Rotterdam voelt zich ernstig gekwetst Vervanging vliegveld Waalhaven is een zaak van rechtsherstel „Ik heb kinderen gezien, die nooit melk proefden Bonn aanvaardt kieswet voor geheel Duitsland GELEZEN—, Liquidatie Polynorm zou verlies zijn Prof. Cleveringa zei, dat krom krom was Wachtgeldregeling duurt voort in textielbedrijf Psychologie9 hè Kweekschoolwet is in beginsel aanvaard BURGEMEESTER OUD OVER SCHIEVEEN: Neger-advocate pleit voor honger lijdende mensheid Adenauer daagt Moskou uit Russisch woord waar te maken en gewogen LAST VAN JEUK? Prijzenbeleid komt Vrijdag in de Kamer Amersfoorts bedrijf verwacht grote orders uit Amerika Leidse Academie herdenkt haar offers Werkloosheid is gedeeltelijk van conjuncturele aard Beperking bewegings vrijheid onzer diplomaten Wij waren niet op de hoogte, zeggen B. en W. Bij artikelsgewijze behandeling weinig wijzigingen aangebracht Groningens ontvanger krijgt twee jaar Donderdag 7 Februari 1952 3 Bij de aanvang van de gemeenteraadszit ting van hedenmiddag heeft burgemeester Oud de volgende verklaring afgelegd: „De leden van de raad hebben zonder twij fel allen kennis genomen van het persbericht, dat de regering gemeend heeft de door Rot terdam gevraagde vergunning voor de aanleg van een startbaan in de Zestienhovense polder niet te moeten verlenen. De minister van Verkeer en Waterstaat had mij van deze be slissing, vóór de publicatie in de pers plaats Voor het ogenblik meen ik te mogen volstaan met te verklaren, dat het besluit der regering ons niet alleen heeft teleurgesteld, het heeft ons hevig geschokt. Wat wij ditmaal aan de regering hebben gevraagd was uitermate beschei den. Rotterdam heeft aanspraak op veel meer- Het heeft door de oor logshandelingen zijn vliegveld Waalhaven verloren. Vervanging van dit vliegveld was niet meer dan een vraag van rechtsherstel. Het scheen ons een gelukkige om standigheid dat de voor industrïa- Iisaticdoelcinden noodzakelijke startbaan» tevens het bescheiden begin zou kunnen zijn van dit rechtsherstel. Noch die 'industrïa- lisatiebelangen noch dit billijke verlangen van rechtsherstel hebben de regering echter tot een voor botterdam gunstige beslissing kunnen bewegen. Ik kan daarom niet anders doen, dan opnieuw de woorden gebrui ken, die ik in de raadsvergadering van 8 "December 1938 heb gebezigd, naar aanleiding van hetgeen des tijds in de M.V.A. op het V.V. be treffende de begroting van het verkeersfonds voor 1939 omtrent het Rotterdamse Vliegveldvraag- stuk was geschreven. Zal het gaan, zoals hier wordt aangekondigd, zo zeide ik destijds, dan voelt men zich in Rotterdam niet alleen ge kwetst wat de economische belan gen betreft, maar dan voelt men zich ook gekwetst in het rechts gevoel. Thans geldt het niet meer een aangekondigd voornemen, doch een genomen besluit. Van dat be sluit moet ik eveneens getuigen, dat het niet alleen onze economi sche belangen te kort doet, doch dat het mede ons rechtsgevoel zeer pijnlijk heeft getroffen. Rot terdam had van de regering iets anders en iets beters verwacht. Herhalen kan ik ook slechts de tn December 1938 gesproken woor den, die hier op neerkwamen: Het College van Burgemeester en Wet houders blijft te dezer zake dili gent. Het is ,er in het verleden niet mede in gebreke gebleven en het zal in de toekomst niet mede in gebreke blijven, om op gepaste, maar niettemin zeer krachtige wij ze aan de regering duidelijk te maken, wat m deze het standpunt j van Rotterdam is. vond, telefonisch mededeling gedaan. Een officieel schriftelijk bericht werd echter door burgemeester en wethouders nog niet ont vangen. Zolang dit met het geval is, menen burgemeester en wethouders beter te doen zich van uitvoerig commentaar te onthouden. Zij wensen zich over de thans te nemen stap pen ernstig te beraden, wanneer de officiële mededeling, die naar zij vertrouwen het re geringsstandpunt uitvoerig zal motiveren, zal zijn ontvangen,"1 Ik ben er van overtuigd, dat de gevoelens van het college fen de- :er door de overgrote meerder heid der leden van de raad ten volle worden gedeeld". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Mevrouw Edith Sampson reist de wereld rond. „Waarom? Omdat ik kinderen heb gezien, die nog nooit melk hebben geproefd en omdat ik mensen heb gesproken, die snakken naar een teug helder water," zegt zij. „Ik probeer de wereld te interesseren voor het leed van anderen". Gisteren rnas mevrouw Edith Sampson, een Amerikaanse neger-advocate, in Den Haag. waar zij 'savojids een le zing hield over minderheidsproblemen in de Verenigde Staten". Voor dat 2tj vanochtend weer i-n de trein naar Parijs staptekregen wij de gelegenheid even een praatje met haar te maken. Mevrouw Sampson is nu 51 jaar, een stevige negerin, die met een enorme snelheid en bewonderens waardige slagvaardigheid uiteen zettingen geeft over haar werk en vragen beantwoordt. „Als men mij een paar jaar ge leden had verteld, dat ik de advo catuur aan de kant zou zetten, had ik hartelijk gelachen. Mijn werk aan de balie was een deel van mij zelf geworden. Mijn kennismaking met verschillende Aziatische lan den, waar een deel van de bevol king verhongert, betekende een ommekeer. Sindsdien dat was drie jaar geleden houd ik Ie- zingen in alle landen der wereld.' In 1950 benoemde president Tru man haar tot plv. gedelegeerde bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Mevrouw Sampson glimlacht. „Ik was de eerste neger, die de VS of ficieel bij de V,N. vertegenwoor digde. Samen met mevrouw Roose velt was ik werkzaam bij de maat- (Van onze correspondent) BONN. Met grote meerderheid {293 stemmen vóór, 29 tegen en 25 ont houdingen) keurde de Bondsdag gistermiddag een ontwerp van wet goed, dat de grondbeginselen voor de vrjje verkiezing van een grondwetgevende Duitse nationale vergadering inhoudt. Voordien had bondskanselier Adenauer in een regeringsverklaring nog eens zijn waardering uitge sproken voor de bemoeienissen der Verenigde Naties in de vraag van de Duitse eenheid en verkiezingen voor geheel Duitsland, De belangrijkste grondbeginselen, die het ontwerp voor de vrije ver kiezingen aanwijst, zijn de volgen de: 1. Het recht op algemene, on middellijke, vrije, gelijke en ge heime verkiezingen; het splitsen van het staatsgezag in bijzondere orga nen voor wetgeving, uitvoering en rechtspraak. 2. De andergeschiktheid van de wetgeving aan de door de grond wet geschapen regelingen en de on dergeschiktheid van de uitvoeren de macht en de rechtspraak aan wet en recht. 3. Het recht op de vorming en uitoefening van een parlementaire oppositie. 4. De parlementaire verantwoor delijkheid van de regering. 5. De onafhankelijkheid van de rechtspraak. 6. De bescherming van de alge mene rechten van de mens en de burgerrechten. 7. De organisatie van de staat in „Lander" en de medewerking Van die „LSndet" bij de wetgeving. Adenauer vestigde er tijdens de besprekingen de aandacht op, dat Rusland en de satellietstaten zich in Parijs tot het laatst hardnekkig AAN de figuur vac Giovanni Pierluigl da Palestrlna zijn betrekkelijk ■weinig biografieën gewijd. En toch zijn er brede kringen met een nadere ken nismaking met het leven en de werken van deze grootste componist van de pauselijke kapel gediend. Niet slechts voor het Katholieke volksdeel, dat zen muziek herhaaldelijk ontmoet maar voor alle muziekliefhebbers heeft zijn oeuvre waarde. Derhalve is het een zeer te prezen Initiatief van de„. Firma Gottmer (Haarlem) de Componistenserie met een door dr A. I. M. Kat geschreven werk over Palestrina uit te breiden. In een boelende verhaaltrant brengt dr Kat zyn lezers op de hoogte van Palestrina's levensloop, zjjn karakter, en de kenmer. ken van zijn werken. Nergens oppervlak kig, maar evenmin ergens te geleerd voor de muzikale leek verloopt het ver haal. dat ook aan het hoogst interessante beeld van de tijd. waarin de meester leefde, omvattende aandacht schenkt. Een waardevol boekt (Prijs 7,90; bij intekening op de Componistenserie t 6,50 per deel.) hebben verzet tegen het oprichten van een commissie van onderzoek, die zal moeten nagaan in hoeverre in West-Duitsland, Berlijn en Oost- Duitsland de voorwaarden bestaan voor het houden van vrije verkie zingen. „Tot de commissie van on derzoek. zoals die door de bonds regering vzas gevraagd, heeft de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties met grote meerder heid besloten. Binnenkort zal de commissie met haar werkzaamhe den beginnen. De bondsregering en Berlijn zullen haar alle denkbare steun verlenen. Het hangt uitslui tend af van de autoriteiten van de Sowjet-zone of in de door ben be stuurde gebieden hetzelfde zal ge beuren. Mochten zij ook in de toe komst weigeren de commissie toe te laten, dan bewijzen zij daarmee, dat zij de hereniging van Duits land in vrede en vrijheid in feite niet willen en dat hun voorstellen voor verkiezingen voor geheel Duitsland niet ernstig gemeend zijn", aldus Adenauer, Franse beperkingen tref fen Nederlandse export zwaar DEN HAAG, Door de Franse invoerbeperkingen zullen vooral onze industriële eindproducten worden getroffen, zoals textiel, metaalwaren, schoeisel enz. Voor de landbouwsector ligt de zaak anders, omdat voor onze voor naamste landbouwproducten in het handelsaccoord met Frankrijk contingenten zijn vastgesteld. Af gewacht moet worden, hoe deze contingenteringen worden afge wikkeld. NW telt thans meer dan 420.000 leden AMSTERDAM. Het geza- menlijke ledental van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties heeft op 1 Februari 1952 een hoogte bereikt van 420.876. Deze vakcentrale is nog steeds de groot ste in ons land. schappelijke, humanitaire en cul turele commissie". Dit jaar woont dr Edith Samp son de algemene vergadering van. de Assemblee bij als waarneemster en vertegenwoordigster van de Landelijke Raad van Negerinnen. Deze organisatie van 850.0DÖ nege rinnen heeft haar gekozen. tot voorzitster „Behandel andere mensen zoals gij zélf behandeld wil: worden." Dit is het devies van de neger- advocate mevr. Edith Sampson uit Amerika, die een kruistocht houdt ten bate van de hongerende mens heid. Etalagedieven in arrest AMSTERDAM In de nacht van 3 Januari j.l. werden in de Spiegelstraat twee camera's ter waarde van f 2.G0Ö ontvreemd uit een etalage, nadat een steen door dc ruit was geworpen. Een 20-jarig los werkman, bij wie een der ca mera's in beslag werd genomen, en een 43-jarig koopman, die de steen gooide, zijn thans aangehouden. Beiden hebben een bekentenis af gelegd. Een 29-jarige kellner, die tegen vergoeding de camera's tij delijk had bewaard, is eveneens aangehouden De tweede camera werd gevonden bij een in een hotel verblijvende buitenlander. Advertentie (l.M.i Bet die jeukende plekken met Débra- line. Stilt de jeuk onmiddellijk en kort daarna is Uw huid Icing DEN HAAG. Dc Tweede Ka mer zal Vrijdag as, de jongste re geringsmaatregelen met betrekking tot de broodprijs e d. bespreken. Aanleiding daartoe zal net do in terpellatie zü"', waarom de heer Haken (C P.N.) had verzocht. De voorzitter, dr KortcnhorSt, deelde n.l. mee. dat een andei lid hem reeds eerder had verzocht hieromtrent mondelinge vragen tot de regering te mogen richten Bo vendien is er nog een geschorste in- terpellatie-v. d. Wetering (CHID aanhangig over de broodprijs. Naar aanleiding hiervan heeft de mid denstands-commissie der Kamer rapport uitgebracht. Tenslotte heeft de Regering van li aar jongste maat regelen per brief van 2 Februari aan de Kamer mededeling gednan. Het kwam dr Kortenhorst het een voudigst voor, deze brief als uit gangspunt van dc beraadslagingen te nemen. Daartoe werd besloten. Meer faciliteiten voor exporteurs DEN HAAG. Tot nu toe gold de regeling, waardoor ex porteurs konden beschikken over 10 procent van de doliavafdracht alleen voor de V.S. en Canada. Na 11 Februari zal deze regeling eveneens gelden voor Amerikaan se of Canadese dollars, welke worden ontvangen voor exporten naar alle landen* waarmede Ne derland geen monetair accoord heeft afgesloten. Voorts zullen voor deze bonus-dollar-faciliteiten ook in aanmerking komen goe derenleveranties aan Amerikaan se overheidsinstanties of aan in ternationale organisaties, indien de afwikkeling geschiedt in Ame rikaanse of Canadese dollars. Van Goghs uit de „Hoge Veluwe" naar Milaan DEN HAAG Een groot deel der verzameling Van Gogh uit het Rijksmuseum KröllerM ül Ier („Hoge Veluwe") zal voor ruim twee maanden (23 Februarieind April) worden geëxposeerd in het l oude koninklijke palets te Milaan. 1 (Van een onzer verslaggeefsters AMERSFOORT. Voor de N.V. Polynorm in Amersfoort, die zich toe legt op xnontagebouw door middel van staalconstructie, is een kritiek punt in haar bestaan aangebroken. Zoals wij reeds vroeger meldden moest in December tot inkrimping van het personeel worden overgegaan. Van de 2O0Q personeelsleden zijn er thans nog 1400 in dienst. In verscheidene dag bladen zijn over dit bedrijf artikelen gepubliceerd, waarin wordt gesproken over liquidatie, In een bepaald geval is hierbij gerept van een verlies van twintig tnillioen. Aangezien aan Polynorm een bijzonder overheïdscredict is verstrekt, zou dc overheid bij liquidatie van dit bedrijf ernstige schade lijden.. De directie van Polynorm, tot wie wij ons in verband met deze publicaties hebben gewend, gaf toe dat aanvankelijk vrij ernstige fou ten zijn gemaakt. Juist op djt ogen blik lyken de ergste kinderziekten echter overwonnen. Een van de di recteuren, ir. J. van Hulst, bevindt zich in Amerika, waar hij een be spreking voert over de levering van demontabele barakken. In Mei 1950 werd namelijk uit Amerika een verzoek ontvangen orr deel te nemen aan een soort prijsvraag voor de constructie van een lichte, demontabele barak die in korte lijd kon worden gemon teerd. Polynorm heeft met vijftig anderen een project ingestuurd. De hal bleek aan alle vereisten te voldoen. De "directie verwacht hier van zeer grots orders (ook voor hcentiebouw) te zullen ontvangen. Een tweede project, dat in een vergevorderd stadium is, is de leve ring van montageloodsen in onder delen ten behoeve van Amerikaan se militaire instanties m Europa. Een van. de eerste orders, dte Poly norm heeft uitgevoerd was dc leve ring van 212 woningen voor Philips. De moeilijkheden bij de uitvoering daar van zijn inderdaad onderschat, daar öc bouw veel langer duuide. Toen bleek dat In verband met de gemeentelijke autonomie op het gebied \an de woningbouw een dergelijke se- riebouw niet mogelijk was heeft men dit project laten schieten. In Groningen zijn twee industriehal len gebouwd en nog twee zijn er be steld. die dit voorjaar zullen worden voltooid. Voor de genie 2yn vijftig magazijnen op verschillende plaatsen m bet land gebouwd Deze order is nog niet gebed voltooid. „Het is vrijwel zeker dat wij de Amerikaanse orders krijgen," zo verzekerde de directie ons. „Po lynorm is het enige bedrijf in Ne derland dat de beide opdrachten Advertentie (l. M.) Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven deorMUNHAROÏ'S ZEND WTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. ,Jn memoriam 1940—1945" is de sobere, maar veelzeggende titel van het bock, uitgegeven in op dracht van de Academische Senaat door de Universitaire Pers Leiden, waarin alle Leidse academiebur gers, die door de oorlog het leven lieten, worden herdacht. Een waar dige herdenking in ruim tachtig bladzijden druks, die, behalve de rede, door prof. dr J. J. L. Duy- v en dak by de plechtige onthulling der gedenkglazen np 25 November uitgesproken, een beschrijving der gedenkramen en de namen van de niet minder dan 663 oorlogsslacht offers bevat. Aan hun nagedachte nis en aan die van hen, wier na men de Gedenkteken-commissie niet bereikten, wordt dit boek door de rector-magnificus, prof. dr J. H, Boeke, eerbiedig opgedragen. De Leidse universiteit is, te be ginnen op 26 November 1940, toen prof, mr R. P. Cleveringa in zijn beroemd geworden, moedige rede protest aantekende tegen de schor sing van de Joodse hoogleraar prof, mr E. M. Meyers, een voor vechtster geweest in de strijd te gen de Duitse overheersing. Prof. Duyvendak zei daarover, tien jaar later in zijn bovengenoemde rede: „Wie die 26ste November heeft beleefd weet, hoe deze dag het ef fect had van een bliksemstraal, die inslaat en plotseling de dingen in gloed zet. De zware druk, waar onder wij leefden, viel van ons af. <Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. Overleg van de vakraad voor de textielindustrie en de vakraad voor de conf ectieindustrie waarin werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd met vertegenwoordigers van het ministerie van Sociale Zaken heeft ertoe geleid dat het aanvankelijke voornemen van de overheid om de wachtgeldregeling voor de textiel- en confectie-industrie te beëindigen, geen doorgang zal vinden. .Deze wachtgeldregeling houdt In, dat in bedrijven waar de werkloosheid 15 procent bedraagt de overheid een subsidie van 50 procent op het wachtgeld verleent. Weliswaar is het systeem van vrijwel automatische goedkeuring van alle subsldiërings-aan vragen voor wachtgeldregelingen verval len, maar de ondernemingen kun nen by het gewestelijk arbeidsbu reau een nieuw verzoek om toe passing van de wachtgeldregeling indienen. De bestaande wachtgeld regelingen worden verlengd tot 29 Maart. Voor die datum zal over de nieuwe verzoeken worden beslist. Bjj de beoordeling zal meer dan voorheen aan de huidige personeels bezetting aandacht worden besteed. Voor ondernemingen, aangesloten bij het wachtgeldfonds voor de Nederlandse textielindustrie geldt de nieuwe regeling niet en wordt de bestaande toestand, waarbij de commissie van toezicht van het fonds beslist over wachtgeldaanvra- gen, gehandhaafd. In overheidskrin^sn heerste aan vankelijk de_ opvatting, dat de werkloosheid in textiel- en confec tie-industrie van structurele aard is en dat daarom moet worden overgegaan tot inkrimping van de personeelsbezetting. De vakraad beeft hiertegen aangevoerd, dat in de loop van driekwart jaar onge veer 10 procent van het personeel van de textielindustrie is afge vloeid. De werkloosheid is ten dele van structurele, ten dele van con juncturele aard. Inkrimping van de personeelsbezetting tot het huidige productiepeil zou fataal zijn, aan gezien bij een opgang van de con junctuur, b.v. door buitenlandse or ders, er een tekort aan arbeiders zou blijken te zijn. De onmacht, die ops verlamd had, week. Het was gezegd, in duide lijke woorden, dat krom niet recht was en wit niet zwart. Het was gezegd op de gewijde plaats van onze Universiteit, ten aanhoren van honderden studenten, die daar mede hadden ingestemd door het aanheffen, van het Wilhelmus en. die, door een reeds tevoren opge zette symbolische staking van col- PROF. CLEVERINGA legebezoek, zelf een initiatief had den genomen. Hot was gezegd: één voor allen. De gemeenschap wist zich solidair en werd groter en sterker door die éne daad." Dat is, met de vele daden van verzet en strijd, die er op volgden, de roem geweest van ae Leidse universiteit. Zware offers heeft zij er voor moeten brengen; al zijn zij, wier namen in het gedenkboek worden vermeld, niet allen strij ders geweest, zij vielen toch in de oorlog, waarin Leiden zo vroeg tijdig en duidelijk de zijde van het recht had gekozen. Nota van minister Stikker DEN HAAG Minister Stikker zal aan de Tweede Kamer zo spoe dig mogelijk een nota overleggen, waarin een overzicht wordt gege ven van de steeds scherper wor dende maatregelen, waaraan onze diplomaten in Moskou en in ande re hoofdsteden achter bet ijzeren gordijn bloot staan. Dit deelt de minister mede in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (PvdA). Met verschillende bevriende mo gendheden, welker diplomaten door deze beperkende maatregelen wor den getroffen is overleg gepleegd. Het zal noodzakelijk zijn, aldus minister Stikker, gezamenlijk stap pen te ondernemen om te bevor deren, dat een normale bewegings vrijheid wordt toegestaan. Mocht zulks niet mogelijk blijken, dan moet worden nagegaan in hoeverre deze inbreuken op de volkenrech telijke gebruiken aanleiding kunnen geven tót het nemen van beper kende maatregelen. kan uitvoeren. Krijgen wij ze nirt, dan gaan ze ons land voorbij. Zou ons bedrijf geliquideerd worden dan zou een groot verlies ontstaan Wordt een van de orders verkre gen dan is te verwachten dat de in het begin gemaakte kosten er uit zuilen komen"' Huisarrest werklozen (Van onze correspondent) HEERLEN. Woensdag heeft de voorzitter van de K.A.B. m Lim burg, J. Maenen, een bespreking gehad met het gemeentebestuur van Valkenburg-Houthem over de kwes tie van het werklozen-huisarrest. Tijdens deze bespreking verklaar den B. en W„ dat zij van de be- enttseerde regeling, die zoveel stof bad doen opwaaien, riet op de hoogte waren geweest. Zij waren bij de invoering er van niet be trokken geweest, waren cr ook niet m gekend en wensten daarom ge nerlei verantwoordelijkheid lc dra gen. De bewuste regeling is reeds maanden geleden voorgelegd aan het departement van Sociale Za ken, dat zich met de inhoud ac coord verklaarde» Twintig jaar voor man die zijn vrouw heeft vergiftigd (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De Bossche rechtbank veroordeelde hedenmor gen de verkoopleider J. w. A. Willems uit Eindhoven tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij werd schuldig bevonden aan de moord op zijn echtgenote Theodora ven Diepen, die hij door vergiftiging, van door haar gedronken melk om het le ven bracht. Deze afschmvelnke daad werd op 20 Maart van het vorig jaar gepleegd. Eerst na een maand van lijden stierf de vrouw. Klein meisje verdwenen; misschien verdronken (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Sinds Dinsdag wordt te Veghel (N.-Br.) het 3Vz- jarig dochtertje van de familie Kluytmans vermist. Het meisje is waarschijnlijk verdronken, want Dinsdagmorgen vertelden enige kinderen huilend, dat hun vrien dinnetje in de Aa was gevallen. Dreggen in de Aa heeft tot nu echter nog geen resultaat opgele verd. .Wereldgebedsdag van studenten WAGENINGEN. De jaarlük- i Wereldgebedsdag van studen ten, waarvan de traditie vijftig jaar geleden werd gevestigd door de World's Student Christian Fe deration „wordt dit jaar voor de Nederlandse studenten op 16 en 17 Februari te Wageningen gehou den. OE ktttistscniider had met ezel en palet postgevat op de stoep van een vrij drukke winkelstraat, om juist dat fragmentje stadsge woel met hulp van zijn fleme ih de eeuwigheid te tillen. Naar zijn kle ren te oordelen tuas zijn ik-tdeaai in de laatste tijd herhaaldelijk aan cssentiele veranderingen onderhe vig geweest, want hij droeg zowel de groene regenjas met borstpios- tiefc cn epauletten die van de smalste mens een held maakt, als het weekblauwe vlinderdasje waar aan men stille dromers zo gemak kelijk herkent. Wie deze twee ac centen juist had verzoendwep echter stuk op zijn hoed, een zwar te als een lijkkoets zo onherroe pelijke kolbak voor notarissen af concern-bouwers, waaronder zijn wat klein uitgevallen gezichtje, aa xar ede ernst vertoonde van Stog- humber, vis a vis met Jeanne d'Arc Eén blik op zijn werk maakte meteen duidelijk, dat hij tot de onsterfelijke school van geoefende iüstuuïiers moest worden gereuend. Nog ongeboren schreeuwde zijn schepping al om encadreroient, maar da twee jongetjes beschikten niet over voldoende voorstellingsvermo gen om. het doek gevernist en ge prijsd in de etalage te zien han gen, naast het altijd weer verras sende bordje: „met de hand ge schilderd". Zij stonden achter de meester en bekeken zijn stadsgezichtje met de sceptische logica die de meeste kinderen tot zulke aarts-conserva tieve kunstbeoordelaars maakt Daar lóópt helemaal geen juf frouw", zei de oudste van de twee en hij wees een poppetje aan, dat dc schilder vrijmoedig de straat over had doen steken. Blijf af met je poten", snauw de de man. ,.En die boom is hêcl ander s", vond het andere jongetje. „Mot je dat uithangbord zien!", mees de eerste weer. ,Je kunt niet eens lezen wat er op staat." „Willen jullie nou opdonderen?^' riep de artist giftig. Hoewel hij* zeer dreigend omkeek, gingen ze maar één pasje achteruit. „We mogen hier best staan", zei de oudste jongen. „De straat is vrij." Zwijgen. Er viel juridisch trou wens weinig tegen deze stelling in tc brengen. Terwijl de schilder somber voortkwastte begon het weer. achter zijn rug: „Die lucht maakt-ie helemaal groen" „Ach jó, hij kan d'r niks van." Nu draaide de men zich lang zaam om. Ze namen al de start- Jionding aan, maar om zijn mond bleek opeens een afschuwelrjk- opgeruimdc glimlach te staan toen, hij, met de goed geoliede stem van een radio-omroeper sprak: „Jongens tk 7ieb een leuk plannetje. Ik zal jullie iaat lekkers geven maar dan moeten jullie ui a ook verder met rust Iaten. Accoord?" Zó bliksemsnel had h\j het roer van zijn tactiek omgegooid dat ze allebei verbluft een appel van hem aannamen en er mee wegslenter- den. Een eindje verder klommen ze op een hek en begonnen te eten. Met wrange triomf keek de schilder mij van terzijde aan eit zei: „Zó mot je die schoften aan pakken." Terwijl hij de lucht een grote beurt gaf hield hij een lang, don ker betoog over de verregaande domheid van dc mensen, de no toire misdadigheid van welhaast ieder kind en het afschuwelijk complot dat oud en jong had ge smeed om juist hèm in de ver vaardiging van zijn frisse stads gezichtjes te dwarsbomen. „Maar ife ben ze altijd te slim af, hè" zei hij met een zelfingeno men lachje. „Zag u koe ik die twee onderkruipsels weg kreeg? Psychologie hè? Daar kunnen ze nooit tegenop..." Op dat ogenblik-vielen de tref fers één op zijn hoed en één in zijn hals. Het waren de klok huizen van de appels, die de jon getjes met meesterhand retour zonden. KRONKEL (Van onze pa riemen tsrcdacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de Kweekschoolwet in beginsel aanvaard. De eindstemming moet weliswaar nog worden gehouden. Doch dat is niet meer dan een formaliteit. Zij werd uitgesteld, opdat kan worden nagegaan of er al amenderende, misschien technische fouten In het wets ontwerp waren geslopen. Want de artlkelsgewjjze behandeling verliep Woensdagmiddag niet steeds zonder verwarring. De Kamer wilde op schieten. Minister Rutten moest op reis. En in loffelijke ijver kan men wel eens een steekje laten vallen..! Er werd in het wetsontwerp door de Kamerleden overigens niet zo heel veel gewijzigd. Tegen een „rechts" amendement Roosjen (AR), dat het mmïmum-leerlingen- cyfer per klasdat een bijzondere kweekschool duurzaam moet bezit ten om de subsidie te behouden wilde verlagen van 15 tot 12. had minister Rutten overwegende be zwaren. Wel kreeg dezelfde groep KVP, AR, CHU en SG met 43 tegen 29 slemmen gedaan, dat een zelfde bepaling voor rykskweek. scholen zal gaan geldan. „Links" PvdA, VVD en CPN opperde hiertegen principiële bezwaren. Een amendement De Loor, dat beoogde de godsdienstleraren aan openbare kweekscholen op gelijke voet te salariëren als die bij het bijzonder onderricht werd door de minister vlot overgenomen. Hier had ook rechts zich achter gesteld, Maar voor haar wens, om in plaats van twee. drie gods dienstlessen per week te subsidiëren, zwichtte de minister niet. Dat zou te veel kosten. Na die verklaring verdween ook het amendement- Peters (KVP). Met andere voor stellen van minder gewicht was de indiener gelukkiger. Pogingen van mevr. Fortanler om een examen aan het eind van da eerste leerkring in te voeren en van de heer DeLoor om het toelatingsexamen voor deze leer kring te laten vervallen faalden bij gebrek aan steun. „Rechts" was nu eenmaal in de meerderheid. Toch zou het verkeerd zijn te menen, dat de oude tegenstelling het gebele de bat beheerste. Eén amendement van de liberals mevr, Fortanïer wilde een onder wijzer, die op zün examen een on voldoende voor lichamelijke opvoe- ding krijgt, de onderwijsbevoegdheid in dit vak onthouden. Minister Rut ten had het ontraden, omdat hij het gewenst achtte, dat een onderwijzer alle vakken aan zijn klas zou kun nen onderwijzen. Maar deze én® maal kreeg hij zijn zin niet! (Van onze correspondent) GRONINGEN De ex-gemeen te-ontvanger van Groningen, D. P„ tegen wie drie en een half jaar gevangenisstraf was geëist wegens verduistering, gepleegd ten nadele van zijn vroegere gemeente Haren, is door de rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3