w Vat* ViMivft Actie carillon voor VS begint in Februari Twee Noorse zeelieden overboord geslagen Franse Kamer aanvaardt militair budget Acheson: 1952 wellicht historisch keerpunt Buitenlandse politiek der Lahourpartij s „DE EEUW VAN DE GEWONE MAN" „"Weg naar Vrijheid": ieder burger deel aan de cultuur Kunst moet eigen functie in maatschappij hebben Jachtopziener lost dodelijk schot op aanvaller p use?- 5!Tsr^1 NOV voelt weinig voor officiële ontvangsten Onderwijzers tegen classificatie Nederlandse kustvaarder met gebroken roer ten oosten van Barcelona .Versoberingsprogramgevaar voor leven van kabinet-Pleven Canadese wapenen naar ons land Geen concessies in Koreadie agressie zouden belonen j. E. Stokvis Zondag overleden Drie Israëliërs bij grensincidenten gedood Misschien zal H.M. in April één klok kunnen aanbieden Slager aangehouden die gestolen vlees opkocht Dagen, dagen... Maandag 31 December 1951 r (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een krachtig pleidooi hield Zaterdag dr P„ Idenburg op bet congres van dc Partij van de Arbeid, gewijd aan het plan „De weg naar Vrijheid", voqr het geven van een eigen plaats en functie in de maatschappij aan dc kunst. Zo alleen kan de „gewone man" In de toe komst deel hebben aan de cultuur, die tot voor kort uitsluitend voor de elite was bestemd. Wellicht zal men dan later nog eens gaan spreken van de eeuw van de gewone man. iriiwpiM ii'iii i! i1 iii' i'v m<u iwir -"i mm sir, m r LEERDAM. In de Herwijoen- se polder onder Leuven werd Za terdagmiddag de 23-jarige L. van Zandwijk dodelijk in het hoofd ge troffen door een schot uit het ge weer van de jachtopziener B. De hond van een broer van Van Zandwijk rende in het veld achter een haas aan. Dit zag de jachtop ziener. De eigenaar van de hond maakte zich uit de voeten in een grxena en B. wilde toen diens fiets meenemen. Hij werd daarin ech ter gehinderd door L. van Zand wijk, die de jachtopziener met een mes zou hebben bedreigd. Er ont stond een worsteling tussen beide mannen, waarbij B.'s geweer af ging. Van Z. kreeg de kogel door het hoofd. DEN HAAG. Zondag is de nieu we ambassadeur van India in Ne derland, de heer B. N. Csakravarty, uit Engeland in Hoek van Holland gearriveerd. Advertentie (LM.) Afe wij duizenden Jumbo- maf rasstellen per jaar ver- -hopen, dan -is Het toch niet vreemd dat er een aantal onverkocht overblijft. Maar het is een sprekend verschijnsel voor deze tijd dat het niet de goedkopej maar juist de duurdere zijn die overblijven. Deze opruiming is speciaal bedoeld om óók de duurdere matrassen te verkopen, en dat kan, als wij ze U maar aanbieden voor prijzen waar bij niet op verlies gekeken Is. BINHENYEERMATRASSEN Al deze matrassen compleet met Javakapok-kussens en overtrokken met diverse da masten, aFgedekt met gestep te crine en watten, worden verkocht met 15 jaar schrif telijke garantie van de Jum bo-fabrieken. 65 STUKS W''*409r- STUKS VANjm-j: Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze bijzondere kwaliteitsmatras sen, twee-persoons,driedelig, compleet met 2 Javakapok- kussens en ze worden door elkaar ver kocht voor één prijs, voor Ook In 1-porsoans te Zeveren Nog 2850 meter damast-gordijnstof van 4-50 voor 2.98 WINKELCENTRUM SINNENWEB Tegen drie facetten van een voorbije cultuurperiode liet dr. Idenburg een krachtig „neen." horen, tegen het rationalisme, dat het besef voor het wezenlijk men selijke verloren deed gaan, tegen het kapitalisme, dat cultuurop drachten als winstobject beschouwt, en tegen het individualisme, dat de mensen van elkaar vervreemdde. De ontplooiing van een hoger cultu reel leven eist een sterk econo misch fundament. Doch omgekeerd zijn culturele grondslagen onmis baar voor de ontwikkeling van de economische opbouw. De socialistische maatschappij vooronderstelt een ander persoon lijkheidstype dan het individualis tisch liberale. Dit nieuwe type op te kweken is een van de grote taken die wij ons moeten stellen. Daarom is een essentieel deel van dit plan aan de volksopvoeding ge wijd, aan de hervorming, de ver nieuwing van het onderwijs. De discussie over de inleiding van dr. Idenburg was zeer leven dig, Drs. Mulder van het Frins Bernhard-fonds wees erop, dat de materiële basis van onze cultuur bijzonder wankel is, Er moet in dit opzicht in Nederliand direct iets gedaan worden, hoe belangrijk perspectieven op lange termijn ook mogen zijn. De VARA was het met de para graaf over de radic in het plan niet eens. Hij zal zijn mening hier omtrent in eigen blad bekend ma ken. wot <uuwuxv3 ROTTERDAM. Op de jaar vergadering van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging werd een motie-Rotterdam behandeld, waar in het hoofdbestuur werd verzocht zijn mening te wijzigen ten aan zien van officiële ontvangsten door gemeentebesturen. De voorzitter zei hierop, dat het hoofdbestuur geen aangevraagde ontvangsten zoals gebruikelijk ïs op prijs stelt. Dit zou van het gemeente bestuur moeten uitgaan en dan wel worden aanvaard, aldus spr., die het beter vond, dat het be treffende gemeentebestuur op de jaarvergadering aanwezig zou zijn. Ook om practische redenen vond het hoofdbestuur een officiële ont vangst niet gewenst. De vergade ring sloot zich bij dit oordeel aan. ROTTERDAM. Bij dc bespre- Icing van het rapport-Kruyt over de classificatie van gemeenten heeft het hoofdbestuurslid van de NOV, de heer Roorda, betoogd, dat de tijd rijp is voor het af schaffen van de classificatie. De verschillen in de classificatie voor t onderwijzers en voör ambtenaren moeten niet vermeerderd worden, zoals volgens spr. het rapport aan geeft, maar verminderd. Volgens de voorzitter was afschaffing der classificatie het rechtvaardigst. De vergadering betuigde hiermede door applaus haar instemming. NIJMEGEN. In de buurt schap Brakkenstein hoopt het echtpaar De Hoop op 14 Januari zijn diamanten bruiloft te vieren. Beiden zijn 84 jaar oud. (Vervolg van pag. T) men om te controleren of er geen vermisten zyn. Vermoedelijk is bij de redding een dode gevallen, het geen kan worden afgeleid uit een telegram van Land's end Radio aan de „General A. W. Greely", waarin wordt gevraagd een dode schepeling te identificeren. De kapitein van de Flying Enter prise". een schip, dat vaart in de geregelde dienst tussen New York cn Westeuropese havens, waaronder ook Rotterdam, heeft geweigerd van boord te gaan. Kapitein Carlsen is alleen achtergebleven op een schip, dat zestig graden, slagzij maakt en dat bij het rollen in boge zee, zelfs plat op het water komt te liggen. Hij denkt het te kunnen uithouden tot de komst van een sleepboot, die naar de „Flying Enterprise" onder weg is. Oorspronkelijk was dit de sleepboot „Oceaan" van L. Smit en Co., doch deze heeft nu koers gezet naar de in moeilijkheden verkeren de sleepboot „Zwarte Zee", Kapi tein Carlsen heeft zijn meest harte lijke dank betuigd aan allen, die aan het reddingswerk hebben deel genomen. Niet alleen op de Atlantische Oceaan, doch ook in het Westelijke deel van de Middellandse Zee heerst slecht weer. Dit blijkt uit een telegram van het tankmotor schip „Leendert B" van de redenj Broere te Dordrecht, dat op een afstand van 120 mijL van Barce lona in moeilijkheden geraakte, doordat het stuurgerei brak en een patrijspoort werd ingeslagen. Men stuurde toen met een nood- stuurgeréi. De storm was zo hevig, dat men lange tijd roet op volle kracht draaiende motor geen meter vooruit kwam. Later zijn de op varenden erin geslaagd de schade met eigen middelen zoveel moge lijk tc herstellen. Hedennacht hoopto men zonder assistentie en varende op het handstuurgerei in Barcelona aan tc komen. De „Leen dert B" is op weg van Genua naar Rotterdam. Van het ruim 6000 ton metende Noorse motortankschip „Strix" is Zaterdagmiddag in de Golf van Biscaye door de hoge zee de brug weggeslagen. De kapitein cn dc derde stuurman raakten hierbij over boord en konden niet wor den gered. Onder commando van de eerste stuurman heeft de „Strix" langzaam verend koers gezet naar Falmouth, Ook van het Poolse stoomschip „Poko" raakte in de Golf van Biscaye tijdens slecht weer een rtfan over boord. De ka pitein heeft andere schepen ver zocht naar de drenkeling uit te kijken. Zaterdag maakten wij melding van een telegram van hef Ameri kaanse stoomschip Henry Steven son". dat zij in aanvaring was ge weest met een Nederlands schip. Deze aanvaring blijkt te zijn 'ge beurd in de haven van Falmouth, die door het Amerikaanse schip als noodhaven werd aangedaan, De Amerikaan sloeg door de Storm van zijn ankers los en kwam te recht op het Nederlandse motor schip „Eendracht" van de rederij James Smith en Zónen te Rotter dam op weg van Antwerpen naar de Levant. De „Eendracht" werd aan de voorsteven zwaar bescha digd. Het Amerikaanse schip liep lichte averij op. Hedenmorgen om 5 uur meldde Lanas end Radio, dat het Ameri kaanse stoomschip „Flying Enter prise" nog steeds drijvende was. De kapitein is nog steeds aan boord. Alles is okay met hem. Het Franse stoomschip „Sevane" meldt, dat geen spoor is te vinden van het afgebroken voorschip van de Noorse tanker „Ostbav". Op dit gedeelte bevinden zich acht man en een vrouw. PAKUS. De Franse Nationale Vergadering heeft Zondag met 251 tegen 100 (communistische) stemmen haar goedkeuring gehecht aan voor lopige militaire credieten voor de strijdkrachten van het Franse moe derland over de maanden Januari en Februari. De definitieve militaire be groting wordt aangehouden tot na de besprekingen te Lissabon over het plan voor een Europees leger. Zaterdag had de vergadering haar goedkeuring gehecht aan de uitgave van een bedrag van 331 milliard franks voor de oorlog in Indo-China. Gisteren gaf zij haar fiat aan de uit gave van 13 D milliard francs voor het thuisleger in de twee komende maanden. Frankrijk zegt tot deze handel wijze het maand voor maand toe kennen van de gelden voor de strijd krachten gedwongen te zullen zijn, tot men het er over eens ge worden is, hoeveel het land op grond van het Atlantische verdrag voor zijn verdediging zal moeten uittrek ken. De debatten over de belastingen en bezuinigingen voor 1952, die Za terdag zouden, beginnen, zijn als ge volg van de oppositie onder rege- Werknemers gaan 1.9 pet. ziekenfondspremie betalen AMSTERDAM, Zoals bekend. is voor 1952 het percentage van de ziekenfondspremie verhoogd van 3.6 tot 3-8- In verband hier mede moet van I Januari af op het loon van de werknemer 1.9 pet tot ten hoogste 0,^6 per dag, ƒ1,59 per week of ƒ6,93 per maand als ziekenfondspremie worden inge- houden. ringsaanhangers uitgesteld. Een nieu we datum voor de debatten is niet vastgesteld. Waarnemers vrezen, dat begin Januari een nieuwe kabinetscrisis zal ontstaan, tenzij premier Pleven een verzoening tussen de inflationis- tische politiek van de socialisten en de deflationistische politiek der ra dicalen en conservatieven weet te bereiken. De hertogin pon Windsor (geheel hechts) is wederom tot de best ge klede vrouw verklaard door 't New Yorkse Kleding Instituut. De an dere uitverkorenen zijn (van links nnar rechts! de actrice Irene Dun ne, de Engelse prinses Margaret en de actrice Mariene Dietrich OTTAWA. Volgende maand wordt een zending luchtdoelartille- iie, bestemd voor het Nederlandse leger, verzonden. Het betreft hier zestien stukken geschut, kaliber 3.7 inch. dertien bijbehorende machine geweren, die voorzien zijn van een instrument ter bepaling van de hoogte van vijandelijke vliegtuigen, radar-installaties, onderdelen en een millioen patronen. NEW YOBK. ,J)tt taak in Korea Js nog lang niet verricht. De onder handelingen over een wapenstilstand gaan nog steeds door. Onze vertegen woordigers hebben schitterend werk gedaan. Ze zyn geduldig en standvastig gebleven. Wij weten nog niet, of en wanneer er een eind zal komen aan de gevechten in Korea, maar een ding is zeker: IV(j znllen niet rosten, vóór onze mannen, die gevangen worden gehouden, zün vrijgelaten. En wij tullen ons krachtig verzetten tegen elke regeling, die agressie zou be lonen of de veiligheid van de republiek van Korea in gevaar zon brengen. En ook als een wapenstilstand getekend ïs, zullen wij waakzaam blUvcn". Aldus minister Acheson in een overzicht over de Amerikaanse buitenlandse politiek in 1951. Over 1952 sprekend, reide Ache son, dat hij dat als een „kritiek jaar" beschouwde, waarin Ameri kaanse activiteit „een beslissend effect zal hebben op de zaak van de vrede". In het Atlantische ge bied hebben de Ver. Staten en hun Europese geallieerden een or ganisatie en een geest geschapen, die lh 6taat zal zijn dat gebied te Advertentie (I. Si. Bekend socialistisch „Indië'-kenner DEN HAAG Da haar 3. E. Stokvis, oud» lid van de „Volksraad van Nederlands-Indië" cn van _de Tweede Kamer voor de voormalige SDAP en de Partij van de Arbeid, is Zondagmiddag op 76-jarige leef tijd overleden. Een der bekwaamste socialistische „Indië"-speciaUsten is de heer Stok vis geweest- En dat vrywel geheel door eigen ervaring en veel studie. De heer Stokvis was autodidact: al leen met de kennis van de lagere school gewapend gmg hij het ie ven in. Door zelfstudie behaalde hij ech ter de acten M.O.-Staatsinrichting en Staatshuishoudkunde. In 1910 vertrok hij naar Sema- rang, waar hij hoofdredacteur werd van ,,De Locomotief". Na zijn defi nitieve terugkeer in 1923 trad hij toe tot de SDAP en werd weldra dé „Indië-specialist" van die partij. JERUZALEM. In de afgelopen dagen zijn drie Israëliërs om het leven gekomen in twee grensinci denten. In Opper-Galilea werden boeren, die Vrijdagavond rovers achterna za ten, die fruit uit hun boomgaarden stalen, zwaar beschoten. Een hunner kwam om het leven. Volgens de Israëliërs vuurden Sy rische soldaten, die het stoffelijk overschot van de gedode boer Za terdag uitgeleverd hebben. Donderdag liep een jeep van het Israëlische leger op de weg naar So dom in een hinderlaag. Hierbij kwa men een officier en een soldaat om het leven. Een andere soldaat werd gewond. De gewonde verklaarde, dat de aanvallers Arabieren dachten dat hij dood was. Zij beroofden hem en zijn dode metgezellen van hun laarzen, uniformen en horloges. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Vanavond zal de Kamen óorzittcr, mr. L. G. Kortenhorst, als voorzitter van het werkcomité voor de carillon-actie, over beide zen ders aa» hel Nederlandse volk bel plan voorleggen om aan het volk der Verenigde Staten een carillon tc schenken. De eerste reactie in de Ver, Staten op het plan Is zeer gunstig, al is daar het Interdepartementaal overleg over de aanvaarding nog niet geëindigd. Het initiatief tot dit plan is ge nomen door de heer G. L. Ver heul, ambtenaar bij de persdienst van bet ministerie van Economi sche Zaken. Hij heeft zich onmid dellijk uit de voorbereidingswerk- zaambeden teruggetrokken, toen bleek, dat mr. Kortenhorst deze voor zijn rekening wilde nemen. Venvacht wordt, dat de actie tot inzameling in de maand Februari kan beginnen en dat zij ongeveer een maand zal duren. Misschien zal het mogelük blijken, dat de Koningin tydens haar bezoek in April reeds een enkele klok zal kunnen aanbieden. Het carillon zal een product zijn van de gezamen lijke Nederlandse klokkengieterijen die daarvoor in aanmerking komen. In ieder geval zullen opdrachten worden gegeven aan de grote drie onder dc klokkengieters te weten Petit en Fritsen in Aarle-Rixtel, Eysbouts in Asten en Van Bergen in Heiligerlee. Mr. Kortenhorst deelde mede, dat vele groepen van de bevolking ieder een klok zullen geven. Zo zal er een klok van de schoolgaan de jeugd zijn. Verder hoopt hij, dat de volgende groeperingen ieder voor ten minste één klok zullen zorgen: studenten, arbeidersorgani saties, werkgeversorganisaties, mid denstanders. boeren, kunstenaars, verzetsbeweging, de Nederlandse vrouwen, de elf provinciën. Marine, Leger en Luchtmacht, ambtenaren (een zuinig klokje, zei mr. Korten horst schertsend, kerken, humanis ten, wetenschappen, sportbeoefena ren, scheepvaart en zo meer. Mr. Kortenhorst maakte nog be kend, dat een comité van aanbe veling in oprichting is, waarvan de Voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, het voorzitter schap op zich heeft willen nemen. Lot van Hemony-klok te Uitgeest nog onzeker UITGEEST. Zondagmorgen is in de Ned. Herv. Kerk van de kansel medegedeeld, dat in het college van kerkvoogden een meerderheid is voor het verkopen van de Hemony-klok, tenzij het verbouwen van de voormalige pastorie tot jeugdhuis op andere wijze kan worden gefinancierd. De poging om door eon geldin zameling de nodige gelden voor de verbouwing te vinden en daar door de verkoop van de klok te voorkomen heeft tot nu toe slechts drieduizend gulden opgeleverd. (Het gironummer van het comité „Behoud Klok" is 10964 ten name van ds Boerlage Uitgeest). Wordt de klok verkocht, dan worden de gestorte bedragen tenigébetaald. verdedigen, aldus Acheson. Maar drie grote beslissingen moeten in verband met de noodzaak, zich te wapenen, nog genomen worden: 1. over de hoeveelheid en kwa liteit van de strijdkrachten, die de Europese volken aan de NATO en generaal Eisenhower ter be schikking zullen stellen, overeen komstig een door de speciale com missie van de Noord-Atlantische raad opgesteld plan: 2. over het toekennen van gelijk heid in de wereldgemeenschap aan W est-Duitsland; 3. over de schepping van een Europese defensie-gemeenschap cn een Europees leger met inbegrip van. Duitse deelneming en Duitse herbewapening. „Worden deze beslissingen snel genomen," zo besloot Acheson, „dan kan 1952 een historisch keer punt worden, waarop de wereld een nieuw tijdperk ingaat". CASTRICUM. In het begin van December zijn vier personeelsleden van het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bos" aangehouden en in gesloten, omdat zij zich levensmid delen van deze inrichting hadden toegeëigend, De rijkspolitie heeft nu Zaterdagavond een slager aangehou den, wie ten laste wordt gelegd, dat hij rundvlees en vet van ge noemde personeelsleden heeft ge kocht, wetende, dat het gestolen goed betrof, pe slager. die blijft ontkennen, is. met een vijfde perso neelslid. dat Zondag gearresteerd is, op transport gesteld naar Alkmaar. Zp EN bevriende arts vertelde mi) Lis eens over een van zijn ge stichtspatiënten. Als hij dezereeds hoogbejaarde persoon des ochtends op zijn ronde, in 't zonnetje vond, kon hy hem vragen »Zeg eens, u>at heb je op 3 Juni 1913, mor gens om elf uur gedaan!" en zon der aarzelen antwoordde de oude; ,,lk ben langs de vaart gaan wan delen, tot bij de brug en toen weer terug." Lezers ate ongaarne in de boot genomen worden, denken nu dat de man dit loopje al vijftig jaar élke morgen maakte, doch de vraag die ik koos is maar één voorbeeld uit duizenden en de wa re verklaring ligt alléén in het fa buleuze geheugen van deze, overi gens tot niets bekwame patient dat hem had opgescheept met een eindeloze microfilm van beuzel achtige feitjes, waaraan hij elke dag geduldig een paar meter ver der leefde. Nu de oliebollen onafwendbaar als een suikeren taurine van het hellende jaar afrollen, om ons straks, op het wegslikmoment, te vullen met de onvermijdelijke seï- zoensontroering heb iïc deze man even uit mijn, veel minder riant geoutilleerd geheugen getildten einde u te kunnen waarschuwen Anders gaat u, net als ik, die fout maken. De oudejaarsavond werd, door zijn bedenker, immers voornamelijk opgetrokken uit zit— toerk. Er is geen pakje, am uit f« pakken, geen boom om aan te steken, geen „boe" om te roepen cn geen rijmpje om voor te lezen, maar er zijn toe! stoelen om in te zitten en uren die dienen te ver strijken, net als in de sperstunde- tijd. Nu weet ieder dat conversa tie over substantiëler onderwerpen dan het weer, in deze charmante tijd alleen uitloopt op het trekken van repeteergeweren of het aan heffen van 'n klaaglijk gejammer. Op oudejaar klemt dit bezwaar echter niét omdat, wat de O baron van deze sprookj esavond ook voor ogen zweefde, zijn Puck er sinds het begin der jaartelling, een gril lig behagen in heeft gevonden juist dan alle huiskamers op deze planeet te vullen met personen die zó melodie-arm uan elkaar gewor den zijndat hun gesprek alleen nog maar uit stof bestaat. Daar er dus niet zoveel gespro ken kan worden en de tongen tóch bezig moeten, blyuen, gaan de ver snaperingen telkens rond, zodaft zoet, zuurbitter en tabak alletig* in de mondholte samenspannen tot een smaak, die nèt als de euvele wereld daarbuiten, om een verlos send tonicum schijnt te roepen. Daar ruw de straat op lopen en het op een zuipen zetten een han deling is, die in de werken van. aanvaarde schrijvers toordt ge schilderd als een voorbeeld van wangedrag, probeer ik nu al jaren lang wat afwisseling in 't avondje te brengen, door tegen elven uit te roepenKóm, ik ga de nieuwe blaadjes eens in mijn agenda doen." Op zichzelf is dit een oppassend en levensgretig initiatief, maar toch moet ik er ieder tegen waar schuwen. Want hoe u is weet ik niet, maar als tic de oude blaadjes tu mijn handen heb, ga ik ze le ze n erumauiuelijks ben ik daaraan begonnen, óf ik voel me precies als dte man uit het gesticht. Bij etk krabbeltje zie ik namelijk alles tveer voor me: het gesprekde ontmoeting, zdat plichtje en de kleur van die héle dag. De nette lettertjes herinneren met gewichtige gezichtjes, aan de ferme dagen, toen het zo serieus toeging en de ordeloze krabbels hossen in haddekidêé-stemming voorbij en weten nog hoe weinig het er toen op aankwam. Een op tocht van liliputters met ongewas sen gezichtjes, sommigen in car navalsdracht cn anderen met dui- delyke adenoïde vegetaties, scfrui- /elt door mijn geest en achteraan loopt er een met een grote trom die zingt: „Bom bom bom, straks komt de volgende stoet, bom bom bom „Kom je bij de radio?" roepen Z( dan uit de andere kamer, ,Jiet slaat at twaalf'. O vrienden, Iaat uw zakagenda toch dicht. Gooi de oude het raam uit en de nieuwe er achteraan. En laten we dan nóóit meer iets af spreken en ons nergens meer aan honden, doch er één grote, stra lende, tijdloze, paradijselijke chaos van maken, met vriendelijke berk jes op de beursgoedige olifanten ten stadhuize en, tn lijn vier, de éne conservatieve giraffe, aan wie verzuimd is te vertellen dat de trams allang nergens meer heen rijden. Of om het kort samen te vatten: „tk wens, in dit laatste stukje van. het jaar, al mijn H.H. clientele en. begunstigers een zalig uiteinde en. een recht voorspoedig 1952." KRONKELi gewogen N zijn boek Engeland, do Laboorpartij en Europa" (Uitge verij Paul Brand N.V., Btissum 1951 10.90». houdt dr L. van Egeraat zich op objectieve wijze bezig met de bui tenlandse politiek van Groot-Brlttanrüd In dejareen tussen 1M5 en 1951, de jaren dus waarin de Arbeiderspartij In het Ver enigd Koninkrijk aan de regering was. Op objectieve wijze, dat wit zeggen: met een zo ruim mogelijk gebruik van de gegevens, die tot op dit ogenblik dc wetenschappelijke onderzoeker ter beschikking staan, met een eerlijke poging ook tot begrip van dc moeilijke obstakels, de voetangels cn klemmen die zij te omzeiïer hadden, die in deze periode voor het Britse buitenlandse be leid verantwoordelijk waren. Objectiviteit betekent echter voor dr. Van Egeraat gelukkig niet een kritiek loos neutralisme, een weergeven van de feiten met onthouding van commen taar. Integendeel. Zijn interessante studie, die zich In hoofdzaak bepaalt tot de verhouding van Grool-Erittannië tot Europa, wemelt van crltische opmer kingen en een van de (niet verzwegen) conclusies uit z(jn betoog is deze, dat het Engeland in de na-oorlogse jaren heeft ontbroken aan een vaste politieke lijn en dat het mede daarvoor vele kan- sen gemist heeft om leiding te geven aan een continentale politiek zoals o.pt. bewust door Frankrijk Is nagestreefd. Bij deze vaststelling blijft het niet, ïn het eerste deel van zön boek, dat aan de Britse politiek en haar eigenaard! g- volkskarakter en Graot-Brlttanniê's po sitie in de wereld, hoe het ontbreken van pen vaste lijn luist altijd een van de vele kenmerken van Engelanda politiek is. HIJ demonstreert het even eens aan de buitenlandse politieke op vattingen, dte van haar oprichting af tot In 1045 toe tn de schoot van-dB Arbeiderspartij hebben geleefd. Hij laat bet tevens zien aan de hand van eer» analyse van de buitenlandse politiek van Tories cn Liberalen. Dat Eden of een Liberaal het beter zouden hebben gedaan dan Ernst Bevln wordt door dr. Van Egeraat dan ook ontkend. De fouten, die Bevln maakte, aldus de strekking van zün betoog, zijn typisch Britse fouten. In Europa wordt maar al te vaak niet begrepen, waaruit deze „fouten" of waaruit de typisch Britse houding voortspruit. Dit bloot t« leggen la dc voornaamste verdienste van dit boek. Het Is een poging, die door anderen eerder werd ondernomen. Ech ter niet aan de hand van materiaal uit een zó toccnt verleden. Niet in een zo belangrijk tijdsgewricht als het onze, Zijn arbeid verdient daarom brede be langstelling. Temeer, daar de critischa zin van dr. Van Egeraat niet alleen aan dc dag treedt als hij het over de Britss politiek heeft, maar ook wanneer hij over het beleid van de Verenigde Staten, de Sowjetunle of Frankrijk schrijft Uiteraard kan men niet de na-oorlogse Britse politiek behandelen, zonder te vens genoodzaakt te zijn international» Ïiroblemen in het algemeen te behande- en. „Engeland, de Lahourpartij en Europa" Is daarom een bijdrage tot de kennis Van onze tUd. Het beantwoordt niet alleen de vraag waarom Bevin da politiek der Conservatieven heeft voort gezet, maar toont ook waarom de be sprekingen der Grote Vier zijn vastge lopen en waarom Labour zo gereser veerd la komen te staan tegenover dingen als het plan-Schuman of het Europese federalisme.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3