POLLEN5 DIAMANTJE) ■a&em! Fel versoberingsdebat in Brits Lagerhuis Vredesplan van Lie door Ver, Naties aanvaard Norgerhaveninderdaad een gevangenismaar... Eindelijk vernieuwing onderwijzersopleiding 18. Komt de hoofdakte langs een achterdeur weer binnen? De familie uit de Doodloopsteeg Vrijdag 1 Februari 1952 B«van, die, gewapend met ver scheidene gebonden delen van „Hansard." (onze „Handelingen stelling had genomen op een der boekpiaatsen aan gene zijde van het gangpad, concentreerde, na de kwes tie van de herbewapening (de vraag in hoeverre de te snelle herbewape ning aan de moeilijke economische positie schuldig is) vlug met enkele woorden te hebben afgedaan, de ge hele bundel van zijn met nadrukke lijk gebaar en als pijlen uitschieten de beschuldigende vingers onder streepte woordenenergie op de slechtheid van de Tories, op hun erfverantwoordelijkheid voor de moeilijke positie van vandaag, op hun aanvallen op de Gezondheids dienst, „Wat een min volk zijn jul- Advenentie il. M.) Bevan oreert gloedvol, Attlee loopt weg en Gaitskell lacht zuur (Van onze correspondent) 'LONDEN. Na een debat, waarin het politieke partijvuur lustig had ge brand en de Labonrbanken zich gekoesterd hadden in de warme gloed van Anenrin Bevan's welsprekendheid Is het Labour-amendement van geen vertrouwen in de conservatieve regering met 309—278 stemmen ver worpen. De liberalen stemden met de regering mee, lie toch" riep de grote redenaar schel en hij zeide dat de Tories, die de gezondheidsdienst altijd hadden gehaat, haar nu trachten te vernie len. Attlee en Morrison hadden tijdens zijn rede de Kamer tactvol verlaten en zo konden ae Labo uraan hangers dus ongestraft hun hart ophalen en Bevan toejuichen, zonder daarmee tegelijk de Indruk te maken Attlee af te vallen. Alleen de voormalige Labourkanselier Gaitskell hield, aan dachtig luisterend naar de woorden vloed, die schuin van achteren over zijn hoofd "heen naar de vijand werd gespuwd, eenzaam op de voorste op- positiebank de wacht, maar Gaitskell moest zich toch telkens als de boer met kiespijn hebben gevoeld, want Bevan oreerde weer over zijn ge liefkoosde stelling, dat jaarlijkse be grotingen ondingen en kanseliers van de Schatkist, met hun voorlief de voor het boekhoudkundig klop pen van rekeningen, mensen waren, die volkomen uit de tijd zijn, Dc economische „planning" moest aan de economen worden gegeven. Churchill was echter wei aanwe zig en het kon niet anders dan dat Bevan natuurlijk ook in een scher mutseling met hem geraakte. Dat forceerde Bevan door scherp de na druk te leggen op het feit. dat de conservatieve regering importkor- tïngen toepaste en daarmee tegelijk de strategische voorraadvorming aantastte. Hij ontlokte aan Chur chill de interrupcfe. dat deze zowel als minister van Defensie als eerste minister de kortingen goedgekeurd had en. schoot toen meteen de con- clusiè op hem af. dat Churchill dus niet deugde voor zijn ambt. Dat was de oude heer toch te veel. In een oogwenk constateerde hij, dat dit blijkbaar een late terugbetaling was voor het feit, dat hij Bevan in de oorlog een „mïserige plaag" had ge noemd, Bevan reposteerde onder al gemene hilariteit, dat hij meende die rekening al herhaalde malen vereffend te hebben. Ook Churchill had blijkbaar zijn boekhouding niet in ordel Met moet uit de ingenomenheid waarmee de Labourleden naar Be- i van luisterden nog niet direct con- stateren, dat zij daarom hun trouw aan Attlee's leiderschap aan het prijsgeven zijn. Zover is het nog niet, maar de man uit Wales krijgt, nu de partij in oppositie is, stellig zijn grote kans. Of hij naast applaus voor zijn onmiskenbare redenaars gaven en toejuichingen voor zijn wilde aanvallen op de vijand ook ooit het vertrouwen zal kunnen in boezemen, dat mensen op de hoog ste posten brengt, staat echter nog zeer te bezien. Normaal wordt de nieuwe collectie karpetten in Maart- April afgeleverd omdat men bij voorkeur in het voorjaar karpetten koopt en niet eer der. Ook voor ons is het niet aantrekkelijk voorraden aan te houden die toch pas na enige maanden verkocht wor den. Een fabrikant echter, die over een aanmerkelijke voor raad beschikie, bood ons een groot aantal karpetten aan voor directe levering tegen een bijzonder lage prijs. Wij hebben deze karpetten gekocht op voorwaarde dat voor iedereen het grote prijsverschil duidelijk zicht baar moest zijn. Haarvetours karpetten, met hoge pool in diverse kleur stellingen worden nu ver kocht voor een. prijs die vijf tig gulden lager is dan waar. voor zij het laatst verkocht zijn, maar ook vijftig gulden lager dan U ze in het voor jaar kunt kopen. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze zuiver wollen hoogpolige Haarvetours kar petten 200 x 300 cm. en als U van plan bent in het voor jaar een karpet aan te schaf fen, spaar dan vijltig gulden en koop het nu, niet voor 159.- gulden, jfM% maar voor M Dit najaar verkochten wij honderden van deze extra zware wollen de- Wis voor f 35.90. Nu koopt U dezelfde dekens 150 v 200 cm. 90 Ook voorradig m groiero maten. WINKELCENTRUM BINNENWEG Advertentie (LM.) DOBBcLMANN..lekker man! Schoolklas door gas bedwelmd KOEDIJK (N.H.). Doordat bij een windvlaag de gaskachel uitwaaide zijn m de openbare la gere school alhier Donderdagmor gen de onderwijzeres en tien leer lingen bewusteloos geraakt. Artsen on verpleegsters uit Alkmaar heb ben met zuurstofapparaten de kin deren weer by kennis gebracht: de onderwijzeres moest naar een zie kenhuis in Alkmaar worden ge bracht; de voorraad zuurstof was niet toereikend. Men vertrouwde erop, dat zij in de loop van de dag het ziekenhuis zou kunnen ver laten. Na het uitwaaien van de gaska chel heeft de onderwijzeres met 28 leerlingen nog ongeveer drie kwartier in het lokaal vertoefd; collega's vonden haar bewusteloos. Postwisselverkeer met Japan hervat DEM HAAG. Mei ingang van 1-5 Februari a.s. zal met macht neming van de beperkende bepalingen, welke gel den In hel overige postwisselverkeer met het buitenland, het postwisselver keer met Japan in beide richtingen worden hervat. De bedragen van dc uit te betalen als van te storten postwissels behoren te zijn gesteld m Amerikaanse dollars Het maximum-be drag as vastgesteld op Am. Dollars 28.05. Advertentie (I al •VUsmine=;tantlpasta; Cl a 70 en 90 cl bij apoth, en drog. Maar Russen doden onmiddellijk elke illusie (Van onze relsredacteur) PARUS. De Assemblee beval vandaag met 44—5 stemmen het voorstel aan van Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, welk voorste] beoogt een twintig jaren-plan voor de vrede te realiseren met behulp van het apparaat der Verenigde Naties. Drie problemen, zo had Trygve Lie gesteld, konden via de kanalen der Verenigde Naties tot op lossing gebracht worden; de ontwapening, waarvoor thans een speciale commissie bestaat, de politieke spanning, die door discussies in de Veilig heidsraad opgehelderd kon worden, en de groeiende tegenstelling tussen de Oosterse en Westerse valken. De Russen hebben de secretaris generaal niet al te lang ia zijn illusie gelaten. Zij kozen tot hun woordvoerder de heer Sobclew, eens medewerker van Trygve Lie zelf en destijds speciaal belast met het secretariaat van de Veiligheids raad. Hij beschuldigde zijn vroege re chef van hypocrisie en noemde het voorstel zelf een bewijs ervan dat Trygve Lie een knecht was van het Amerikaanse imperialisme. Onvergeeflijk vooral vond hij, dat Trygve Lie de actie der Verenigde Naties in Korea een hoopgevend voorbeeld genoemd had van collec tieve actie. Het voorstel van de heer Trygve Lie is twee jaar oud. Het werd geboren in een tijd, dat sommigen meenden Rusland via het mecha nisme van de Verenigde Naties tot zachtere politieke zeden te kunnen bekeren. Intussen is wel gebleken, dat niets van betekenis bereikt kan worden, zolang Rusland wei gert zijn vijandige houding ter op zichte van het Westen op te geven. De Verenigde Naties in haar hui dige samenstelling is. voor wat baar politieke secties betreft, slechts gevuld met Woordenveldslagen. Zij heeft niet de ontspanning teweeg gebracht. Zij heeft evenmin, bijge dragen tot versterking van de Wes terse wereld, aangezien alle aan dacht der delegaties geabsorbeerd werd voor hun verweer tegen de aanvallen en manoeuvres van het Russische blok. Ook het derde door Lie genoem de punt. de groeiende tegenstelling tussen de gekleurde en Westerse volken, kan nauwelijks dichter bij zijn oplossing gebracht worden in een milieu, dat door de felle tegen stelling Rusland het Westen wordt overheerst. De armoede, waarover zoveel vertegenwoordi gers van de Arabische volken kla gen, is in hun land lang niet altijd door het Westen gebracht. Wat het Westen er gebracht heeft is het bewustzijn van die armoede: bet gevoeL dat het beter zou kunnen zyn indien de materiële levens voorwaarden technisch en sociaal beter georganiseerd werden. Van deze bewustzijnsschok heeft Rus land gebruik gemaakt om er een nieuwe haard van onrust te stich ten. Ook wat dat betreft kunnen wU zeggen, dat bet probleem een groot deel dichter bij zijn oplossing zal zijn als het conflict met Rus land tot een oplossing gebracht zal zijn. Wat biervoor nodig Is Lie heeft het zelf aangetoond door zijn verwijzing naar Korea. Het grote succes door de democratische we reld daar bereikt is tenslotte in de eerste plaats het gevolg niet van de Verenigde Naties, maar van het energieke ingrijpen van Truman, die door het zenden van Ameri kaanse troepen de Verenigde Na ties voor een voldongen feit stelde, door deze met graagte gehonoreerd. Het vredesmechanisme van de Verenigde Naties kan slechts doel matig functionneren, nadat het Westen door een energieke politiek Rusland tot een verzoening heeft gedwongen. „ALS IK MOET ZITTEN, DAN MAAR HIER" Negen clubs, een concertzaal en een bibliotheek met 7000 boeken Waarom mag monteur niet meer werken op Soesterberg? DEN HAAG. De militaire autoriteiten van het vliegveld Soesterberg hebben in December jl. dc pas ingehouden yan een verwar mingsmonteur, die in dienst van een Amersfoortse firma op het vliegveld werkte. De monteur, die het vliegveld niet meer mocht betreden, is op grond daarvan door zijn werkgever ontslagen en tot op de huidige dag brodeloos. De betrokkene staat te goeder naam en faam bekend en daarom heeft het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) schriftelijk aan de mi nister van Oorlog gevraagd, wel ke autoriteit voor deze maatregel verantwoordelijk is en waarom deze is genomen. (Advertentie LM.) (Van onze correspondent) GRONINGEN. Een hoofd je bouw en twee vleugels: dat is Norgerhaven, waar vorige week moeilijkheden zijn ontstaan met een groep Duitsers. Op het eerste gezicht ziet hel cr wat mistroostig uit, herinnerend aan de vroegere zwerverskolonie Veenhuizen. Maar bij een wandeling door de gangen en gebouwen krijgt men andere indrukken. Men zou bijna geneigd zijn te zeggen: „Als ik tóch moet zitten, da>t maar hier." Dat weten ook die Duitsers, die hier 'n paar dagen geleden hun kor te honger- en werkstaking begon nen, Zij voelden zich veilig als lid van de groep. Maar toen zij die be wuste middag onder vier ogen met directeur Stouten „ja" of „neen" moesten antwoorden op de vraag of zij wilden werken, heb ben de meesten de consequenties met aangedurfd en sindsdien heb ben zij geleerd dat de groep kan falen. Wat timide door die weten schap hebben zij hun dagelijkse arbeid hervat. Zij werken op het land o£ doen dienst in de gebouwen. De voe ding is uitstekend. Er is ook veel ontspanning. Er zijn negen clubs en do gevangenen kunnen knutse len of vreemde talen leren. Er is een concertzaal voor 400 man en een eigen toneelgezelschap heeft ..Meeuwen boven Sorrento" in studie. Er zijn lezingen over tal loze onderwerpen, populair en wetenschappelijk. De leeszaal is goed van lectuur voorzien. De Duitse gevangenen krijgen van thuis hun streekkrant en bo vendien rouleren boeken en tijd schriften die door de Duitse bondsregering worden gezonden- Soms komt familie hei}, bezoeken. Eén man geen Duitser is belast met alle werkzaamheden die aan „O. en O." zijn verbon den, 'n dagtaak. Beroepshalve is hij lid van alle clubs, In een der zaaltjes werken drie man aan de inrichting van een bibliotheek. Is het registerwerk gereed dan zal men de beschikking hebben over 7000 boeken. Overspannen van het werken •wordt men er dus niet, ontspan ning js er voldoende en de kan sen om zich te ontwikkelen liggen voor ieder voor het grijpen. Dat weten de Nederlanders die er zit ten drommels goed. Zij hebben zich dan ook fel verzet tegen de Duitse rebellie. Natuurlijk blijft ook Norger haven een gevangenis, maar men zorgt er voor, dit zo weinig mo gelijk te laten merken. Alleen wanneer het nodig is. Zoals vorige week. A dverte nit e 1 M.) Unieke ge legen heid MUNCHEN. Voor tien dollar kan iedere soldaat van het 26ste Amerikaanse infanterie regiment zijn sergeant een custardpudding naar het hoofd gooien zonder er straf voor te krijgen, wel te ver staan. De sergeanten hebben zelf dit plannetje bedacht om op deze wij ze geld bijeen te brengen voor een fonds ter bestrijding van kinder verlamming. Een ouwe ttoker bij de Marine Riep tot 't zeuntje: „Geef vlug wat kimne" Maar de zeun zei toen snei: .O, stoker, let wel, Op 'n „TIP" loopt zelfs d'oudste machine" 2IZnHEQ53 Advertentie t M.) .Uw luchtwegen zijn door siijm verstopt. Los "jt gevoorlijke slijm op me» de krach» tig werkende AKKER'» Kamerleden over ons land Nationaal vernederd moreel ontredderd, eruïneerd'... iP DEN HAAG. opvatting, dat Oefensmaldeel vaart weer uit ROTTERDAM Onder bevel van commandeur F. T- Burghard zal het aefensmaldeel 5 op 4 Februari we derom uit Rotterdam zee kiezen. Behalve uit Hr Ms vliegkampschip „Karei Doorman", dat zich op de terugreis van de Nederlandse An tillen eerst later bij het smaldeel zal voegen, bestaat het uit Hr Ms tor- pedobootjager „Banckert", Hr Ms fregatten „De Zeeuw" en „Van Zijll" en Hr Ms onderzeeboten „Tjj- gerhaai" en „Zwaardvis". Het smaldeel zal van 8 tot 10 Fébr. te Portland verblijden, "Van 22 tot 27 Februari ligt het smaldeel te Casablan ca, van 7 tot 10 Maart te Algiers, van 14 tot 17 Maart te Gibraltar en van 21 tot 26 Maart te Lissabon. Op 5 April worden de schepen weer in Nederland terug verwacht, Inz. Hr V, L. H.. Yerseke ontv, 1. CL Tip Sleepboot „Schelde' verspeelt haar sleep ROTTERDAM Vannacht om half twee is de drijvende bok „Schieland", die door de sleepboot ..Schelde" van L'. Smit en Co.'s In ternationale Sleepdienst van Delfzyi naar Rotterdam werd gesleept op 3- myl noordwestelijk van Roeteboei 14 (nabij het Friese Gat) gezonken. Reeds 's middags was de bok door het slechte weer lekgeslagen, waar na de runners op de sleepboot „Schelde"' waren overgegaan. De bok kwam oorspronkelijk van Brunsbut tel en heeft enige dagen in Delfzijl gelegen om beter weer af te wach ten. Gezant van "Westduitsland in Indonesië DJAKARTA. De Indonesi sche regering heeft de benoeming goedgekeurd van baron von Hen- ting tot gezant van West-Duits- land in Indonesië, aldus vernam Aneta. Te Djakarta zal thans spoedig een gezantschap van West- Duitsland worden gevestigd. Tegenover de Nederland in het koor der naties een plaats van ze kere betekerus zou innemen, ne men enige Eerste Kamerleden het is duidelyk, dat hier A.R. ep/of C.H. aan het >voord zijn scherp stelling in het voorlopig verslag over de begroting van Buitenland se Zaken. Het Rijk in Europa is, zeggen zij, na de afscheuring van zijn voornaamste gebiedsdeel over zee, als een hoofd afgescheiden van zijn romp Het heeft de economi sche grondslag van zijn zelfstandig staatsbestel verloren Nationaal ver nederd, moreel ontredderd cn fi nancieel geruïneerd, staat het, een zaam en ongeacht, vaak zelfs door buren en bondgenoten benadeeld, zonder toekomst in een wereld, die slechts door belang en macht wordt beheerst. Andere leden, die een heropening van de debatten over de Indonesi sche kwestie ongewenst achten, vol staan met een krachtig protest te gen deze voorstelling van zaken. Post voor opvarenden van oefensmaldeel EEN HAAG. Brieven voor opva renden. van jbtj ---het aefensmaldeel- in gedeelde schepen dienen als volgt te worden geadresseerd: naam, rang of kwaliteit, marJnerjvmmer, aan boord Hr Ms (volgt naam van het schip), smaldeel. AmsterdamCSMarine. De frankering bedraagt 20 cents per 18 gram.. Brieven, bestemd ter uitreiking in Portland, dienen vóór 5 Februari 20 uur te Amsterdam CS aanwezig te rijn Te Casablanca wordt twee malen post uitgereikt. Hiervoor dienen brieven voor 20 en voor 25 Februari om lo uur te Amsterdam CS te zijn. Voor uitrei king te Algiers is de postsluiting 6 Maart °m 10 uur. Voor uitreiking te Gibraltar op 10 Maart om 20 uur. Voorts wordt ook'te Lissabon twee keer post uitgereikt. De sluiting voor deze beide gelegenheden is 19 Maart om 20 uur en 22 Maart om. 12 uur. Miidenstandspartij neemt aan verkiezingen deel DEN HAAG Het verkiezings congres van. de Middenstandspartij heeft besloten in alle 18 hoofdkies kringen aan de verkiezingen voor de rweede Kamer van de Staten Generaal deel te nemen, met als lijstaanvoerder de heer J. A. A. Toussaint. Advertentie (I M koórtüthuiil.. ASflRlM f> ALLEEN ECH!' MET HET ÉAYERKRUfS, HET-SYMIOOL -VAN VËKiaOUWjjt (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot- herziening van de uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekering even laten rusten. Men wtl binnenskamers proberen de mogelijkheid tot overbrugging van het meningsverschil te benutten en dan volgende week wellicht Woensdag met de openbare behandeling voort te gaan, In. afwachting» daarvan ls men overgegaan tot bespreking van het ontwerp-Kweekschool- wet. Ook sl een onderwerp, dat jarenlang hangt. Vóór de oorlog rijn reeds drie pogingen om een wettelijke regeling te scheppen, mislukt. Het ziet er naar nit, dat deze vierde poging met succes bekroond zal worden. Gelijk bekend mag worden ver ondersteld, wil het ontwerp de kweekschool een cursus van vijf leerjaren geven, verdeeld over drie leerkringen. De eerste en .tweede leerkring bestaan elk uit twee leer jaren; de derde bestaat uit één leer jaar. De eerste ieerkrïng beoogt de algemene vorming van de leerling; de tweede zijn bijzondere vorming als toekomstige onderwijzer, de (Advertentie l.M.) door EVE GAKNETT 16 De weiden gingen over in moe rassen, langs de hemel vlogen krij sende meeuwen, de aak begon te wiegen en hij begreep dat /e nu dicht bij de riviermond kwamen, In de verte zag hij huizen en fa briekspijpen en hoge scheepsmas ten. Kilometers lang kronkelde de rivier tussen de moerassen; het wa ter werd breder, het schommelen heviger. Jaap begon een heel klein beetje misselijk te worden. Dat was niet ue juiste houding voor een verstekeling, misschien zou het beter gaan, als hij zijn ogen dicht deed, Toen hij ze weer opendeed, was het schommelen opgehouden en aan de oevers zag hïi opslag plaatsen, kranen en grote hopen steenkool. Na een paar minuten passeerden zij de eerste aanlegplaatsen van Salthaven. Nu zouden ze er gauw zjjn en Jaap begon er voor het eerst over te denken, hoe hij van die schuit af zou komen, zonder dat iemand hem zag; er was nu geen schafttijd, om hem te helpen. „Maar eigenlijk", dacht hii verder, „hin derde het geen steek, of hij gezien werd", Zijn avontuur had hij te pakken, en zelfs als hy ccn pak slaag opliep och 't was de moeite waard geweest. Zelfs de wandeling naar huis van tien kilometer had hij er voor over. Veel zag hy niet meer, want aan weerszijden rezen hoge muren en hij nog verwarder; zijn tegenwoor- loopplank, deponeerde hem tussen de 2.waargeladen schuit lag erg diep. digheid van geest had hem totaal een groep havenwerkers op de kade Daar lagen grote schepen, voor an- in de steek gelaten. Iets begon aan en kloste terug, onder het mompelen ker, de meeste hadden vreemde na- de pijp te sjorren; iets zwaaide langs van verschrikkelijke vervloekingen men, zeelui schreeuwden in gebro- de opening. Een stem riep: „Ja" en J ken Engels, het was wel erg verve- het volgend ogenblik voelde hij dat lend om ze te horen en Z2 niet te zijn pijp langzaam de lucht inging, zien. Plotseling verminderden ze of liever gezegd de stapel pijpen, vaart, een van de mannen schreeuw- waarvan hij in de bovenste zat! over deugnieten van jongens. De mannen gingen om Jaap staan en keken naar hem, alsof hjj van een vreemde planeet was komen vallen; waar kwam hij vandaan, en maats op het achterste schip. Een het bewustzijn terug. Uit alle macht gekomenDe vier mannen van ogenblik later kwam er een schok, iemand floot cn de motoren stopten. Ze waren er! Maar ze legden niet aan bij de greep Jaap het eind van de buis de aken schudden hun vuist en rie- vast, stak zjjn hoofd aan de ene kant naar buiten en zlj'n tenen aan pen hem woedend toe in te rukken of d'r zou iets voor 'm opzitten! kade. zoals Jaap had gedacht, maar lucht in zijn longen en. gaf een ont- ze schenen te meren naast een groot zettende gil! Maar het woei. jammer de andere, kant; hij verzamelde alle Jaap deed niets liever dan inrukken 4 en hoe gauwer hoe beter, maar hij zeeschip! Boven hen torende een enorme scheepswand Jaap kon net de naam lezen: „L'Oiseau-Mou- che" en de haven: „Havre". Het ontzaglijke scheepsruim lag open, zeelui met gekke kleren aan ston den hier en daar te kijken en te wachten en daar had je de lange nek van een hijskraan, die daar ook hing te.... wachten! Jaaps hart klopte in zijn keel. Hij wist ineens, waar die kraan op wachtte, hij wist het. alsof de matrozen het hem had den toegeschreeuwdl Die kraan wachtte OP de cement, op het oud roest, op de draineer pijpen cn wachtte op de verstekelingen! Dat alles zou de kraan tussen z'n iizeren kaken nemen en netjes in had zo'jj gek gevoel, een heel gek genoeg erg hard, de kok yan een gevoel, alles draaide in grote krm- ander schip koos precies dit ogen blik uit, om wat_ aardappelschillen overboord te gooien. Een krijsende huis toe wou. .gen en hij kon alleen maar stame len, «et als een kleuter, dat hy naar hoop meeuwen vloog er op af en de gil van Jaap ging in het rumoer verloren: daar ging het. al hoger en hoger, nu zweefde hii boven dc haven en voor hij genoeg adem „Waar is je huis dan?", vroeg er een, en Jaap slaagde er m te preve len: „OtweU". „Hier is een vent, die naar Ot weU gaat hij zal je meenemen. had om een nieuwe kreet te sla- jong, kalm an, maar!" En een van ken. begon de buis al te dalen: een ogenblik later werd hij zachtjes neergelaten in het ruim van „L'Oi- seau-Mouche"! ..Mais qu'est ce qu'il y a li! de havenwerkers nam Jaap bij de hand. en ging met hem dwars de kade over, naar een vrachtauto die daar stond. De man aan het stuur, die luist bezig was zijn motor aan het ruim van dat vreemde schip C'est Un ganjon!" riep een stem. toer> een matroos te zetten, was niemand minder dan naar voren kwam om de haak van de broer van meneer Watkins van de kraan los te maken van het de sigarenwinkel, touw aan de buis. ..Nom de Dieu! waiini" u;; leggen. Straks zou hij. Jaap, in dat ruim zitten met de cement en het dit alles geen Voor Jaap betekenis; kroop bleek en bevend te voor- hoofd!" „Hallo!", zei hij. „Zit er weer eens een Ruggtes in dc puree? Kijk eens aan, nog wel een buil op zijn oudroest en de drain eer pijpen bo- schijn en ging dadelijk heel onro- ven op hem; en ergens in Frankrijk of Amerika of Tsjeehoslowakije zou hij gelost worden, en dan was hij natuurlijk gestikt. Hij ging rechtop zitten, vergetend mantiscb overgeven vlak voor de voeten van de matroos. „Hij mag blij zijn, dat z'n nek niet -? gebroken", zei de havenarbeider. „Hij wil naar huis, naar Otwell; je Het was misschien maar goed. dat schijnt hem te kennen: je wil hij de taal. die volgde, niet kon zeker wel meenemen? En denk er „v „...D verstaan, en ook niet de vloeken dat dit onmogelijk was in de pijp: en bedreigingen van een kolossaal Pats!, deed zijn hoofd tegen de individu, dat uit de diepten van het chauffeurneerzette, steenhij zakte terug, verdoofd! u jij", voegde hij er aan toe, terwij! hij Jaap voorin naast de chauffeur neerzette, „geen streken, ruim opdook, gehuld in «?n wonder- je bent er goed afgekomen, maar lijk soort blauwe trui en een broek, dat gebeurt geen twee keer. Weet Misselijk en beverig lag Jaap in dusdanig opgelapt, dat het oorspron- je wat ze doen met verstekelingen' jn pijp. Hij wist dat bij eruit kei ijk materiaal niet meer te on- vervolgde hu met lage stem. Jaap ...oest kruipen, moest schreeuwen of derkennen viel. Nadat dit schrik- schudde zijn hoofd. ,.Ze geven ze zo iets, maar hij voelde zich te aanjagend personnage zichzelf had aan bij de politie", zei de haven- 1door hees geschreeuwd, pakte hij Jaap werker met indrukwekkende stem. suf om zich te bewegen; het lawaai buiten en het geroep plotseling op, nam hem onder en het geratel van de kranen werd arm,.als-een pakje, kloste over (Wordt vervolgd.) derde wil hem nader vertrouwd maken met de praktijk. De ULO blijft het voorportaal voor de kweekschool; degenen, die een. HBS of gymnasium hebben doorlopen, worden direct tot de tweede Ieer krïng het derde leerjaar toe gelaten. De tegenwoordige dubbele bevoegdheid onderwijzersakte ca hoofdakte komt te vervallen. Slechts degenen, die de tweede en derde leerkring hebben, doorlopen, zijn echter benoembaar aan alle soorten van lagere scholen en tot hoofd van- een school. Zy, die al leen de tweede leerkring hebben, afgemaakt, zijn niet volledig be voegd, maar wel benoembaar doch slechts tot onderwijzer aan een school voor gewoon lager onder wijs. Tenslotte brengt het wets ontwerp ook de financiële gelijk stelling van openbaar en bijzonder kweekschoolonderwijs. met volkomen bevredigd. Hij achtte de bepaling, dat een aanspraak op ver goeding verloren gaat als een kweek school gedurende dne achtereenvolgende jaren door minder dan gemiddeld vijf tien teerlingen per klasse m eerste en tweede leerkring wordt bezocht, to streng. "De beer \&n Steen iP. v. d. A.) was van mening, dat et toch al ie veel kweekscholen waren, die aan bloedarmoede lijden, achtte het getal vyftlen echter juut aan de lage kant. Eensgezind waren zo wel van oordeel, dat het wetsontwerp te weinig onder scheid In opleiding maakt voor manne lijke cn vrouwelijke (eerkrachten. Beiden hadden echter ook lof voor de algemene strekking van het ontwerp. De heer Van Sleen bespeurde er twee zwakke kanten aan. Hu wraakte het onderscheid tussen volledig en met- volledig-bevóegdc leerkrachten. Daar door komt de hoofdakte langs een achterdeur weer binnensluipen. De on derwijzers dienen allen volledig bevoegd, te zijn; hun voer opleiding moet HBS zijn ot' daarmee gelijkstaand, In principe was de heer Peters dat wel met hem eens. Maar hij was gevoelig voor da vrees van minister Rut ten, dat er dan te weinig leerlingen de kweekschool zouden binnentreden en dat de voorzie ning ln de behoefte aan onderwijzers onvoldoende zou blijken. Die vrees achtte de heer Van Sleen. overdreven, hoewel met helemaal on gegrond. Als overgangsmaatregel wilde hij de ULO-vooropleidmg aanvaarden, maar ui beginsel verwierp hij de afzon derlijke algemene vorming op de kweek school. Daardoor wordt z-t. ook do maatschanpelijke positte van de onder wijzer laag gehouden. In teder geval bepleitte hij met veel klem. flat het examen na de eerste leerknng, hetwelk in het oorspronkelijke ontwerp voor- Kwam. doch later op verlangen van een. deel. met de meerderheid, der Kamer werd geschrapt, weer zou worden voor geschreven De. heer Peters wees er op. dat de leerlingen van de kweekscholen veelal komen uitniet-kapüaalkrach- tige milieux. In verband met bet vaststellen van de cursusduur op vijf jaar, bepleitte hij derhalve steun met studiebeurzen, vooral voor de derde leerkring.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3