[Schipper Brinkman viel in felle strijd tegen de zee Oranje bloemen zijn populair in Rusland LANDGEDACHTEN Terwijl de zee spookt Spanning steeg van minuut tot minuut Nuchter relaas van harde strijd „Zo erg hebben we het nog niet meegemaakt Een golf maakte tragisch eind aan reddingspoging der Leis' De Witte Zee en de Ganges .VAN HALF DRIE TOT ZES UUR achtig wite5srgssss"sstciientom- De heer Yan 't Hart 25 jaar praeses Seaham-bemannmg naar huis r~ BRINKMAN de dappere BEK-AF NA DE ELLENDE HORTULANUS MARK ZEGT: Oude man door gas om het leven gekomen Zaterdag 19 Januari 1952 De „President Jan Leisin voile zee voor de kust van Hoek van Holland, Lin 'seuiü iifinüN^üfCFiiiiiirrtniitiCtii 'rijdagavand 18 Januari 1952, en het spookt voor de Nederlandse kust. Wij, hier aan de wal, wij we ten. dat het hondenweer is, dat de sneeuw door de kleddernatte stra ten jaagt en dat de doorsopte tak ken van de paar bomen, die wjj nog hebben, zwiepensmoede zich laten losrukken. Zij, die erdoor moeten, door dit hondenweer: hun wordt de adem afgesneden, fiet sers slaan om. bromfietsen geven het op, en van de voertuigen kun nen de ruitenwissers het niet aan.. Maar, goed, wij weten, dat ergens geschuild kan worden en dat ons aan het eind van de dag beschut ting wacht. Laat nu niet onze ver beeldingskracht tegelijk roet ons natte goed over de lijn gehangen worden, want voor de schuimende mond van de Nieuwe Waterweg spelen zich tonelen af. waarbij de mens niet meer meetelt, als de huik waarop hij zich bevindt, red deloos wordt geslagen door het sa menspannend geweld van zee en storm. Heel de kust verkeert in i rep en roer. „De Witte Zee in gevaar!". „De Ganges al aan de grond geraakt!" „En de opvarenden?...." „Weet jij iets van de Jan Leis?"Ant woord op deze eerste vraag was er nog niet en het neep ons de keel dicht. Wat er eigenlijk gebeurd was? Men had de sleepboten van L. Smit's Internationale Sleepdienst naar buiten zien steigeren met de moed van onversaagde redding boten. Wat iedereen onmogelijk achtte, zouden zij toch beproeven, 'want zij hadden kerels aan boord, die het onmogelijke mogelijk wil den laten worden: -zij moesten en zij zouden trossen uitbrengen zy voelden, zich door de moeilijk heden getart en uitgedaagd. Dat spel hebben zij de gehele dag door gespeeld met de zeker heid van waterstrategen, die zich door niets op hun balorige kop la ten. zitten. Elke beukende golfslag vingen zij" op, onder iedere ver pletterend aanstormende mep wa ter doken zij door, over iedere grondzee dansten zij weg^ met een schroef, die er plezier in kreeg en een. roer. dat bezield-gehoorzaam was. En dan ineens, als de zoveelste tros zwakker is dan het geweld dat „de elementen" kunnen ont wikkelen, slaat zo'n tros de hiéle- pees van beide slepers met ver lamming. Als de zee, zo een zee, wraak neemt, dan doet zij hot gru welijk. Zowel de Ganges als de Witte Zee dobberen plotseling ver lamd. nog minder dan. een stuk verterend wrakhout, vlak voor de kust, waar U en wij veilig kijken en praten, van links naar rechts, en boven op elkaar gesmeten. Na de botsing drijft de Ganges, voort- geslagen door de storm om de pie ren heen en komt bij de „Had- mar" terecht. De „Witte Zee" seint: „Met een beetje hulp van God klaren wij het Wel." In z'n een voud een woord van klassieke schoonheid. Maar er is meer klas sieke schoonheid ontstaan van een. schepen kerkhof uit, en op een schepenkerkhof gaat het zo lang zamerhand lijken daar-rondom de pieren van de Nieuwe Waterweg die „hartslagader" van de Rotter damse haven. De haven waardoor wij allen leven. De „Ganges" wordt meegezogen in de maalstroom van de branding en strandt.... Langs het zwerk spoelen de wolkenschepen roet „zure appelen", die r^acht en sneeuw laten ploffen op het schepenkerk hof. waar de Witte Zee worstelt en waar de Ganges ineens geen trotse sleper meer is, doch -een wrak. Iemand heeft nieuws en komt er mee aangerend, buiten adem. en boven het gelooi van de snijdende storm uit klinkt het: „Van de Witte Zee en van de Ganges een gedeel te. van de opvarenden aan boord van de „Wilhelmina" naar Stellen dam, maar verdronken is de kapi tein van de Jan Leis, Brinkman".. Hoe zielsblij wij ook zijn met het bericht van de mogelijk-geredden, ineens feriemt zich heel ons den ken ernaar uit: „En de achterge blevenen?, en het is waar ook: de Jan Leis was buiten, om te zien wat-ie redden kon.... en nu heeft zo'n verraderlijke golf juist van de Jan Leis de kapitein overboord geslagen en meegenomen".,.. De bittere smaak van rouw: reeds eeri dode van wie men zeker is.... en het was 'zo'n dappere kerel. (Van onze speciale verslaggever) HOEK VAN HOLLAND. Zelden hebben de mensen In Hoek van Hol land, die waren samengestroomd op het strand en op de bunkers, de zee zodanig op drift gezien als Vrijdagmiddag, toen zich vóór de Waterweg het dramatisch beloop van de bergingspogingen van bet Panamese stoomschip „Merope" afspeelde. Een felle wind, die bij tijd en wijle door gemene uit schieters ver boven de normale stormkracht kwam, geselde de golven, zwiepte ze op tot bergen van water. Dit uitzonderlijke woeste weer is de oorzaak geworden van het grote gevaar, waarin de beide sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, de „Ganges" en de „Witte Zee", die poogden het door hen vlot gebrachte Panamese stoomschip „Merope" binnen de pieren te brengen, zijn geraakt. L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft momenteel vijf tien zeegaande sleepboten in de vaart. Van deze vaartuigen is de „Ganges", die thans op de Maas vlakte is vastgelopen, met zyn brutoinhoud van 516 ton, op drie na de grootste. De drie grotere zijn namelijk de „Zwarte Zee" met 836 ton, de „Thames" met 602 ton en de „Nieuwe Oceaan" met 590 ton. De „Ganges" werd in 1921 door de werf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht gebouwd. Zij heette toen „Willem Barendsz" en was een van een serie van ze ven*" sleepboten, die voor rekening van het Bureau Wijsmuller te 's Gravenhage werden gebouwd. Het schip wordt voortbewogen door 'n drie cylinder stoommachine van 1200 ipk indertijd geleverd door de N.V. Alblasserdamsche machinefabriek te Alblasserdam. De „Witte Zee", 328 ton bruto metend behoort roet de „Poolzee" en de ,|Tyne" totde sleepboten, die m de oorlog op stapel werden ge zet en waarover L. Smit en Co de beschikking kreeg. De „Witte Zee" werd gebouwd door J- en K. Smit te Kinderdijk en wordt voortbe wogen door een door de werf ge bouwde MAN-Dieselmotor van 650 pk. mnïii'M iMBwaaTOMWiPiii aaai.&'Biai'H!»» mit» 'mm sen de boot en de drenkeling was zo groot, dat men kapitein Brink man niet meer zag. Zoals dp heer De Hondt ter ver duidelijking aanvulde, is het zeer moeilijk vanaf de reddingooot. die betrekkelijk laag op het water ligt, op grote afstand drenkelingen te onderscheiden. Vandaar dat het volkomen verklaarbaar was, dat de .Witte Zee" de hulpeloze kapi tein Brinkman wel had zien drij ven. „De bemanning van de „Leis" vaart vanavond niet meer uit", zo besliste de heer De Handt. De mannen van de „Koningin Wilhel- r recht op jullie aan. Tracht er wat aan te doen. Houdt een lijn klaar." Het is nog niet bekend, van .welk schip de drenkeling is. Dc „Witte Zee" stoot zwaar, maar ligt nog met de kop op de zee. 15,32 De reddingboot is door r» i jll z de bemanning aan boord van de De „Witte Zee heeft een trots „Ganges" nu goed te zien. De in in de schroef. De „Ganges" zee drijvende man is noch van de „Witte Zee", noch van de „Gan- De zeelieden der Smitsleepboten zijn waarlijk voor geen kleintje vervaard. Zij kennen het water binnen en buiten de Waterweg op een prik. Zij kennen ook de onge looflijke moeilijkheden van het werken aan boord tijdens zwaar stormweer, doch niettemin heeft de altijd verraderlijke zee hen in haar macht gekregen, hulpeloos als zij waren toen trossen verward raak ten in de schroeven en het ma noeuvreren onmogelijk werd ge maakt. Bet radiografisch bericht, dat de „Ganges" en de „Witte Zee" tegen elkaar waren gebotst, bracht een ieder in spanning, een spanning die welhaast tot een paniek steeg, toen de „Ganges" om directe hulp van een reddingboot vroeg. „Dan moet het wel heel erg zijn," zei een oude zeerob, „want die jongens zyn niet zo kinderachtig." Een veron derstelling. die juist bleek, want als een razende informeerde de marconist van de „Ganges", die water maakte en naar Zuidelijke richting afdreef, om weerberichten. De mededeling, dat het afnemende wind was en dat de reddingboten. „President Jan Leis" uit Hoek van de „President Jan JLels" zijn kop de Berghaven binnen, waar het op de steigers en de dijk zwart van de mensen zag. Een van de opva- i enden stond van. verre al te wen ken, dat men van deze belangstel ling niet was gediend. De boot kwam met een ,,gat in de beman ning" terug en heel begrijpelijk was men hierdoor diep onder dc indruk. Aan boord wist men immers wie men miste. Aan de wal duur de het nog maar enkele seconden en toen wist men het daar ook. Stuurman Troost stond aan het roer. hetgeen betekende, dat kapi tein Brinkman, de man was „die over de sporten was gegaan". Een diepe verslagenheid maakte zich van de honderden belangstellenden meester toen zij ma uren van span ning eindelijk wisten, dat schip per Arie Brinkman, 33 jaar oud, was verdronken. Zware grondzee tin Koe het precies was gegaan hoor den we later van de loodscommis- saris. de heer De Hondt. Anderhalve mijl van de „Gan ges" kreeg de „President Jan Leis" te kampen met zware grondzeeën. Of het schip, dat zich op de be ruchte Maasvlakte bevond, toen de grond raakte, wist men niet, maar op een gegeven ogenblik werd het schip neergekwakt, kwam op zijn zij te liggen en. zware golven, z.g. „meneren met wit, van voren", sloegen over het schip. Het is een van die barbearse witgekruinde golven geweest, die schipper Brinkman achter de stuur hut van het *róer heeft weggesla gen. De stuurman seinde direct de mare en zei verder dat .,ze nu uit de aether gingen en niet meer ge stoord wilden worden". Direct Is men aan het zoeken gegaan naar de schipper, doch de afstand tus- „De touw genomen. Ook de „Gan- reddingboot ligt langszij. Als u ons niet meer hoort, maak u niet ca ges heeft een tros in de gerust, want dan zij we *r af." schroef. De reddingboot „The- 15,*$ Als de reddingboot bij de „Ganges" komt, gaat onze ge- sident Jan Leis" is om assisten- hele bemanning er af. zó deelt de „Ganges" mee aan de „Witte Zee' tie verzocht. De „Ganges" met 15.45 Het grootste deel van dc dC „Witte Zee" in aanvaring. Sdlï&S? "GWeS" Zo volgden de berichten, het 15.51 De „Witte Zee" geeft - - door aan de seinpost Hoek van een al alarmerender dan het Holland, dat dertien man van andere, elkaar in koortsachtig b°^eïal^?g,n Sta» tempo 0». van dc „Ganges" willen aan boord blijven. De directie van de sleep- 14.35 De reddingboot „Konin- bootonderneming heeft order gege- gin Wilhelmina" uit Stellendam ven, dat zij het schip moeten ver wordt opgeroepen. laten. De wind is Noord Noord 14.40 De sleepboot „Hudson" West, kracht negen, hoge zee. naar buiten. De pompen van de 16.05 De reddingboot „Konin* „Ganges" werken als razenden om gin "Wilhelmina" heeft leden van het binnenstromende water kwijt de bemanning van. de „Ganges te raken. aan boord, bevindt zich nu in ue 14.42 De marconist van de huurt van de „Witte Zee". „Witte Zee" seint: „Onze ankers 16.25 Reddingboten „President houden. Wij hopen dat ze met Gods Wiersma" uit Breskens en de hulp zullen houden, want dat heb- „Maria Blankenheim" uit Veere ben we wel nodig." op weg naar Hoek van Holland. 14.56 De „Ganges" seint: „We 16.40 De „Koningin WilhelmI- zitten zo goed als gestrand. Krijgen na" gaat naar Stellendam. AUe veel water over. Sloten behoorlijk leden van dc bemanning van de en slingeren hevig." Van twee kan- „Ganges" zijn aan boord, behalve ten komen reddingboten naar de kapitein Weltevreden cn eerste sleepboten toe: De „Koningin Wil- machinist 't Hart. Aan boord zijn. helnuna" van het Zuiden, de „Pre- ook elf bemanningsleden van de sident Jan Leis" van het Noorden. „Witte Zee". Aan boord van de 14.59 - „Kunnen jullie hulp van «Witte Zee" zyn nog zeven man. de „Hudson" gebruiken?"' seint t->v, t2c" Wrt 'donder Hoek van Holland aan de „Witte T^S'rtortrfe iee"' sefnt™ enig'15*1 Er°staan"^hier sloeg hem overboord en uren lang zware'lïïndSn. Afcdf,Hudson" heeft moeilijkheden wil hebben laat ze t iie+ fc leiukt dan komen. Het is zelfmoord. Onze hem nn T)p Konin cm Wilhelmï- «nkrn houden het nog steeds.» IJ"» ^^^Wüheltm matig. „Witte Zee" seint: „Dat Van de tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken Woensdag 23 Januari hoopt de heer A. van 't Hart Jr., vooratter van de- Coöperatieve Tuinbouwvei ling „Rotterdam en Omstreken" G-A. te Rotterdam de dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar tot bestuurslid van die veiling werd gekozen. In het voorjaar van_lS28 werd hij secretaris, terwijl hij in 1936 de voorzittershamer overnam van wij len de heer J. Overvoerde. De heer Van 't Hart is verder o.a. voorzitter van de Kring „Loos- duinen, Berkel en Rodenrijs en ver- der aangesloten verenigingen", lid 1 van de Provincïa- le Commissie uit 1 de veilingvereni- gingen in Zuid-Holland, Ld van de Raad van Advies van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, voorzitter van de Groenten en Vruchtendrogerij van het Centraal Bureau van Tuinbouwveiling te Den Hoorn, directeur van de plaat selijke Boerenleenbank te Rotter dam, Heemraad en waarnemend Dijkgraaf van de Polder Prins Ale xander en Hoofdingeland van het Hoogheemraadschap Schieland. In al deze functies is hij_ een ge ziene persoonlijkheid en zijn advie zen worden zeer gewaardeerd. Woensdag 23 Januari recipieert de heer Van 't Hart van half dne tot vijf uur in de grote zaal van Lommerrijk. De overlevenden van de beman ning van de „Seaham", de Neder landse kustvaarder, die voor de En gelse kust schipbreuk heeft gele den, zouden vandaag naar Rotter dam terugkeren. Het zijn gezag voerder De Vries., stuurman Mar tens, eerste machinist Zoetelief en de matrozen Kraan en R00S. Over het lot van het schip kon. de rederij ons vanmorgen nog niets mededelen. klinkt goed.' 15.09 De „Leis" deelt mee, dat zij in de buurt van de „Ganges" is. Dc waterstand bij de „Ganges" is bijna drie vadem (5.60 meter), 15.25 De „Witte Zee" meldt, dat er een man met zwemVest langs kwam in zee. Er wordt een lijn uitgeworpen, maar de man mist deze. De „Witte Zee" deelt de „Ganges" mee: „De man komt De sleepboot „Ganges", die door een zware zee over zijn eigen tros werd hèengezet. mins, die toch niet zeewaardig meer is. komen naar de Hoek en die worden in reserve gehouden voor het geval er vannacht nog iets mocht gebeuren." Toen we in de avonduren nog eens langs de berghaven liepen, dromden daar nog steeds groepen, mensen. Voor het kantoor van de N.ZJLR-M. stonden de mannen van de „Leis". Met bedroefde ogen ke ken zij naar „hun" boot. waar in de stuurhut alleen nog de ijzeren, sponningen van het raam zaten. De ruit was eruit geslagen, tege lijk met schipper Brinkman.... HOEK VAN HOLLAND. - Sinds verleden week Zaterdag is schipper Brinkman vrijwel iedere dag tweemaal met zijn „President Jan Leis" uitgeva ren om eventueel bij uitvaren de en binnenkomende schepen assistentie te verlenen. Toen Zaterdagavond de „Radmar" bezuiden de Zuiderpier 'op de Maasvlakte strandde, redde hij eerst drie opvarenden. Donder dag haalde hij nog 39 mensen van dit schip, 's Avonds nam hij vijf man van de „Merope" over, de Fanamees, die op dat moment bij de noorderpier in moeilijkheden, verkeerde. De tocht van Vrijdagmiddag naar de „Ganges", toen landgenoten de hulp van schipper Brink man zo van node hadden, heeft' hij helaas niet mogen volbren gen. Scfiipper De Jager van de Ko ningin 'Wilhelmina. Holland en de „Koningin Wilhel mina" uit Stellendam onderweg waren, bracht hoop in de harten van de „Ganges"-bemannlng. „Man over de sporten" „Man van ons ia over de spor ten", seinde de marconist van de „Leis" ongeveer een uur nadat de reddingboot was uitgevaren. „Er is een man over boord geslagen." De ze mare ging als een lopend vuur tje door de grote schare belang stellenden, die op de dijk langs de berghaven stond. Wie zou dat zijn? Niemand wist het, want de mar conist had er niet bij verteld, welk lid van de bemanning een doods strijd met de woedende zee voerde. De mededeling van de „Leis" werd even later bevestigd door een be richt van de „Witte Zee", dat er een man in een zwemvest langs was komen drijven, die zijn hand opstak. Men had geprobeerd de man te redden, door een lijn uit te gooien. Zonder resultaat, want de drenkeling greep mis en de kokende golven sleurden de arme buiten de gezichtskring. Geruststellend waren later de berichten, dat de „Ganges" op de Maasvlakte was vastgelopen en dat de „Koningin Wilhelmina", on danks het feit, dat dit schip zijn neus tegen, de „Ganges" indrukte, en het berghout was weggeslagen, binnen vier minuten het grootste deel van de mannen van de „Gan ges" had overgenomen. Nog meer dan eerst zat de ge hele bevolking van Hoek van Hol land in spanning over „de mandie over boord was geslagen". Twee uur na het. alarmerende bericht (het was ongeveer half zes) stak (Van onze speciale verslaggever) M1DDELHARNIS. Een autobus bracht Vrijdagavond omstreeks half acht mannen van de „Ganges" en „Witte Zee" hij de veerboot Middelh&mis- Hcllevoctsluis, ttfee gehavende, vermoeide ploegen, bek-af na de ellende aan boord van hun geteisterde schepen. Sommigen droegen de duidelijke sporen van een harde smak. Enkelen tastten aarzelend naar een bebloede buil, een paar kreupelden. Ze zagen er uit of zc allemaal nergens meer naar verlangden, dan naar een lui bed om eens totaal uit te rusten. Bij hen waren de zeven man van de reddingboot „Koningin Wilhelmina", die bij de geslaagde poging deze bemanning1 naar Stel lendam te brengen, ernstig is be schadigd. Schipper W. de Jager ging naar Hoek van Holland om daar de plaats in te nemen van de over boord geslagen, kapitein van de „President Jan Leis", „Ons schip zal voorlopig- toch niet kunnen varen", zei hij mis troostig in de salon van de hevig stampende „Stad Zierikzee", die het stel naar Hellevoetsluis voer. „Ik heb het nog niet zo erg mee gemaakt. Allemenscn, wat stond er een zee". „Het was zo'n grondzee, die de „Gahges" over z'n tros heen zet te", pes de eerste stuurman J. Fil- lckes (40 jaar) van de „Ganges". De stuurman durfde zich nauwe lijks te bewegen. „Dat is m'n borst, zie je. We moesten over springen en terwijl ik op het pot deksel m'n afzet nam, glee ik uit. Lelijke kledder gemaakt op die reddingboot. Nou hebben ze me in verband gezet, maar 't doet nog vér.pijn". „Was het mogelijk te staan aan dek, toen de „Konin gin "Wilhelmina" er aan kwam?" Het strakke gezicht van de stuurman werd nog strakker. „Staan zegt u, we lagen op een gegeven moment met zes man. plat aan dek. En die .reddingboot maar in de gaten houden. Je mag dan blij zijn dat je niet wegspoelt." Het was Vrijdag omstreeks twee uur toen de „Ganges" en de „Wit te Zee" met elkaar in botsing kwamen. Twee uur later daagde de Stelle ndamse boot van de N.Z.H.R.M. op, om half zes lag dit schip in de thuishaven. „Het ellendige is dat beide schepen zo veel rondhout hebben", verduide lijkte kapitein Jager. „Ze moesten van boord naar boord springen en daar had je de splinters. Van het ongeluk met Brinkman heb ik alleen wat gehoord over de radio. Het was geen doen in dat vliegen de weer naar iemand te zoeken". „Hoeveel was de windkracht?" vroegen we de stuurman. „Ik schat negen tot tien. Voor dat de reddingboot bij ons kwam, hebben we op hun verzoek ge peild: 3 vaam water. Het bleek, dat ze dat konden hebben. Van ons zijn ze naar de „Witte Zee" gegaan om daar mensen op te ha len". „Hos was het toen met de „Me rope"? Het schijnt dat men daarover het laatste woord nog niet heeft gesproken. „Toen wij weg gingen bij die schuit, lag'ie niet slecht. Maar ik had gewild, dat er Hol landse zeelui aan boord hadden gezeten,zei de stuurman met weinig appreciatie in zijn stem. In Hellevoetsluis wachtte alweer een bus. Stommelend hees de won derlijk uitgedoste groep zich moeizaam naar binnen. Naar Maassluis! Naar huis! De sleepboot „Witte Zee", die door het breken van een tros in moeilijkheden ktuam. m Met grote nauwgezetheid con troleert de heer Mark de bloe- msn in de plantenkassen van diergaarde „Blij-Dorp" In een pand aan de Jericholaan is gisteren de 82-jarige J, G. Hyberg om het leven gekomen door gas- verstikking. Zijn vrouw, mevr. S. Hij berg-Ledeboer, moest in ernstige toestand in het ziekenhuis Bergweg worden opgenomen. Een buurvrouw, die de oudjes een kopje koffie kwam bren'gen, kreeg op haar bellen geen gehoor. Direct waarschuwde zij een agent, die een ruit insloeg, waarna men een onder zoek kon instellen. De oude heer bleek te zijn over leden door gasvei'stikking, doch zyn echtgenote leefde nog. In dc keu ken stond een gasfornuis en op een van de pitten, die nog brandde, stond een lege ketel. Men vermoedt, dat er ergens in de gasleiding een. lek zit. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Sinds Donderdag half twaalf had men niets meer van het echtpaar vernomen. Het scliip van de week Zondag 20 Januari om 21.33 uur verzorgt de Wereldomroep een uitzending voor het s.s. Am- penan van de Kon. Rotterdamse Lloyd, waaraan medewerkte het scheepsorkest van Tom Erich met zang van Sonja Oosterman. De golflengten, waarop men dit pro gramma kan beluisteren, zijn: 25, 31 en 49 meter. Duitse expressionnisten met grafiek in 't Venster Een tentoonstelling van „Gra fisch werk van Duitse, expressio nisten" wordt Zaterdagmiddag 26 Januari cm 4 uur geopend in het kunstcentrum 't Venster. Russen zijn dol op oranjekleurige bloe men. "Wij trokken een vragend gezicht, toen de hortulanus van diergaarde Blij- Dorp, de heer X. L. Mark, het ons ver telde. Toch. kan hij het weten, want hij ontvangt de aanvra gen van ver achter het ijzeren gordijn. „Ik kan balen zaad van goudsbloemen en afrikanen naar de Sowjet-Unie sturen. Ze zijn er daar dol op. Als de kleur maar oranje is," zo zegt de heer Mark. Deze relatie vloeit voort uit het inter nationale contact, dafc de hortulanl van al le grate plantentui nen over de gehele wereld roet elkaar hebben. Het is zt.L een gewoonte van deze heren elkaar omstreeks de jaar wisseling een groet te brengen, dia ge heel in overeenstem ming met hun ar beidsterrein is. Zij sturen elkaar zaadlijsten van die bloemen, die in „hun" tuin voor komen. De heer Mark (om dicht bij huis te blijven) stuurt lijsten van de plantencollecties van „Blij- Dorp" naar 64 tuinen. Naar Ame rika, Afrika, Azië. Australië, Ja pan. Rusland. Engeland. België, Zwitserland, Spanje, Portugal ezz alle andere landen van Europa. Maar ook naar de Hortus Botani cus in Leiden en de Hortus in Am sterdam. Deze lijsten, die in duplo wor den gezonden, zijn samengesteld in het Latijn. De diergaarde ontvangt op haar beurt weer de lijsten van. alle tuinen, die vanuit Rotterdam een lijst hebben ontvangen. Wenst nu een hortulanus van de een' o£ andere tuin een bepaalde soort zaad, dan behoeft hij slechts op een van de lijsten, een streepje voor de naam van de plant c£ bloem te zetten en. deze lijst in open enveloppe als drukwerk nsar de afzender terug te sturen. Die zorgt op haar beurt weer, dat een hoeveelheid zaad als monster zon der waarde wordt afgezonden. Een gedrukt kaartje bevestigt dan na enkele dagen of weken de goede ontvangst. Brieven worden nooit geschreven. Zo hebben de onder scheidene hortulani een „stilzwij gend contact" met elkaar en op deze wijze komen de tuinen op een voordelige manier aan een zo volledig mogelijke plantencollectie. Deze goede gewoonte bestaat al ruim vijftig jaar en zoals de heer Mark lachend, opmerkte „krijg je op die manier nooit ruzie." Dat de plantencollectie van diergaarde Blij-Dorp om zijn .goede kwaliteit wijd en zijd bekend staat, moge blijken uit het feit, dat van de 64 verstuurde lijsten, reeds van vijf tig tuinen een aanvraag is ont vangen, „Vooral het zaad van onze Victo ria Regia wordt veel gevraagd," vertelt de heer Mark. „De plant ia in 1S49 in hét Amazone-gebièd ont dekt, werd naar Engeland over gebracht, van waar er in 1880 zaad geruild werd met Amsterdam, In 1886 had Leiden een Victoria Regia en. in 1888 was ook Rotterdam zo'n plant rijk. Of nu enze plant zo bijzonder sterk Is, weet ik fnlet, maar het is, opvallend,.' zoveel ate ons zaad wordt gevraagd."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5