Koning Faroek ontslaat regering 1 HET ROTTERDAMSCH PAROOL West-Duitsland wil in de N.A.TX). Heel Egypte in staat van beleg na verwoestingen in Cairo Opgezweepte massa steekt groot aantal gebouwen in brand „Televisie komt er nooit in Nederland Ali Maher Pasja nieuwe minister-president Lodewijk van Deyssel plotseling overleden 12e Jaargang, no. 23 Maandag 28 Januari 1952 Nederlanders in Cairo veilig FI. 20.000,-- valt op no 6497 Weer enige stappen nader tot Europees leger WAT VOOR WEER? Aanval op de winter ingezet Autobus vliegt de lucht in: 44- doden Ruim drie op de tien Nederlanders drinken nooit sterke drank Ijs op IJselmeer Ook parlement zou ontbonden zijn TV-PRODUCER GORDON MEENT: Naast elkaar werken van vier omroepverenigingen funest Koningin opent vaste brug bij Doesburg Perzië wil oplossing olieconflict Schermutselingen in Tunesië Franse spoorwegen 25% duurder Laatst overgeblevene van de Tachtigers was 87 jaar Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abann.prijs: per week ƒ0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V, De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B, de Vries KONING FAROEK Een hysterisch brullende menigte richtte Zaterd? .iinde vernielzucht enorme scha- j de aan m Cairo. Talrijke gebouwen werden I in brand gestoken. Enkele uren later rukten Egyptische troepen de stad binnen zonder evenwel veel uit te richten. Er vielen meer clan honderd slachtoffers, onder wie veel bui tenlanders. Alle ziekenhuizen zijn overvol. Terwijl de rosse gloed van de branden de avondhemel boven Cairo verdichtte, werd de staat van beleg voor het hele land afgekon digd en de avondklok ingesteld. De wanorde lijkheden ïn Cairo begonnen na het bekend worden van de gevechten van Vrijdag in Is- maiïia. Enorme volksmenigten verzamelden zich in de morgenuren in de wijken waar de buitenlandse ambassades zijn gevestigd. zijn ontvangen, de Nederlandse ko lonie in Cairo veilig is DEN HAAG. In de 515de Staats loterij eerste klas. eerste lijst, is een prijs van f 20,000 gevallen op lot no. 6497. Er werd geroepen: „Churchill, de hond, Erskine, de slager" en andere dreigende leuzen. Tegen het middaguur verspreidden de betogers zïeh door de hele stad. Daarna begon het in brand steken van de gebouwen. Als i waanzinnigen renden tienduizenden Egyptenaren door de straten. Bioscopen, een speelzaal, benzinestations, de Britse „Turf-club", de Zweedse en Lïba- DEN HAAG Rfi navraaê deel- 1 "eSe amhassades. winkels van Europeanen werden in brand gestoken en de men ons óp het'ministerie van j geplunderd. Dit de menigte werd geschoten. De politie beantwoordde het Buitenlandse Zaken mede, dat vol- vuur met grove hagel, waardoor verscheidene raddraaiers werden gewond. ?^?s.f®„ee5s£e berichten die daar 1 Acht Britten zijn volgens de eer- Het hoofdkantoor van een Britse ste berichten gedood. Negen worden nog vermist Onder hen bevindt zich de bekende Schotse econoom James Ireland Craig. De 83-jarige werd het laatst gezien topn htj uit het raam van de eerste verdieping van sijn hotel klom, toen dat werd bestormd. De etalageruiten van pen Frans kledingmagazijn werden ingeslagen. De inhoud werd op straat geworpen, aan stukken gereten en verbrand, met uitzondering van de dassen, die de betogers in hun zakken staken. PARIJS. De ministers-conferentie der zes landen van het Europese leger is Zondagavond gesloten zonder dat overeenstemming was bereikt omtrent drie belangrijke punten. Deze zijn de kwestie van het gemeen - schappelijk budget en de verhouding van het Europees leger tot de Nato (twee punten, waarin de Benelux-landen een andere opvatting hebben dan Frankrijk, Italië en West-D ui Island) en de verhouding van West-Duïtsland tot de. Nato. In Parijs heeft Zondag de West-Duitse afgevaardigde prof. Hallsteïn volgens Reuter de eis gesteld, dat West-Duitsland in de Nato zal -worden opgenomen. Bovendien ws>rdt uit Bnnn gemeld, dat Adenauer oplossing van de Saarkwestie eist. Voordat er van een Westduitse bij drage sprake kan zijn. De benoeming van een Franse ambassadeur in Saarbrücken heeft in West-Duitsland kwaad bloed gezet. Over de volgende punten zyn de Duitsland elk 21 zetels, Nederland en ministers van Buitenlandse Zaken het eens geworden; zij' zullen aan de respectieve regeringen worden voor- 1. Het uitvoerende orgaan van de gemeenschap zal „Commissariaat van de Europese Verdedigingsgcmeerr- schap" worden genoemd. 2. Het commissariaat zal uit ne gen leden bestaan, voor Frankryk, Italië en West-Duitsland elk twee en vpor elk der Benelux-laoden een. 3. De Raad van Ministers, de As- Semblée, het Commissariaat en het Gerechtshof zullen in functie blij ven jji de huidige vorm tot de vesti ging van een federale of confederate structuur van Europa. 4. .Da Assemblee van de Verdedi gingsgemeenschap zal dezelfde zijn als die, waarin het verdrag voor de Kolen- en Staalgemeenschap (plan- Scbuman) voorziet, maar wanneer zij zitting beeft als dcfensie-Assemblée, Zullen Frankrijk, Duitsland en Ita- Eë ieder recht hebben op drie extra Afgevaardigden(De verhouding Wordt dan Frankrijk, Italië en West- Plaatselijk opnieuw 8 sneeuw j Weersverwachting geldig van ff Maandagavond tot Dinsdag- avond: J Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk neerslag, hoofdza- m kelijk in de vorm van sneeuw, Matige, tot vrij krachtige wind g uit zuidelijke richtingen. Van- ff nacht in het Oosten van het p land, hier en daar matige vorst, p overigens lichte vorst tot tem- §j peratüren om het vriespunt, p 29 Jan. Zon op B u 26 m onder 17 u 20 m- Maan op 0 u 35 m on- üer 21 u U ra. gj HET WEER IN EUROPA J 7 uur voormiddag Oslo H Berlijn Londen 1 Parijs g. Wenen W Innsbruck §f Nice g Rome B Warschau Amsterdam n. ontv. sneeuw h. bew. zw. bew, betr. zw. bew. onbew. zw. bew. sneeuw 1. bew. Stil NW ZW —2 1 -12 |g sttuwtnmiHP België elk tien zetels en Luxemburg vier zetels). 5. Het Gerechtshof van de Verde digingsgemeenschap zal hetzelfde zijn als dat van de Koten- en Staal gemeenschap. Aangaande de wijze van stemmen in de Raad van Ministers heeft men een stelsel aanvaard, dat rekening houdt met de militaire bijdragen en de budgetaire lasten van de leden- staten. Tenslotte heeft men een oplossing gevonden voor de kwestie, waar de zetel van de verschillende organen zal zijn. Aangezien ieder van de zes leden een van deze organen in zijn land wil hebben, besloot men, dat er niet een enkele zetel voor alle in stellingen zal zijn. Het Commissa riaat zal echter waarschijnlijk in Pa rijs gevestigd worden. Het KNMI deelt mede: overal in Europa is het nu winter. De laagste temperaturen komen voor in Noord- Zweden, waar het 25 graden of meer vriest. Ook in West-Europa, waar de sneeuwlaag een sterke nachtelijke uitstraling heeft bevor derd, was het de afgelopen nacht flink koud. Enkele stations in Mid den-Frankrijk meldden 15 graden vorst, in ZuidDuitsland en Oosten rijk kwam eveneens tot 15 graden vorst voor. Toch is het voorzover West-Europa betreft geen winter, die is ontstaan door aanooer van kou uit het Oosten. Integendeel, aan de achterzijde van een depressie, die dit weekeinde boven de Noord zee lag, stroomde voortdurend po laire lucht van over zee binnenDe depressie veroorzaakte daarbij tal rijke sneeuwbuien die de afgelopen «acht plaats begonnen te make» voor opklaringen. De omstandigheden ivaren toen gunstig voor een sterke afkoeling. In Noord-Brabant en Limburg wezen de thermometers vanmorgen dan ook 7 a 8 graden vorst aan. Aan de Noordzeekust was de temperatuur toen nog juist iets boven het «riespunt, hetgeen een gevolg was van de westelijke lucht. De vraag of het winterweer ook de komende dagen zal voortduren is op dit ogenblik nog moeilijk te be antwoorden. Ten Westen turn de Britse eilanden bevindt zie?» een depressie, waarvan de invloed zich verder naar het Oosöen uitbreidt. bank en het pand, waarin een Britse winkel was ondergebracht, gingen in vlammen op. Dp Ritz-bar in de Kasr el Nil-straat werd bestormd. Flessen likeur en de inventaris werden de straat dfc geworpen. Een winkel, waar rijwielen en jachtgeweren wer den verkocht, werd leeggehaald. De rijwielen werden totaal vernield, de jachtgeweren" meegenomen. Er is aanzienlijke schade aangericht aan eigendommen van buitenlanders en Egyptenaren. D,ikke rookwolken tekenden zich Zaterdag, in de namiddag, boven Cairo af. De autoriteiten hadden op een gegeven ogenblik de toestand grotendeels niet meerin handen. Brandweerauto's en ziekenauto's re den af,en aan. Zaterda&niddag gelastte generaal Moradfil Kfeply, commandant van de pdbtie vargvteiromzijn mannen dé or de te herstellen, zo nodiiT mfit ge bruikmaking van vuurwapens. De inmiddels ontslagen Egyptische minister van Bin. Zaken, Serag el Din, deelde Zondag mee. dat bij de ongeregeldheden meer dan twintig personen om het leven zyn gekomen en ongeveer 200 gewond. Er waren driehonderd arrestaties verricht. De censuur, die in Egypte bestaat sinds de Palestijnse oorlog, is aanzienlijk verscherpt. Eenheden van. het Egyptische leger hebben met lichte tanks alle strate gisch belangrijke punten te Alexan dria bezet. De autoriteiten hebben aangekondigd „buitengewoon strenge maatregelen te zullen nemen om elke wanordelijkheid te onderdrukken." Verschillende luchtvaartmaatschap pijen hebben hun vluchten op Egypte beperkt. Dit geschiedde, nadat Zondag een woedende menigte het Faroek-vJieg- veld had bestormd. Een Brits bjn- vliegtuig werd voor de vernieling gered, doordat een piloot ijlings, met geopende deuren en de afda- lirsgstrap nog aangehaakt, opsteeg. Onderweg werd de trap verloren. Ei:'|[llll3l{|inil[|J!fiJUlFfll,ïïlirn11r^Hl''{!|[fBllIiniG,JllfPSl!El!iStril£ll[7ifflIaTrRiiii,l ATLIXCO (Mexico) Doordat «en autobus in brand vloog en ex plodeerde zün 44 personen, onder wie zes kinderen, levend verbrand. Zes passagiers slaagden er in uit het brandende, voertuig te komen. De chauffeur, die blijkbaar met gewond werd, vluchtte. De over levenden verklaarden, dat-de brand ontstond toen de chauffeur een sigaret aanstak., en een brandende lucifer op de vloer gooide vlak bij een lekkende benzinetank. De benzine vatte onmiddellijk vlam. De chauffeur sprong uit een openstaand raampje naast zijn zetel en liet de bus aan haar.lot over. Deze, reed tegen een boom aan en kwam ïn een sloot terecht. Een .explosie volgde en de bus stoMNöï^l4chteT4aate>r- -- DEN HAAG. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft aan mannen en vrouwen uit alle iapen uan de bewolking onlangs de vraag gesteld: .Drinkt gere geld, zo nu en dan, zelden of nooit sterke drank?" De resultaten zijn: geregeld 4%, zo nu en dan 25%, zelden 33%, nooit 22%, Drie op de tien volwassen Nederlanders drin ken volgens dtt onderzoek dus nooit sterke arank. AMSTERDAM. Op het ÏJsel. meer hebben zich, van Nijkerk tot nabij Naarden en van Pampus tot de hoek van het IJ, ijsvelden ge vormd ter dikte van circa 1 cm. De zeilvaart ondervindt daarvan enige belemmering. CAIRO. In de brief, waarin hij premier Nahas Pasja zijn ontslag aanzegde, verklaarde koning Faroek, dat Nahas Pasja „er niet In geslaagd is orde en rust in het land te hand haven". Een koerier des bonings reed met een gewapend geleide van het Abdin- paleis door de verlaten straten van de Egyptische hoofdstad naar de wo ning van Nahas Pasja om de ontslag- boodschap van de koning over te brengen. AZi Maher Pasja, de nieuwe mi nister-president is al twee malen eerder premier geweest. Hij stond in 19391940 aan bet hoofd van de Egyptische regering, doch trad af na te hebben verklaard, dat Egyp te zijn verplichtingen krachtens het Engels—Egyptische verdrag geheel zou vervullen. Maher Pasja heeft onmiddellijk een nieuw kabinet, geheel samen gesteld uit onafhankelijkcn, ge vormd. Waarnemers geloven, dat de staat van beleg, die door de 31-jarige koning Faroek is afge kondigd, zal voortduren, totdat de toestand wat duidelijker is gewor den, Zij voorspellen, dat de koning het parlement zal ontbinden. Het parlement is juist twee jaar gele den gekozen en de nationalistische Wafdistische partij van Nahas Pasja heeft zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden de absolute meerderheid. De nieuwe premier heeft een langdurig onderhoud gehad met het hoofd van de openbare veilig heid. Hoessein Sobhy Bey en andere hoge ambtenaren van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken. Later werden bij militaire proclamatie samenscholingen van meer dan vier personen in het gehele land verboden. Op overtreding staat mi 'ii üfiian.LiüaüiiiFiiiwjEifiiirtiiuffliii vm CAIRO. Een uur voor middernacht heeft koning Faroek de Egyptische rege ring ontslagen. Dit besluit vormde het hoogtepunt van een reeks dramatische ge beurtenissen, die zich sinds Zaterdag in snelle opeenvolging hebben afgespeeld. WESTEN STELT VOOR: Ingrijpen van VN bij hernieuwde strijd in Korea FA BOS Amerika, Engeland en Frankrijk hebben een beroep gedaan op de V.N. om een speciale zitting van de Algemene Vergade ring bijeen te roepen, als een be stand in Korea wordt getekend of een noodzitting hijeen te roepen, als de oorlog in Korea wordt her vat. De twee voornaamste punten van de resolutie zijn: 1) Op het ogenblik, dat een be stand in Korea wordt gesloten, zal de secretaris-generaal een speciale bijeenkomst van de Algemene Ver gadering in New York bijeenroe pen; 2) Ingeval van „andere ontwik kelingen" hetzij falen om tot een bestand te komen of vertra ging van de besprekingen, hetzij hervatting der vijandelijkheden zal de secretaris-generaal met de 3D leden van de V.N. overleg ple gen of een speciale zitting of een noodzitting van de Algemene Ver gadering in New York gehouden zal worden. Opnieuw laaien bosbranden in Australië op MELBOURNE, Zaterdagavond hebben dodelijk vermoeide politie mannen en boeren hun strijd tegen de grote bosbranden bij Melbourne, waardoor in de afgelopen drie da gen acht mensen om het ieven zijn gekomen, hervat. Door de opste kt nde wind laaien de vlammen op nieuw op. Het zag er naar uit, dat mede door zware regens in het ge teisterde gebied de brand onder controle was, doch in sommige stre ken worden kleine steden nu op nieuw bedreigd. TOEN de vaste brug over de Gel derse Usel by Doesburg officieel geopend was, kwam een oud vrouwtje aan koningin Juliana een pop aanbieden. Toen de schenkster het podium verliet, struikelde zij. Juist op dat mo ment maakte de fotograaf dit plaatje. De schrik staat de ko ningin op het gezicht te lezen. 5? Als de vier omroepverenigingen in Nederland denken, dat zij de televisie erin zullen krijgen en ontwikkelen door op deze wijze naast elkaar te blijven experimenteren, dan hebben zij het mis. Zij zullen inplaats van toeschouwers winnen, de weini gen die er zijn verliezen.' indien zij niet besluiten met elkaar televisie-programma's te brengen, die het publiek interesseren en daarbij hun politieke en godsdienstige propaganda achter wege te laten, gedurende minstens een uur van de ander half uur dat er uitgezonden wordt. Want het „te zijn of niet te zijn" van de televisie, ook in Nederland, staat en valt met het programma en als dat de mensen niet vermag te pakken, dan komt de televisie er nooit in dit land. DOESBURG. Een lang gekoes terde wens is ia vervulling gegaan. Doesburg heeft een vaste brug over de IJsel en daardoor is dit oude stadje met zjjn achterland nu op een. efficiënte manier met 't westen van. Nederland verbonden. De Koningin heeft Zaterdag op originele manier de opening van de vaste oeverver binding verricht. Over de gehele breedte van de brug was als afscher ming een afbeelding van. de schip brug aangebracht, die ?o lang het verkeer moest verwerken. Toen de Koningin aan een koord trok ging de schipbrug op zij om de nieuwe brug de ruimte te laten. Dit Is kort en krachtig wat de heer Paul Gordon, producer van. televisie programma's uit Hollywood, ons als zijn mening zei. Over de technische kwaliteit van wat Philips brengt is hij vol lof. Het is het beste wat men wensen kan en ik heb in Eindhoven dingen gezien, die wy in Amerika nog niet eens bebbep, Maar ondanks perfecte techniek van de Nederlandse televisie zal niemand rich er voor gaan interesseren ais de programma'* niet bt-ler worden. Paul Gordon weet wel waarover hij het heeft, als hij over program- ma-f,producing" spreekt. Hij doet de laatste zes jaren niet anders dan te levisiefilms maken van grote sterren. Thans maakt hjj een reis door Europa om de televisie daar te be studeren en vergeleken bv. met West-Duitsland komt ons land er niet goed af. West-Duitsland heeft een grootse experimentele televisie- opzet, waarvoor acht en een half mil- Hoen inark beschikbaar is gesteld. Daar steekt Nederland met zyn 600.000 per jaar maar karig bij af. De heer Gordon is bezig Europese te levisieprogramma's samen te stellen van films met opera's, operettes, films over muziek-onderwijs van mensen als,Bruno Walter, Gieseking, Piatigorsky. Hij wil die programma's TEHERAN De Perzische pre mier Mossadeq heeft de Britse re gering verzocht, haar politiek te wijzigen, opdat het geschil tussen Groot-Brittannië en Perzië defini tief uit de wereld geholpen kan worden. De Perzische regeringschef deed dit verzoek in een boodschap, welke hij medegaf aan de vertrek kende Britse ambassadeur sir Francis Shephard. NAHAS PASJA twee jaar gevangenisstraf, of vijf jaar indien de schuldige in het bezit van wapens wordt bevonden. Maher Pasja heeft te midder nacht een uur nadat hy premier was geworden de bevolking m een radiotoespraak opgewekt, mede te werken aan de handhaving van vrede en rust en de bescherming van de veiligheid van buitenlanders in het gehele land. Schriftelijke eindexamens der middelbare scholen DEN HAAG De data van de schriftelijke eindexamens 1952 voor het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs zijn als volgt: Gymnasium A en B: 14, 15 en 16 Mei; HBS A en B: 19, 20. 21. 2S. 27 en 28 Mei; Middelbare Scholen voor Meisjes: 20, 27 en 28 Mei; Handels- dagschool met 3 j. c.t 26, 27, 28 en 29 Mei; Handelsdagschool met 4-j c.: 19, 20, 21, 26, 27 en 28 Mei; Han delsavondscholen met 3-j. c. en met 5 j. c.: 6, 7, 8, 9, 12, 13 en 14 Mei. aanbieden aan de verzamelde televi sielanden van Europa. Men kan dan intekenen, Maar het kost geld, en daarom voelt hij er niets voor om met Nederland zaken te doen .want hfj weet, dat mén het geld niet heeft voor goede programma's en zonder goede programma's koopt niemand een toestel en komt er geen geld bin nende vicieuze cirkel. Duitsland gaat hij helpen met zijn programma's, omdat hij voelt, dat men '-Je dingen daar groot en reëel opzet. Maar zoals men hier- in dit land werkt met die vier elkaar be concurrerende „zuilen", nee. hij ziet er niets int TTINTS Franse leger- en poli- tletroepen hebben hun hute-aan- ftuls onderzoek in bet gebied van Kaap Bon Zondag voortgezet Er werden enige wapens gevon den. Zondag zjjn op vijf plaatsen in Tunesië telefoonkabels doorge sneden. Een militaire patrouille,die het vuur van een groep verzetslie den ten zuiden van Kairoean be antwoordde, verwondde een der aanvallers en nam drie anderen gevangen. In Tunis zelf was de toestand rustig. Habib Boerguiba, de leider van de nationalistische „Neo-Des- toer"-partij, verklaarde Zondag, dat de onrust binnen twee of drie dagen in Tunesië zal terugkeren, als de Franse regering niet een „nieuwe basis voor onderhandelin gen" legt. (Van onze correspondent) PARIJS Evenals in Nederland 2ijn ook in Frankrijk met ingang van heden de tarieven der spoor wegen verhoogd en wel voor de ge middelde reiziger met 25 procent. Ook de electriciteitstarieven zijn on verwacht niet ingang van heden verhoogd, zo is vanmorgen bekend gemaakt, nl. met niet minder dan elf procent. HAARLEM. ftt een pension is hier Zaterdagavond tussen acht uur ert half negen overleden dr Karei Joan Lodewijk Alberdingk Thijm, die onder het pseudoniem Lodewijk van Deyssel in het eerste gelid stond van de groep jonge schrijvers en dichtersdie de Beweging van Tachtig" vormden. De laatste nazaat van deze beeldstormers op de versteende Nederlandse letter kunde uit die jaren tcerd S7 ja ar oud. fly publiceerde tot op hoge leejtyd en. liet zich gaarne nog gelden in de Hof der Letteren, die in de laatste uy/ en zestig jaren een geheel ander aanricht heejt gekregen. „Van Deyssel" kreeg als zoon van de katholieke hoogleraar en. kunst- kenner JosephUs Alberdingk Thijm zyn. opleiding op katholieke inter naten in Rolcluc en Katwijk. Hij was korte tijd in een boekhandel werk zaam, maar begon al spoedig te schrijven. Hij schreef critisch over literatuur, toneel en schilderkunst en werd in 1885 opgenomen in de redac tie van „De Nieuwe Gids", welk tijdschrift de (zwakke) binding vormde voor de nieuwlichters van die tijd. In „De Nieuwe Gids" ver schenen. zijn vlammend proza, zyn felle vlijmende critic ken alsmede letterkundige bijdragen. Het Franse naturalisme vond in hem aanvankelijk een vurig bewon deraar, doch na 1890 verloor hei voor hem zijn bekoring en ging hij meer aandachtschenken aan mystische levenswaarden". Ook werd zijn critiek rustiger. Zijn. roman „Een liefde", die zoveel stof deed opwaaien en waar van ceil latere druk een gekuïster vorm gaf, stond sterk onder de in vloed van het naturalisme. Zijn kost schooltijd beschreef hij op impres- sionmstische wijze in het werk „De Kleine Republiek", Zijn boek „Uit het leven van Frank Rozelaar" legde mede getuigenis af, dat hij, behalve critisch en essayistisch, ook creatief werkzaam was. Tussen 1894 en 1911 verschenen een elftal bundels: „Verzamelde op stellen" gevolgd door een achttal delen „Verzamelde werken", waarin het voornaamste werk van de auteur is bijeengebracht. Ter gelegenheid van zyn zeventig ste verjaardag, in 1935, verleende de Amsterdamse Universiteit, aan de schrijver, die zo'n grote invloed ge had heeft op de ontwikkeling der Nederlandse letterkunde, het ere doctoraat in de Nederlandse letteren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1