Bezoek van dr Drees aan VS heeft verhelderend gewerkt Standpunt van Nederland ontmoette veel begrip Willem de Zivijgerprijs voor David Perlman Duitse documentenaffaire heeft voorlopig slot STEGEMAN* Autosalon te Brussel in teken van versobering Israel bleef één dag weg uit Ver. Naties Eerste Kamer aanvaardt W inkeïsluitings wet GELEZEN— Krijgt KLM lening van 5 millioen dollar van Wereldbank? Minister Drees krijgt ere doctoraat Artikel ixi „Colliers" over droog legging der Zuiderzee Dr Schumacher had weinig belangstelling voor geheime kanselarijstukken Griepbeslrijdingmel 4 middelen tegelijk I Chefarine .4 Wordt Straatsburg hoofdstad van Europ, a? Overleg inzake hulpverlening Suezkanaal Brits verzoek brengt ons land in moeilijke positie Oost-Duits minister uit West-Duitsland gezet Hij gaf zich uit voor boer Bob Richards traint 's nachts voor Olympische Spelen Zelfs Amerikanen gaan speculeren op bescheiden Europese beurzen Protest tegen het ophangen van twee Joden in Irak Neen Nieuwe versobering in Engeland Financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten geregeld en gewogen), .Woensdag 2.3 Januari 1952 3 (Van onze correspondent) NEW YORK. De New York Times merkt in een artikel naar aanlei ding van het bezoek van dr. Drees aan Truman en Achesoc op, dat het daarbij gevoerde gesprek „belangrijke en misschien beslissende invloed kan hebben op de vorming van een Europees zeBlandenleger". Dit is een tamelijk vergaande conclusie, die zou kunnen Inhouden, dat er zekere af spraken zijn gemaakt. Dit kan echter pertinent worden tegengesproken. Voorbarig ts voorts de conclusie, dat op de besprekingen van Maandag een nieuw officieel onderhond zal volgen. De informele ontmoetingen, welke dr, Drees. gedurende de rest van züh verblijf in Amerika zou hebben, zoals met Webb of Harriman, bieden echter gelegenheid over dezelfde problemen te spreken. Kan men dus op dit ogenblik niet spreken van onmiddellijke resultaten, men mag wel zeggen dat het gesprek heeft beantwoord aan het doel en beslist verhelderend heeft gewerkt. Het is reeds een belangrijk jfeit, dat de hoogste autoriteiten een sympathiek oor hebben voor het Nederlandse standpunt, dat een minister van Defensie voor de zes Nato-landen onaanvaardbaar is, dat wij onze individualiteit in de Nato niet kunnen opgeven, maar zeggenschap over het budget wil len handhaven, rekening willen houden met het gemeenschappe lijk belang en doel en dat het be lang van de Atlantische eenheid vóór alles in het oog moet worden gehouden. Daarmede zijn echter de laatste moeilijkheden nog niet overwon nen. Het kabinet in de V.S. heeft rekening te houden met de situatie in het Congres. Men kan de kwes tie van het tot stand komen van het defensieplan in zekere zin ver gelijken met die van het Marshall plan, dat gebaseerd is op eigen in spanning en die van de ECA-lan- den, Het deelnemen van Amerika aan het Europese leger is van een dergelijke voorwaarde afhankelijk. Terwijl het kabinet streeft naar een compromis om de bezwaren, die uitvoering van de plannen thans nog belemmeren, uit de weg te ruimen, zijn er nog dyhards in het Congres, die menen, de deel neming van alle Nato-landen te kunnen forceren door het verle nen van militair-economische hulp afhankelijk te stellen van onvoor waardelijke bereidheid. Er reden aan te nemen, dat de ontmoetingen van dr Drees met invloedrijke leden van het Congres ook in dit opzicht verhelderend hebben gewerkt. DEN HAAG. Vertegenwoordi gers van" de KLM voeren thans in Washington besprekingen-met amb tenaren. van de Wereldherstelbank over de mogelijkheden van een dol larlening van 5 millioen aan de KLM. Delening zou bestemd zijn. voor de financiering van een. deel der in bestelling zijnde Convairs. Tegenover Reuter hebben vertegen woordigers van de Wereldbank ver klaard, dat het verstrekken van de lening overwogen wordt. Men gaf te kennen, dat het nog -enige tijd zal duren alvorens een beslissing wordt genomen. Het argument, dat Nederland na de Engelse en Scandinavische wei gering tot deelneming zijn indivi duele vrijheid niet kan opgeven in een verstrekkend verbond, waar in, zoals de New York Times he den schrijft, „het zich niet alleen overheerst zou voelen door de gro tere machten van Frankrijk en Duitsland, maar waarin het zich bovendien zou moeten verbinden met regeringen van onzekere sta biliteit," schij'nt niet zonder indruk te zijn gebleven. Men moet thans afwachten, welke compromis-mo gelijkheden men ziet om aan onze wensen tegemoet te komen. WASHINGTON. Aan minis ter-president Drees is het eredoc toraat van de juridische faculteit van Maryland uitgereikt. Tevoren had hij een rede uitgesproken over „onze taak om de achtergebleven gebieden te helpen." De ere-promotle geschiedde door de president-curator der universiteit, dr H. C. BjTd- De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de Nederlandse ambassa deur dr H. J. van Royen en door de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Perkins. Kunsthandelaar krijgt tien maanden AMSTERDAM De Kunsthan delaar S. K. uit Amsterdam is bij verstek conform de eis door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Hij werd er van beschuldigd twee schilderijen te hebben verduisterd. K. had deze doeken in 1946 in con signatie ontvangen van een zekere L. De kunsthandelaar had ze aan een caféhouder, van wie hij ƒ10.000 had geleend, in onderpand gegeven. WASHINGTON. Voor de tweede keer is aan een Amerikaans journalist de Willem de Zwijgerprijs toegekend, een gouden, meclizine en 2500dollar. De gelukkige is David Perlman van de „San Francisco ChronicleDe toekenning werd bekend gemaakt aan een diner, tnaar- aan ook de Nederlandse minister-president dr Drees deelnam. De prijs is door Nederland in het leven geroepen ter nagedachtenis aan ae veertien Amerikaanse journalisten, die in Juli 1949 te Bombay om kwamen nadat zij op uitnodiging der Nederlandse regering een reis naar Indonesië hadden gemaakt. Het artikel, waarvoor Perlman de prijs heeft gewonnen, was ge titeld „Boom on the bottom of the sea". Het verscheen op 15 April 1950 in het tijdschrift „Colliers". In Juli 1950 werd het in verkorte vorm in de „Readers Digest" her drukt. In het artikel wordt verteld van1 het'Nederlandse project om honderdduizenden hectaren land op de bodem van de zee te winnen door het water uit de Zuiderzee te pompen. Perlman werkte in de jaren 3945 tot 3948 voor de New York Herald Tribune in Parijs. Later reisde hij vijftien maanden door Europa als lid van de staf van „Colliers" en als correspondent van do „New York Post". Hij maakte ongeveer tien reizen naar Nederland. Minister Drees hield naar aan leiding van de toekenning van de (Van onze correspondent) BONN. De rechtbank te Bonn lieelt uitspraak gedaan in de affaire, die onder de naam „documentendiefstal" in September en October van het vorig jaar de gemoederen hier zeer heeft bezig gehouden. Min of meer vertrouwe lijke stukken hebben via een kanselarybode in handen te zyn geraakt van functionnarissen der SPD (socialistische party). De naam van dr Schu macher, de partijvoorzitter, kwam in verband met deze zaak meermalen ter sprake. Thans zijn de volgende uitspraken gevallen: Kanselarij bode Kaiser krijgt een jaar en zes maanden gevangenis straf: de zakenman Siegel, een niet onbekende figuur in SPD-kringen. twee jaar tuchthuis en drie jaar eerverlies; de vertegenwoordiger Advertentie (LM.) Elk tablet Chefarine „4" beval 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn,ge worden en millioenen mensen al baat brachten. STRAATSBURG. In een ra diorede heeft de secretaris-gene raal van.de Raad van Europa, Ca- mille paris, voorgesteld Straatsburg tot zetel van alle Europese ge zagsorganen en autoriteiten te ma ken. t Volgens hem zou de ge meenschappelijke Europapolitiek worden bevorderd als de organen van. plan-Schaman, plan-Pleven, een mogelijk in te stellen Euro pese Jandbouvunie en transport unie niet' ovei verscheidene lan den zouden wirden verdeeld, doch in één stad zotden worden onder gebracht. Aguntius, die de stukken aan een Franse dienst had doorgegeven, een jaar en zea maanden tuchthuis plus drie jaar eerverlies. De verdachten gaven alle drie de ten laste gelegde feiten in hoofd zaak toe. Kaiser had o.a. tot op dracht in de Bondskanselarij stuk ken te stcneillen, waaronder de ver trouwelijke verslagen van kabinets zittingen. Hij had sinds 1949 een ex tra afdruk van deze en dergelijke stukken gemaakt voor zijn vriend Siegel, die ze in twee gevallen ter Inzage gaf aan dr Schumacher, die cr echter niet veel belang in. gesteld had. Siegel bood de stukken toen aan Aguntius aan, die meende dat een Franse dienst er wel belang in zou stellen. Hij vond inderdaad een Franse afnemer. Een poging om het ook aan de Amerikanen kwijt te ra- ben, mislukte. Er is al komen vast te staan dat Kaiser van Siegel geld voor zijn .prestaties" heeft ontvangen. Siegel zgt het geld uit eigen zak betaald te hebben en nimmer ook maar iets van de zijde van de SPD te hebben ontvangen. Aguntius werd gehono reerd door zijn Franse voorman. Of de zaak met de thans gevelde vonnissen nu ok uit de wereld is, is nog niet te zeggen. De verdedigers van Kaiser en Aguntius hebben hoger beroep aan getekend. Siegel schijnt niet in ap pél te zullen gaan. Rechtbank clement tegen tandtechnicus AMSTERDAM. De 43-jarige Amsterdamse „dentist" J. J. E. is in hoger beroep door de Am sterdamse rechtbank wegens het onbevoegd uitoefenen van. de tandheelkunde veroordeeld tot 300.boete, subsidiair drie weken hechtenis. In eerste instantie had de kan tonrechter hem geen geldboete doch drie weken onvoorwaarde lijk opgelegd. Bovendien was ver- dachte's instrumentarium ver beurd verklaard. De rechtbank oor deelde dit niet noodzakelijk. prijs een rede, waarin hjj zeïde, dat in het Nederlandse nationale leven Willem de Zwijger een zelf de plaats inneemt als Washington in het Amerikaanse, „Wjj in Nederland en u hier zijn zo gelukkig in het bezit te zijn van een vrije pers, die alle secto ren van de openbare mening ver tegenwoordigt. Wij beiden zün trots op onze journalisten, die als leiders in het openbare debat, dat het wezen der democratie is, op zo uitstekende wijze hun moeity1-- taak ten uitvoer brengen." Advertentie (LM.) *-* DE ROOKWORST HIT DÉ FIJNE ZACHTE RQOKSMAAK (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Nederland zou zich in een minder moeilijke positie bevinden, indien het verzoek inzake technische hulpverlening bij de handhaving Van de verkeersmoge- lijkheden in het Suezkanaal niet door Engeland was gedaan doch door de Kanaal-maatschappij. Er wordt momenteel overleg gevoerd met de andere aangezochte landen, t.w. Frankrijk, Noorwegen en de V.S. Er is geen sprake van, dat het hier om militaire hulp gaat. Die zou door Nederland trouwens «iet in overweging zijn genomen. Maar ook aan het verzoek om bur gerlijke technische hulpverlening zitten scherpe politieke weerhaken, zodat Nederland nog niet tot een besluit is gekomen. De bedoeling van -het overleg tussen de door En geland gepolste landen is om zo mo gelijk een gezamenlijk standpunt in te nemen. Daarbij schijnt de vraag, of een dergelijk verzoek niet eerder van de Kanaal-maatschappij behoort uit te gaan dan van een bepaald land, een belangrijke rol te spelen. BONN. De Oost-Duitse minister van Handel, dr Hamann, voorzitter der liberaal-democratische party, is Maandag onder politiegeleide van Frankfort naar de grens tussen West- en Oost-Duitsland in Thürin- gen gebracht en uit West-Duitsland uitgewezen. Dr Hamann had door het verstrekken van onjuiste en on volledige gegevens te Fulda een verblijfsvergunning weten te be machtigen, aldus meldt de pers dienst der Bondsregering. Hij had verzwegen, dat hij minister is, en zich voor boer uitgegeven. ROBERT (BOB) RICHARDS docent in religieuze filo sofie, 25 jaar veegde met de rug van zijn hand over het vochtige voorhoofd en kwam uit het donker van Roanoke City Park, Virginia U.S.A., te voorschijn.. Het was één uur 's nachts. Hij had een trainingsronde gelopen. VELL, zei hij dat Is 't v v wel weer voor vanavond, ik ben bijna twee uur bezig ge weest. Nou nog een douche en dan ga ik naar bed. Zó houdt Richards, Ameri kaans tienkamp-kampioen en de tweede polsstokhoogspringer in de geschiedenis die 15 voet „Teresa" film van de maand AMSTERDAM. De Nederland se Filmclub heeft het praedicaat: „film van de maand" verleend aan de film „Teresa" (Metro Goldwyn Mayer), geregisseerd door Fred Zin- neman. Deze film zal van Vrijdag a.s. af in Amsterdam en Den Haag worden vertoond. op de Olympische Spelen. „Ik train met hart en zieL Ik hoop in topvorm te zijn en ik ben. van plan 't wereldrecord pols stokhoogspringen en decathlon te verbeteren. Met Gods hulp kan ik dat." Hij zal in de komende weken zijn titels in Amerika verdedi- haalde, zich In conditie. En zo gen. Hij wil een nieuw record bereidt hy zich voor op de vestigen voor hij naar Helsinki Olympische Spelen. gaat, zelfs nog voor hij de tien- „Ik móet wel een paar 'uur kamp-training begint. 's nachts oefenen." zei lt(J. zy h polsstoksprcmg want 's morgens geef ik les, „.„^4 ca m fiii zal Dosen het RRhaïds ifenkamp-prestatie: 7.834 James E. Sullivan Memorial Punten- Trophy. Hij vindt dat de groot- Het record, dat hij wil ver ste eer in zijn leven. Hij con- beteren, staat op naam van centreert zich nu, zoals gezegd, Bob Mathias met 8.042 punten. DEZE SPRONG haalt fiy niet Bob Richards. De lat hangt hier 15 voet 2 inches^ botxm de grond. Dat is één inch (2.5 cm) hoger dan een paar minuten te voren, toen hy 4.59 m sprong. Richards traint om een record stulc te springen, een hecht record. Om het te breken, zal hij zich enkele splinters uan een inch.' hoger moeten op slingeren dan 4.78 m. Want in 1945 haalde Cornelius Warmerdam dat al. Richards gelooft in zichzelf. En dat is de figuurlyke aanloop voor de sprong, die zoiscet durf en perfecte beheersing vraagt. (Van onze Brusselse correspondent) In het enige Europese tand, dat geen beperkingen op de invoer van auto's kent, komen natuurlijk op een autotentoonstelling alle fabri kanten met het neusje van hun zalm. Daarom ook is de 35e interna tionale autosalon, die nu te Brussel wordt gehouden, iveer de pebrui- kelijke gonzende bijenkorf. Een bonte massa kopers cn kijkers schuift langs de 184 stands. Opzienbarende nieuwe modellen zijn er niet. Londen en Parijs hebben de wereldprimeurs weggekaapt. Maar Engeland heeft toch nog voor continentale primeurs ge zorgd, waarbij de kwieke eti hand zame .Austin Seven" dit met smaak en allure geconstrueerde vierdeurs-wagentje, dat net even duurder is dan de, de Belgische wegen veroverende, 4 pk-Renault en de Volkswagen beslist een schot in. de roos is. Veel belang stelling wekt ook Rover's „Turbo- cax", die door een gasturbine wordt getrokken. Een vergele ken met een gewone wagen verdubbeld brandstoffenverbruik en, naar men zegt, een hinderlijk gefluit bij een snelheid van boven de 100 km, zullen deze wagens nog wel even buiten de privé-garages doen blijven. Voor het overige zijn kenmer kend de pogingen om de lacune aan te vullen, die er is tussen het kleine wagentje uit de laagste prijs- (Va/i onze relsredacteur) PARIJS. Dinsdag heeft geen enkel lid van de Israëlische delegatie aan de beraadslagingen van de Y.N. deelgenomen. J)e heer Eban deelde 's morgens in de speciale politieke commissie mee, dat dit geschiedde ten teken van protest tegen de executie van twee Joden, die Maandag in Irak in het openbaar en na te zijn gefolterd, waren opgehangen. houding tussen Israel en de Ara bische landen. De voorzitter van de Assemblée had op verzoek van Israel meerdere malen bij de regering Irak op op schorting van het vonnis aangedron gen cn de gedelegeerde van Irak had hem telkens de verzekering gegeven, dat een antwoord van zijn regering onderweg was. Dit antwoord is 'dan gekomen in de vorm van deze exe cutie. Nadat Israel vertrokken was. stelde Guataraala voor, de ritting te verdagen, daar een bespreking der zaak van de Arabische vluchtelingen nauwelijks zin had, indien een der twee betrokken partijen afwezig was. Het voorstel werd verworpen met 24 tegen 3 stemmen en 20 ont houdingen. Het grote aantal der laatsten mag men als een maatstaf zien van de pijnlijke indruk, die het gebaar van Irak in deze kwestie had gemaakt. Uruguay stemde met Gua temala en Usland voor. Uruguay, zei de zijn gedelegeerde de heer Fabregat, was tegen iedere doodstraf, een verklaring, die door zijn on-formalistische eenvoud wa rempel opzien baarde. Het Incident werpt een luguber en daardoor adequaat licht op de ver- Intussen hebben de Arabische ge delegeerden zich toch niet geheel onverschillig betoond voor het leed der Arabische vluchtelingen. Zij hebben aangedrongen op verhoging van hun toelage uit de zakken der Ver. Naties. Advertentie (LM.) Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rfcetna&ttohft Pijnen met wortel en tak oit Uw ledematen. Met Kruschen Salts de wereldbe roemde wetenschappelijke samenstel ling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig etr krachtig te functiooneren. Bij een regelmatig ge bruik van Kruschen. nooit opeenhoping van pünverwekkende onzuiverheden ii.' het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich. vastzetten In gewrichten en schar nieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waarop Kru schen zo'n weldadig aansporende wer king heeft. Wapen U tegen iedere nieu we aanval. Begin' vandaag nog met Knisr-her. Salts en dan iedere mor gen die kleine dosis. klasse en de forse luxe-wagen. Vooral de Amerikanen, die wijse lijk gaan speculeren op beschei dener Europese beurzen, doen in dit opzicht hun best. Ford's nieuwe „Consul en „Zephyr" zullen naast de „Taunus" geduchte concurren ten worden voor de Europese pro ducten in deze middenprijsklasse. Vauxhails „Wyvern" en „Velox" zijn eveneens geslaagde voorbeel den van deze pogingen, waarnaast Renault met de, meer op Ameri kaanse modellen geïnspireerde, 11 pk Fregate een soortgelijke gooi doet. Een wat. fragiel speeigoedwagen- tje, de in België gefabriceerde „kleinstwagen", die voor 3000 gul den al is te krijgen, is laagtere- eordhouder en verder zullen in deze sector handzame nieuwe wa gentjes als de „Gutbrot" en de „Lloyd" het bestaande park snel uitbreiden. Wie ook met zijn financiële ca paciteit nog niet aan de auto's toe is, kan bij de motorfietsen en scoo ters terecht. Ook hier worden meer en meer bruggen tussen alle soor ten vervoermiddelen geslagen. De fiets wordt bromfiets, scooters en motorrijwielen worden met ver nuftig geconstrueerde carrosserieën bijna tweewielige wagentjes en er wordt eveneens op dit gebied zo veel vindingrijkheid gedemon streerd, dat men verbaasd is er de kinderwagen met babymotor niet aan te treffen. fpR heeft een meneer Opgebeld." „Es zei mijn vrouw, „of je even bij hem langs komt. Bij heep iets leuks meegemaakt en daar zou je misschien een stukje over kunnen schrijven." Aangezien in myn branche elke grap 'er één is, stónd de at een half uur later op de tram, om die be hulpzame lezer zijn avontuur te gaan aftappen. Achter nuj stapte een ongewoontanige man van mid delbare leeft'jd ov, in wiens fletse ogen een groot „neen" iegen ae ■wereld stonS te lezen. Daar hy boueneHen een stofzuiger getveers- gewijs over de schouder droeg, zet de conducteur: „Je begint maar met de voor- boel" ,.Hè, wat aardig', riep ae men azynig. Daarop wierp hij een ver nietigende bïifc op 7rt\j en sprak: „Mot je daar nou zo om lachen?" „Ja," zei ik, want ik was er nog mee bezig. ,JDan ben je ook maar een grote sufferd," besloot de man en schoof vergramd de wagen binnen. Andere dan humoristische kwali teiten. bleek de conducteur overi gens niet te bezitten, want de cf- staphalte die hij mij met zo'n be trouwbaar gezicht aanbeval, leek nergens op. „Dan moet u een héél etnd terug lopen," zei de geraadpleegdevoor bijganger en toen ik alle hoeken die hij voorspelde, had omgeslagen, stond ik wel degelijk voor een deur, die de naam van mijn lezer trots ap het borstbeen droeg. ,JKomt u maar binnen," noodde de juffrouw, die open deed. Mode- technisch bekeken id as zij iemand voor matrone-patronen, maar haar moede glimlach liet ruirrrc aan het vermoeden, dat ze al jarenlang andere zorgen had. „Frits, hier is die meneer ven de krant," zei ze, voorzichtig de deur van de huiskamer openend, als zat daarbinnen een groepje go rilla's te kaartenToen ik. met mijn beroepsmasker voor langs haar heen stapte, zag ik dat bij het raam de chagrijnige man van de stof zuiger uit de leunstoel rees. „Zo, ben jij het?" sprak hy «(jan- dig en ging meteen weer zitten. „Ja," antwoordde ik, „mijn vrouw vertelde me dat u iets aardigs had meegemaakt iets om ouer te schrijven „Vond je dat nou zó lollig vroeg hy toeemoedig, „leuk hoor als een man op jaren wordt ge affronteerd ,Nou ja..." zei Ek, „s<5 erg toas *t toch niet?" „Niet erg?" riep hy giftig, „dat heb zo'n conducteur «iet te zeggen.' Da's een gemeente-ambtenaar. Die staat in mijn dienst...." Er viel eert broeierige stilte. De vrouw zat er duldend by ze ken de Frits al zo lang „Zou. je meneer nou dat leuke voorvalletje tiiet eens vertellen probeerde ze, op arbitrage-toon. „Neen," ricn de man koppig, „vaar mij ts de lol er af. Ik vertel hem niks!" Dan ga ik maar weer," zei ik, oprijzend, want tenslotte heb ik ook my'rt ponteneur. „Toe nou, Frits!" pleitte de vrouw, maar hy schudde het hoofd met de ernstige vastberadenheid van iemand die nooit van een eenmaal gevat besluit terugkomt Toen ik de knop van de buitendeur al in de hand had kwam ze me achterna en fluisterde gejaagd ,Jk zal gauw even vertellen. Me man heeft pas een nieuw gebit, hè. Nou verleden week Woensdag kwam hij er mee thuis en „5ta je nou tóch te kletsen?" riep Frits, die als een wrekend spook óe gang in zweefde. Haastig trok ik de Vrachtschip op de rotsen bij Casablanca CASABLANCA Het Amen- kaanse vrachtschip Newberry Vic tory, dat vliegtuigen en uitrusting voor Amerikaanse bases in Noord - Afrika aan boord heeft, is nabij Casablanca op de rotsen gelopen en dreigt te breken. De bemanning v„ uuuo>. t>L/rij tfV U€ h°y„d: «sri mjughghvii"fiCtg- Pogingen om het schip vlot te bren gen hebben gefaald. SCHEVENINGEN RADIO- Dinsdagmiddag om half twee is een drijvende mijn gezien, onge veer 25 km Noordwest van Texel. wijl achter me de twist fel op laaide. „Néé!" hoorde ik de man nog roepen. Jammer anders had ik er van avond over kunnen schry'ucn. KRONKEL Minder geld en minder goederen LONDEN De ministers van het Britse Gemenebest hebben Maan dag aangekondigd, dat elk der lan den van het Gemenebest voor de verbetering van zijn betalingsbalans een doel heeft aanvaard, opdat vóór het eind van 1952 het gehele ster- linggebied weer een creditsaldo op de betalingsbalans zal krijgen. Ver wacht wordt, dat de Britse minister van Financiën, Richard Butler, dil besluit in drastische maatregelen zal omzetten, waarbij die, welke sir Stafford Cripps, zijn voorganger in het Labourkabinet, heeft genomen in vergelijking van weinig beteke nis zijn. De maatregelen, die Butler zich voorstelt te nemen, zullen te zamen met de ernstige beperkingen van November or op neerkomen, dat ,de mensen minder geld in de zak zullen hebben, dat er minder goe deren in de winkels zullen zijn, vooral luxe artikelen en dat hon derdduizenden' gezinnen hun ge- woonteu zullen moeten wijzigen. DEN HAAG. Het ontwerp -Winkelsluitingswet heeft Dinsdag "ook de goedkeuring van de Eerste Kamer kunnen wegdragen. Niet dat alle sena toren er geestdriftig voor waren de CPN stemde zelfs tegen doch de stemming leverde toch een ruime meerderheid op (31—3), De bezwaren van de heer Kapteyn (PvdA) betroffen vooral de omstandigheid, dat de halve dag-sluiting door de Tweede Kamer ter regeling geheel aan de gemeentebesturen was toevertrouwd en een landelijke dwingende regeling was uitgesloten. Ook de koopavond verwekte bjj de PvdA weinig enthou siasme. Naast de bekende argumenten voerde de heer Kapteyn schertsend aan, dat de meeste gehuwde mannen er weinig genoegen In scheppen met hun wederhelften te gaan winkelen. Minister Albregts zei, dat tegen de koopavond argumenten pro en contra zijn aan te voeren. Het Is het beste, dat de gemeenten uitmaken, welke argumenten In hun gebied de doorslag moeten geven. Het verzet van de CPN sproot, blijkens het betoog van de heer V a ji Santen, voort uit haar opvatting, dat de mogelijkheden welke het wetsontwerp biedt tot het instellen van een koopavond, de verlating van het sluitingsuur cn het niet lande lijk voorschrijven van de halve dag sluiting. een aanslag betekent op de arbeidsduur. Volgens de minister was hij daarbij het slachtoffer van een verwarring tussen het onderhavige wetsontwerp en de regeling van de werktyden in winkels. Deze laatste zal gewijzigd worden tegelijk met het inwerking treden van de Winkelsluitingswet. Was bij dit wetsontwerp de ge meentelijke autonomie zijdelings in het geding, zy stónd in het middel punt van de besprekingen over de- nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeen ten. De burgemeesters Tjalma (AR), Reyers (CHU)t Berger (KVP)wethouder Van Tilburg (PvdA) en oud-burgemeester Wen de 1 a a r (VVD) mochten in toon aard verschillen, in feite dachten zij eender over het krap houden van de gemeenten door het Rijk. Met name meenden zy dat de gemeen ten te kort werden cedaan bij de uitkering van de Ondernemings belasting. Minister Lieftinck betoogde dat de noodregeling van 1048, welker verlenging met twee jaar thans in bespreking was, het euvel van de noodlijdende gemeente uit de weg had geruimd. Voorts, dat de gemeen telijke middelen sindsdien sterker waren gestegen dan die van het rijk, nl. met 44 tegen 31 pet Zijn opmer king, dat de Ondernemingsbelasting volledig aan de gemeente zou wor den uitgekeerd, met dien verstande, dat de navloeiing daarvan in de ja ren na haar opheffing, in mindering zou worden gebracht op de compen satie, welke het RUk de gemeenten verschaft voer deze derving van in komsten, verwekte luid gelach. Want daar zat hem de kneep nu juist. Vervolgens deed hij echter enige mededelingen welke de stemming gunstig beïnvloedden. Met de blok kering van de reserves 1948'50 zal spoedig worden begonnen ten be hoeve van consolidatie van de vlot tende schuld der gemeenten en ter uitvoering van reeds ondernomen kapitaalsobjecten, die anders gevaar zouden lopen. Ook stelde hij voor 1952 een kleine verhoging van het uitkeringspercentage uit het Ge meentefonds in uitzicht. Het wets ontwerp werd, evenals dat nopens de domeinen, z.h.s. aangenomen. Een Nederlander, die een kw*rt eeuw heeft doorcebracüt in het voorma lige NederlandJ-Ïndie als houtvester heeft zijn herinneringen aar.' deze avon tuurlijke tijd oo schrrft gesteld. Memef- res van. een Houtvester door Djatipit. uil gave „De Bezige Bij. Amsterdam, prijs S 90. (Dit Djatipit js een schud- naam). Dc herinneringen hebben niet veel om het lijf, al kunnen: wij ons voorstellen, dat de man, die ze ophaalt en er onopgesmukt en smakelpk van weet te vertellen cr van la vervuld. Op een of andere wyxe hangen zij alle samen met dc zorg voor de bebossing van Indonesië. 2e zijn zo onderhoudend als eer. verhaal van een goed verteller in een vriendenkring maar kan rijn. m««ar ook dragen ze naar onze mening in him argeloosheid duidelijk het merk teken van de liefde van de schrijver voor wat onherroepelijk verleden tüdisr Nederlands-lrdife en van zün onvermo gen tot begrip van de voor hem en d« zijnen zeer moeilijke onvoltooid tegen woordige tijd; de xepubüek Indonesië. Dat is jammer, want dat dit land. de«- °^dtt andere gebieden broodnodig heelt, daar van. rijn wil overtuigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3