Frans-Tunesiseh conflict voor HET ROTTERDAMSCH PAROOL Televisie zal hele land bestrijken Na korte rust weer onlusten in Tunis Frankrijk waarschuwt Duitsland Prinsesjes zijn natuurlijk en zeer fotogeniek „Sabijnse maagdenroof werd ernstige rel Nog geen lichtpuntje in Korea neergestort Werklozen mogen in Valkenburg (L.) niet uitgaan Reeds 7 doden door overstromingen in Zuid-Frankrijk Melk gemorst... rr Koninklijke Marine krijgt nieuw schip Engeland krijgt zijn sirenes voor luchtalarm terug doorspiegelen bijzenders Programma s naar twee Duitsland wil T.V. naar Nederland doorgeven Adenauereerst onvermurwbaar, doet verzoenende stap SULE Anti-Britse betoging in Soedanese stad Tram in Oslo wordt per radio geleid Dudley Hale filmt koninklijk gezin Slag tussen studenten en politie in Gronings gymnasium Zes marters hielden vliegtuig bezet Britse protestnota: tegen optreden van Argentinië Tafeltenniswereid in beroering Stropers vergaten de sneeuw... NA 7 MAANDEN ONDERHANDELEN Laatste agendapunt waarschijnlijk derde struikelblok ,12e Jaargang, no. 30 Bed- en Adm- tange Hoven 141," Schiedam Tel.'69300 - Abonn.pri]s; per .weelc 0,47, per kwartaal ƒ6,05, losse nummers ƒ0,10. DE SCHIEDAMMER Dinsdag 5 Februari 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B, de Vries (Van onze correspondent) PARIJS. In het Palais de Chaillot is gisteren Iaat in. de middag bekend gemaakt, dat het Aziatisch-Arabische blok. de kwestie-Tunis gezamenlijk in de Veiligheidsraad aanhangig wil maken. Dit is te wijten, volgens een verklaring van de Syrische gedelegeerde, dr Ahmed Shukairy, aan het feit, dat noch inter ventie bij de voorzitter van de Veiligheidsraad, noch brieven aan de laatste, de situatie in Tunis ook maar enigszins hebben verbeterd. Zoals men weet "vergadert de Veiligheidsraad tot 15 Februari in Parijs.' daarna in New York. Gezien het feit, dat de tekst van de klacht "tegen de Franse administratie van het Tunesische protectoraat nog niet gereed is, staat het nog niet geheel vast'of deze' kwestie,- die Frankrijk even hoog zit als dé Marokkaanse kwestie, nog in de - hoofdstad van Frankrijk zelf aan de orde zal ko men. Het comité van redactie be staat uit India, Pakistan en Egypte. Officiële kringen in-Parijs hebben niet anders op te merken, dan dat deze klacht niets verandert aan de positie van Frankrijk; doch wel de hervatting der Frans-Tunesische on derhandelingen bemoeilijkt. Het is bekend, dat Frankrijk veel waarde zal hechten 'aan de houding der Ver enigde Staten, die moeten kiezen tussen een Westelfike solidariteit, dié henzelf niet bevredigt en-tege lijk de onrust in Noord.-Afrika slechts nog kan aanwakkeren' en een loslaten van Frankrijk te dezer zake. dat de kostbare en breekbare Wes telijke solidariteit voor ditmaal ver breekt. De Amerikaanse delegatie wilde ons gisteren nog geen com mentaar geven op het besluit der vijftien. Arabische en 'Aziatische"sta ten. WEER DODEN Inmiddels wordt uit Tunis gemeld dat het daar na een betrekkelijke „ru'st" van tien dagen weer tot een uitbarsting' van ongeregeldheden is gekomen. Daarbij werden twee Ara bieren gedood en een Franse poli tieman gewond. Een optocht van 400 mensen trok gisteren door de Arabische wijk.-De politieman gelastte de menigte "uit- - een te gaan. Toen hij met knuppels LEOPÖLDSTAD.Maandag middag ia een vliegtuig van de Sabena, dat op weg was van Cos-: termansstad naar Leopoldstad te Dibata neergestort. Een reddings-. ploeg is naar de plaats van het ongeval vertrokken. Volgens de jongste berichten is er vrijwel geen? hoop dat er nog'overleven den zijn. Buiten de bemanning van drie personen bevondenzich 12 pas sagiers aan boord, (Van onze correspondent) HEERLEN"-— Op een vergade- I ringvan de K.A.B. in Limburg heeft de heer J. Maenen felle cri- tiek geuit op hel gemeentebestuur van Valkenburg (L.). In die ge meenten mogen werklozen, die Qverbruggjngssteun genieten, nl. niet uitgaan. Ook aan gezinsleden van werklozen wordt in de circu laire, waarin dit voorschrift is op-' genomen, verboden om café's of inrichtingen, van vermaak te be zoeken. De spreker wees op het merkwaardige feit. dat deze be perking. van de persoonlijke vrij heid wordt opgelegd door- een ge meente, die het van ontspanning en vermaak moet hebben. Enkele Argentijnse autoriteiten hef? bert een reis door ons land ge maakt, mét het doel Fries stam- boékvee aan te kopen. Van 79 stuks hoogwaardig vee hebben zij zich verzekerd binnenkoriaaat dézè trots van de Friese welden scheep'naar Argentinië. Tevens hebben de Argentijnen- van deze- gelegenheid gebruik gemaakt, hun opwachting ie maken b{j prins Bemhard, die hun d.e beide ren paarden toonde, welke hem vorig jaar bq zijn bezoek aan Argentinië werden aangeboden. bedreigd werd schoot hij .een van zijn belagers dood. Daarna verscheen er een zwaar gewapende Franse pa trouille, die de betogers uiteen joeg. Hierbij kwam een tweede Tunesiër om het leven. Anderen werden ge wond. Daden van sabotage 'nemen in aantal toe. Bij Porto-Rarina is een brug opgeblazen; in verschillende delen van het land blijken de tele foondraden te zijn doorgesneden. Vele arrestaties zijn verricht. (Voor een uitvoerige beschrijving van de situatie in Tunesië zie men pagina 3, waar onze reiscorrespon- dent verslag uitbrengt van zijri be vindingen op het terrein van deze nieuwe, gevaarlijke botsing tussen het Westen en de Aziatisch-A fri- kaanse volken.) raJ>IIWIBie'JlEL'!lll]MI!llfi:a™tlJlMlirailtlltlUn5l!!lC!ön3!!iJIBM:iI PARIJS. Door hevige over stromingen staat een deel van Zuid-Frankrijk onder water. Het aantal, doden bedraagt reeds ze ven. in Tarbes stortte Maandag een huis in dat door het water was ondermijnd.. Drie mannen vonden hierbij de dood. Zondag verdronken bij Toulouse 3 man nen. Door de hevige regens en de smeltende sneeuw van de Pyre neeën zijn de grote rivieren bui ten hun oevers getreden. Honderden Fransen, die gewei gerd hebben hunhuizente vei- laten verkeren' thans in grote moeilijkheden.In Saint-Michel stortte een brug in. Een chauffeur die er net met zijn. vrachtauto over reed, verdronk. WONSERADEEL. Maandag middag is ter hoogte van Bree- zaadijk een tractor met twee melk tanks van de Afsluitdijk gereden. De 6000 liter melk, die deze tanks bevatten, gingen verloren. Het eerste nieuw gebouwde schip na de oorlog, Hr Ms Snel- lius, is gisteren te Rotterdam, nadat het de werf van P. Smit Jr. verliet, officieel aan de Ko ninklijke Marine overgedragen. Toen de madtschappijvlag was ingehaald, werden de vlaggen geus en wimpel plechtig gehe sen, in het bijzijn van talloze genodigden. Een honderdkoppt- ae bemanning, bdksgewijze op gesteld, beluisterde toespraken van commandant en vlootpredi- kant. De Marinierskapel deed, aan het slot van de overdracht het Wilhelmus klinken. Het opnemingsvaarting Snel- lius zal dienst doen jn de zeeën am Nieuw Guinea in kaart te brengen; halj Februari vertrekt het voor :een periode van an derhalf jaar. Het hypermoderne schip w 71.4 m. lang en 10.8 m. breed; hef heeft een mdchtnevermogen van 2000 pk en een snelheid van jff.'Tiiyl. LONDEN; De Britse rege ring heeft bekend gemaakt, dat het luchtalarm-systeem, dat tij dens. de tweede wereldoorlog In Engeland in gebruik was. binnen de kortst mogelijke tijd opnieuw zal worden ingevoerd. Met de aflevering van nieuwe sirenes is reeds begonnen De aanmeldingen vcor 't Britse corps voor de burgerlijke verdediging zijn ver beneden de verwachtin gen gebleven, verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken, Maxwell Fyfe. WENEN. Vier Oostenrijkse toeristen zijn in Stiermarken on der een lawine bedolven. Drie van hen heeft men kunnen red den, De vierde is omgekomen. De laatste dagen zijn in het bergge bied van Oostenrijk wegen en spoorlijnen door lawines geblok keerd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Maatregelen, die er toe moeten leiden dat de Ne derlandse televisie-uitzendingen tot in de verste hoeken van het land kunnen worden ontvangen, zijn thans bij technische instanties in onderzoek. Vrijwel zekor komen (Van onze correspondent) BONN.-—- Vandaag zal bondskanselier Adenauer zijn gesprek met de Hoge Commissarissen over het algemene verdrag, dat in de plaats van het bezettingsstatcut móet komen, voortzetten. Ter voorbereiding daarvan heeft Adenauer gisteren overleg gepleegd met de Kamerfractie van zjjn partij, de C.D.U„ en vervolgens Is nog een bijzondere zitting van het ka big net gehouden. Naar verluidt zou Adenauer In heide 'besprekingen hebben gesteld, dat Duitsland .eerst dan;tót de ondertekëniiig vun eed Overeenkomst met de geallieerden kon overgaan, wanneer dë SaarkwesÜe en'Duitsland» verhouding tot de NATO geregeld zijn. ganisa: Intussen lijkt het erop,- dat de' vraag naar Duitslands toelating tot de NATO ro'inder acuut is dan een oplossing van de Saarkwestie, Zoals dekaarten thans liggen is namelijk niet aan te nemen, dat Duitsland zonder -meer onmiddei- iyk een volwaardig lid van de Noord-Atlantische vérdedigingsor- itie zal worden, maar wel het voor de hand, dat enigerlei zondere verhouding tussen Duits land' en de NATO zal worden ge schapen. Dit probleemis echter wel vatbaar voör oplossing in de. sfeer van een compromis. Iets anders ligt - het met de Saarkwestie, die door de sentimen ten en ressentimenten, die zij op roept. van veel 'explosiever' aard is. Hier staat de openbare mening in Duitsland inderdaad achter ab solute en onwrikbare eisen. Het klimaat in de FransDuitse be trekkingen is door de benoeming KARTÖEM. In de Soedanese stad'El Fasjer" is een 'betoging ge houden bij een bezoek van de gou verneur-generaal, sir Ronald Howe. Men riep: „Howe, ga naar huis." De .betogers werden door de poli tie met gummiknuppels en traan gas verspreid. Volgens tot dusver onbevestigde berichten, die in Kartoem zijn ontvangen, werden vijftig personen gearresteerd en verscheidene gewond. 'Et Fasjer is de hoofdstad van dé "West-Soeda- nese provincie Darfoer. Pauselijke onderscheiding voor minister Teulings (Van onze correspondent) DEN BOSCH, De paus heeft minister mr F. Tèulïngs te V ught benoemd tot commandeur in de orde van de H. Gregorius de Gro te met de plaque. Deze onderscheiding beloont de verdiensten, welke hij zich tijdens de; viering van het H. Jaar heeft verworven. van Grandval dusdanig verslech terd. dat pheldering hier dringend noodzakelijk is. Zonder dat deze opheldering komt, kan Adenauer dé toch' al zomoeilijke kwestie van Duitslands bijdrage tot de defensie thuis niet verkopen. In een na bovenstaande corres pondentie ontvangen bericht uit Bonn wordt gemeld, dat Adenauer in een regerlngscommuniqué heeft verklaard, dat hU geenszins ge dreigd heeft, de overeenkomst over een Europees leger niet te zullen tekenen, tenz(j vooraf de Duitse eisen waren ingewilligd. Dit- com- mtmiqué werd uitgegeven, nadat een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs In ongewoon strenge be woordingen de Duitse „chantage- politiek" had veroordeeld. OSLO.Het tramverkeer in Oslo zal in de nabije toekomst per'radio geleid worden. Men is bezig mét hét bouwen van een centraal radiostation, een pa trouille-auto met zender en ont vanger en een reparatiewagen met een ontvanger. De patrouille- auto wordt uitgerust met een luidspreker, door middel waarvan het publiek bij verkeersstrem mingen é.d. kan worden gewaar schuwd. Men denkt de installatie gereed te kunnen hebben voor het - begin der Olympische winterspelen. .12".- (Vari een onze? verslaggevers) HAARLEM. Kort voor het. bezoek van Koningin .Jüliana en. prins Bemhard aan de Verenigde: Staten zullen de Amerikanen pér film' kennis kunnen maken .metx ons koninklijk gezin. Hét filmpje dat'de'heèr Dudley Hale van de R.K.O. Pathé Ine. uit Neiu York 'samenstelt met medewer king van Polygoon, zal maar acht minuten duren. Toch .vertoeft de hoer Hale, voor wat in die acht minuten aan ac tualiteit zal -worden vertoond- in het filmpje worden ook opna men gemonteerd, gemaakt tijdens het verblijf van de koningin en de prinsesjes in Canada tijdens de oorlog reeds twee weken in Ne derland. Hale, de meest on-Amerikaanse Amerikaan en de meest onfilmach- tige „producer", die men zich den ken kan, is zeer enthousiast over de filmische mogelijkheden, die er schuilen in ons koninklijk gezin. „De Nederlandse prinsesjes hebben expressieve gezichten, zij zijn na tuurlijk en fotogeniek", zegt- hij ons. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Het Fraedinius-Gyrunahium aan de Turfslngel te Groningen moest gisteren, tijdens de 137ste dies-viering van de studenten vereniging „Vindicat Atque Polit", op hardhandige wjjie door de politie van studenten worden gezuiverd, alvorens de lessen een begin konden nemen. Toen dc slag was afgelopen en de balans kon worden opgemaakt, bleek het Interieur van het gymnasium volgens ruwe schatting voor ca. duizend gulden schade te hpbbcn opgelopen. Twee studenten moesten in een ziekenhuis worden verbonden. Een 18-jarige jongeling moest mee naar het politiebureau, om daar wat te kalmeien. De dies-viering, die telkonjare gepaard gaat met het „innemen" van meisjes-HBS. Gymnasium cn Huishoudschool, met dc bedoeling de vrouwelijke leerlingen te ont voeren. was de laatste jaren een vrij rustige bezigheid. Een grote groep eerstejaars, die zich in de prille uren van de Maandag in het Fraedinius-Gymnasium had ver schanst, heeft het-ditmaal tot een rel laten komen. De jongelui bekladden-de borden, richtten aan de vele in. de hall staande beelden schade aan én be gonnen een ware vechtpartij toen. de, politie zich genoodzaakt zag - de J school .te ontruimen, De groep ongeveer zeventig studenten waren bij deze moeilijk heden betrokken was klaarblij kelijk op alles voorbereid. Toen de politie met .getrokken sabel .tracht te de orde te herstellen, werd zij bekogeld met stinkbommen en voetzoekers. Eén student ontzag zich zelfs niet omeen agent een voetzoeker in het gezicht tg'gooien. Nadat enkele charges waren uitge voerd, ontruimden de jongelieden het gebouw. De rector van het Gymnasium, dr J. A. Schuursma, die andere jaren een' .welwillende 'houding tegenover deze invasie heeft aan genomen, verklaarde door dit op treden wel zeer geschokt te .zijn. Over de medewerking :vah -de, Ne- - dgrlandse technici, waarop- hij is: aangewezen, zegt Hale: „Everybody was charming" én hij voegt eraan toe,, dat prins Bernhard niet alleen enorm'behulpzaam is geweest, maar "dok, zoveel begrip heeft voor ..wat. |er bij filmopnamen komt kijken. NEW YORK; Zes woeste Amerikaanse marters zijn gedu rende X8 uur meester van een Amerikaanse stratccruiser- ge-' weest. Er moesten twee -deskun-.. digen aan te pas komen om ze te vangen. De marters, die door een fok ker in.. Minnesota aan 'een van zijn Noorse collega'sgezonden •werden, wisten bij aankomst van het vliegtuig in NewYork uit hun kooien los te breken. Zij na men bezit van het toestel en vie len iedereen aan, die probeerde het toestel binnen te gaan. Twee deskundigen slaagden er tenslotte in hen in hun kooien te brengen. Nederlandse geologen in Indonesië weer vrij DJAKARTA, Zaterdag zijn dr. ir. Ter Bruggen, waarnemend hoofd van de dienst van mijn bouw, dr. A. L. Simons, van. de geologische dienst en prof. dr. M. E. Akkerswijk, van de afdeling geologie der faculteit van techni sche wetenschappen, op vrije voeten gesteld. Zij werden enige maanden geleden gearresteerd, omdat zij wetenschappelijke ge gevens (o.m. over Irian) zouden hebben verduisterd. BUENOS AIRES. De Britse zaakgelastigde, Allen, heeft Maan dag aan de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken. Remorino een protestnota overhandigd naar aanleiding van het incident met het Britse onderzoekingsschip „John Briscoe". Een Argentijns hulpvaartuig had een 'waarschu- wingsschot afgevuurd over de hoofden van een aantal opvaren den der- „John Briscóe", toen dezen in Hope-bay, op Graham-Land in het Zuidpoolgebied aaii land gin gen om de in 1949 opgegeven Britse basis opnieuw té vestigen. Volgens te Port Stanley, (een ha ven op de FalMandsëilanden) ont vangen inlichtingen heeft de Ar gentijnse regering uiteengezet dat dc' commandant van. het hulpvaar tuig der Argentijnse .marine zijn instructies verkeerd -heeft opgevat. Hem zijn nieuwe, verduidelijkende richtlijnen verstrekt. er twee relayeer-zenders, die de drie - Noordelijke provincies en het gé- bied van Limburg moeten bestrij ken. Het programma, uitge-, zonden over de L.opik-zenbei, zal dan worden „doorgespiegeld" naar de twee bijzenders voor Noord en Zuid. Uit Duitsland js een officieus voorstel gekomen, datvoor de Nederlandse televisie van. belang kan zyn. Men heeft.de gedachte geopperd Duitse televisie-uitzendin gen in Nederland te doen relaye- ren. Duitsland, zal, in tegenstelling tot Nederland, dagelijks uitzenden. In de kringen van de Neder landse producenten van en han delaars in televisie-toestellen, zijn deze berichten met grote be langstelling begroet. Men acht het waarschijnlijk, dat 'Engeland en Frankrijk niet lang achter zullen blijven, als Duitsland zich een maal tot het Nederlandse publiek zou gaan wenden. Men denkt in Duitsland ernstig aan de mogelijkheid via de Keul se zender Duitse programma's „over te spiegelen" naar de Phi- iipszendermast van Eindhoven, die het Duitse programma weer, via Lopik, in Nederland zou kunnen doorgeven. Het is nl. zeer wel mo gelijk over één mast vele televisie programma's tegelijkertijd uit te .zenden. NTTB-bestuur zet Sparta uit hoofdklasse UTRECHT. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Tafeltennis- bond heeft met betrekking tot de hoofdklassecompetitie een wel zeer ingrijpende beslissing genomen. Het Amsterdamse Sparta. dat reeds vele malen kampioen van Nederland werd en ook thang de leiding heeft In de hoofdklasse ts uit de competitie teruggenomen. De reeds gespeelde wedstrijden zijn vervallen verklaard. Men heeft dit besluit genomen o.m. omdat de opstellingen van het Sp arta-team een sportieve gang van' zaken itietbetrekking •tel; dei tfégrödaïfe' im dë weg;«toïV»'- den. De verenigingen Nedlloyd en' '.Quick hadden n.L- mededelingen gedaan, waaruit geconcludeerd kon warden dat deze teams' in de nog te spelen wedstrijden te gen de lager geplaatste teams o.a. het Utrechtse Barna zeer verzwakt zouden uitkomen. Door deze beslissing is de strijd zowel om de titel -als de degradatie weer geheel open. Het kampioen schap is thans nog een zaak die door Nedlloyd, Wifra en Quick sportief zal worden uitgevochten, terwijl onderaan de ranglijst Barna weer haar kans om degra datie te ontlopen, weer geheel in éigen hand heeft. -V Batavierennederzettïng in Land van Altfcna HEUSDEN. De rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek te 'Amersfoort heeft uitge maakt, dat de oudheidkundige' vondst van de heer Voogd uit Aalburg jn het land van Heusden en Altena te Genderen 'een volle dige nederzetting der Batavieren betreft. (Van onze correspondent) APELDOORN. Twee beruchte Apeidoomse stropers zijn in de val gelopen, omdat zij geen rekening hadden gehouden met de grillen van Koning Winter. Doordat het in de nacht van hun strooptocht was gaan sneeuwen, kon de politie da voet stappen der mannen en het spoor van een zwaar beladen slede prach tig volgen, Een enorme hertehok, die door een jachtopziener in het kroon domein geschoten en „veilig" was opgeborgen in een 'voerhut; was de buit der stropers. De volgende mor gen was het hert verdwenen, maar. niet spoorloos. Droog tveer HALIFAX. Het Engelse s.S. „Industria", 4883 br: r.t., heeft 14QÖ km ten Oosten van Halifax in 'een storm het roer verlóren. Een sleep- boot is uitgevaren voor assistentie, MOENSAN, Woensdag zullen de beide voltallige delegaties bjj de wa penstilstandsbesprekingen in Panmoendjon voor het eerst sinds Ut No vember van het vorige jaar weer in vergadering bijeenkomen. Men zal dan overgaan tot bespreking van het laatste agendapunt: aanbevelingen aan de oorlogvoerende mogendheden. In kringen der VN.-delegatie verwacht men algemeen, dat daar mede een derde chronisch struikel blok op de weg naar een bestand zal worden geworpen, In feite heeft men, sinds de besprekingen op 10 Juli 1951 begonnen, tot nog toe over slechts één agendapunt over eenstemming bereikt: dat over de vaststelling van een bestandslijn. Over twee andere punten: de con trole op bestandsbepalingen en de uitwisseling van krijgsgevangenen strijdt men nu al maandenlang in sub-commissies, zonder tot een de finitief resultaat te zijn gekomen. Waarschijnlijk zal ook het punt: aanbevelingen aan de oorlogvoeren- de mogendheden- ter behandeling I g aan een 'sub-commissie worden ge- geven. Overigens wordt er aan het front nauwelijks gevochten. Vorige week maakten de geallieerde commu nique's slechts melding van één communistische aanval, waaraan doordertien - communistische soldaten werd deelgenomen. In de lucht, is de. activiteit aan beide zijden echter veel groter. Dc V.N.- luchtmacht bombardeert vrijwel dagelijks de communistische ver bindingslinies, waarbij veelal lucht gevechten met communistische jagers ontstaan. De verliezen aait vliegtuigen zijn aan beide kanten vrij aanzienlijk. g Weersverwachting geldig van. S Dinsdagavond tot Woensdag- jf avond: s Droog weer met weinig be lt wolking en zwakke tot matige S wind, aanvankelijk Noordelijk, later Westelijk. Vannacht en- S morgenochtend hoofdzakelijk in het binnenland lichte vorst, g Morgen overdag ongeveer de- g zelfde' temperatuur als van- 5 Febr. Zon op 8 u 13 m onder 3 17 U 36 m; Maan op 12 u 35 DJ g onder ünJrn. HET WEEK IN EUROPA 7 uur voormiddag Weera. Wind- Statlom toestand riebt S t» Oslo n. entv. Bertqn nevel W 1 honden onbew. WNW -2 Parüs h. bew. 'N 2 Wenen 1. snetüw NW 0 fnnsbruck sneeuw stil —4 Nice 1, bew. N 2 Rome n. ontv. 1. sneeuw onbew. Warschau Amsterdam N NNW. —2 2 liiiiiriiiiiiiiiiciiiiaiiiiiiiiiiiuiüiMiiiiriniiiiiiitiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1