C D Kleuteronderwijs in Kethel geregeld Regen van vorige week maakte velden onbespeelbaar rij heidsstreven en - beperking bij mens xfuiidfónè Schiedamse korfballers zijn veilig binnen Zwemplaatsen worden weer wat bijgelapt Moet U eens hóren! Dieven verloren foto en waren er dus bij EUREKA" ZELFBEWONiNG nette Winkeljuffrouw 2 Drie richtingen krijgen subsidie KDO deed het or: AGENDA DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Overhemden 2 boorden v.a. f 4.9S Stalen springtoren wacht nog even Verloor U iets? Een uitstekend resultaat Schiedams lager voetbal werkt helf t van programma af Excelsior-VVP 4-2 Ursus-RDM 3-1 WF-AVO 5-0 Soag-SFC 2-2 Velox-Fortuna (7-3) Eén dook onder in Huis van Beivaring Hoe de humanist het ziel SCHIEDAM GEVONDEN! Koeriersters Maandag 24 Maart 1952 Tengevolge van de bouw van enige honderden woningenin Kethel z|jn aldaar op het gebied van het kleuteronderwijs problemen ontstaan, dié tot een oplossing moeten worden gebracht, Wat dit onderwijs betreft, is het mogelijk gebleken, de K.K, kleuterschool onder te brengen in de lokalen van de v.m, openbare school, de Christelijke kleuterschool in de lokalen van de Christelijke lagere school en de openbare kleuterschool in het nieuwe gebouw van de school voor G.L.O. Zoals uit aanvragen blijkt, ver zoekt nn de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Kethel haar extra subsidie te verlenen en vraagt de St. Willibrordusstichting te Schie dam in aanmerking te mogen komen voor subsidie. Het eerste verzoek is een gevolg van het feit, dat een grote stijging van het aantal leerlingen heeft plaats gevonden door het in gebruik nemen, van nieuwe woningen in Kethel. De aanvraag van de St. Willibror dusstichting te Schiedam houdt ver band met de overname door de St Willibrordusstichting van al het K.K. onderwijs in Kethel. De R,K. kleuterschool voldeed tot nu toe niet aan de voorwaarden, voor subsi diëring gesteld, daar de lokaliteit on geschikt was en de onderwijzeres niet bevoegd. Nu de St. Willibrordus stichting voor bevoegde leerkrachten heeft gezorgd en het gemeentebe stuur twee lokalen van de v,m. open bare lagere school ter beschikking heeft gesteld, kan, nu aan de subsi dievoorwaarden wordt voldaan, op het desbetreffende verzoek gunstig worden beschikt. Het aantal leerlingen dat voor sub sidie in aanmerking komt, houdt ver band met de bevriezingstoestand, waardoor niet meer kleuters op de scholen mogen worden toegelaten dan 77 van het aantal leerlingen, dat op 16 September 1941 in de eerste klassen van de lagere school was toegelaten. Aangezien de kleuter scholen uit twee klassen bestaan wordt' het totaal aantal leerlingen voor de school op tweemaal dat aan tal gesteld. Door gebrek aan finan ciën, en gebouwen is onze gemeente niet in staat nu reeds in deze bevrie- Logement De Vreugde' in de R,K. Volksbond Regisseur p. de Bruin, van ds Schiedamse Toneelvereniging „Kunst Door Oefening" kwam Zaterdag avond in de R.K. Volksbond, waar het volksstuk „Logement de. Vreug de", vah A. Bromet werd opge voerd, met een wel zeer originele vondst. Voordat het stuk in zijn geheel gespeeld werd, stelde hij ae spelers eerst aan het publiek voor. Hij noemde de naam van de speler en liet deze dan een klein gedeelte uit zijn of haar rol spelen. Een zeer oorspronkelijk idee, waarschijnlijk gebaseerd op de film („wordt ver wacht in dit theater"), waar we hetzelfde motief aantreffen. Wat het 'stuk zelf aangaat. De Bruin moet wel een zeer kundig regis seur zijn om zo'n moeilijk spel met zoveel Vaart ën zo weinig storende fouten door zijn krachten opge voerd te krijgen. We zagen hem zelf in een prachtige creatie van de verlopen intellectueel, de „pcr- fester", zoals hij in de kroeg wordt genoemd. Noemen wij namen, dan moetenWe zeker M. Bakker een figuurlijke pluim op zijn hoed ste ken voor zyngoedespel. Ook J. P. de Jong, als Simon verdient een woord van waardering. Mej. W. Gerritsma, als Lena, beeldde deze figuur goed uit. Het stuk speelt zich af in een logement, waar allerlei types, aan de zelfkant van het leven verkerend, met elkaar worden geconfronteerd. Lene, één knappe en fatale vrouw, stort haar minnaars in het ongeluk. Tenslotte wordt zij échter zelf de dupe van haar "handelwijze. Inderdaad, een goede keus, dit toneelstuk. Na' afloop was er een gezellig samenzijn. De dansmuziek nam Jan Blazer voor zijn rekening. zingstoestand verandering te bren gen, te minder, daar een rijksrege ling in de nabije toekomst kan wor den tegemoetge2ien. In Kethel echter menen B. en. W, toch tot enige uit breiding te moeten overgaan. Zij stellen daarom voor aan de Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs te Kethel en aan de St. Willibrordusstichting voor de kleu terscholen te Kethel subsidie te ver lenen. Voor de openbare kleuterschool zal dan hetzelfde gelden als voor de bij zondere scholen. De vermoedelijke meerkosten zullen voor het bijzonder kleuteronderwijs bedragen 10.000,— en voor het openbaar kleuteronder wijs 4.200,In totaal dus 14.200. B. en W. willen deze regeling doen ingaan op 1 Januari 1952, „Adüêrtentie (I.M,) Zoete most van appelen Foor iedereen in elk seiasoen Goed, goedkoop, gezand SC Hl i D AM Burgerlijke Stand GEBOREN: Maaike A. d. v. H. Bogerd en G. Zoutendijk: Carel E. A. z. v. L. B. E. van Hoogen- huijze en E. A- M. Lantsheer; Leo- nardus H. z. v. L. H. Heijdra en M. Groeneweg. OVERLEDEN: C. van Meurs, 74 j. vr. van J. van Wagtendonk, Wat men moet wetens Apothekers-nachtdienst: Backer, St. Lidulnastraat 58. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D, Tuinlaan 89. Telefoon 6929». Films; Passage. Da. 2 en 8 uur. De Blauwe Engel (18 jr.). Mono pole. Da. 2, 7. 9 uur: Het eiland der Pygmeeën (14 jr.). Bjjee nk omsttn: 27 Maart, Westerkerk. 8 uur: Wijk II, Ned. Herv. Gemeente. Lezing door dhr. F. A. Stroethoff over „Gebeds-Genezing". Vergaderingen: 28 Maart, Stadhuis, 7.30 uur. Gemeenteraad. 1850. En op deza thuis reis maakt Van Rie- beeck voor het eerst kennl3 met Kaap da Goede Ho Dp. Want „De Coningh van Polen" tn convooi varende met een paar andere schepen, moet de Tafeioaai aan doen om daar de goede ren te bergen van ds „Nieuw Haarlem", d.e op deze kusten is ver gaan. Eind Januari 154£ loopt de vloot de Tafel baai binnen en laat de ankers vallen Van Ri»- beeck aanschouwt me» welgevallen het woests maar aantrekkelijke Land. En hij herinnert zich het gesprek, dat hij op de uitreis had met zijn vriend Robert Janszoon, Ja, waarom zou de Oost Indische Compagnie hier eigenlijk nier een kleine nederzetting stichten? De baai is prachtig gelegen en voor de Hollandse schepen zou dit .'een mooie aanloophaven kunnen wor den om hun water te verversen, reparaties te laten verrichten, voedsel aan boord te nemen. En er zou een hospitaal gebouwd kunnen wor den voor de zieken..,. Advertentie (LM.) De laatste verbrmwing-skoopjes HEEENMODEMAG AZIJN TIMCO TüdelÜk BROERSVEST 79. Op de kapïtaaldiehst van de ge meentebegroting voor 1952 is het verf werk van de kleedkamers, de gemeenschappelijke kleedruimten, de douche-gelegenheid etc. van de zwemplaatsen memorie geraamd. In jangS üe Westfrankelandsedijk thans Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie: beige .damesschoen, bruine actetas. 'jute zak vetpomp, knijptang, luchtfiltét, kinderportemonnaie, vnt plastic klndertasje, rode lederen porte- moraafe, rozenkrans en zakdoek, huis sleutel. ring met 4 sleutels, bruin glacé dameshandschoen., linnen ceintuur en hoes van parapltile, zwart stoffen da- roeshandschoen l nylonkous, kussen overtrek, 1 paar "wollen dainesband- schoenen. paar bruine h.erenglacé's, paar grijze wollen handschoenen, over all, handdoek, 2akdoek, paarlen hals ketting. Bovenstaande voorwerpen kunnen iedere werkdag tussen 2 en 4 uur, aan het Hoofdbureau van Politie worden afgehaald. Te bevragen bij de vinders: witte lin nen schooltas. Schippers, Emmastraat 13 wollen witte want. Schippers, Hoogstraat 23 zwembroek en hand doek, Van Seters, Aleidastraat 86 meisieswanten, Kok. Nu* Maasstraat 28h nat wasgoed. Vermeulen. Geer- vlietsestraat 22b padvlndersriem, Kr>- remans, Geert Heinderstraat 32a rode wollen damestrui. Meijer. Van swin den straat 72 1 paar -herenhandsehoe- nen Tahey, Lange; Haven 35 rood brume damestas. Admiraal, Ooster straat 14 rode wollen sjasb v. a. Berg, Kreupelslraat 27 wollen kin derwanten. v. d. Touw. Hagastraat 74 licht bruin windjack. Hölscher, Boerhaavelaan 30b witte' 8e."- V- d. Pol, Damlaan 5 klein hondje, werf Wiltoc-Feijenoord sleutel, Van Ha gen, Kortlandstraat 8a rozenkrans. Anker- en Kettlngfabriefc Buitenhaven weg 1 paarlen ketting, Akkerman, Am van Solmsstraat 8a bruine por- tern. Kalisvaart, P.K.O. laan 81b Z muntbiljetten, Schwagermann. Zwarte- waalsestraat 4a muntbiljet f 2.50, Hoomian B-rC laan 235 zwarte vul pen, Betb, Broersvest 8e. ïdnderpor- tcmonnaie. Eden, Boerhaavelaan- 80 haarbroche, Van Kaasteren, 'Buya Bal- lotsingel 15b rode lederen portem,, Druchenne, singel 132/10 groen-grijs plastic kindertasje. Stratenbergy Hoge- banweg 63 doublé armband, Schlp- pereus. P.K.O. laan 115 bruine acte tas, Van Tilburg, Stuurmansatraat 27, Rotterdam verpleegsters-insigne, Krowinkel. Fabrisdraat 73 bruine Wnderportem.. De Vries, Puttershoekse- straa+ 40 étui inh. passer en potloden, Osterholt Fendrechtsestraat 19a za deldek (dames) Baris Aleidastraat 53b lichtblauw handpompje, Aüard, Broers veld 9 rijwiel handpompje, zakmea, Le Blanche, Van Bevexenstraat 17 oude actetas, Christen. Rotter- damsedök 78a zakmesje. Jansen, Van Ostadelaan 47a rubber zadeldek. Van Slobbe, Boerhaavelaan 33c padvin- denriem. Koevermans. Nw Maasstraat Boa rode autoped, Prins. Vlaardinger- dijk 201. Na, afhaling van voorwerpen bS de vinders gelieve men het. Hoofd bureau van Politie hiervan to kennis te Stellen. Tel. «9333. _r heerst vreugde in de Schie damse korfbalwereld en daar be staat alle reden voor. Door ver diende overwinningen stelden zo wel Schiedam als Succes zich de finitief In veiligheid! Het laatste is uiteraard het belangrijkste, maar het feit, dat beide clubs voor het eerst in dit seizoen de volle, bult hebbem binnengehaald, stemt niet minder tot voldoening. De wedstrijd Schiedam—Die Ha- ghe 2 was voor de Hagenaars de laatste gelegenheid om de degrada tie te ontlopen. Zij hebben hun. kans ook werkelijk tot het uiter ste verdedigd, ondanks het feit, dat onze stadgenoten ditmaal geduren de het eerste half uur wel bijzon der zuiver schoten en .in die tijd tot 4—0 uitliepen- G- van Hoewijk nam de b'eldè eerste punten, voor zijn rekening en mej. N. Mettes en H. Verschoor de beide andere. Die Haghe 2 liet zich hierdoor niet van de wijs brengen en bleef taai vol houden. Hun werken zagen, zij nog voor de pauze beloond met twee tegenpunten C42). Na de thee werd het spoedig 52 door J. v. d. Tuuk, maar op nieuw kwamen de Hagenaars op zetten. Zij haalden zelfs op tot 54. Door D. Vermeulen werd het echter 64. Juichen konden de roodzwarten nog niet, want de ka naries benutten op keurige wijze een strafworp, waardoor de stand op 65 werd gebracht en een Schiedamse overwinning allerminst zeker was. J. Scholte maakte aan alle onzekerheid een einde door kort voor tijd de zege veilig te stellen (75). Het was een snelle, aardige strijd, waarin beide partijen het uiterste gaven. De beste schut ters wonnen, de partij. Succes voelde zich blijkbaar niet prettig bij de gedachte, dat ze nog op de onderste plaats kon komen, want tegen Hou Stand is men duch tig van leer getrokken. In eerste opstelling' marcheerden de 2aken uitstekend; de blauwwitten namen onmiddellijk het initiatief in han den en stelden een hoog tempo in. De aanval speelde weliswaar wat rommelig en te veel op elkaar, maar toch werden er gevaarlijke schoten gelost. Na 5 minuten had A. Bons al succes door een schijnbe weging. waarop zijn tegenstander riet had gerekend en met een keu rige worp was het 10. Dezelfde speler bracht met een prachtig ver schot de stand op 20 toen de wedstrijd nauwelijks een kwartier oud was. In tweede opstelling lukte het minder goed.. Er werd te veel ge praat en te slordig gewerkt. Hou Stand greep haar kans en verklein de de achterstand tot 2—1. Eerst geruime tij^.'late?; liét A- "Vietje 't derde Schiedamse doelpunt note ren, maar juist voor tijd kwam het tweede Haagse tegen punt (3-2). De derde opstelling was geen succes, zeker niet aanvallend. Er werd inderdaad hard gewerkt, maar de beslissende afwerking" ontbrak. Een. kwartier voor tijd kwam de gelijkmaker (3—3); Jammer was 't, dat hierna wrat wrijving ontstond tussen de uitstekend leidende scheidsrechter en ,eenT anders be paald gemoedelijke, Succes-speler, die het niet met .alle beslissingen eens was. Deze speler weet overi gens heel goed, dat de arbiter in het veld de baas. is en niemand anders! Dit incident kon A. Bons niet verhinderen een derde doel punt voor zijn rekening te nemen door drie minuten- voor het einde het winnende doelpunt te scoren. (4—3). De lagere twaalftallen kwamen dit weekeind niet binnen de lijnen. de memorie van toelichting waar hiervoor een bedrag van 18.500, wordt genoemd is reeds vermeld dat het verf werk in slechte staat ver keert. Met het oog op het weer openstellen van het had medio Mei a.s. wordt hot noodzakelijk geacht, dat de genoemde kleedkamers etc. opnieuw worden geverfd. Opgemerkt wordt, dat met bet ge noemde crediet van 18.500,niet zal kunnen worden volstaan, doch daarmede een hoger bedrag van 900,wegens bijkomende kosten gemoeid is. Vervolgens is memorie geraamd de vernieuwing van de springtoren in het herenbaö. waarvoor een be drag van 15.000.— is genoemd. De aanwezige houten .springtoren is onbetrouwbaar en het hout daar van is verteerd. Om ongelukken te voorkomenmoest de houten op stand reeds worden geschoord. Het is dan ook dringend nodig, dat deze springtoren door een stalenspring toren wordt vervangen. Ook deze vernieuwing zou eigen lijk voor half Mei haar beslag moe ten hebben gekregen. Waar het ech ter aan twijfel onderhevig is. of de vereiste toestemming zo tijdig zal worden verkregen, dat de levering nog vóór de opening van de zwem plaatsen zal kunnen geschieden, i: besloten aan de aanwezige houten springtoren zodanige voorzieningen aan te brengen, dat met het plaat sen van de stalen springtoren zou kunnen worden gewacht tot het na jaar van 1952. Ook ten aanzien van dit object geldt wat met betrekking tot het verfwerk is opgemerkt. n.l. dat het omslagpercentage tot 10 pet dient te worden verhoogd. Met het in de memorie genoemde bedrag van 15.000,kan dus niet worden volstaan, doch dit moet nader wor den bepaald op 15.750,—, B. en W. geven in overweging □ok laatstgenoemd bedrag aan de kapitaaldiehst van de lopende be groting toe te voegen. Ten slotte delen zij mede, dat de schuttingvan de zwemplaatsen in zo slechte toestand verkeert, dat het dringend noodzakelijk is tot vernieuwing daarvan over te gaan. Door omstandigheden heeft do uit voering van dit werk tot nu toe geen doorgang gevonden. De kosten van vernieuwing van de schutting werden begroot op 10.000,Het oorspronkelijk geraamde bedrag van 16.275,was gebaseerd op ver- vanging van de bestaande houten schutting door een betonnen schut ting. Met het oog op de plannen voor een nieuwe zwemplaats, komt het B. en W. echter voor. dat uit een oogpunt van bezuiniging met een houten schutting kan worden volstaan. Voor dit doel willen zij een bedrag van 10.000,aan de kapitaaldienst van de begroting toe voegen. Helios" gaat ook in Bond voetballen De Schiedamse voetbalvereniging „Helios", bijna aan het eerste lus trum toe, bood haar leden. Zater dagavond in Tivoli een gezellige contact-avond, met als programma afwisselend dansen en door eigen leden opgevoerde schetsjes. De voor zitter, de heer H. Doorten. die de avond met een kort maar hartelijk woord opende, deelde mee, dat de vereniging binnenkort in de Bond zal gaan voetballen, terwijl dit jaar ook weer aan de jeugdvoetbalcom petitie zal worden deelgenomen. Wat de avond zelf betreft: de ge zelligheid was er niet -van de lucht. De schetsjes van de gebr. Huigen sloegen vaak in en ook het bandje weerde zich geducht. In de pauze werd nog gecollecteerd voor de Al gemene Vereniging voor Blinden zorg S.O.S. Wat weinigen verwacht zullen hebben, is gisteren b|j stralend weer toch gebeurd. De In de afgelopen week gevallen regen, bleek n-L juist iets te veel te 2ijn geweest voor sommige velden, wantniet minder dan de helft van de vastgestelde wedstrijden moest worden afgelast. Marttnit, Schiedam, DRZ en Singelkwartier hadden dientengevolge een gedwongen rustdag. Excelsior '20 deed wat mocht worden verwacht en sloeg het bezoekende VVF met 42 en Ursus won aan de Havendijk met 31 van RDM. Ih de afd. Rotterdam veroverde SFC een kostbaar punt in de uitwed strijd tegen Soag, terwijl WF met 50 heer en meester bleef over AVO, laag toegebracht. Het waren de be zoekers, die na- 5 min, spelen de leiding namen, doch Sterenborg zorgde er voor, dat hij de rust de stand 1I was. Na de hervatting werd zo moge lijk nog forser gespeeld dan daar voor, hetgeen een geprikkelde stem ming bij de spelers tot gevolg had. Tien min, was er ongeveer gespeeld, toen Sterenborg Ursus de leiding gaf, 2—1. .Bij een botsing tussen een Ursus-. eri een RDM-speler raakten beiden zo van de kook, dat de scheidsrechter zich genoodzaakt zag. hen het verder meespelen te ont zeggen, Met tien man in elke ploeg werd de strijd voortgezet,, waarbij Sterenborg een kwartier voor het einde zijn derde goal scoorde en daarmee de eindstand op 3-1 bracht. De laaste thuis wedstrijd van Ex celsior '20 leverde de zwartwitten de volle winst op. boewei het krachtsverschil minder groot was, dan de uitslag zou doen vermoeden. Reeds na 8 min. spelen had Duif er suces, toen hij na een handige drib bel de bal in het WP-net schoot, 1Q. Even later had de VVP-doel- man een schot van Broere biet klem vast, waardoor het leder juist iets over de doellijn ging. hetgeen de referee 'nietontging, 2—0. Na dien was het. met onze stadgenoten', althans voor de rust gedaan, want nadat een der WP-aanvallers met een. onhoudbaar schot de 1 achter stand had verkleind, werd kort voor de rust de gelijkmaker in het Schiedamse doel gewerkt, 2—2, De tweede helft gaf een vrijwel gelijk opgaande strijd te zien, waarin het Broere na een half uur spelen op vrij gelukkige w|jze ge lukte zijn club opnieuw de leiding te geven, 3—2. Toen daarbij kort voor het einde Dries de stand met een zeer goed schot op 4—2 bracht, doordat de gehele VVP-verdediging wegens vermeend buitenspel bleef staan, was het pleit beslecht Th een vrij rommelige wedstrijd heeft Ursus RDM een 3—1 neder- In de ontmoeting WFAVO had den de bezoekers in de eerste twin tig minuten enig overwicht. Zoals echter zo vaak het geval is, viel juist san de audere zijde van het veld bij een plotselinge uitval een doelpunt, waardoor WF door E. Schell met 1—0 de leiding had. Deze voorsprong'gaf blijkbaar de Wilton mensen het nodige zelfvertrouwen, want na een half uur maakte rechtsbuiten J. Noordzijer 20 van, met welke stand de rust. kwam. Nauwelijks waren er 2' minuten In de tweede-hilft gespeeld ot mid- voor Schell had opnieuw succes, spoedig gevolgd door een vierde doelpunt van dezelfde speler, 40. Linksbinnen v. d. Spek voegde daar nog een vijfde goal aan. toe. Het was daarna alles W.F. wat de klok sloeg en toen de scheidsrechter voor het einde floot, was het een ieder duidelijk, dat AVO er met de 5—0 nederlaag nog goed af kwam. SFC is in de uitwedstrijd tegen Soag wel heel dicht bij de overwin ning geweest. Na met 20 të heb ben voor gestaan, moest tenslotte toch nog eên punt in Rotterdam worden achtergelaten. Met een wel zeer fraai doelpunt van midvoor Meijster, die daarbij goed werd bij gestaan door de buitenspelers De Jong en Kouwenhoven, had SFC na 25 min. spelen de leiding genomen. 01, welke stand tot aan de jrust kon worden gehandhaafd. Door een strak schot van Kouwenhoven werd het reeds na 5 min. in de tweede helft, 0—2. Eerst daarna kreeg de SFC-defensie het zwaar te verdu ren. Met een harde schuiver, die de bal via de paal in het Schiedamse net deed belanden, werd de ach terstand door de Soag-middenvoor verkleind. Tenslotte werd drie mi nuten voor hef einde een corner SFC noodlottig. Door een misver stand tussen de Schiedamse doel man en de rechtsback, kwam de Soag-mïdvoor in het bezit van de bal, die vervolgens niet aarzelde om de partijen op gelijke voet te brengen, 22. Als gevolg ..daarvan is SFC met nog één te spelen wedstrijd nog steeds niet buiten degradatie-ge- vaar. Ook Progress heeft nog eén wedstrijd voor de boeg, terwijl Eti- reka Is uitgespeeld. Uit onderstaande stand blijkt, -dat in bet ongunstigste geval in elk ge val door SFC nog een beslissings wedstrijd zal dienen te worden ge speeld. Eureka 16 gespeeld, 9 punten, SFC 15 gespeeld, 9 punten. Progress, 15 gespeeld, 8 punten. De Vlaardingers waren, in de wed strijd te Utrecht tegen Velox danig uit vorm en Velox had reeds bin nen een kwartier een voorsprong van 3—0. "Wel deed de Vlaardingss voorhoede daarna een poging, de kans te doen keren, maar de ver dediging van Velox stond geen doel punten toe - en door nog twee utiechtse doelpunten werd de rust stand 5—0. Uit een strafschop we gens „hands" werd het 60 en na dat de Vlaardingse doelman voor de zevende maal was gepasseerd (7—0) kwamen eindelijk de aanval lers van Fortuna beter in hun spel. Dit had drie tegenpunten tot gevolg, gescoord door v, d. Waal, J. v, d. Berg en Verburg (7—3). De wed strijd kreeg een onaangenaam slot tijen twee minuten voor het einde dé linksachter van Fortuna In bot sing kwam 'met een speler van Ve lox De scheidsrechter constateerde geen overtreding, maar het Utrecht se publiek wond zich over dit voor val zodanig op, dat het speelveld werd overstroomd en de scheids rechter het raadzaam achtte, de wedstrijd te-staken. Een kat in het nauw Op 21 Mei 1951 had een bespre king plaats tussen de heer Aikema, directeur van Gemeentewerken en de heer Schippers, tuinarchitect, enerzijds, de heer Visser, voorzit ter van het Algemeen Verbond en de Besturen van „Klein Babber3- polder" en „Nuttige Ontspanning" anderzijds. Tijdens deze bespreking werd aan genoemde besturen me degedeeld wat de huur van de nieuwe tuinen zou worden, nl. 12 cent per m2 plus f 2.50 per tuin voor slootschouw. Daar de bestu ren. nog geen overleg hadden kun nen. plegen, verzocht de voorzit ter van „Klein Babberspolder" de ze zaak even aan te houden', op dat men eerst de leden zou kunnen raadpïegen. De heer Aikema was zo bereidwillig daarin toe te stem men en besloten werd om Maan dag 23 Mei. opnieuw bij' elkaar te komen. Door „Nuttige Ontspan ning" werd besloten niet op de ge stelde condities in te gaan. „Klein Babbersooïder" vergaderde Vrijdag 25 Mei en kon zich evenmin met de gevraagde prijs verenigen. Het bestuur werd gemachtigd tot een zekere prijs te gaan bü de onder handelingen. Alvorens de bespreking op 28 Mei plaats vond, werd door beide besturen nog overleg gepleegd en besloten één lijn te trekken be treffende de prijs. Men was van mening dat men tot 7 ct. per m2 kon gaan. Daar er op de conferen tie met de vertegenwoordigers van de gemeente geen overeenstem ming kon worden bereikt, werd GEMEENTE-PUBLICATIE Afsluiting BreedstraatN oordmolenstraat In verband met de werkzaam" heden aan de Raam wordt al het doorgaande verkeer van de Breed- straat naar. de Noordmolenstraat met ingang van Maandag 24 Maart voorlopig stopgezet. besloten dat het Algemeen Ver bond zich tot de gemeenteraad zou wenden. Dit schrijven vond plaats mede namens „Nuttige Ont spanning" en „Klein Babberspol- der". In dit adres werd verzocht de prijs te doen vaststellen op 7 ct. per m2 jnet inbegrip van sloot schouw. In de Raadsvergadering van Donderdag 5 Juli 1951 kwam dit adres aan de orde en de prijs werd, toen vastgesteld op 10 ct per m2 en i 2.50 per tuin voor de sloot schouw. In verband met genoemd besltdfc kwamen de besturen van beide verenigingen en de heer Visser» voorzitter van het Algemeen Ver bond op 28 December 1951 weer bijeen en werd besloten zich. op nieuw tot de Raad te wenden. Dit adres is nog niet in de Raad be handeld. Zolang over dit adres nog geen uitspraak is gedaan, had men toch mogen verwachten, dat het bestuur van „Nuttige Ontspan ning" zich niet aan de samenwer king had onttrokken en voorlopig een afwachtende houding had aan genomen. Had zij nadien een an dere houding willen bepalen, dan zou zij daarin vrij gestaan hebben- Nu was het haar morele plicht om het resultaat af te wachten van genoemd schrijven.- want bét was toch immers ook namens hen verzonden- - Namens „Klein Babberspelder" J. van Rosmalen, voorzitter In de nacht van 17 op 18 Maart werd ingebroken b|j de .N.V, Ver enigde Constructiewerkplaatsen aan de Sehiekade nabij Overschie. Na verbreking van twee sloten werd uit de draaierij een voorraad koper De heer A. Treurniet uit Den Haag heeft Zondagmorgen voor de Schiedams® Humanisten een inlei ding gehouden over „Geestelijke vrijheid in maatschappelijke gebon denheid". Alvorens tot de kern van zijn "betoog te komen, toonde de heer Treurniet aan de hand van diverse voorheelden, ontleend aan de dierenwereld, aan, dat de grond slag van alle reacties van leder levend wezen dus ook van de mens de zacht is tot het be houd van zichzelf en inhacrent daaraan het behoud van de soort. En voorts dat de angstdaarbij een uitermate belangrijke en diepge wortelde reactie is. In tegenstelling tot het dier even wel bezit de mens het vermogen om zich bewust te worden van de eigen persoonlijkheid. De ontwikke ling van deze bewustwording vormt overigens in de geschiedenis der mensheid slechts een zeer korte en zeer recente phase. De primitieve godsdiensten van vóór het begin der bewustwording zijn alle terug te brengen tot de angst voor en de daaruit voortvloeiende drang tot bescherming tegen de onbekende, van buiten dreigende gevaren. Ook in alle oude samenlevingen van na' het begin van het proces poogt het grootste deel der mensen zich uit drift tot beveiliging te stellen on der een hogere macht Van een werkelijk vrije, menselijke persoon lijkheid is nog zeer weinig sprake. Alleen de grote „ketters" zoals o.a. Socrates, markeren dé voortgang der bewustwording. Aan het einde der middeleeuwen zijn het de uit hun sociale positie gegroeide koop lieden, die het recht nemen om tot zo groot mogelijke maatschappelij ke vrijheid te komen. De oude autoriteiten worden daartoe over boord gezet en men gaat zelf on derzoeken, dé grenzen worden, rui mer uitgezet en men begintzich eenzaam te gevoelen. Dit laatste is namelijk de voornaamste remmen de factor in deze evohitie: de mens wil zich steeds bevrijden van tvat hem van buiten af beklemt, maar is- tegelijk beangst voor de zozeer begeerde vrijheid, die hnm immers zijn beveiliging doet vgrliezen: Onze tijd is volgens de heer Treurniet in vele opzichten met de Renaissance, het tijdperk, dat op de middeleeuwen volcde, te verge lijken, zij het dan dat hij vooral als gevolg van de teleurstellende gebeurtenissen der. laatste decen nia. niet zo uitgesproken positief is. Het is de grote, taak; Van de "hui dige mens zo besloot de heer Treurniet zijn inleiding,-r-.de gees telijke Vrijheid, die'hij zich in toe nemende mate verwerft, dienstbaar te maken aan de solidariteit jegens de medemens, dus aan de naasten liefde. Alleen in deze gebondenheid ligt de mogelijkheid tot volledige zelf-ontplooiïng. Geheel in overeenstemming met de conclusie, waartoe de inleider kwam, was het krachtige beroep dat de heer J. E. W. Spronk, voor zitter van. de Gemeenschap Schie dam van het Humanistisch Ver bond. deed op de aanwezigen om lid te worden van „Humanitas", de vereniging, die sinds het einde van de laatste oorlog het sociale werk onder buitenkerkelijken en leden van kleine kerkgenootschappen ter hand genomen heeft. ter waarde van drie duizend gul- den ontvreemd. Nóg in de loop, yari -dezelfde nacht wer-d da buit met de auto,, waarin deze werd, ver-'' voerd, in Rotter dam-Zuid dOÜr de politie achterhaald. '4 ;i N.-j. Bij de opsporing van de aanvan kelijk ontkomendaders heeft de politie veel gemak gehad van de notities, welke de wijkwaker. Van der W. van de Eerste Schiedamse Nachtveillgheidsdienst had geipaakt. Hij had auto zien staan in de Oranjestraat.'Argwanend geworden had hij met alleen de kenmerken van de auto. genoteerd, maar even eens de identiteit van de inzit tenden. Dit laatste bleek een. wel kome aanvulling by een latere vondst. In de construgtiewerkplaats werd n l. een foto gevonden, waar op de meestedieven voorkwamen. Zo konden worden gearresteerd de 24-jarige schilder P. J. F. de 40- jange los-werkman P. A. G. V., de 38-jarige koopman A v/d T., allen uit Schiedam, en. de 25-jarige Rot terdamse opkoper I. v/d S. De kooopman v/d T. bleek te zijn on dergedoken in het Huis van Bewa ring, waar hij dag na de dief stal nog wat oude straf was gaan uitzitten. De rest van het gezel schap, dat "bleef ontkennen, is van morgen voorgeleid bij de Officier van Justitie, ESPERANTO-AGENDO Merkredon: La opinio de la vi- rïnoj. Temo por la klubvespero. Volksgebouw Tuinlaan 50. Kial vi n? klopodas liberigi la merkredan vesparon? Taxu tion kaj vieu kei- ka ju. horojn. semajne en Esperan- tujo. HBSS-programma vond geen doorgang Het programma van HBSS werd Zaterdag afgelast J.v.m. de slechte terreinomstandigheden. Dit is een streep door de rekening, aangezien het bekerprogramma dat reeds op 5 April aanvangt en waaraan HBSS ook hoopt mee te doen. nu in gevaar komt. De thuiswedstrijd tegen Zuidland zal nl. gespeeld moeten worden voordat de kam pioenen hun promotiewedstrijden gaan beginnen. We wachten maar af hoe het zal lopen. Tn de nieuw gerestaureerde zaal van 91 Hoofdstraat 131 Telefoon 69945 slaagt Uw bruiloft of partij ALTIJD Vraagt inlichting, onze condities zijn eeer billijk (In April nog enkele dagen vrij) Vrij huis 6 kamers met tuin en groot plat leeg te aan vaarden met ƒ2.000,eigen geld. Br. nr. S 300 bur. v, d. blad. Tarief; 1—15 woorden 0.65 Elke 5 woorden meer f OJZO Permanent-Wave, compleet, f 5.75. Ook speciaal all® kleuren haarverven, Kap salon „Allda", Grote Visse rijstraat 8E (hoge stoep). Tel, 33762, Rotterdam. GEVRAAGD VISHANDEL NEFTUNUS Hoogstraat 3 Schiedam ADVERTEER REGELMATIG

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2