J Tocht langs kust van Scheveningen naar Hoek van Holland Het avontuur van Henk de Vos. dat tien jaar duurde Het stille strand was vol E"j fma' dJe$Iac1^ jf Brielle zal bewijzen dat het voor z'n taak staat Filmliga t Yenster had een Nederlands programma Amerikaans onderzoek naar scheuren van tankboten Maandag 24 Maart 1952 r LANGS DE ROTTERDAMSE ATELIERS V Tweede Internationale Brielle-stertoclit Wij leven vrij? Gelaste platen of bouw door ondeskundig personeel de oorzaak? 7. Een juut, die slacht offer werd van de stookolie Ja, een poosje geleden toen 't nog winter was /- faaBr MÊtëm rijn we weer eens op vogels uit geweest Deze maal JÊÊÈ&ÊÊÉ ging onze voorkeur uit naar de zeekant en zo zijn we .mÊÈÊmËÈ dan maar van Scbeveningen naar De Hoek gewandeld. JËÈmÉÈÊiKr Een flinke tippel, zult u misschien zeggen. Ja, dat ts dttHBÊBg~i het ook, maar we hebben het kalmpjes aan gedaan, -mSMfifÊÊSf terwijl we halverwege een behoorlijke rust hebben genomen en ft verzeker u, dat het op die manier heus Voor we aan het strand kwamen, hadden we vanaf Houtrust het Verversingskanaal gevolgd, maar bijzon- dere vogelwaarnemingen hebben we daarbij niet ge- daan. Dat was trouwens te voorzien geweest. Weet u. het Verversingskanaal kan in de winter wel eens een interessant vogelgebied zijn, maar wasmmmmm dan moet het eerst een tijdje flink In de middag hadden we eerst verloren. De veren plakken aan gevroren hebben zodat de binnen- een ontmoeting met een scholek- een, waardoor op die plaats het wateren dicht liggen, want dan ster, die niet helemaal fit was, ijskoude water tot op de huid kan -vormt het kanaal, dat door het mogelyk een slormslachtoffer, en doordringen en dat is op de duur erin uitstromende afvoerwater van daarna met een fuut, die danig fataal. Het dier wordt ziek ver- de Electrische Centrale nooit toe- onder de teer zat cm verzwakt als liest alle lust en energie om naar vriest, een toevluchtsoord voor hij was, vrij gemakkelijk te grij- voedsel te duiken en wordt ten- allerlei watervogels. Maar in zach- pen bleek. De fuut was het slacht- slotte als een speelbal der golven te winters trekt dat schuwe goedje offer geworden van op de golven naar de kust gedreven. Zo kom1, niet op het tussen de huizen lig- drijvende, van schepen afkomsti- de vogel op het strand terecht, JSï +JÏÏKLSL80 w^s,het dus ge stookolieresten.- Wanneer zo'n waar hq na korte tijd de honger- Sirli» nZlV S n' we er Ruiker met dit taaie, kleverige spul dood vindt of wat ook wel eenr vorige week buiten wat meeuwen m aanraking komt is - en wilde eenden geen gevleugelde pleisteraars aantroffen. Wat voor het Verversingskanaal geldt, ïs ook wel een beetje van kracht voor de zeekant, want ook daar is in de winter bu zacht weer minder op vogelgebied te beleven dan in een vorstperiode, maar het verschil is daar toch niet zo groot als m het kanaal. Maar goed, aL was er dan geen grootse vogel- drukte te verwachten, de animo voor de strandwandeling was er niet minder om en in de allerbeste stemming zijn, we dan ook gestart. Het weer was vrij behoorlijk. Er stond wel wat wind, maar echt koud was liet niet. Het tij hadden we mee; pas in de middag zou reddeloos gebeurt door meeuwen of kraaien wordt afgemaakt; een zie-' lige geschiedenis. De pier van De Hoek was al in zicht, toen we boven het duin een troepje wulpen zagen verschijnen die aanstalten maakten om op bet strand neer te strijken, maar het was ze hier zeker te winderig, misschien ook wel te druk, want met bekwame spoed verdwenen ze weer achter de duinen. Nieuwsgie rig geworden zijn we toen even gaan kijken en daar, het was ter hoogte van 's Gravenzande, ont dekten we dicht achter de duinen enkele grote plassen waar zich honderden vogels ophielden, voot- al smienten en wilde eenden, maar ook wulpen, scholeksters, kieviten en tureluurs pn zowaar nog een paar bergeenden ook, je kon wel merken, dat het al wat naar het voorjaar liep! Toen we daar bij die plassen uitgekeken waren, hebben we onze wandeling weer vervolgd, maar naarmate wie. De Hoek .naderden werd het steeds drukker van wan delaars op het strand en vogels hebben we toen niet meer gezien, dat wil zeggen langs de zee, maar onderweg naar het station, toen we door de Hoekse bosjes liepen, kregen we nog grote troepen kramsvogels te zien, die zich hier tegoed deden ,aan%de laatste duin- doprnbessen. Ook koperwieken kregen we er in de kijker, even als eksters en een grote specht en last but not least een prachtige ransuil, die vanaf z'n hoge zit- plaats in een der dennen aan de het hoog water worden en zo had- Scholekster Was de storm van het tos ons wijsgerig na- den we voorlopig hef voordeel van jJLwweivacer. n w> ue JWf/ii blikte. - «en breed en stevig ebstrand, ideaal dus voor* eerrflinke wande ling, De zee was ruw maar prach tig! De invloed van de straffe wind in de voorafgaande dagen was nog goed merkbaar in de golf slag en de branding zong dan ook een krachtig lied. t We hadden misschien een half uurtje gelopen toen we voor ons uit langs de zee een troepje licht gekleurde vogeltjes ontdekten; dat waren drieteentjes, dc witste van alle strandlopers. Met de kijker zagen we, hoe ze voor de uitvloei ende golven wegrenden, om zich, als het water weer wat terugliep, bliksemsnel om te keren en dan ijverig te pikken naar allerlei klem spul, dat door de zee was aange spoeld. Van die drieteentjes heb ben we die morgen nog verschei dene troepjes gezien, zowel op het strand als op de Delflandse hoof den, u weet wel, dat zijn die klei ne piertjes, die op regelmatige af stand in zee uitsteken. Daarop huisden trouwens nog meer vo gels. Vooral zilvermeeuwen trof fen. we er veel aan, die hier tussen de basaltblokken op krabben en zeesterren aasden, maar ook zagen we er wel scholeksters en enkele malen ook steenlopertjes rond scharrelen, die bet waarschijnlijk om het zo overvloedig aanwezige mosselbroed te doen was. Tijdens de wandeling zagen we vrij geregeld troepjes zwarte zee eenden, die in lange ritsen, laag boven de golven vliegend, langs de kust trokken. We zagen ze ook wel in clubjes ronddobberen; door de sterke brarftfing bleven ze ver der uit de kust dan anders, bij kalme zee, het geval is. Tussen haakjes, die zeeëenden zijn verzot op schelpdieren, die zij, prima duikers als het zijn, van de bodem weten op te halen. Bli kalm weer kun je ze daarmee wel eens bezig zien. Rond het middaguur waren we ter hoogte van Terheide en daar hebben we toen" een etablissement opgezocht om te nisten. Het was een houten keet, een tikje donker en rommelig, maar er stond een flinke kachel, die behoorlijk brandde, zodat de tochtgenoten, die *s morgens bii een klauterpar- tij over de basaltblokken drijfnatte voeten hadden gekregen, tijdens de lunch (hm!) mooi hun sokken en laarzen konden drogen. haar te zwaar? SIMON DE WAARD In .Overschiet Brugklep geplaatst Zaterdagmiddag is de klep voor de nieuwe brug over Delfsha- vense Schie bij Overschle geplaatst. Deze brug zal een directe verbin ding vormen tussen de Rijksweg naar Den Haag en de nieuwe Spaan se polder. Wanneer dit complex met de wegen gereed zal 2Ün zal de brug tevens een verbinding vormen tus sen de Tweede Hogenbanweg in Overschie en de beide Hogenban- wegen in Rotterdam en Schiedam. Oorspronkelijk zou de plaatsing van de brug in de vroege ochtend uren geschieden, doch in verband met de minder gunstige weersom standigheden moest dit worden uit gesteld Het was ruim kwart over twee in de middag toen dc twee stalen trossen van een drijvende bok van J. Koelman's Bergingsbedrijf de 4fl-tons zware brugklep in hun greep hadden. De vrij straffe wind stond in een gunstige richting, zo dat de brugklep binnen een half uur op haar steunpunten kon worden gebracht. Onmiddellijk daarna be gon men met de bevestiging van de verbindingsstangen aan het con tragewicht. Binnen een maand hoopt men gereed te rijn. met de afbouw van de brug. „Maasstad Operette" houdt contactavond „De Maasstad Operette" heeft Za terdagavond in „Du Nord" een frag ment uit ..Hot Witte Paard" cn een mars uit ..Das drei Madel Haus" ten gehore gebracht. Het doel van deze avond was meer bekendheid te ge ven aan de vereniging, wier stre ven het is de belangstelling van Rottprdam voor de Operette te doen opleven. In Augustus van dit jaar hoopt De Maasstad Operette een grote uitvoering te geven. Het ge heel stond onder leiding van de nieuwe dirigent en repetitor, de heer J. Braun Solisten waren Hilly Oosterbeek. sopraan, de heer H. van Kaan, tenor en mejuffrouw L War- naar. eveneens sopraan. Het instru mentele gedeelte verzorgde de pia nist K. van Br egt. Na afloop kreeg mevrouw Oosterbeek bloemen aan geboden. Een vrolijk dansje tot drie uur zorgde voor de goede stem ming. Die Czardasfürstin door het operettekoor „Irene" Zaterdagavond heeft het operette koor „Irene" het gewaagd de ope rette ..Die C2ardaslurstm" in Lom merrijk op te voeren. Het moet ge zegd worden, dat de spelers het er bpst hebben afgebracht. Al waren hier amateurs aan het werk, kenne lijk hebben de bezoekers genoten van zang en spel en zij hebben zich laten meeslepen door de muziek die onder leiding van de heer J. G. van Herwaarden was te beluisteren. Cos tumes, grime, docors en requisieten, aan alles was veel zorg besteed om het geheel te doen slagen. Schoot de zang van de heren hier en daar te kort, de dames CDina van den Bos en Paula Kramers) maakten dit ruimschoots goed. Tot slot was er een bal. bleef van het verloop van de oor log. Na de bevrijding brak een on rustige tijd aan. Hij werkte samen, met Corrie Vonk en Wïm Kan in een cabaret, ontwierp décors en costumes. Toen hij tenslotte in Australië zijn geluk wilde beproe ven. werd hij door het Departe ment van Oorlog naar Java terug geroepen. Hij was nog niet gede mobiliseerd. Terug naar Java, Henk de Vos in zijn atelier. JA/IJ hadden ons voorgenomen een gezellig praatje te rr maken met Hen kde Vos, maar het pakte heel an ders uit. Op zijn zolderatelier aan de Schiedamsesmgel, temidden van een overrompelende hoeveelheid verfpotjes heel geschikt voor asbak), penselen, jlesjes, palerten piet klodders verf, schetsen, krabbels, boeken, enz., vertelde hij ons zijn avontuurlijke belevenissen sinds dat vreemde, onrustige jaar 1939toen hij mat de vrinden Jan Hoowij, Joop van Deutekom en Dik van Es besloot met een om gebouwde Ostender sloep van groot formaat een zeereis te maken naar Curagaoeventueel verder, maar dat hing af van de vraag hoe de bootdie „Mascotte"werd ge doopt, het zou liotufen. In die vooroorlogse jaren waren de Nederlandse vlees potten niet al te vet voor jonge kunstenaars, evenals nu trouwens, Henk de Vos wilde met zijn kornuiten wat van de wereld zien, desnoods een nieuto vaderland trachten te vinden, waar voor ondernemende kunstenaars iets te verdienen was. Ze wilden proberen via de Canarische eilanden de oversteek ie wagen naar West-lndiëde be- proejde+route van onze 17e eeuwse zeevaarders. De plannen waren goed, hun geest was fit en zij had den enig geldmaar de oorlog gooide roet in het eten. Toen ze eenmaal het ruime sop hadden ge kozen,- was die oorlog een feit. Ze voeren naar Vigo en van daar naar Las Palrnas. Aan boord trof Dik van Es een ongeluk, zodat ze in Mogador medische hulp moesten Inroepen. Ze zetten koers naar Tanger en verbleven daar meer dan een jaar. Hier oefende Henk de Vos met enkele van zijn mas kers het eerzame beroep van huis schilder uit. Hij bleek, naar hij vertelt, nogal sterk te zijn in „marmeren". Daar was goed geld in te verdienen. Hoteliers riepen hun diensten in. Maar erg aange naam was het ook niet daar in Marokko, dat Inmiddels door Spaanse troepen was bezet. De Spanjaarden leefden op de bevol king en aangezien de bevoorrading van uit Amerika had opgehouden en iedere vorm van distributie ontbrak, viel het niet mee aan de kost te komen. De jongens moesten er bij smokkelen om in leven te kunnen blijven. Zü steldenzich ter beschikking van de Nederland se regering voor dienstneming bij de geallieerden, vulden talrijke formuleren in. maar hoorden er nooit meerüets van. Een relatie in Singapore schreef Henk de Vos dat hij maar naar In dia moest komen. Er werden pa pieren in orde gemaakt en passage besproken op een Japanse boot. Op het allerlaatste ogenblik ging de reis niet door. Het zou weer maan den durén voor er een gelegenheid kwam om via Lissabon naar Sin gapore te vertrekken. Voor het zo ver was, waren er eindeloze moei lijkheden te ovenvinnen, tegen werking van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordigers. In tussen rolde de oorlog ook in het Verre Oosten nader en. in plaats van in Singapore, kwam de Vos in Djakarta terecht, waar hij werd getest door eenNSB-er. Toen kwam Pearl Harbour, de zeeslagen, de bezetting van Indonesië door de Japanners. De Vos werd geïnter neerd, gedeporteerd naar het ma laria-oord Kloris, vervolgens naar Poeloedamar. een eilandje in de buurt van Singapore. Een aaneen schakeling van ontberingen, van verschrikkelijke transporten, van beestachtige behandeling. En toch, in elk kamp een radio, waarvan de onderdelen in etensblikjes of op andere plaatsen verborgen werden j vervoerd, zodat men op de hoogte 1 De „Mascotte" in de haven van Vigo naast de ,.Pendrecht'\ werkte daar in de Legervoorlich- tingsdienst, vloog heel de Oo^t rond, kwam tenslotte bij de kunst sectie te werken, van O., K. en "W. Nu zit hij alweer enkele jaren in Rotterdam. „En ik heb het nog naar mijn zin ook," zegt hij tevre den. Hij heeft, na de Ahoy' on de E.F. gelukkig regelmatig opdrach ten. Wel zou hij meer willen schil deren en tekenen, maar daar kun je ais kunstenaar niet de huur en het eten mee verdienen... Eerste druk van de Bijbel voor 2300 verkocht LEIDEN. Op een Vrijdag ge- boudboekenveiling is een uit twee delen bestaande eerste uit gave van de Nederlandse Bijbel voor 2300.verkocht. De heer Ileule uit Amsterdam werd de ge lukkige eigenaar. De bü«o monumentaal geworden kabelbrug aan de Ommoordscwep bij Terbregge over de nieuwe spoorlpTi NieuinerfcerfcRotter dam zal weldra kumten verdwij nen door de bouw ran het bijna gereed gekomen 2-gaats maduct. Hartelijk applaus iets zeld zaams in een bloscoop-theater-weer- klonk aan het slot van do meesle pende - haringvisserij -documentaire ,.'t Schot is te boord" van Herman van der Horst, een wel zeer ge slaagd werkstuk, waarvan wij de voortreffelijke kwaliteiten onlangs reeds geschetst hebben bij de ver toning in Arena en dat Zondagoch tend te zien was in een geheel Ne derlands programma van de film liga 't Venster. Geen applaus echter na de Rotterdamse „première" van „Wij leven vrij". En terecht. Want dit politieke propaganda-fitoipje in opdracht van de Regeringsvoorlich tingsdienst door Koes Stip vervaar digd is1-in wezen niets minder dan een belediging van het intellect van hot Nederlandse publiek en een be wijs dat er in sommige regerings kringen opvattingen bestaan t.a.v. publiciteit en voorlichting, die be denkelijk veel lijken op de totali taire ideologie, welke men met dit filmpje juist wenst te bestrijden. Op zichzelf is „Wij leven vrij", dat de' noodzaak van Westelijke eenheid, en militaire samenwerking tegenover het Oostelijke gevaar naar voren brengt, handig cn ori gineel in elkaar gezet, met een bon dig commentaar en sprekende beel den. Maar afgezien nog van het feit of men het met de hierin naar vo ren gebrachte opvattingen eens is, I die boodschap wordt met zo'n botte 'eenzijdigheid en over-vcreenvoudt- ging der problemen gebracht, dat men het afwijzend advies van de filmkeuring aan de regering volko men kan billijken. En slogans als „Margarine o£ kanonnen" zijn van die alternatieven, die we ons nog te goed van Goebbels c.s. herinne ren. Met een dergelijk soort voor lichting is de overheid wel op een gevaarlijke weg! Als derde film werd vertoond „Langs ongebaande klingen", even eens van Herman van der Horst, waarin het veelomvattende werk van de Nederlandse Heidemaat schappij bijzonder boeiend wordt getoond, hoewel de duur van de film (5 kwartier) te lang en het gebruik van „spelers" nic-t gelukkig is. Maar ook in deze documentaire bewijst Van der Horst over een zuiver-ctneastisch talent en een zeer aantrekkelijke persoonlijke visie op de dingen te beschikken, We wach ten met spanning zijn nieuwste film over Rotterdam af. Firma Bouma opent filiaal Het Electrotechnisch Bureau Bou ma heeft ZRterdag een filiaal ge opend op de Westersingel. Dit bu reau en het installatiebedrijf v/h van Mechelen zijn beide onderge bracht in dit geheel nieuwe pand. Door deze samenvloeiing is een vlotte service door de gehele stad mogelijk. Deze zomer zal het water oatt de Brielsche Maas dat sinds 1950, toen koele techniek een einde maakte aan. de natuurlijke monding, wat on bestemd naar de opgeworpen dam stroomde, onbewust een poging wa gend de oude situatie te herstellen en het contact met de Noordzee weer op te nemen, fél worden be wogen daar de slagen uan peddels, snüende zwaarden van zeilboten en draaiende schroeven can motor boten. Het zal een spiegelbeeld geven van de gezonde en bruine gerich- „Kunst na den Arbeid:' met ,.De Woeste Hoogte"' „Kunst na den Arbeid", de toneel vereniging die in Januari a.s. haar zeventigste verjaardag gaat vieren, gaf Zaterdagavond in Palace een opvoering van het spel „De Woeste Hoogte", naar het beroemde boek van Emily Bronte. Het is voor amateurs een hele on derneming een dergelijk moeilijk stuk te durven kiezen. Wij kunnen evenwel niet anders zeggen, dan dat de opvoering knap was. héél knap, In het eerste bedrijf moesten de spelers wat „los" komen, doch hun schroom was snel overwonnen. Ze bewogen zich gemakkelijk en vrij en het spel was dermate na tuurlijk, dat de toeschouwers ge heel met de geschiedenis meeleef den. Vooral Tonny Kik als Cathe rine Ernshaw was goed op dreef en ging geheel op in haar rol. Aan het slot was er een ovatio neel applaus voor spelers en regis seur. de heer A. W. de Winkel, waarna men nog geruime tijd de benen genoeglijk kon uitslaan op de maat van muziek van Jan de Klerk en zijn „Music Stars". WASHINGTON. De commissie van de Amerikaanse Senaat voorkoop- vaardij-aangelegenheden zal 2 April een onderzoek openen--naar de oorzaak van het scheuren en daardoor vergaan van Amerikaanse tankboten en vrachtschepen, hetgeen de laatste tjjd herhaaldelijk is voorgekomen. Het betreft hier in hoofdzaak tijdens de oorlog gebouwde schepen, waarvan de platen gelast en niet geklonken zijn. Men wil onderzoeker, of dit een. oorzaak van deze scheepsrampen kan zijn. Er ïs ook gezegd, dat de gezon ken schepen minder zeewaardig zou den zijn, omdat zij in. de oorlog In een te snel tempo door niet_ altijd vakkundig personeel zouden zijn ge bouwd. De commissie besloot het onder zoek in te stellen; nadat in de vorige maand twee tankboten mri gelaste platen ter hoogte van de kust van Nicuw-Engeland (V.S.l doormidden, waren gebroken, terwijl een koop vaardijschip tevoren ter hoogte van de kust van de staat Washington was vergaan, hetgeen 46 opvarenden het leven heeft gekost. Vermoedelijk zaï ook een onder zoek worden ingesteld naar de oor zaak van het optreden van scheuren in de „Flymg Enterprise", die daar door uiteindelijk is vergaan. De commissie zal o m, deskundigen op het gebied van de scheepsbouw en leden der kustwacht horen. Men verwacht, dat zij aanbevelingen zal doen om va de Verenigde Staten een steviger type tankboten en koop vaardijschepen te doen bouwen. ten van genietende watertouristen en van opgewekte Briellenaren. die hun vreugde zullen uiten over het eertijds genomen besluit om van de Brielsche Maas nu Brielsche Meer 1 een watersportcentrum te maken. Brielle dat een middelpunt daarvan wordt krijgt een belang rijke, maar tevens aangename taak te vervullen. Het moet als gastheer optreden en zeilers, kanovaarders en de bezitters van motorboten kunnen verleiden de steven voortaan te richten naar het Brielsche Meer. In het afgelopen jaar zun reeds verschillende objecten uitgevoerd, oro dit nieuwe Brielsche Meer ge schikt te maken voor het nieuwe doel. In het bijzonder op beide Pinksterdagen zal Brielle bewijzen, dat het voor zgn taak is berekend. De Watersportvereniging „Sehie- land" die ook dit jaar xreer een stertocht organiseert kiest als eind punt Brielle en noemt de tocht „Tweede Internationale Brïeile-Ster- tocht 1952". Eigenlijk is het een stertourtocht Immers de finish van de stertocht ligt in Rotterdam en vandaar uit begint de tourtocht Men start in twee richtingen naar Briel le. De eerste groep bestaande uit motorboten, kajuitj achten en open zeilboten volgt dc route Nieuwe Maas, Noord. Oude Maas. sluir Har- telse Gat, Brielsche Maas. De twee de groep, wherries en kano's gaat via Nieuwe Maas, Scheur, Noord geul, Oude Maas. Hartelse sluis, Brielsche Maas. De uitreiking van de prijzen zal geschieden door de burgemeester van Brielle, H. van Sleen. Jeugdwerk ..Strevelsweg" De contactcommissie Jeugdwerk der Ned. Herv. Wijk gemeente t.Stre- velsweg" heeft Zaterdagavond in gebouw „Irene in de Oudelande- straat een ontspanningsavond geor ganiseerd voor buitenkerkelijke jeugd. Het doel van deze commissie is de jeugd van de straat af te hou den door het organiseren van In- stuifavonden, waarop de jeugd kan deelnemen aan damspelen, tafelten nis enz., cn voorts door het geven van ontspanningsavonden. Zaterdagax*ond werd onder regie van dc heer P. Achterkamp opge voerd 't bekende toneelstuk „Een Partijtje Poker" door de toneelver eniging DSV" der Nederlandse Spoorwegen. De contactcommissie heeft met de?,e avond, evenals met vorigen, zeer veel succes gehad. Gerard's Vrienden De Rotterdamse Reis-, Toneel-, Sport- .en Amusements Vereniging „Gerards Vrienden" heeft Zondag- avond in de Schouwburgzaal van Odeon sedert haar jonge bestaan I haar zevende feestavond gegeven. Deze vooruitstrevende vereniging j had een zeer uitgebreid cabaretpro gramma samengesteld, hetgeen ge heel door eigen krachten werd uit gevoerd. De aanwezigen (de zaal was geheel gevuld) hebben zich kostelijk geamuseerd. Na afloop was er een geanimeerd bal met mu zikale medewerking van de pianist T. van Hgttem, Dezelfde vereniging heeft momen teel in studie het historische be- vrijding55pel „Kaat Mossel" waar aan 52, speelsters ea. spelers zullen medewer&ecu-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7