Van der Putten wilde tegen misstanden strijden fjïïi Periode van deflatie in Y.S. begonnen? ^Akkertje YS vei lerki luchtmacht in Europa Betonnen „puddingen voor spoorwegelectrificatie thans allemaal klaar l)e generaal „Atomische" proef met slachtoffers Geen grote bezwaren voor Nederlandse jongemannen GELEZEN—, REHABILITATIE DOOR MINISTER Dood van vaandrig Aernout zal mysterie blijven Twee manieren om op koffie te besparen Geen infiltratie in Nieuw Guinea Taft belooft steun aan Eisenhower Amerikaanse troepen in Europa worden afgelost Eerste Kamerleden critiseren gratiebeleid Britse productie van vliegtuigen raakt achter Franks weigert benoeming Geen vermindering der defensie uitgaven ®wyjE Grieperig Dit jaar extra eenheden luchtstrijdkrachten en extra vliegtuigen beschikbaar Doodstraffen tegen Griekse spionnen geëist Op station Oldebroek zaï men drukte binnenkort missen NIEUWE FASE IN PROCES-BESNARD Arsenicum in haal kan radio-actief worden gemaakt EUROPESE DEFENSIE GEMEENSCHAP Met volkskarakter en nationale traditie wordt rekening gehouden Begrafenis Engelse koning kostte 600.000 gulden Voor militairen geen humanistische zielszorg f en gewogen Done! .Jag 28 Februari 1952 Advertentie (l M Eerste manier; Zing een toontje lager en ga over op een andere kwaliteit, die minder kost. Maar prettig zult U dat wel niet vinden, want waar blijf je, als je oóh ap dal kleme dagelijkse ge noegen van eer kopje koffie moet gaan be knibbelen? Tweede manier: Houd U aan de beste koffie die er te krijgen is. Neem uoorfaan De Gruyter s Roodmerk met 10 k o r 11 n g. Dat scheelt IJ ruim 20 cent op een half pond en U hebt bo vendien de luxe van de geringste koffie die V zich denken kunt! 'l Is maar ean weet! DEN HAAG. In zijn memorie van antwoord in de Eerste Kamer over de begrotingen van Oorlog en van Marine geeft minister Staf een uitvoerige uiteenzetting over de zaak-Van der Putten, mede in verband met malversaties in het leger tijdens het verblijf In Indonesië en de dood van de vaandrig Aernout. Hoewel een verder onderzoek naar de mal versaties volgens de bewindsman gewettigd zou zyn, moet daarvan in ver band met de gewijzigde omstandigheden worden afgezien. Het verder on derzoek naar de dood van de vaandrig Aernout heeft niet tot resultaten geleid, terwijl het daarbij ook niet mogelijk is om tot verdere klaarheid te komen. In Indonesië werd door de Bond van Burgerpersoneel in Militaire Inrichtingen, van welks bestuur de heer Van der Putten deel uit maakte, verschillende malen op getreden tegen bepaalde misstan den. De heer Van der Putten heeft verschillende raaien recht streeks of door bemiddeling van anderen zich geuit omtrent m In donesië plaats gehad hebbende vergrijpen. De minister neemt hierbij aan, da* de heer Van der Putten werd gedreven door de overtuiging, tegen de misdaad te moeten strijden. Hij nioet echter vaststellen, dat dit niet steeds op tactvolle wijze geschiedde. Het is hierbij niet zijn bedoeling te suggereren, dat de heer Van der Putten zou hebben moeten nalaten, zijn beschuldigingen naar voren te brengen, maar hij meent wel, dat in sommige gevallen namen zijn genoemd, waardoor zonder vol doende grond personen in een on gunstig daglicht zijn gesteld. Hoewel de minister meent, dat (Van onze correspondent) NEW YORK. Sinds enige we ken zijn de effectenkoersen op de New Yorkse beurs aan het afbrok kelen. Nataoriyk is het onmogelijk met zekerheid de oorzaak hiervan aan te geven. Wel zijn er echter aanwijzingen dat we in een periode van deflatie zijn beland. Dit wordt van regeringszijde niet toegegeven. Integendeel. BU vele gelegenheden wijst Washington nog vermanend op het gevaar van inflatie. Maar wanneer men het verloop nagaat van de tennJjnmarkten (en dit zijn wel de gevoeligste aller markten) valt een flauwe houding op. 16 Februari 1951, dus twaalf maanden geleden, stond het termijn indexcijfer -óp 215,43 (het gemiddel de der jaren 1924,-1925, 1826-ss 100). Op 18 Juli wu het indexcijfer te ruggelopen tot 176.43. Daarop volg de een herstel met sis hoogste punt 193,84, bereikt op 10 December '51. Sindsdien is het herstel grotendeels weer verloren gegaan en op 13 Fe bruari 3952 was het indexcijfer te rug op 182,90, dus slechts weinig boven het laagste punt van de zo mer van. het vorig jaar. De omzet in de winkels blijft onder die van twaalf maanden ge leden. niettegenstaande het Ameri kaanse publiek over meer spaar gelden beschikt. Zeker, er heerst werkloosheid ia sommige distric ten. Bijvoorbeeld in Detroit, waar de auto-industrie, door overheids maatregelen gedwongen, de produc tie heeft moeten inkrimpon zonder dat orders voor de bewapening in voldoende mate tot uitvoering ge bracht konden worden om de werk gelegenheid aan te vullen. Een an der voorbeeld vindt men in de Noord-Oostelijke staten, waar de textielindustrie vrijwel stilligt. Maar het aantal tewerkgesteldcn staat niettemin nog op een „alltime high". Djakarta zegt: DJAKARTA Naar A.P. bericht zijn Woensdag in een officiële ver klaring de berichten over infiltra tie van Indonesiërs in Nieuw Gui nea gekwalificeerd als verdraaiing en overdrijving der feiten. Ver klaard wordt, dat een groep inwo ners van het eiland Gebe, dat Indo nesisch gebied is, kort geleden naar het eiland Gak, dat aan West Nieuw Guinea behoort, ging om tuinen te inspecteren. Zij werden gevangen genomen door 45 Neder landse soldaten, die gesteund wer den door twee oorlogsschepen, een vliegtuig en een motorboot Drie personen wisten te ontsnappen. WASHINGTON. Taft heeft ver. klaard. dat hij Eisenhower zal sten- nui, als de generaal op de Republi keinse conventie die hl Juli In Chi cago wordt gehouden, tot candidaat benoemd wordt. - Senator Taft, die zelf ook candi daat voor het presidentschap is, zei: „Ik heb de geschiktheid van gene. raai Elsenhower voor de functie van president nooit in twijfel getrokken ai ben ik het op politiek gebied niet met hem eens. Ik ben gekant tegen zijn benoeming tot candidaat, maar ik wil, dat er in November een Republikein zal winnen, „n als mj dan ook tot candidaat benoemd wordt, zal ik hem steunen". Wettelijke regeling voor vaccinatie van militairen DEN HAAG. Omtrent de ver plichte vaccinatie van militairen heeft de minister van Oorlog en van Marine zich doen voorlichten door een subcommissie uit de defensie commissie. (Het rapport dezer sub-commissie, hetwelk werd opgesteld met mede werking van enkele medische ex perts, heeft hem ertoe geleid, in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het tot stand komen ener wettelijke regeling t» doen voorbereiden. Toch blijft de consumptie achter bij de productie, hetgeen tot uit drukking komt in de grote voorra den. Verschillende industrieën zien zich gedwongen de productie Jn te krimpen. De textielnijverheid is daarbij waarschijnlijk wel het zwaarste getroffen. Een eventuele wapenstilstand in Korea zal de te ruggang van de prijzen der grond stoffen accentueren. En de politiek van ©an hogere rentevoet die de regering nu volgt, maakt het haar moeilijk om door financiële maat regelen een ommekeer tc veroorza ken. Men make zich echter geen ver keerde voorstelling van zaken: als geheel genomen beleeft Amerika nog steeds een bloeitijd. Er zijn echter tekenen die er op wijzen dat de grondtendens van lagere prijzen voortduurt. HEIDELBERG. Ongeveer 85.000 Amerikaanse soldaten, zullen in de eerstkomende tien maanden uit Duitsland naar huis worden gezon den met groot verlof. Voor het einde van. 1952 zal een zelfde aantal soldaten uit de Ver. Staten in Duitsland zijn aangeko men om da verlofgangers ta ver. vangen. Het leger van de Ver, Staten, dat op het ogenblik m Duitsland is ge legerd telt een kwart milliom man De aflossing van de troepen zal in Maart beginnen. Heistelling gekanteld, opzichters tijdig aan gevaar ontsnapt (Van onze correspondent) DORDRECHT Op het bouw terrein van de nieuwe electrische centrale aan de Staart is Woens dagmiddag een grote heistelling van de ruim twee meter hoog- lig gende rails afgereden en gekanteld. Door het tegenwicht van een juist opgetakelde zware betonnen heipaal werd de val enkele secon den vertraagd en dit heeft waar schijnlijk twee mannen het leven gered. De ijzeren stelling kwam namelijk terecht op de opzichters- kamer, De twee opzichters konden zich. gewaarschuwd door kreten, op het nippertje in veiligheid brengen. ZO zijn m de lactate jaren dui zenden betonnen blofcicen en pa len voor de electrische bovenlei dingen van ons spoorwegnet langs de rails geplaatst. Het me rendeel van deze blokken werd vervaardigd in de openlucht-fa briek op het emplacement fc Ol- denbroek. de heer Van der Putten in som mige gevallen te ver is gegaan, vond hij, met het oog op de inner lijke overtuiging waarnaar deze handelde, geen aanleiding om de aanbeveling van het rapport- Zaaijer, om de heer Van der Put ten uit de dienst van het departe ment te verwijderen, over le ne men. Gratie van Christiansen en Kcitaila afgekeurd DEN HAAG In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van Justitie wordt minis ter Mulderije aangekondigd, dat vele leden hem bij de openbare behan deling aan de tand zullen voelen over zijn gratiebeleid. Enkelen hun ner uitten alvast critiek op de gra tie aan generaal Christiansen, die verantwoordelijk is geweest voor het drama te Putten. De gratie aan de „beul van Amersfoort" Kotalla, achten zij een bewijs van onolrbare lankmoedigheid tegenover een van de grootste misdadigers uit de tijd der Duitse bezetting, LONDEN. Engeland heeft 3 tot 9 maanden extra nodig om oorlogsvliegluigen te bouwen ten. gevolge van een tekort aan mate riaal en mensen. Aldus werd "Woensdag bekend gemaakt in een rapport van de parlementscom missie inzake de herbewapening. „De ingrijpendste veranderingen zijn die in de leveringsdatum van de toestellen. De tijd tussen order en aflevering vgn bestaande ty pes, die verleden jaar 15 tot 17 maanden was is nu 18 tot 26 maanden. Yoor nieuwe types is deze van 21 tot 24 maanden opge lopen tot 23 tot 29 maanden", al dus het rapport. Secr.-generaal NATO OTTAWA. Sir Oliver Franks heeft de post van secretaris-gene raal van de NATO geweigerd. Les. ter Fearson de Canadese minister van Buitenlandse Zaken heeft de Raad van plaatsvervangers van de NATO verzocht zo spoedig moge lijk bijeen te komen om te beraad slagen welke maatregelen moeten worden genomen. Vrijdag of Za terdag feomen de plaatsvervangers büecn. Men geeft in Ottawa te verstaan dat Pearson zelf de functie van secretaris-generaal niet wil bekle den en er de voorkeur aan geeft in het Canadese kabinet te blijven. DEN HAAG. Aan het adres van „enkele leden" der Eerste Kamer d.wz. die der CPN geeft minister Staf in zijn memorie van antwoord het volgende ten beste. 1. Vermindering van de uitgaven van de bewapening is niet mogelijk. 2. De diensttijd zal minstens op het huidige peti moeten worden ge handhaafd. 3. De internationale bevelvoering is van zeer groot belang voor een coördinatie en versterking der Wes telijke verdediging. De Nederlandse strijdkrachten zullen optreden, waar zulks operationeel noodzakelijk is. 4. Helaas is het bij militaire oefe ningen niet altijd mogelijk ongeluk keu te voorkomen. Alles wordt gedaan deze te voorkomen (Advertentie l. M.) KNEL-personeel in leger en luchtmacht DEN HAAG. Minister Staf deelt aan de Eerste Kamer mede. dat van het officierscorps^ in leger en lucht macht 26.7 procent bestaat 'uit be roepsofficieren van het voormalige KNIL. Van de beroepsonderofficie ren is het percentage ex KNIL-man- nen 42.7, Advertentie (1. W.) WASHINGTON. Amerika zal dit jaar extra vliegtuigen naar zfön Europese bondgenoten storen. BovendJin zullen extra eenheden van de Amerikaanse luchtmacht in Europa worden gestationneerd. De omvang van de luchtmachtversterkingen hangt af van de snelheid waarmee de bases in gereedheid worden gebracht. Dit deelde de Amerikaanse minister van Defensie, Lovett. op een persconferentie mee. Hij voegde er aan toe dat Amerika niet van plan-is, dit jaar nog verdere landstrijdkrachten naar Europa te zenden. Wanneer men daartoe zou willen overgaan, zqu presi dent TTnman eerst toestemming van het Congres moeten vragen. manschappen dan dg gevechtsklare divisies. .Voorbereidingen voor Koninklijk bezoek aan de V,S. NEW YORK Woensdag zijn dr, J. H. van Roijen, Nederlands am bassadeur in de Verenigde Staten, en mr. J. Visser, chef-protocol van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken, per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrokken ora het as. bezoek van Koningin JulianaeD Prins Bernhard aan de V.S. nader te regelen. Lovett zei verder, dat de NATO- landen dit jaar weliswaar vijftig divisies op de been zullen bren gen, maar dat daarvan ,.iets meer dan de helft" gevechtskiaar zal zijn. (Na de conferentie in Lissa bon werd bekend gemaakt, dat men het eens was geworden over ..vijftig gevechtsklare divisies", Militaire waarnemers in het bui tenland—twijfelden er toen reeds aan of men dat doel zou bereiken). Lovett zei, dat de rest uit reser ves zou bestaan, uitgerust met de voornaamste uitrustingsstukken en voorraden, doch met minder ATHENE. De openbaxé aan klager van de Griekse Krijgsraad heeft twaalf doodstraffen en elf levenslange gevangenisstraffen ge- eist in het proces, dat tegen 21 mannen en acht vrouwen in Athe ne wordt gevoerd- De beklaagden worden van spionnage en hoogverraad be schuldigd. Zes verdachten moeten volgens de openbare aanklager vrijgesproken worden wegens ge brek aan. bewijs. (Van onze verkeersredacteur) OLDEBROEK. De laatste paalvoeting benodigd voor de electrifieatie van de Neder landse Spoorwegen in ons land is Woensdag op het daartoe als fabriek gebruikte emplacement van het station Legerplaats Ol debroek gefabriceerd. Dat was dan, om het precies te zeggen, het laatste van de 16.149 daar gemaakte betonnen voetstuk ken, waarin de palen van het ge el ectrificeerde net worden ge plaatst. Deze laatste zg „pudding" was bestemd voor het baanvak ArnhemZwolle. Een onderdeel van de electrifieatie was daar mede ten einde. Voordat de gehele electrifieatie voltooid is, zal nog enige tijd ver strijken, Want in Mei 1952 wor den de lijnen naar het noorden geëlEctrificeerd, ArnhemZutfen komt dan in Januari aan de beurt, waarna Zutfen—Zwolle in Mei 1953 volgt. Maar gisteren was dan de laatste pudding gereed. Wie in de trein rijdt tussen Amersfoort en Zwolle, zal op het station Legerplaats Oldebroek tot half Maart de enorme gevaarten nog wel zien liggen, Het duurt nog even, voordat ze alle ver voerd zijn. Afhankelijk van tech nische eisen zijn deze stukken in zes soorten gemaakt, met een ge wicht van twee tot vijf ton. Na cc oorlog, by de electrifiea tie van Limburg, werden deze stukken oorspronkelijk ter plaatse langs de baan gemaakt. Dat bracht nog al wat verlies mede aan ma teriaal. De mannen verbonden aan het „Spoorwegbouwbedrijf", eer. dochtermaatschappij van de N.S., gingen nadenken over betere methoden. Het resultaat was, dat men deze „puddingen" centraal ging maken in een cpenluchtfabriek, gelegen op het emplacement van het klei ne station Oldebroek. De Duitsers hadden daar een enorme beton nen vloer gelegd en op die vloer is de fabriek op 30 Augustus 1949 begonnen. Ook in Lage Zwaluwe en Bos koop zijn deze noodzakelijke on derdelen voor de electrifieatie ge bouwd resp. voor de lijnen in Brabant en de lijn van Leiden naar "Woerden. Maar hier in Olde broek zijn er 16,149 van die stuk ken gegoten, die gebruikt zijn of zullen worden voor de electrifiea tie naar Twente en naar het Noor den, van Arnhem naar Zwolle, van Ede naar Bameveld, en voor de grote goederenemplacementen In het Westen des lands. In de komende weken vertrekken de laatste treinen met de „puddin gen", Bij dat vervoer doen zich nog dc nodige problemen voor. Over de productiviteit van de fabriek in Oldebroek is men best te- spreken. Het betonzand was ter plaatse te verkrijgen, de rail verbindingen waren goed. Dertig man hebben al die tyd hier ge werkt. Met de stationschef rekenden we na, dat hij uit zijn station niet minder dan 55.000.000 kg aan be tonnen blokken heeft verstuurd. Hij zal binnenkort al dat beton best een beetje missen! De bouw van vliegvelden was, volgens Lovett, achter op het pro gram. De kwestie van de belastin gen vormde een van de moeilijk heden voor Frankrijk, maar zo voegde Lovett er aan toe deze zaak zou geregeld worden. 3 Israel-^vraagt emigratie van Joden uit Rusland TEL AVTV. Israël heeft Eus- land verzocht emigratie van Joden toe te staan. Het verzoek was ver vat In Israels antwoord oj) een Sow- jetrussische nota. De Russische nota ging over het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. Israël heeft geant woord. „dat het niet tot een derge lijk commando is uitgenodigd en derhalve geen standpunt heeft be paald: Israel zou nimmer deelne men aan-agressie jegens de Sowjet. Unie of welk ander land ook. Israël heeft voorts meegedeeld, dat er geen buitenlandse bases in het land zijn. Wat de emigratie van Joden uit de Sovjet-Unie betreft, zegt Israël in do nota, dat de terugkeer van Joden naar Israel de basis van Is- raëls bestaan is. (Advertentte l. M.) Rookt U veel Zorg er dan voor, stesds een doosje Wybert bij U ta hebben. Neem na Uw sigaar of ci- garet een paar vandiesmakelijke Wybertjes ter voorkoming van rokerscatarrh. Alleen in dozen a 35, 50 en 75 cent. ATATÖURLUK héét die generaal ■I V geen Jansen, doch noem ik hem alleen maar zo, omdat hij anders met rinkelende sporen en gevelde zwaarden ons n. nitaor zon binnen stuiven teneinde mij persoonlijk de tressen van de borst te rukken. Want dat is zijn styl. Een ijzervre ter zou ik hem niet eens willen noemen want zo iemand verzacht zijn plompe daden altijd met een achteloos élan dat in het_ geheel «iet kleuren zou bij de pijnlijke preeie-, sie waarmee m y n generaal tijdens de uitoefening van zijn macht tot in de kleine hoekjes komt. Controleren is zijn liefste hobby. Soms staat hij opeens om negen uur met alles op en aan voor de deur van zijn bureau en kijkt wie er te laat komt Dan weer verlangt hij dat men met het postzegetkastje zal komen opdraven en onverwacht be geert hij de kUmtjes in de cantme of de tubetjes solutie in de rytrtel- bergplaats eigenhandig te tellen. Nu U dit alles weet, zal het U nauwelijks verwonderen dat deze generaal zelfs na een breed opge zette manoeuvre zijn persoonlijk heid niet geheel kon onderdrukken. De nacht had alle militaire inspan ning zachtmoedig toegedekt maar als alles klopte, -moesten nu op vele plaatsen soldaten klaarwakker in tenten zitten wachten op eventuali teiten. Om drie uur in de morgen nam de generaal derhalve zijn veld telefoon en belde een van die pos- teit op- Ceruime tijd gebeurde er «tets, want aüe moe geexerceerde jongens in die tent lagen tn technicolor van hun verloofde te dromen. Eindelijk verhief een korporaal zich Jen beng uit het stro, pakte de hoorn en snauwde: „Wat mot je, idioot?" Dat teas véle sterren en balken te laag gesproken. De slaperige krijgsman hoorde een kille stem die sprak: „Weet 3ij wel met wie jij spreekt?" „Nee", snauwde hij. ,Met de generaal Jansen", klonk het. Et;en bleef het stil. Toen zei de korporaal: n weet jij wel met wie jij spreekt?" „Nee", zei de generaal. „Goddank', sprak de korporaal, legde de hoorn neer en sliep ver der. KRONKEL,. Advertentie 'Onbetwist de beste tandpasta PARIJS - Er zullen nieuwe proefnemingen worden gedaan om na te gaan, of de 52-jarige Marie Besnard inderdaad de elf haar ten laste gelegde moorden door arseni cumvergiftiging heeft gepleegd. Er zal een haar van elk der elf stoffe lijke overschotten worden genomen, dat in de Franse ato omsplij to ven aan een bombardement door neu tronen zal worden onderworpen. Indien 2lch arsenicum in het haar bevindt, zal het radio-actief wor den, hetgeen door een Geiger-ra- strument kan worden geregistreerd. Indien arsenicum wordt aange troffen. zal de afstand, waarop dit zich van de haarwortel bevindt, deskundigen in staat stellen uit te maken op welk tijdstip vóór het intreden van de dood de vergifti ging geschiedde, omdat zich. bin nen een dag na een vergiftiging, arsenicum aan elke haarwortel af zet. Indien een vergiftiging in sta dia plaats vond. zullen de deskun digen, aan de hand van de plaats, waarop de arsenicumsporen worden aangetroffen, kunnen aangeven wanneer de dosis werd toegediend- Door het doen van deze proeven wordt voldaan aan de door de ver dedigers van Marie Besnard gestel de eis dat de data zullen worden opgegeven, waarop zij haar slacht offers zou hebben vergiftigd, opdat Zes jaar voor vrouw, die haar dronken man doodde (Van onze correspondent) DEN BOSCH De rechtbank veroordeelde de 49-jange weduwe H. v. d. B—K, uit Mierlo, die in October vorig jaar haar dronken man P. v. d. B. door wurging om het leven bracht, tot zes jaar ge vangenisstraf. De eis luidde negen jaar. DEN HAAG. Minister Staf verwacht niet aldus lezen wy in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrotingen van Oorlog en Marine dat grote bezwaren zullen ontstaan voor Nederlandse jongemannen door hun intreden in de strijdmacht van een Europese ge meenschap. Het ligt niet ïn het voornemen hen op willekeurige wyze op te nemen in Internationale eenheden. In dc kleinere verbanden zal In leder geval rekening worden gehouden met het volkskarakter en met de na tionale tradities. de beklaagde in staat zij reken schap te geven van hetgeen zij op deze data heeft gedaan. De verdedigers voeren aan, dafc zich in de aarde van het kerkhof te Loudon, waar de elf overlede nen ter aarde zijn besteld, arseni cum bevindt, zodat dit zich in elk der aldaar aangetroffen stoffelijke overschotteh zou moeten bevinden. LONDEN. De begrafenis van koning George VI heeft de Britse belastingbetalers 58.000 oond (ruim 600.000 gulden) gekost, bleek Woensdag uit een aanvul ling op de begroting. ïn dat be drag zijn begrepen: 8.000 pond voor kosten besteed aan buiten landse gasten, aan vervoer en rouwdecoraties. 35.900 pond voor onkosten van militairen die be grafenisdiensten verrichtten, 9.850 pond voor werkzaamheden in de Westminster Hall en langs de be grafenisroute, 4.250 voor „diver- Bij de verzorging der troepen zal rekening worden gehouden, met ae nationale voedingsgewoonten. Indien men echter eenheden van verschillende landaard gemengd in hogere eenheden opneemt zal een coördinatie van de verzergings- diensten zeer gewenst riiö- Na het totstandkomen van de Defensie-Gemeenschap zullen or.ze troepen worden verdeeld in die, welke bestemd zijn voor dienst over zee en voor de aanvulling van deze troepen, en de overigen, die, met een kleine uitzondering, bestemd zullen zijn voor opneming in het Europese leger. Naar de mening van de minister zal de be heersvorm hierdoor verschillend zijn, maar zullen opleiding, organi satie en bewapening gelijk zijn. In hogere staven zal een algehele integratie plaats vinden en zal ge- Sproken kunnen worden van Euro pese organisaties. Integratie van de luchtmacht is in vergaande mate reeds doorge voerd bij de organisatie van de bevelvoering in NATO-verband. Met name zal onze tactische luchtmacht niet anders dan in het internationale verband kunnen op treden en zal nationaal slechts voor do luchtverdediging van het eigen grondgebied moeten worden zorg gedragen. DEN HAAG Minister Staf heeft aan de Eerste Kamer mede gedeeld, dat niet kan worden over gegaan tot de aanstelling van gees telijke verzorgers met humanisti sche levensopvattingen naast de aalmoezeniers en veldpredikers. De buitenkerkelijken en de humanisten mogen z.i. niet worden vereenzel vigd; het is de vraag of vele bui tenkerkelijken iets zullen gevoelen voor geestelijke zorg van humanis tische rijde. Bovendien staat het naar zijn mening niet vast. dat bui tenkerkelijken de geestelijke zorg van veldpredikers of aalmoezeniers zouden afwijzen. Wanneer een uitgever een reeks wer ken onder de verzamelnaam ..De Oa- sterfelykeu" uitgeeft, dan is het be- Srypelijb. dat daarin een deel aan Tolstoi wordt gewijd. Men had daar voor natuurlijk een van zyn bekend® remans kunnen kiezen, dse reeds als „onsterfelyk'sn de gedachten der mensen voortleven, maar de Uitgeverij Contact heeft andere keuze ge daan. Zij koos een aantal verhalen, fragmenten u« Tolstoi's dagboek en een aantal brieven aan. zijn vtouw, en bundelde deze onder de titel „Waar door de mensen leven", de naam van een op het Evangelie geïnspireerd volksvertelsel, dat in de verzameling ig opgenomen. De bloemlezing werd ingeleid doop Henriëtte Roland Holst, een aantrekke lijkheid op zichzelf. Zij schetst het le ven van de man, die zestig Jaar lang zijn artistieke werkzaamheid in do dienst ener idee heeft gesteld. Een man in wie de tegenstellingen en tegen strijdigheden leveu, met een beweeg lijke geest en bewogen ban door het lijden van rij" medeschepselen, inten* levend. Maar de tragiek is hem niet be spaard gebleven. De man die vereer ders uit alle werelddelen trok, werd door zijn familie, door zijn vrouw hoezeer zij hem ook liefhad niet be grepen. Van dit leven vertelt de in» leidster en spreekt bet werk van Tol- sloi zelf. Het werd vertaald door WU» Huisman en Henr, Roland Holst, in een. groen kunstleren band uitgegevett

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3