mmm gggggp Tilbury WFBERT Vrijspraak geëist voor de schrijver W. F. Hermans Lokolio en Thyssen huren een sloep in Australië Verdachte beschuldigt haar overleden man Kwetsende woorden van ziekelijke roman figuur niet beledigend voor katholieken Ter rechtszitting gearresteerd Wereldbank leent de KLM zeven millioen dollar Oplichter maakte boeren geld afhandig Weer stap vooruit in Korea Artsen krijgen meer van de fondsen hoest «IR00P Dader roofoverval Geleen te Algiers gearresteerd Tocht naar Nieuiv-Guinea. om radiotoestel te brengen Terugvordering van uitkeringen aan zeelïedenvroüwen Urks burgemeester in Argentinië Een knappe jongen die mij van mijn Wie vermoordde Keesje Schreurs? Officier eist 10 jaar tegen vrouw G. nieuwe Jeugdconcert door R.Ph.O. Concert in Relioboih-Kerk HgZEE-HH VN-commissie nu naar West-Berlijn .Vrijdag 21 Maart 1952 3 (Van onze correspondent) AMSTERDAM- De zaal, waar de Amsterdamse rechtbank zitting: houdt, beleefde de grootste sensatie in de strafzaak tegen de schryver van „Ik heb altijd gelijk", W- F Hermans, beschuldigd van belediging der Katholieke volksgroep, toen de Officier van Justitie, wr B. Kist, vtyspraak vroeg. Hij achtte bet n.1. niet wettig en niet overtuigend bewezen, dat de schrijver ju fret in het tijdschrift ..Podium" gepubliceerde roman-fragment de opzet heeft gehad om zich in beledigende vorm uit te laten tegen de Katho lieke bevolkingsgroep. De gewraakte uitlatingen zijn woor den van 'n ziekelijke, gedesillusion eerde soldaat, 'n figuur in de roman „Ik heb altijd gelijk", die voor Katno- Jieken bijzonder kwetsend zyn. W»" de officier vroeg zich af- of de u Jatingen van een gefingcerdep y- cliopaath, die do°r de schryver op knapne. zelfs aancriinende wijze is •uitgebeeld, het vermogen hebben on ze eer en goede naam aan Getuige-deskundige prof- dr ff1- Stuiveling oordeelde: „Wanneer het waar zou zijn. dat enige auteur.aan sprakelijk is voor alles wat hu zot» personages laat zesden. oan is ieder toneelstuk eenvoudig een onmoge lijkheid." Hij" was van mening. d?t de roman in zijn geheel geen anti katholieke strekking heeft. Hij kwam tot deze mening, omdat in het boek alle politieke partiien en di verse volksgroepen heftig worden becritiseerd. De verdediger, tnr. A. Mout. stelde de rechtbank de vraag of men ook Zola. Busken Huet en Multatulo voor de rechter had moeten dagen en richtte zijn aanval op het wets artikel op grond waarvan Her mans is gedagvaard. ,Het is in 1934 in het lever geroepen." zelde hij. ,.om onze Joodse landgenoten te beschermen tegen uitlatingen van het toen opkomende nationaal- socialtsme. niet om veelbelovende jonge auteurs thans in de wielen te rijden," Hij noemde het vervolgens een traeïsche ironie van de geschie denis, dat een dergelijke wet thans wordt gebruikt om aan te vallen wat door de Joden juist zo heftig is (A&vcr ten tie l.M,) EDISIILLEEBD PEB tuefl 7AS Twee Haagse dames zou den meineed hebben gepleegd (Van onze correspondent). APELDOORN. Tijdens de zitting van de Kantonrechter, mr J. Suyling, zijn twee vrouwelijke getuigen, T. W. E. W.-S. en H. G. P., beiden uit Den Haag, ver dacht een meineed te hebben af gelegd, onmiddellijk gearresteerd, en naar het Huis van Bewaring te Zutphen overgebracht en voor de Officier van Justitie geleid. Beide dames hadden vérklarin gen afgelegd ten gunste van ver dachte J. S., uit Den Haag, die volkomen in strijd waren met het ambtelijk proces-verbaal en de verklaringen van twee getuigen a charge. S. had een kleine aan rijding veroorzaakt door onvoor zichtig uit een file geparkeerde auto's to rijden. "WASHINGTON De wereldbank heeft de KLM Donderdag een le ning verstrekt van zeven millioen dollar ter gedeeltelijke financiering van de aankoop van 23 nieuwe vliegtuigen, waaronder negen super- coiistellations. De helft van de le ning wordt verschaft door de Chase National Bank. De lening heeft een looptijd van 6% jaar-en draagt een xsnte van 414 percent per jaar. Het gedeelte van de lening, dat door de Lhasa National Bank wordt ver strekt. draagt een rente van 4% per jaar en zal het eerst worden afgelost. De aflossing zal geschieden halfjaarlijkse termijnen van "00.000 dollars en beginnen op 1 Ja nuari 1954. Aduerteutfe l.M.) N.V. NOURYPHARMA - DEVENTER HELDER De rijkspolitie Wieringen heeft de 33-jarige ex- veraekermgsinspecteur J. S. alhier ^ie er van verdacht 4reen. aantal boeren in de Kop ëfmn°r_d-Holiand voor ten minste 25 000 gid te hebben opgelicht S. feeds een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. Hij is naar het van bewaring in Alkmaar 5X®^Eebracht De man gaf voor be- „irü?Ij°S te verlenen bij de aankoop 'andcryen en hofsteden en daarvoor een borgsom. Een j uv"er u't Den Helder zou hij £2u!ei26 w^ze voor ruim 12.000 gld. nebben benadeeld en een boer uit Anna Paulowna voor 10.000 gld. verdedigd: vrijhefd van menings uiting. De schrijver zelf merkte op dat er Dractisch geen enkel meesterwerk in de wereldlitteratuur bestaat, waarin niet een of meerdere mis- dadiee karakters met slechte en strafbare streken of goddeloze woor den van hun zwarte innerlijk blijk geven „Hoogst zelden heeft men daarvoor de auteurs met politiële maatregelen vereerd". De rechtbank zal in dit proces uit spraak doen op 3 April a.s. MOENSAN. Db geallieerde en communistische onderhandelaars in Panmoendjon zijn het eens gewor den over de havens die gebruikt rullen worden voor de aanvoer van aflossingstroepen en voorraden tijdens een eventuele wapenstil- siand. Hiermede werd een flinke stap gezet op de weg naar volledi ge overeenstemming over het punt: toezicht op de naleving van het bestand, waarmede de speciale commissie zich nu al maandenlang bezig houdt. Andere punten, niet minder ne telig, wachten echter nog steeds op een oplossing. De belangrijkste hiervan zijn de uitwisseling van krijgsgevangenen, de vraag ol de Noord-Koreanen het recht hebben vliegvelden aan te leggen tijdens een bestand en de kwestie of de Sowjet-Unie deel kan uitmaken van een neutrale commissie van toezicht, zoals de communisten graag zouden zien. Verhoging f 0.46 per ziel per jaar AMSTERDAM. Het honora rium, dat de huisartsen ontvan gen van de ziekenfondsen, wordt verhoogd van f 5.— per inge schreven gezinslid per jaar tot f 5.48. De fondsen hebben hierover in de Ziekenfondsraad over eenstemming bereikt met de lan delijke huisartsen-vereniging. De minister van Sociale Zaken moet er nog zijn goedkeuring aan ge ven, maar bet is vrijwel zeker dat hij dit zal doen. De verhoging geldt met terug werkende kracht: voor wat betreft de verplicht verzekerden, gaat zij in op 1 Juli 1951, voor de vrij willig verzekerden op 1 Januari 1952. Zij geldt slechts tot een maximum van 3000 verzekerden („zielen"). Dit betekent, dat in de periode van i Juli 1951 tot l Januari 1952 de toeslag (van f 0.46) wordt betaald over hoog stens 3000 verplicht-verzekerden, met ingang van 1 Januari 1952 over maximaal 3000 verplicht, èn vrijwillig verzekerden. (Advertentie l. M.) (Advertentie l.M./ V erwarm ingsmonteur krijgt weer pas voor Soesterberg DEN HAAG De verwarmings- monieur uit Amersfoort, wiens pas voor het vliegveld Soesterberg werd ingehouden, waardoor hij brodeloos werd, krijgt weer een pas. De loon derving is hem vergoed. Dit deelt minister Staf mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Goedhart (PvdA). De minister stelt zich voor de genomen maatregelen verantwoordelijk. Zü vonden hun grond in bepaalde, na dien niet gevestigde informaties. Bedenk, dat uit «en onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven.Help en ^bescherm Uw Kleine met HEERLEN De internationale politie arresteerde kort geleden in Algiers een zekere L. uit Roermond, een der vijf daders van de in No vember gepleegde roofoverval op de bejaarde veekoopman G. te Geleen. L., die al vaker met de politie in aanraking is geweest, is kort na de overval naar Frankrijk uitgeweken, en vandaar naar Noord-Afrika overgestoken. Hjj zal naar Geleen worden overgebracht. De vier ove rige daders hebben Dinsdag terecht gestaan voor de arrondissements rechtbank te Maastricht. „Oscars" voor Vivien Leigh, Humphrey Bogart en George Stevens HOLLYWOOD. Vivien Leigh en Humplney Bogart hebben „De Oscar" gekregen als de beste ac teurs van het jaar 1951. De eerste voor haar spel fn „Tramlijn Begeerte", de tweede voor zijn vertolking in „The African Queen". De film ..Een Amerikaan in Pa rijs" met Gene Kelly en Leslie Caron kreeg de Oscar als de beste Amerikaanse film De Japanse rol prent „Fraskomon" werd de beste buitenlandse film genoeinu. De regisseur George Stevens werd als de beste regisseur aangewezen voor „Een plaats in de zon". Independent Order of Odd Fellows 75 jaar AMSTERDAM Op 19 Maart j.l- bestend de Independent Order of Odd Fellows in de Nederlandse ju risdictie 75 jaren. Met een receptie in het Amsterdamse „Bellevue" Zaterdag 29 Maart om drie uur en een plechtige bijeenkomst in de zelfde zaal Zondagmorgen d.a.v. om half elf zal dit jubileum wor den gevierd. I CANBERRA. In een officiële mededeling van de Australische minister van Buitenlandse Zaken wordt melding gemaakt van een tocht uit Darwin in Australië naar het Zuid-Molukse gebied in Indonesië. De namen van de ondernemers dier tocht zijn niet geheel onbekend in Nederland: het zijn Thyssen en Lokolio, De laatste, zich noemende minister van voedsel en bevoorrading van de republiek der ZuiÖ-Molukken, heeft in Darwin een sloep gehuurd om aan de leider der Zuid-Molukse beweging.... een radiotoestel te brengen. De „Tiki". zo heette de sloep, vertrok op 30 Januari jj. met ze ven personen aan boord uit Dar win. Het scheepje ankerde 5 Fe bruari ter hoogte van het eiland Misooi (Nederlands gebied* bij de Westpunt van Nieuw Guinea en bleef daar vier dagen. Nederlandse militairen en politie en voorts een Nederlands korvet begaven zich naar de sloep. De groep werd ge adviseerd Mlsool direct te veria- ten. Op 9 Februari vertrok de sloep en op 14 Februari, na een deel van de reis onder escorte van het korvet te hebben afgelegd, kwam de „Tiki" in Darwin aan. 4 dwer teutte I. M Houdt Uw voeten Voor elke voef een passende maat: 72 leesien Uw voeten moeten langer mee dan vandaagl Behoedt hen dus voor doorzakken, gevolg van het lopen op gladde, kunstmatige bodem. Draag Weill De elegante schoen, die U natuurlijke grond onder de voeten geelt I De expeditie was geheel op ini tiatief en voor verantwoordelijk heid van degenep, di6 zich aan boord van het schip bevonden, ge organiseerd en uitgevoerd. Minister Casey deelde mede, dat het be zoek aan Nederlands Nieuw Gui nea geen overtreding inhield. De eigenaar van de „Tiki" zou echter ingevolge de bepalingen van de Australische quarantaine- en doua ne wetten vervolgd worden. Lokolio doelde in Darwin aan Reuter mede, Jat de Zuid-Molukkers christenen waren en onafhanke lijkheid en erkenning door de V.N. wensten in rui] voor lucht- en marinebases en „grote lagen ura nium". DEN HAAG - Hot Tweede Ka- merlid Van der Zaal (AR) heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat terugbe taling wordt gevorderd van de oor logsuitkeringen aan vrouwen van zeelieden, die tijdens de oorlog bui tengaats waren. Achten de ministers dit niet in strijd met de toezeggin gen van de Londense regering over Radio Oranje? Ten slotte wordt ge vraagd om de Kamer nadere inlich tingen te verstrekken, alvorens tot navordering wordt overgegaan. BUENOS-AIRES. Donderdag is ds Urkse burgemeester G. Keyzer hier aangekomen om besprekingen te voeren over het ontslag van de achttien ürkse vissers. De heer Keyzer hoopt ook naar Mar del Plata te kunnen gaan om de vissers te bezoeken. Voorts zal hij Gabriel van Iscghein, de Belgische reder dje de Nederlandse vissers naar Ar gentinië bracht, bezoeken. Steekvlam uit gasstel veroorzaakt brand HENGELO Toen men in de boerderij van de familie B. Grashof in de buurtschap Becbun» een gas stel aanstak schoot ccn steekvlam omhoog, waardoor brand ontstond. Het vee en net huisraad konden in veiligheid worden gebracht. De Hengelose brandweer kon weinig uitrichten. De boerderij brandde to taal af. De schade wordt door ver zekering gedekt. (Advertentie LM.) afkrijgt (Van onze correspondent) BREDA. Op een Augustusdag in '46 werd in Bergen op Zoom het Zeeuwse boertje Keesje Schreurs vermoord. Precies op zijn tachtigste verjaardag. Wie heefi deze misdaad gepleegd: de 43-jarlge vrouw H. J. G.H. tegen wie de officier vati Justitie Donderdag tien jaar gevan genisstraf eiste of haar inmiddels overleden eerste man. die wacht meester by dc rijkspolitie was? Deze vraag te beantwoorden is de taak van de rechtbank, waarvoor de vrouw terecht stond. Het feit, dat zij voor de tweede keer in het huwe lijk trad en toen verhuisde, is haar (Advertentie l. M.) Houdt Uw adem fris l Een paarWyberl- jes zijn voldoende om de onaan gename nasmaak van sigaar of ciga- ret te verdrijven. Wybert voorkomt rokerscatsrrh. Alleen In dozen cr 35, 50 en 75 cent, „De Maagdenburcht'' Nieuw ballet van Netty v, d. Valk Aan het pensioenfondsconcert van bet Rotterdams Fhilharmonisch Orkest op 13 Mei werkt ook dit jaar het ballet Netty van der Valk mee. Het geeft dan de eerste uit voering van een nieuw ballet naar een oude Tsjechische sage: ,.De Maagdenburcht", met 20 medewer kenden, muziek van Menotti. sce nario en choreografie. Van Netty van der Valk. costuums en décor ontworpen door Benno Wissing. Voorts worden ..La Valse'" en „Ml le Mimi et ses petits chiens"" her haald. f ArtVPTTpntir i M Robert Nathan 16 Ernstig ging hij voort: „Dit zijn tijden die de heiligen in verzoe king zouden brengen, juffrouw Sweeny. De gevangenissen zijn vol, en de liefdadigheid heeft meer te doen dan ze aankan. Al waren we de apostels zelf. we zouden ze toch niet meer kunnen geven dan om de andere dag een kop soep. De kar dinaal heeft helemaal geen geld, de armeLaat ze maar leven als de engelen, laat ze maar leven als broeders en ïusters, en uit de buurt van de politie blijven. Hoe gaat *t met *t vioolspelen van uw man. juf frouw Sweeny, Die durft wat aan!" „Zo is 't, vader" zei juffrouw Sweeny. ..Ik weet niet of ik *r trots ap moet zijn of niet" En bij zichzelf glimlachend ging nam ze afscheid, en ging door de heldere kille ochtend op weg naar het kantoorgebouw waar ze werkte. Op de hoek was een vogel-win kel. Daar stond ze elke ochtend een paar minuten te kijken, en staarde met verlangen en verrukking naar de kooitjes in de etalage. Zulke schattige kanaries waren 't, alle maal geel, wit eri zwart, en zo veel. En wat zongen ze, zo hard ze maar konden! Ze zou er zo een kunnen hebben als ze naar binnen ping en erom vroeg. Ze vond het altijd leuk om te bedenken welke 't_ dan zou zijn. Die in de hoek, bijvoorbeeld, die zo schelms uit z'n ogen keek. Of nee, dat kleintje daar, dat zong twee keer zo hard. Maar op deze ochtend ging ze voorbij zonder stil te staan. Een schande zou *t zijn om haar hart als een gulzigaard te voeden met kanarïegefluit, terwijl de armen verhongerden, en Michael geen viool had. Zelfs de gezegende apos telen konden niet meer dan een kom soep van hun kerk krijgen. En de kardinaal net zo, die was zo arm als de rest. Zonde en jammer dat hij mijnheer Sheridan niet had om voor z'n geld te zorgen, als juffrouw Sweeny. Dat moest ze Vader Duff toch eens vertellen Om twaalf uur die ochtend na derde ze het loket van de kassier van de spaarbank, een tenger, ne derig figuurtje in een griis uni form. „Neem me niet kwalijk, me neer", zei ze „Kunt U me ook ver tellen, zou ik dertig dollar mogen opnemen, no de rest laten staan?" „Hebt U een rekening, dame?" vroeg de kassier. „Ja." zei juffrouw Sweeny. „Hier is 't boekje".. „Dan kan 't'\ zei de kassier. „Dank U wei," zei juffrouw Sweeny. „D'r is geen haast bij Maar misschien kunt U 't beter vsst apart leggen, dat 't klaar list voor als ik 't zou willen hebben", Hoofdstuk EX Op de vijfde dag van December stonden de aandelen van de groot ste maatschappijen ter wereld ge noteerd met de laagste prijzen van hun geschiedenis. De beurs was flauw, en er was paniek in de at mosfeer. Mijnheer Sheridan, pre sident van de Spaarbank, haastte zich de binnenstad uit, en ging ia het park wandelen. Hij kon voor zijn gevoel niets anders doen. Hij gaf toe dat hij een paar vergissingen had gemaakt, en dat die de bank veel geld had den gekost. Aangezien dat geld aan zijn cliënten toebehoorde was zijn toestand natuurlijk zorgcrlijk. Niettemin was hij een eerlijk man. *t Is waar dat hij zijn oordeel over bepaalde buitenlandse effec ten had laten benevelen door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, en dat hij geen nauwkeurige informatie had inge wonnen over de eiectriciteitsbedrij- ven, waarvan hij de aandelen aan het publiek had doorgegeven. Men zou kunnen zeggen dat hij geen geluk en geen inzicht had gehad. Maar men kon moeilijk zeggen dat dit hem op enigerlei wijze on derscheidde van de meest hoogge plaatste leden van zijn beroep. En hij moet er zelfs als een bankier uitgezien hebben, want Elisabeth Cheney, die door het park liep te dwalen, liet onmiddellijk een oog op hem vallen. 2e ging kalmpjes achter hem lopen, en wachtte tot hij ging zitten, of tot er iels zou gebeuren waardoor hij haar zag. Maar mijnheer Sheridan; liep daar alLeen met zijn gedachten. Het waren de gedachten van een man die op de rand van paniek leeft. Wat een ongelooflijke^ dingen waren hem overkomen. Zijn hart bonsde zwaar, dan langzaam, en dan weer in razend tempo, en hij voelde zich misselijk. Maar hij was nog nooit zo waak zaam geweest, en zich zo scherp be wust van zijn omgeving. De som bere stad. daar achter het park. verhief zich hard en grauw tegen de horizon, en boven hem was nu de wijde hemel. Hij miste zijn se cretarissen, zijn viee-presidenten, zijn bureaux en zijn papieren, die allen bij hem hoorden, hem be schutten Zijn bank was een vesting, belegerd door onverzoen lijke vijanden. Nu liep hij alleen in het park, heel klein en weerloos. Zo bonden hem gemakkelijk in de gaten krijgen. Stel je voor dat ze hem volgden' Hij moest zich schrap zetten om niet over zijn schouder te kijken en te "gaan hollen, hoe wel hij zich zelfs niet kon voor stellen wat hjj daar dan achter zich zou zien. Iets verschrikkelijks, uit zijn kindertijd.,., de dingen die in het donker woonden, de dingen die je op een afstand hield door rijk te worden Als hij achter die boom kon ko men, dan kon hij zich verbergen, to. hjj weer op adem was. Maar er stond een agent achter de boom. Hij keek verschrikt naar Mijnheer Sheridan „Hee," zei hij. „Wat doet U daar?" Mijnheer Sheridan balde zijn vuisten om niet in hysterisch ge lach uit te barsten. „Ik word ge volgd." zei hij, „Ik zocht U net." En hij gluurde van achter de boom vandaan alsof hij een heel leger verwachtte- De apen* gluurde met hem mee. Maar 't enige wat ze konden zien was Elisabeth Cheney die rustig langs wandelde. „Wordt U daardoor achtervolgd?", vroeg de agent. Mijnheer Sheridan voelde zich ineens doodmoe. „Nee." zei hij droogjes. „Het was iets heel an ders." En hjj maakte zich op om op waardige wijze weg te lopen, maar de agent legde zijn hand op Mijn heer Sheridans arm. „Ga niet weg," zei hij, „Met nuj is 't net zo." En toen dc bankier hem vol ver bazing aanstaarde, vervolgde hij, verontschuldigend, „er 15 honger in de lucht meneer, 't Heeft me te pakken, tfe loop over m'n schouder te kijken, naar wat 'r achter me is". Hij hield mynheer Sheridan met een ongelukkig gezicht bij z'n mouw vast. „Vandaag of morgen", kondig de hij fluisterend aan, „krijgen de mensen er genoeg van om honger te hebben En wat zal 'r dan gebeu ren. meneer?" „Hou je bedaard", antwoordde de bankier, „er 2al niets gebeuren. En er is niets anders achter je dan de schapenwei. die in deze tijd van 't jaar leeg is". (Wordt vervolgd.) noodlottig geworden. De vermiste Keesje Schreurs was nooit gevon den; bekend was dat hij zijn verjaar dag waarschijnlijk bij vrouw G. zou vieren. Toen het huis leeg stond heeft de politie het ter dege door zocht en tenslotte het stoffelijk over schot van Kpesje gevonden. In de beerput! Aanvankelijk heeft vrouw G. be kend Keesje, door een sl3g met een gummistok in zijn nek te hebben ge dood. Donderdag hield zij vol, dat haar eerste man de 80-jarige boer heeft neergeslagen omdat gelijk de verdediger mr Van Ginneken zei de oude raan „oneerbare be doelingen had met de vrouw". Op de vraag, of verdachte haar aan vankelijke bekentenis misschien on der pressie heeft afgelegd, antwoord de de politieman Spruit ontkennend. Hij verklaarde er absoluut zeker van te zijn dat de vrouw alleen de af schuwelijke daad heeft gepleegd. „Haar man was een tenger ventje," zei getuige. „Zij deed het alleen. Als ik zo zeker was van de honderd duizend had ik hem." De verdediger vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak over twee weken. Zeepost voor Oost, West en emigralielanden DEN HAAG. Met de volgende sehe-«, pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zjjji bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vernieldIndonesië m s „Willem. Ruys" <31 Maartt: Kw. Guinea s.s. ..Kampang" (22 Maart); Ned. Antillc» -s. ..Waterman" (1 April): Suriname 1 s, ..Agamemnon" (2 April): Canada s. ..Zuiderkruis*" (22 Maart); Canada ,.i.s ..Noordam" (27 Maart): Australië en Nieuw Zeeland s.s. „Strathmore' (22 Maart): Argentinië cn Uruguay en Chili mt „Tamti" (22 April); Brazslis „Aldabi" (22 April). Voor het derde jeugdconcert, ge geven door het Fhilharmonisch Or kest in de Koningmnekerk, bestond weer zoveel belangstelling, dat het nog een keer moest herhaald wor den, Een verheugend feit, temeer, omdat Flipse het zijn jeugdige toe hoorders. wat de keuze van het programma betreft, niet altijd even gemakkelijk maakt. Zo werden gistermiddag nok eni ge delen uit de Symphonische Sui te „Elektra" van Alphons Piepen broek uitgevoerd. Flipse. die de werken ook op een prettigs en instructieve manier toelichtte, hield niet alleen in woord er een warm pleidooi voor. Het orkest, geheel vertrouwd met Diepanbrockg werk. realiseerde deze muzieken onder zijn bezielde leiding in een warme, stralende klank. Haydn's Symphonie in Es met de uaukenroffel, waarin concertmees ter Tomasso mooi de vioolsolo fpeelde. opende do middag op aan trekkelijke wijze en tot slot ging rlp ouverture „Tannhauscr" van Wagner. De grote aandacht waarr.ies werd geluisterd en het spontane appUiUS dat telkens weerklonk, bewees, dat dirigent en orkest ook .nu weer 2]- le eer van hun opvoedt'no werk hadden. HERMAN VAN I20RN Piet van den Kerkhof had voor zijn concert ook nu weer een pro gramma samengesteld, dat van mu zikale smaak on stijlbegrip getuig de. Een groot deel ervan was ge wijd aan orgelwerken van 16e en 17e eeuwse componisten en de Pas- sacaglia en Fuga in f kl. t. van Max Reger. Het voorname spel van deze organist hebben we reeds her haaldelijk geprezen en ook nu weer viel het in alle opzichten te loven. Zeifs op het min of meer beperkte instrument, dat hom gisteravond in de „Rehoboth-kerk ter beschik king stond, kwamen de werken boeiend tot klinken. Medewerking vei leende de onder Van der Kerkhoff's leiding staande Christeluke Mannen zangvereniging Concordia". Was de klank wel eens aan de scherpe kant (dit was voor al het geval in het forte bij de tenoren) over het geheel genomen echter zong „Concordia** weer op een wijze, die heel goede indruk ken naliet. De twee zelden uitge voerde werkjes van Hugo Wolf. „Ergebung" en „Eïnklang", met hun soms snel wisselende harmonieën cn modulatorische wendingen, stel len zware eisen. Een klein dérail lement in het eerste daargelaten, kregen ook deze ean uitvoering, waarmede dirigent en. koor veel eer inlegden. HERMAN VAN BORN Advsrtentie ft M.) \t Met mijn vrouw had ik laatst een debat. Wat raasde cn tierde die schat. Totdat ze me zei (.Ta. hoe komt ze er bp): „Je hebt je Tip van Bootz niet gehad". WENEN. Wegens spionnage voor Tsjcchoslowakije werd hier Donderdag de 43-jarige Margaret Reyzek door een Amerikaans ge- rechtshof tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld. Advertentie (l.M.) Dit wordt het grootste Wil ton jaar sinds 1940 want nu kan iedereen een Wilton karpet kopen. Geen karpet zonder meer, neen, een zuiver wollen Wilton karpet is nu binnen ieders bereik. Duizenden karpetten koch ten wij voor dit jubileum en zij die het vorige jaar hun aankoop uilstelden omdat zij voor dit Wilton karpet geer» 169 gulden (dat was de prijs juist een jaar geladen) kon den besteden, kopen nu pre cies hetzelfde karpet voor nog geen honderd gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze gegaran deerd kleurechte wollen WÜtons 190x 290 cm. in een Perzisch dessin voör Duboela divanbedden zijn ideaal voor kteïnbe- tuusden, maar nu koopt U „Jumbo" dubbels di vanbedden met 15 jaar garantie voor een prijs lager dan die van de gewone voor ^0 90 WINKELCENTRUM BINNENWEG (Van onze correspondent) BONN, Vrydag. De Dmtsland- commissie der V.N. is gisteren uit Bonn naar West-Berhjn vertrokken. Dc commissie heeft de toezegging van de bondsregering gekregen, dat zij met iedereen, met wie zij dat wenselijk acht, contact kan opne men en dat niemand van zijn ver klaringen voor de commissie enig nadeel zal ondervinden. De com missie kan in West-Duitsland gaan waarheen zij wil, heeft toegang tot alle personen en bescheiden, die zij met het oog op haar taak (het vaststellen of de voorwaarden, voor het hotiden van vrije en geheime verkiezingen, aanwezig zijn), zou willen horen of zien. Men mag wel aannemen dat ook West-Berlijn de commissie alle hulp zal toezeggen, en haar de gevraagde garanties en vrijheden zal verlenen. Generaal Tsjoeikow heeft nog steeds niet geantwoord op het ver zoek der commissie, om met verte genwoordigers der Oost-Duitse re gering voorbereidende besprekingen te mogen voeren. WASHINGTON. - De Ameri kaanse Senaat heeft Donderdag het Japanse vredesverdrag geratifi ceerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3