Koningin Elizabeth legt eed opimnu grondwet nog heden af Werkloosheid is tot HET ROTTERDAMSCH PAROOL Stoffelijk overschot van koning wordt opgebaard in Westminster m Tunis wijst Franse nota van de hand „Nw. Guinea iii ijskast", zegt Australië halfstok op Sandringham Britten dragen leed in stilte Doodsoorzaak: trombose Moskou weert uit Ver. Naties Geen onderhandelingenzolang de staat van beleg voortduurt Afzetmoeilijkheden en beperkte bouivactiviteit Vrijheidsstraf geëist wegens dodelijke aanrijding Prins naar begrafenis van Britse koning Tien procent minder stroom verbruikt in hele land Zeventig Phüippino's verdronken Dikke paling deed gemaal stilstaan Eerste komkommers uit de kas J2e Jaargang, no. 32 Sad. en Ada. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 - Aboitn.prijss per week 0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers ƒ.0,10. Donderdag 7 Februari 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank to Rotterdam Directeur: B. de Vries (Van onze correspondent) LONDEN. Gistermiddag om zes uur werd in het paleis van St. James in een spe ciale zitting van de Geheime Raad de procla matie, waarbij de nieuwe koningin werd uit geroepen, getekend. Morgenochtend om twaalf uur zal zij van het palais van St. James, van Charing Cross, Temple Bar en de Beurs Worden voorgelezen en de nieuwe koningin' De verwachting is dat het stofte- Ljk overschot Zondag per trein van Sandringham naar Londen zal wor den gebracht en dan gedurende de Korrrende week in Westminster Hall (de oude, dertiendé-eeuwse hall, waar de parlementsgebouwen zijn aangebouwd) opgebaard zal liggen, Het publiek zal dan in de gelegen heid worden gesteld om langs de baar te defileren. De bijzetting zal aan later In de kapel van'St. Geor ge in Windsor geschieden. Wat gisterochtend omstreeks halt twaalf, toen het bericht van' het overlijden van de koning net aver de radio was gegeven en als korte mededeling in de „laatete-nieuws- kolommen" van de eerste edities van de avondbladen was versche nen, we] hét meest opviel, was de bliksemsnelheid waarmee het zich verspreidde en de ernst en resert ve, waarmee het geïncasseerd werd. Onmiddellijk hing er over de. men senmassa's-in de reuzenstad "n stil te en. een gedruktheid. Telkens zag men weer. hoe mensen kranten kochten om daarin het reeds be kende nieuws nog jeèns- bevestigd te zien, hoe zij vervolgens de krant dichtvouwden en daarop gesloten huns weegs gingen. Als hij werke lijk door verdriet getroffen wordt, is de Engelsman niét mededeelzaam en is hij alleen. Iéder draagt zijn leed voor zich éri respecteert ei kaars alléenzijp. Dat gaf aan -de binnenstad:dat wonderlijke gedruk- te "bèeLd van. 'rost. Dan staat "plotseling de staats machinezelf .in .al haar 'formele, functies stil; De Lord Chief Justice 1 van Engeland, die," toen het nieuws bekend werd, een-zitting van het Hof van Beroep voorzat, zefde diep onder de" indruk: „Ik- heb ver schrikkelijk nieuws voor U. Zijne Majesteit de Koning is dood" hij schorste de zitting. De effectenbeurs ging dicht én de bioscopen gingen dicht. Op Lloyds werd de Lufcine-bel geluid en van St. Paul's klonken de zwa re klanken van de Great Tom. De BBC zweeg, behalve voor speciale niouws-uitzendingen en scbeep- vaartberichten. Het kabinet kwam bijeen. Met één slag lag ook het politieke levenstiL In Westminster, waar Dinsdag nog de partijstrijd zo hevig was gevoerd en waar de parlementaire Labourpart'u 's ochtends in beslo ten vergadering bijeen was om te beraadslagen over de motie .van afkeuring over Churchill's reis naar Washington, een motie, die immers, 's Yniddags in behandeling zou- ko-, men, werd Attlee uit de vergade-, ring weggeroepen. .Sydney Silver-, man was toen aan het woord, maar toen Attleé even later terugkwam, om te vertellen, dat de kenine dood was, ging de vergadering uiteen. De machine van- hetparlement stond ook stil. Het "kwam wel nm half drie op de gewone tijd bij een..; maar kon geen andere zaken verrichten dan' de zitting schorsen en vervolgens 's avonds (na de zit ting van de Geheime Raad en de proclamatie van de nieuwe vorst) beginnen met? bet afleggen Van de nieuwe egd, wat lid voor lid moet gebeuren en -vandaag de'geh'ele dag vermoedelijk oók nog morgen in beslag zal nemen. dan door heranten worden uitgeroepen. In middels zal koningin Elizabeth, wier vlieg tuig hedenmiddag laat in Londen wordt terug verwacht, zelf in een nieuwe zitting van de speciale Geheime Raad zjjn verschenen en de eed hebben afgelegd. Zij zelf zal alsdan de regelingen van de begrafenis van de overle den koning hebben te treffen. SANDRrNGHAM. De dood van koning George VI is veroorzaakt door trombose in de kroonslagader, zo ïs heden officieel medegedeeld. NEDERLANDSE HOF, ROUWT 14 DAGEN DEN HAAG. Met ingang van vandaag neemt het Nederlandse Hof in verband met het overlijden van de koning van Engeland voor de tijd van veertien dagen halve rouw aan. HétEgyptische Haf zat even eens veertien" dagen 'rouwen, het Noorse vier" wéken, de Deense, Griekse en Zweedse hoven alle drio weken. 49ste Sowjel-veto (Van onze correspondent) PARIJS. Voor ae vijfde maal heeft de Sowjet-TJnie met zijn veto Italië's lidmaatschap van de Ver- enlgde Naties gisteren in de Vei ligheidsraad getorpedeerd. Dit is het 4Sste veto, dat Rusland in de Veiligheidsraad heeft uitgesproken. Ruslapds houding ontbeert niet' de duidelijkheid: y«5ór' 'de stem ming deelde Malik mede, dat alle. individuele aanvragen tot lidmaat schap door het Russische veto zul len worden getroffen, zolang Rus- lands voorstel tot het collectief aannemen van de veertien, staten, die voor de poortr der V.N. staan te dringen, niet wordt, aanvaard.', Men zal zich herinneren, datdit Russische voorstel, de zgn.' „packa ge deal", in de politieke commissie was aangenomen, doch wérd ver worpen .door de Assemblee, waar het niet de vereiste tweederde stemmen-meerderheid haalde. Guar iveer Weersverwachting"geldig van B Donderdagavond tof Vrijdag-'13 avond: Half tot "Zwaar'bewolkt mét enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, -langs de Wadden küst mogelijk tot stormachtig toenemende noord westelijke wind. Iets kouder. 8 Febr. Zon op S u ]0 m onder 17 u 39 rn;' Maan op 14 u -44 m onder 7 u 25 tn. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag J Oslo §f Beriyn Londen H Parijs Wenen Innsbruck ff Nice Rome |g Warschau H Amsterdam 1. bew. nevel onbew. motregen zw, bew. zw. bew. onbew. 1. bew. betrokken zw. bew. NNW NNO zzw N2XV kiln» IMIDiliBIlflUHMlIli (Van onze correspondent) PARIJS. Dé resident-generaal van Tunis, De Hanteclocque ,Is gister avond in Parijs aangekomen om de tekst van het Tunesische antwoord op de Franse nota aan de regering te overhandigen, Hoewel die tekst officieel niet bekend is gemaakt, wordt algemeen aangenomen, dat het antwoord van Tnn?5 op de Franse nota negatief is! Het schijnt, dat geweigerd wordt te onderhandelen, zolang de staat van beleg in Tunis heerst en de inci denten, razzia's en arrestaties blijven voortdurend Óp dé Franse cis, dè Tunesische klacht bü de Verenigde Naties in te trekken, zou in het geheel niet zjjn ingegaan. Dinsdag was het de eerste dag zonder enig incident in Tunis. Gis teren was er echter ai weer een, toen de buurtbewoners van een Ara bier. die Maandag by eén botsing wa5 gedood, het stoffelijk overschot van het slachtoffer kwamen halen. De politie weigerde liet af te ge ven, Kleine incidenten duren voort, vooral in de provincie. Vrijwel elke stad van enige omvang heeft zijn dagelijkse botsinkjes. Op het plat teland gaan de sabotages door: te lefoondraden v/orden doorgesneden, telefoonpalen omgehakt, een electri- sche centrale werd van haar voor naamste motor beroofd door een kleine bomslag, enz. Ook troepen worden op de land- wegén aangevallen, indien jij in kleme patrouilles marcheren. Het is alles klein werk, maar het is èen vrij dicht weefsel én het houdt de stemming gespannen. De handel begint er ook de te rugslag %'an te ondervinden. Tunis wordt door een voedseltekort be dreigd, omdat de landbouwers geen zin hebben hun 'producten zover te' sturen. Aan de andere kant voelt de groothandel de terugslag van de staking, die nu al een. kleine week heerst in de Souks, de Arabische winkelwijk. Dé Arabischebevolking is zeker niet door. de represailles'geïnti mideerd, Men heeft geen lust, om op dezelfde voet door te gaan. maar nog minder zin, om het op te geven. Er heerst een soort naïeve verbazing, dat Frankrijk nog altijd niet t'cgeeft. Het eindresultaat ïs de kleine terreur op eigen houtje, die overal in bet. land door, ongeduldige na tionalisten wordt 'uitgeoefend. Aan de andere kant moet gezegd worden, dat ook de Fransen niet meer de oude sla-maar-raak tac tiek. doorzetten.. Er is de afschu welijke actie in Gap Bon geweest. Maar óndanks het féitt dat de Franse pers die gebeurtenissen prac- tisch doodzwijgt, heeft de residentie er voorlopig tech maar een streep achter gezet. Kind at giftige tabletten; medische hulp haatte niet (Van onze correspondent) WINSCHOTEN Het ruim één jarig zoontje van de fam. F. Stel te Alteveer (Gr.) zal Woensdag in een onbewaakt ogenblik, kans uit een doosje giftige tabletten te pak ken en hiervan enige op te eten. Direct werd medische hulp inge roepen, maar deze mocht niet meer baten, want in: de loop, van-de dag overleed het jongetje. Eén grote menigte wachtte Woensdagmorgen voor de Lön~ dense beurs waar de prGclanfa- tie van Me dgod van de Engelse koning zou worden voorgelezen. Van Mansion House, de officiële woning van de Lord Mayor uatv bonden,'wappert de Engelse vlag halfstok. Rechts ziet men de - Bank van Engeland, Verongelukt vijf dagen voor zijn huwelijk (Van onze correspondent). DEN BOSCH. Vyf dagen voor zijn trouwdag is Maandag verongelukt de 30-jarige meubel maker C-van Osch uit Maasdriek Tengevolge van de gladheid kwam hij Tnêt zijn fiets in botsing met een andere wielrijder; Hij -.maakte toén zo'n ongelukkige Val, dat hij een; zware" hersenschudding op liep. Van Osch stierf Woensdag .in hfet ziekenhuis te 's Hertogenbosch zonder tot bewustzijn te zijii ge komen. De vlag op de kerk van San dringham, het landgoed van de Britse koning in. Hot folk, wap perthalf stok op deze-foto die Woensdag nanuit de lucht ge nomen werd. Op de achtergrond staat het kasteel Sandringham, waar een bediende te mprgens [zijn koning ih de slaap gestor ven vond. DEN HAAG. In Januari nam het aantal werkloze mannen toe van 145.385 tot 155.824, t.w. 128.142 geheel werklozen (De cember 109.588), 35.746 DUW-arbeiders (34.717) en 1936 geheel werkloze wachtgelders (1030). Vorig jaar bedroeg de stijging in Januari circa 8000, waardoor het aantal werklozen op 110.905 kwam. De sterkere stijging van dit jaar moet mede worden toegeschreven aan de beperkte activiteit in de bouwbedrijven en de daarmede sa menhangende industrieën en de in enige bedrijfstakken voortdurende afzetmoeilijkheden, zoals de schoen- lederindustrie, de textielnijver heid en de confectie-industrie. Het aantal werkloze bouwvakar beiders steeg van 33.682 tot 41,653. metaalarbeiders van 8163 tot 10.033. landarbeiders van 25.674 tot 30.717. transportpersoneel van 7099 tot 8651, handels- en kantoorpersoneel van 9627 tot 10.371 en losse arbei ders van 20.351 tot 24.410. De vraag naar mannelijk personeel ham toe van 9229 tot 9367. De relatieve* werkloosheid was eind Januari het hoogst in Drente met 126, het laagst in Limburg met 35 werklozen per 1000 mannelijke beoefenarpn. Het rijksgemiddelde bedroeg 54 tegen 48 op. 31 December 1951. Het aantal als werkloos gere gistreerde vrouwen daalde van 9517 tot 9092. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 6093 tot 7849. Amerika accoord met vredesconferentie voor Korea WASHINGTON. De Ver. sta- ten zUn bereid, de communistische „adviezen" betreffende een confe rentie op hoog niveau ter bespre king vau een permanente politieke regeling In Korea te aanvaarden. De conferentie zal pas gebonden kannen worden, nadat de wapen stilstand in Korea van kracht ge wórden is en de Ver, Naties hun goedkeuring aan dé adviezen heb ben gehecht. Volgens Amerikaanse woordvoer ders zijn er aanwijzingen, dat ge neraal Ridgway binnenkort op dracht zal krijgen in •Panmoendjon een tegenvoorstel ïn te dienen. Dit zal .op. enkele!" punten, "verschillen .van'het'cOöthiunistiscne plan, CANBERRA. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft Woensdag medegedeeld, dat de kwestie van het beheer over Neder lands Nieuw Guinea In de„Ijskast" moet worden, bewaard, totdat drin gender vraagstukken in beschouwing zouden ifln genomen. Hij heeft de Indonesiërs doen weten/dat dit de vaste mening van de Australische re gering was. JMOMiffli/iiEGEiiiiiiiiiffliiiiiffiniBEMiiciiiiniiiiriiiiiiiiiiiiiii'Jiiiiiii!!:;! Soldaat kicam terecht op autó van Dr Drees DORDRECHT. Op 15 Dec." 1951 had op de rijksstraatweg DordrechtMoerdijk een gecam-- pliceerde aanrijding plaats, waar-" door de soldaat A. M. Guppbr uit Overveen uit een stilstaande vrachtauto werd geslingerd efi met zijn hoofd terecht kwam op. de juist passerende auto van mi nister-president Drees. Wegens het veroorzaken van dood door schuld stond de han delaar L. M, J. uit Stanrpersgat terécht, die de aanleiding zou zijn geweest tot de aanrijding door op de linker weghelft te rijden. Het was moeilijk, ondanks getuigen verklaringen, waaronder een schriftelijke van. dr Drees, het on geluk te reconstrueren. De Offi cier van Justitie achtte schuld be wezen en eiste een maand hech tenis. (Van onze Gócise correspondent) SOESTDIJK. Aangenomen wordt dat Prins Pern bard de ter aardebestelling van koning George VI van Engeland zal bijwonen. Het. is traditie, dat een regerend staats hoofd zich bij eet> dergelijke piech-" tigheid. laat vertegenwoordigen in-! stede van zelf aanwezig te zijn. De-, uitnodiging om' de teraardebestel ling bij te vibnën is 'tritysraard' ten paléiz e'fta^,,'-nièfïl?6ritvangéhi' ook dié wacht op de terugkomst vau koningin Elizabeth. „Wij kunnen de herhaalde aan spraak van Indonesië óp dé souve- reiniteit over Nederlands Nieuw Guinea moeilijk begrijpen, vooral, omdat duidelijk is, dat de Indonesi sche regering 'een grote reeks ern stige vraagstukken .op het terrein van de economie enAde -veiligheid heeft op telossen in zijn huidig gebied, zèi: minister. Casey. Hij deed een beroep op „onze naaste vrienden in het Noorden" om de openbare mening te kalmeren en op economisch., en politiek gebied met Australië samen 'te werken tot voordeel van beide In Djakarta heeft mr Mob. YamJn, die de Indonesische regering verslag uitbrengt over de Haagse besprekin gen. Woensdag bij zijn aankomst op een vraag van Aneta verklaard, „dat de Indonesische delegatie nimmer van Australische zijde is benaderd en dat tijdens de besprekingen nim mer het standpunt van een derde mogendheid is te berde gebracht". Bommenwerper van MLD maakt noodlanding AMSTERDAM. Een Mitchell bommenwerper van de Marine Luchtvaart Dienst, die op Valken burg was opgestegen, maar daar niet kon landen wegens mist, heeft wegens gebrek aan benzine, een noodlanding moeten maken op Schiphol. Toen het toestel de startbaan raakte, stond de defecte motor reeds stil. De sergeants van het Amerikaanse 20ste i regiment, gelegen te Bam berg in Duitsland, laten - zich door hun manschappen bekogelen met stijfselpüddingen d 10 dollar per' worp. Vele solda- ten deden hun voordeel met dit aanbod en brach ten zo ruim 20.000 dollar in 't laatje., van een fonds ter verpleging van aan kinderverlam ming ladende pa tiënten. Op dc foto: korporaal Gene Weaver plaatst een vol treffer op het ge zicht ran sergeant Le Rog Ferringer. ininiJiit!iiiiniiieiiiiBiini!inii&D!ii!Qiiii!nsii!iniRiDii!D[iiiii!n.LniinsiniinitRiEiii!ü!iiii Dank zij „piekuren". DEN HAAG. Hoewel alle cij fers nog niet hekend zijn, wordt aangenomen, dat tijdens de mahn- den met „piekuren" over het ge- hele land rond tien procent op het verbruik van electriciteit is be spaard. De nogal zachte winter en de niet al tc donkere „donkere da gen" hebben daartoe zeker bijge dragen. De besparing werd echter vooral bereikt door de grote me dewerking. die de industrie, de middenstand en de huishoudingen verleenden. Minister Van Zeeland Me n ings versch il len over Benelux niet zo heel groot BRUSSEL. Tijdens de be handeling van de begroting van het Belgische departement .van. Buitenlandse Zaken heeft minis ter Van Zeeland ook aandacht aan de Benelux gewijd. Hij merkte in verband met de recente persberichten over de Nederland se houding in zake de economi sche unie op, een nota van Den Haag af te wachten, die, meende hij, een geringer verschil in opvattingen aan het licht zou brengen, dan. thans schijnt te be staan. MANILLA. Een PhUippUns vaartuig, aan boord waarvan zich tachtig athleten bevonden, die te rugkeerden van een bijeenkomst van soortslieden, is vergaan. Ze ventig athleten zijn verdronken. PURMEREND Het electrische gemaaltje van het waterschap „Het Kamerhop", nabij De Rijp. stond dezer dagen plotseling stil. Toen de watermolenaar een onderzoek instelde, bleek een paling van ruim drie kilo tussen de schoepen te zijn geraakt, De vis was bijna een meter lang, Autorijden in de. bergen is fit deze tijd van sneeuuival een uiterst ge vaarlijke onderneming. Bjjna da gelijks gebeuren er ongelukken, veelal met dodelijke afloop voor de inzittenden, zoals hier in de Franse Alpen b« het plaatsje Gap. Da van de weg gegleden auto, waarnaar de tvoorbijgangers staan te. kijken, behoorde aan ntej. Bdr- danneche, zuster van de bekende Franse Senator. Mej. Bardohneche werd bij de val gedood, drie an dere passagiers werden zwaar ge wond. LOOSDUINEN Woensdag wer den door de heer C. A. v. Beveren de eerste kaskomkommers aangevoerd. Het wordt als uniek In de geschie denis van de tuinbouw aangemerkt, dat op deze datum al de eerste komkommers geoogst zijn. Op de Loosduinse groen ten veiling zijn deze eerste komkommers verkocht. Vijf komkommers zullen worden aange boden aan de Kóningin- en twaalf aan het Olympisch Comité voor ver tegenwoordigers, dis de spórteer van ons. land in Noorwegen verdedigen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1