Engeland zal samenwerken met Europees leger R.A.F. moet zichmengen' met andere luchtmachten Plichtsgetrouw vorst ging heen OORLOGSVREES VERMINDERD, ZEGT EDEN ötefarine 4 Ambtenarenverbod stamt reeds uit 1933 jaar Kweekschool fundament van schoolvernieuwing V.N.-Assemblée na 666 zittingen geëindigd Frankrijk staat al weer voor regeringscrisis GELEZEN—, Geen half werk Truman doet toch mee aan voorverkiezingen Vier bondgenoten tegen pijnen en griep MINISTER-PRESIDENT DREES: Conflict in leiding van de AVRO Minister gekant tegen vooropleiding op de middelbare school Een slepende kou Engeland is achter met bewapening Nederlands politiek delinquent staat terecht in Brussel JWestelijke landen teleurgesteld, maar niet ontmoedigd Elizabeth, Koningin van Engeland Cinetone filmt voor Amerikaanse T.V. Radioprogramma gewijzigd Glijdende loonschaal en Europees leger struikelblokken voor Faure en gewogen\ ..Woensdag 6 Februari 1952 3 LONDEN. Minister Eden heeft in het Britse Lagerhuis verklaard, dat hy gelooft, dat „een aanzienlijke mate van vermenging van de Britse luchtmacht met die van het vasteland bijzonder nuttig zou kunnen zjjn". Eden beloofde bjj 't begin van het tweedaagse debat over de Britse buiten landse politiek, dat de Britse troepen op het vasteland zo nauw mogelijk samen zullen werken met het Europese leger, vooral wat betreft opleiding, bestuur en bevoorrading. Eden zei verder, dat de meeste Europese waar nemers het er naar zijn mening over eens zjjn, dat hoewel er nog onge rustheid blijft de vrees voor aUes3 moctBn ondcrh3ndeiEn. La- ter zouden de besprekingen uit gebreid kunnen worden tot over leg van de vier mogendheden. Hij zinspeelde daarbij op het plan van Engeland, Amerika, Frank rijk en Turkije voor de vorming van een defensiecommando voor het Mid den-Oosten. een onmiddellijke oorlog niet was toegenomen, maar inte gendeel verminderd. De Labouroppositie heeft een motie ingediend, waarin zij in stemt met de buitenlandse politiek van de regering, maar op pre mier Churchill critiek uitoefent, i,omdat hij er niet in geslaagd is de Britse politiek inzake Korea aan de Amerikanen duidelijk te maken'*. Het wantrouwen van vele La- bourleden in de bereidheid van de Amerikanen om in Korea tot een oplossing te komen bleek ook tijdens de rede van Eden. De minister werd, toen hij over Ko rea sprak herhaaldelijk onderbro ken. Hij bevestigde Churchill's verklaring van de vorige week, dat Engeland ten aanzien van Korea zich door geen verdere beloften aan Amerika had ge bonden. Warfneer de Noordelijken een eenmaal gesloten wapenstil stand zouden schenden, zouden de Amerikanen overleg moeten plegen met de Britten over even tuele sancties. De Saarkwestie noemde Eden „een netelig vraagstuk". De Fran sen, zei hij hadden zich veel moeite gegeven uiteen te zetten dat de Saar voor hen hoofdzake lijk van economisch belang was. Eden zei geen moeite te zullen sparen om in Egypte tot een re geling te komen, waarbij rekening wordt gehouden met de rechten van beide partijen. Engeland zou in de eerste plaats met Egypte VOGHERA (Italië). De politie, op onderzoek uitgegaan naar aan leiding van berichten over myste rieuze geluiden onder .het bij— kantoor van de "Bank van Italië, ontdekte dezer dagen een vernuf tige. doorzettende aspirant-bank rover, die twee weken achtereen 's nachts bezig was geweest zich met behulp van snijbranders een weg te banen naar de kluis van de bank. De man was zelfs voor zien van een installatie vein- het opwekken van electiiscbe stroom. Toen hy op heterdaad werd be trapt had hij nog acht zuurstof- flessen en een flinke hoeveelheid voedsel. Tsjechische communist wil niet terug JERUZALEM. De Tsjeohi- sche consul-generaal in Jeruzalem, Frantisek Necas, is vier dagen ge leden door het Tsjechische mini sterie van Buitenlandse Zaken naar Praag teruggeroepen. Hij is echter niet gegaan. Het merk waardige hierbij is, dat Necas een communist van de oude stempel is. i: mi; n wiaiwi; liiiLMiiiMsa mim WASHINGTON. President Truman heeft besloten zich toch eandidaat te stellen bij de voor verkiezingen in New Hampshire die 11 Maart zullen plaats vinden. Het Witte Huis maakte de in houd van een brief bekend, waar in de president zei, dat hy ge zwicht was voor het verzoek van. de voorzitter van de democrati sche partij, Frank McKinney, en „vele goede democraten in New Hampshire". Aanvankelijk was de president van plan zijn naam te laten schrappen. Adverterttia ff. MJ De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het heraemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen, 'n 4ijedoat wonderen Vervolg van pag. 1' volgende uitspraak, geschreven met zyn hand: „Filosofen zouden koning moeten zijn en koningen filosoofL" (Plato) en „IVie over winnen wil moet diep spitten". In deze onwillekeurige citatep herkent men de vorst, die later, m de pauze van een tenniswedstrijd bekende: „Ik mag veel te veel en veel te weinig, ik mag de vloot aan kant doen en verkopen, maar naar de stembus mag ik niet. Als ik Attlee of Churchill neerschiet Vervolg van pag. I Wnd.-administrateur van functie ontheven HILVERSUM. Er is in de Avro-top een conflict uitgebroken met name tussen het bestuur van deze omroepvereniging en mr. J. den Daas. de vroegere programma leider, die onlangs na een afwezig heid van een aantal jaren weer was teruggekomen en benoemd tot programmadirecteur. De achter gronden van het conflict zijn mo menteel nog duister. Wellicht dankt .het zijn ontstaan aan de nog steeds bestaande controverse tussen het Avro-bestuur eft de Avro-directie. Berichten, als zou mr. Den Daas van zijn functie ontheven zijn of 2ijn geschorst; zijn pertinent on juist, Wél is de destijds door het algemeen bestuur aangestelde wnd.- administrateur, de heer J. N, Cra mer, van zijn functie ontheven, zon der evenwel ontslagen te 2ijn. De ze maatregelen zouden als een voor spel zijn te beschouwen in het con flict tussen mr Den Daas en het Avro-bestuur. „Het eerste slacht offer van de moeilijkheden tussen Avro-directie en bestuur?", vragen insiders zich af. Men verwacht Za terdag als het algemeen bestuur van de Avro bijeenkomt, een defi nitieve uitspraak i deze affaire. Communistisch plan .Vredesconferentie over Korea TOKIO, De bestandscommis sies van verbondenen cn commu nisten hebben vandaag voor het eerst sinds twee maanden een voltallige zitting gehouden, dit ter bespreking van het laatste agen dapunt: aanbevelingen aan de mogendheden ter verkrijging van een definitieve vrede. De Noord- koreaanse generaal Nam II stelde voor, binnen drie maanden na het sluiten van een wapenstilstand een bijeenkomst van politieke lei ders' bijeen te roepen, waarop zou worden gesproken over een terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en een vreed zame regeling van het Koreaanse vraagstuk, Het communistische voorstel voorziet in een conferentie, waar aan zou worden deelgenomen door communistisch China, Noord- Kor ea en de mogendheden, die aan de zijde der Ver. Naties in Korea strijden, ieder vertegen woordigd door vijf gedelegeerden De bestandscommissie der Ver Naties vroeg en kreeg uitstel om het noordelijke voorstel nader te bestuderen. Het bewijs, dat aan de commu nistische betrouwbaarheid mocht worden getwijfeld, voerde dr Drees aan de hand van de be kende Scwjet-spionnage gevallen in het buitenland. Daarbij waren steeds communisten van het eigen land betrokken. De Nederlandse regering beschikt ook over over tuigende bewijzen. De bronnen wilde de minister-president echter niet noemen. „Wij zijn niet zo naief, dat wij de communisten onze informatie-bronnen in han den zouden geven'*. De heer Wa genaar sprak toen van leugen en laster, waarop mr B urger vast stelde, dat de communisten blijk baar wel allerlei beschuldigingen zender spoor van bewijs mochten uiten, doch hun tegenstanders niet. Nu, hij wilde dan wel herinneren aan een speech van de C.P.N.- secretaris Paul de Groot, waarin de Russische legers als bevrijders werden toegejuicht, Hij haalde zich daarmee een stroom van beschuldigingen van de heer Gortzak op de hals. En dit bracht de heer S c h e p s (F.v, d.A.) er toe, het oratorische hoog tepunt van de dag af te leveren, waarin voor de nodige tegen spraak werd gezorgd, met name van de trotse stelling van de CPN, dat zij de ware bestrijder van het fascisme was. Met betrekking tot de juridische basis van het verbod kon dr Dxees verwijzen naar het feit, dat het reeds in 1933 in Nederland was ingevoerd. Daarmee toonde hij tevens aan. dat er geen enkel verband te Leggen viel met zijn Amerikaanse reis, Ook weersprak hij het communistische verhaaltje dat "hij de Amerikanen beloofd zou hebben, dat Nederland zijn defensie-inspanning met 20 pro cent zou verhogen. „Wie mij kent, weet, dat ik er integendeel juist op uit was om duidelijk te ma ken, dat wij tot aan de grens gekomen waren". Zijn juridische motivering werd onderschreven door de Katholieke afgevaardigde Dassen, die de regering voorts het advies gaf ook op de vredesbeweging „De derde weg" te letten. Men kon nooit weten, hoe, die zich zou ont wikkelen. Maar hoewel dr Drees ook van mening was. dat deze beweging dwaalde, naar zijn me ning viel zij toch niet onder de termen van het ambteoareriverbod. Tenslotte dan nog het punt van de telefoongesprekken, welke de Binnenlandse Veiligheidsdienst zou afluisteren. De minister gaf te kennen, dat 'de B.V.D. ontkend had dergelijke middelen te bezi gen. En dat hij geen reden bad aan die bewering te twijfelen. (Van onze pariementalre redacteur) DEN HAAG. Minister R u 11 e n heeft zyn ontwerp-Kweekschool wet verdedigd met een rede, waarin hfj de onderwijzersopleiding als funda ment voor de onderwijsvernieuwing aanwees. Met Erasmus achtte bü dit opvoedend ambt bet schoonste na dat van de Koning. Dat het aangeboren talent daarvoor van zeer grote betekenis was, betwistte hjj niet. Maar bet maakte een opleiding z.j. geenszins minder belangrijk. Dat een voor opleiding van H.B.S. of Gymnasium voor kweekscboolleerlingen nodig zou zijn, wilde hU echter niet aanvaarden. Daarvoor zün deze scholen te zeer op het Hoger Onderwijs afgestemd. Desniettemin wilde hy dit punt opnieuw In overweging nemen, als mncht blijken dat via deze scholen zich voldoende candidaten zouden melden. Doch de ULO-opleïcLvng slechts bij wijze van overgangsmaatregel te aanvaarden, achtte hy ondankbaar tegenover de vele voortreffelijke leerkrachten, die daaruit voortsproten. Hij durfde het ook niet aan om slechts één bevoegdheidsakte voor te schrijven. Thans is ca. veertig procent van de onderwijzers niet m het bezit van de hoofdakte. Anderzijds wees hij er op, dat de akte van volledige bevoegdheid toch. wel een ander karakter had dan de hoofdakte. De volledig bevoegde zal een hoger aanvangs salaris genieten. Dit zal de animo voor de derde leer kring vergroten. Intussen erkende minister Rutten, dat de derde leerkring de oplei- dingskosten zou doen stijgen. Door studiebeurzen en renteloze voor schotten wil hij daarin zoveel mo gelijk tegemoet treden. Tot 19S2 zal de mogelijkheid blijven be staan om de hoofdakte te behalen. Een schoolexamen na de eerste leerkring ondervond zijn steun niet. Hij vreesde, dat er dan te veel examens op kweekscholen zouden komen, bovendien twijfelde hij aan de deugdelijkheid van zulk een examen. Met betrekking tot de financiële gelijkstelling van openbaar en bij zonder ktveekschoolonderwijs er kende hij de steen der wijzen niet te hebben gevondftn. Hij stelde de Kamer echter een kweelcsch Dolplan ln uitzicht, afgestemd op de be hoeften en, de geestelijke richtin gen. Bovendien was hij bereid om het advies van de Onderwijsraad in concrete gevallen in te winnen. De eis, dat een bijzondere kweek school per klas in drie opvolgende jaren minstens 15 leerlingen moet tellen om voor subsidie in aanmer king te komen achtte hij matig. Tegen het stellen van een soort gelijke eis aan rijkskweekscholen had hij geen overwegend bezwaar. Bepaald veel minder voelde hij voor verlaging van dit getal. Advertentie (i M.) of sriep? SANAPARIN help» U el; toverii opwekkend. Koker 77 en 41 cl. LONDEN. Premier Churchill heeft verklaard, dat er een achter stand op het Britse herbewape- ningsprogramma is, waardoor dit misschien 1,4 milliard dollar meer zal kosten dan de geraamde 1,2 milliard. De premier Het dit weten in een antwoord op een. vraag of het pro gramma zoals door de Labour re gering een jaar géleden is voor gesteld in 1954 gereed zou kunnen zijn. Churchill zei, dat de verhoging van de kosten een gevolg zou zijn van de steeds teruglopende koop kracht van het pond. (Advertentie LM*) de rookworst mei de fijne zachte rooksmaak! BRUSSEL De 33-jarige Neder lander W. H„ is Dinsdagmiddag voor de krijgsraad van Brussel versche nen onder de beschuldiging deel te hebben uitgemaakt van Duitse poli tiediensten en van politieke en eco nomische hulpverlening aan ae vy- and. Het openbaar ministerie be toogde dat H. o.m. heeft gewerkt voor de Duitse diensten voor ae opvordering van rijtuigen en ais hulppolLtie-agent bij de Sicherheits- dienst en dat hij zich heeft bezig gehouden met leveranties ter waar de van IS millioen fr. aan de vijand. Tenslotte nam hij dienst bij deWaf- fen SS, Er werd een straf van zes jaren hechtenis gevorderd.Uitspraak 14 Februari. (Van onze correspondent) PAKIJS. „Wü zyn teleurgesteld, maar niet ontmoedigd", heeft mevr. Roosevelt in haar slotspeech op de plenaire zitting der zesde Assemblée der Verenigde Naties, die gisteren ln het Palais de Challlot werd gehouden en een zitting van f?2 dagen afsloot, waar gedelegeerden van zestig landen 6G6 maal in vergadering byeen ztfn geweest. De Nederlandse delegatie leider, de heer D. 3. von Balluseck, sloot zich by deze woorden aan en formuleerde zijn gevoelens in een persconferentie voor de Nederlandse journalisten met nogal beroepsmatig aandoend optimisme aldus: „Het had slechter kunnen zyn". Vele sprekers yoerden het woord, nadat de Assemblée met SI stem men tegen 5 (het Russische blok) en twee onthoudingen (Chili en Jemen) de resolutie had bekrach tigd van de politieke commissie om éen buitengewone zitting bijeen te roepen als er een wapenstilstand in Korea tot stand komt, of als de ontwikkeling der situatie in Korea dit wettigt. Trygve Lie en presi dent Nervo hielden korte toespra ken. Malik ontbrak niet met een weinig prijzenswaardige openhar tigheid en minister Robert Schu- man bedankte namens Frankrijk voor de eer, zyn land aangedaan, door de leden der Verenigde Na ties, deze Assemblée in Parijs te houden. Ik zal -mij hier tot de papieren balans bepalen. Er zijn 8.000 docu menten gepubliceerd van deze zit ting, die 83.000 pagina's beslaan en 625 millioen woorden bevatten. Van deze documenten zijn 40 millioen exemplaren gedrukt. De verslagen die ten behoeve van de pers wer den gemaakt, beslaan 584 millioen woorden. De Verenigde Naties heb ben 2.359.000 dollar uitgegeven voor de kosten dezer zitting. Zou men willen berekenen, hoeveel geld zulk een vergadering kost, dan moet men hierbij nog -tellen de kosten, die de verschillende dele gaties hebben gemaakt. ELIZABETH, nu Koningin van Engeland, met haar gemaal, Prins Philip, hertog van Edinburgh. Vervolg van pag. 1' meer van gramofaonplatsn vanBing Crosby. Zij leest veel („Voor wien de klok luidt" van Hemmingway is een van haar lievelingsboeken), houdt van tea-parties en heeft bui tengewoon veel belangstelling voor de padvinderij. Sinds het jaar 1B36, toen haar va der en moeder Koning en Koningin van Engeland werden, kwamen er grote veranderingen in haar leven. Nog meer was dat het geval, toen zij in de oorlogsjaren deel begon te nemen aan het openbare leven en diverse officiële plechtigheden ging verrichten. Zy doopte enkele ^oor logsbodems en bezocht Wales en Schotland. Op 9 Juli 1947 werd haar ver loving bekend gemaakt met luite nant Philip Mountbatten, de huidi ge Hertog van Edinburgh, met wie zij de 20ste November van dat jaar in het huwelijk trad.- Op 14 No vember 1948 werd uit deze verbin tenis de huidige troonopvolger Prins Charles geboren, op 15 Au gustus 1950 schonk Koningin Eli zabeth het leven aan een dochter, Prinses Anne. Samen met haar echtgenoot heeft zij de laatste jaren, diverse reizen gemaakt naar verschillende delen van Engeland en het Britse Rijk. Op het ogenblik van het overlijden van haar vader bevond Koningin Elizabeth zich in de Britse Kolonie Kenya, (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Cinetcme-Stu- dïo's te Duivendrecht zullen binnen enkele weken huisvesting gaan bie den aan een. internationaal filmpro ductie-team, onder leiding van de Britse regisseur Hopkinson, dat een serie van zes films over Europa zal vervaardigen, bestemd voor de Ame rikaanse televisie. Cinetone zal voor de gehele technische afwerking van deze films zorgen. Dit betekent voor deze studio's de grootste opdracht, welke zij na de oorlog te vervullen hebben gekregen. De films worden gemaakt in op dracht van het- Mutual Security Agency (opvolger van de ECA),roet het doel de bevolking van de Ver enigde Staten een beeld te geven van de problemen, waarmede Euro pa worstelt. is er geen gerechtshof, dat mij kan dagen, maar op mijn auto mag ik geen nummerplaat hebben. Voor iedere schouwburgvoorstelling moet moet ik een kaartje laten kopen en een huis hüren mag ik ook al niet en juist die gewone dingen lijken mij zo prettig!" Koning George VI, gehuwd met de Schottse hertogin Elisabeth Bowles-Lyon (dochter van de graaf van Strathmore) heette, zo lang hij nog Hertog van York was, Prins "Albert. De naam George nam hij aan, toen hij tot de troon werd geroepen, nadat zijn broer Edward, onder druk van premier Baldwin, daarvan afstand had gedaan om met de vrouw van zijn keuze te huwen. Evenals zijn vader heeft hij* zichzelf zijn popu lariteit moeten verwerven. Koning George VI was geen sterke man; zijn geest wilde meer dan zijn lichaam hem toestond hij is er aan bezweken. Het Britse volk treurt en zal hem pompeus begraven, hoewel dat in druist tegen de sobere levenshou ding van de overledene, maar waarin hij misschien zuchtend zou hebben toegestemd. Is van hem niet het woord bekend: „Edward, de afgod, maalde niet om forma liteiten. Ik erken ze maar, dat spaart gepraat en tijd!" George VI werd op 12 Dec. 1936 in het St. James Palace tot koning gedeclameerd. Hij hield daarbij een toespraak, waarin hij onder meer zeide zich bewust te zijn van de plichten, die zijn nieuwe taak meebracht en hjj be loofde zich strikt aan de principes van een constitutionele regering te zullen houden. Op 12 Mei 1337 vond in Westminster Abbey de plechtige kroning plaats onder an dere bijgewoond door Prinses Ju liana en Prins Bernbard. Na zijn kroning was het slechts drie jaar aan George VI vergund in vrede te leven. Evenals zijn vader werd hij voor het onmen selijk zware besluit geplaatst uit naam van. het recht en de vrijheid de oorlog aan Duitsland te ver klaren» In de tragische jaren, die volg den, hield de Koning nauw con tact met zijn raadgevers, de le gerleiding en zijn volk, waartos hij verscheidene malen een. bood- PRINS CHARLES, de soon «<nt de jonge koningin Elizabethij door ftct overlijden van zijn grootvaderkoning George VI, kroonprins van Engeland geworden. ELIZABETH, de nieuwe koningin. van Engeland, inspecteert nog als kroonprinses deHorse-Guards Het uniform, dat zij draagt, is dat van kolonel van de Grenadier- Guards. schap richtte. Toen de wapenstil stand. een feit geworden was in. Mei 1945, stroomde een enorme menigte naar Buckingham Palace en dit werd een van de grootste manifestaties van aanhankelijk heid van het Engelse volk aan. zijn Koningshuis. Van 1 Februari tot 11 Mei 1947 maakte de Engelse Koninklijke Familie een reis naar de Unie van Zuid Afrika, welke met tal van plechtigheden in dit deel vait het Britse Rijk gepaard ging. In September j.l, heerste in het gehele Britse Imperium diepe be zorgdheid over 's Konings gezond heidstoestand, ontstaan na het alarmerende bericht, dat hij een vacantie in Schotland had moeten onderbreken om een ernstige ope ratie te ondergaan. Groot was de dankbaarheid, toen. op 23 Septem ber j.l. bekend werd, dat deze met gunstig gevolg had plaats gevon den. Opnieuw vertoonde Koning George VI zich in het openbaar. Helaas heeft hij van zijn herstelde krechten nog slechts korte tijd ge bruik kunnen maken. DEN HAAG. Na een extra-uit zending van de radio-nieuwsdienst hedenmiddag om tien minuten, voor half een werd over beide zenders in een uitzending van de Nederlandse Radio Unie medegedeeld, dat het Nederlandse volk in de smartelijke ontroering deelt met de volkeren van het Britse Gemenebest door het plotseling overlijden van. koning George. De Nederlandse radio-pro gramma's ondergaan heden" een wij ziging in overeenstemming met da ernst van dit ogenblik, De Britse B.B.C. zwijgt de gehele dag, behalve voor nadere berichten in verband met het overlijden van de koning. Actie tegen opstandig bataljon in Indonesië DJAKARTA. Veertig rebellen van het opstandige bataljon in Midden-Java werden, blijkens een vertraagd bericht uit Bojolali. vori ge week Donderdag gedood bLj een treffen met het leger. De verliezen van het leger bedroegen hierbij vier doden. Zondag werd een ge vecht geleverd op drie km. buiten Djokjakarta, waarbij twee rebellen werden, gedood. s (Van onze correspondent) PARIJS. Reeds voor het ontwerp van de glijdende loonschaal ln de Nationale Vergadering kon worden gebracht, zijn de meningsverschillen hierover uitgebarsten en bevindt het kablnet-Faure zich in een crisis. Uitgemaakt is, dat bij de vaststelling van een stijging van tien procent van het levensonderhoud een automatische loonsverhoging met onmiddellijke ingang zal volgen. Wanneer vüf procent stijging van het levensonderhoud wordt geregistreerd, zal met loonsverhoging «en maand worden gewacht om de regering gelegenheid te geven maatregelen tc treffen deze prijs stijgingen ongedaan te maken. Biyft over de vraag: wat gebeurt er als de stijging tussen vijf en tien procent ligt? len op een probleem van zuiver binnenlandse aard zoals de glij dende loonschaal dan op de Euro pese defensie-gemeenschap, in welk laatste geval de ganse poli tiek van de republiek onherstel baar gecompromitteerd zou zijn. De meningsverschillen hierover in de Kamercommissie, die het ontwerp voor de Nationale Verga dering moet verdedigen, zijn zo hoog gelopen, dat de socialistische rapporteur Coulant zijn ontslag heeft genomen. De radicalen, ge matigden en onafhankelijker:, die niets voelen voor dit project, stem den in de commissie met de com munisten mee tegen socialisten en MRP-ers. Er was dus geen rapport en er kon geen discussie plaats vinden. De zitting werd geschorst. Voor minister-president Faure stond er niets anders open dan des avonds, door de ministerraad daar toe gemachtigd, de kwestie van vertrouwen te stgllen. Dit vertrou wensvotum zal morgen aan de or de komen. De ergste dreiging voor het ka binet is evenwel de Europese de fensie-gemeenschap. De socialisten zijn om vele redenen tegen dit project. Sommigen, zoals Daniel Mayer, zijn zelfs tegen het princi pe zelf van het Europese leger. Een groep socialisten, onder wie Jules Moeh, wil een terugkeer naar de principes van 't oorspron kelijke pian-Plcven. Weer anderen eisen de instelling van een werke lijk supra-nationaal orgaan. Met socialisten plus Gaullisten en com munisten tegen maakt de regering geen enkele kans. Men mag evenwel aannemen, dat de regering zal prefereren te val- BERLIJN, Naar de Deutsche Presse Agentur meedeelt, is de di rigent van het symphonleorkest van de Amerikaanse radio-omroep ln Berlijn „Rias", de Ferenc Fricsay, uitgenodigd om 26 en 27 Februari en 5 en 6 Maart concerten van het Amsterdams Concertgebouworkest te komen dirigeren. jVËRAL, groot en aanhoudend, ia JJv-y achter den mensch het ruischen gebleven van het Paradijs, het duistere, het bedwelmende, waarin ds rtemmm van ziel en bloed zich overweer ver liezen tot den zang der natuur. In hem is die zang gebroken Die verbreking is het bewustzijn, «n het bewustzijn, is hem in zijn zwakte de verbanning uit het Paradijs. Maar in zyn grootheid wordt binnen het bewustzijn, hem het leven tot liefde, en het verlangen dier liefde droomt een hereenining van de stemmen %an 2iel en bloed tot een lied van jubelender verrukking, tot het lied eerier tweede wereld van ijler ge lukzaligheid, het lied van Elysium". Zo schreef A. Roland Holst in 1918 in „Het Elysisch verlangen" en dit citaat beschouwt W. H. Btenfert Kroese als de sleutel tot „D« mythe van A. Ro land Holst". In zijn b« De Bezige BU verschenen studie 5.90) duidt Sten- f«ri Kroese aan de hand van vele ci taten uit het werk van de dichter, dio mythe nader: een geheel persoonlijke levensovertuiging, waaraan, de dichter zich volkomen dienstbaar maakt, an een bezielende wezensgrond voor al zijn werk. Die mythe irj zijn verste strekkingen te volgen en te verklaren, eik symbool er van in de gehele diepte en met alle samenhangen te doorgron den acht stenfert Kroese onmogelijk. In zijn onvermijdelijke beperktheid ia zijn studie echter voortreffelijk: hel der en weldoordacht is Stenfert Kroe- se'j betoog, dat een belangrijke 'bij drage.. levert tot begrip voor werk ea persoonlijkheid van A. Roland Holst.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3