'ill ..De Groene77 bestaat drie-kwart eeuw im Bel-Ami Kamer veroordeelt l lesje Van een Jodenjongetje" Amerikaanse soldaten prefereren ónze melk Geen controle meer op Duitse kolen en staal Tweede Kamer maand met vacantie Brit en Rus een koe in vechten om Ver. Naties GELEZEN RUMOER OM KATHOLIEK TAALBOEKJE De heer Gortzak is voldaan over zedelijke veroordeling en trekt zijn motie in Identificatiedienst staakt arbeid syEmrr/er Russen plotseling vriendelijker voor Oostenrijkers Amazone overleden na aanrijding -fa t Onregelmatigheden bij bouwspaarkas Vaste TV-verbinding van grote steden met Lopik? Meine Pot gestraft voor vervalsing van paspoort éénmaal Aanslag op Sicilië eist vier doden NA RATIFICATIE PLAN-SCHUMAN Geallieerden geven Adenauer nieuw wapen tegen politieke tegenstanders Krachttoer is geslaagd: begroting 1952 vóór Kerstdagen afgehandeld Oud papier helpt de kanker bestrijden Franse uitvinding: is Nachts rijden zonder licht Snuif en wrijf en gewogen Zaterdag 22 December 1951 3 9> (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG- Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer behandeld de motie-Gortzak (C.P.N.), waarin minister Kutten werd verzocht het lesje „Van een Jodenjongetje" uit „Het Nederlands Taalboek' van de heer B. L. Maasland voor de K.K. lagere school te verwijderen. Een meerder heid daarvoor zou niet gevonden zyn, want achtereenvolgens kwamen ma gister Stokman (K.V.P.), de heer Til anus (C.H.U,), mr. Roosjes (A.R.), mevr. Fortanier—De Wit (V.V.D.) en de heer Van Slcen (P.V.dA.) meedelen, dat z|} niet voor de motie zouden stemmen omdat hedoeld ingrepen van de overheid in de leermiddelen van het hijzonder onderwijs ongrondwettig zou zyn. Intussen gaf de kath, woord voerder te kennen, dat dit niet inhield, dat hij het verhaal van het „Jodenjongetje" in paedago- gïsch opzicht juist achtte. De an dere sprekers spraken hup afkeu ring over het verhaaltje uit en betreurden dat minister Rutten niet hetzelfde had gedaan. Deze zei nu, dat hij het boekje eerst nu had gelezen. Zijn eerste indruk was, dat het stukje minder paedagogisch moest worden ge- Resten geborgen van 1200 i Nederlanders fVan een onzer verslaggevers) DEN KAAG Twintig militaire auto's zijn Vrijdagmiddag de ruime, moderne terreinen van de Nieuwe Frederikskazer21e aan de Van Alke- madelaan opgereden. Vijftig mili tairen sprongen eruit en waren weer thuis na moeilijke en delicate arbeid overal in Duitsland: identi ficatie en berging van stoffelijke resten van Nederlanders die in de oorlog daar zijn omgekomen. De dienst identificatie en berging is hiermede aan het eind gekomen van zijn werkzaamheden. De stof felijke resten van ruim 1200 oerso- nen konden worden geïdentificeerd en naar ons land teruggebracht, hetgeen samen met de in Neder land verrichte opgravingen neer komt op 2500, Dit aantal zinkt uiteraard in het niet zoals de commandant van deze dienst, luit-kolonel L. W. H, ■van Oijen tijdens de ontvangst in de cantïne van de kazerne ver klaarde bij 4e 200.000 Nederlan ders die onvrijwillig ons lana tij dens de oorlog hebben veriatenen nooit zijn teruggekeerd. Het moet dan ook gezien worden als een symbolisch gebaar, hoewel de Dienst Identificatie en Berging geen. moeite heeft gespaard om de slachtoffers op te sporen. Advertentie (I. M.) tfnag de originele flacon Alr-Wicfc I 2.40 WENEN. De Russen hebben grote veranderingen aangebracht In hun bezcttingscommando la Oosten rijk, zulks, naar waarnemers ver moeden, ter Inleiding van een meer verzoenende politiek tegenover de Oostenrijkers. Drie assistenten van de Russische Hoge Commissaris, onder wie de Sowjet-gezant in. Wenen, zijn ver vangen. De Hoge Commissaris zelf, Swiridow, is „met vacantie". De Russen, die 'steeds he^ sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk hebben geboycot, zijn sinds het begin der bezetting nog bijzonder vriendelijk tegenover de Oostenrij. kers geweest. Na de laatste wijzi gingen in het bestuur zijn zij echter plotseling 2eer beleefd en behulp zaam geworden. Advertentie tl. M.) Ooo£ dat ztmrbraades op Uw maag mot 'n paar Benniss. "n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten I Nog vóór die Ren nies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altyd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. acht. Hij vond dat het een gods dienstig onderwerp op te sensatio nele wijze behandelde, Een bele diging van een bevolkingsgroep kon hjj er echter met in lezen. Hij achtte zich niet bevoegd tot in grijpen. Daarop trok de heer Gortzak, die het verhaaltje we! anti-semie- tisch vond, zun motie in, omdat hii de veroordeling van het stukje door de Kamer los wilde maken van het staatsrechtelijk menings verschil. Hij meende n.i. dat de Overheid wel bevoegd was tot In grijpen. Als een ladder in een gymnastieklokaal van een bijzon dere school ondeugdehik is, wordt deze toch ook verwijderd. Maar hij wilde door di*" staatsrechte lijk punt de meningsvorming niet vertroebelen. De zedelijke veroor deling door de Kamer wekte zijn voldoening. WARSCHAU. De Poolse rege ring heeft de benoeming bekend gemaakt van Stefan Jedrychowsld tot vice-premier. BRUMMEN, Toen de zestien jarige freule Sytzama van derFeltz te paard een auto van een brou werij wilde passeren, die voor het hotel „Het Wapen van Zutphen" stond, werd zy aangereden door de in volle vaart naderende auto van de heer W. uit Enschedé. Paard en berijdster kwamen met een smak op de weg terecht. Het paard stierf bijna onmiddellijk aan zyn kwetsuren. Freule Sytza ma, die vlak voor de ouderlijke woning bewusteloos op de weg lag. werd in huis gedragen. Per ambulance werd zij kort daarop naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen vervoerd, waar zij is over leden. „Jagersfontein" heeft vertraging AMSTERDAM. Het m.s. ja gersfontein" van de Holland-Afri- kalijn, dat ap weg is naar Ant werpen en aan boord waarvan 2ich de nieuwe Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland be vindt, heeft twee dagen vertra ging. In de haven van Teneriffe op de Canarisehe eilanden zijn enige reparaties in de machinekamer moeten worden verricht. Het schip wordt nu in de middag van de Eerste Kerstdag te Antwerpen verwacht. Zwarthandelaarsfirma krijgt 59.000 boete LEEUWARDEN Dg economi sche kamer van de rechtbank te Leeuwarden heeft vijf firmanten van een Harlinger leerfabriek we gens zwart kopen van huiden die na verwerking tot zeemleer weer zwart werden verkocht veroor deeld resp. tot 14 000 boete of 4 maanden hechtenis, f 18.000 boete of 6 maanden, f 7 000 boete of 2 maan den. f 10 000 boete of 3 maanden en f 1DOOO boete of 3 maanden hech tenis (Advertentie l. M.) Beschermt T edere dag ver' L trekt uit ons laud een lange trein koelwagens die niets anders bevatten dan Ne derlandse levens middelen voor de Amerikaanse sol daten in Duits land. Onder die levensmiddelën neemt melk een voorname plaats in. Dat komt, om dat binnen onze landsgrenzen zich het énige afgeron de gebied uitstrekt waar uitsluitend t.b.c.-vnje koeien grazen. Twee jaar gele den heeft de k warti ermeester- generaal van de Amerikaanse strijdkrachten in Frankrijk en Duitsland aan de boeren daarvan de levering ge gund van alle melk voor deze Amerikaanse legers. Toen bestond dat tbc-vrye gebied alleen utt Drente. Inmiddels is daar vorig jaar het Zmdhollandse gebied van Voorne en Putten bijgekomen, als mede Zuid-Beveiand. Enkele maan den geleden volgde Friesland en voor het eind van het ïaar moet ook 't gebied van IJselmnnde aan de goede kant van de streep zijn. Sinds in het seizoen 1949/50 'de eerste order van 234 ton werd ge plaatst heeft zich de leverantie enorm uitgebreid: in het seizoen 1950/51 9.900 ton en in het lopen de seizoen zal het niet minder dan 15.000 ton zijn of wel ruim 40 ton melk per dag. Een deel van die melk wordt verpakt op een wijze, die in Euro pa nog geheel onbekend is, te we ten in cartons. Daar zijn Ameri kaanse consumenten nu eenmaal aan gewend. Toen bleek, dat hiel de machines daarvoor niet beston den leverde de ECA twee van zul ke exemplaren, die de cartonnen bekers vouwen, plakken, vullen, paraffineren en verzegelen onder het oog van bijna maniakaal hy giënische Amerikaanse controleurs, maar zonder dat één mensenhand ze aanraakt. Op de bovenste foto ziet men deze machine aan het werk. Op het onderste plaatje: korporaal Tesro Price, soldaat Joseph Smith en korporaal David Hamilton van bet 547ste Ameri kaanse genie-bataljon, doen zich tegoed aan Nederlandse melkpro ducten. Directeur Soc. Zaken in Alkmaar met verlof (Van onze correspondent) ALKMAAR. Naar de burge meester Vrijdagmiddag in een ver gadering van de gemeenteraad meedeelde heeft de officier van Justitie een onderzoek ingesteld naar de onregelmatigheden, welke bij de bouwspaarkas „Stad en Land" door de Verzekeringskamer waren vastgesteld. Dj heer p. directeur van de ge meentelijke dienst voor Sociale Za ken te Alkmaar, zou een. aantal contracten op zijn naam hebben laten overschrij ven, waarbij ver- valslngen zouden zijn geconsta teerd. De heer P. houdt zijn onschuld vol. In afwachting van het resul taat van het onderzoek is hij ech ter voorlopig, in overleg met het college van B. en W, met verlof gegaan. DEN HAAG De PTT, industrie en televisieomroep voeren onderhan delingen om tot vaste reportagever- bindingen van enkele der grootste onzer steden met de zender Lopik te komen. Uit ieder punt van de al dus voorziene stad kan men dan met een minimum aan voorbereidin/jtijd beelduitzendingen verzorgen. Het is de bedoeling, dat de PTT het beheer krijgt over de permanente verbin dingen. Aan inschakeling van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam wordt in de eerste plaats gedacht. Technische be zwaren bestaan er niet voor het plan. Men moet het alleen eens wor den over de financiering. BREDA Enige tijd geleden werd de 28-jarige Meine Pot door de Nederlandse recherche aange houden. omdat hij probeerde met een vals paspoort de Nederlandse grens over te komen. Hij wilde voor bezoek naar zyn familie in Den Haag, en ofschoon hy wist, dat de Nederlandse recherche hem zocht in verband met een devie- zenovertredmg ten tijde van de Westerling-affaire, waagde hij toch de kans. Met een paspoort op naam van Arends probeerde hij bij Roscndaal in de trein van Antwer pen naar Den Haag door de con trole te komen. Dit lukte niet. Men herkende hem en detinering in het Huis van Bewaring te Breda volgde. De officier van justitie eiste Vrijdag vijf maanden gevangenis straf met aftrek, maar de politie rechter maakte er drie maanden met aftrek van. Als hij ziin straf heeft uitgezeten, zal Pot in Am sterdam moeten terecht staan voor deviezenovertreding. f Advertentie LM.) ^3 de sigaret met het grootste aanta! vaste rokers! s 3 (Van een onzer redacteuren) VUENZEVENTIG jaar besta ar „De Groene", in den beginne ook genoemd „Het Weekblad" ci: „Het blad van- De Koo". Allemaal bijnamen voor het blad, dat in 1877 verscheen als „De Amsterdammer, weekblad voor handel, industrie en kunst", dat zich in de ee 'te tijd van zijn bestaan vooral bezig hield met het aan belangrijkheid winnen de Amsterdam, maai al spoedig uit- JUSTUS VAN M AU RIK, éen der beroemdste medewerkers aan de nu jubilerende „Groene", zoals Johan. Braakensiek hem tekende voor dit blad. ROME Vier arbeiders die be zig waren een blok graniet van een verkeersweg af te halen zijn Vrijdag ln West-Sicilie door machi negeweervuur gedood. Dc vier mannen reden in een vrachtauto met grint in de nabij heid van Trapani, tn het gebied dat berucht geworden is door het optreden van de bendeleider Gui- liano. De auto moest stoppen voor een versperring op de weg, juist m een nauwe bocht. De arbeiders spron gen van de wagen om het steen blok te verwijderen, toen het vuur op hen werd geopend. Allen stier ven ter plaatse. De politie doet nasporingen. BONN.— De Westelijke mogendheden hebben het Duitse vnlk ervan ln kennis gesteld dat de contróle op de steenkool en 6 taalproduct ie In het Rubrgebied opgeheven zal worden, wanneer de Duitsers zich bij het plan- Ij chuman aansluiten. De bezettende mogendheden hebben beloofd de limiet van U.l millloen ton staal per jaar te zullen schrappen. Tegelijkertijd werd in een door zes landen ondertekende overeenkomst bekend gemaakt dat het interna- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Een goedlachse vacantie-stemtnlng beheerste de Tweede Kamer, de laatste Vrijdagmiddag voor het Kerstreces. Men nam welwillend z.h.5. een paar moties van de heer Peters (KVl'J aan, hoewel men het er vrjjwel over eens was, flat zij weinig om het lijf hadden, nu de indiener deze zodanig had gewijzigd, dat ze voor minister Ruttcn aanvaardbaar waren. Met heel veel voorzichtige slagen om de arm bepleiten die moties iets ten aanzien van gezinsreductics en het vcrmcnigvuldigmgscyfer in schooigeldregelïngen. Men verwierp even goed gemutst een motic-v. S le en (l'.v.d.A.), met 57 tegen 27 stemmen, waarin de wenselijkheid van koste loos onderwijs werd uitgesproken. Voorzitter Kortenhorst diende zowaar by wijze van Kerstcadeau nog wat extra-spreek tyd uit cn staatssecretaris Cals voelde zich als een onderwijzer, die een enigszins onrustige klas, daags voor de vacantie, ophoudt.... Zo snelde men over de afdeling Jeugdvorining buiten Schoolver band heen naar het moment, dat de voorzitter zyn traditioneel slot woord zou spreken. Eerst werd de begroting voor O. U. en W. nog oven aangenomen en toen mr Kor tenhorst zijn mond al opande. luidde een ondeugend Kamerlid eensklaps de bel, welke de presi dent voor ernstige ordeverstorin gen ter hand is gesteld cn welke dus in ons Nederlands parlement vrijwel nooit wordt gebezigd. _Mr Kortenhorst dan sprak er zijn voldoening over uit, dat voor het eerst sinds de herfst van 1946 de Kamer cr in geslaagd was de hele Rijksbegroting vóór het reces af te doen. alhoewel door een on voorziene tegenslag met dc open bare behandeling een week Jater aangevangen moest worden. Daarom sprak hy zeer weinig over vele onderwerpen. En er was niemand, die het hem euvel duid de. Aan replieken werd amper be hoefte gevoeld. Men wilde wel ge loven, dat de reeds vaker aange kondigde radio-wet nu toch wer kelijk in dit parlementaire jaar zou worden ingediend. Men toonde zich verheugd over zyn voornemen cm de grenzen voor de vrijstel ling van de luisterbijdrage te ver hogen. En men kreeg voorts iets tc horen over de mogelijkheid bij de Televisie en de Wereldomroep de finaftciele lasten te drukken door het toestaan van handeïspro- paganda. Het wetsontwerp nopens het „kijkgeld" ligt geboren te wor den. De staatssecretaris bleek overi gens van mening, dat de omroep verenigingen zich r.iet altijd strikt houden aan de afspraak om m de aether geen misbrii'k van politieke aard te maken. Hij wil daarop nauwlettend laten toezien. Intus sen, voor de Kamerverkiezingen, zal de politiek weer op dezelfde wijze als in 1948 zendtijd krijgen, dwz. met uitzondering van de communistische. De CPN was daar over uiteraard met te spreken. Maar gemakshalve verwees mr Cals naar de verklaring van dr Drees over het ambtenarenverbod. Dat spaarde tijd. AMSTERDAM Bijna f 59.000 heeft het oude papier opgebracht, dat de schooljeugd heeft ingeza meld ten bate van het Ned. Kan- kerinstituut. Een klas van de O,L.-school in Anjum gaarde het meeste bijeen eb won daardoor een radio-toestel. tionale contrólelichaam voor het Ruhrgebied opgeheven zou worden. Dit lichaam werd opgericht in 1949 door Engeland. Amerika, Frankrijk. België, Nederland en Luxemburg en had ten doel de Duitse steenkoolin dustrie te controleren. De Geallieerden hopen hierdoor te bewerkstelligen dat het plan- Schuman in het Duitse federale par lement aangenomen zal werden wanneer dat begin Januari ter ta fel komt, Adenauer heeft door deze hek end- making van de geallieerden een nieuw wappn erbij gekregen om zyn zin door te zetten. In de geallieerde bekendmaking ■wordt wel gezegd, dat zij liun strijd tegen de trustvorming voort zullen zetten, ook al worden de controle apparaten opgeheven, Dc maatrege len die nodig zijn voor de contröJe op de decentralisatie en de reorga nisatie van de Duitse zware in dustrie. blyven voorlopig nog ge handhaafd. (Advertentie l.M.) PARIJS M Het Franse leger heeft een ïnfra-rode verlichting uit gevonden, waardoor militaire voer tuigen 's nachts zonder licht kunnen rijden. Volgens Paris Presse is de uitvin ding van het legerlaboratorium ook toegepast voor een vizier waardoor infanteristen in staat zijn hun wa pens dag en nacht met een gelijk zicht te gebruiken. Dank rij speciale brillen kunnen de chauffeurs en de infanteristen bij beide uitvindingen *s nachts even goed als overdag zien. De uitvindingen zullen ter be schikking van de Atlantische strijd krachten worden gesteld. groeide tot een toonaangevend blad van landelijk belang. Bladert mén de 160 pagina's van het jubileumnummer door, dan her leeft cr een stuk geschiedenis van „De Groene" met alleen, maar ook wereldgeschiedenis, gezien m de spiegel van „De Groene". Een spiegel, waarvan men nu met ver bazing constateert hoe weimg zy heeft vertekend. De figuurt herleeft van J. De Koo, eerste hoofdredacteur van het blad, die in de breedvoerige schrijf stijl der toenmalige dag- en week bladen een revolutie verwekte met zyn vlijmscherpe pen, die zyn stem pel drukte op het gehele blad en ait openstelde voor nieuwe cn baan brekende gedachten: Hy liet „De Tachtigers aan het woord, voor zij dit in hun eigen „Nieuwe Gids" konden doen, verdedigde de rechten van de vrouw, had in Johan Braa kensiek een tekenaar, die. met zijn rake spotprenten, dikwijls meer kon zeggen dan de journalist in een heel artikel Heel het politiek gebeuren van de laatste drie-kwart eeuw wordt in dit jubileumnummer door de herdruk van oude schetsen herbe leefd: de eerste wereldoorlog, op- komst van het nazisme, Spaanse burgeroorlog het zijn allen arti kelen, die ook nu van begin tot eind nog boeien. Vijfenzeventig jaar wetenschapen kunst vindt men terug m dit boek- aeel, en vijfenzeventig jaar dwaas heid van het kladboek van Jan tje tot Kleine Krant en Oubol. Cbanvarius raakt ons weer ut het hart met zyn antwoord aan een le zer, die weten wil wat goed is: weg- beharding of wegverharding. En Cbarivarius, met zyn milde spot: „Beide woorden zyn goed, maar het eerste klinkt grappiger, als hartbe- 1 lamming, oorbedovend". Er zijn weer croquante croquetjes. En on der de rubriek „Huisdieren" ver nemen wq: „In het volgende num. tner hopen wq een studie te wijden aan de axolotl." DE KOO, de man die ,,De Groe ne" in de tachtiger jaren zijn karakter gaf. Ook dit portret is door de toenmalige medewerker van „De Groene", dc tekenaar Johan Braakensiek, gemaakt Advertentie (I M Uw verkoudheid van neus, keel of horst weg met TOEN ik 'n maand geleden bij mijn tante kwamtilde zij iets roods na» de «loer en riep vertederd: „Kijk neef, óaar heb je nu Arnold, 't Is een aanloop katje." Het verklein woord bleek by aandachtiger be schouwing een euvhemisme, want de kater, die zij, zwaar overblausend, in haar handen hieldhad de afme tingen van een voldragen kalf. Wat mij trof was de gelatenheid waar mee het dter tn de even dwaze als ongemakkelijke houding bleef han gen, zonder ook maar in het minst tegen te stribbelen. De blik, die hy mij toezond, was tot de rand gevuld met wijsgerige versfervinp en het scheen of hij zeggen wilde: „Zo, moet jij me ook eens bekijken? Je gaat je gang maar hoor. Mij zal het allemaal mijn zorg wezen.' Nadat hij weer op de grond was gezet, liep hy niet dadelijk weg, doch bZeef nog een poosje roerloos naast de stoel staan, koeltjes be schikbaar voor eventuele nieuwe op- tilllngen of aanrakingen. Toen die uitbleven, liep hij langzaam naar de hoek van de kamer en begon met grote accuratesse een bordje visres- ten te nuttigen. De hebzucht waar mee hy zijn maag vulde, was geert propaganda voor zijn karakter. Hij at gnmmig, of hij zeggen wilde. „Kyk, hiér komt het ten slotte op aan." En ging daarna ongegêneerd liggen digereren, gelijk iemand, die het laatst en het best lacht. „Vind je het geen liefje?" vroeg tante bekoord. „Nou", zei ik. Eigenlijk zou het me «iets verwonderd hebben, als het een verklede vent was. die tn een «acht üan Semó uit depit op handen en voeten liepwent zijn lijdzame vadslgketd deed hem veel gelijken op een verbitterde toneel schrijver, heet de dag naast eenkast vol geretourneerde manuscripten bij het spionnetje aan het niksen, ter wijl zijn vrouw met driftig huis- naaien de kost verdient. „Je kunt de klok' op hem gelijk- zetten", vervolgde tante,,'s Och tends om een uur of elf komt hij al tijd door het keukenraam naar bin nen. Dan drinkt hy 2yn melk, dut een uurtje bij dc kachel en gaat er weer van door. Tegen vijven komt hij terug voor zijn vis en 's avonds ais ik naar bed ga, loopt hij meestal nog een eindje om, nietwaar Ar nold?" Het dier opende één oog en keek. Tiaar daarmee aan met een Hjme'dg soort instemming, die mij deed kok halzen. De herinnering aart iets bij zonder gluiperigs bleef tn# oy en het was dan ook zuiver plichtmatig, dat ik gisteren aan tante vroeg: Hoe gaat het mei Arnold?" „O, dié Iaat ik er nooit meer in", zei ze bits. Want wat was aan het licht geko men? Toen ze vorige week op een middag een kopje thee ging drinken bij de juffrouw van nummer veer tien, had ze hem daar in zijn be kende slapende toestand by de ka chel gevonden, omringd door een luxueuze katten out-fit en met de kin in een huif genuttigde vlees maaltijd. „Wat doet Arnold hier?" vroeg ze verbaasd. „Arnold? Dat is Piet.'" had de juf frouw gezegd, ,,'t Is een aanloop katje, Je kunt de klok op hem ge lijk zetten. Elke middag komt hij hier om zyn stukje vlees te eten. Dan dut hy een uurtje by de kachel en tegen vijven gaat hy er weer vandoor. Eenmaal op het spoor gezet zijn zc de zaak gaan uitzoeken en een. enquête in de buvrt bracht al gauw een zorgvuldig getimed, vierdubbel leven aan het licht, rijkelijk gepn- voiscerd met gemakkelijke lipman den. bakjes melk, schotels vis en zakken kattenbrood. Met de koude indifferentie van Bel-Ami berustte hij oreral in ieder aaitje en behalve Arnold en Piet liet h{! zich ook nog Bobby en Nero aanleunen als cr maar genaschjt werd. „Zo'n vals beest", riep tante te leurgesteld. „Hij komt er bij geen van vieren meer in. dat snap je." Later op de middag zag ik hem door het keukenraam nog even over het plat lopen. Hij liad de voze tred van iemand, die na een overdadig leven tot armoedp is vervallen,maar de blifc in zijn koude, ronde ogen zei me, dat hij wel to eer iets nieuws zou weten op te boutuen. Want te gen cyniek is nu eenmaal geen kruid gewassen. KRONKEL. PARIJS. De vraag of een koe die vee! loeit minder melk geeft dart een zwijgzame koe, is plotse ling in de politieke commissie van de Verenigde Naties een branden de kiuesfip geworden. De Britse gedelegeerde Seltvyn Lloyd heeft de bal aan het rallen gebracht door Wisjinsky Donder dag aan een oud-Russisch spreek woord te herinneren, dat koeien, die veel loeien tvetnig melk geven. Wisjinsky antwoordde de Brit meteen, dat zo'n dwaas spreek woord nóóit Russisch, zou kunnen zijn. Vrijdag heeft Lloyd zijn excuses aangeboden. Hij had hef nog eens nagezocht cn was tot de ontdek king gekomen dat het spreekwoord niet Russisch maar Pools was. Ht} raadde Wisjinsky aan da kwestie met Polen op te nemen. „Misschien gedreven Poolse koeien zich onders dan Russische," veronderstelde Lloyd. „Wanneer dit zo is, moeten er meteen maat- f egden genomen worden in het belang van de Cominform solida riteit!" Wisjinsky die in het debat in de politieke commissie het laatste woord had. verzocht met een ver moeid gebaar de koeienkwestie verder te laten rusten. Storing verhindert TV- uitzending van Kerst wijding HILVERSUM. Na een aantal zeer slechte beelden heeft Vrijdag avond de NCRV haar experiment met de televisie-uitzending van eran Kerstwljdinc (in Blaricum) stop moeten zetten. Op het scherm ver scheen een mededeling dat geduld van de toeschouwers werd gevraagd in verband met een technische sto ring. Deze storing kon niet meer op tyd worden opgeheven, zodat de kerkdienst alleen nog maar te ha ren was. De technici hadden moei lijkheden met de straalzenderver binding tussen Blaricum en Bus- stun. JEZUS rn ftlrnacliéém" heet 't laat ste boek van Siegfried van Praag. Met deze titel heeft de schruver zun onderwerp willen samenvatten, nl. het dilemma, waarin dc Jood uit Jezus" dagen zicli moet hebben betonden: Jeefb en strijdt men voor de mensheid of voor het eigen volk. Dc Jood Menaeheém is de personificatie van het Jsraeltctlsche volk dat niet los Kan komen van de gedachte aan eigen tiilvei kiezing. toch wel ln Jezus de mensheid wil dienen en zo wordt tot volgeling van Christus, dia hem vreemd blijft. Van Praag is erin geslaagd, dit dualisme te verwerken in een boeiende loinan merkwaardig door tal van paradoxen, geschreven in een krachtige stijl met een beeldende ver teltrant De Wereldbibliotheek gaf het boek uit 6.90), AANKONDIGEN Bij J. B. Wolters Groningen verscheen de veertiende druk van het tweede deel van het Engels Woordenboek (Neder lands-Engels, 7 90) van K. ten Bruc" gcncate en A. Broers bewerkt door P. J. II. O. Schut en dr R. w. zandvoort. Dezelfde uitgeverij zond ons het Rap port betreffende het Uitgebreid Lager Onderwijs 0.90), uitgebracht door een daartoe ingestelde Commissie van Ver tegenwoordigers van de gemeenten Amsteidam, Rotterdam, Den Haag. utrecht, Haarlem, Groningen en En schede en dc wethouders van Onderwijs van deze gemeenten. De belangstelling voor fle humoristi sche vertelling van de ondeugende stre ken van „De Witte" van Ernest Claes blijkt een nieuwe uitgave, de 67ste, te rechtvaardigen. Het boek verscheen hij de Wereldbibliotheek te Amsterdam 5.25die ook een nieuwe druk uitgaC van „Catherine" van Margot Scharten- Antink, het verhaal van een arm Bel gisch dorpskind, dat opgroeit in een. troosteloze omgeving, maar ten «lotte het geluk vindt (ƒ3.00). Van dezelfde uitgeverij ontvingen wij vier herdrukken uit de Wereld-Boog Serie: „Noodlotsuren der mensheid" van. Stefan Zwelg „Bentto Céreno" van Her man Melville, „De Vos" van El. H. Law rence en „Zes Vertellfneen" van Edgar Elian Poe. (ƒ2.25).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3