HET ROTTERDAMSCH PAROOL Nederland staat er veel beter voor dan in 1951 Dr Paul Rijkens: geen landbouwstaat meer „Merope" kroop Nieuwe Waterweg binnen Britten rukken Ismailia binnen voor zuivering Nieuwe Franse regering voor oude problemen Vierhonderdduizend man voor herbewapening Traditionele beeld voorgoed gewijzigd" Vliegrampenin VS 45 doden Churchill gast van Barueh Brug over spoorlijn stortte in terwijl trein naderde „Ruim politieke problemen met Indonesië op" Ex-koningin, Farida wenst Faroek geluk Scheepvaartverkeer tussen Rotterdam en de Hoek volkomen stilgelegd GEVECHTEN IN KANAALZONE Amerikaanse non vermoord, VS overwegen maatregelen Schatten van Delfts archief bedreigd Faure krijgt harde dobber aan vraagstuk- Tunis Regen-gokjes in Arnhem Britse consulaten in Perzië gesloten Bloedige botsing in Tunesië Perzië aanvaardt toch hulp van VS Koffie vrij doch niet om te smokkelen y. Drie Engelsen door Russen vrijgelaten Vader van 16 kinderen doodgereden Coaster met zware slagzij BLANK OVER WEST-DUITSE LEGER Geen uitzetting in Amsterdam 12e Jaargang, no. 17 Red. en Adm. Lcmge Haven 141, Schiedam Te!. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER Maandag 21 Januari 1952 Uitgave N,V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam DIrecteuri B. de Vries DEN HAAG. „Sociaal gezien, is Nederland, met zijn ge zonde, regelmatige betrekkingen tussen werkgevers, werkne mers en regeringsvertegenwoordigers een voorbeeld voor an dere landen. Economisch gesprokén^' staan wjj~er héëlwat béter voor dan een jaar geleden. Toen was onze positie in de'Euro pese BetalingË Unie slecht vëel sléchter dan die van Enge land'nu thans zijn wij crediteuren geworden. Nederlands- Indië hebben wij als kolonie verloren. "Maar ten aanzien van Indonesië als zelfstandig gebied is onze positie volstrekt niet hopeloos." Aldus dr. Paul Rijkens, voorzitter van de raad van bestuur van „Lever Brothers and Unilever N.V." tijdens een lunch van de Federatie, van Nederlandse Journalisten, heden middag in sociëteit „De Witte1' in Den Spreker verklaarde, dat zich in de positie van ons vaderland diver se ingrijpende veranderingen heb ben voltrokken, die het traditionele beeld daarvan voorgoed hebben ge wijzigd. Wijzelf en anderen bijvoor beeld zien Nederland dikwijls nog te veel als overwegend een land- bouwland. Een van de verrassende nieuwe feiten is, dat wij in sterke mate een industrieel land zijn ge worden. Een ander verwaarloosd aspect is de enorme rol, die onze handel en scheepvaart spelen voor het evenwicht in. onze betalings balans. Naar de huidige stand van zaken behoeft onze import maar voor 80% door export te worden gedekt. De rest verdienen wij met de opbrengsten van handel, kapi taalverkeer en scheepvaart. De Ne derlandse tussenhandel is. een der belangrijkste bronnen van - onze welvaart. Ook klinkt nog vaak de klacht na, dat het Duitse achter land geheel van .de kaart is, ter wijl alweer eên nieuw feit de handel op Duitsland is her leefd. Nieuw is ook de hüidjge positie der ondernemers. Naar oude trant duidt men de directies van ven nootschappen nog altijd als „werk gevers" aan. In vele ondernemin gen lijkt hun - positie gis gesala rieerde functionarissen minder op NEW YORK Door het veronge lukken van drie Amerikaanse vliegtuigen zijn iraarschyniyk 45 personen om het leven gekomen. Tenminste 66 personen werden ge toond. Een bommenwerper met echt per sonen aan boord vloog in een sneeuwstorm tegen de belling van de Mont Tyler. Drie personen kwa men om het leven, vijf werden er gewond. In Brits Columbia (Canada! stort te bij het vliegveld Sandspit een Amerikaans lijnvüegtuig in zee, dat militairen uit Korea naar de Ver enigde Staten vervoerde. Door een roeiboot werden zeven personen ge red, men vreest dat de andere 30 inzittenden om het leven zijn ge komen. Op de luchtbasis te Sacramento (California) stortte een bommen werper neer op een wachthuis. Tien minuten nadat de reddtngpJoegen hét huis waren binnengedrongen om opgesloten gevangenen in veiligheid te brengen, vloog het gehele ge bouw in brand. Zes personen ver brandden levend, tenminste 61 an deren liepen verwondingen op, "WASHINGTON Zaterdag is de Britse premier Churchill per trein uit Washington naar New York ver trekken. Hij zal daar. enige dagen blijven als gast van de Amerikaan se staatsman Baruch, Dinsdagavond aanvaardt hy met de „Queen Ma ry" de terugreis naar Engeland. Op verzoek van de Engelse koning heeft Eden, de Britse minister van Buitenl, Zaken, zich Zaterdagavond naar Sandringham begeven om ver slag uit te brengen over de te Wash ington gevoerde Brits-Amerikaanse besprekingen. ft die der ouderwetse eigenaars-kapi talisten dan op die van het mo derne hogere personeel. De oude indeling in tweeën werkgevers en werknemers is langzamer hand verouderd. Kapitaal, arbeid en ondernemingsleiding vertegen woordigen drie verschillende sferen van werk en belang in het bedrijf Van de politieke veranderingen, waarbij ons land is betrokken, zijn na die in Indonesië, vooral die in Europa van pelang. Hier is het samengaan van de Beneluxlanden van zeer grote betekenis. Techni sche moeilijkheden cn groepsbelan gen mogen niet leiden tót een fias co, dat-in het zoeklicht van de wereldopinie uitermate pijnlijk zou zijn. Wij mogen niet vergeten, dal van ons in Europa nog altijd eer, voorbeeld "wordt verwacht, Voetbalsupporters vielen 8 mefer,* 120 gewonden. BURY Toen Zaterdag een voetbrug over ,cen spoorlijn be zweek en de voetgangers acht meter naar beneden vielen, zyn 120 voetbalsupporters gewond. Van 50 hunner Is de toestand ernstig. Een naderende trein-kon nog jmst .2.00 meter voor de plèats des onhells stappen. Een ooggetuige vertelde: „Hei leek wei een' slagveld. Man nen. vrouwen en kinderen lagen boven op elkaar." Een der gewon den zeide. dat de brug het begaf, toen de menigte, die wachtte op een extra-trein naar Blackburn, zich in beweging zette. Directeur Unilever: Gevestigde rechten niet belangrijk voor handel DEN HAAG. Politiek gespro ken is voor ons de verhouding lot Indonesië het belangrijkste pro bleem, heeft dr Paul Rijkens in zjjn rede tot een aantal Nederlandse journalisten, verklaard. „Het beste voor beide landen zou zyn, dat er zo spoedig mogelijk in het 'geheel geen politieke problemen ttAsen hen waren, maar alleen economische", zo zeide hy. „Wij moeten" zo betoogde dr. Eykens „onder ogen zien, dat de Indonesische volkeren zich politiek onafhankelijk van Nederland hebben gemaakt: geen krampachtig vast houden aan een denkbeeldige staat kundige structuur kan daaraan iets veranderen. Eerst als wij de poli tieke werkelijkheid aanvaarden, komt de weg vrij voor vri-andschap pelijke samenwerking. Onze positie in Indonesië kan niet meer berus ten op macht, traditie of gevestigde rechten. Wij Nederlanders moeten nu tonen wat wij voor de Indone sische economie waard zijn, als in dustriëlen, handelaars en deskundi gen. Voor een zakenman heeft deze gedachte niets afschrikwekkends. Znn levenswerk berust niet op ge vestigde rechten, op bescherming of aanhankelijkheid van de zijde der gemeenschap, rnaa uitsluitend op zijn bekwaamheid om goede pro ducten en diensten tegen aanvaard bare prijzen te leveren san consu menten. die de keus hebben tussen hem en anderen,1* CAIRO De gewézen gemalin van koning Faroek, ex-koningin Fa rida, heeft haar voormalige echtge noot gelukpeioenst met de geboorte van- zijn zoon, «/waarmede uxu 'sinds lang gekoesterde wens in vervullin\ is gegaan". ,Jk hoop," voegde zi hieraan toe, „dat Allah uw zoon moge zegenen eti hem tot een groot man cal maken", Koning Faroek is indertijd van koningin Farida ge scheiden, omdat zij hem wel drie dochters, doch geen zoon had ge schonken. ROTTERDAM. Het heeft werkelijk niet zoveel gescheeld, of het Pana mese stoomschip „Merope", dat Zaterdagavond eindelijk na veel moeite de Waalhaven te Rotterdam werd binnengebracht, was toch nog voor de Wa terweg ten onder gegaan. Uit een telegram, dat de gezagvoerder Zaterdag morgen afzond, bleek al, dat de bodem van de „Merope" door de stranding behoorlijk moest zijn beschadigd. De ruimen 1 en 5 waren lek, de schroef- astnnnd stond onder water, terwijl zich bovendien zeewater had vermengd in de bunkerolie, zodat in de loop van de dag geen stoom meer kon worden gehouden. Toen Zaterdagmorgen de uit Ter schelling komende sleepboot „Hol land 2" van de firma Doefcsen langszjj kwam om te gaan slepen moest men op de „Merope" beide ankers laten slippen, omdat er geen stoom genoeg was ze met het spil te hieuwen. Bovendien werk ten de pompen niet meer zodat ,het binnendringende water voor een deel niet mêer kon worden verwijderd. De gezagvoerder van de „Holland 2" achtte het daarom veiliger de „Merope" eerst een eindweegs naar zee te slepen, om te voorkomen, dat er voor de in gang van de drukbevaren Water weg ongelukken zouden gebeuren, Graaf du Manceau, de Belgische militaire attaché in de Verenigde Stoten tuildé zich niet neerleg gen bij een beslissing uan het Amerikaanse gerecht. De rech ters beslisten dat zijn zoontje van veertien maanden in Ameri ka moest blijven, op ueVzoeJc van de moeder. Maar de graaf wilde het kind mee naar België nemen cn ondanks een poging van zijn vrouw om een vlucht tc belet ten, slaagde de graaf erin met z(jn zoontje ttit Amerika weg te komen. Zaterdag kwam hij op het Londr.nse ïriiegveld aan. De moeder van de graaf houdt het kind in haar armen. Ter hoogte van de route boei H.K, 13 wachtte men de sleepboot „Hudson" af. Toen doze achter had vastgemaakt, terwijl de „Holland 2" aan de voorzijde trok, was de „Merope" door het binnendringen de water zo diep komen te liggen, dat de golven het achterdek over spoelden. Om tien minuten voor half ze ven gelukte het met een slakken- gangetje binnen de pieren te, ko men. Aangezien het bijna zinkende schip begeleid door vier sleepboten plus enkele porapboten niet kon uitwijken, werd bevolen geduren de het transport over de rivier naar Rotterdam het ingaande zo wel als het uitgaande scheepvaart verkeer, dat od dat ogenblik bij zonder druk was, stil te leggen. De sleepboot „Blankenburg" heeft haar hulpeloze collega ..Witte Zee", die nabij de Maasvlakte nog steeds tch anker lag, op sleeptouw ge nomen. Om half tien Zaterdag avond was de ..Witte Zee" binnen de pieren. Ziï werd voorlopig vast gemaakt in de Bcrghavcn te Hoek van Holland. Zondagmorgen is het schio tiaar Maassluis gebracht. Wat de sleepboot ..Ganges" be treft. die nog verlaten op de Maas vlakte gestrand ligt. is men van menine, dat het twijfelachtig is of zij kan worden geborgen. Zie verder pag. 7 ISMAILIA. lö een Frans klooster alhier, opende de Amerikaanse non, zuster Anthony in de wereld Brigitte Ann Timbers, 52 jaar een deur om Egyptische vrijheidsstrijders tot heengaan te manen. Ze kwam juist van de telefoon, waar zy de vrouw van de Engelse commandant Erskine, met wie zy bevriend was, mededeling bad gedaan, dat het klooster bedreigd werd. Toen zij naar buiten trad. zonk zij levenloos neer, door een kogel van dichtbij in het hart getroffen. Hoewel volgens verklaringen der kloosterlingen en officiële Britse mededelingen vast zou staan, dat zy door een Egyptenaar is vermoord, wordt van Egyptische zijde deze moord in de schoenen geschoven van Engelse parachutisten. De Amerikaanse ambassade tn bassade te Cairo de jongste Britse Cairo is ogenblikkelijk begonnen met militaire actie te Tel-el Kebir en HIER KOMT CHURCHILL Winston Churcfitlf, een klein zoon van de Britse premier, maakt zich gereed, voor een snel le oefenrit op de beroemde Cresta-bobsleebaan by St. Mo- ritz in Zwitserland. Op de ach tergrond kijkt zijn leraar goed keurend toe: Goed zo, Winston! het instellen van een onderzoek naar het verloop van deze tragische ge- beu rrtcnis. Zodra de feiten vast staan, zal de ambassade de passende snappen doen. Een gedeelte van Ismailia is naar aanleiding van deze moord door de Britten bezet en doorzocht. Een Britse woordvoerder heeft verklaard, dat Britse troepen Vrij dagavond met mortieren en anti- tankkanonnen het vuur geopend heb ben op het spoorwegstation van Port Said, nadat Egyptische verzetsstrij ders het vuur geopend hadden op 'n Bn's kamp m de nabijheid van het station Er ontstond een zwaar vuur gevecht. dat buna drie uur aanhield. De Egyptische regering heeft in een protestnota aan de Britse am- DELFT Onvervangbare be scheiden uit bet Deiftse gemeente archief worden DPdreigd door vuur en vocht. Verschillende gildeboeken zijn al vrijwel door het vocht ver meld. Om dit cultuurbezit te be schermen heeft de gemeenteraad be sloten om een archiefdepöt te doen bouwen, dat drie ton zou kosten. B. en W hebban echter bericht ont vangen. dat Ged Staten, gezien het advies der investeringscommissie, hun toestemming tot de bouw niet kunnen verlenen. (Van onze correspondent) PARIJS. Zondagochtend heeft minister-president Edgar Faure de ministerlijst van zijn nieuwe regering aan president Auriol overhandigd. Oud-ministerpresident Pleven en oud-vlce-premier Mayer, die tevens mi nister van Financiën en Economische Zaken was, wilden geen zitting in het nieuwe kabinet nemen. Faure zelf heeft het ministerie van Financiën er bij genomen, op zyn plaats van Justitie is Martinaud—Deplat gekomen, terwijl Economische Zaken in handen is van Robert Buron, wiens plaats In het ministerie van Voorlichting Is ingenomen door Paul Coste Floret. Henri Queuille. is van minister van Staat vice-premier, geworden. Er ft mr een totaal van veertig ministers en staatssecretarissen. Twee ministers en twee staatssecretarissen meer dan in bet "kabinet-Pleven. Dertig leden van het nieuwe ka binet maakten ook deel uit van het oude. De voornaamste departementen zijn in dezelfde handen gebleven Aan buitenlandse zaken zit dus nog Robert Schuman, aan Binnen landse Zak^n Charles Brune en aan Defensie Georges Bidault. Het ministerie bestaat o.a. uit tien ad vocaten, drie artsen, twee vee artsen, twee journalisten, een fa brikant van bretels en een uitge ver. Het nieuwe kabinet houdt van daag zijn eerste ministerraad en zal morgenmiddag 'Joor de Natio nale Vergadering verschijnen. Er is reden voor Faure om meer te duchten dan de regeringsverkla ring alleen, want onvermijdelijk zal de kwestie-Tunis aan de orde komen. Niet uitsluitend de socia listen zijn ontevreden over het on gelukkige beleid inzake Tunis, ook in rechtse kringen en krapten kan men ontevredenheid over deze kwestie beluisteren. Dit geldt dub bel, omdat de ingrijpende maatre gelen in Tunis, die buitep Frank rijk een slechte indruk hebben ge maakt, genomen zijn bij afwezig heid ener regering. Men mag zich dus morgen op heftige debatten in de Nationale Vergadering voorbereiden. De so cialisten zullen garanties vragen over een betere gang van zaken en terecht betogen dat op deze wijze van behandeling de commu nistische invloeden in Tunis ver sterkt worden in plaats van ver zwakt. De Gaullisten daarentegen zullen een „sterke" politiek blijven bepleiten. Zo zullen reeds bij de presentering van het nieuwe ka binet de oude tegenstellingen, die Pleven ten val hebben gebracht, zich wreken en Faure in een moei lijke situatie plaatsen. Van zijn be faamde handigheid zal onmiddel lijk veel worden gevraagd. de omringende dorpen oorlogsdaden genoemd. De Britse commandant in de Suez-kanaalzone wordt er van be schuldigd, zelfs niet het oorlogsrecht en de oorlogsgewoonten in acht te nemen. Nadat Zondagochtend betogingen zijn gehouden in Cairo van leerlin gen van middelbare scholen, welke tot botsingen met de politie leidden, is besloten, dat deze scholen tot Januari gesloten zullen zijn. (Van onze correspondent ARNHEM Een der raadsleden is op het lumineuze tdee gekomen om het toeristenverkeer te bevor deren door 'n Tegenverzekering op de -polgende aantrekkelijke voor waarden: 1. Uiterlijk een week voordat men naar Arnhem wtl komen, vraagt men een potis aan bij V.V.V. tegen eert premie van ongeveer een gulden. 2. Regent het tijdens de vacan- tiedag dan krijgt de polishouder neg dezelfde dag op het kantoor van de VV.V. tien galden uitgekeerd. Een Engelse verzekeringmaat- schappij bestudeert* op het ogenblik, de uitvoeringsmogelijkheid van dit plan. Gaat het door"* dan ken Arn hem in het komend s&jzoen een lust oord zijn voor gokkers, die met een gulden proberen een tiegitje te ver dienen. De hoeveelheid regen zou. elke dag officieel wordeu vastge steld door een te Arnherv woon achtig waarnemer van het KNMI. Zijn dagrapport zou dan besiissend zijn voor de uitkering. TEHERAN. Engeland heeft op verzoek van de Perzische regering de deuren van negen consulaten m Perzië gesloten. De bevolking is door de .organisaties die premier Mossadecj steunen, opgeroepen om het sluiten van de consulaten met massabetogingen te vieren. De Britse regering heeft Perzië om het agréemer t verzocht voor Ro. bert Hankey nieuwe ambassa deur te Teheran. Hankey is thans Brits-ambassadeur te Boedapest. Hij volgt Sir Francis Shepherd op. TUNIS. Zeven Arabieren kwamen Zaterdag om het leven en zestien anderen werden ge wond toen de politie te Maieur, een spoorwegknooppunt op 15 km ten Zuidwesten van Bizerta, het vuur opende op een groep demon stranten, Het was de ernstigste botsmg sedert drie dagen geleden de felle nationalistische campagne tegen het Franse bewind begon. Tien der gewonden verkeren in zorgwekkende toestand. TEHERAN. Perzië heeft 23.000.000 dollar aan Amerikaanse hulp- geaccepteerd. 'Na wekenlang te hebben tegengesputterd, liet premier Mossadeq -schriftelijk aan William E. Wame, administrateur van het punt-4-prbgram. weten dat zijn regering had ingestemd met de voorwaarden, die de Ame rikanen aan hun hulp verbonden hebben. MAASTRICHT In de nacht van Vrijdag op Zaterdag achtervolgde een Nederlandse douane-beambts aan de Duitse grens te Kerkraöe een zestal kofliesmokkelaars. Ecu van hen werd door de douanier aangeschoten, doch de vyf anderen wisten te ontkomen met achterla ting van vijftig kg koffie. De ge troffen smokkelaar werd slechts licht gewond. Na verbanden te zijn in het ziekenhuis te Kerkrade werd hij naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht. BERLIJN De drie Engelsen, die sinds verleden week Zaterdag in Oost-Duitsland zijn vastgehouden, zijn thans te Helmstedt, het Britse controlepunt aan de grens tussen de Britse en Russische zone, vrygela ten. De manneh waren verdwaald, toen zy op weg wareo van Berlijn naar West-Duitstand. Zy werden door de Oostduitse politie aan dc Russische autoriteiten overgeleverd Een van hen is Crier, de leider de Duitse tournee van Gracie Field. De drie Britten zijn goed behan. deld. Eén van hen. Wilson, speeldv met een Russische bewaker schaak Tweemaal stond hij binnen zer zetten mat. EMMEN.- Op de Dordschestraa? te BargerOosterveld werd deland- bouwer H. H. Langen van achteren aangereden door e&n personenauto uit Klazinaveen. De heer Langen, l:ep met zyn vrouw rechts van de weg. Hij is in het diaconessenhuis te Emmen overleden. Hy was vader van zestien kinderen. Dit is m de laatste vier maanden het zesde ongeluk in de gemeente Emmen, waarbij een voetganger m het donker, rechts van de weg lo pend, van achteren werd aangere den. Drie van deze zes ongelukken hadden de dood tot gevolg. Vergiftige geneesmiddelen uit auto gestolen AMSTERDAM. Van de Am- sterdamse arts dr P. J. W- M. C- Schülemans is in de nacht van. Zaterdag op Zondag een lederen schoudertas uit zijn voor de deur geparkeerde auto gestolen, met daarin enkele ampullen zeer ver giftige geneesmiddelen. Het zijn o.a. zes ampullen, mor phine, twee ampullen somnifeen, drie ampulle papaverine en een doosje haemostyptieum. Bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten ging dr Drecs ook fcykera naar de wereldberoemde Niaga- rawatervallen. Van de Canadese kant af slaat onze eerste minis ter het imposante schouwspel gade. Limburgse mijnwerker in België verongelukt MAASTRICHT De 32-jariec mijnwerker Jozef JKool uit Epen in Limburg verongelukte Zaterdagmid dag in een ondergronds bedrijf in een der mijnen bij Luik. De man was vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. HOEK VAN HOLLAND Toen het 367 ton bruto metende Neder landse kustvaartuig „Globe". dat onderweg was van Rotterdam naar Kopenhagen. Zondagmorgen enige tijd buiten dc pieren van Hoek van Holland was. begon tengevolge van de hoge deining de aan dek ge stuwde lading buizen te schuiven. Het schip maakte direct zware slagzij. De kapitein liet door mid del van seinvlaggen weten, dat hij niet meer manoeuvreren kon en hulp nodig had De reddingboot en de sleepboot „Hudson" voeren uit Intussen had de bemanning van de ..Globe", door het kappen van de deklast en het gedeeltelijk overboord werpen ervan, kans ge zien het schip weer rechtop te krijgen. De „Globe" behoefde nu van de hulp geen gebruik te ma ken en keerde op eigen kracht naar Rotterdam terug. BONN. West-Duïtsland zal 300.060 a 400.000 man voor het Europese leger moeten leveren. Daartoe zal algemene dienstplicht voor jonge mannen van 19 tot 21 jaar werden Ingevoerd. Dit deelde Theodor Blank, de leider van het West-Duitse „schaduwmmlsterie van Defensie" Zaterdagavond In een radiorede mede. Adenauer en Blank streven er kennelijk naar, io snel mogelijk de kwestie van de Duitse bijdrage tot de Westerse delensle in de finitieve vorm te gieten. Het is niet aan te nemen, dat de weg die de West-Duitse regering in de binnenlandse politiek nog zal moeten afleggen voor bet zover is, over rozon zal gaan. (Van once correspondent) AMSTERDAM Ook vandaag zullen de vyf gezinnenen de al leenstaande oude heer. allen bewo ners van het veelbesproken perceel aan de Brouwersgracht niet wor den uitgezet Voorlopig is de execu tie uitgesteld, volgens de burge meester tot Woensdag, volgens de directeur van bet Centraal Bureau voor Huisvesting voor onbepaalde tyd. Naar de directeur van het C.B.H ons mededeelde, zal men in de toe komst een doelmatiger bewoning van het pand bewerkstelligen door het niet per kamer maar per etage of in tweeèn te verhuren. Het debat en de stemming over het plan-Schumnn toonden intussen aan. dat ondanks de socialistische oppositie toch wel een meerderheid van de Bondsdag met Adenauers Europese politiek aceoord gaat. Maar de socialisten hebben nu een merkwaardm juridisch spaak in het wiel van Adenauers beleid gesto ken. Zij stellen-zich nl. op het standpunt, dat de huidige grond wet stilzwijgend veronderstelt, dat de -Bondsrepubliek' oo militair ge bied geen souvereine rechten ?a1 hebben. Wil men dus nu een rege ling gaan treffen omtrent dienst plicht en alles, wat daarmee ver hand houdt, zo zeggen de socialis ten. dan moet er eerst grondwets wijziging of -aanvulling plaats vin den. Dat veronderstelt een twee derde meerderheid en die is zonder de medewerking van dc SPD niet te vormen. Op deze wijze zou de SPD dus op de wip komen te zit ten. Hiertegenover ttelde de Bonds regering gisteren hy monde van de minister van Justitie. Dehlsr. dat nergens een ber.alinp te vinden is, die de Bondsdag zou verbieden met gewone meerderheid van stemmen over militaire raken te beslissen. EINDHOVEN Burgemeester Kolfschoten beeft Zaterdagmorgen het eerste gedeelte van het nieuwe stadhuis, waarin de administratieve diensten ondergebracht zyn, offi cieel geopend. Langzame daling van. jj temperatuur f Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag- g avond: g Zwaar bewolkt met piaatse- lijk enkele lichte sneeuwbui- tjes. Matige tot krachtige en g- langs de Waddenkust mogelijk P nu en dan harde Noordooste- hjfce wind. Temperatuur om bet vriespunt tot heb te vorst. T „22 Jan Zon op 8 u 33 ra onder 5 17 u 9 m: Maan op 4 u 24 m oo- der U u 52 m. HET WEER IN EUROPA E 7 uur voormiddag Weer». wind Station» toesta nti rtebt i O osta 1 bew. stil 1—9 Berlyr» regen NO 2 nooden ïw. bew. NO 3 Parit» zw. bew. N 1 Wener» sneeuw mv (—2 tnnsbrue* I bew. stil -13 Nice 1 bew. NW 1 Home I. bew. ONO 1'2 Warschau regen NO 3 Amsterflan betrokken NO 2

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1