PHILIP MOUNTBATTEN Vrolijkkalm en sportief v: v CHINA: gelijkschakeling en bestrijding der kerken Eenvoud van zeeman kenmerkt zijn leven S Rotterdams autobedrijf in moeilijkheden met de deviezenpot Positie Radmar dreigt hopeloos te worden Een geklede blouse Moet'U eens hóren! 3 Draagt groot heid ivaardig Johanna Martzy in Beethovens vioolconcert "Nare dagen"? Seen AKKERTJE J Aantal mensen van boord gehaald; kapitein Stockton weigert schip te verlaten -"/°l Herderlijke brief van de Paus IX KXKK I S WMtFU» Duurder volksbrood h Zaterdag 9 FeKruari 1952 Niemand zou Philip Mountbatten, hertog van Edinburgh en gemaal van de nieuwe Brit se koningin, voor iets anders dan voor een Engelse zeeman kunnen houden. Hij ziet er uit als een marine-officier. Hij heeft de vro lijkheid, de ongedwongen manieren en de rust in tyden van opwinding van de zeeman. Hij is gereserveerd, maar vriendelijk. Hjj houdt er van in kleine boten te zeilen. No, het is ook inderdaad als zeeman, dat hij zich in vrede en oorlog grote verdiensten voor zijn land verwierf. Sinds zijn 18de jaar heeft hij in de Koyal Navy gediend, hoewel hij eerst op zijn 26ste de Britse nationaliteit verkreeg. Want de hertog van Edinburgh, achter-klein zoon van koningin Victoria, werd op 10 Juni 1921 op Korfoe geboren een prins van Griekenland. Enige zoon van wijlen prins André van Griekenland en van prinses Alice, dochter van de markies van Milford Haven, was hij in rang de zesde Griek se troonopvolger. Hij gaf zijn titel op en werd een gewoon Brits burger in 1947. Maar de hertog was opgevoed als een Britse jongen. Hij ging naar de lagere school in het plaatsje Cheam in Surrey en daarna naar Gordonstoun, te Elgin in Schot land een school met moderne onderwijsopvattingen. Hij bracht zijn \'acanties door bij zijn oom en tante, de earl en de gravin van Mountbatten. Het was de liefde voor de zee van zijn oom, die hem inspireerde ook zeeman te worden. Toen hij 18 jaar was deed hij zijn toelatingsexamen voor Dartmouth Naval College, het beroemde oplei dingsinstituut der Britse marine. Daar won hij de ..King's Dork", een door de koning beschikbaar gestelde onderscheiding voor de beste adelborst van het jaar. Op 13-jarige leeftijd deed hij de ver plichte dienst als matroos op 't slag schip „Ramillies" in de Middel landse Zee. In de slag van Kaap Matapan deed hij als officier dienst by de zoeklichten op het slagschip —Va liant", aan de zijde van het sftmip, dat "aar de vijand was gekeerd. De slag werd in de duisternis ge streden. Philip, die in de dagorder genoemd werd. verklaarde er later over: „Het was bijna zelfmoord". En de commandant van het schip, admiraal Sir Charles Morgan zei over Philip's werk: „Dank aij zijn oplettendheid en uitstekendebeoor deling van de situatie, waren wij in staat binnen vijf minuten twee zware Italiaanse kruisers tot zin ken te brengen". Ook stoker Hij diende tijdens de oorlog op torpedoboot jagers, kruisers en slag schepen op alle wateren. Hij had het bevel op een schip, dat de landing op Sicilië dekte. Zijn tor pedoboot jager was aanwezig bij de Japanse overgave in de Baai van Tokio. En als officier kent hij niet slechts zijn eigen werk, maar ook het werk van zijn manschappen. Hij bezit het diploma van stoker en hij is daar trots op, want hij kreeg het niet voor niets. Hij ver diende fcet op een reis gedurende fAdvertentie MJ sterk elastisch hygiënisch ALMELO De Hongaarse violiste Johanna Martzy heeft gisteravond op het Philharmonischc Schouwburgcon cert een eclatant succes geoogst met de vertolking van het concert van Beethoven. Haar spel ken merkte zich niet alleen door een virtuoze techniek en een grote warme toon, doch tevens door een gezonde muzikaliteit. En deze eigenschappen gaven de vertol king van dit werk een voorname allure en deden het veelzijdig ka rakter ervan volkomen tot zijn recht komen; een unieke prestatie, die diepe bewondering afdwong. Terecht deelden dirigent en or kest in de grote bijval, want de begeleiding sloot zich op waardige wijze bij dit meesterlijke vioolspel aan. Tussen het voorspel Lohengrin van Wagner, dat haai tot klinken werd gebracht en Respighï's Fon- tane Di Roma, waarvan het fijn zinnig impressionistische karakter door Flipse zeer aantrekkelijk werd gerealiseerd, kwam Rudolf de oorlog van Porto Rico naar En geland. De Chinese stokers hadden „de boot gemist" en hij was een van de officieren, die hun werk gedurende de thuisreis overnamen. Dank zij zijn. scholing en zijn dienst als marine-officier over de gehele wereld, is hij een. man met een veelzij'dige belangstelling en smaak. Hij houdt van het ballet en van dansmuziek. Hij is een eerste klas danseur. Voor de geschiedenis Voor de Economische Strafkamer van de Rotterdamse rechtbank speelde zich gistermiddag een juridisch steekspel af, dat een directe hotsing was tussen particulier initiatief en ambtelijke wetgeving. Het Rotterdams automobielbedrijf T. v. Y. kreeg in 1950 een devie- zenvergunning voor de aankoop van 660 Dodge-vrachtauto's uit een Brit se dump in Duitsland met de2e be paling, dat de wagens na revisie weer geëxporteerd moesten worden. Het bleek, dat aan deze voorwaarde lastig was te voldoen en in het nauw gebracht door banken, die op betaling aandrongen heeft de firma toen maar een 200-tal trucks in Nederland van de hand gedaan. Het bedrag, dat de Nederlandsche Bank voor de transactie bad ver strekt bedroeg 800.000. Nu staat de rest van de voorraad wagens aan de rand van Rotterdam in weer en wind en de eigenaars kunnen er met meer mee doen wat ze wil len, want in Augustus 1950 be moeide de justitie zich er mee en legde voorlopig beslag op de vracht auto's. hangende een uitspraak van de rechtbank. De 43-jange J. J. de B., die het deviezencontract had ondertekend, hoorde twee geldboe ten van 1000 tegen zich eisen, wegens overtreding en het plegen van een strafbaar feit, subs,, twee maal drie maanden hechtenis; tegen de 54-jarige A. T. werden boeten geeist van tweemaal 5000.- subs, tweemaal een half jaar hechtenis; tegen de twee firmanten v. Y eiste de officier twee geldboeten voor elk van i 2000, subs, tweemaal vier maanden. Ook vroeg hjj verlenging van de bijzondere bepalingen en wel onder toezichtstellmg %*an het bedrijf "vat betreft de bewuste wa gens, voor een periode van drie jaar. Mr. Van 't Hof Stolk, pleitend voor verdachte V. d. B. noemde de maatregelen van de regering be scherming van eigen industrie en achtte de door de regering bij een de vieze nkwes tic als deze gevoegde voorwaarde van export, niet verant woord. Hij achtte het zeer de vraag of het een terecht verleende devie- zonvergunning was geweest. De ver plichting van het opnieuw expor teren van de wagens achtte hij niet juist. Mr. v. d. Plas, raadsman van de andere verdachten sprak ten sterk ste tegen, dat van opzet bij zijn cliënten sprake was geweest. Zeer zeker had men getracht de tot uitvoering. Een persoonlijk ac cent bezit dit werk van dr Men gelberg niet. Het is met een zeke re kennis van zaken geschreven, maar melodisch en harmonisch draagt het geheel en al de stem pel der Duitse late romantiek. HERMAN VAN EORN FAILLISSEMENTEN Uitgesproken8 Februari: N.V. St»« lenmeubelenfabrick „Stagero". geves tigd te Rotterdam en kantoorhoudende Mengelberg's symphonische Elegie aldaar aan de Kingvaartweg 186. trucks te exporteren. Evenwel had men daarbij niet de medewerking van de overheid ondervonden. Of het thans een bevordering van de deviezenpositie is, nu de voorraad auto's staat te verroesten, noemde de raadsman geen vraag meer. Hoe het vonnis ook zal worden en wat de toekomst voor deze firma zal op brengen. vast staat dat de zaak op de rand van het faillissement is door de serie tegenslagen, waarbij zich thans dit proces heeft gevoegd. Na re. en dupliek werd de uit spraak bepaald op 20 Februari. heeft' hij bijzonder veel interesse en wanneer hij maar even kan leest hij historische werken. Hij heeft een grote voorliefde voor de sfeer van. een oude Britse herberg en zijn meest geliefde .drank is een goed glas bier. Hij bezoekt gaarne thea ters en muzikale shows, maar heeft zelf, naar hij op grond van ervarin gen uit zijn schooltijd vertelt, geen enkele aanleg voor acteur. Hij bestuurt zijn auto's het liefst zelf, maar de enige maal dat de koninklijke familie zich ongerust over hem maakte, was, toen. hij be gon zün gemalin in een grote li mousine rond te ryden. Nog geen maand voor zijn huwelijk had hij namelijk met zijn sportwagen een aanrijding gehad, waarbij hij zijn been had gewond. Zeer sportief Hij zeilt niet alleen, maar speelt ook hockey, cricket en polo. Met golf is hij uitgescheiden. Hij ver klaarde eens, dit spel weinig inte ressant te vinden. Maar voor een partijtje dorpscricket is hij altijd te vinden. Tot groot ongenoegen van de Lon den se „tailors" heeft hij geweigerd, als kleermakerspop te fungeren. Hij kleedt zich goed. maar eenvoudig en heeft een voorliefde voor cos- tuums, die gemakkelijk zitten. Van vesten moet hij niets hebben, maar hij kan. er in het conventionele En geland natuurlijk niet altijd buiten. ,,Wjj kunnen koken" Evenals de koningin is hij niet van kind af aan als heerser opge voed- En omdat hij tot zeeman is opgeleid heef hij nooit de hang naar eenvoud verloren. Dat blijkt *bij- voorbeeld uit zijn redevoeringen, die hijzeLf opstelt De wijze, waarop hij de dingen pleegt te zien, is die van elke huisvader. Onlangs vroeg een wat vrijpostige Amerikaanse journalist hem: „Zoudt u uw eigen maaltijd kunnen koken, als het no dig was?" Droog antwoordde Philip: ^VÖjn vrouw en ik kunnen dat bei den." Ten slotte dit: hij is een jonge man van een generatie, welke in de Wereldoorlog vocht en die, omdat hij met een koningsdochter huwde, met grootheid beladen is. Niemand kan ontkennen, dat hij deze waardig draagt {Advertentie LM.) Foto links: Philip als officier bij de Royal Navyrechts: bij een bezoek aan een zeevaart school laat hy zich het genoe gen niet ontnemen, ook een balletje te gooienonder: kort na de geboorte van prins Char les viaakt de hertog een ■wan delingetje met zijn gemalin. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND. Gis termiddag om 1.40 uur is de red dingboot „President Jan Leis" roet schipper Seeters als gezagvoerder uitgevaren om in verband met de naderende Z.W.-storm een aantal mensen van de gestrande Radmar te halen. Kapitein Stockton en zes van zijn manschappen weigerden hardnekkig het met een brij-achti- ge kolengruismassa bedekte schip te verlaten. De kapitein van de Jan Leis, een zwager van wijlen schipper Arie Brinkman, wees hen er op. dat de reddingboot *s nachts niet zou uitvaren in het geval de Z.W.-storm de „Radmar" zou gaan beuken. Nodeloos zouden daardoor de le vens van de manschappen van de reddingboot in de waagschaal wor den gesteld. Reeds gistermiddag was de zee weer woelig. De positie van de Radmar op de Maasvlakte is zeer gevaarlijk en hoge zeeën maakten, de situatie er niet beter op. Van de lading is inmiddels circa 1500 ton gelost door manschappen van Van der Tak's Bergingsbedrijf. Hierdoor is het schip lichter ge worden, waardoor het stampen en stoten sterk toeneemt. Vijf man van Van der Tak's Bergingsbedrijf, waaronder de heer Lolkes, bergingsofficier, zijn door de reddingboot van het schip ge haald. Ook zes opvarenden ip. to taal bevonden zich dertien opva- in de malen 40 en 44) J-J ET voor- en achterpand inrimpelen en de pasjes op de pan den stikken. De schouder- en zij naden dichtnaai enHet splitje van da mouw af werken en de mouw stikken. De onderkant van de t mouw inrimpelen. Het manchetje op4 de goede kant aan de mouw naaien en aan de binnen kant tegenzomen. De mouw luordt cr glad ingezet. Aan de onderkant van de blouse een zoompje nan 2 cm naaien. Naar ver kiezing kunnen 4 of 5 knoopsgaten worden aange bracht. Voor maat 44 is benodigd 1.90 m. stof van 90 cm breed Afgehaald aan ons kantoor be draagt de prijs van dit patroon slechts 35 cent. Franco toezending per post is even eens mogelijkDe prijs bedraagt dan 50 cent. Bij toezending per post gelieve u ons een post wissel te doen toekomen van 50 cent met vermelding, welke maat gewenst wordt. ff VOOR. /YPJ KftAA£M'J7 E_.r - gingen van de Chinese communis*»- EN herderlijke brief van SChe regering om de Chinese katho de Paus heeft weer eens heken van Rome afvallig te maken i j -u(. a -.v. Ar. en hen te dwingen zich bij een „na- de aandacht gevestigd op de tonale" katholieke kerk aan te siuw situatie waarin het Christen- ten. tHet Vaticaan past zich ver- dom in het communistisch volgms bakens de herdcrlyke bri-,1 i m zoverre bij de nieuwe situatie geworden China is Komen te aan^ ^et ket voornemen ken. verkeren. Och neen, tegen baar maakt om zo spoedig mogelijk Deze tceek „het" Christendom zegt het communis me ook daar zich niet te keren; het wil dat Christendom slechts helpen zich te bevrijden van de bisdommen in China aan Chine ai ""1| het met het boze Westen en vooral met het boze Amerika verbonden is; is die bevrijding eenmaal een feit, dan kan het Christendom pas goed en heer lijk opbloeien, in gezuiverde, „nationale", officieel gesanc- keYkelijk ambt verhinderd. Minstens Hp" hnrë handen waardoor se bisschoppen toe te wijzen, du ae ooze Ddnaen^wörtiuuui m de plaats komen van missi3. bisschoppen van niet-Chinese natio naliteit.) Volgens een bekendmaking van de regering, werd dit manifest door de Nationale Raad van Chinese Christenen opgesteld en daarna door vrijwel alle leidende figuren uit de Chinese protestantse kerken ondertekend. Het manifest plaatste zich aanvankelijk niet eens al te nadrukkelijk achter het zege- rmgsprogram, maar het bevatte reeds dadelijk een aantal formule ringen, met behulp waarvan de staat op de kerken een bepaalde druk kon uitoefenen. Zo betekende twaalf na onteigend- Het grootste de ondertekening van het manifest, deel van de 800 kosteloze consul- <jat men uitdrukkelijk afzag van latiemnchtingen is verdwenen. Van persoonlijke en materiele hulp van ce drie katholieke universiteiten in dc „Westerse" kerken. De Ameri- Chrna, de tweehonderd middelbaie kaanse zending was alleen maar op en de 1500 lagere scholen is nage- imperialistische doeleinden gericht noeg mets meer in stand gebleven geweest, enz. Wie liever niet had Krijgt men uit deze mededelingen ll/lt aan zjjn „patriottisme" werd ge- een indruk van de situatie der ka- twijfeld ondertekende, tliolieke kerk in China, omtrent he' lot der protestantse kerken aldaar Volgende faze: mm of meer ge wordt men vrijwel gelijktijdig m- dwongen deelname der kerken aan gelicht door een artikel in het de campagne: „Bestrijdt Amerika! Amerikaanse protestantse tijdschrift Helpt Korea!" Leidende christelijke Christianity and Crisis (onder re figuren uitgenodigd in de betrokken dactie van de bekende optochten mee voorop te marche prof. Niebuhr). Daarm ren. Studiegroepen in de christelijke schildert een ongenoem- gemeenten „tot onderzoek van de de kenner van de toe- jongste gebeurtenissen." Verplichte stand in China, hoe daar deelname daaraan. Opgegeven on- in een bepaalde stad het derwerpen: „Is voor de kerken ae protestants-kerkelijke le. tijd niet gekomen om alle betrek ven langzamerhand en systema- kmgr-u met bet Amerikaanse impe- ïisch werd gelijkgeschakeld. Men begon met de christelijks kerken ter plaatse als een „minder heid" te beschouwen, die voor de uitoefening van enige paedagogische de Vaticaanse pers zijn 44 van de druk wel in aanmerking kwam. In tionneerde Sow] et-vorm. De herderlijke brief van de Paus dan richt zich tot de aartsbisschop pen, bisschoppen, overige geestelijk heid en gelovigen van de raomc- katholieke kerk in China. Zij allen worden vermaand en aangemoedigd om „stand te houden tegen de com munistische vervolging, totdat de zon na noodweer en storm weer doorbreekt." De Paus laakt de pö- 114 katholieke aartsbisschoppen en bisschoppen in China gevangen ge nomen, verdreven of op andere wijze in de uitoefenrng van hun driehonderd katholieke geestelijken, zowel buitenlanders als Chinezen bevinden zich in de gevangenis, terwijl meer dan zeshonderd buiten landse priesters en broeders en ze venhonderd buitenlandse religieu zen zijn verdreven. Van de katholieke gebouwen in China is negen-tiende verwoest of in beslag genomen, De 216 zieken, huizen en ziekeninrichtingen zijncp riaksme te verbreken?" „Versterk te politieke oriëntatie der kerken, met verwijdering van alle misdadige élementen en spionnen int de ge meenten." Enz. Enz. Wéér een volgende faze: „sponta ne" campagne tegen twee Ameri kaanss zendelingen. In openbare vergaderingen worden dezen als „im perialisten" ontmaskerd; daarop ge arresteerd; daarop het land uitgè- diensten van het nieuwe bewind zet. Op de openbare vergaderingen en op de „geloofsvrijheid" welsce over dit geval volgen thans kerke* het garandeerde. Bij die gelegen- lijke „beschuldigings-bijeenkomsten." heid werden studiegroepen in het De leidende kerkelijke figuren leven geroepen waar de meest vooi- moeten zich in het openbaar van aanstaande gemeenteleden het re- deze twee imperialisten distancië- geringsprogramma kregen toegc- ren. Enz. Enz. En eigenlijk is dit alles niet eens Volgende stap: het z.g. „Christe- „nieuws". Daartoe voltrekt het zich lijke Manifest" van het najaar van te veel volgens geijkt recept Vci- 1950. Alleen maar op „advies" van gens geijkt totalitair rscapt de winter van 194950 kregen ds gemeenten dus bezoek van geloofs genoten, die bet regime gunstig gezind waren; dezen wezen in un propaganda op de grote ver renden van het schip aan boord) van de Radmar verkozen de veilig, held boven de onzekerheid en gin gen mee met de Jan Leis. Zij zjjn gastvrij opgenomen in hotel Ame rica. Een deel der bemanning aan boord van de Radmar bleek vete blijf te hebben, gekozen in de ma chinekamer. Hoe hard de klappert zijn die de hoge zeeën het schip toebrengen blijkt wel uit het feit dat op een gegeven ogenblik een opvarende met bed en al werd op genomen en enkele meters verder werd neergekwakt. De Radmar is als gevolg van de hoge zeeën even vlot geweest, doch het bleek niet mogelijk de trossen over te bren gen. Naar deskundigen aannemen zal berging van het 6chip thans niet goed mogelijk zijn. Indien de oude maar bijzonder hechte Radmar het tegen de natuurelementen uit zal weten te houden zal er pas in het voorjaar kans op berging zijn. Het rekensommetje, dat minister Manshol. heelt gebruikt om bet Nederlandse volk voor te rekenen dat de verhoging van de brood-' prijs grotendeels weer wordt goed gemaakt door de verlaging van de prijs voor margarine, heeft mij zeer verwonderd. Sterker: het heeft nujn "verontwaardiging gewekt, omdat ik iets dergelijks van deze minister niet had verwacht. De be rekening toch, klept m geen enkel opzicht. Voor de jongste verhoging van de broodprijs gebruikte ik per week in mijn gezin 24 broaen (f 6 96) en 8 pakjes margarine (f 3.88). samen voor f 1064. Thans betaal ik voor hetzelfde aantal bro den en pakjes margarine respec tievelijk f 8.16 en f 3 20. dus samen f 1136. Ik ben dus thans cent duurder uit en niet 5 cent. zoals minister Mansholt voorrekent. H. BOGERT. Duistere berekening De berekening van minister Mansholt is mij volslagen duister. Hoe kan de verhoging van de broodprijs vrijwel ongedaan worden gemaakt door een verlaging van de prijs van een pakje margarine, die ongeveer overeenkomt met het bedrag, dat één brood tbans meer kost? Geheel afgezien van het aantal broden, dat in een bepaald gezin wordt gebruikt, kan men on middellijk zien, dat dit rekensom metje slechts dan uitkomt, wan neer in een gezin ongeveer even veel pakjes margarine als broden worden gebruikt. Ik vraag de mi nister waar of dat wel het geval zal zijn. H. J- J- v. d. MEuLEN. Duimen dik smeren Als ik de rekensom van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening goed heb gele zen, dan blijven de kosten van. levensonderhoud slechts hetzelfde in die gezinnen, waar men gewend is de margarine duimendtk op de boterhammen te smeren. Ik be twijfel sterk af er dergelijke gezin nen zijn te vinden. Dit kan ik met zekerheid zeggen, dat men eronder de arbeidersklasse tevergeefs naar zal zoeken. ABONNÉE. Bezuiniging bij zieken fondsen Als ik verneem hoe de zieken fondsen bezuinigen moeten vraag ik mij af, wat het eind hiervan zal zün. Hoe jammer is het, dat m dergelijke gevallen de arbeider al tijd het gelag betaalt. Is het ai niet erg genoeg, dat de premie verhoogd is van 3.6-Tó tot zMeï Toen het Ziekenfondsenbesluit werd afgekon digd. zei een oud-bestuurslid van een fonds tegen mij: ..Ze hadden het beter kunnen laten zoals het was. want na verloop van tijd komt men zo stiekemweg toch weer bij het oude terecht!" Ik ge loof, dat hij nog gelijk krijgt ook.' De ingeslagen weg kan volgens mij slechts grote schade aan de volks gezondheid berokkenen. En dat is een kostbaar goed. waaraan vol gens mü niet mag worden getornd. W. A. HOOGEWONING. Altijd dezelfden? Er zijn 200000 personen nodig voor de bescherming van de bur gerbevolking. Indien mogelijk vrij willigers. Melden dezen zich niet in voldoende mate. dan via dienst plicht. Ik zie de noodzaak daarvan in. Maar er zyn zeer velen, die nog steeds niets voor hun vader land hebben gedaan. Zij zijn afge keurd voor militaire dienst (maar nu in goede lichamelijke conditie misschien) of werden met opgeroe pen wegens broeder dienst. Zou he* met billik zijn, wanneer deze he den het eerst door de regering werden opgeroepen? Zij. die reeds vele offers brachten, zullen zezer niet achterblijven. Maar waarom moeten altijd dezelfden de kastan jes uit het vuur halen? «L G. Gelijke verdeling van lasten Gelijke verdeling van lasten is een leuze, die opgeld doet. Laat men aan deze leuze ook. eens dén ken, wanneer het gaat om de jon ge mannen, die hun militaire dienstplicht moetrn vervullen, van hen wordt het niet geringe oiter geëist, circa twee jaar o^- langer hun werkkring vaarwel te zeggen. Een groot aantal andere landgeno ten echter blijft om verschillende redenen van dienstplicht vrijge steld. Zij blijven in hun vak werk zaam en kunnen ongestoord pro motie maken. De ex-militairen moeten meestal opnieuw beginnen. Zij zijn dan bovendien nog gehan dicapt door het vooruitzicht op langdurige herhalingsoefeningen. Zóu men aan de dienstplichtigen geen behoorlijke vergoeding kun nen uitkeren, gelijkstaandei met hetgeen iemand van die leeftijd in een burgerwerkkring ve,rdi,?..i Zulks inplaats van het „zakgeld De kosten zouden kunnen worden ondervangen door hen, die .géén offer behoeven te brengen extra te belasten. c- J- 5-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 4