Bezuiniging is voor ziekenfondsen slechts tijdelijke oplossing Oud-verpleegsters in benarde situatie Mazelen Les Paul 'en Mary Ford Hoe lang duren thans de herhalingsoefeningen? V. Estafette-lopers bij jarige prinses „NV Vlotbouw" was niet vlot van betalen r Close Üp van Bezwaren tegen betaling van eerste doktersvisite MATRASSEN Kamer teleurgesteld over verdrag met Japan Millioen ton staal uit Amerika naar Engeland Erefonds gaat actie voeren voor financiële tegemoetkoming Opa Klijzing bijna wereldkampioen pijproken Aannemer-fantast sloeg goede munt uit woningnood in West Brabant Wapenzending naar Nw Guinea normale aanvulling Reisbeurzen voor letterkundigen Commissaris voor de emigratie naar Australië -"A Zaterdag 19 Januari 1952 3 Het ïs alleen, die vrijwillig of verplicht, als direct of indirect verzekerde bij een ziekenfonds zijn aangesloten en dat zijn in ons land niet minder dan 7.3 millioen mensen de laatste weken, duidelijk geworden, dat het ernst is met de bezuinigin gen op de kosten van de ziekenfondsverzekering,. Bet tekort op de verplichte verzekering wardt voor 1952 geraamd op 41.5 millioen. njt wordt gedekt door drie verschillende middelen: Verhoging van de premie voor de verplicht verzekerden, van 3.6% tot 3.8% van het loon zal 10 millioen opleveren. O Door bezuiniging op de verstrekkingen van dc fondsen hoopt men 11.5 millioen te besparen. 3 Het resterende tekort van 20 millioen zal gedekt worden uit het Vcr- evenlngsfonds. De Ziekenfondsraad had een aantal bezuinigingsvoorstellen ont worpen. die tezamen 13.5 mil lioen moesten opbrengen. Ten dele zijn deze reeds ingevoerd, terwyl de resterende waarschijn lijk binnenkort van kracht zullen worden, met éen belangrijke uit zondering, maar daarover later. Het zijn de volgendei 1. Verboging van de bijdragen van cle verzekerden voor ziekenvervoer Geraamde opbrengst f 700.000 2. Afschaffing van de overlijdens uitkering 600 000. 3. In bepaalde gevallen verhoging m de bijbetaling voor tandheel kundige hulp. en verhoging van de bijbetsling voor kunstgebitten en protheses f 1.2 millioen. 5. Afschaffing van de tegemoet koming voor kleinere kunst- en hulpmiddelen als brilleglazen, steunzolen en breukbanden 2 millioen. 6. Het niet meer op ziekenfonds- Tot voor enkele jaren bad de verplichte verzekering n.l. ieder jaar vrij belangrijke overschotten, die in dit fonds zijn gestort Di" fonds wordt nu aangesproken Het is echter duidelijk dat dit een middel is, dat maar enkele jaren kan worden gebruikt. Bovendien mag men daar zeker niet zolang mee doorgaan, dat het fonds ge heel is uitgeput. In de eerste plaats wordt dit fonds gebruikt voor de zgn vóór-financiering de premie-inkomsten komen vaak ■vrij Iaat binnen, terwijl de uit gaven direct moeten worden ge daan terwijl bovendien de ren te van de verzamelde gelden in het Fraeventiefonds worden ge stort Zou bet Vereveningsfonds verdwijnen, dan zou het Praeven- tiefonds dus van inkomsten wor den beroofd. De regering heeft geen geld voor subsidiering van de verplich te verzekering dus de verze kerden moeten het beialen. Want het is duidelijk, dat bezui niging op de verstrekkingen niets anders Is dan een indirecte vorm van premieverhoging. Het ver schil is alleen, dat een hogere premie moet worden opgebracht door alle verplicht verzekerden en door de werkgevers, terwijl een bezuiniging op de verstrekkingen ten laste komt van dat deel van de verplicht verzekerden, dat met ziekte heeft te kampen. Een verhoging van de premie voor de verplichte verzekering met een tiende procent van het loon levert vijf millioen op (En we herhalen het nog eens, dat be drag wordt, door werkgevers en werknemers tezamen betaald). Jaren lang heeft die premie 4% bedragen, tot men in 1947 en 1948, toen steeds grote overschotten werden gekweekt, overgegaan is tot verlaging, eerst 3.8%, later tot 3.6%. Wij zijn dus weer terugge keerd tot 3-8%. Het js niet de Ziekenfondsraad, die allereerst advies heeft moeten uitbrengen over bezuinigingen bü de ziekenfondsen, maar de Sociaal Economische Raad, -aan wie deze kwestie vervolgens werd voorge legd, die tot deze, ongetwijfeld bescheiden verhoging heeft beslo ten. In ziekenfandskringen had men zelfs wel graag gezien, dat de S.E.R. nog verder was ge gaan, tot 4%, maar men heeft er begrip voor, dat deze kwes tie in verband met het gehele loon- en prijsbeleid moest wor den bezien. Ook de aanstaande invoering van de Werkloos heidswet, die een aanmerkelijke verzwaring van de sociale las ten zal betekenen, moest in de zen wel een woordje meespre ken. een aantal eenvoudige geneesmid delen, die normaal in iedere huis apotheek aanwezig zijn. (Boorwa ter, watten, vaseline e.d.) Ge schatte bezuiniging 2.7 millioen. 7. Op de beheerskosten van dc ziekenfondsen kan nog 500.000 worden bezuinigd. En ten- slotte heeft de Zieken fondsraad nog een voorstel ge daan, waarmee de S.E.R. zich voorlopig niet kon verenigen, nl betaling door de verzekerden van 1 voor iedere verwijskaart naar een specialist. De opbrengst daar van was geraamd op 1,5 mil lioen. De SJE.R. voelde niet veel voor deze bijbetaling, maar kwam met het voorstel de verzekerden iets te laten betalen voor een eerste doktersvisite en een eerste recept per ziektegeval. Overigens werd daarbij wel opgemerkt, dat een dergelijk ingrijpende maatregel tezamen met de kwestie van de honoraria van de medewerkers der fondsen moest worden beke ken. ONTSTEMMING In zïekenfondskringen heerst vrij ernstige ontstemming over dit voorstel, dat het advies van de Ziekenfondsraad doorkruist. Uit medische overwegingen acht men het eerste bezoek aan de huisarts af te remmen. Bovendien zou een dergelijke maatregel mensen, die veel met ziekte hebben te kampen extra zwaar treffen. ,,Dc gezond heidszorg gaat de verkeerde kant op wanneer hij geheel door so ciaal-economische overwegingen wordt beheerst", zo meent men. Daar komt nog bij, dat admini stratief de bijbetaling voor d< verwijskaart veel eenvoudiger uitvoerbaar en controleerbaar is clan de betaling voor een eerste recept verkrijgbaar stellen van bezoek aan de huisarts. (Advertentie 1. M.) het verend binnen werk, maar ook deklaag OHVERSLIiTBAAR SëSA FABR. ALMELO {.Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vrtf algemeen wordt in het voorlopig verslag der Tweede. Kamer over het wetsont werp tot goedkeuring van het op 8 September 1951 te San Francisco gesloten vredesverdrag met Japan uiting gegeven aan gevoelens van onbehagen met betrekking tot de hy de voorbereiding en het tot stand brengen van dit verdrag ge volge procedure. Men waardeerde het streven der Regering om de Nederlandse be langen veilig te stellen, al is haar dit slechts ten dele gelukt. Over wegingen van intern-politieke aard hebban de Verenigde Staten van Amerika er toe gebracht bü de voorbereiding van dit vredesver drag een procedure te volgen, die weinig bevredigend mag worden genoemd. Met name ons land heeft in deze oorlog met Japan bijzonder grote offers gebracht ean mensen en goe deren., De destijds gemanifesteerde trouw en voortvarendheid hebben echter, naar het lijkt, in het kleine kamp der vredemakers weinig waarde ring gevonden. Het is zwaar dit te moeten erkennen, zo zegt het ver slag. Ondanks de bezwaren verklaar den vele leden zich bereid aan de goedkeuring van dit verdrag mede ïe werken. r WASHINGTON. Bakens een hier gesloten overeenkomst tussen minister Acheson en de Britse am bassadeur sir Oliver Franks zullen de Ver. Staten Engeland, in 1952 een millioen ton staal leveren Deze overeenkomst is gelijktijdig door president Truman en mtuis- ter~president Churchill bekend ge maakt De overeenkomst omvat alumi nium- en tinleveringen door Enge land aan de V.S. De te leveren hoeveelheid maakt nog geen één procent uit van de totale Amerikaanse produc tie. Engeland zal 25.000 ton, alumi nium leveren en 20.000 ton tin. (Van onze Haagse redactie) Het schema voor de herhalingsoefeningen van de strijdkrachten te velde, zal er dit jaar als volgt uitzien; Strijdkrachten te velde: Tijd van opkomst Staven enzstaf legerkorps, staven 2e en 3e divisie, staven 21e. 22e, en 31e regt. gevechtsgroep, verbindingsafde- Jingen 2e en 3e divisie, stafcompagnie 2e divisie .stafcompagnie 21e, 22e, en 31e regt. gevechtsgroep, andere stafs onderdelen 2e en 3e divisie r,egDrkorpseeniieden Ie divisie Bataljon zware tanks - 2e divisie 21e regt gevechtsgroep 22e regt. gevechtsgroep 23e regt. gevechtsgroep eskadrons z 3e divisie Sept./Oct. BO 43 Sept./Oct, 40 30 15/10—15/12 55 55 Sept./Oct. 54 37 Sept./Oot. 54 37 Sept.(Oct. 60 43 Aug,/Sept./ Oct. 65 85 Febr /Mrt. en septyoct. 85 85 Sept./Oct. 47 30 De oefenperiode van 85 dagen voor de eskadrons zware tanks van de tweede divisie wordt in twee delen .gesplitst van onderscheidenlijk 55 dagen (opleiding) in FebruariMaart en 30 dagen Co'efeningen in groot verband). Het schema voor de herhalingsoefeningen voor de territoriale troepen heeft het volgende beeld: v Territoriale troepen Infanterie Tijd van Duur (In. dagen) opkomst leader troep Regimentsstaven, regt. stafcompag nieën, regt, verzorgingscompagnieën, regt. geneeskundige comp.. batabons- etaven, hataljonsstafcompagnteën 15/331/7 20 13 Bataljonskafler 15/3—31/7 nog niet vastgesteld Bataljons, uitsluitend van het 91e regt. infanterie 15/3—31/7 27 20 Luchtdo elartUlerle Afdelingen lichte luchtdoelartillerie Mrt./Nov 27 13 Andere onderdelen Zware mortier compagnieën Mrt./Nov. 40 40 A.A.T.-compagnleen Mrt./Nov. 3 3 Enkele infanterie-compagnieën worden in een, speciale cursus omge vormd tot zware mortiercompagnieën. Het personeel van enkele AA.T.-onderdelen wordt opgeroepen voor technische controle. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Naar aanleiding van het feit, dat eGn aantal oud- verpleegsters in zeer moeilijke, soms zelfs behoeftige omstandigheden leeft is onlangs een „Erefonds oud-verpleegsters" gevormd, dat binnenkort door de oprichting van een stichting een meer vaste basis zal krijgen. Het initia tief daartoe is genomen door de Nederlandse Bond voor Ziekenverpleging, die zich echter wenst terug te trekken, zodat deze actie kan worden gevoerd door alle verenigingen, die zich op bet terrein van de ziekenverpleging gezamenlijk bewegen, ten behoeve van de verpleegsters. Het gaat hier nm een betrekke lijk kleine groe" "00 tot 1000 oud- verpleegsters, cue voor het meren deel nog niet oud genoeg zijn om uitkering te krijgen krachtens de Noodwet-Drees, maar te oud zijn om te werken (een verpleegster moet in het algemeen met 55 jaar de arbeid neerleggen). De zusters, die niet in overheidsziekenhuizen, maar „particulier'" hebben gewerkt, hebben in het gunstigste geval een pensioen, dat te klein is om van rond te komen. Het is de bedoeling uit het ere fonds deze vrouwen een jaarlijkse tegemoetkoming te geven van ƒ100 500. Volgens berekeningen zal djiarvoor per jaar ƒ250,000 nodig zijn. Deze steun zal geruime tijd moeten worden verleend, er wordt zelfs een periode van dertig jaar genoemd. Nog altijd^ ontbreekt nl. een voor alle verpleegsters geldende pensioenregeling en de f man dele vooruitzichten voor vele zusters die binnenkort aan hun pensioen toe komen zijn benard. Alleen voor de wijkverpleegsters is de situatie gun stiger, aangezien het Pensioenfonds voor Volksgezondheid en Maat schappelijk Werk voor hen bedryfs- pensioen is. Het is de-bedoeling de actie^o- veel mogelijk plaatselijk te "doen voeren door comïté's, die hetzij in PURMEREND. De Purmerender pijprokersclub „De Gheseilige Damp kring" heeft uit Amerika de mede deling gekregen, dat haar oudste lid (opa) K. Kbjzing nr 2 is geplaatst op de internationale ranglijst. Wereldkampioen pijproker is een zekere mr Spaniola (Ver. St.), die 2Vz gram tabak oprookte in 88 mm. 2 sec. Opa Klïjzmg deed op een on langs gehouden wedstrijd over een zelfde hoeveelheid tabak 66 minuten 29 sec. Opa is thans in training om de wereldkampioen bij een volgende gelegenheid „knock out" ie roken. Telefoonverkeer met Australië uitgebreid DEN HAAG Met ingang van 21 Januari as. zal het telefoonver keer tussen Nederland en Australië worden uitgebreid tot de Marshall eilanden, Brits Nieuw Guinea en Papoea. De dienst is geopend op werk dagen van 0900—11,00 Ned. tijd. Bereikbaar zijn: op de Marshall eilanden; Nauru; op Brits Nieuw Guinea: Rabaul; op Papoea: Port Moresby, Van onze Gooise correspondent) SOESTDIJKOtn tien minuten voor vijf holde de negentienjarige Henk Stunnenberg, van de zee vaartschool „Abel Tasman" uit Del/zijl Vrijdagmid dag de paleistuin binnen, ,}lk'begrijp er niets van," zei de eerste officier van de „Abel Tasman", F. H. van Duim. „Ik heb alle klokken onderweg gecontro leerd opdat de oorkonde door onze estafette klok slag vijf uur zou worden binnengebracht en nu zijn we nog tiert minuten te vroeg. Vannacht ben ik ccn half uur achter geraaktmaar in Hoevelaken was ifc weer een uur voor." ma en N. v. d. Heuvel. Die Diezelfde Stunr.enberg oorkonde werd getekend was dan tenslotte de enige, door de tekenleraar van de die bij de officiële over- HBS in Appingedam, de handïging van de oorkon- heer B. Hoving, en gaf op de in bet paleis met te- bijzondere wijze de hand genwoerdip was. Zo gaat tussen Prinses Margriet en dat soms. „Ik kan toch ze- de koopvaardij weer. Voorts ker zo In mijn trainings- hadden alle jongens van pak niet naar binnen?" de zeevaartschool hun vond h«. handtekening er op gezet. Hij zal wel van zijn col- Het was ten paleize weer lega's hebben gehoord, dat een echt huiselijk tafreei- koningln Juliana verschil- tje. Prinses Margriet vond lende malen uitgerekend het kennelijk vreemd, dat naar hèm, degene, die het haar op Vrijdag al een ca- laatste traject had af ge- deau (en een mooi bouquet legd, informeerde. bloemen) werd overhan- Nu werd de oorkonde in digd, terwijl ze toch pas de ontvangstsalon ten pa- Zaterdag jarig is! Ook vond leize overhandigd door de ze het, op z'n zachtst uit- drie voor Henk Stunnen- gedrukt typisch, dat ver- 'Delfzijl naar paleis Soest- berg lopende adspirant- schillende jongens *s nachts dijk op verzoek van de Ko- koopvaardij-officieren: door de sneeuw gehold ningin even binnenkwa- Dick Snel van wie deze hadden terwijl zij overdag men. Prinses Marijke had estafette naar het jarige helemaal geen sneeuw ge-, hen allemaal direct mee petekind van de koopvaar- zien had. Voor prinses Ma- naar de speelkamer willen d\i: Prinses Margriet, ook rijke, die het feest van de nemen, het idee was P. Zuide- aanbieding ook meemaak- Dick Snel vertelde nog, te. werd het eerst goed, dat hij het idee tot deze toen alle lopers en reserve- estafette in de laatste zo- tOpers in'deze estafette van mervacantie had gekregen. Direct waren -er veortig vrijwilligers voor. Na een medische keuring zijn de 21 sterksten uitgekozen. „Misschien gaan we het ieder jaar weer doen," zei Dick Snel er nog spontaan achteraan. - één of meer gemeenten, hetzij in een gehele provincie zullen werken. Men is begonnen zich te richten tot de doktoren en de ziekenhuizen. Het resultaat van de actie bij de ziekenhuizen is nog niet bekend, maar de doktoren brachten ƒ13.000 bijeen. In totaal is door hun giften en door particulieren een bedrag van ƒ28.000 bijeen gebracht. Giften kunnen worden gestort op postgiro 365C ten name van het Erefonds Oud-Verpleegsters, Amsterdam. Tof aan de ruiten kwamen deze auto's in de modder te zitten toen zij gedwongen werden te stoppen voor de ongelofelijk zware regen- val die gepaard met hevigestor men twee dagen lang Zuid-Cali- fornie teisterde. De storm was de hevigste die dit gebied ooit trof. Hij eiste vijf doden. Oplossing voor budget van Europees leger (Van e®n onzer redacteuren) DEN HAAG. Minister Staf heeft gisteren meegedeeld, dat de commissie van deskundigen voor het Europese leger thans een op lossing heeft gevonden voor het probleem van het gemeenschappe lijke budget, die waarschijnlijk door alle betrokken landen zal kunnen worden aangenomen, indien straks ook de nieuwe Franse regering in dit opzicht het standpunt van de oude Franse regering zal overne men. Deze regeling houdt in, dat de nationale regeringen en volks vertegenwoordigingen hun invloed niet alleen op het wel en wee van het eigen land. maar tevens op de weg die de Europese defensie-ge meenschap als geheel zal gaan, kun nen blijven uitoefenen. Volgens minister Staf zal na de militaire integratie een politieke integratie niet meer kunnen uit blijven. OOk het dochtertje van mijn vriend Max is niet ontsnapt aan de boze wolf van de mazelen. Wat vorige week nog vrolijk niet poppen sjouwde en kleine wagen tjes door de gang trok, is nu een. heel ziek wezentje met een neusje, dat telkens bloedt en een stemme tje, dat hoog en haastig van de koorts op de vreemdste momenten aan het ratelen gaat. Want het solide rhythme van nacht en dag heeft geen betekenis meer voor de kleine patiënte. Ter wijl de stad, eindelijk eensgezind, op één oor ligt, poneert zij opeens „Pappie, mag ik u tegen jou zeggen?" „Waarom?" „Nou, als je dan kattig doet, dan. denk ik gewoon dat je een vreem de man bent..." Of: „Pappie zullen we doen van- Margot Margot Margoggeltje?" Maar 't is midden, in de nacht!" Om aan deze nachtelijke dia loogjes te kunnen deelnemen, zon der zijn bed uit te moeten, heeft mijn vriend het kind verhuisd naar zijn eigen slaapkamerToen- ze op haar nieuwe bestemming tvas aangekomen, sprak hij haar even bemoedigend toe: „Zo, nou ben je iedere nacht hier. Vlak by ons. Dat vinden we veel gezelliger Helemaal versukkeld, maar niet ongeinfckip toch, lag ze naar hem te luisteren. „Vin je ook niet?" probeerde hij, „Ja pap," zei ze gewillig. En de nacht kwam met nóg meer koorts en geroep en gehv.il. Tegen vieren liep het al» toen mijn vriend haar uit bed tillen en op de pot zetten moest. TeriuyZ ze als een zielig hoopje misère haar plicht zat te doen. bibberend van de meer dan veertig graden en met een neus die opnieuw begon te bloe den, keek ze haar vader met schit terende oogjes aan. En innig fclonfe het stemmetjewaarmee ze sprak: Gezellig hè pep?" KRONKEL (Van onze correspondent) DORDRECHT. De Dordtenaar G. H. de V., is een van de fantasten, dfe uit moeilijke omstandigheden, als die van tegenwoordig, munt en pleziertjes weten te slaan. Hij zag kans in West-Brabant zekere autoriteiten warm te maken voor het bouwen van huizen, die niet gebonden zouden Zijn aan rijks toewijzing. Van de 'burgemeesters, die hU wist te bepraten, was het die van Oudenbosch, welke hem de nodige faciliteiten verleende. De gebruikelijke kink kwam in de kabel en De V. werd ontmaskerd als een fantast en een oplichter. Zijn plan was ditmaal het bouwen van goedkope huizen De zogenaam de .NV. Vlotbouw" zou deze ver- zorgan voor de som van acht tot negenduizend gulden, waarvoor ge gadigden een klein bedrag vooruit moesten betalen en verder in ter mamen de rest moesten voldoen. De V. kreeg een stukje grond in huur en een oud fabrieksgebouwtje. dat als kantoor voor zijn opzichter diende. Deze laatste arriveerde nadat hij de Dordtse aannemer een waarborg som van vijfduizend gulden had ge geven. De goedkope prijs en de belofte dat de „N.V. Vlotbouw" een groot gedeelte van de koopsom als hy potheek zou voteren, ded-sn de za ken vlot lopen. Een Dordtse dame werd door De V. alles zo mooi voorgepraat, dat zij hem geld gaf om een auto te kopen, die hij dan van haar zou huren. De auto kwam, maar vijf honderd gulden verdwenen in de zak van de aannemer en de huur heeft hij nimmer betaald. Met een 'Antwoord van minister aan Kamerlid Goedhart: DEN HAAG. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (PvdA) heeft minister Peters een specificatie gegeven van de wapenzendingen naar Nieuw Guinea aan boord van ae schepen. „Blitar" en „Talisse". Hij voegt daaraan toe: .De voor de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de politie verzonden wapens, munitie en springladingen waren bestemd voor aanvulling van de verbruiks- voorraden, voor oefenmaterieel en aanvulling van de reserve- voorraad. De verzonden hoeveel heden gaan niet uit boven het geen voor de normale instandhou ding en paraatheid van het ge- zagsapparaat benodicl is. De voor de NNGPM verzonden springmiddelen waren benodigd ten behoeve van de exploitatie van het petroleumbedrijf. De zich aan boord bevonden hebbende ge weren en munitie voor particulie ren waren bestemd voor jachtdoel- einden. Zwljndrechtse compagnon dlf in middels eveneerts gearresteerd is deed De V. vaak een reisje naar het buitenland voor „zaken". De politie vermoedt dat elders, zeker m Rotterdam, De V ook deelgenoten heeft zitten. De Dordt se recherche verzoekt ieder, die zich op enigerlei wijze in contact heeft bevonden met de N.V.'s „De Globe", „Holvires" en „Vlotbouw" alle in oprichting en niets anders dan fantasiegenootschappen. zich met haar in verbinding te stellen. DEN HAAG. De Staatssecre- taris van 0„ K en W. heeft aan Hans Edinga te Zeist, aan Ed Hoor- mk te Amsterdam en aan H. J. van Tienhoven te Den Haag een reisbeurs van 2.000 toegekend, te besteden aan een reis ia het buitenland. Aan de auteurs J G. Elburg te Am sterdam en Lou Vleugelhof te Rot terdam kende de staatssecretaris, eveneens conform het advies van. de jury. elk een reistoelage van f 300 toe. In de jury hadden, zittir.gr prol dr Garmt Stuiveling, mevr, Clara Eggïnk en de heren GuïUaume v. d. Grat, mr. M. Nijhoff en H. Pr enen. DEN HAAG. Door middel van haar ambassadeur, de heer Stirling, heeft de Australische regering een uitnodiging tot de Nederlandse re gering gericht, de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, op korte termijn een bezoek aan Australië te doen brengen. Advertentie (l.M) Koningin bezoekt nieuwe school in Blarieum LAREN. In gezelschap van haar particulier secretaresse, mevr. N- SmittAvis, heeft Koningin Juüana Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de nieuwe openbare lagere school te Blarieum, De Ko ningin bezichtigde in deze school de tentoonstelling „Boek en Jeugd", Bh het vertrek bood Aafke Ploeger namens de kleuterschool aan de Koningin een zelfvervaar- digd huisje ezn, bêstemd voor prinses Margriet, dia vandaag ja rig is- A TJ OW high the moon" is een song, die de laatste weken bijzonder in de belangstelling van het radio-luisterend publiek is kamen te staan. Het zijn de guitarist Les Paul en de vocaliste Mary Ford, die deze enor me populariteit heb ben bewerkstelligd. Door een technisch foefje van de opna me-technicus zyn de platen van dit twee tal wel zeer geraffi neerd van uitvoering. Het lijkt alsof er'een heel orkgst van gui taren speelt en of het vocale deel close- harmony-singing van de een of andere sisters-groepis. In werkelijkheid zijn er 24 verschillende op namen in één ge smolten. De hoge fonew (bet z.g. nieu we geluid) in Haw high the moon" is verkregen, door een normaal (op 78 toe ren) opgenomen plaat sneller (op 100 toeren) af te draaien. Door deze methode zou b.v. de basstem van Paul Robeson een jongenssopraan worden Het new sound"- idee, het vlugger af draaien dus, is van Les PauL In 1946 besprak hij dit met de technische leiding vnn de Capital-gra- mofoonplaten-fabriek, die er wet iets in zag. „Lover" en „Brazil" waren de eerste opnamen, die direct al een succes bleken te zijn. Deze veelbelovende start werd plotseling on derbroken, omdat Les voor twee jaar naar het ziekenhuis verhuisde, tengevol ge tiati een auto- ongeluk. Direct nadat hij uit het ziekenhuis tvas ontslagen, ging hij zich weer op het „neu> sound" toe leggen, met als re sultaat dat What is the thing called love" in de handel ver scheen. Er uierd nu echter bij gezongen door Mary Ford, met tvte Les inmiddels is getrouwd. Mary zingt tijdens de verschei dene opnamen in het zelfde tempo en de technicus zorgt ervoor, dat de ver schillende klank combinaties ivorder bereikt. Voordat Les Paul zijn nieuwe idee ken baar maakte, had hij m de Verenigde Sta ten al de nodige be kendheid. Het „Les Paul trio" begeleidde Bing Crosby by tal loze gramofoon-ap- namen. Ook voor de televisie zijn. Les en Mary graag geziene gasten, doch hun grootste populariteit verkregen zij toch door „Hom high the moon"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3