Eisen gesteld waaraan niet kan worden voldaan C Gemeentebestuur geeft opening van zaken „Cortisone" helpt Sehiedamse oorlogsinvalide Visserij-onderwijs moet hervormd worden Recherche constateert meer criminaliteit J EEN AANKOMEND BEDIENDE ROND VERTREK VAN „BARONIE" .Vier winstpartijen van Wasman DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Oud-strijders in Amerika zenden geneesmiddel per vliegtuig Meer aandacht voor opsporings- en vangstmethoden wenselijk „Ons Belang" in Musis bijeen Rond het vertrek van „De Baronie" AGENDA Economische toestand is heel vaak als oorzaak aan te wijzen f Vlaardingen De gemeente gaat citograaph kopen SCHIEDAM VERLOREN Koeriersters Woensdag 6 Februari 952 Bü velen zal het bericht, dat de chocoladefabriek „De Baronie" metter tijd Schiedam zal gaan verlaten, de vraag hebben doen opkomen, in hoe- Verre bü de onderhandelingen over de plaats van dc nieuw te bouwen fabriek het gemeentebestuur zou hebben gefaald in zjjn pogen deze industrie voor Schiedam te behouden. Ten einde op deze (onuitgesproken) vraag te antwoorden, hebben B. en W. een uitvoerig BChrtfven tot de Raad gericht, waarin in chronologische volgorde een overzicht wordt gegeven Van de contacten, die met de directie van „De Baronie" over deze aange legenheid hebben bestaan. Er kan niet anders uit^blüken, dan dat het gemeentebestuur in deze niets heeft nagelaten, maatlat van de zijde van «De Baronie" kennelijk is gepoogd hier het onderste olt de kan te halen. Uiteraard zal moeten worden afgewacht of men hierbij het deksel op de neus heeft gekregen. Allereerst merken B. en W, op öat na de grote brand op 10 Oct. reeds op 13 Nov. vergunning voor de bouw van een tijdelyk fa briekspand in de Warande is ver leend. Hierna hebben zowel de Bouw- en Stedebouw kundige Be oordelingscommissie als het col lege kennis genomen van een schetsontwerp voor een nieuwe fabriek, die zes verdiepingen zou "tellen en een hoogte zou berei ken van ca 3o meter» Dit is even hoog als het dak van dc Fran- kelandkcrk en zou ook tot de hoogste lop van de Hema-flat rei ken. Een dergeluk kolossaai ge bouw zou in de Warande uit ste debouwkundig oogpunt minder aantrekkelijk moeten worden ge acht. Vandaar dal pogingen wer den aangewend om deze nieuwe fabriek verplaatst te krijgen naar de rand van de stad. Voor deze verplaatsing naar in dustrieterrein dat de gemeente momenteel nog in voorraad heeft, zijn verschillende mogelijkheden onder ogen gezien. Het terrein op de hoek van West-Frankeland- sedijk en Adm. de Ruyterstraat kwam „De Baronie" nog het meest geschikt voor, zodat daar voor een situatietekening werd gemaakt. Bij „De Baronie" is men toen aan het rekenen geslagen om tot de eindconclusie te komen, dat het bouwen van een nieuwe fa briek op een terrein buiten de "Warande zoveel extra-kosten met zich zou brengen, dat dit onmo gelijk werd. Berekend werd, dat het bouwen in het Sterrebos het bedrijf zeker op f 650.000 aan meer-kosten zou komen. Zo kwam het, dat „De Baronie" aan het gemeentebestuur verzocht de herbouw van het bedrijf in Schie dam te doen plaats vinden, reke ning houdend met haar financiën. Op Woensdag' 19 Dcc. heeft daarop een bespreking plaats ge vonden tussen het voltallige Col lega van B. en W. en de heren van „De Baronie". Uitvoerig is de zaak toen nog eens aan de hand van de maquette en de cijfers be sproken. Het resultaat was, dat B. en W. mededeel-den dat voor de herbouw aan de Warande een definitieve vergunning zou wor den verleend. Redelijkewijze mocht dit voor „De Baronie" ais een oplossing worden gezien. Des te verwonderlijker is het te be merken, dat het dit niet zou wor den. Wel Warande niet Warande Blijkens de brief van B. en W. aan de Raad vroeg „De Baronie" cp 20 Dec,- bevestiging van de verleende vergunning, welke cp 27 Dec. werd toegezonden. Tege lijkertijd werd hierbij door B. en "W. aan „De Baronie" verzocht met de Beoordelingscommissie de besprekingen voort te zetten, op dat de formele aanvraag kon wor den afgehandeld. Er is momenteel slechts te gis sen naar de beweegredenen, die de directie van „De Baronie" tot het besluit deden komen van de uitnodiging van het Sehiedamse gemeentebestuur geen gebruik te maken. Nadat dit op 21 Jan. ter kennis van B. en W. waa ge bracht, herhaalden deze, teneinde misverstand te voorkomen, hun bereidverklaring, doch tevergeefs. Op 18 Januari gaf „De Baronie" Dinsdagavond werden de Vier kamp spelen van het biljartdistrict bij Hekman in Vlaardingen voort- gezet met twee ontmoetingen. Beide waren tussen in poule C ingedeelde spelers, hetwelk van avond eveneens met de beide par tijen het geval zal zijn. De moge lijkheid, dat de rangschikking na morgenavond nog al verschilt met de in ons blad van Maandag ge publiceerde, is derhalve zeer wel aanwezig. Op deze eerste weekse speelavond was "Wasman in goede vorm: hij won alle vier partijen tegen Eikenbroek en verhoogde zijn puntenaantal derhalve met niet minder dan 10 Daarentegen deelden Van Huet en Oostveen broederlijk de punten,. Dc uitslagen waren: Eikenbroek—Wasman O—10. Cadre Wasman 100 23 17 4..0Ö Eikenbroek 70 25 18 2.80 Libre ISO 105 24 Eenhand 30 22 25 22 Driebanden 47 47 24 20 17 100 40 Libre 150 Driebanden 20 32 12 32 te kennen da^ geen misverstand mogelijk was. Volgens de motivering zöu her bouw in Schiedam niet plaats vinden omdat de gronden te duur waren. Verder hadden „De Ba ronie" geen onteigeningsvoorstel- len of andere aanbiedingen van de zijde van het gemeentebestuur bereikt. Herbouwplannen op eigen terrein zouden niet meer aan vaardbaar zijn gezien de onzeke re lasten, die hieruit zouden kun nen voortvloeien. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat besprekin gen elders binnen enkele dagen tot overeenstemming zouden lei den. Te hoge eisen Teneinde zich op de hoogte te stellen van de verlangens van „De Baronie", waar men zich blijk baar in een sterkere onderhande lingspositie dan tot dusver achtte, had wethouder mr Van Kinderen met de directeur van de Woning- dienst, mr dr ir Van Praag, op 24= Januari een onderhoud met de directie van „Dc Baronie". Een en ander bleek hierop neer te komen: De gemeente koopt de grond aan de Warande (4435 m2) met de opstallen voor f 675.000. „De Baronie" krijgt de gelegen heid in het Sterrebos twee hec tare grond aanvankelijk had men 8250 m2 nodig gehad te kopen tegen een prijs van f 12.50 per m2, met dien verstande, dat aanvankelijk een erfpacht van 10 jaar tegen 4 procent (d.i. 50 cent per m2) wordt verleend ingaan de op het moment dat de rijks goedkeuring uit Den Haag wordt verkregen. Dit was nog niet alles, want tenslotte zou men de koop som van hetgeen in de Warande aan de gemeente wordt verkocht, willen ontvangen op 1 Januari 1953, terwijl de oplevering zou geschieden 2 jaar nadat de rijks goedkeuring voor het bouwwerk in het Sterrebos uit Den Haag was ontvangen. Op deze exorbitant hoge eisen is het college slechts in zoverre ingegaan, dat per brief van 31 Januari werd geantwoord dat de gemeente in principe bereid was tot deze transactie, doch dat men van de reële waarde van een en ander wilde uitgaan. De uitgifte van grond aan de Admiraal de Ruyterstraat zou dan geschieden tegen een prijs van f 28.— bij verkoop en f 1,10 per m2 per jaar bij erfpacht. Voor de grond met opstallen aan de Warande zou het gemeentebestuur bereid zijn de door de heren Lookhorst en Van Dort getaxeerde waarde van f 350.000 te vergoeden. Bjj „De Baronie" "heeft men ook deze toch zeker niet onbillijke aanbieding van de hand gewezen. Per brief van 1 Februari ontving het gemeentebestuur van Schie dam tenminste bericht dat men zich genoodzaakt achtte het be drijf naar elders over te plaatsen. 2810. Aan da bewegin gen van het schip merkt kapitein Evert van Noort dat er iets niet in orde moet zijn. Maar wanneer hij zien aan dek wil begeven, merkt hij, dat de deur van zijn hut op slot is. Op zijn kloppen geeft niemand gehoor. Wan neer het beta ten slotte gelukt de deur open te breken, ziet hij tot zijn verbazing niemand aan dek. Het schip is veria ten En ja, daar heel in de verte ziet hij nog de zeilen van de twee sloe pen, waarmede de rest van de bemanning pro beert bet vasteland te bereiken. Stampvoetend on zijn schip worden, wanneer de wind aanwak. i pelingen zijn er nimmer in geslaagd Albany te van woede staat Van Noort aan dek. Maar wat kertt (Overigens heeft ook niemand ooit iets bereiken en men neemt aan, dat allen zijn kan bij doen? In zijn eentje kan hij de „Maria"meer vernomen van de beide sloepen; de sche- omgekomen), niet op koers houden en wat zal er van hem 1 vSiviÏ5 Waar het vandaan komt, wij kun nen het U niet vertellen, maar vraag er die seizoen-vissers in de Sdhie maar op na, steeds weer levert het vissen naar oud metaal in het water achter de sluis volop huif op. De wonderlijkste zaicen halen ze daar naar hoven. U unit van ons wel aannemen dat die vissende mannen het allemaal een beetje met filosofische blik zijn gaan bekyken, ze verwonderen zich tenminste nergens meer over. Aan de wallekant vinden ze hun (nieuwsgierig) publiek, dat de romantiek al even wijsgerig af kijkt van hetgeen naar boven wordt gehaald en in het schuitje gedeponeerd. De geveltjes rond deze oudste vlek van de stad staan er wat dromen# bij te kij ken. Zouden ze het ooit anders gezien hebben? Een staatscommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van het Ne derlandse Visserijbedrijf, de Vissertfinspectle en enige andere officiële organen, acht het noodzakelijk om op de visserljscholen van Nederland meer aandacht te gaan besteden aan de methode van opsporing van de vis, de levens-omstandigheden van alles wat zich onder de oppervlakte der zeeën bevindt, de wijze van vangen en de behandeling van de vangst aan boord van de schepen. Deze desiderata kwamen meer speciaal uxt de „visdeskundige" hoek, maar de commissie was het er over eens, dat er iets gedaan diende te worden, om de dreigende achter stand van de visserij ten opzichte van de andere visserijmogendhe- den, ook in het onderwijs aan de jonge krachten, in te lopen. Het huidige onderwijs besteedt namelijk weinig aandacht aan de visgronden, de viskunde, het vissa- rijmateriaal en de biologie. Er zul len dus enkele nieuwe vakken op de visserij scholen dienen te worden ingevoerd. Ten aanzien van de wij ze waarop deze aan de cursisten onderwezen moeten worden, is de commissie van oordeel, dat nieuwe leerlingen verplicht moeten worden deze leergangen te volgen, Daarbij zal echter rekening moeten worde a gehouden met ervaren vissers, die men moeilijk tot een examen kan dwingen. Voor hen wordt evenwel naar een bevredigende regeling ge zocht. Voordat de eerste nieuwe lessen op de visserij scholen kunnen wou den ingevoerd, zullen de leraren opgeleid moeten worden. In de tijd van anderhalf jaar zullen de toe; komstige leraren worden opgeleid. De invloed van de wetenschap op de visserij wordt, naarmate de ken nis van de zee en haar bewoners verdiept, groter. De Velsense gemeenteraad stelde onlangs reeds het vak „viskunde' in voor de gemeentelijke visserij- rchool te XJrauiden. De school wordt daartoe met enige lokalen uitge breid. Men heeft in dit schema aller, eerst gedacht aan de jeugd, die de toekomst van de Nederlandse visse rij moet boutven- De visserij ver wacht van modernisering van het visserij-onderwijs een grotere toe loop tot de scholen. De hervormingsplannen van het visserij-onderwijs dateren al van 1905, althans op papier. Deze plan nen zijn sindsdien echter door ver schillende omstandigheden steeds vastgelopen. De Sehiedamse bond van klein handelaren in aardappelen, groen te en fruit, „Ons Belang" belégde gisteravond in de grote zaal van Musis een feestavond ter gelegen heid van het een en twintig jarig bestaan vart deze bond. De feest commissie, bestaande uit de heren Oosterhout. v. d. Kaag en Saas had eer van haar werk: de leden hebben zich met de cabaret-revue van Gerard Hulscher zeer geamu* seerd. De voorzitter van de feestcom- missie, de heer v. Oosterhout 'heette iedereen hartelijk welkom, in het bijzonder de heren Bol, voorzitter, en Hokke, secretaris van het districtbestuur. De twee de sfdelingssecretaris H. J, Saas, die daarna het woord nam. be treurde het zeer, dat de huishou delijke vergaderingen zo slecht bezocht worden, „Op deze avond komt bijna iedereen: zo moet het ook op de vergaderingen zijn." Tevens betoogde de heer Saas, dat de „bond behoefte heeft aan jong bloed." „Zonder de werklust en activiteit der jongeren zal onze bond doodbloeden", zo besloot de heer Saas. Voorzitter J- C. v. d. Hoeven betrad het podium om de heer Bol in te leiden, die een woord van propaganda zou spreken. „Dit is de eerste keer, dat wij U in ons midden hebben". De heer Bol protesteerde echter hiertegen. „In 1940 was ik reeds in Schiedam, ik zal de dag nooit Wgeten, want het was de negende Mei, een et maal voor het begin van de Duitse invasie in ons land". De heer Bol spoorde alle leden aan trouw de SCHIEDAM. In de Meidagen van 3940 werd sergt. D. v, d. Heuvel uit Schiedam nabü de Dordtsekil zodanig gewond, dat hij bijna twee jaar nadien nog in het ziekenhuis zou verblijven. Na zjjn ontslag hieruit bleek, dat een steeds verder gaande verlamming hem zijn verdere leven een be perkte bewegingsvrijheid zou opleggen. Vandaag aan de dag is er echter weer hoop in zijn leven gekomen, dank zij twee duizend milligram Corti sone, een nieuw geneesmiddel, dat hem door de Amerikaanse oud-strijders- organisatie per vliegtuig werd toegezonden. Wanneer hij een dezer dagen de eerste injecties hiermee zal hebben gehad, bestaat er gegronde hoop, dat zijn voortgaande invaliditeit In ieder geval een halt zal zijn toege roepen. Vanmorgen, in zijn slaapkamer, hebben we van v. d. Heuvel, die oud-voorzitter is van de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, 2ijn (gelukkig) verhaal vernomen. Het begin daarvan gaat terug naar Kerstmis 1950, toen hij in een nu»i- mer van „Reader's Digest" de ge schiedenis las en foto's zag van een Joego-Slavisch militair oorlogs slachtoffer, die, dank zij het onder gaan van een behandeling met Cor tisone. van een ogenschijnlijk blij vende verlamming na drie dagen was genezen en in staat om te gaan De rekeningen1 hebben inmiddels aangetoond, dat de gemeente bjj het accoord gaan met de voorstel len van „De Baronie" zo'n 700.000 gulden cadeau had moeten geven, zij het dan niet geheel in baar gold, maar in verminderde inkom sten en renteverlies. Het zou in ieder geval hierop neerkomen, dat op iedere vierkante meter grond in het Sterreoos de gemeente een bedrag van f 7.toelegde. Wat het niet ingaan van „De Baronie" op 't aanbod van de ge meente betreft, hierbij zal o,a.'n rol hebben gespeeld de mogelijkheid van civiel rechtelijke aanspraken op het bedrijf door gedupeerde omwonenden. (In een eerder be richt schreven wij reeds over het bij nieuwbouw zeker optredende schoorsteen-probleem). Wat de toe komstige bestemming van het ter rein aan de Warande aangaat, hierover staat nu nog niets vast, vooral daar „De Baronie" alsnog de mogelijkheid heeft om in te gaan op het laatste aanbod van B. en W. In ieder geval zal de ge meente niet bereid zijn voor de aangeboden prijs ook de grond met opstallen aan te kopen, wanneer ..De Baronie" naar elders verhuist. Volgens de bebouwingsvoorschrif ten mag het terrein aan de Waran de slechts worden gebruikt ten be hoeve van de vestiging van stads- industrie „De Baronie" bezat hier dus een uitzonderingspositie zodat ook op dit punt nog wel enige problemen denkbaar zijn. Wat men moet wetani Apothekers-nachtdienst; M. M. H. Evers, Lange Haven 81, Bellen b|j ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Concert: 7 Februari. K.K. Volksbond. 8 u: R.K. mannenkoor St. Caecilia- 7 Februari, Passage-theater. 8 u: Uitvoering Gusto's Muziekver eniging, Films: Passage, Da. 2 en 8 uur: De man in duplo (18 jr.). Monopole. Da. 2, 7, 9 uur; De schat v. d. Sierra Madre (18 jr.). Sport: 7 Februari. Musis Sacrum, 8 uur: Bokswedstrijden. Bijeenkomsten: 5 Februari, Irene, 3—5 uur: Schied. Gemeenschap. Postzegel ruilbeurs v. 'd. schooljeugd. 6 Februari. Musis Sacrum, 8 uur: Kath. Kring. Mr Jan Derks spr. over „Hoe rijmt de leer met het leven 8 Februari, Irene, 8 uur; Wijk II Ned. Herv. Gemeente. P. J. F. Dupuis, arts te R'dam over „Vra gen rond de kinderzegen". Burgerlijke stand GEBOREN: Bernardina M.. fl. van O. S, Baljon en A. Th. van Tuljl; A-driaan J., z. van E. W. Sehravesande en C. J. Terschegget: Gljsberta W„ d. van P. Snoelj en A. Broekhulzen: Nicolaas, z. van M. Poot en N. Buijnlnk: Ida T. J„ d. van J. M. Dyk en K. Steenhuis; Arte, z. van M. Ho ogend am en M. Uittenbo- gaard; Keinier. z. van L M. v. d, Meij en A. M, steenhotiwer. OVERLEDEN: H. van Wassenaar, 64 j.; T. Rotst, 78 i„ weduwe van C, Marke- Etein; I. van Mourifc, 68 j„ vr. van G.-T. Blanken. vergaderingen te bezoeken en feestcommissie. met ijver de bondsbelangen. te be hartigen. Na al deze'woorden be trad de revuegroep van Gerard Hulscher de planken am er een paar uren in vlot tempo een" ge varieerd programma te brengen. In bonte afwisseling volgden mu ziek, Sketches, zang en conferances elkaar op. Laat in de avond kwam er het slotwoord van A. D. van Oosterhout, voorzitter van de waar hij wilde. De oorzaak van de ze genezing, de eerste van die aard 'in de wereld, was de uit Amerika afkomstige Cortisone, nïe naar Joe goslavië was gezonden door bemid deling van "Harald Russell, de oor- lags-invalide uit „De beste jaren van ons leven". Uit het verhaal bleek v. d_ Heu vel. dat 'de aard van zijn verlam ming dezelfde was als die van de Joegoslaaf, Dit was voor hem aan leiding om pogingen in het werk te stellen dit geneesmiddel ook te ver krijgen. Hoewel het ogenschijnlijk op grote moeilijkheden stuitte, zo niet onmogelijk leek. werd tenslotte toch resultaat geboekt, dank zij de internationale organisatie, die de militaire oorlogsslachtoffers van Nederland mede met de oud-strij ders uit Amerika hebben opge bouwd. Door bemiddeling van de tegen woordige voorzitter van de Ned. Bond van Mil. Oorlogsslachtoffers, de heer Van Lanschot, die ook Thessaurier-generaal van de inter nationale organisatie is. werd con tact gezocht met de Amerikaanse oud-strijders. Men kon echter de ge vraagde 15 döizend rniligram Cor tisone niet leveren. Het werd twee duizend miligram, dat per vliegtuig naar Europa kwam en Maandag morgen al in Schiedam was. De in vloeistof opgeloste poeder wacht nu in de slaapkamer van v d. Heuvel op de dag, dat men hem in het Sehiedamse gemeenteziekenhuis de eerste injectie zal toedienen. _Na v: d. Heuvelons vertelde, kan b|j goed gevolg na een' uur al resul taat worden bemerkt. Voor hem zal dat betekenen, dat hij de erge pijnen kwijt raakt. Zijn verlamming heeft reeds teveel misvorming tot gevolg gehad om hem nog geheel te doen genezen. Dit geluk is misschien weggelegd voor de vele Invaliden, die wellicht na v. d. Heuvel kunnen profiteren van deze vinding op medisch gebied. Voorlopig zal de behandeling, die regelmatig moet voortduren, nog wel te kostbaar blijven voor alge mene toepassing. Volgens bereke ning komt dit momenteel op 4 a 5 duizend gulden per jaar. Plannen schijnen in overweging te zyn om de productie van Cortisone uz.t. ook in Nederland ter hand te nemen. De statistiek van afdeling recherche van de politie wfjst uit dat in Schiedam in 1951 het crimlnaliteltepercentBge 7,7 per duizend bedroeg. In 1950 was dit 4,9 goveest, zodat mag worden gesproken van een bedui dende stüglng. De oorzaak van deze onrustbarende verhoging moet In de eerste plaats worden gezocht in de economische toestand. Vooral de sterke prijsstijging van bepaalde metalen maakte het voor de hand liggend, dat in deze omstreken, waar wel de meeste metaalverwerkende Industrieën zijn te vinden, de koper- en looddiefstallen b.v„ tot een ongekende hoogte zouden stügen. Maar niet alles valt hieruit te verklaren. Met de politie kunnen we ons het hoofd breken over de oorzaak van de steeds oplopende curve van de zedendelicten. Zedendelicten stijgen ook Hoewel dc politie in Schiedam vorig jaar nog steeds niet de ver eiste sterkte had bereikt en men met name bü de recherche het met minder manschappen moet doefi dan voor de oorlog het geval was, kon toch hst merendeel van de aangebrachte gevallen worden op gelost. Van de in totaal 1039 ge pleegde misdrijven (812 in 1850) konden 753 tot klaarheid worden gebracht. Er waren ditmaal 236 diefstallen van de 469 (320 in 1950), waarbij de daders werden gevat. In tegenstelling tot de andere sectoren konden minder diefstallen (26) dan in 1950 (39) worden ge constateerd, waarvan 18 tot een volledige oplossing kwamen. De oorzaak van deze vermindering is zeer waarschijnlijk te danken aan het feit, dat de meeste „zware jon gens" vorig jaar nog veilig waren opgeborgen in verband met eerder gepleegde inbraken. Wat de verdeling van de daders over de verschillende leeftijdsgroe pen aangaat, ook hierover geeft de statistiek klaarheid: Minderjarigen tot achttien jaar waren als volgt: bij diefstallen betrokken: 23 jon gens en 4 meisjes (4 jongens en geen meisjes in 1950) 18—21 jari gen: 17 mannen en 1 meisje (18 en 1 meisje in 1050); 21 en ouder: 166 mannen en 12 vrouwen (86 mannen en 8 vrouwen in 1950). Bij oplichting en verduistering waren betrokken, tot 18 jaar: 1 meisje (2 jongens in 1950); 18 tot 21 jaar: 2 jongens en 2 mesjes (3 jongens en 1 meisje in 19.I0); 21 jaar en ouder: 36 man...-- en 7 vrouwen (24 mannen en 3 vrouwen in 1950). Aan heling maakten zich vorig jaar schuldig: minderjarigen tot 18 jaar: 1 meisje (geen in 1950); van 18 tot 21 jaar: 3 jongens (geen in 1950); 21 jaar en. ouder: 82 man nen en 7 vrouwen (22 mannen en 4 vrouwen in 1950). Binnenstad wordt onveilig gebied Hoewel men zich een vaststaande mening over dit probleem voor behoudt, wil men bij de recherche de meerdere zedendelicten, welke de laatste jaren moeten worden ge constateerd, voor een deel schui ven op de woningtoestanden en het feit, dat met het verouderen van de bevolking dergelijke uitwassen steeds meer zullen voorkomen. Was vorig jaar in Sterrebos en Volkspark de voornaamste haard te vinden, door extra-surveillance is hierin veel verbetering gebracht. Het was echter een gedeeltelijke oplossing, want het terrein van de plegers van zedendelicten blijkt zich meer en meer naar de binnen stad te hebben verplaatst. Nadat in 1948 het laagste punt was bereikt, had het aantal zedendelicten zich in 1950 reeds weer opgewerkt tot een aantal van 71. Vorig jaar wa ren het er 83, waarvan in 54 ge vallen de dader kon worden gevat. Bij de zedendelicten waren in 1951 betrokken 1 jongen beneden achttien jaar (in 1650 geen), drie jongens van 18—21 jaar (vier jon gens en 1 meisje in 1950) en 29 mannen en vier vrouwsa boven 21 jaar (34 maanen en 4 vrouwen in 1950). Het blijkt dus, dat over het al gemeen het aantal zedendelicten zich uitbreidde, terwijl het aantal bedrijvers hiervan verminderde. Dat dit mogelijk was, is te wyten aan het feit, dat de gevatte daders meestal meerdere delicten op hun geweten hadden. Aan bootd van het s.$. Thomas Stone in de Waalhaven Is gisteravond een Poolse opvarende aan dek met de kin op zyn knie gevallen. Met een kaak- fractuur is hij in het Havenziekenhuis opgenomen. De gemeente Vlaardingen heeft zoals iedere gemeente in ons land een bevolkingsadministratie. Op alphabetisch-lexicografische wijze zijn kaarten verzameld, die tal van gegevens ever iedere Vlaardingse burger vermelden, 'n Groot bezwaar van deze wijze van registreren is echter, dat, wil men bepaalde ge gevens verzamelen, dit onnt-meluk veel werk vraagt. Zo zijn er bij verkiezingen niet minder dan 1500 man-arbeidsuren overwerk nodig om het vele werk te verzetten Dit kost de gemeente f 3000.- a f 3*500.- aan vergoedingen voor dit over werk. Dit' heeft het gemeentebe stuur uit doen zien naar een ver eenvoudiging van dit systeem en men is thans zover, dat men aan de Raad zal voorstellen om over te gaan tot de aanschaffing en in richting van een Citograph-instal latie. Deze installatie, die om. door de Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam wordt gebruikt (285.000 plaatjes) werkt als volgt: de gehe le bevolking wordt op lichtmetalen plaatjes' geregistreerd. Op deze ponsplaatjes kunnen een aantal nokken en ruiters worden aange bracht. De citographmaebine bezit een schakelbord, dat op één of meer van die nokken en ruiters kan worden ingesteld. Hierdoor kan men alle mogelijke tellingen ma ken. Men denkt bijvoorbeeld aan gegevens over schoolgaande jeugd, leerplicht, verkiezing, jaarlijkse contróle enz. De kosten van deze installatie komen totaal op f53.000.- B. en W. stellen voor tot de aan schaffing over te gaan en tevens gebruik te maken van de aanbie ding van de geldlening ad f 53.000, die men via een. makelaar, heeft gekregen. Feestavond invaliden De afdeling Vlaardingen van de Algemene Nederlandse In validen- bond heeft Maandagavond feest gevierd in „Liefde en Vrede'* en men heeft het evenals verleden, jaar goed gedaan. Er was een. uitstekende stemming en de klucht, die door Inter Nos werd opgevoerd viel in de smaak. Spreekuur wetb. Buis Op 8 Februari a.s. is wethouder J. Buig verhinderd voor huisves- tingsaangeiegenheden Spreekuur te houden. Stadsgehoorzaal 28 April in gebruik Naar wij vernemen zal de offi ciële opening van de nieuwe stads gehoorzaal plaats vinden op Maan dag 28 April 1952. Op deze avond zal door de Toneelgroep De Ne derlandse Comedie een voorstel ling worden gegeven van DeBegu- marchais' blijspel „Dg bruiloft van Figaro". VISSERIJ Vertrokken ter trawlviaserij VL 61 J. Rog. Vanmorzcn is op de Fompenbuïf- singel de 58-jarlge voorman D. van. D., wonende Remtorandtstraat, bij het over steken door een wielrijder aangereden. Met vermoedelijk een gebroken rechter dijbeen. is hij naar het Coolsingelzieken- hula vervoerd. Bij de Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam kan worden geplaatst: (MANNELIJK OF VROUWELIJK) niet ouder dan 21 jaar. Diploma's M.U.L.O en TYPEN VEREIST! Sollicitaties met opgave van diploma's en referenties vóór 14 Februari 1952 te richten aan de Directeur van de Tech nische Bedrijven, Dwarsstraat 42, Schiedam. 30 Jan. tussen 1112 uur gaande van Rubcnsplein, bus K. naar Rotterd. Bank en terug gouden schakel armband, Tegen goede bel. terug bezorgen; Fr. Haverschm.laan 60 Tarief: 3—15 woorden 0.65 Elke 5 woorden meer f 0.20 Pfaff naaimachines. Nw. Binnenweg 213, Rotterdam. West Hillevlïet 61, Rotter. dam-Zuid. Een Pfaff is af! Meubelbeurs - Nieuws. Wij hebben nog enige tafelkle den in wollen moquette 140x 170 42.die wij de vo rige week annonceerden. Als U toch een tafelkleed nodig hebt, kunnen wij U adviserèn van deze aanbie ding gebruik, te maken. „De Meubelbeurs. Lange Haven 95, Schiedam. Gevraagd; werkster voor Donderdags P. F. v. d. Hammen, Vlaard.dijk 221. Welke vertegenwoordiger in bijouterieën wil goed artikel er bü hebben? Br. onder po. S 320 bur. v. d. blad. De firma H A. Dieterïch is en blijft gevestigd: T.K- Onoeslaan 98. Reparatie-in richting voor uurwerken. Goud, zilver, optiek. Woningruil. Aangeb.: ben. huis met tuin. vrii uit zicht, nette stand. Gevr.: vrije le et. of vrij bov.huis eveneens vrij of druk uit zicht. Br. no. S 321 bureau van dit blad. Iedereen is vol bewondering over onze huwelijksrepor tage-foto's. Ze werden ge maakt daor Foto-Réportage- Dienst B. v. d. Mast, telef. 3Ö518, HudsOnpiein 5 b, P.K. Onnéslaan 158a. Bruidspaar: Derkscn-Stublmüller, bruids paar: Veraart-Schouten, bruidspaar: v Eyk-v. d. Horst. Spotkoopjeü Voor particu lier: 2 nieuwe mach. Smyrna taoijten. 2x3 m. en 1.25x 1.75 m. B. v .d. Moer, Oost* singel 35 (3x bellen)na 6 a.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2