VOORAL VOOR Geen weldadigheidswerk maar verpozing voor jong en oud ALPHEN 1 Elk mens moet 'n moeder hebben gehad Toneel KELIM MU urn BAAL Kastelein sloeg lastige klant knock out ER GROEIT EEN STAD IN DE STAD s TOEVLUCHT IN PARIJSE VOLKSSTRAAT Rue Mouffetard: centrum van groot sociaal werk Louise Weiss is teleurgesteld De melkboer in Nieuw Zeeland LyaMurris BREIWOL I VEILIG De man viel tegen het biljart en overleed Reddingboot voor 99 personen Psychiater kreeg afwas-loon Twee maanden geëist Elfhonderd arbeiders bouwen aan de kolos van beton en staal, die domineert over alles wat tot dusver gebouwd is Groothandelsgebouw trots van Rotterdam Fotograaf stal camera's Eis: 1 jaar en drie maanden .Zalig Nieuwjaar y rij dag 11 Januari 1952 K weet niet hcevele malen ik my al had voorgenomen naar „La Maison Peur Tous" te gaan, dat zich daar in het midden van die oude overvolle Par ij se volksstraat, de rue Mouffetard, verheft als een baken in zee. Maar telkens wanneer ik er voor bij kwam, was er zoveel anders te zien tussen die oude huizen wier daken aan weerskanten elkander bijna raken, dat ik het bezoek maar weer uitstelde. Nu ik echter zelf uitverkoren ben als bewoonster van de „MoufP, nu behoef ik alleen maar vijf trappen af ,te gaan, en de deur naast myn huis naar binnen te lopen, om eindelijk te zien waarover ik ai zo lang had willen schrijven. „La Maison Pour Tous" verschilt in mets van de huizen in deze straat, het heelt alleen een streek- je verf erbij gekregen. Iedereen kan hier naar binnen gaan, on verschillig politiek- of geloofsover tuiging, Hier wordt geen welda digheidswerk beoefent, maar men streeft voor jong en oud naar een vrije jeugdvorming, en de opzet ervan is het beste te vergelijken met die van de Rotterdamse Mus sen. Kinderen, adolescenten en vol wassenen kunnen zich hier verpo zen en verschillede cursussen vol gen Zo komen er na de school jon gens cn meisjes hun huiswerk ma ken onder toezicht. Zij blijven dan tot de tijd van 't avondeten, lezen en spelen nog wat, en au re- voir, a dematn! Alles onder het wakend oog van de directrice en haar zuster, Marthe en Margue rite Levasseur. Deze twee moedige vrouwen die haar leven voor dit doel geven, zijn vanaf des ochtends negen uur tot bij middernacht op haar post. "Want reeds in de ochtend kan iedereen komen, om welke inlich tingen dan ook. In die tijd wordt ook het eten in het restaurant toe bereid, waarvan studenten en ar beiders een veelvuldig gebruik maken. Voor een contributie van drie honderd francs per jaar kun nen. zij daar voor 135 francs een goed etentje halen, en indien zij willen nog supplementen bijbestel len. Zo verloopt de ochtend met ad ministratieve werkzaamheden. Eén middag per weck houdt een so ciale werkster zitting om gespecia liseerde inlichtingen te geven over ziekenhuizen, kindertoeslag, we- duwenpensioen enz., zodat onno dig gelóop voorkomen wordt. Dan zijn er voorts de cursussen in knippen en naaien, en opvoeding Van de huisvrouw. Er is er één doorlopende, waar een ieder ko men kan. Natuurlijk wordt daar vrolijk misbruik van gemaakt Ach, Madame, hoe moet ik toch die zoom in mijn mantel krijgen? Madame wijst, helpt. En de vraag ster komt nimmer meer terug! Maar daartegenover staat dat er velen ziin die eerst onwennig met de schaar thans haar hele garde robe in elkander zetten. Er wordt goed de hand gehouden aan het bekende gezegde van Rabelais: Fa is ce qua tu veux! (doe wat je ivilt.) En zo doet ook niemand Jets waar hjj geen zin in heeft. Des avonds komt dan de jeugd vanaf zeventien jaar. Zij spelen theater in hun eigen zaal en luis teren naar lezingen over schilder kunst, literatuur, graphologie, psy cho-analyse, enz. door Sartre, Ray mond Queneau, cn nog tientallen andere bekende kunstenaars en fcvelenschappelijken gehouden. Ook worden er tentoonstellingen geor ganiseerd. Zo komen deze jongens sn meisjes, en ook de volwassenen in contact met de andere kant van het leven. Geen moeite wordt er gespaard om hen het beste te ge ven, op welk gebied dan ook. Vanzelfsprekend neemt de sport een grote plaats in. Honderd meter verder dan hun clubhuis hebben de jongens zelf een terrein in or de gebracht, dat daar reeds zes tien jaren ongebruikt lag. Hier ivorden diverse sporten beoefend. In het geheel ontvangt „La Maison Four Tous" een 2.000 be zoekers per weck. waarvan de meesten in bouwvallige huizen wonend, (juist zijn er in de straat weer vijf etages ingezakt!) ervan genieten een poosje door te bren- Nadat Louise Weiss jarenlang de Franse apostel van het feminisme is geweest voor al haar vrouwelijke landgenoten, heeft zij thans toe gegeven dat het verkregen stem recht van de vrouw niet dat re sultaat heeft gehad, wat zij ervan verwacht had. De vrouwen, aldus Louise Wciss, hebben voor het merendeel er geen notie van hoe belangrijk haar stem recht wel is. Dikwijls vragen zij eenvoudigweg aan haar man. vriend oftewel de pastoor, welk hokje zij rood moeten maken en daarmede denken zij dan haar plicht te heb ben gedaan. „Zij hechten te veel belang aan de „man", en dat is de reden waarom zij ook biina nooit co gelukkig zijn als ze wensten on els zii verdienden te ziin. Maar ze lijken wel onverbeterlijk, en ken nen over het algemeen g«?n ander doel dan het huwelijk. Dit is nog Sterker het geval dan in vroegere tijden toen de ouders zich met het rocken van een passende echtgenoot bezig hielden. Nu lopen zij er zelf achter aan, en helaas, het is niet steeds dc weg naar het geluk die Bil volgen. 2c kunnen eenvoudigweg niet meer wachten, ze verliezen haar hoofd en vergeten dat liefde tondcr wijsheid geen liefde is. en wnshetd zonder liefde geen wijs heid". Tussen twee haakjesLouise Weiss is een allercharmantste vrouw! MONIQUE gen in een zonnige en goed ge luchte woning. Vele groepen uit de provincie en het buitenland bezoeken dit buis. Zij nemen con tact op met de Faryzenaars en wisselen van gedachten. In de vacantictiid, trekken groe pen naar buiten toe. Ver gaan naar het zuiden van Frankrijk, Tunis en Marokko. Ook is er een vacantiekolonfe aan het huis ver bonden waar telkens een zeventig tal kinderen heengaat. En een an der vacantieoord is in voorberei ding. Daar zal, zelfs plaats zijn voor gehele gezinnen. Op Kerstmis biedt de jeugd een feest aan aan de oudjes van de rue Mouffetard. ,,0 die rue Mouf fetard!" zegt de Directrice. „Ga bij welke winkelier dan ook naar binnen en de straat is lang om te vragen of ze iets voor ons willen doen, een transport uit voeren, levensmiddelen afstaan, steeds is ja het antwoord". En z'J vertelt verder nog dat het huis be halve van giften en contributies ook nog gelden opbrengt van drie uitverkoopsdagen per jaar, waar voor de jongens en meisjes alles verzamelen zoals postzegels, oude meubels, boeken, tot metalen toe. Ook is er in de Lente een frisse verkoop, namelijk van levensmid delen, ondergoed enz. „Bereikt' U nu alJe vrouwen, ik bedoel ook die heel arme, vervuil de die hier op Zondag op de vlooienmarkt haar lompen verko pen?" „Neen," antwoordt dc di rectrice, „die niet, er moet al een goede kern inzitten om ze te hou den, Wij kunnen de mens wel veranderen maar niet maken' ïk ga nog even naar beneden toe en sta voor „La Maison Pour Tous". Er komen vijftien jongens uit, met rugzakken en bergstok ken bij zich„Waar gaan jul lie naar toe?" vraag ik. „De ber gen in, bij Grenoble." Waar ko men jullie vandaan?,, Uit het noorden van Frankrijk, wij zijn mijnwerkers. We hebben hier in dit gastvrije huis een .paar uur rust gevonden, voor wij de reis verder ondernemen." O, die rue Mouffetard, straat van grauwe ellende en troosteloos heid, van verwaarloosde kinderen, afgetobde moeders en dronken schap. Maar diezelfde straat is dank zij La Mcison Pour Tous ook riik aan vriendschap en ver wachting. ja, door dat huis waar van de bewoner wat neemt, en waaraan hij wat geeft, al naar hij tijd, kracht en lust heeft. JOSEPHA MENDEL5 HET is zonderling om. op een vluchtheuvel staande, te bedenken dat al die mensen stuk voor stuk 's een keer geboren zijn. langer of korter geleden. Alles, wat daar fietst chauffeert, aan de tram hangt of drentelt of uit de bioscoop puilt, ieder van die mensen moet een moeder gehad hebben. Heel gek, da* smds Eva al die myriaden mensen geboren zijn, en dat toch iedere aanstaande moeder denkt dat ze de eerste is. En de enige. Het is niet waar en ze weet dat ook wel met haar verstand, maar toch heeft ze bet ingebouwde gevoel, dat dit nu voor de eerste maal in dc geschiedenis gebeurt. En dat gevoel is normaal, zeggen ze. zoals die rare gevoelens in die tijd normaal zijn. Ze loopt een beet je eenzaam in dat Woud van Ver wachting en er gebeuren de meest wonderlijke dingen, die allemaal blij ken normaal te zijn. Midden in de nacht staat ze op, strompelt naar de keuken en eet beschaamd maar gulzig de hele pot augurken achter elkaar leeg. Onder het koffiemalen blijft ze stokstijf staan en kijkt ge boeid en wazig een uur lang naar een punt in de lege ruimte. Dat is allemaal heel gewoon, zeg gen de vriendinnen, dat hoort erbij. Heb je al nachtmerries? O. nee? Nou. dat komt dan nog wel. En heb je al zin om de kelder trap te gaan dweilen, 's ochtends om vier uur? Ja. dat is normaal. En om alles en alles op stapeltjes te gaan leggen, voorat textiel. Lappen en doeken als maar telkens op nieuwe stapeltjes? Ja hoor, dat klopt! Ze gaat geloven, dat wanneer ze plotseling een staart zou krijgen iedereen om haar heen zou roepen: O. maar dat is zó gewoon! Dan komt onvermijdelijk de ken nis. die zegt: Meid, je moet naar mooie dingen kijken. Naar dat beeldje van de onbekende van de Senne. Kijk daar nou 's iedere dag lang naar. Je kent toch wel dat beeldje van de onbekende van de Senne? Ken je dat niet? Dan zal ik het eens voor je kopen en dan moet je daar naar kijken, dan krijg je een mooie baby! En dus maar nauwgezet kijken naar dc onbekende van de Senne. Maar wat zou er gebeuren, als men in die toestHnd lang ging kijken naar de sidderaal in Artis. Of naar een zeegevecht in 't Rijksmuseum? Dan komt dc vriendin met het Bemoedigend Relaas: Nou, als je krijgt wat mijn zuster gehad heeft. De raadgevingen zijn niet van de lucht en worden steeds opgewonde ner, naarmate het ogenblik nadert dat de luiers, de wieg en de ver pleegster ter sprake komen, En nu, op de vluchtheuvel staan de. te bedenken dat al die mensen moeders hadden die dit allemaal te zijner tijd te horen hebben gekre gen. Alleen, als men de menigte 'nauwlettend gadeslaat., niet al die moeders hebben lang genoeg naar dc onbekende van de Senne geke ken, vermoed ik.... En te lang naar de sidderaal. ANNIE M. G. SCHMIDT. U moet niet denken, dat alleen in Nederland de melkboer „aan de deur" komt. Neemt u nou Nieuw- Zeeland eens, het land waarheen zoveel Nederlanders tegenwoordig emigreren. Daar is de melkvoor- zienmg overal in handen van een City Milk Department, En alle da gen, ook Zondags, maken de melk wagens 's morgens hun rit door de wijken van de stad. Elk huis heeft aan de straat een ..melkkastje*', waarin de huisvrouw de avond te voren de lege flessen heeft gezet. In elke fles heeft 2e een munt ge daan. om de volle, waarvoor de melkboer ze verwisselt te betalen. OMDAT we opeens een foto moe ten hebtrsn van dikke zusje en er sinds jaren peen een gemaakt is» zeg ik tegen zoontje: Vraag jij es aan de vader van je vriendje". De middag daarop is het voor el kaar, de vader stapt naar innen, 't vriendje volgt hem op de voet. Dikke zusje tn d'er nieuwe jurk met de rode broek erbij, is prompt in alle staten. Ze rent m 't rond alsof ze toverpilien heeft gegeten. Maar als ze op de bank wordt neer- gezet om te poseren, verstart ze op slag. Ze zit daar opgeprikt met Pietje in d'er armen, precies een kind van houtAls het gemartel tenslotte voorbij is, mag het vriend je blijven spelen. „Ca fijn naar buiten," praat ik. „Leuk, met de bal.,.." Want ik geloof het nou wel. Maar na een poos, uit de keuken in de kamer komend, stuit ik op de tafel. Die staat vlak voor de deur. Erop zit zoontje met een oude ijs muts op z'n haar en gewikkeld in een gestreept gordijn. Naast hem, dikke zusje, versierd met 'n zwan lor. Tussen hen in staat m'n schou dertas. Achter twee stoelen hurkt vriendje, kij heeft een krant voor z'n gezicht, vastgebonden met een touw. „Wat is dat hier," roep ik. Maar toontje sist vermanend, „ZittenMam, toneel...." Tegelijk wiegt fcy zacht jes heen en weer en maakt klak kende geluidenalsof de tafel ge trokken wordt door ezn paard. En dat is niet zo ver mis, mant: „Ha," gromt het achter de krant. „Ik ben een rover. Ha, daar komt de wagen van de rijkaardKjjjk, daar staat z'n geld." Aai, ooei, daf is van mij." Kermend schiet hij toegrijpt, sjort en holt loeiend met de tas de deur uit. Meteen begint dikke zusje luid en hevig te piepen, Samen met zoontje, maar bv dat kleine verschrikte wijf je is het écht. Ze houdt niet op, zelfs niet als het vriendje in z'n dubbelrol, nu met bloot gezicht, op komt als de dappere ridder, die de rover de buit heeft ontworsteld. Ze piept maar door en oertooest het gelukkige slot. Gedurende 14 dagen 10% KORTING op alle WA LA corsetten, behas, gaines en baleintoze corsetten Kom bjj ons passen wat U nodig hebt ter ver betering van uw figuur. WALA-HUIS Noordsingel 39 DE KROON Schiecfamseiueg 25 Zwartjanstrcat 14 Beijerlandselaan 53 Fleituveg I PLASTIC MASKER Alle noodzakelijke verzor ging om er permanent ge soigneerd uit te zien, krygt U m ons Amer. behande lingssysteem. Vraagt vrij blijvend i nlie",tingen S CHO ONKEIDSINSTITUUT „BEAUTY CULTURE" Mevr. Jeanne Klarenbeek— Bakkes, Med. gcd. schoon heidsspecialiste BERGWEG 49 A, Tel. 81ST1 (geen winkel) Bovenhuis» Lagere prtfsen Htisqvarna Handnaaimarftinef233. Zigzag, elvc., draagbaar in koffer naar keuze -ƒ555.' machine... 20 xertfhiUende better k irtgen. J3IJV DAM'» Xaainttw.hinehandel Vierambachtsstraat 67 - Tel. 52116 Rotterdam. Beyertandselaan 184 Alles op 't gebied van TAFELZILVER in echt zilver en pleet ONZE SPECIALITEIT IMITATIE FAUTEUILS CompL woninginrichting Walenburgerweg 1, teL 42390 HIÏIEMi V. OLDENBARNEVEiDTSTRAAT S Lil U IU ill 51 h COOL5INGEL TEL 26552 Door tijdige Inkoop nog grote collectie LONT MANTELS SPECIALE RECLAME 1200 paar extra fijne Dameskousen mei min^sring von f 2.75 jS|lj VOOR 1.98 JACOB CATS5TR. 86 STADHOUDER SW.133 t&Suiïeeiüèk DAMES! "Wij zijn gespecialiseerd op het gebied van DAMESMODE! tr kunt keus maken uit een ongeëvenaarde «or- tenng moderne Zijden en wonen stoffen Garneringen Naaistersfonmlturen. Handschoenen Kousen A Shawl j enx. enz. DAMESMODEMAGAZIJN M. DOORNINK 3e Pïjnackerstr. 9, tel. 435 28 I Plemweg 222 TeL T9024 BALANS-OPRUIMING restanten FFW Inlichtingen over deze rubriek: Telefoon 25430 BIJ TELEFOON: 280 2 5 26689 OOSTZEEDIJK 206 J „Hou op," gilt zoontje, 't is uit." ,,Hou op. .Als dat niet helpt, trek ik haar het toneel af. Op m'n schoot zit ze met dichte natte oogjes na te zuch ten ais een mis tukte diva. „Ze snapte 't niet." praat zoontje duidclyk gegeneerd. „Ze snapte geeneens dat jy het icas." En dat vriendje, mild als een toe gejuicht acteur ..'t Kan nog wet ko men, joh. Ze heeft nog zoveel jaren voor de rug." BIBEB „V hebt eigen rechter gespeeld en dat mag- niet. U had de man door de politie Uw café uit kunnen laten zetten. Of V had, toen U zag, dat de man dronken werd, hem geen spiritualiën meer moeten schenken. Het gaat maar 'niet aan. iemand, die te veel aan Bacchus heeft geofferd en een beetje ruzie gaat zoeken, een paar klappen In bet gezicht te geven. Bovendien zijn die klappen er de oorzaak van geweest, dat de man knock out ging, met ztfn hoofd tegen de punt van het biljart sloeg, bewusteloos raakte en de vol gende dag overleed. Daarom eis ik tegen U wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbende, twee maanden gevangenisstraf." Aldus sprak gis termiddag tijdens de zitting van de arrondissementsrechtbank, de Officier van Justitie, mr. dr. M. S. v. Oosten, tot de 32-jarige caféhouder A. W. C. K. uit Rotterdam. F. ging gelijk groggy, sloeg eerst met rijn hoofd tegen de punt van het biljart en daarna tegen ce "grond. De volgende dag overleed de man. Dr J. Z., die een nauwkeurig Dr, Franklin een psychiater in De troit, had bij de rechtbank tegen een auto-bestuurder een ©is ingediend van 250 dollar voor het doen van de vaat (hetgeen hem in totaal op 25 uren kwam te staan), zolang zijn vrouw die bij een aanrijding was gewond het bed moest houden. De verdediging van de tegenpartij argumenteerde, dat het afwassen van de vaat «n echtelijke pbcht is. die iedere man op zich neemt als hij trouwt. Maar de rech ter besliste, dat hoewel de dokter geen recht had op een beroepsma tig salaris hij een schadever goeding zou krijgen van een dollar per uur, zijnde het loon, dat een dienst bode zou ver dienen! Limburg na vierenhalf jaar weer thuis Na een afwezigheid van ruim vierenhalf jaar wordt het ss „Lim burg" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd; onvoorziene omstan digheden voorbehouden, morgen middag omstreeks vijf uur aan de Lloydkade te Rotterdam terugver wacht. Op 21 Juli van het vorige jaar. 's middags om half vier, was een zekere g. P. het café van R- bin nengekomen. 's Avonds om half tien was de man er nog. In die tussenliggende tijd had hij heel wat bier en jenever gedronken. „Hij kon wel een liter hebben." verklaarde verdachte. In zijn be- ^nevelde toestand kreeg P ruzie traet de kastelein, omdat die hem er aan herinnerde, dat er nog een oude schuld stond, en dat hij die middag voor 3.S5 had uitgedron ken. Of hij eerst maar eens wilde betalen. Met deze affaire zou zich nog een niet al te brandschone klant hebben bemoeid en het ge- 'olg was, dat de kastelein achter Onder de passagiers bevinden zich de overste Ch. L. Maarsman en de heer M. Wimands, directeur van het „Grand Hotel" in Maltas- j de "tapkast vandaan kwam en P. sar. enkele slagen in het gezicht gaf. HET gaat vreemd toe in onze stad, vreemd cn fasci- niet minder. Wanneer u de ondergrondse garage (plaats nerend. .Vreemd als men wordt bevangen door voor 400 auto's) binnenwandelt, dc ingang heeft iets weg' de associatie aan. vroeger dagen; fascinerend als men yan een geopende muil die u opslokt, dan voelt u zich ziet welke perspectieven de veranderingen door het opeens, nog meer dan daarbuiten, een akelig klein we- bombardement hebben geopend. Neem nu eens ons zentje, een aardwurm die verloren gaat in de ruimte Groothandelsgebouw! Daar staat het dan, geboren uit onder de gewelven. De lucht trilt van de geluiden, een droom, als een enorme klomp staal en beton op het Hamerslagen, het dreunen van een electrische boor, terrein van de oude diergaarde, imponerend door zijn schorre stemmen, die soms een echo veroorzaken. Een afmetingen, dominerend over alles wat reeds gebouwd overal blijken opeens mensen te zijn, die op de een of is en wat nog gebauwd zal worden. Het moderne Bouw- andere wijze iets met dat reusachtige gebouw te maken centrum lijkt een nietige paddenstoel, het station D.P. hebben, bedrijvig bezig zijn of alleen maar rondlopen, ccn armzalige negorij Waar vroeger het lommer van Elfhonderd bouwvakarbeiders vinden er dagehjk werk, een klein leger dat zich in deze bijenkorf heeft verspreid en waarbij zich in de loop der laat ste maanden andere hand- en vakarbeiders hebben gevoegd. Van de kelder tot de zevende étage kunt u ze vinden en als u Wij weten het niet. Slechte jaren vervagen snel. boze geen zin hebt om trappen te lopen, neemt u de lift die critiek smoort zodra resultaten zichtbaar worden. Het u in een ommezien naar de hoogste verdieping brengt. Groothandelsgebouw is zo'n resultaat Stad in de stad. Van boven naar beneden gaat het inderdaad makkehj- noemt men het weieens en terecht. Straks, als het is ker. U loopt en u loopt door de eindeloze gangen, waar- voltooid en dit kan zowel in Mei als in Augustus zijn, over zich soms als enorme slangen electrische kabels insiders zijn op dit punt erg voorzichtig, zullen 5000 slingeren, gaaf voor de verandering over de galerij langs mensen daar hun brood verdienen, Iedere dag brengt de binnenplaatsen, van voor naar achter en omgekeerd, ons Ihans een stukje nader tot het ogenblik der fees- daalt weer een trap af naar een verdieping Jager en be tel ijke opening; iedere maand zijn er weer zoveel fir- Sint dan opnieuw. Zo kunt u eindeloos doorgaan, want ma's toegetreden tot de grote familie van groothaade- overal is wei iets te beleven en overal is wel iets te zien. laren, die tenslotte het gebouw gezamenlijk in bezit zal En als u er uren heeft gewandeld, erkent u grif dat dit nemen. De opening, de officiële wel te verstaan, wordt Groothandelsgebouw een stad in de stad is. Daarom is een grandioos feest, dat misschien wel een week lang het ook niet mogelijk om In enkele woorden te vertellen zal duren, een feest van en voor alle stadgenoten, omdat wat wy allemaal aan indrukken hebben opgedaan, wat het Groothandelsgebouw, meer dar» enig ander gebouw, ons het meest heeft getroffen en waarom wij zo'n trots de gehele stad toebehoort. gevoel hebben gekregen dat dit gebouw in onze stad Tot nu toe heeft u de kolos waarschijnlijk alleen van werkelijkheid Baat worden en het voor een deel de buitenkant gezien, staande öp het Weena, die immen- reeds is. sc Boulevard, breder dan de Parljse Champs Elysée. Daarvoor hebben wij" even de tijd nodig. Vandaag Daaraan hoeft u niet te twijfelen, men heeft het voor zijn wij gestart; volgende week gaan wy verder. Mogen alle zekerheid nagemeten! Het gebouw moge van bui- wy u uitnodigen op onze tocht? U zult er, evenmin als ten gezien indrukwekkend zijn, van binnen is het dat wij, spijt van hebben. de dierentuin zijn schaduwen uitstrekte en de wilde beesten in hun hokken heen on weer sjok ten, heeft zich na enkele javen woestenij plotseling een wonder voltrokken. Heeft het kort of lang geduurd? sectie-onderzoek had kwam tot de conclusie, dat het slachtoffer enkele zware slagen in het gezicht moet hebben gehad, te gen de buik moet zijn getrapt en dat er bovendien wurgingshande lingen moeten hebben plaats ge had. Dit minutieuze rapport licht te de arts als getujge-deskundige voor de rechtbank gistermiddag nader toe en hij bleef bij rijn ver klaringen. Vier getuigen, die tij dens deze „troubles" in het café waren geweest, verklaarden, dat zy niet hadden gezien, dat P. door iemand was geschopt of bij de keel gegrepen. Wel zei één van deze getuigen, dat een café-bezoe ker het slachtoffer had geprobeerd op te tillen. On verzoek van de president reconstrueerde de getui ge deze handelingen, waarbij één van de wachtmeesters van de par ketwacht op dc grond moest gaan liggen en als slachtoffer moest fungeren. Doch deze behandeling kon zeker niet de gevolgen heb ben. die de dokter op het stoffelijk overschot had aangetroffen. Daar was een ieder het over eens. „Met dat al. zal het overlijden van G. P. altijd wel een duistere zaak blijven." Zo concludeerde de Officier. Uitspraak over 14 dagen. MIDDELBURGDezer dagen werd in Nederland een proef ge nomen met een model van de red dingboten voor het nieuwe passa giersschip van de ZwedenAme- rikalijn, dat te Vlissingen in aan- bouw. is. -De rederij-jheeft name lijk bepaald, dat deze redding boten in ieder geval ruim moeten i zijn ex» ruimschoots moeten vol doen aan de algemene bepalingen van het internationaal verdrag voor de beveiliging van mensen levens .op zee. Het varend reddingsmaterieel wordt gevormd door acht met de hand voortbewogen schroefred- 'dingboten voor 99 personen, vier motorsloepen voor passagiers, twee motorreddingboten met radiatelegraaf-uitrustin? en twee boten voor gebruik in noodge vallen- Naar aanleiding hiervan, heeft de Kon. Mij. De Schelde ia haar lichtmctaalfabriek te Dor drecht op ware grootte een half- t model van een lichtmetalen red- verricht! j dingboot voor S9 personen ge bouwd. De bedoeling was in de praktijk aan te tonen, dat de af metingen voldeden aan de eisen van de scheepvaartinspectie eti van de rederij. Uit de proef bleek, dat de reddingboot ruimschoot» plaats biedt aan het berekend» aantal van 99 personen. In tranen barstte gistermiddag de 23-jarige fotograaf A. W. M. uit Rotterdam uit, toen hö een jaar en drie maanden met aftrek tegen rich had horen eisen. M. had bij een fotohandel drie klein beeld-camera's ontvreemd, die een gezamenlijke waarde had den van f 2000,De spikplmter- nicuwe camera's lagen als bewijs materiaal gistermiddag tijdens de zitting van de arrondissements rechtbank op de tafel van de pre sident. Hevig snikkend vertelde hij tegen de president, dat hij nog nooit met de justitie in aanraking was geweest en van de diefstal reuze spijt had. De straf, die de Officier van Justitie tegen hem had geëist, was hem hevig tegen gevallen. „Ik had gedacht dat die maanden voorarrest voldoende waren. Daarom roep ik nu de de mentie van de rechtbank in" vroeg M. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Advertentie (LU.) Laaiende Pija :¥sa Zunrbrand ep de msaf een kwelling nor reien. Maar talloze lijders aan 'brandend maag zuur wapenen zich daar tegen met DtgestLE Bennie. Een prettige afdoend* remedie: één of twee Pennies laten smelten op de tong. dadelijk na tafeL Dan van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde te der een Bennies WJ zich te steken, als 't niet voor eigen ge bruik is. dan voor een disgenoot, want o zo velen lijden aan deze pijnlijk» angstaanjagende kwaal. ROK geeft Italiaans opera-concert In het kader van de hulpverlfr» ning aan de slachtoffers van de watersnood in Italië zullen door het Rotterdams Opera Koor op Donderdag en Vrijdag 14 en 15 Februari a.s. Italiaanse ojiera con certen. worden gegeven in de Bi— vïerahal. Belangloze medewerking werd reeds toegezegd door de beroem de Italiaanse sopraan Sara Scuderi en de Lyrische tenor Nino Adami, die reeds vorig jaar by het R.O.K. grote successen oogstte. »r (Van onze correspondent) ROERMOND. Twee mannen hebben rich uitgegeven voor werk lieden van de Gemeentereinigings- aienst er» na Nieuwjaar aan verschil- tenae huizon aangebeld, waarbij ze tegen het dienstmeisje of de me vrouw die open. deed zeiden: „Wij rijn van de assenwagnn en wensen u een zalig Nieuwjaar". Aangezien het in Roermond ge woonte is dat werklieden van deze dienst na de jaarwisseling een fooi tje krijgen van de burgerij, ontvingen rij het douceurtje. Toen de mannen van de Gemeentereiniging kwamen, hoorden ze, dat men hen* was voor- geweest. Het tweetal had een flink bedrag bij elkaar „gebeid". Zij wa ren er twee dagen dronken van ge weest en hadden bovendien nog een bedrag van 25 gulden over. De man nen werden aangehouden verdacht van oplichting.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5