Kyoto is boordevol Japanse heiligdommen Noordeli jken geven post van gevangenen vrij Weer noodtoestand in Kanaalzone Lamp GELÉZEN—, w Licht uit het Westen drong er nog nauwelijks door Kerstrede Koningin: De bodem van 't vrede op aarde - door Ridgway mag - indien nodig - geldigheid bestandslijn met 15 dagen verlengen Commissie onderzoekt wapenzendingen In Maltassar wapens voor ZWiTSALETTEN Formosa-troepen naar Birma? Kennan Amerikaans ambassadeur in Moskou Libye vrij en onafhankelijk Theo Baylé en zijn vrouw gewond bij auto-ongeluk Verhoging defensie inspanning voor Nederland? Tegenwaardefondsen voor aflossing van schuld? Drijvende kraan op Oostzee omgeslagen NIWIN heeft baai- werk beëindigd Nederland lèerit 18 millioen dollar Amerikaans militair geheim gestolen? Teheran roept drie ambassadeurs terug Jongen pleegde 20 inbraken Betoging tegen benoeming van op Westen georiënteerde Egyptenaren Economische steun der VS dit jaar 100 millioen dollars i en gewogen Ddnier3ag 27 December 1951 3 TOKIO, Het kan, helaas, geenszins mijn bedoeling zijn, veel reis beschrijving aan. miin tocht met de KLM naar Japan te wijden. Maar, voor ik van deze kant van mijn berichtgeving afscheid neem en voor mU ge heel te wijden aan bet voor Oost-Azic en daarom voor de wereld zo car- dinale Japanse probleem, moet ik toch nog even aandacht wijden aan de cude stad der keizers, Kyoto, en het nog oudere vlak daarbu" gelegen Nara. In Japan zyn weinig werken der mensen heel oud, Japan's geschiedenis begint als China reeds duizenden jaren van hoge staatkundige en geeste lijke ontwikkeling achter zich heeft. De Japanners bouwden, en bouwen ten dele nog, in hout en hout Is vergankelijk en brandbaar. Zeker, Kyoto Is, als residentie, 1100 Jaar geleden in gebruik genomen en Nara nog drie kwart eeuw vroeger. Maar het vergankelijke is vervallen of verbrand en weer vernieuwd in oude stijl, zodat de tourist, die door ver verleden ge ïmponeerd wil worden, beter niet naar cijfers vraagt, die hem voor het overige niet worden onthouden. "Want het verweerde achttiende eeuwse biedt de stemming van de oude tempels, kloosters en heiligdommen niet minder dan het uit de middeleeuwen gespaarde. Kyoto is niet een oude stad, zo als een aantal Chinese steden, •zelfs Peking dat zijn. Maar het heeft ook met zijn Japans karak ter verloren, zoals de grote koor steden, Het gret? stau die •het ie i,jjn centrum in Ame rikaanse stijl, zoals andere steden. En het heeft Japanse winkelbuur ten, die een reputatie hebben voor goede antiquiteiten. Zijn po pulaire winkelstraten echter zijn banaal, overladen met de bekende snuisterijen, waarmede Japan eens de strijd tegen de Duitse speel goedindustrie heeft opgenomen en, door dodende goedkoopte, heeft gewonnen. Deze winkelstraten zijn gemengd met het vermaakkwar- tier, waarop de behoeften van de •bezetters hun stempel hebben ge- set: kinapaleizen, danspaleizen en Japans variété, waar een publiek van eenvoudige maar respectabele mannen soms gemoderniseerde en vertingeltangeliseerde samoerai- comedies te zien krijgt en soms dansende dames, die Eva's vijgen blad door zijn afmeting nog als stofverspilling schijnen, te beschou wen. China in het sombere Dit echter is een kant van -Kotyo, maar dan zijn er de grote, harmonieuze en stille complexen van tempels en heiligdommen door de aanwezigheid der keizeis opgetrokken in afmetingen, die karakteristiek zijn voor de Boeddhistische offerliefde en zucht naar grootse huldiging welke men in China, op Java en in Siam tel kens weer ontmoeten kan. De tempels zjjn volmaakt in Chinese stijl, maar door het ontbreken van gekleurd, geglazuurd- tegel werk der Chinese-tempels donker der, somberder. Verder even nobel van vormen, even sierlijk en even verzorgd in. proporties. In de ho- ven, „-te^middeo,der--omrihgen.de gebouwen;'én Ta de grote tempel hallen, die'in hout-en-matwerk met Japanse keurigheid zijn uit gelegd, ondergaat men een stem ming, meer dan men bekijkt. En, ais verrijking tegenover China, zijn allerwege de kunstig karakte ristiek gehouden cypressen en ce derbomen en de vruchtbomen, die in het voorjaar de vermaarde schoonheid van hun bloei over alles uitspreiden. (Vervolg van pag. 1) barensnood dus pun ervoor, tij dens en erna. Maar we kunnen er altijd doorkomen. Het ia als het binnenko men, het thuiskomen in de ruimte, waar men eindelijk de vleugels kan uitsla-in en de vrije lucht invliegen. Want: „al wie door ootmoed wordt herboren, die is van 't hemelse ge slacht" en ,,'t hemelse geslacht" kan men onder meer zo omschrijven: de mensen die weten, dat ze an de wereld van het vergankelijke niet thuis horen en die zich niet kunnen laten beïn vloeden door wat vergankelijk is doch die zich weten In waarheid verantwoord aan God en mens. zolang ze voor zich zelf weten het goede te doenj die zich desnoods daarvoor zouden laten offeren, en toch de enige eigenlijk gelukkige mensen zijn. Maar de mensen hebben de duis ternis lieve" dan het licht, en hoe- velen duiven werkelijk het licht in hun ziet tc laten schijnen? En toch moeten we, elk voor ons, en als mensheid, eens de duisternis de rug toekeren, en ons richten naar het licht. En wat geeft het te werken, te zwoegen en te ploeteren, als we niet meewerken aan wat waarde heeft voor God. Hij Ss het leven. Het perpetuum mobile. Hij is schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het ho;-ere dan wij, waaraan wij echter mo gen meewerken. Werken wij in zijn licht, dan kunnen wij iets volbrengen, wij mensen, wij volkeren, wij mens heid. Door God geleid is zo vanuit de eeuwig ruisende zee ons vaderland zichzelf geworden. Vanuit de eeuwig barende tiiden. door God geleid, zal Nederland zichzelf geborgen weten door offe ring in eenvoud, en door waak zaamheid voor 's mensen plicht er» 's mensen recht. Op deze bodem kan vrede op aarde worden bevestigd, en ge handhaafd en in de mensen een welbehagen." Oud-directeur NS krijgt hoge Franse ridderorde UTRECHT. - öo, oud-directeur van de Ned. Spoorwegen, de heer G. F. H. Giesberger, is door de Franse regering benoemd tot ridder van het Legioen van Eor. waaraan verbond<m het oorlogskruis met, palmtak. Deze twee hoogste Fran*;" onderschei dingen zijn de heer Gicsberger toe gekend voor het doorgeven van ge gevens over Duitse troepen en ver dedigingswerken aan de geallieerden en voor de organisatie van het spoorwegverzet en de spoorwegsta king. De Engelse regering bad de heer Giesberger daarvoor al eerder onderscheiden. De neiging tot het kolossale van het Oostelijke boeddhisme vindt vooral ook haar uitdruk king in de 1001 niet mooie, vergulde Boeddha's van de Sang- jusangendo of in de Miroku Bo~ satsu van de Koroedjitempel. En bovenal in de enorme bronzen Boeddha van de grote tempel te Nara, uit de vroege middeleeuwen, een machtige schepping, die met de allergrootste tempelbeelden van China wedijveren kan, en het grootste gietwerk vormt, ooit in oud of nieuw Japan gemaakt. Bovenal is betoverend de aan leg der complexen met hun gaan derijen, hun tuintjes, hun brugge tjes en met hun parken soms. Vriendelijk zijn de boeddhis tische priesters, tot iedere ge dienstigheid bereid. Voor ons werd de grote klok naby een van hun tempels tn Kyoto tot luiden gebracht. Het was een zwaar ge vaarte, naar men meende de zwaarste bel ter wereld. Een Dr. M. v. Blankenstein zware balk werd, na enig voorbe reidend zwaaien, ertegen geslin gerd, wat een ver doorklinkend, zwaar en sonoor-donker gonzen ver over het land deed gaan. Deze klok .wordt anders- slechts twee keer per jaar geslagen; dit maal rtwee-keer-op één dag omdat de, monniken, -in kinderlijke blij heid, nu?'ook' ons gezelschap dit voorrecht-aanboden. Daarbij dreef hen geen hebzucht, zoals ik her haaldelijk in lama-kloosters in China gezien heb, waar eens een monnik mij zelfs zijn oude, bron zen gebedsmolen voor belachelijke prijs maar voor hem veel geld aanbood. Wij woonden hun dienst bij, blijkbaar ook weer tot hun welgevallen. Maar helaas, ook bij hen is ver val, zo vertelden mij onze Japan se begeleiders. De boeddhistische kloosters vinden moeilijk nog monniken. De boeddhistische priesteis huwen meer en meer na de oorlog, en de onthouding van vlees hebben de meesten hunner opgegeven. Vergane glorie De keizerlijke paleizen hebben wij bezichtigd na de tempels. Sterk was daar nog de recht streekse Chinese invloed merkbaar. Nu mogen zij vrij werden be zocht. Zover was men in tege moetkoming gegaan, dat Ik in een der paleizen een wegwijzer zag, die bewees, dat men zich reeds had ingericht op alle menselijke roerselen van de bezoekers. Het was een vreemde, oude we reld waarin wij ons bewogen, nog slechts licht aangeraakt door de moderniteit. De glorie was reeds lang vergaan, nadat de keizers, zich bevrijdend uit de heerschap pij van desjogoens, naar Yedo, het latere Tokyo, waren verhuisd. Sic transit gloria mundi gold dus meer de plaats dan de macht, die er eens gehuisvest was. PANMOENDJOX. Vandaag verloopt de geldigheid van de bestands- linie in Korea en nog steeds zijn communisten en geallieerden niet tot een vergelijk gekomen. Naar in. Washington verluidt heeft generaal Ridgway toestemming gekregen de bestaande overeenkomst met de Noordelijken over de wapenstUstandsHjn met vijftien dagen te verlengen. Beide partijen verwijten elkaar waarvoor de communisten het voor- voortdurend met de knjgsgevange- nenlijsten te hebben geknoeid. De Noordelijken weigeren in te gaan op hefc geallieerde voorstel, een Rode Kruiseojnmissie tot de gevangen kampen toe te laten voor inspectie. De communisten maakten Woens dag een nieuwe lijst van. Ameri kaanse gevangenen bekend. De lijst bevat 726 namen. Zij voegden eraan toe, dat 571 hiervan gestorven wa ren en 155 gevlucht of vrijgelaten. De lijst wordt door de geallieerden „een schokkende bekendmaking" ge noemd. Dc communisten hebben be loofd te zullen onderzoeken wat cr gebeurd is met 332 andere Amerika nen. De Noordelijken hebben Woens dag voor het eerst een groot pak met brieven van gevangenen aan dc verbondenen overhandigd. Dit was het gevolg van een overeenkomst Stel hadden gedaan om post uit te wisselen. Timor aangehouden DJAKARTA. De regering heeft het noodzakelijk geoordeeld de aan gelegenheid van de wapenzendingen aan een diepgaand onderzoek te on derwerpen, alvorens een beslissing te nemen. Dit heeft het Indonesische ministerie van Voorlichting mede gedeeld. Daartoe is een ministeriële commissie van drie gevormd, be staande uit de minister van Buiten landse Zaken, de heer Subardjo, de minister van Justitie, mr. Nasrum en de minister van Algemene Za ken, de heer Pellaupessy, Het is r.og niet bekend, wanneer deze com. missie aan het kabinet rapport zal uitbrengen. De „Talisse" ligt inmid dels nog in de haven van Priok een lading, die bestemd is voor Djakar ta, uit te laden. De correspondent van Aneta te Makassar heeft bericht, dat het ha vencommando aldaar zeven kisten met wapens in beslag heeft geno- men, die door de „Nieuw Holland" 1 uit Australië werden aangevoerd er» in Makassar waren uitgeladen voor doorvoer naar Timor. De scheeps papieren waron in orde, maar het was met bekend van wie de wapens afkomstig en voor wie zu bestemd waren, De kisten bevatten zeven tig jachtgeweren met bijbehorende munitie. Heilige dansressen in de Sjinfco- tempel in de oude keizerstad Nara, (Advertentie M.) _C£ ANTt-PUN TABLETTEN SAN FRANCISCO. „De Ameri kaanse zevende vloot is bezig 7D.Ü0D nationalistische Ch aese soldaten over te brengen naai Siam met be stemming Noord-Birma, waar zij op grote schaal moeilijkheden aan onze grenzen moeten veroorzaken," aldus een door radio-Peking verbreide be schuldiging aan het adres der Ver enigde Staten. Volgens het communistische radio bericht zouden de Amerikaanse ge neraals William Chase, hoofd van de Amerikaanse militaire missie op Formosa, en John Cole, hoofd van de overeenkomstige missie in Birma, te Taipeh met de Chinese nationalisten een overeenkomst over dit transport hebben gesloten. De communisten duidden de troe pen aan als versterking voor gen. Li Mi, die het bevel voert over de na tionalistische guerillatroepen in de provincie Yoennan m Z.W.-China. Advertentie (LM.) Hosicaii üw maag „graag" JÜn met ingit om 't hart voor Brandend Mtapnar? Die „angst-b#-voorbaat" kunt U weg nemen (loo? altijd een paar Kennies bjj U te steken. Die geven dadelijk ver lichting bij het eerste optreden van brandend maagzuur en zelfs de hevig ste aanval kunt IT met Rennies dadelijk blussen, 'n Heerlijk middle], die Hen- nies. Smakelijk, onbetwist afdoende en gemakkelijk in te nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Renmes in huls. Voor U zelf en Uw huisgenoten: ook voor de gaan de en komende man. KANSAS CITY. President Tru man heeft Woensdag George Ken nan de man van de politiek van het in bedwang honden van de Rus- slsche agressieve politiek tot Amerikaans ambassadeur In Moskou benoemd. De president heeft „met tegenzin toegegeven" aan hefc verzoek van ambassadeur Alao Kirk om zich te rug te trekken. Het Kremlin heeft KcnnarTs be noeming goedgekeurd. De Pravda deed Woensdag een hevige aanval op Kennan. Kennan is thans aan het State De partment verbonden als deskundige voor Russische aangelegenheden. BENGHAZI. Hefc door armoede geteisterde Libj'c in Noord-Afrika l$ Zaterdag een onafhankelijk konink rijk geworden. Iïet »s bet eerste land dat rijn vrijheid krijgt onder auspiciën van de Ver. Naties. De nieuwe staat heeft verzocht toegelaten te worden tot de V.N. De secretaris van de V.N. voor Libye. onze landgenoot de heer A, Pelt. zal in Januari zijn eindrapport aan Trygve Lie aanbieden. Libye zal toetreden tot de Arabi sche Liga. Tot de staten, die Lioye. waarvan ld ris el Senoessi de eerste koning is. hebben erkend, behoren de Ver. Staten, België. Irak, Enge land. Frankrijk en Italië. Ook Nederland heeft Lybië als onafhankelijke staat erkend. Hot ligt in de bedoeling eerlang diplo matieke betrekkingen met dit land te vestigen. Heilige poort op de Temm-pas in het Haruyia-gehergte. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Neder landse bariton Theo Baylc cn jzijn echtgenote, de pianiste Kitty BayléJohns, zijn Zaterdagavond op weg van Wenen naar ons land gewond geraakt bij een auto ongeluk in Beieren. Baylc brak een rib cn hep kneuzingen op, zijn vrouw kreeg een hersen schudding- Bayié's auto is door gladheid van de weg geslipt en over de kop geslagen Hjj werd gehV' vernield. De zaqger en zijn vrouw werden bewusteloos naar een nabijgelegen boerderij gedragen. Na enige tijd waren ze zover her steld dat zij de reis naar Amster dam. per trein konden voortzet ten. DEN HAAG Volgens de New York Times zou de Nederlandse regering bereid zijn om, overeen komstig de conclusie van de bijzon dere commissie van de Nato, de Ne derlandse defensie-inspanning met vijf procent te verhogen. Nederland, dat voor het rapport van boven genoemde commissie volgens de N.Y.T. veel waardering heeft, zou daartoe echter slechts kunnen over gaan, indien de Amerikaanse eco nomische hulp aan Nederland en de omvang van de Amerikaanse in kopen in ons land dit mogelijk maken. Snelle beslissing van VS te verwachten DEN HAAG. Tijdens lijn recent verblijf in Washington heeft minister Lieftinck met Ame rikaanse financiële autoriteiten en met de ECA besprekingen ge voerd, teneinde hun een beter In zicht te verschaffen in bet Neder landse vcr'angen om de tegen waardefondsen in hoofdzaak tc gebruiken voor schuldaflossing. Minister Lieftinck deeJde mee in zijn besprekingen vee! begrip voor het Nederlandse standpunt te hebben ondervonden. Hij heeft op een snelle beslissing aangedron gen. In het Cultureel Centrum te Am sterdam wordt van 25 December tot 5 Januari een tentoonstelling gehou den van Gothische kunst onder de titel „Tijdloze schoonheid van Go- thiek en Renaissance". ROTTERDAM De sleepboot „Walcheren II". die tezamen met de sleepboot ,.Ehs" de drijvende kraan „Meyerstijn' van Rouaan naar Stockholm sleept, heeft Dins dag geseind, dat deze kraan op 25 jnyn Z.O. ten Oosten van Exelo- sund is gekapseisd, doch niet ge zonken. De sleepboot waarschuwt In dc buurt varende schepen, dat het wrak zeer gevaarlijk drijft voor de scheepvaart. DEN HAAG De werkzaamheid van de SNTWIN is geëindigd. De goederen, die deze organisatie nog in voorraad heeft, gaan naar de Nederlandse militairen in Nieuw Guinea en West-Indië en naar het personeel van de Nederlandse mi litaire missie in Indonesië. In de vijf jaar van haar bestaan bedroegen de inkomsten der NIWIN f 22 300 000, t.w. i 15.300.000 rijks subsidie en f 7.000.000 van particu lieren. Aflossing oude lening vergemakkelijkt DEN HAAG. Aan het eind van het jaar moet Nederland de op een na laatste aflossing van 30 millioen dollars doen op een. in 1946 gesloten lening van 200 millioen dollars bij de Export en Importbank. Omdat dit op het ogenblik te hoge eisen aan onze schatkist stelt er moet 120 millioen voor op tafel gelegd worden —.heeft minister Lieftinck dollars geleend. Bij zijn jdngste be zoek aan Washington heeft hij een lening van 18 millioen dollar be machtigd tegen een rente van 3tè procent. De helft moet na anderhalf jaar terugbetaald worden, de rest na twee jaar. Uit Nederlandse middelen behoeft er dus op 31 December slechts 12 millioen dollars gefour neerd te worden. Wat dc laatste af lossing van 30 millioen dollar be treft, eind 1952, valt nog mets tc zeggen. Maar minister Lieftinck heeft gegronde hoop, dat deze op de zelfde wijze zou kunnen geschieden. Russische mijnen bleken uitvinding der V.S. NEW YORK. Een zeer geheim Amerikaans ontwerp van een haven- myn is gestolen, Russische copieën van deze mijn zijn in Korea gebruikt cn ten minste een honderdtal Ameri kaanse zeelied en is er het slachtoffer van geworden. Dit beweert de „New York Daily News". Het blad voegt er aan toe, dat de diefstal werd bemerkt in Wonsan. Daar gingen plotseling Amerikaanse schepen naar de beider, hoewel deze Noord-Koreaanse haven met de ge bruikelijke mijnenveegmethode was bewerkt. Washington zond er toen zijn beste deskundigen op al en de zen ontdekten in de haven mijnen, die met op de gebruikelijke wijze on schadelijk waren te maken. Groot was de verrassing van een van hen, toen hij bemerkte, dat de mijnen ver vaardigd waren volgens een. door hem uitgevonden constructie. In officiële kringen in Washington weigerde men commentaar op het bericht te geven. TEHERAN. „Wegens gebrek aan buitenlandse valuta" worden drie Perzische ambassadeurs en 23 andere diplomatieke vertegenwoor digers tijdelijk naar Perzië terugge roepen'. Het betreft de ambassadeurs te Londen, Rome en New Delhi. Het salaris van andere diploma tieke vertegenwoordigers en hun staf wordt met 23 tot 40 procent ver minderd. Een Tsjechoslowaakse missie ls uitgenodigd naar Teheran te komen om een olieovereenkomst te sluiten, (Een week geleden verklaarde Hoes sein Fatemi, dat Tsjecho-Slowakije en Polen ieder hadden voorgesteld ongeveer 500.000 ton ruwe en geraf fineerde olie te kopen). Veroordeeld tot 2 jaar ROTTERDAM De 19-jarige tim merman J. J. L. uit Rotterdam is Maandagmiddag door de rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Hem waren twee diefstallen te Rotterdam ten laste gelegd, maar volgens de officier van Justitie had hij in dero stad in totaal veertien maal ingebroken en nog zes keer elders, o.a. in Arnhem. Nijmegen, Tilburg en Zuid-Limburg- CAIRO. In Cairo en Alexanflrlë zün Woensdag onlusten uitgebroken tengevolge van de benoeming van een Westers georiënteerd batikier tot hoofd van het Koninklijk kabi net. Met traangashommen en scho ten In de lucht dreef de politie *en menigte betogers uiteen. In belde steden Is de noodtoestand afgekon digd. Er zijn nog geen berichten over slachtoffers Behalve tegen dr Hafez Afifi. de nieuwe chef van Faroek's kabinet, waren de betogingen ook gericht te gen de benoeming van de uit Lon den teruggeroepen ambassadeur Amr Pasja tot adviseur van het ka binet in buitenlandse zaken. Beide mannen staan bekend als voorstanders van een gematigder politiek ten aanzien van Engeland. Geruchten over een ernstige rege ringscrisis werden van Egyptische zijde tegengesproken. DEN HAAG. Nederland zal over het Amerikaanse fiscale jaar 1 Juli 1951—30 Juni 1952 aan Ame rikaanse economische hulp een be drag van 100 millioen dollars ont vangen. TWAALF Nederlandse boeren families zijn dezer dagen met de ..Rijndam in de haven van New York gearriveerd. In de staat Alabama zullen zij nieutn land in. cultuur brengen: 16 tot 32 ha per familie. Om te wennen aan hun veranderde levensomstan digheden zullen zij eerst een jaar bjj Amerikaanse boerenge zinnen doorbrengen Stuurman van Umuidcnse trawler in Noorse wateren vermist IJMUIDEN De stuurman van dc IJmuidense trawler „Tzonne", welk schip op weg was naar dc Barendszee-visserij, is in een van de Noorse fjorden, tijdens hoge zeegang, waarschijnlijk overboord geslagen en verdronken. Het was dc zoon van de schipper C. van der Leek. De vermissing van de stuur man werd pas geconstateerd nadat de trawler anderhalf uur door hoge zeeën had gestoomd, zodat de re constructie van het ongeluk uiter mate moeilijk is. De vermiste stuur man laat een vrouw en twee kin deren na. y IET u die lamp op mijn bu- reau? Het is een misbaksel met een pretentieuze witte kap op een veel te iel voetstukje, maar ik kan er onmogelijk van schei den. Want als ik haar bekijk, her inner ik tne altijd weer, met een- zekere vertederinghoe zij zo le lijk geworden is. We schreven 1935 een mooie, duidelijke tijd, want kwaad heette Hitier "en goed alles tcat er tegen wasJe kon je ideaal dus dienen door te gaan interrumperen op vergaderingen van Mussert ettnls je daaraan nog niet genoeg had, waren er nog vele andere prikken te geven in de lemen voeten van het Derde Rijk. Achter op je brie- ren plakte je bijvoorbeeld sluitze- peis met de slogan „Boycot alle Duifcse waren". En als er een man met „Volk en Vaderland" liep te venten, was het opluchtend even voor zijn voeten te spuwen. Oak, hard op de vingers fluiten bij het verschijnen van Goebbels' beelte nis in de Cineac hielp hoorbaar mee aan de tromf van het goede over het boze. We déden iets aan de wereld tn die dagen, terwijl je nu hoofdzakelijk de indruk krijgt dat de wereld alles doet met ons. Op mijn vergadering kreeg tfc oan mijn broer het „Bruinboek over de Hitier-terreur", van mijn verloofde. Die Gezeichncten pan Georg Grosz, van nrtju vriend „Se Veensoldaten." van Wolfgang Langhoff en van mijn ouders vijf tien gulden. Met dat geld tramde ik de volgende dag naar de stad en kocht in een geavanceerde win kel, bij een juffrouw die 's avonds sociologie studeerde en waar schijnlijk op ..Forum" was ge abonneerd, een hyper-moderne door ueüe steekhoudende principes gedragen bureaulamp. Daar de voet van glas was, kostte het eni ge moeite er in goede orde mee thuis te komenwant de straat plom van de regen en de tram stond eivol mensen met puntige ellebogen, maar eindelijk had ik mijn aanwinst vcilip en wel in tmjn kamertje. Ik riep alle leden van het huisgezin naar boven, om- det ik behoefte had aan lof, maar teen zij om mijn bureau stonden Geschaard, zei myrc broer op snij dende toon: ,,'t ls een Moj/eulamp, kijk maar." En hij wees naar een blikkert plaatje, onder de voet, waarop het merk „Zemach" stond. Daar wij atlemaal de boycotzegels gebruik ten en zelfs een emaille bordje onder de deurbel hadden gespij kerd, dat ïn dreigende beiooordin- gen ontried ons Duitse waren ten verkoop aan te bieden, eiel er een vijandige stilte en nog geen vijf minuten later glibberde ik weer met de lamp over de straat en tramde terug naar de 'winkel, gebogen onder een gewetenscon flict ,0, neen meneer", zei de juf frouw, „niet Duits, maar Tsje chisch, kijkt u zelf maar." En zij bracht enige kleurige brochures ucm de ^ejnacW-j/a- brieken uit Bnto ter tajel, die ets bewijsstukken zó overtuigend, we ren, dat ik de'vlag mogst strij ken. Opgelucht verliet ik. de ulin- kelworstelde mij weer met^ de ■lamp naar huis en'viel,er toen, vlak voor onze deur, languit snee in de modder. f H Kyk, dadrom U zij so wanstaly tig, want de glazen voet 'brak, -by deze gelegenheid in duizend stuk ken, zodat ik er zelf dat oude houten pijpje onder prutsen moest. Aesthetiscfz viel er dan ook,rnooit enig plezier aan te beleveitgmaar tóch heeft die mlsvormdheid1-mij altijd een beetje vertederd, gelijk een verwonding, opgedaan-} in.'-een eerlijk duel. f En in een overzichtelijke, tyd» toen we nog zongen van „Eens komt de klahare schohone daha- hag..." en bö elke lik aan de sluitzegel duidelijk proefden, dat we die dag naderbij hielpen Ais ifc op het ogenblik om nte heen kijk, krijg ik niet de indpuk dat we al so bar veel opgeschoten zijn, maar tóch die lamp doe «c nauwer. KRONKEL Meer lesuren gewaagd Duits als leervak UTRECHT Het hoofdbestuur van de „Vereniging van Leraren in levende Talen" heeft de minister van O. K. en W. verzocht om, m afwachting van de aangekondigde onderwijshervorming, ten aanzien van het leervak Duits op de mid delbare scholen een noodmaatregel te willen treffen, waardoor het aan tal lesuren wordt uitgebreid. Theologen, archaelogen. phüologen hebben gezworven doar de landen van hel Mlddën Oosten cn in 3«nge rijen, indrukwekkende werken hebben zij hun wetenschappelijke bevindingen neergelegd, min o£ meer voortbouwend op wat de Bijbelschrijvers aan land- en volkbeschnfvmg hebben opgeleverd. Bertus Aatjes jï als een arenlezer acn- teT deze maaiers aangegaan, met als man van wetenschap maar als dichter, die oog heeft voor het kleine, die ont roerd wordt door het menselijke, die getrotfen werd door deze wonderlijke wereld, die sedert Mozes' dagen nau welijks is veranderd. Wat hij zag en beleefde, schreef h« neer in korte kro nieken op een zo gevoelige, spranke lende manier, zo geestig ook en zo geestdriftig, dat ieder die ze leest wel onder de bekoring moet komen van het Oosterse lever». Het bundeltje is uitge geven bij J, M, Meulenhoff en heet „Arenlezer achter de maaiers", (/5^5). Bij de verschijning van de tweede, verbeterde druk van het boek „Aan Baby ion s stromen", hebben wij ons op nieuw verwonderd over de weldadige eenvoud, waarmee prof, fir M. A. Beek zijn grote kennis omtrent de cultuurge schiedenis van het oude Mesopotamia aan zijn lezers weet mee te delen. Het in alle opzichten voortreffelijke bock behelst een boeiende schets van een pe riode in de wereldgeschiedenis, die door haar rykdom aan cultuur nog steeds fascineert. Kosmos »n Amsterdam gaf het weer in zeer fraaie uitvoering uit. 9.50) Drie alleraardigste boekjes heeft Ploegsma uitgegeven M. Entwistie schreef Izaük, het jongetje uit de tent", M. Chalmers „Jezus en de kinderen". Bijzonder goede plaatjes met voor kin deren prettige tekst vormen samen Juweeltjes voor dc kinderkamer. Het derde „Jezus en de dieren", bestaat uit korte verhalen, geïllustreerd, maar helaas niet al te gelukkig vertaald. J. M. Maefimigatl-Fcrguson is dc schrijf ster 1.85).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3