dank zij ingrijpen van minister Ambtenaar Van der Putten kreeg zijn recht Toon en Buus GELEZEN—» Subsidie van 20% voor schilderwerk Conflict over „Blitar" nog niet opgelost Vijfentwintig croupiers in de verdachtenbank Geen bemoeienis van Y.-raad met Korea Avontuur Gecompromitteerde figuren weer in sleutelposities? Rapport-Zaaijer werd niet gedesavoueerd en gewogen Wanger: „Ik schoot in vlaag van waanzin" Ook dr Drees naar Amerika Minister neemt proef ter bestrijding van winterwerkloosheid KJ Paterskapel in Huissen weer gesloten Indonesische delegatie is geneigd naar Djakarta terug te keren Fikse straffen geëist tegen personeel van Haagse speelclubs Stafford Cripps is ernstig ziek Stakende arbeiders van DUW vervangen Samenwerkingin Panmoendjon Westelijke resolutie maakt voorstel van Wisjinsky onschadelijk Carlsen ook een enthousiast zweefvlieger Spit, rheumafiek? "BAKKERTJE Tsjechoslowakije versterkt de grens üiusdag 3 Januari 195- 3 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Ik acht het een voorrecht minister Staf als hoogste chef te hebben, die mijn zaak thans op zo rechtvaardige wijre heeft afgedaan." Dit zei ons de heer F. H. van der Futten, van Haandag af technisch ambte naar bij de Koninklijke Marine, voordien werkzaam in de Centrale RIMI- sverfcplaafsen tc Utrecht. Zoals wij eerder berichtten, heeft de minister van Oorlog het besluit genomen, een in Juni uitgebracht rapport, waarin ojn. werd geconcludeerd, dat de heer Van der Futten. op grond van zijn geestesgesteldheid, ongeschikt was om in 's lands dienst werkzaam te zyn, als afgedaan te belhouwen. De minister meende, dat voor een strafvervolging geen aanleiding be stond» noch voor ontslag uit 's lands dienst, noch voor een onderzoek naar de geestelijke vermogens van genoemde ambtenaar. ,,Ik ben overigens met bijzonder erkentelijk voor het feit» dat ik thans mijn recht ten slotte heb ge kregen. Wanneer men daarvoor in Nederland dankbaar zou moeten zijn, dan was ons land toch wel diep ge zonken", zei de heer Van der Futten verder. Hij voegde hieraan nog toe. dat in zijn opvattingen geen wijzi gingen zijn gekomen. M.a.w.: van de "beschuldigingen, die hij heeft geuit in verband met de moord op de vaandrig R. C. L. Acrnout, in de nacht van 23 op 29 Februari 1948 in de dessa Lembang nabij Bandoeng neemt hij" evenmin iets terug als van zijn beweringen inzake corrup tie in hoge Nederlandse legerkrin- gen in Indonesië. Zijn plicht De heer Van der Futten zei, dat i {peent met zijn onthullingen zijn pbcht als ambtenaar en Nederlander te_ hebben vervuld. Dit gaf ons aan- leiding de vraag te stellen ol het (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het besluit van de minister vau Oorlog om aan de aanbevelingen van de commissie- ZaaijerHarinxma. tboe Slooten Gast, met betrekking tot de amb tenaar Van der Putten geen gevolg te geven, heeft aanleiding gegeven tot vele conclusies, die door niets worden gestaafd, zo gaf men. ons in bevoegde kringen te bennen. Het rapport van de commissie- Zaayer, dat in Juli werd uitge bracht, had een aantal conclusies getrokken met betrekking tot de activiteit van de heer Van der Fut ten tot het ophelderen van de moord op vaandrig Aernout in Indo nesië en van de malversaties in militaire kringen in Indonesië. De conclusies van de commissie-Zaaijer leidden tot bepaalde aanbevelingen aan de minister van Oorlog, waar van de eerste was. een psychiatrisch onderzoek. De heer Van der Putten wei gerde dit echter cn later kwam vast te staan, dat hij dit op goede gron den deed. Met het wegvallen, van de moge lijkheid van het psychiatrisch on derzoek, verviel de hanteerbaarheid van de overige aanbevelingen van het rapport van de commissie- Zaaijer, dat op die gronden door de minister als afgedaan werd be schouwd. Dat wil intussen allerminst zeg gen, dat de minister daarmede ook de conclusies van de commissie heeft verworpen. Er is reden om aan te nemen, dat dit geenszins het geval is. maar aangezien de aanbevelingen van de commissie niet bruikbaar waren, heeft de minister gezocht naar een practi- sche oplossing voor het probleem. De minister heeft .de heer Van der Putten uitgenodigd overplaat sing te vragen naar de Koninklijke Marine, op welke suggestie de heer Van der Putten is ingegaan. Ky is thans als burgerambtenaar voor technische zaken aangesteld op het vliegkamp De Kooy, .Weduwe Aernout wil nieuw onderzoek vragen DEN HAAG. Mevrouw Aer nout—Rojaards, weduwe van de vermoorde vaandrig, deelde ons mede van plan te zyn naar aanleiding van de ministeriele beschikking bij de Procureur-Fiscaal van de Krijgsraad heropening te vragen van de instructie in de zaak van wijlen haar echtgenoot. Mevr. Acrnout geniet geen pensioen, aan gezien men destyds tot de conclusie was gekomen, dat de vaandrig niet voor dienstzaken in Lembang ver bleef. Op grond van uitlatingen van haar echtgenoot kort voor zijn ver trek heeft mevrouw Aernout deze zienswijze steeds bestreden. I J t de roman Marianne Biron van Johan van der Wonde proeft men een merkwaardige hoogspanning, waar aan de lezer zich geen ogenblik kan onttrekken, en die hem dc liefde van drie volkomen anders geaarde vrouwen, van wie Marianne Biron er <ècn is, en ook de sociale conflicten, die zich ron dom het bedrijf van de keiharde rader Biron ophopen, op een eigenaardige, fascinerende wijze doet beleven. Want deze roman heeft sfeer, een voelbare onheilsdreiging, drukkend als de tem peratuur voor het losbarsten van een onweer en het verhaal is, hoewel het tamelijk ingewikkeld is gecomponeerd, ongemeen helder gebleven en vloeiend, voor de vuisi weg verteld. De figuren, die in dit boek een röl spelen, hebben zonder uitzondering relief gekregen door de scherpe tekening der karakters en de wijze, waarop sij op bepaalde ge. beurt wissen reageren. Het is de eerste roraan na tien jaren van de schrijver, geen verloren jaren, als men ziet hoe verjongd en verfrist hij zich represen teert. (Uitgeverij Contact, Amsterdam-. Antwerpen, J 8,90). wroeten in alle ware en vermeende misstanden en onverkwikkelijkhe den van toen, thans nog een lands belang is. „Naar mijn overtuiging zeer ze ker", antwoordde de heer Van der Putten, „want diverse toen gecom promitteerde figuren nemen thans wéér of nóg sleutelposities in." Van elders vernamen wij, dat de heer Van der Putten eeu_ aanklacht wegens aantasting van zijn eer en goede naam overweegt tegen de commissie, wier rapport, voor zover het zijn persoon betreft, thans door de uitspraak van de minister is ge desavoueerd. Het voor de heer Van der Putten vernietigende rapport werd uit gebracht door een commissie on der voorzitterschap van de advo- caat-fjscaal voor de Zee- en Land macht, mr J. Zaayer, leden waren de hoofdambtenaren van het minis terie van Oorlog, mr M. J. F. D. Baron van Harinxma thoe Slooten en mr. J. Gast. Nasleep Hollywood-drama SANTA MONICA (California). De filmregisseur Walter Wanger heeft verklaard onschuldig te zijn aan het neerschieten van Jcmvmgs Lang, de agent van zijn vroUW, Joan Bennett. Zijn advocaat voegde hieraan toet Onschuldig wegens tijdelijke krankzinnigheid". Rechter Borde benoemde drie psychiaters en bepaalde, dat het proces op 2S Februari gehouden zou worden. Wanger werd er van beschuldigd met het voornemen een moord te begaan een aanval gepleegd te hebben met een dodelijk wapen. (Advertentie J.M.) DOBBELMANN letter man 1 DEN HAAG. Ter bestrijding van de winterwerkloosheid in het schil dersbedrijf heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in beginsel besloten aan opdrachtgevers van schilderwerk, dat in dc winter maanden wordt uitgevoerd, subsidie te verlenen. Deze werken zullen uiterlijk 31 Maart 1952 gereed moeten zijn. Nog deze winter zal met een proef worden begonnen. Opdrachtgevers kunnen tot 1 Maart 1952 subsidie aanvragen, welke voor deze proef is vastgesteld op 35% van arbeidslonen en sociale lasten, hetgeen voor nor- maai schilderwerk neerkomt op 20% der totale kosten. De omvang van werk, dat voor subsidie in aanmerking komt. is voorlopig vastgesteld op €00; het staat hierbij opdrachtgevers vrij enige kleme werken te combineren tot het minimum van 600. Een deel van de te werk te stel len arbeiders zal door bemiddeling van de gewestelijke arbeids bureaux -Si - Alweer een Columbus- tocht HUISSEN. De deur van de Paterskapel welke niet, zoals eerst werd gemeld was vernield, doch uit de scharnieren gelicht is weer Dp haar plaats gebracht cn daarmede schijnt ook de rust te zijn teruggekeerd. Hoewel de provinciaal der pa ters Dominican i aan de beslis sing van de coadjutor van de aartsbisschop, mgr. Alirink wenst te voldoen, heeft men een en an der willen doorkruisen met een volksactie, die zich heet te base ren op een bepaling in het cano niek kerkelijk recht, die uit oude tijden dateert. Deze actie moet men zien in het licht van het feit, dat in Huissen zeer vele katholie ken sinds jaar en dag uitsluitend de diensten in de Paterskapel volgden. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Zaterdag heeft de Nederlandse regering een uiteenzetting ontvangen van de Indonesische regering avcr het in beslag nemen van wapenzending aan boord van de Blitar en de Talisse. Zy bepaalt zich tot het aangeven van de gronden voor de inbeslagneming, maar geeft teven» te kennen, dat het zoeken naar een oplossing voor bet geschil bevorderd zou worden door een algemene regeling van de vraagstukken, welke tussen beide landen bestaan. Maar er is tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties nog geen begin van onderhandeling. Sommige leden der Indonesische pese betalingsverkeer. Verscheiden delegatie tonen dan ook een steeds grotere geneigdheid om naar Dja karta terug te keren in plaats van in Den Haag werkloos af te wach ten. Er gaan stemmen op in de dele gatie tegen het verder voeren van gemeen overleg. Men denkt daarbij aan eenzijdige opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie en de hiermee samenhangende aecoorden. Dit zou met name betekenen, dat Nederland op zou bouden Indo nesia's bankier te zijn in het Euro- (Van onze correspondent) DEN HAAG Vijf en twintig croupiers, chasseurs en ander per soneel van Haagse speelclubs, ston den gisteren terecht voor de Poli tierechter, mr Rutgers. Zeven ver dachten mochten na enkele minu ten vertrekken, omdat hun verde diger geen gelegenheid had gekre gen de dossiers in te zien. Het zevental moet zich nu op 11 Jan. verantwoorden. Tegen drie anderen etste de Officier, mr Maris, een maand gevangenisstraf en vernieti ging van het speelmateriaal. dat bij de balie stond uitgestald. De Politierechter veroordeelde daarop terstond zekere C. B., die nu m Nieuw Zeeland vertoeft tot f 200.boete of 14 dagen hechte nis cn een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De drie volgende verdachten gaven het ten laste gelegde ruiter lijk toe, waarop de Officier een maand tegen elk van hen eiste. Dc verdediger vond dit met juist en bepleitte vrijspraak of hoogstens een principiële boete van f 0.50. De Politierechter bepaatde de uitspraak tegen het trio op 14 Januari. Een koopman hoorde zes maan den eisen, want zo zei de Offi cier als bankhouder was zyn aandeel in de winst het grootst geweest. De advocaat van verdach te vroeg eCn voorwaardelijke straf of vrijspraak. Op 14 Januari wordt schriftelijk vonnis gewezen. Tenslotte werden dne* zaken tegen croupiers uitgesteld tot II Januari. Zurich. Sir stafford Cripps heeft een instorting gehad en is thans niet meer in staat om recht op in bed te zitten. Zaterdag werd hij weer naar de Zwitserse khnick gebracht waar hij het vorige jaar reeds behandeld werd voor een ernstige tuberculeuze aandoening. Toen Sir Stafford in October uit Zurich naar Engeland vertrok was hij bijna geheel hersteld en. kon hij zonder hulj^ in het vliegtuig stappen. Toen hij de vorige week naar Zürich terugkeerde moest hij uit het vliegtuig gedragen worden naar een wachtende ziekenauto. Indonesische leiders zouden dit toe. juichen. De Nederlandse regering is zich wel bewust van deze in bete kenis toenemende gevoelens binnen de Indonesische delegatie. Maar hoe zeer ook van Nederlandse zijde ge streefd wordt naar een zo spoedig mogelijk begin van de besprekingen, men legt er toch tegelijkertijd de nadruk op dat het Indonesië 2elf was. dat door het aldoor maar uit stellen van het antwoord op de Ne derlandse vragen, het begin van de besprekingen onverantwoordelijk lang heeft uitgesteld. AMSTERDAM. Het hoofdbe stuur van de Arbeiders Jeugd Centrale heelt Maunts van Haa ien benoemd als algemeen voor zitter. "Van Haaien volgt m deze functie v, d. Haspel op die aan gesteld is als secretaris van de Moderne Jeugd Raad. betrokken moeten worden. De rege ling geldt niet voor schilderwerk in de nieuwbouw en evenmin voor Rijkswerken. Mocht de proef slagen, dan is het aannemelijk, dat dc minister in het volgende seizoen de regeling van kracht 2al verklaren voor de maan den November, December, Januari en Februari. De uitvoering van de regeling ïs in handen gelegd van de Rijksdienst voor de Uitvoering van We-' sn (D U.W.) en xs gebaseerd op de 5- dewerking van de Bednjfsraad <-n Vakgroep Schildersbedrijf. Uit deze organisatie was reeds voortgekomen de commissie Mebesal. welke tot taak heeft de sanering van het schildersbedrijf te bevorderen. Deze commissie zal thans onder verant woordelijkheid van bedrijfsraad en vakgroep de DUW bijstaan in de uitvoering van de regeling. De schilderspatroons zijn door Me- besal over de regeling ingelicht, zo dat opdrachtgevers, die ïh aanmer king witten komen voor een sub sidie in door hen op te dragen schilderwerk,, alle inlichtingen van deze patroons kunnen verkrijgen. EMMEN - Maandag zyn op de DUW-objecten Mantingerveld en Or- velterveld nieuwe arbeiders te werk gesteld in de plaats van hen, die op 20 December j.l. in staking zyn ge gaan. Deze nieuwe arbeiders hebben allen de pas ingevoerde werktijden regeling aanvaard, welke de oorzaak van de staking was. De stakende arbeiders hebben nogmaals de in trekking van de nieuwe regeling ge- eist. Op de verzoeken van sommi ge stakers om weer bij de DUW te werk te worden gesteld, heeft de minister nog niet beslist MOENSON. Panmoendjon Is getuige geweest van een van de zeldzame gevallen van samenwer king tussen de communisten en de verbondenen. De tent, waarin de subcommissie voor de krijgs gevangenen vergadert, bleek slecht berekend op de strenge Ko reaanse winter. De communisten hebben nu gezorgd voor een nieuwe tent, de verbondenen zorgden voor de inrichting, ver warming en verlichting daarvan. Volgens waarnemers, die altijd klaar staan om alle gebeurtenis sen te verklaren, betekent de nieuwe tent met, dat de confe rentie langer of korter zal duren, doch dat de afgevaardigden een hekel aan tocht hebben. Inder daad kwam men ook heden geen stap verder met de onderhande lingen. (Van onze reïscorrespondent) PARIJS. Tegen het Russische voorstel tot bücenrneping van de Veilig heidsraad, onder andere ter bespreking van een vrede in Korea, hebben dc Westelijke Grote Drie, samen met Brazilië, vandaag een resolutie inge diend, die vrüwel tegemoet komt aan de Amerikaanse verlangens. Het beft practisch het Russische voorstel op en accepteert een zitting van de Veiligheidsraad iedere keer, dat deze van nut zou kunnen zyn om de span ning te verminderen en vriendschappelijke verhoudingen te scheppen ter bevordering van de beginselen en de doeleinden der Verenigde Naties. Bemoeienis met de vredesonderhandelingen in Korea is natuurlijk uit gesloten. moendjem thuis horen. De Veilig heidsraad kon wel, wat hem be treft, bijeenkomen om te pogen dc spanning te verminderen. Was deze toezegging al koel, zij Was warm in vergelijking tot wat de Amerikaan Cohen zeide. Het voorstel van de Sowjet-Ume, zei deze, is een zuivere afleidingsma noeuvre. Mijn regering is niet tegen bijeenkomsten van de Veiligheids raad, maar wy moeten de moed hebben, ronduit tot de wereld te zeggen, dat zulke bijeenkomsten niet de minste zin hebben, zolang de Sowjet-vertegenwoordigers met hun beledigende taal het erop toe leggen de spanning te vergroten. Wisjinsky antwoordde. Moet ik zijn rede nog nader toelichten? Zy leek op de vorige net als het ene scheldwoord op het andere. En zij bevestigde woord voor woord Cohen's waarschuwing. De politieke commissie heeft Maandag zijn discussie over de collectieve maatregelen practisch beëindigd. Twee redevoeringen do mineerden het debat. De eerste was die van de Canadese afgevaar digde Carson. De %vereld zei hy, wenst noch een Pax Sowjetica, noch een Pax Americana, maar een vrede der Verenigde Naties. De NATO was een allereerste vorm van collectieve bescherming. Hij haalde enige citaten aan van Lit- winow, cn ried Rusland aan, de woorden van de man, die zojuist met zoveel praal begraven was, ter harte te nemen. Uitmuntend was ook de rede van de Engelse delegatieleider, Selwyn Lloyd. De rede van Wisjinsky, be gon hij, was cr een van iemand, die geen ontspanning wil. Zijn po ging om tweedracht te zaaien tus sen de Atlantische partners Selwyn Lloyd zinspeelde op Wis- jinsky's bewering, dat het plan Schuman tegen Engeland gericht was zou boosaardig zijn, indien zij niet zo naïef was. Dictatoren willen nooit aannemen, dat zy op tegenstand zullen stuiten, als ze tot agressie overgaan. De wereld heelt twee oorlogen moeten door maken om hun te bewijzen, dat zy het hierbij mis hadden. Dit keer willen wij met onze waarschuwing op tijd zyn, aldus de Brit. Tot slot zei hij van de Russische resolutie, dat de onderhandelingen over de wapenstilstand in Pan- Ad.verten.tie (1. Bl.J Onder grote belangstelling vierde de bekende komiek Johan Bu2tau Maandag te Rysvyk 2(jtt 75ste verjaardag. Reeds in de morgenuren kwamen welen hem de hand drukken. Onder hen benouden zich ge meen teraadsieden wan Rijswijk, de .familie Bouwmeester en zijn.,leer ling Toon Hermans, die op de foto Buus een stevige poot geeft. LANG voor de oorlog, toen het courantenpapier gratis aan de boinen groeide en elke beuzelncfr- tigheid derhalve in ochtend- of ationdbZad vermeld diende te wor den, moest ik op Donderdagavond oltijd naar een café/met muziek teneinde daar materiaal te ver garen voor een stukje over „de nieuwe attracties". Ofschoon het programma steeds van een goed- fcope miezerigheid was zonden olie plaatselijke kranten er trouw een jongmens heen, want de on derneming adverteerde nogal on beheerst. Aan eert hoektafeltje zaten wij levenswijs tc monkelen gelijk verslaggevers altijd doen om zich geestelijk op de been tc houden in de branding van hun- zo uiteenlopende plichten. We he ten ons gratis inschenken en paf ten heerachtig aan de voldragen sigaren, die wij kregen van de directeur, een door talloze faillis sementen nauwelijks geschokte smulpaap, die om het jaar jubi leerde en dan, na de gezwollen toespraken van het personeel* schreiend placht te verzoeken het ticeede couplet uan het Wilhelmus voor hem te zingen waarom weet ik niet, by vond het mooter dan het eerste, denk ik. Op een van die Donderdag avonden werd de troosteloze reeks wankele dansparen en bibberige acrobaten, die we gewoonlijk moesten slikken, onderbroken door iets bijzonders. „Die goldene Sensationheette het nummer en het werd gevormd door twee ge heel met goud ingesmeerde meis jes, die in een fluwelige belichting de bevalligste standen aannamen. Toen het ooggenot voorbij was klapte zelfs de perstafel. De di recteur, die de omvang van zyn gratis publiciteit zoveel mogelijk wilde opschroeven, verhief zich dadelijk van zijn stoel ev> beloofde met een vet lachjedat hij de dames even aan ons taf eft je zou brengen", een voorstel dat - jrtet van mensenkennis was oufbmöt» want we voelden ons allemaal uit onze v oio nt airs-stal us opgeheven naar het niveau van een Hongaar- re garde-luitenantdie de schone soubrette ontvangt „int Sépar beim Sekt''. De meisjes kwamen pas na eert half uurtje, want ze hadden eerst al dat goud moeten afwassen. Voorop ging een grote, zwarte die er ook zonder smeersel aantrekke lijk uitzag. Haar partnerin had iets lijdends en aamborstigs, maar ze glimlachte dapper, gelijk iemanddie opgaat voor het di ploma reddend zwemmen, hoewel ze eigenlijk zélf gered zou moeten worden. „ïUeine Damen", zei de direc teur met een touche in zijn stem, ,,darf ich bekanntmachen die Koningin der Erde, die Pr esse!" Dat waren wij zes jongste verslaggevers met een vul pert naast het lef doekje in de borst- zak. Die Damen gingen zitten* er kwam nog een glaasje en de con versatie stak. van wal als zo'n bij een uitspanning gehuurde ijze ren roeiboot. Maar genieten deden we toch wel, want we voelden ons hele heren, die nog «iet naar hui» gingen nog lange piet. „Zeg, zullen we met ze afspre ken voor morgenmiddag?" fluis terde een collega die naast me zatHy was wat ouder dan de rest, bezat een autootje en stond bij branden steeds vooraan. In. mijn opwinding knikte ik „ja" en zag hoe hij zich, vol courtoisie naar het kleintjeoverboog. De volgende middag stonden we met dc auto voor een goor artis- tenpension in een doodlopende zij straat. Ik droeg mijn goede pak en mijn spaargeld in mijn binnen zak. maar mijn vriend had ziek niet extra opgeschikt, zodat ik me een beetie beneden de maat van dc geoefende Lcbemann voelde. De meisjes kwamen na een kwar tiertje buitengroetten ons be leefd en verzochten mijn vriend naar de vreemdelingenpolitie te rijden, waar ze zowat een uur binnenbleven. Toen ze terug koer den schenen ze ontsteld. Ze gin gen achterin dc auto zitten en spraken lange tijd heftig Hongaars of Pools met elkander, terwijl mijn vriend naar een restaurant met schemerlampjes stuurde vrotyk fluitend, om te doen uit komen dat alïes naar wens ging. Pas toen we er binnen waren, begonnen ze ons weer in het Duits toe te lachen. Mijn vriend maakte zich hebberig van dc grote zwarte meester, zodat ik het kleintje aan tafel geleidde met het gevoel oan iemand die het slachtoffer is ge worden van de wisseltruc. Ze be stelden een enorm diner met bij behorende wijnen en verorberden höt zwijgend en gretig, of ze in lange tijd niets hadden gehad. Na tafel liet de blonde mij een foto zien van haar broertje in Polen, t cen bleek ventje met een onge- ervolg van pag. i u»one ijsmuts. Mijn vriend wilde vóór de streep duiden aan, dat hij gemachtigd is te zenden en M1VI be tekent Mobiel Marine, hetgeen zeg gen wil. dat hij op een schip een zendapparaat mag meevoeren. Het geheel is gebouwd in een metalen kast. eveneens door Carlsen zelf ge maakt Hij heeft ook nog een kleiner ap paraat z'n lievelingszender in cen koffer, dat op de scheepvaart banden zendt, meestal cp de 123 nt. Met dat apparaat heeft hy waar schijnlijk het contact onderhouden met de „Weeks", daar het grote ap paraat te veel stroom gebruikt. Dat hy deze bange dagen midscheeps heeft vertoefd, is natuurlijk, omdat hij daar zijn hut heeft met de zen ders. Een kapitein, die niet zelf een zendapparaat kan bedienen, zal niet gauw zijn marconist van board laten gaan daar hy dan geheel van de buitenwereld afgesloten zou zijn. Dat zijn hobby hem nog eens zo goed van pas zou komen zal Carlsen wel nooit hebben gedacht. HU is lid van de AJtJLL„ de Amerikaanse zustervereniging van de Int, Ama teur Radio Vereniging, en onder houdt zodoende contacten met de leden van verenigingen in het bui tenland. Een andere hobby van Carlsen is het zweefvliegen Hij heeft een prachtig model aan boord, dat tij dens de reis aan een kabel de lucht in gaat." „O ja, dat Is waar ook," zo besluit onze gastheer zyn relaas, ..er is ook een grote radar-installatie aan boord en voorts een -automatische stuurman, zoals ze bü vliegtuigen 'n automatische piloot hebben. Ja het Is geen -.vonder dat Kurt met geen mogelijkheid van .ryn schip was te krijgen." eet; kus plaatsen, maar de zwarte zei dat ze daarvan niet hield ert gaf hem, toen hij aandrong, zo'n harde stomp dat hy met stoel en al achterover utet en nogal wat opschudding verwekte. „Ja, metne Sekwester ist Akro- batin", zei de kleine in haar knar- 1 sen de Duits-met-iouwtjcs tegen mij, .xie ist wahnsinnig kraf- tig Toen we ze teruggebracht had den naar het pensionkregen mijn vriend en ik, op weg naar huis, nog ruzie over de vraag wie het verzonnen had, maar dat w allang bijgelegd. Hy is trouwens een groot ine n geworden, maar hij heeft een klein vrouwtje ge trouwd. Voorzichtigheidshalve, denk 4fc. KRONKEL HOF (Beieren). Niet alleen, dat Tsjecho-Slowakije maatrege len neemt tegen treinen, die de grens naar West-Duitsland zou den willen passeren, ook de grenszone zelf wordt versterkt. Aldus delen Beierse gr ens func tionarissen mede. De Tsjechen zouden loopgraven aanleggen en prikkeldraadversperringen maken. Bovendien zouden draden worden gespannen, die onder stroom zou den komen te staan. Bij aanraking hiervan zouden automatisch vuur pijlen worden afgeschoten, waar door de Tsjechische grenswacht gealarmeerd wordt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3