"1 Hoomsignaal van de 1200 is slotzang voor de stoomlocs Tunesische volksleider stort zijn hart uit Tweemaal overstappen op een reisje van negen uur (en een paar minuten) Drie wagons voor Roermond (2) Sprint over emplacement De „Slamat55 na 2te jaar in Nederland terug Nederlands-Duits gesprek over de Rijnvaart 5 Oom Baswerd afgehaald door zijn' zuster on vierjarig nichtje Eindpunt Rotterdamse Bachkring geeft zijn eerste concert Engeland dringt aan op controle in Rotterdamse haven Vriendschap met Westen maar.... in vrijheid Donderdag 7 Februari 1952 (Van één onzer verslaggevers) „Wat kan jij snork'n". Vier ras-Betuwse rangeerders in blauwe, zij het niet geruite kielen, de koffiekannetjes voor zich op tafel en bijkans meer in het ka cheltje dan er voor, staren me in het over- laadgebouw van het rangeer-eroplaeement Eist met een blik aan, die getuigt van spot en verbazing. „Motje je zaag niet 's laten slijpe?" zegt de jongste van het stel en oogst er een succes mee waaruit blijkt, dat je in die buurten wel leert met een béétje amusement tevreden te zijn, „Ik doch al of 'ie nooit wakker werd" roept de derde rangeerder in een goedbedoelde po ging, meegesleept te worden door het zog van het ovationeel succes, „is dat nou nachtdienst bij jullie?" Omdat zoveel humor na zoveel slaap ons by de keel vat, scharre len we een minuut later weer over de rails, glibberen in het hardstik- ke donker over een wissel en bre ken bijna allerlei gewrichten. ..Hoe lang heb ik dan geslapen?", vraag ik de fotograaf. „Hoe laat is het?" »'t Is bij vijven cn als je ander half uur onder zeil bent geweest zal het lang zijn", antwoordt hij. „Maar daarom niet getreurd. Er "was toch niks te zien in dat hok en nou gaan we weer een mooie trein uitzoeken, eentje met echte wielen. Zal jij effe fijn rijden?" Het regent rustig en koud door. Omdat er weinig lampen zijn op dit rangeerterrein en ook een sein huis ontbreekt, is het er een dooie boeL Af en toe passeert ons een N S. heeft N.S. nachtdienst rapporten schrijven gebogen schaduw, die een groet mompelt. Een slingerende lantaarn is de énige aanduiding van zijn. arnweziglieid. Een loc blaast nij dig stoom weg en komt langzaam naar ons toe. Een Vwartiej; later keuren %ve op nieuw het interieur van een pak- wagen: alles compleet, een gloei- kouslamp. die niet brandt, twee banken elk met een tafeltje, het onvolprezen roodgloeiende potka cheltje en het wc,tie. We brengen de conducteur een hand en instal leren ons horizontaal op bark en tafel, hetgpen geen plichtsverza king is, want voorlopig bestaat het uitzicht uit negen en negentig de- Jen zwart en een deel gms. Dat is te weinig voor een boeiend relaas en. voor een serie beeldende opna men eveneens ver onder de maat. „Ben je zeker, dat die drie tan kers achter de loc zaten?", fluistert de fotoman. „Absoluut", verzeker ik „Je mag me wakker maken wanneer het licht is". Ver v/eg fluit de locomotief, onze hoofden bungelen tevreden met de eerste schok van de rollende op tocht en het nieuwe transport ver dwijnt dreunend naar het Oosten. Dag Eist! Het nieuwe transport. Toen we weggingen kregen we terdege te hoxen. dat dit vervoer van drie tankwagens stookolie van Pernis naar Roermond met de gelukkigste keus was. Er rijden namelijk legio expr es-goeder entremen, die de spullen direct en zonder rangeren van de laad- naar de' losplaats brengen, In het geval van onze trein was dat met zo, al gaf bet wel een indruk van de greepsgoe- derendienst, het systeem, dat de om tientallen vracht- treinen te laten ril den zonder dat er aansluitingen worden gemist en de lading toch op de snelste wnze overkomt. Daarvoor is 't land in vakken verdeeld, ieder roet ccn hoofd- groepsgoederensta- tion, dat verbindin gen onderhoudt met de ondergroepssta tions Dit stelsel, dat uitgekiend is tot op elke meter en elke minuut, impliceert, dat een goederentrein van Rotterdam naar Enschedebijvoor beeld. met steeds li- nea-rccta op stap gaat Gouda-Utrecht-Amersfoort- Apeiaoorn maar In verband met de ongelijke bestemmingen van de wagons onderweg een of twee ma len van samenstelling wordt ver anderd. Dc delen gaan utt elkaar, er komt een tweede locomotief aan te pas en een nieuwe étappe be gint. Dc route :s_ daaroirx dikwijls anders dan een leek verwacht en ogenschijnlfjk met de meest aangewezen weg, al kan men het met alle vertrouwen arm dc NS. overlaten om te bepalen dat dit toch heus wel de enige manier is. die een vlot verloop garandeert. De perrons van Nijmegen dom melen in een vaa'-giauwe sche mering en bieden weinig bekijks aan de vroege reizigers, die. nog met helemaal overtuigd van het be staan van een nieuwe dag. verwe zen uit dc ramen van een DE-trem turen. Een meneer krijgt opeens een vreemde kronkel voor de ruit van Met een triomphantelijke stoot op zijn hoorn glijdt een nieuwe electrische loc van 't 1200-type met hoge snelheid langs het perron, sleurt tientwintig dertig vcertiq vijf en vijf tig denderende, schommelende, kletterende, rammelende en beukende wagons mee, een on- w eerste a nb arc rij volgelingen; met monotoon geratel over de wissels stampend, terwijl om de bocht hun glanzende, groe ne meester al verdwenen is. We kijken er allemaal even naar. „Tja," zegt een conducteur dan, „dat is de toekomst, hê? De stoom gaat aan de kant en üe machinist wordt electricien", Nu ts de laatste wagon ook dc bocht om. Het. sneeuwt Vannacht rijdt 4115 iveer Stipt volgens het spoorboekje: „veilig-vlug-vooi delig". een belendende goederentrein-wa gon in het oog en buigt vooizich- tig naar voren. We kijken elkaar recht aan zonder veel intelligentie en ik wuif maar eens. Als onze machinist genoeg heeft van de hal te, schuif ik beleefd groetend van de meneer vandaan. Hij snaot nog niet helemaal hoe de kwestie zich heeft toegedragen en plakt zijn neus vorsend tegen het glas. Langs de baan scheert het be ijzelde grind als een sidderend film beeld voorbij. 45 km.... 50.., 60dc pakwegen stoot en schudt over de rails, er rammelt voort durend ergens een losse plaat ijzer met eer» hinderlijke regelmaat in Na een afwezigheid van 2 te jaar is de „Slamat" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gisteravond in ons land teruggekeerd. De ge zagvoerder, kapitein Bas van Gel der, die met een Amerikaanse vrouw is getrouwd en in de Ver enigde Staten woont, zag na onge veer drie jaar Nederland woer. Zijn zuster en haar dochtertje heetten oom Bas aan de Lloydkade welkom. Zijn vierjarig nichtje ver raste hem met een grote bos bloe men. Volgende week vertrekt kapitein Van Gelder weer met de „Mata- ram" naar Amerika. Veel heeft hij de af gelopen jaren beleefd. Hy vertelde om. een grote lading stieren er. koeien te hebben ver voerd. Op zeker ogenblik kwam men vertellen, dat er een stici kalf was geboren en enige uren later overhandigden de passagiers hem een oorkonde, met daarop vermeld dg geboorte van het jonge dier. dat zij mot algemene instemming naar de gezagvoerder Bastiaan had den genoemd. En tot groot ver maak van de passagiers, maakten grote cn kleine Bas een wande lingetje op het dek van het schip. Gedurende een reis van Los An- gelos naar Vancouver vergezelden 7,ijn vrouw en 2-jange dochtertje Rita hem, maar aangezien zij. vol gens de voorschriften, op de mon sterrol moesten voorkomen, werd zijn vrouw als hofmeesteres ver meld en zijn 2-jarig dochtertje promoveerde tot assistent-hofmees teres Onder de passagiers, die te Rot terdam debarkeerden, bevond zich- o.B. de religieuze zuster F. Sander, die na achttien jaar onafgebroken in Indonesia te zijn geweest weer voor het eerst voet aan wal zette in haar vaderland. De moeder overste cn een aantal zusters uit Roermond, tot wier orde de zuster behoort, wachtten haar op de kade op. Vei der debarkeerde de heer L H. Huyzinga, die vier jaar hoofd van het Kantoor Prijsbeheer sing te Djakarta is geweest. In tegen stelling tot dc in ons land gevoer de controle-maatregelen liggen de ze in Indonesië m handen van de poiitie en justitie Jubileum bij de HM Vandaag herdenkt de heer H, Oostendorp, wagenmaker by de NV. de Rotterdamsche Melk Inrichting de dag, waarop hy 25 jaar geleden bij deze melkinrichting in dienst trad. Vanmorgen werd hy op het hoofdkantoor ontvangen, waar hy door de directie werd gecompltmerL. toe, d. Een cadeau onder couvert werd hem hierby overhandigd, tevens een zilveren insigne van. de Vereniging voor Nijverheid en Handel. Het vererend getuigschrift van deze ver eniging werd hem toegezegd. Van zijn collega's ontving hij enige fraaie geschenken. Enige tijd geleden is men geko men tot het oprichten van de Rot terdamse Bachkring. De bedoeling zit voor regelmatig concerten te geven met dilettanten, om zodoen de het zelf-musiceren te stimuleren en begrip te wekken voor muziek in het algemeen en de kunst van de grote cantor in het bijzonder. Een loffelijk streven, dus, dat waard is met veel succes bekroond te worden. Inmiddels is de Bachkring gister avond in de Nieuwe Zuiderkerk enthousiast van wal gestoken, met een programma, dat zeer goed was samengesteld, doch om zyn lengte wel wat te veel van de toehoor ders vergde. Immers zelfs onder het muzikale publiek zijn er zeker nog vélen, die voor Bach en ook voor de muziek der 16e en begin 17e eeuw nog moeten gewonnen worden. Pedagogisch beschouwd dient dit dan ook omzichtig te ge beuren. Een teveel van het goede ineens kan schaden. Gezien het feit,, dat hier een groot deel van de avond dilettan ten aan het woord waren, mag de uitvoering van de werken gepre zen worden. Het V.U.-koor onder Bertus van Lier, opende met een stijlvolle en goed klinkende weerga ve van Palestrina's Missa Brevis. In de cantate „Ach Herr, lasz deine lie ben Engelein" van Frans Tunder, m een bewerking van Bertus van Lier wist Bea Macken zie zeer te overtuigen. Haar mooi klinkende stem (die slechts in het hoge register zo ru en dan om egalisatie vraagt) en muzikale voor dracht trokken weer sterk de aan dacht. Het vioolconcert in E van Bach bevat vele voetangels en klemmen wat de intonatie betreft en het stelt 'ook op het gebied van de loonvorming bijzondere eisen. De violiste JeanneLotte Hertzberger had het zich dus niet gemakkelijk 'gemaakt. Afgezien van een zekere gejaagdheid in het eerste deel en een zo nu en dan onduidelijke pas sage, gaf ze over het geheel geno men echter er een zeer prijzens waardige vertolking van, die uit- FAILLISSEMENTEN Uitgesproken, 6 Februari: J. s. Ritmeester. Pantserstraat 14, Rotterdam, muntte door een gezonde muzika liteit, instrumentale vaardigheid en warme toonv .ming. Het V.U, Orkest eveneens ondex Van Lier begeleidde doorgaans volgzaam; slechts in het eerste deel van het vioolconcert waren enige wankele momenten. Boven dien vond het orkest in Bach's suite in b kl. t voor strijkorkest en fluiten alle gelegenheid tot een waarlijk aantrekkelijk musiceren. De fluitsolo hierin gespeeld door de heer J, Kijntalder klonk zeer verdienstelijk. Piet van don Kerkhoff wisselde het programma af o.a. met twee Koraalvooi'spelen en een Toccata en Fuga en een passacagha en Fuga van Bach. Bijna overbodig te vermelden, dat deze organist ze wéér in beste vorm speelde. HERMAN VAN BORN. het bagagceompartiment cn eens klaps zegt het potkacheltje „pof" cn spuugt een streep rokerige as naa- buiten. ..Jullie moeten toch met die wa gens uit Pernis mee?", vraagt de conducteur en klapt zijn rapporten- boek dicht. „Dan zul je er in Venlo weer uit moeien, zie je. Ze komen in een andere trein Wagons met stook-olie rijden steeds vlak achter de locomotief, omdat zij verwarmd moeten blij ven. Staan ze een tijd aan de kant op een emplacement, dan komt er een loc voor staan om de tem peratuur niet te laten zakken. Dat heet „voorverwarmen". In Vénlo gaan ze dan ook prompt naar hun koestering toe. een vreem de ijzeren Limburgse min. die hun gul voorziet van stoom, terwijl on ze Engelse loc zich, onverschillig voor hun verder wel cn wee, di rect naar een nieuwe meute be geeft. Er is niet veel drukte op het sta tion, maar de wachtkamer kan we reldverkeer het hoofd bieden, al thans wat de voorraden koffie be treft. Het .is omstreeks half elf. oat we gezapig besluiten eens te gaan kijken hoever dc Nederland- sehe Spoorwegen inmiddels gevor derd zijn Over de buffers van twee tremen klimmend, krijgen we de B.P.M.-wagons in de gaten in een kort transport opgesteld „Dat zyn ze", constateert de fotograaf ter za ke kundig en begint opeens als een waanzinnige te rennen omdat de machinist precies op hetzeifdé moment de vaart er in zet. Vijf tig meter handicap moeten we ne men in ruil voor ccn ouderwets pakwagentje, dat achter aan ben gelt en mot express-tiein allures steeds sneller op ons aan komt. De treeplank is vrij hoog voor een ongeoefende, maar met een dure eed OP de caffeine-lippen beginnen we tobberij? mee te lopen cn sprin gen. Dat het deurtje slecht open gaat kost bijna ccn aanvaring met een seinpaal, maar we zijn er en vallen trots voor dé voeten van ccn. helemaal niet verbaasde, con ducteur, Later horen we, dat hy ons voor controle-personeel van de spoorwegen had aangezien. Die rij den zo vaak mee. De laatste loodjes neemt de ma chinist met veel precisie. Twee maal wordt er onderweg gestopt en mogen we onze ogen uitkijken op dorre landerijen, een kleumend stulpje waarin wellicht vertwijfel de keuterboeren hun laatste spaar centen tellen en een armetierig sta tion, al lang zonder hoop dat er nog eenmaal een heuse trein offi cieel zal stil houden. In de verte daagt Roermond. Het regent. Precies negen uur en ne gentien minuten na het vertrek van IJselmonde staat we bij ccn gele tank-auto van de Shell, die de dui zenden liters smeer-ohe ron kend van dorst uit de wagons •zuigt en ze over een uurtje gaat rondbrengen by fabrieken m dc buurt. „Waar komen 4#$ jullie vandaan?", vragen we de chauffeurs. „Uit Maassluis", zeggen ze. „Maar meestal zitten we daar met. Als er een vrachtje in het land is, zijn we er bij, zo van de trem naar de klanten, weet je". Eind van ccn reis ...Van B.PM. ?iöar Shell DEN HAAG. Nadat aanvanke lijk in hoofdzaak van de zjjde van de V.S. Den Haag en Brussel is gewezen op de wijde mazen, die vooral Rotterdam cn Antwerpen vormden in het net van Westelij ke maatregelen tegen verscheping van strategische materiaten naar het Russische blok, heeft thans ook Gruot-Bnttannie zich tot de rege ringen van Nederland cn België gewend Londen heeft Den Haag gewezen op dc nieuwe bepalingen, welke op 8 November zun afgekondigd. Groot-Bnttannië heeft er thans m Den Haag op aangedrongen, dat Nederland voor de vrije Nederland se havens overeenkomstige maat regelen neemt. {Van onze reisredacteur) TABARKA. Vier maal was ik een militaire contr&le gepasseerd, voor Ik het Hotel de France in het gTenspIaatsje Tabarka kon binnendringen, waar Habib Bourguiba „een gedwongen verblijf" is aangewezen. Franse onderofficieren aan de bar namen mij wantrouwend op en de knecht, die my naar de dépendance van het hotel bracht bet hotelletje zelf is vol komen in beslag genomen door Bourguiba, zfjn mede-arrestanten cn zjjn bewakers wist, zei hU, niets van een logeergast Bourguiba af. Maar ik ben met vacantïe geweest, voegde hy cr huichelachtig aan toe. Als ik dc eetsalon binnenkom zie ik m de hoek do kleine ge stalte van de politicus in do voor hem zo karakteristieke, voorover gebogen houdmg hij zit altijd als een kat voor de sprong. Bour- guibï» ryst lachend op- en neemt mij mee naar de haard wij zijn in bergachtige heuvels en het hagelt. Daar beginnen wij een ge sprek op gedempte toon om de gemoedrust van zijn schutsengelen niet te verstoren. ,,Nee, wy niet moer te slaan,1 begint hij, terwijl hij zijn kin een puntige ruk van links naar rechts geeft. „Onze partij omvat het ge hele volk: de arbeiders met hun vakbond, de middenstanders met hun standsorgamsaties en de boe ren met hun coöperaties. En zij weten waarom het gaat: interne autonomie. Li bye heeft meer" valt hy plots spotlachend uit. „Indien Frankrijk een verzoe nend gebaar maakt, zoudt U dan bereid zijn liet experiment van 1950 nog eens te proberen", vraag ik. Hij ataart in zijn hand, alsof hij daar het probleem open ziet liggen. Hij wordt opeens weer helemaal kalm. „Ja", antwoordt hij langzaam, „indien de ondub belzinnigheden weggevaagd wor den, die de mislukking van het experiment op bun geweten héb ben, zo afdoende weggenomen, dat wij garanties krijgen tegen him terugkeer, zijn wij ondanks alles bereid, opnieuw het experiment te wagen. Maar het doel van het experiment is interne autonomie. Het is dat altijd geweest, maar dat moet nu ondubbelzinnig vast staan. Wij kunnen niet praten DEN HAAG. De besprekingen, welke te Oosterbeek zijn gehouden over de vaart op de Ryn in Duits land zijn naar verluidt op princi piële moeilijkheden gestuit. De Ne derlandse delegatie ging uit van de Acte van Mannheim, waarbij de vrije vaart op de RUn vrij moet zyn cn slechts enige beperking mag ondergaan, indien de betrokken landen uit economische of andere overwegingen daartoe ook wensen over te gaan. Dg Duitse delegatie nam een te genovergesteld standpunt in. Zij ging utt van algehele binding, zodat slechts door Duitsland verstrekte consessies een zekere vrijheid van beweging zouden toelaten. De partijen zijn elkaar niet nader gekomen. Besloten werd de kwestie terug te verwyzen naar de mi nisters, die indertijd de besprekin gen over dit onderwerp inleidden, de Nederlandse minister van Ver keer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmem en diens Duitse collega minister dr. H. Seebohm. De inleidende besprekingen van beide ministers te Bremen leidden tot het opstellen van het zogenaam de „Protocol van Bremen", dat als richtlijn zou gelden voor de daar op aansluitende besprekingen op particuliere basis. Er isevenwel gebleken, aldus wordt niet-officleel vernomen, dat aan Duitse zijde vooral bezwaren bestonden tegen de door minister Seobohm aanvaarde richtlijnen, van dat protocol. Enige officiële mede deling hieromtrent ontbreekt, aan gezien de delegaties afspraken .geen publiciteit aan het resultaat der besprekingen te geven. over een verklaring, die deelname van Fransen aan ons bestuur ver plicht stelt, en de band tussen Frankrijk en Tunis tot een defi nitieve stempelt. Dat staat ook niet in het verdrag van Barbo, waarop het protectoraat berust. Maar wij erkennen de economi sche belangen, die Frankrijk in Tunis heeft en willen die garan deren. Er is bij ons geen sprake van Fransenhaat. En wij gaan verder: Wij erkennen ook vol mondig de strategische belangen, die Frankrijk op ons grondgebied heeft. Wii begrijpen ook volko men, welk belang de Westelijke wereld by de veiligheid van de Middellandse Zee en dus van Tu nis heeft. Wij zijn zelf Westers georiënteerd en zullen helpen om de Westerse cultuur, waarin voor een belangrijk deel ook ons heil ligt, te verdedigen. Er zijn drie dingen die ons volk 'niet kent: xenophobie, fanatisme en feoda lisme. Onze beweging heeft die ook nooit gepropageerd en daar zijn wij trots op. Radiostrijd tegen deze drie was het hoofdmotief van de rede, die Ik over radio- Karachi verleden jaar Juli tot ae Arabische wereld heb gericht. Ik riep toen mijn Islamietische broe ders op, met het "Westen tegen de doodsvijand van de vrijheid te trekken cn ik wil u wel zeggen, dat ik juist in dit strategisch- politiek verband een goede ver houding onder meer tot Israel nodig acht. Indien wij onafhanke lijk waren zouden wij in de Ara bische Jiga voor deze inzichten strijden." "Wij worden gestoord. De tele foon brengt de boodschap, dat opnieuw een manifestatie in Tu- nis doden geëist heeft. Hy kijkt mij onderzoekend aan. „Het is Frankrijk, dat de veiligheid van de Middellandse Zee in gevaar brengt door ons als vijand te be handelen", zegt hij dan verbit terd. „Wy willen alleen interne autonomie en wij willen dat, om onze eigen zeken in moderne geest op te knappen. Geen feodale onderdrukking zoals elders, maar moderne volksopbouw samen met de vakbeweging, is ons doel." „Waarom heeft u nu eerst de klacht bij de-Veiligheidsraad aan hangig gemaakt?" vraag ik. ...Omdat wij alle verzoenings- mogelijkhcden wilden uitbuiten. Ons voorstel beoogt trouwens een verzoeningscommissie van de VN, zoals bij voorbeeld in het geval van Iudonesié is aangewezen. Maar zelfs nu nog prefereer ik een direct contact met de Franse regering. Alleen het doel van dat contact moet vaststaan: een ho mogene Tunesische regering en een homogeen Tunesisch parle ment. En er moet ook een rede lijke termijn vastgesteld worden, waarbinnen die doeleinden ver wezenlijkt dienen te zijn." Hij spreidt de armen uiteen en leunt achterover. „U bent werkelijk het zeldzame voorbeeld van een gematigd agi tator," laat ik mij ontsnappen. Hij lacht plotseling op en grijpt mijn hand. „Maar dat is het, dat is het precies, ik heb het volk volkomen achter mij en daarom kan ik gematigd zijn. Ik kan mij veroorloven een compromis-expe riment aan te gaan, omdat ik het vertrouwen heb van het hele volk. En ik houd dat vertrouwen, omdat zij weten, dat tk wel met étappes, maar nooit met uitvluch ten genoegen neem...Laat Frank rijk dat toch begrijpen," ...nee, wij zvjn met meer te slaan. ..het is Frankrijk dat de veilig held aan. de Middellandse Zee m gevaar brengt.,.." ....als een kat voor de sprong Nederlandse zeelieden in Nantes aangevallen NANTES, Drie bemanningsle den van de Nederlandse sleepboot „Humbert* van L. Smits en Co. te Rotterdam, die op het ogenblik in de haven van Nantes ligt, zfjn. in het centrum van de stad aangeval len door een militair en twee bur gers. Een van de Nederlanders, A. M. Knyf, kreeg hierbij een kaak- fractuur en moest naar het zieken huis worden overgebracht. Zijn belagers hebben hem van zijn paspoort en verscheidene iden titeitspapieren beroofd. De beide andere Nederlanders, die ernstige Kneuzingen hadden opgelopen kon den naar het schip terugkeren. Een van de aanvallers ia gearresteerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5