tf Regering wil overeenkomst met Amerikanen sluiten Pleidooi voor eenzijdige opheffing der Unie Mij- „Nederland" houdt een reünie op zee C/obbelMfl mMÊLUCHTSg ABDUSIROOI Druk programma voor dr. Drees in Amerika Buffetjuffrouw had geen huiselijk gevoel GELEZEN—, yrij flag 11 Januari 1952 OM OPVOERING DER PRODUCTIVITEIT Inzichten over verdeling van profijt lopen uiteen nu vo°r 24 so ïn 1952 vijf Jaarbeurzen Hebben Truman en Churchill over Nieuw-Guinea gesproken? Gesneuveld in Korea SCHEEPSPRA ET" OP DE JOHAN Oudgedienden uitgenodigd op proefvaart met verbouwde Oldenbarnevelt Generaal De Latlre dè Tassigny stervende Truman dacht Eisenhower democraat Westelijk leger voor Zuid-Azië? Zuiger in kisten naar Brazilië Lunch met Truman in Washington Twee jaar geëist tegen kellner die haar met mes te lijf ging f en gewogen f 3 OEN HAAG. De Nederlandse regeling heeft de Mutual Security Agency in antwoord op een nota, die de heer Clarence Hunter op 24 December aan minister Stikker heeft overhandigd, medegedeeld, dat zij bereid is, tot het sluiten van een overeenkomst over het gebruik van tegen waarde fondsen en andere middelen, als passende financiële steun aan de opvoering van de productiviteit, voor projecten, waarmede de Staten- Gcneraal zich kan verenigen. Opvoering van de productie in Nederland door middel van verho ging van de productiviteit blijft in de ogen van Amerikaanse ex perts een van de meest doeltref fende middelen om dit land op de kortst mogelijke termijn een ge zonde economische basis te verze keren. Zo moet worden uitgelegd de thans met succes bekroonde aandrang van het Mutual Security Agency (vroegere E.C.A.) bij de Nederlandse regering tot het slui ten van een overeenkomst, gericht op gebruik van tegenwaardefond sen en andere middelen voor zoda nige productiviteits-verhogmg, dat en de sociale, e n de veiligheids eisen van het land vervuld kunnen worden. Er zijn de laatste jaren grote be dragen. gespendeerd ter opvoering van de productiviteit. Maar hoewel er ongetwijfeld vorderingen zijn ge maakt, is er vrijwel geen deskundi ge, Nederlands of Amerikaans, die Adyerte^tte (t W De bruikbaarheid van dubbe le divanbedden zal niemand meer in twijfel trekken in de ze tijd van woninoschaarsle. Overdag niet groter dan een divan en 's avonds in een wip omgetoverd in twee bedden, is het een oplossing voor ie der gezin. In deze opruiming van be tere kwaliteiten, bieden wij U dubbele divanbedden aan voor een prijs, die beduidend lager is dan normaal en toch, deze echte Jumbo dubbele divanbedden met gezond heidspiralen koopt U ook nu met de volledige 15 jaar ga rantie. 250 JUMBO' DUBBELE DIVANBEDDEN gloednieuw, onbeschadigd, met 15 jaar garantie en voor een prijs die bijna 30°/o lager is dan normaa'. Zaterdagmorgen 9 uur begint de verkoop van deze dubbele divanbedden en als speciale opruimings-aanbie- ding koopt U ze, tot de laatste toe, niet voor de catalogus prijs van £-■ maar voor 198 Holtapkarpetten, huts- -kamermaat (U herinnert zich wel, die van 38.90) koopt U WINKELCENTRUM BINNENWEG zal ontkennen, dat de opvoering van de productiviteit slechts uiterst langzaam vordert. Te langzaam voor de zaken, die op het spel staan. Dat is de situatie, niet alleen in Nederland, maar in vrijwel alle West-Europese landen, die William Joyc e, „assistent-admin istrateur"van de ECA. een halt jaar geleden een uitweg deed zoeken uit de impasse, waarin de produetiviteitsveldtocht was geraakt Joyce ontwikkelde toen een programma, dat in vele opzich ten niet paste bij de Europese ver houdingen en daarom ook scherp werd aangevochten. De Amerikanen zagen de gegrondheid van vele der Europese bezwaren in en lieten der halve Joyce met zijn voorstel, dat onder andere voorzag in directe hulpverlening door de ECA-missies aan de bedrijven in de landen, waar zij werken, vallen. Die hulpverle ning blijft via de regeringen lopen. Maar een idee, het voornaamste eigenlijk, is uit het plan-Joyce door de MSA van de ECA overgenomen. En dat Is de overtuiging, dat op voering van de productiviteit het best wordt gediend, wanneer in de eerste plaats werkgever en werknemer in het betrokken be drijf de vruchten van de inspan ning zullen plukken, al moeten deze zich ook aan het gehele volk kunnen mededelen in de vorm van prijsverlagingen. Dat blijft het thema, waarop men van Ame rikaanse, zijde blijft hameren, en dit komt in de nota, op 24 December aan minister Stikker overhandigd, duidelijk tot uitdrukking, daar daarin gesproken wordt van ..ver vulling van de sociale eisen". Niettemin blijft deze aandrang voor landen als Nederland, waar de sociale en economische politiek de loon-potitiek tot een van haar be langrijkste zuilen heeft, een voor de regering moeilijk verteerbaar punt. Want van deling van het in harde munt uitgedrukte profijt van ver hoging van de productiviteit in een bedrijf of ccn bedrijfstak betekent in feite niets anders dan een pre mie boven het loon, waardoor het zo zorgvuldig uitgebalanceerde loon- stelsel toch weer labiel zou worden. De Nederlandse regering blijft daarom meer heil zien in methoden, die de winst van productiviteits verbetering ten goede doen komen aan het gehele volk, Instede van aan kleine groepen, en bij de uit werking van de overeenkomst, waartoe zij zich thans bereid heeft verklaard, is handhaving van dit standpunt wel te verwachten. En er is reden om aan. te nemen, dat de Haagse M.S.A.-missie by de ont plooiing van haar activiteit de op vattingen der regering zal respec teren, "al zal zij, waar de gelegen heid en de noodzaak daartoe zich voordoet, binnenskamers haar op vattingen wel blijven verdedigen. Zeepost voor Oost, West en emigratielanden DEN HAAG. Met de volgende sche ren kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. .Wülem Ruys" (19 Jan.); Nieuw Guinea, s.s. „Drente" (16 Jan.); Ned. Antillen: m.s. ..Willemstad" <22 Jan.): Suriname: m s. i.Agamemnon" <15 Jan-); Australië en Nieuw Zeeland- vja Engeland (12 Jan Canada: m s. .Black Falcon" (14 Jan.); m.5. „Westerdam" (17 Jan.). UTRECHT In plaats van twee Jaaroeurzen kamen er dit jaar vyf, waarvan een in Rotterdam. Naast de gebruikelijke Voor- en Najaars- beurs, komen er drie gespeciali seerde of vakbeurzen. Er is In ons land een aantal stichtingen ont staan. waarin handel en Industrie samenwerken, die zich de belangen van de vakbeurzen hebben aange trokken. Dit zijn de Ned. Textiel Jaarbeurs, de Stichting Techni- Show, Het Landbouwwerktuig en Vogema. De eerste beurs, van 4—8 Febr. is die voor meubelen en woning textiel. mede georganiseerd in ver band met het 40-jang jubileum van de Centrale Bond van meubel fabrikanten. Hierop vtfgt de Voor- jaarsbeurs van 25 Maart tot 3 April in de gebruikelijke vorm. Van 1—7 Mei wordt tezamen met „Het Landbouwwerktuig" een agrarische beurs gehouden. De oorspronkelijk in de Ahoy-hallen te Rotterdam gedachte tentoonstelling komt te vervallen. Op de Najaarsbeurs van 211 Sept. zal de door het weg vallen van_ de Agrarische Beürs ontstane ruimte worden in beslag genomen door een groep van mid delen. van velerlei aard, om het bedrijfsleven te industrialiseren en de efficiency te verhogen. Ver volgens zal in October te Rotterdam in de Ahoy'-hal- len een gespecialiseerde beurs worden georganiseerd in samen werking met de algemene machine- handel. metaalindustrie en de Vogema, Advertentie 1. M.) Want het waren allen, van hoog tot laag, oud-gediende n van de „Nederland", gepensionneerde ka piteins, stuurlieden, machinisten, maar ook bootsmannen, stokers, hofmeesters, boekhouders, mannen van wel zéér uiteenlopende maat schappelijke „stand", maar die allen, op welKe post zij ook eens geroepen waren, tezamen een rede rij groot hebben gemaakt. DJAKARTA. Mr Sunarjo. de voorzitter van de sectie Buitenlandse Zaken van het Indonesische parlement, is niet optimistisch over de nu beginnende besprekingen tussen Nederland en Indonesië. verklaarde aan Aneta, dat Nederland Nieuw Guinea wil behouden en daartoe even tueel de. Unie opheffen. De besprekingen over de opheffing van de Unie achtte hy echter niet zo gemakkelijk als bier cn daar verwacht wordt. Ingeval van moeilijkheden zou Indonesië zJ. niet moeten aarzelen de Unie eenzijdig op te heffen. Juridisch achtte mr. Sunarjo 2Ulks zonder bezwaar doenlijk en hij achtte voorts zulk een opzegging geheel in overeenstemming met de zelfstandigheidspolitiek van Indone sië. Het argument, dat unilaterale verbreking van de Unie de bespre kingen over Nieuw Guinea zou be moeilijken, achtte hij onjuist. „De besprekingen over Irian zullen tocb wel moeilijk zijn en de moeilijk heden worden door een unilaterale opzegging van de Unie niet ver groot." De .correspondent van „Merdeka" 's-GRAVENHAGE. De rege ring maakt; bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Ko rea is gesneuveld: op 22 Decem ber 1951 de sergeant G. Teunissen, legernummer 240726039, afkomstig uit Band Deng. Hij was ongehuwd en afkomstig; van het regiment Gre nadiers en Jagers. Op 4 Januari ig52 sneuvelde de eerste luitenant J. G. H, Gunning, legernummer 240519011, afkomstig uit Diepenveen. Hij was gehuwd en afkomstig van het regiment Oranje Gelderland. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Nog nooit in de geschiedenis van de Amster damse haven of van welke haven ter wereld ook zal het zijn voorgekomendat ccn groot mailschip vertrok met alleen uit mannen bestaande passagiers. Maar op passagierslijst van het m.s. „johan van Oldenbarnevelt" van de stoomvaart mij. „Nederland"3 die Dinsdag nacht om twee uur van dc Jauahade vertrok en die ruim 900 namen bevatte, kwam geen enkele vrouw voor. Sterker nog: geen van die passagiers hoefde voor dc reis ook maar één cent te betalen! Goed, de „Johan" moest toch varen cn de reis duurde slechts twee dagen. Maar deze grote reünie op zee was dan toch maar uniek. En vraag niet, hoeveel hoofdbre kens het de mensen in het scheep- vaarthuis heeft gekost om deze reis in elkaar te spijkeren. Of ze haar hebben gewaardeerd, deze oud-ge- dienden? Zeelui zijn niet gauw ge wend aan hun gevoelens uiting tf geven. Maar een handdruk zegt vaak meer dan duizend woorden. En de directeuren van de .Neder land", die deze reis meemaakten hebben heel wat van die handen moeten drukken. Ja, de „Johan" moest varen,want het schip ging twee dagen de Noordzee op voor een technische proeftocht. Wanneer u meent, dat dit rijkelijk laat is voor een schil dat al bijna 20 jaar voor d „Nederland" vaart, hebt u groot gelijk. Maar de „johan" van toen is een heel aftder schip geworden. Het schip, dat een grote schoon maak toch dringend nodig had. is verbouwd en definitief emigranten- schip geworden. Terwijl de wind bulderde tegen patrijspoorten en deuren en het schuim af en toe tot op het sloe- pendek spatte, zaten de gepensïon- neerden van de „Nederland" tot laat in de avond te klaverjassen, te kie nen, te schaken, of zij zaten in de bioscoop of" ze deden mee aan een bridgedrive of de hersengymnastiek. En zo af en toe gedurende deze reis werd er via de scheepsomroep at tentie gevraagd voor een korte toe spraak. Laat 900 gepensionneerde zeelui twee dagen op de Noordzee rond dobberen en u hoort meer sterke verhalen, dan Jan de Hartog, Piet Bakker en Johan Fabricius teza men in hun hele leven ooit kunnen opbrengen. Maar de meeste van die verhalen kun je nooit in een krant afdrukken, omdat er doorgaans geen. woord Frans bij is. Verhalen zo in de geest van: rijn we daar goed en wel uit Colombo vertrokken, komt me daar een storm, meneertje, een plens water en de hele ver schansing ligt verkreukeld op dek". „....Zo'n 'echte zuurpruim, die eerste stuur. Ik zeg tegen hem: geef nou die fles sla-olie. want .ie zal zien, dat er bonje komt met die Chinezen. Nee, zegt-ie, ik doe het niet. Maar of ze de machine in de prak lieten draaien... Die ouw© Madura, ach. wat weet jü daarvan? Daar haddan we een bootsman en als die effe dat deed met z'n vingers hc, nou, dan was het al gebeurd in Nederland schrijft, dat de oor- zaak van de plotselinge bereidheid van Nederland om de besprekingen aan te vangen, gezocht moet wor den in de internationale ontwikke ling, waarbij hij verwijst naar de besprekingen tussen president Tru man en Churchill, waarbij ook de verdediging van de Pacific en Zuid- Oost-Azië werd besproken. „Zeker is, dat daarbij ook Irian ter sprake is gekomen en wij kun nen niet ver mis zyn, indien wij het zo stellen, dat het het Witte Huis niet gaat om de vraag, of West-Irian tot Nederland dan wel tot Indonesië behoort, maar wie in staat is Irian te verdedigen bij een eventuele aanval van vijanden van de democratie," aldus het blad. De Lattre de Tassigny, de Fran se Hoge Commissaris en militair commandant in Indo-Chlna, ligt Sn een Partfse kliniek op sterven. De Franse Radio berichtte dat de ge neraal „is opgegeven". Generaal. De Lattre. die „De Franse MacArthur'1 wordt genoemd, heeft onlangs een operatie aan een gezwel ondergaan. Volgens niet be vestigde berichten beeft de generaal de laatste H.H. Sacramenten ont vangen. „Piet Hein" op 18 Januari naar Korea DEN HAAG Hr. Ms torpedo- bootjager «Piet Hein" onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe vertrekt 18 Januari uit Don Helder naar de Koreaanse wateren ter aflossing van Hr. Ms. terpedobootjager „Van Galen". Het schip vaart af om elf uur 's ochtends. WASHINGTON. President Truman heeft toegegeven altijd te hebben gedacht, dat generaal Eisenhower Democraat was. Na hy echter wist dat hij Republikein was, was 2ijn diepe vertrouwen in Eisenhower onveranderd. Truman zei op zijn wekelijkse persconfe rentie dat hij graag zou zien dat ce generaal zijn tegenwoordige positie zou handhaven. Truir.an zou Eisenhower echter niet in_ de weg staan als deze „alle modder en rotte eieren van een politieke campagne" wenste. Truman beloof de voor het begin van het Repu blikeinse Congres, begin Juli, be kend te maken of hij zich al ox niet candidaat zal stellen. LONDEN. De drie grote Wes telijke mogendheden hebben plannen in studie genomen om een gemeen schappelijk commando voor Zuid- Oost Azië te vormen in verband met de steeds toenemende commu nistische dreiging, aldus verluidt in diplomatieke kringen. Het voor naamste doel van het plan is een gemeenschappelijke land-, zee- cn luchtmacht op te bouwen, die in staat zal zijn de Chinezen tegen te houden, wanneer zij een pro- Westers land aan zouden vallen. Volgens welingelichte kringen hebben Churchill en Truman grote aandacht san deze plannen besteed, tijdens hun besprekingen over het Verre Oosten. In dit verband heeft het de aandacht getrokken, dat Churchill generaal sir Gerald Temp- Ier. die reeds als toekomstig com mandant in Malakka is genoemd, plotseling by zich. heeft ontboden. De generaal is per vliegtuig uit En geland naar Ottawa vertrokken. Iedere ware shag-kenner pre fereert IBIS. Want dat is Virginia- die even puur is als de natuur. Ga ook meer van Uw sigaret of pijp genieten. Koop nog vandaag een pakje IBIS, ROTTERDAM. De N.V. Ma. chinejabriek „De Hallandsche UsselP te Oudewatef heeft voor Brazi liaanse rekening een cutterzuiger gebouwddie een lengte heeft van 18.5 meter en een motorvermogen van 380 p.fc. bezit. Het schip is te klein om over zee te waren. Daar om heeft men het zodanig gecon strueerd. dat het geheel in onder delen uit elkaar kan worden ge nomen. Thans is men benig deze in kisten verpakte delen van de cutter zuiger in te laden t» het motor- schip Alioth can Van Kievelt Goudriaan en Co, liggende in de Lekhaven. Op de plaats ccn "bestemming "kan de cutterzuiger als een Meccanodoos in elkaar icorden gezet. Hei schip is bestemd om de hauen van Para- nagua uit te diepen. Is dit werk klaar, dan zal het- vaartuig naar :J£io -de Janeiro -worden gedirigeerd. ROME. - De 73-jarige Enrico de Nicola is Donderdagavond af getreden als voorzitter van de Ita liaanse Senaat. Hij was de eerste president van de Italiaanse repu bliek. Bloedige verkiezingen in Perzië TEHERAN. lis de Noord- Perzische plaats Sjahi kwamen gis teren twee mensen om het leven en werden twintig anderen ge wond tijdens een verkiezingsstrijd. Verwacht wordt, dat, naarmate de verkiezingen voortgang vinden, het bloedvergieten zal toenemen. De buiten de wet gestelde com munistische partij werkt thans on der verschillende mantelorganisa ties en aangenomen wordt, dat de acties van deze partij nog zullen toenemen. Slepers trekken het vlieg kamp- schip Karei ^Doorman de Nicuuie Waterweg uit voor een tocht van drie maanden naar de West-In dische wateren. Advertentie fl MJ Ik waan me zo rijk als een koning «Iet mijn nieuwe twee kamertjes-woning. Voor de sleutel geen geld. Maar wel dient vermeld: Voor de eigenaar Bootz' Tip als beloning. 'n TIP VAN BOOTZ inz.hrH.G.v/d H., Den Haag, ontv. 1 fl. Tip Advertentie (LM.) Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hefe winter to heetten 1 Neem bij de mint»* klacht de «nel werkende,ver zachtende, clijmopleuende, A AKKERS DEN HAAG. De minister president, dr Drees zal, gelijk be kend, hedenavond van Schiphol vertrekken voor zijn on-officieel bezoek aan de Verenigde Staten van Amerika. Op het programma komen o.a. voor een lunch met president Truman en een reis naar Pittsburgh. Dr Drees, die Zaterdag 12 Ja- AMSTERDAM. Dc 48-jarige Amsterdamse kellner J. H. van K. beeft voor de Amsterdamse rechtbank terecht moeten staan, omdat by byna de gehele garderobe van een 31-jarige buffetjuffrouw, met wie hij jaar had samengeleefd, in stukken bad gesneden cn bovendien gepoogd zou hebben haar te doden. Subsidiair was hem poging tot zware mishandeling teil laste gelegd. De verdachte vertelde, dat hij van alles gepoogd had om deze buffetjuffrouw „huiselijk gevoel" hij te brengen. Hy had haar ,an de kleren gezet", maar tenslotte ervaren, dat zij des nachts steeds later thuis kwam en dreigde hem uit haar huis te zetten, wanneer hij hierover ruzie bleef maken Dat laatste had ze inderdaad gedaan. ïn kort geding was ver dachte verboden verder bij de buf fetjuffrouw te komen. Hierover ten zeerste ontstemd had hy, voor hij het huis verliet, haar japonnen, truitjes cn onder goed met een mes vernield. Toen de buffetjuffrouw 's nachts thuis kwam bemerkte rij dat het slot van de deur vernield was. In de kamer zag zij de ravage. On middellijk is zij naar de politie gelopen, doch daar kreeg zy nul op het request Intussen had de kellner die avond in een café acht glaasjes ge never plus een glas bier ge dronken. Zo verklaarde hy „Na sluitingstijd werd ik als het ware weer naar het huis getrokken", vervolgde hy „trad de woning binnen en wachtte daar op de buf fet ïuff rouw Bij haar binnenkomst trok hij een klein aalmesje uit zijn zak en ging haar daarmede te U)f. Een bovenbuurman, die als getuige gehoord werd. vertelde, dat hij met andere huisgenoten op het hulpgeroep van de vrouw naar beneden was gesneld en de vech tenden had gescheiden. De vrouw had elf verwondingen opgelopen en een zenuwschok. Ter zitting zeide rij echter, dat de steekjes van het mes zeer onschul dig waren gebleken, zodat zij er geen enkel nadeel van had onder vonden. De officier achtte poging tot doodslag niet bewezen, wel poging tot zware mishandeling en eiste twee jaar gevangenisstraf met af trek. Verdachte was al eerder we gens vernieling veroordeeld. Advertentie (I.M.J liuari in New York zal aankomen* zal 'n bezoek brengen aan Bridge port, Connecticut, 'n typisch-voor beeld van een kleine Amerikaanse industriestad. Vervolgens zal hij deelnemen aan een lunch met Da vid Dubinsky, voorzitter van de „International Ladies- Garment Worker» Union" en andere leiders van vakverenigingen in New York. Kij zal eveneens een bezoek bren gen aan de afdeling opvoeding en het gezondheidscentrum van deze vakbond. De mimster-president zal verder aanzitten aan een diner van de Nederlandse club in New York en- een bezoek brengen aan burge meester Vincent R. XmpelliterL Ook zal hij deelnemen aan een. ''lunch, aangeboden door de „Ne- therland-America Foundation" en. hij zal de raad voor buitenlandse betrekkingen („Council on foreign, relations") toespreken. In Pittsburgh zal dr Drees en kele staalfabrieken bezoeken, als mede het nationale hoofdkwartier van de „United Steejworkers". In Washington zal dr Drees een bezoek brengen aan president Tru man en aan de minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, en aanzitten aan een lunch met de president en verscheidene leden, van bet kabinet. Dr Drees zal te vens een informeel bezoek bren gen aan het Capitol en aan een militair trainingskamp in de omge ving van Washington. Hij zal ver der een receptie by wonen van de afdeling Washington van de „Ne ther land-America Foundation" en aanzitten aan een diner, dat wordt aangeboden door de Nederlandse ambassadeur, beide te zijner ere. Tenslotte zal dr Drees het diner bijwonen, dat ter gelegenheid van de jaarlijkse toekenning van de Willem de Zwijger-prijs wordt ge geven. De minister-president zal op 24 Januari naar Nederland terugke ren. ceoisnuteco pe8 ute# 73 „De Schelde" repareert de ..Edison Mariner" VUSSnrOSN Het Amerikaan- se s.s. „Edison Manner", dat door een aanvaring met het Engelse s.s. ..Kittywake" op 2 Dec. j.l. in de Wielingen ernstig werd bescha digd. zal niet alleen voorlopig maar thans ook definitief door de Kon. Mij. „De Schelde" warden her steld. Men hoopt met de reparatie van schip en machines in zes we ken gereed te zyn. AXTOON" COOLEN verzamelde een aantat verhalen „Over God en hei ligen, vromer, en zondaars", en bundelde die samen onder de titel „Gouden Le genden". Het werd een afwisselend ge heel; men vindt Oosterse legenden naast verhalen uit de eerste tijden van. het Christendom, episoden vut het Oude- en Nieuwe Testament en ver tellingen van grote schrijvers als An dersen. Tolstoi. Selma Lagertöf. Stijn Streuvels. enz. Ieder, hetzij katholiek of protestant. die de meeslepende, hart verwarmende kracht van religieuze verhalen kan genieten, zal aan dit boek zijn hart ophalen en bewondering heb ber» voor Antoan Coolen. die uit rie welhaast overs tri ende hoeveelheid materiaal op dit bied een zó goede keuze heeft gedaan. Het boek la verlucht met enkele fraaie tekeningen van Karei ThOle en keurig: verzorgd door 3. K. Meutenhotf te Amsterdam. £f 9.50).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3