen in uiterst lastig parket gemanoeuvreerd Dolle koe zet Den Bosch op stelten Viering Kerstfeest in paleis wordt uitgezonden Nederlandse schepen mogen geen mudcoal vervoeren Nationaliteitskeuze in Indonesië gemakkelijker gemaakt Westen handhaaft steunpunten in Libye Kolen uit Polen zijn veel te duur Steeds meer gezinnen §f Ruim 700.000 Amerikaanse metaalarbeiders willen werk in Januari neerleggen Maand voor vrouw, die goud smokkelde „Kinliem" vannacht in Rotterdam gemeerd Dertien doden, 21 gewonden bij mijn ramp in Z.-Afrika Een erezaak Nederland lid van VN-coiumissie voor Duitsland l en ge wogen 1 G" jUonöeróag 20 December 1951 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN" HAAG. Efij het algemeen onderwas-debat hield minister Rut- ten zicb Woensdag, om even het de avond te voren door zijn ambtgenoot prof, v. d. Brink gebruikte beeld op te diepen, in sommige opzichten zei lende. Dit geldt zowel de manier, waarop hy in verband met mogelijke uitbreiding van de pacificatie in het midden liet volgens welke algemeen geldende wettelijk vast te stellen normen ten aanzien van oprichting van Nijverheidsscholen alsmede van scholen voor Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwijs te werk zou moeten (kunnen) worden gegaan, als ook zijn reactie op een motie-Gortzak (C.P.N.) die verwijdering van een anti-semietiscb lesje uit een wel heel onverkwikkelijk R.K. taalboekje verlangde eer het in banden der kinderen zou komen. De onderwijswet waarborgt nu eenmaal de vrijheid van keuze der leermiddelen en dus sprak excellentie Ruiten de banvloek van bet „onaanvaardbaar" over deze motie uit. Jammer genoeg bleef hU in gebreke dit tenminste vergezeld te doen gaan van een ethische en paedagogiache banvloek overhet backjet Jiilll!ilJinil!li:itllu;''Bi:;irfi,til i Het was niet de enige keer, dat de bewindsman het „onaanvaard- baar" liet horen. Zo deed hij dit b.v. ten opzichte van de motie-van SI een (PvdA), uitsprekende, dat Ir» beginsel het onderwijs koste loos moet zijn. ..Principiële bezwa ren" (ook door de a.r, mr Roosjen gekoesterd) was vrijwel alles wat de minister hiertegen aanvoerde. Van de motïe-P eters, die zich keerde tegen elke eventuele druk van overheidswege op de gemeen telijk vast te stellen vermenigvul digingsfactor voor de scboolgeld- heffmg, wilde prof. Rutten niets weten. Dit deed hij insgelijks met zijn andere motie inzake een te maken algemene wettelijke rege ling voor alle schoolgelden cn aan verwante heffingen en gezinsre ductie, Die zal toch reeds vooralle takken van onderwijs gaan gelden, merkte de minister op. Uit 's ministers rede, waarin hij zich o.a. verweerde tegen mr Roos- jen's betichting omtrent gebrek aan voortvarendheid van het de partement. zij nog aangetekend, dat de bewindsman met betrekking tot Er hamen meer woningen in de mijnstreek DEN HAAG. lu de Tweede Kamer heeft minister v. d. Brink Woensdagavond meegedeeld, dat er plannen op zijn departement worden uitgewerkt om de woonge legenheid in de mijnstreek, ten be hoeve van de opvoering der kolen- próductie, uit te breiden. Deze mededeling deed de heren Mac- nen (KVP) en v. Dienden (PvdA) veel deugd. Want zij had den bij de behandeling van de af deling miinwezen van de begro ting van Economische Zaken in deze richting gepleit, Minister v. 'd. Brink achtte een productie opvoering met één millioen ton, zoals de heer Mae- r.en bij voldoende woongelegen heid mogelijk achtte, buiten het bereik der mogelijkheden. Maar 500.000 ton 20Uden al een belang rijke bezuiniging betekenen op on ze invoer. In 1931 werd door Ne derland voor 130 millioen kolen uit de V.S. geïmporteerd. Als de binnenlandse productie niet wordt opgevoerd, dan zal dit in 'het vol gend jaar f 180 millioen belopen. Het kolentekort is een algemeen Europees vraagstuk. In het ko mend jaar zal "West Europa voor V00 millioen dollar kolen uit Ame rika moeten betrekken d.wz. een bedrag dat gelijk is aan drie-kwart van de Marshall-hulp voor Europa. Het verwijderde boek van de schrijver Vestdijk DEN HAAG A.s. Vrijdagmid dag zaldrsNederhorst (PvdA) in de Tweede Kamer mondeling vragen stellen over de verwijdering van de reman van S Vestdijk „De dokter en het lichte meisje' uit de étalage van de Algemene Spoorwegboekhan del te Sittard. Hij is voornemens de minister van Binnenlandse Zaken te vragen waarom geen maatregelen zün genomen teneinde te voorko men, dat door de plaatselijke politie de reclame voor letterkundige ro mans wordt belemmerd. Hij acht dit optreden namelijk in strijd met de geest van art. 7 van de Grondwet, waarin vrijheid van drukpers is ge garandeerd?" de komende stroom van school kinderen bepaald optimistischer ge- stem bleek dan mevr. Fortanier- de Wit en de heer v. Slecn. Er is immers een zekere reserve aan schoollokalen in de jaren 1950 en '51 gebouwd en bovendien kan met behulp van de wettelijke bepalin gen de grotere toevloed van scho rren in de komende topjaren wel wox'dcn opgevangen, zonder dal er nieuw jctkrachten of lo kalen bij zullen hoeven te komen. Bij de bespreking van de afde ling Lager Onderwijs deed minis ter Rutten enkele mededelingen, w elke door de Kamerleden als goed nieuws werden opgevat. De onder wijzers zullen de j5,- looncompen- satie ook krijgen, zei de minister, cn zij zullen eveneens vallen on der de voorlopige regeling ziekten- kosten verzeker in g o ver heidsp erso- neel. Bovendien zullen zij. met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1943. ook vallen onder de gratifica tie-regeling voor ambtenaren. Met betrekking tot het vraagstuk van de beheersvorm van de openbare lagere schooi maakte de minister enkele vrij vage opmerkingen, die echter wei iets goeds beloofden ten aanzien van het reeds aangekon digde wetsontwerp. En toen besprong men de minis- ter opgewekt met allerhande vra- gen in zake het Middelbaar On derwijs. Deze werd er schier wan hopig onder: men moest toch niet van hem verwachten dat hij de antwoorden zo maar uit zijn mouw zou schudden. In feite gaf hij dan ook geen antwoord op de gestelde vragen. Wie zal het hem euvel duiden om één uur 's nachts? Hij beloofde alsnog schriftelijk ophel dering to zullen geven. Advertentie (l. M gaat precies met de tijd meet VRAAG UW JUWELIER/HORLOGER Advertentie (t.M.) Nog moor good veertig - on al zo stram als oen plank. Om nog niet to sproken van die Bhenmatische Pijn... Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeftijd Krusehen nemen. En dan iedere dag, regelmatig, 't 3s zo'n kleine moeite en 't kost nog geen 1»2 cent per dag. In ruil daarvoor altijd puur zuiver bloed, blijmoedig in circu latie gehouden door jeugdig-vitale bloedzuiverende organen, zelfs bij lie den die weinig beweging nemen, of een zittend leven leiden. Laat Krusehen ook Uw organen die aansporende werking geven, opdat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden, die straks zo met nü al oorzaak zijn van die on draaglijke, 3lies ondermijnende Rheu» matische pijnen. DEN HAAG. De Eerste Ka mer had Woensdagmiddag het wetsontwerp financiering produc tie militaire voertuigen, op de agenda geplaatst. Dat was met enige spoed gegaan. Het afdelings- onderzoek en de beantwoording der regering waren snel op elkan der gevolgd en onmiddellijk daar op zou de openbare behandeling plaats vinden. De communisten waren van deze snelle behande ling niet gediend. Een motie tot uitstel van hun woordvoerder Van Santen werd evenwel met 25 tegen 3 stemmen verworpen. Het ontwerp strekt er toe om 175 millioen van de tegenwaar de-rekening te besteden voor de financiering van de productie, van jnin*-*- voertuigen door de DAF te Eindhoven Advertentie (1. MJ Münhwdt's Kien»intx>ede»- Poo*47ct. DEN HAAG. De reizende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana", welke op 9 November jl. door de Koningin op het paleis Soestdijk werd geopend en van daar zijn tocht door ons land be gon. heeft reeds bijna 20.000 be zoekers getrokken. Vooral de scho len tonen grote belangstelling voor deze expositie van voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief, Na Soestdijk werden Baam, Bussum, Hilversum, Utrecht, Amersfoort, Barneveld, Njjkerk, Futten, Erme- lo en Harderwijk bezocht. Thans verblijft de tentoonstelling te Apeldoorn, vanwaar de reis via Deventer, Kampen, Zwolle en een aantal kleinere plaatsen verder naar het Noorden gaat. (Bijzondere correspondentie) BONN. Het besluit der Verenigde Naties om een uit vijf man bestaande commissie te vormen, die tegelijkertijd in alle delen van Duitsland de voor waarden voor het houden van vrije, algemene verkiezingen zal onder zoeken, heeft in Duitsland sterk de aandacht getrokken. Terwijl de instan ties in de Russische zone bjj het bepalen van hun houding nog een voor zichtige terughoudendheid in acht nemen, valt in Bonn zowel aan rege- rings- als oppositionele zijde een zeldzame eensgezindheid te constateren. De woordvoerder der regering van Duitsland in werkelijkheid slechts propaganda is. Bij de oppositie wordt het zen den van een V.N.-commissie door de leider der S.P.D., Schumacher, eveneens met instemming begroet. De S.P.D. ziet in de werkzaamheid van een dergelijke commissie niet alleen het onderzoeken van de voorwaarden voor vrije, algemene verkiezingen,* maar voor aLles het begin van,„een reeks handelingen, dife de verwezenlijking van de Duitse eenheid zou moeten dienen. De regeringsautoriteiten in de Oostelijke zone van Berlijn hebben tot dusver elke ondubbelzinnige stellingname afgewezen. Grotewohl heeft nog slechts verklaard, dat voor het al of niet toelaten van een dergelijke commissie tot de Russische zone de Sowjetrussische bezettingsautoriteiten competent zijn. noemde het besluit een belangrij' ke stap naar herstel van de Duit se eenheid. De Sowjet-Unie moet besluiten of zij inderdaad voor het oog van de gehele wereld aan de commissie der V.N. de toegang tot de Russische zone wil weigeren. Een negatief besluit zou, naar de mening van regeringskringen te Bonn. bewijzen, dat het ijveren van Grotewohl voor de eenheid DJAKARTA. Woensdag !s het motorschip „Tallsse" van de Neder landse Stoomboot Mij. in de haven van Tandjong Prlok aangekomen met een lading van 150 ton wapens voor de Nederlandse troepen op Westelijk Nieuw Guinea. Op 7 Dec. Hebben de Indonesiërs een lading geweren, eveneens be stemd voor Nieuw Guinea, op de „Blitar" in beslag genomen. De In donesische autoriteiten weigerden de wapens als doorvoer te beschou wen, omdat zij Nieuw Guinea als Indonesisch grondgebied beschou wen, dat onrechtmatig door Neder land wordt bezet gehouden. Volgens welingehchte zegslieden is er nog geen beslissing ten aan zien van de met de „Talisse" aan gevoerde wapens genomen. De Nederlandse Hoge Commissa ris, de heer A. T. Lamping heeft een lang onderhoud met vice-pre mier Suwirjo gehad over de wa penzendingen met de „Talisse" cn de „Blitar". DEN BOSCH. Een dolle koe heeft Woensdagmiddag de binnen stad van Den Bosch op stelten, ge zet. Het beest ontsnapte bij het station en rende in de richting van de Dommel. Het dier dook het ri viertje in. zwom naar de overkant om vandaar weer een duik te ne men. Blijkbaar nog niet genoeg genoten hebbend van het koude bad sprong de koe nogmaals te water, zwom onder de Wilheïmi- nabrug door en begon via de Ha vensingel haar dolle galop door de binnenstad. De verkeerspolitie had handen te kort om het verkeer naar de grillen van het koebeest enigermate te regelen. In een ga rage tegenover het Oranjehotel ge- raakte de koe buiten adem, doch zag toch nog kans enkele auto's te beschadigen. Op advies van de veearts heeft tfe politie een einde gemaakt aan dit dolle koeienbestaan. DEN HAAG. De kerstviering In het paleis op de Dam te Am sterdam zal rechtstreeks via de radio worden uitgezonden. Deze uitzending geschiedt Zaterdag 22 December cm 5 uur via Hilversum I (402 m). Het aangekondigde K. R.O,-programma zal een wijziging ondergaan. Radio Nederland We reldomroep zal van deze kerstvie ring een uitgebreide reportage ma ken, welke Eerste Kerstdag zal worden uitgezonden. Ofschoon men van beide kanten geen officieel commentaar wil ge ven, werd van gezaghebbende zijde vernomen, dat dc heer Lamping het duidelijk had gemaakt, dat Neder land zich niet bij verbeurdverkla ring van de lading van de „Talisse" zal neerleggen en intrekking van het beslag op de wapens van de „Blitar" eist. DEN HAAG. In verband met de scheepsrampen, overkomen aan de motorschepen „Pinguïn" en „Westkust", welke beide beladen waren met „mudcoal',bestaat er aanleiding tot de veronderstelling, dat de aard dezer lading oorzaak is geweest van deze rampen. Daar om is dezer dagen door de inspec teur-generaal voor de scheepvaart bepaald, dat, hangende het onder zoek, het vervoer van „mudcoal" of soortgelijke steenkoolproducten door schepen onder Nederlandse vlag verboden is. Eet was gistermorgen je est op de Bossche veemarkt, want dc vee houder Kees van Beem uit Drumpt (Geld.) voerde het 300.000ste dier van 1951. ecu big can. De Bossche veemarkt die de grootste dagaan- vcer van alle mnrfcten in ons land, namelijk gemiddeld 6000 dieren heeft. behaalde nog een record. Er werden n.l. 3691 runderen aan gevoerd. het grootste rundereu- aantal sinds het bestaan van de markt. Het laatste record-cijfer hiervoor was op 17 October 1951 toen 3514 runderen werden aange voerd. Handelsaccoord tussen Nederland en Joegoslavië DEN HAAG. - Er is een han delsaccoord tot een wederzijds be drag van pl.m. 40 millioen ge sloten tussen een Nederlandse en een Joego-Slavische handelsdele gatie. Van Joego-Slavische zijde zal naar Nederland worden geëx porteerd: mais, hop, gedroogde vruchten, en wijn, zomede non- ferro metalen, hout, chemische producten, tabak, hennep, etc. Ne derland zal naar Joego-Slavië uit voeren, o.m.: pootaardappelen, di verse zaden, lijnolie, vlaslint, mar garine, cocosolie, rayonvezels en -garens, chemische en pharmaceu- tische producten, ruwijzer, tinalli ages, machines en apparaten, pro ducten van de electrotechnïsche en radiotechnische industrie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zich tn twee vergaderingen uit voerig bezig gehouden met het wetsontwerp, dat nadere regelen stelt om trent natfonalitelt cn ingezetenschap. Aan de overzijde van het Binnenhof had men dit vrijwel ongemerkt laten passeren. Ten onrechte, want het regelt voor 80.000 personen de nationaliteit. Het doet het onderscheid tus sen Nederlanders en Nederlandse onderdanen, met uitzondering van de inwoners van Nieuw Guinea, verdwijnen. De wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap wordt m-a.w. uitgebreid tot de gehele nationale be volking van Suriname er» van de Nederlandse Antillen. Tevens beant woordt het de vraag of personen, die volgens de R.T.C.overeenkomst de Nederlandse nationaliteit behouden of krachtens recht van optie herkrij gen, Nederlanders zullen zün dan wel Nederlandse onderdanen. heeft de Eerste Kamer 1 over „Republiek der V S I." en elders 1 over „Rep"bHek Indonesië" maar gelet on de fatale datum van 27 Dec. 1951, voor welke velen hun «MjonaJïteSfskeuz»' moeten bepa- Te recht gewezen op moeilijkheden, welke met dit ontwerp verband houden en daaruit voortspruitende onzekerhe den. Zo bestaat er tussen de Neder landse en de Indonesische regering meningsverschil over de rechtsriosi- tie van ambtenaren, die onmiddel lijk vóór de souvereiniteitsover- dracht uitheems Nederlands onder daan-niet Nederlander waren en bij die overdracht de Indonesische nationaliteit hadden te aanvaarden, doch die daarna door verwerping of optie de Nederlandse nationali teit herkregen. Kunnen zij bijv. recht on Europees verlof doen gel den? Voor de oplossing van deze moeilijkheden verwees minister Mulderiie naar komend overleg tussen beide regeringen. Er rezen ook politieke kwesties „Betekent het feit, dat de Indonesiërs dus ook Ambonezen vreem delingen naar Nederlands recht zul len zijn,** zo vroeg mr Kolf (C.H.U.). ..dat wij partii kinzon in het geschil tussen de Zuid-Molukken en de re publiek. ten nadele van de Am bonezen". Minister Mulderije ont kende dat. hij sprak ook de veron derstelling van prof. Molenaar (V.V.D tegen, dat bii aanvaarding van dit ontwerp de Unie-gedachte dood verklaard zou worden. Voorzitter Jonkman (P.v.d.A.) verliet zijn zetel om van zijn be langstelling voor dit ontwerp te ge tuigen. Bewondering kon hij het niet noemen. Naar zijn mening diende de Kamer een volgend maal een wetsontwerp te verwerpen waarin de fout wordt gemaakt dat op de ene plaats wordt gesproken TRIPOLI. Libye zal binnen kort ÉGii belangrijke overeenkomst met de Ver. Staten bekend ma ken, waarin Amerika permissie krijgt om ook na de onafhanke lijkheidsverklaring van Libye (op 24 December) een strategisch zeer belangrijk vliegveld te blijven ge bruiken als basis. Voorts zullen Groot-Brittannie en Frankrijk permissie krijgen om hun traepen in Libye te handha ven. Op de dag van de onafhankelijk heids verklaring zullen de Verenig de Staten om hun goodwill in de Arabische staten te vergroten, een belangrijke gift gesproken, wordt over minstens een millioen dollar aan de nieuwe staat overmaken. len en op het feit. dat het wetsont werp voor bepaalde groepen meer zekerheid brengt leek 't hem ge wenst dat het zou worden aanvaard. A'dus geschiedde met 2111 stem- men. Vervolgens aanvaardde de Kamer z.h.s. een tweetal uitwerkingen van de garantiewet burgerlijk over heidspersoneel Indonesië en het wetsontwerp tot toekenning van een tijdeiiike bijslag op bepaalde Indo nesische pensioenen. Advertentie fi. Af.) De Sint vond TIP knal. en geen wonder. Voor hem doet straks Kerstman, met onder. Ook Sylvester vast r.iet. Dus blijkt TIP favoriet. Met de TIP slaagt elk feestje bijzonder. Hr J. H. v/d L., Den Haag, ontv. 1 £1. Tip (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG By de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer meen de dhr Haken (CPN)dat de kolen- situatie m ons land betre zou zijn, indien de regering voor Poolse ko len maar betere ruilmiddelen had aangeboden dan bloembollen. Laco niek wees de minister er op, dat de Polen een prijs vragen die ƒ20 a ƒ30 per ton ligt boven de Ameri kaanse, welke al het dubbele be draagt van onze binnenlandse prijs. En bij nam de communistische woordvoerder flink bij de neus door over een „kapitalistische" prijsstel ling te spreken. De begroting van Economische Za ken werd z,h.s. aangenomen, (Advertentie 1. M.) gebruiken regelmatig Aronal. Door de combinatie van werkzame beproefde stoffen met de vitamines A en D# is Aronal de meest doel matige tandpasta. .♦W_ VTtsmintt-tandpasta een produet van de Wybertfabrfeken NEW YORK, In Januari dreigt in Amerika een ernstige sta king in de staalindustrie utt te breken. De United Steelwoxkers Union, georganiseerd inde C.I.O., heeft namelijk een staking aange kondigd voor ruim 700.000 arbei ders, indien eind December geen overeenstemming is bereikt Inzake een herziening van de Ionen. Een verhoging van het uurloon met zes cent zou overeenkomen met de indertijd vastgestelde auto matische verhoging in verband met de gestegen levensstandaard. De eis is vijftien cent met inbegrip van een t verbetering der sociale voorzieningen. De werkgevers maakten een loonsverhoging af hankelijk van do toestemming der regering tot prijsverhoging van het product, hetgeen is geweigerd. Daar een staking een euorme handicap zou betekenen voor de oorlogsindustrie is inmenging der regering waarschijnlijk, terwijl wordt verwacht, dat de eis zal worden gesteld, dat wederzijds concessies zullen worden gedaan. OostduUet; burgemeester in West-Berlijnse cel BERLIJN. Een Oostduitse burgemeester is Woensdag naar West-Berlijn gevlucht en belandde daar in de gevangenis. De Westberlijnse politie maakte bekend, burgemeester Theodor L«istner gearresteerd te hebben wegens het verduisteren van drie duizend Oostmarken in fondseri. De politie zeide te handelen op verzoek .van de Oost-Beriijnse po litie, De zaak Leistner zal voor het West-Berlijnse gerecht komen en de rechter zal beslissen of aan de Oost-Duitse burgemeester politiek asyl verleend moet worden, of dat hij aan de Oostduitse autoriteiten uitgeleverd zal worden. Opdrachtgever krijgt één jaar ROTTERDAM. De Zwitserse weduwe G. C.V., die op 17 Sep tember trachtte voor 125.090 aan goud ons land binnen te smokke len, is door de economische kamer van de rechtbank veroordeeld tot één maand gevangenisstraf met af trek. De rechtbank achtte opzet niet bewezen, omdat de vrouw zei niet te hebben geweten, wat er zich in haar koffers bevond.Zij vervoer de deze in opdracht van de Ameri kaan H.E.R. Deze, aangemerkt als de hoofd schuldige, werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met af trek. Het gaud is verbeurd ver klaard. Reparaties geschieden op werf van „IFaalhaven" ROTTERDAM. Vannacht is de hopperzuiger „Kinhem", die een inhoud heeft van 1300 kubieke meter en een laadvermogen van 2500 Ion, in Rotterdam gearri veerd. Het schip is opgestoomd naar de Waalhaven en heeft lig plaats gekozen bii de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „Waalhaven". Deze hopperzuiger is ongeveer anderhalve week geleden by Hvi- de Sande, tussen Esbjerg en Rmg- koebing aan de Westkust van Jut land, m moeilijkheden geraakt. Het schip heeft toen lichtsignalen gegeven radio had het met aan boord en daarop voer de red dingboot van Hvide Sande uit. Bij de „Kinhem" gekomen bleek er geen reddingboot- maar slcep- boothulp nodig te zijn. De red dingboot keerde terug, maar sloeg vlak bij de haven om. waarbij vijf van de acht redders het leven ver loren. Aan de „Kinhem'4' zijn enige noodreparaties verricht, maar de definitieve herstelling zal bij bo vengenoemde werf geschieden. JOHANNESBURG. Door een gasexplosie in de schacht van de kolenmijn „Cornelia" in Transvaal zijn 13 inheemse arbeiders om het leven gekomen en vijf Europeanen en 16 inheemsen gewond. De oorzaak is nog niet bekend. Volgens de mijnwerkers was er een verblindende lichtflits, die ge volgd werd door een zwaar ge rommel. De mijnschacht was on middellijk vol stof. Op het ogenblik van de ontplof fing bevonden zich vyf Europeanen en 309 inheemsen in de schacht. t?R gaan twee dames door een *-* winkelstraat. Nette dames met mantelpakjes. Met braaf verdienen de echtgenoten. En «iet koele lachjes. De ene dame, die rond is en poe zelig, heeft een fluwelen bloempot op het hoofd. Dat staat mal. De an dere dame, dun en pezig, draagt een rond cfiocoladetaartjeDat staat met aardig. „Even kijken hier'. Ze maken halt en front voor een modewinket en boren een critische blik in de étalage. Een hard paarse jurk, ontworpen door een zonderling die het slecht voorhad met de mens heid. Fleurige truitjes, die sollicite ren naar een figuur dat een beetje mééwerkt. En tassen Vlak na de oorlog stond daar altijd een bordje bij met: ..plastic". Nu staat er: „gêen piastic". De industriële vooruitgang, in een notedop. De hoeden worden er anders óók niet mooier op. Kijk maar, daar in de hoek, staat ccn. heel rijtje panopticumklanten. zielig te hoop gelopen rond een inviteren de kaart: „Spotkoopje vijf gul den". De dames kijken. Zij grazen. Dan zegt de kleine dikke opeens, met het welgemanierde leedvermaak, dat vrouwen niet verhindert vriendin nen te ziin: „Kijk eens Wies, daar staat de joutre." De ander glimlacht nog. Haar blik volgt de uitgestoken vinger van haar meigezellin en wordt toornig. Want het is zo. Daar, tn het mid den, staat het choco ladetaartje schaamteloos tussen de kneusjes. „Nee. maar, dit is het toppunt!", hoor ik haar zeggen. „En ik heb er vorige week in deze zelfde zaak nog twintig voor betaald". „Wat sneu", meent de dikke. Ze spint als een poes. En ziet met ken nelijk welbehagen haar vriendin de winkel in stappen, strijdvaardig van tred, gelijk iemand, die iets gaat laten buipen of bersten. Daar hei mün ambacht is, het da gelijks leven eens per etmaal een beetje bloed af ie tappen, wacht ik, kwasie verdiept in de etalage, op de afloop. Zeven minuten verstrij ken. Dan keert ae lange terug. Ja, ze is het wel degelijk. Ze ziet er alleen een beetje vreemd uit, omdat ze een kolenbak heeft opge zet. Een blauwe kolenbak, net V wel? Van stro. denk ik. „Hoe vtn je *m?" vraagt ze. .Apart", weent de vriendin. „Ging het makkelijk?" „Eerst niet" zept de lange. „Maar ik heb gezegd riet ik nooit meer één voet in de zaak zou zetten, als ze me met een oprutminkje op mijn hoofd lieten lopen. Nou toen mocht ik 'm omruilen." Arm in arm wandelen ze weet verder. Dat chocoladetaartje stond haar werkelijk goed maar deze kolenbak.... Als er mannetjes op de maan wonendan lópen ze er mee. Allemaal Maar de eer is ge red en dat is toeer heel wat. KRONKEL. (Van onze redsredacteur) 1 PARIJS. Nederland, tezamen met Brazilië, .IJsland, Pakistan en Polen, is aangewezen als lid vjujj dc commissie der Verenigde Na.* ties, die moet onderzoeken in hoe verre vrije, algemene verkiezin gen in geheel Duitsland moge lijk züiu De Poolse afgevaardigde in da speciale politieke commissie der V.N.-Assemblèe deelde echter mede, voor de uitnodiging te be danken, daar zijn land de gehele procedure van de V.N. als on wettig beschouwde, Duitsland wa* een ex-vijand der geallieerden en, bij de -opzet van de V.N. waren kwesties, ex-vljanden betreffende, buiten de competentie van d® wereldorganisatie gehouden. Hiermee was de poging delf Westelijke landen om de commisi sie van onderzoek een zo objeo* tief mogelijk karakter te geven! door ook een lid van de oppositi« er in te benoemen, misllkt. IDS voor het moderne denken'* noemde prol. dr, c. E. m. Joad zijn overzicht over verschillende mo derne mens- en wereldbeschouwingen, waarvan een zeer leesbare vertaling verscheen bij W, P. van Stockunj en Zoon (f 8 90), Het boek bevat een ver zameling van korte, analytische over zichten van onderscheiden denkrichtin gen. ie beginnen by de materialisti sche. zoals die steunde op de natuur wetenschappen, cn een critlseh com mentaar op die systemen. Een over zicht wordt gegeven van levensbe- schouweluke inzichten als het moder ne materialisme en het behaviourlsme; uitvoerig wordt stal gestaan bh do ont wikkelingen van de natuurwetenschap pen, die deze levensbeschouwingen heS materiele fundament weer ontnamen; onderscheiden visies op d© essentia van het begrip ..leven" worden gege ven. parapsychologische verschijnselen worden verhaald en becommentarieerd; de psycho-analyse Avordt ander de lou pe genomen cn ad absurdum gevoerd* Tenslotte wijdt de schrijver een bij zonder lezenswaardig hoordstuk aan de invloed van de psychologie op de litte ratuur. Dit hock lean zeer verhelderend zijn. voor Seder, die het leest vanuit een cntische instelling. Ook de schrijve* heelt nl. zijn zeer eigen uitgangspunt, zijn „vooroordeel" zoals hij het zeil noemt, en men ontkomt bij het lezen niet ?an de indruk, dat zijn met verkwikkende humor en grote helder heid geschreven betogen, soms in meer dere, soms in mindere mate, maar* toch té zeer door dit vooroordeel be ïnvloed zijn. De gcsehied-theoretlsche beschou wing van prof. dr. Jan Komijn, zoels hij deze enkele jaren geleden neer legde in het opstel ..Theoretische Ge schiedenis", heeft vrij sterke reacties gewekt cn de nodjg» critiek in vak kringen veroorzaakt. Het entwoord van de Amsterdamse hoogleraar kan men nu vinden in het door Em, Querf- do, Amsterdam, uitgegeven boek „In de hof der historie" f 6.30, waarin hij op militante wijze deze critiek te lijf gaat en bovendien nog gelegenheid vindt znn visie te geven op woord en begnp geschiedenis, de psychologische voorwaarden, die haar beoefening te gelijk mogelijk en onvermijdelijk maakten, het ontstaan en de voortgang der gescUodbeschryving en tenslotte vorm, inhoud, wezen ert zin der ge schiedenis. Da denkbeelden van Jan Romijn, men moge het met hem eens zijn of niet, zijn altijd zeer belangwekkend; zijn stelling: dat theoretiseren over de geschiedenis geen zm Reeft zonder haar feitelijk te kennen is allerminst van logica ontbloot. Ook louter be langstellenden zullen van zijn beschou wingen veel kunnen leren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3