HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Rotterdam genoot flink van mooie Paasverrassing Paaszon veroorzaakt volksverhuizing In Hoek van Holland: ongekende drukte Frankrijk kiest weg van de minste weerstand België heeft geen haast met volledige Benelux Vorstelijk Paar in Detroit (Michigan) aangekomen Dinsdag 15 April 1952 Julia Cuypers overleden Grote actrice uit de romantische school Verkiezingen in Egypte afgelast Vele buitenlanders moesten in hun auto's overnachten F 25.000 op 12392 Vrees voor inflatie en De Gaulle leidt tot compromis, dat niets oplost Zes weken met vlot op de Oceaan Chauffeur door jongemannen mishandeld Dader herkend van roofoverval te Rotterdam Geheime ontmoeting Franeo-Salazar Sanering van interne betrekkingen moet voor gaan Na vier dagen rust weer zeer druk progranftna Bloedige relletjes in Nazareth Mussert nog vereerd als de „Leider" België grootste koper van Hollandse haring ,12e Jaargang, no. 88 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. TeL 69300 - Aboan.prlls: per week ƒ0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Per» - Postgiro 398644 Baskien Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur» B. de Vries. ROTTERDAM. De zomer-bom, die tij dens het Paas-weekend'boven Nederland is gebarsten heeft natuurlijk Rotterdam niet on gemoeid gelaten. Naar schatting trokken 35.000 mensen naar Hoek van Holland. Meest per auto, motor of fiets. Honderden waren reeds druk bezig in hun. zomerhuisjes nu de kampen net geopend waren, 4000 kampeerden in tenten. Duizenden lagen te zonnebaden, over stroomden de terrassen tot grote tevreden heid van de Horeca-leden en de pier boog (bij wijze van spreken) onder het gewicht van de massa's die een paar honderd meter in de richting van Engeland wilden kuieren. De Noordzee gaf echter nog belet voor de zwem mers. Alleen de kinderen kwamen de kennis making hernieuwen middels het goed-vader- landse pootje-baden, maar om kopje-onder in het zilte nat te gaan was de temperatuur nog te laag. Zo was het ook aan de plassen in Hillegersberg, waar eerste Paasdag vooral veel Belgen hun opwachting maakten. Daarna kwamen de Rot terdammers de boventoon 'voeren. Een paar dapperen doken van de kant, doch, consolidair met grote broer Noordzee, voelde het water van de stad ook nog niet veel voor een lauw zomers thermoraeierstand- je. De kinderen van mevrouw Phl- lipse (zus—Braun') deden de naam van hun mama als sportvrouw van grote bekendheid geen oneer aan AMSTERDAM Julia Cuypers, een van Neêrlands grootste toneel speelsters, Is Zaterdagavond tachtig jaar oud in haar pension te Amsterdam overleden. Een long ontsteking gaf de genadeslag aan haar eens zo vitale lichaam, dat door een ernstige hartkwaal al was ondermijnd. Julia Cuypers was voor de jon gere generatie reeds legende. Alléén in de herinnering van oudere toneelminnaars leefde zij nog voort als een actrice van groot formaat Geboren in Vlaanderen, werd zü door haar huwelijk met de Amster damse. .toneeldirecteur Josef van Lier "Nederlandse, geheel vergroeid met ons -toneelleven. Ofschoon zij veel in stukken van Herman-Keyermans optrad, was zij een actrice van de oude romanti sche schoot Julia Cuypers stond reeds als kind op de planken. In 1894 maakte zij een touméc door Nederland en werd geëngageerd bij het toenmalige „Amsterdams Toneel". Zij maakte later deel "uit van het „Lyrisch To neel" van Louis Bouwmeester, en in de jaren van de eerste wereld oorlog van de „Ned. Toneelvereni ging" directeur Herman Heyer- mans. In bijna alle belangrijke stukken, welke tussen 1900 en 1920 m ons land werden opgevoerd, ver vulde zij hoofdrollen. Op 4 Januari huldigden bewonderaars haar nog ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag. Donderdag tussen tien en elf uur wordt haar stoffelijk overschot op gebaard in de Stadsschouwburg. nEajEiijnnTiiini-R isiniisiaiBtiiEgm'iifflUiiainiKi^rnsaar^ Weinig verandering Weersverwachting geldig van 8 Dinsdagavond tot Woensdag- H avond. g Bijna overal droog weer met a weinig bewolking en zwakke g hoofdzakelijk Noord-Oostelijke wind. Warm voor de tijd van S het jaar. a ie April. Zon op 5 u 42 m onder 1 19 u 40 m; Maan op 2 u 23 tn g onder 0 u 20 m. 2 HET WEER EN EUROPA 7 uur voormiddag i Weers. W ma- toestand richt nevet stil h. bew. ozo 2W. bew. stil zw. bew. stil zw. bow. stil h. bew. stl! betrokken OZO 1. bew. stil onbew. OZO 1. bew. O S'ouo BerfUn Londen Parits Wenen i Innsbruck i- Nice Rome Warscnau Amsterdan DE KLEURENWEELDE van dc bollenueiden, overgoten door de stralende voorjaarszon, trok op de beide Paasdagen duizenden wandelaars, fietsers en automo bilisten naar de streek tassen Sassenheim en Bennebroek. En niet slechts de velden, oofc de talrijke langs de weg opgerichte bloemenstalletjes vormden een lust voor de ogen. en trokken toch een baantje in de gauwigheid. Maar ze bibberden wel wat, werd ons verteld. De „Spido" maakt eeveneens een bijzonder goede seizoenstart. De grote ..plaat"-boten waren allemaal in actie met wapperende vlaggen, in top. Zij voeren drie-kwartiersdien sten, hadden le Paasdag een enor me klandizie van Amerikanen, Fransen, Be-gen, Duitsers en Zwit sers. We hadden meer buitenlandse passagiers dan landgenoten aan. boord", deelde Spido ons mee. „Pas de volgende dag had Nederland weer het overwicht." Onze gulle gastvrije Kralinger- hout ontbeerde evenmin' grote be langstelling, en zelfs waagde men zich al in een vlaag van optimisti sche, geullige zomerzotheid aan de boorden van het Kralingse strand bad, maar over de medewerking van het vocht hebben we al tweemaal rimpels getrokken en dus begrijpt u het welEen heel goede beurt maakten ook de dieren uit Btij- Dorp. Volgens telling van de direc tie van de diergaarde bezochten 2700D stedelingen en met-stedelin gen de tuin, waar de kinderen in ademloos plazier hun favorieten de aapjes toejuichten, zich bijkans in de Zeeleeuwenbassins stortten om maar vooral niets van de capriolen dier gladde makkers te missen en de onderscheidene pa's. en ma's de oren van het hoofd vroegen over al het buitennissig dat rij achter de afras teringen ontdekten. En wie zijn, op dergelijke super- zon-dagen altijd extra hard in de weer om u en ons op veilige en prettige manier naar de oorden van ontspanning te laten reizen? De po litiemannen! Gelukkig hebben zij geen klachten over hun ervaringen op de Paasdagen. Er deden 'zich geen nare verkcerspuzzles voor. 3n de centra van vermaak bleef de ozon-orgie binnen de perken van het oir bare en nergens behoefde men in te grijpen om Heden die de hitte en de jolijt wat te hoog waren gestegen, op hun nummer te zetten. Enkele normale gevallen van een te groot gebruik van de overmoed ver sterkende quanta pittig vocht daar gelaten, had dc politie geen bijzon derheden te verwerken met dezo „glorieuze Paasdagen" hetgeen wel zo prettig is. CAIRO. Het Egyptische ka binet heeft besloten de verkie zingen voor een nieuwe Kamer van Afgevaardigden voor onbe paalde Md uit te stellen. Alle ver kiezingsactiviteit ia afgelast. De leiders van de machtige Wafdistische partij zijn te Cairo bijeengekomen om een protest op te stellen. In een officieel communiqué werd verklaard, dat het nodig was de bestaande „ontoereikende" kies wetten te vervangen, omdat het parlement thans „slechts een min derheid vertegenwoordigde". Een woordvoerder der regering heeft meegedeeld dat voorgesteld is alle kiezef3 .stemplicht op te leggen en het aantal kiesdistricten uit te breiden. Hij verklaarde ver der dat de Egyptische verkie zingswetten zodanig zullen worden gewijzigd, dat ook vrouwen stem recht zullen krijgen. Het schier ongekend zonnige Paasweer keeft half Nederland op drift gebrccht.Met tientallen extra èn normale treinen, tienduizenden auto's duizenden bussenhonderdduizenden jietsen en „brommers?' trokken vaders en moeders met hun jonge kinderenèn zomers geklede jongens en meisjes er op uit om hun nog van kou bevangen botten twee weken geleden nog was het land bedekt door een decimeter dikke sneeuwvacht! te koesteren in de lentezon. Op alle wegen trokken, vooral in dc ochtenduren en tegen de avond, oneindige files voort van steden naar bossen, bloembollenvelden en stranden, en van - dorpen naar de grote steden, die vele plattelanders bij mooi weer trekken ah magne ten. Een volledige indruk van de volksverhuiring-in-het-klein, die de beide Paasdagen te zien gavan. is niet te geven, maar enkele cijfers spreken toch wel een goed-verstaan bare taal. De „Keukenhof" centrum van de Bollenstreek trok Zondag 30.000, Maandag 50.000 bezoekers. Daarmee is het récord geslagen van Hemelsvaartdag '51, toen daar 37.000 mensen waren. Zondag wa ren er 4000 auto's gestald, Maan dag 6000; Zondag 125 autobussen, Maandag 200. De Noord- en Zuid-Hollandse Ver voermaatschappij, die de trams en bussen exploiteert tussen Amster dam en Den Haag, vervoerde ruim 150.000 passagiers. Rond 800 man personeel was In dienst om deze stroom van mensen te „verwerken". Zandvoort telde Zondag 45.000, Maandag 75.000 bezoekers. De „Kennemer Duinen", het nationale park bij Bloemendaal, 10.000. In Amsterdam maakten ongeveer 3D.000 personen een rondvaart door de grachten. Zeker 20.000 mensen bezochten SchiphoL Bussen en boten naar Volendam en Marken konden de stroom van stedelingen niet aan. En dan het bezoek uit het bui tenland: naar schatting zijn tijdens de beide Paasdagen 125.000 Belgen de douane gepasseerd. Aan de Duitse grensposten zijn duizenden auto's en honderden bussen geteld. De Duitse spoorwegen vervoerden 30,000 reizigers naar Nederland en België. De animo om van deze weerga loos-mooie Paasdagen te profiteren bracht aan het eind van de Eerste Paasdag duizenden buitenlanders in een moeilijk parket. Zij moesten ervaren, dat in Den Haag, Araster dam, het Gooi, Noordwijk. Zand voort niet alleen alle hotels prop vol waren, maax ook alle pensions. Ten dele heeft men hier soulaas kun nen brengen door 'n uittocht van de begerigen naar een bed tot diep in de provincie, doch vele buitenlan ders hebben in hun wagen moeten overnachten of de terugtocht naar *t eigen land moeten aanvaarden. In Amsterdam kon 'n aantal buiten landers onder dak worden gebracht in het Zeemanshuis, DEN HAAG. In de 515e staats loterij, vijfde klasse, 13de lijst Is (le I 25.000 gevallen op nr. 12352. (Van onze reisredacteur) PARIJS. Nog.voor de Paasvacantie begon, hebben Senaat en Nat. Vergadering het „saneringsplan" van minister-president Pinay aangenomen. De Senaat maakte eerst enige moeilijkheden om bij de hoeren in het gevlij te komen, maar beet toch niet door. Daarna ratificeerde de Kamer het totaal van bezuinigingen, amnestie en leningen, met 330 tegen 208 stemmen. Tot 25 Mei is nu het parlement f op reces en Pinay kan een maand lang regeren. Zijn plan Is het tot nu toe steeds weer geprobeerde systeem van de geringste weer stand: men durft het achterlijke en uitermate reactionnaire belasting systeem niet te herzoen, maar hoopt door bezuinigingen, die eigenlijk de .economische industriële vooruit gang van Frankrijk remmen, de ba lans zo'n beetje ln evenwicht te houden.- Het gevecht over de bezuinigin gen tien milliard wordt nu in de boezem van de regering zelf voortgezet. Alles hangt er nu van af. of de actie tot verlaging der prijzen slaagt Werkt de handeldrij vende stand niet mee. dan sta biliseert zich het gedurende de laatste maand zo bruusk gestegen prijsniveau. Maar dan zijn nieuwe loonacties niet tegen te houden en gaan we onherroepelijk naar een nieuwe muntontwaardïng. De angst daarvoor heeft Pinay tot nu toe gered. De middenstand, maar ook het Franse proletariaat, krijgen werkelijk de schrik voor de inflatie te pakken. Vele winkeliers bleken bereid aan een matige prijs verlaging mee te werken. De ar beiders toonden niet de minste stakingsïust en het is te merken, dat in deze economisch zo gespan nen situatie de communistische CGT geen enkele grootscheepse loonactie aandurft. De moeilijkheid ligt bij de boeren vooral de grote die alweer over nieuwe prijsverhogingen confereren. De weerzin tegen inflatie was zo groot, dat de partijen in het parle ment het niet aandorsten de rege ring ten val te brengen. Wij kregen daardoor een tussenoplossing, die niets werkelijks oplost, maar een ...Af en toe gaan Pa en Moe met ons naar de speelwei toe NICE. Zes „vrijwillige schip breukelingen", onder leiding van de 2ö-jarige chirurg en Kanaal zwemmer Alain-Louis Bombard zijn van plan zes weken met een vlot de Atlantische Oceaan op te gaan om enkele theorieën van Bombard te toetsen. Bombard heeft aan verslagge vers meegedeeld, dat hij een op- i lossing meent te hebben gevonden ,,'n HEITJE voor 'n karweitje" kregen Zaterdagmiddag twee Baarnse padvindersgroepen can de prinsessen Beatrix en Irene, ornaat zij van de lanen der bos sen om het Soestdijks paleis dorre bladeren en takken heb ben verwijderd. ROTTERDAM De politie heeft de 27-jarige matroos van de binnen vaart Th. H. van Z. uit Rotterdam- Zuid aangehouden verdacht van de roofoverval op 5 April j.l„ waarbij een bejaard echtpaar onder bedrei ging met een revolver 250 afhan dig werd gemaakt. Hoewel "Van Z. blijft ontkennen, acht de politie de bewijzen van zijn schuld overtui gend bewezen. Het oude echtpaar heeft hem als de dader herkend en ook de melkboer, die hij na. de overval in de winkel gepasseerd was. Bovendien is het pistooltje, waarmee Van Z. gedreigd had, in beslag genomen. Hij had het op een ander adres in bewaring gegeven. Onze reisredacteur, de heer S-. Tas. zal tijdens de periode» waar in onze Parijse correspondent, de heer J. J. M. Nerd, die. zoals bekend, het slachtoffer can een auto-onpeluk Is geworden, her stellende is, zijn functie trcame- men. twijfelachtige middenmoot in staat stelt een twijfelachtige Kamermeer derheid te vormen. Maar die meer derheid kan nog. .lang bijeenblij ven: de angst voor een Inflatie aan de ene kant, de angst voor De Gaulle met zijn politiek van „het moet nog erger worden".aan de andere kant. kunnen net sterk ge noeg blijken de middengroepen voor de rest van de electro rale pe riode bijeen te houden. Dit is waarschijnlijk hef maxi mum. dat het huidige Franse parle ment op dit ogenblik kan opleve' ren. zoals Pinay, de kleine door sneeman, klaarblijkelijk het maxi mum is, dat de Franse parlemen tariërs als hun leider dulden. (Van onze correspondent) DORDRECHT. Vier jongeman nen, een Fransman, twee Dordte- nartn en een Zwtfndrechtenaar, heb ben Zaterdagavond even bulten Zwijndrecht, de Dordtse taxtehauf- feur M. overvallen en bewusteloos »ww; vu*c yiuuiuuu naaiiucc schipbreukelingen te kampen heb- Resign, waarop ztf de vlucht na- ben, nl. het gebrek aan water en men met medeneming van 1 (waar- suiker en de scheurbuik. De dorst wil Bombard bestrij den door water aan bepaalde vis soorten te onttrekken. Bombard is van mening dat men zonder sui ker kan als men genoeg vet en proteïne tot zich neemt en daar bij voldoende drinkt Het plank ton (plantaardige organismen), die o.a. in zeewater voorkomen) zou een goed middel tegen scheur buik zijn. Het vlot is uitgerust met een laboratorium, radio en een hulp- motor.- ,v BORDEAUX. By Bordeaux zijn Zondagmorgen twee spoorauto's in volle vaart op elkaar ingereden. Beide wagens ontspoorden- Elf per sonen werden ernstig, dertig licht gewond. deloze) werkboekje van de chauf feur. De Zwyndrechtse politie heeft het viertal, enkele uren na de overval, reeds gearresteerd. De vier jonge mannen hadden de avond in een Zwijndrechts café doorgebracht en besloten later in Rotterdam verder uit te gaan. Tevoren was de af spraak gemaakt dat zij een taxirit zouden ma ken. zonder te betalen. De sterke drank schijnt hun ech ter parten te hebben gespeeld, want onderweg werden de plannen ver anderd. Zij .gelastten, da Sehauffeur te stoppen, omdat een van hen „er even uit moest". De chauffeur werd toen door een zijner passagiers overvallen, waarop de andere drie zich ook op hem wierpen en de man vreselijk toetakelden. Later werd hij door passerende automobi listen bewusteloos aangetroffen. MADRID. Van betrouwbare zijde wordt te Madrid vernomen, dat generaal Franco en de Portu gese premier, dr Antonio de Oli- veira Salazar, een geheime be spreking hebben gehad bij de SpaansPortugese grens. Over het onderwerp van be spreking is te Madrid niets be kend. Waarnemers geloven, dat het over defensie-aangelegenheden ging. In politieke kringen te Ma drid heeft de ontmoeting verras sing gewekt. „Willem-Barendsz" brengt record-vangst binnen IJMUIDEN. Vanmorgen om ze ven uur is de „Willem Barendsr.", na een korte reis en met een re cordvangst van 110.000 barrels traan, binnengelopen. Sinds gisterochtend heeft het schip voor de pieren ge legen. De „Willem Barendsz", die 26 September uit Nederland ver trok, is naar de hoofdstad doorge varen. BRUSSEL. Het antwoord, dat België en Luxemburg VrUdag over handigd hebben op de Nederlandse nota van 18 Februari zou volgens Belga voldoende positieve elementen bevatten om tussen de regeringen een bespreking te openen, waarvan een nader tot elkaar komen der stand punten verwacht mag worden. De Belgische regering zou zo spoedig moge lijk een conferentie van Benelux-ministers willen zien plaats vinden, waarin de Nederlandse nota uitvoerig zon worden besproken. rondmaken van de interne Beneiux- betrekkingen aan iedere overeen komst inzake de buitenlandse poli tiek vooraf dient te gaan. In deze geest en met dit voorbe houd, zo schijnt het, komt de Belgi sche regering zekere Nederlandse voorstellen tegemoet, on. wat be treft de instelling van een perma nente commissie van de Benelux- ministers, die de portefeuilles van Financiën, Handel en Economische Zaken onder hun beheer houden. Bij vergelijking van de beide do cumenten, de nota en het antwoord daarop, komt het meningsverschil duidelijk uit, België blijft gehecht aan feitelijke oplossingen. Den Haag acht het ogenblik aangebroken om Öe buitenlandse economische poli tiek van de Benelux te coördineren door middel van conventies, strek kend onder meer tot een zekere sa mensmelting van de valuta en om in de unie vaste gemengde organi saties op te richten. Te Brussel is men integendeel nog steeds er van overtuigd, dat een ge meenschappelijk steliingnemen te genover het buitenland de poging om tot een interne Benelux-coördinatie te komen, zou tegenwerken. Het Bel gisch antwoord betoogt, dat het ge- NEW VORK. Na vier dagen volkomen voor hun genoegen te hebben doorgebracht op Sea Island, zijn de Koningin en de Prins Maandagavond om kwart voor twaalf (Ned. Uid) In Detroit geland met een militair vlieg tuig. BU bun vertrek werden zfl toegejuicht door de badgasten, die de vorstelijke bezoekers rustig hun gang hebben laten gaan. Voordat zfl Sea Island verliet heeft de Koningin voor hotel Cloisters een eik geplant, die haar naam lal dragen. Op de vraag wat Koningin Ju liana der Nederlanden op Sea Is land uitvoerde, kunnen tientallen badgasten een antwoord geven. Zij deed gelijk iedereen: zwem men in de Oceaan, een zonnebad nemen, prentbriefkaarten verstu ren, een modeshow bijwonen en lekker eten. Zondagmorgen heelt de Ko- ningin met de Prins en gevolg in de Presbyteriaanse kerk op 't na bijgelegen St. Simon-eiland een eenvoudige Paasdienst bijgewoond. De predikant repte op uitdrukke lijke wens van de Koningin niet van haar aanwezigheid. In de volgende dagen wacht de Koningin een vol programma, met feestelijkheden o.a. te Holland en Grand Rapids. TEL AVIV Tijdens relletjes in Nazareth waarbij Mohammedanen en Christenen met eikaar in bot sing kwamen, rijn negen mensen gewond. Vier der gewonden waren Mohammedanen, de andere vijf Grieks-katholieke padvinders. Nazareth Is een bijna dode stad vanmorgen, tengevolge van het uit gaansverbod. dat na de onlusten door de gouverneur is opgelegd. Fotobedrijj moest 200 afdrukken maken (Van onze correspondent) ARNHEM. Een Arnhems foto- bedrijf heeft. In -opdracht, 200 af drukken gemaakt' van een portret van ir A. A Mussert. Daarop staat de N.S.B.-leider in zijn cel, in af wachting van zijn berechting. De foto's zijn kennelijk bestemd voor ex-politieke delinquenten, die van hun dwalingen blijkbaar nèg niet zijn' genezen. De firma, die de bestelling heeft uitgevoerd, voert aan, dat, als zij dit werkje niet had gedaan, de op drachtgevers naar een ander zou. den zijn gegaan. De politie ver klaarde zich niet bevoegd- de uit voering der opdracht te verbieden. OOSTENDE. België heeft in 1951 ongeveer 14.C00 ton gezouten haring uit Nederland ingevoerd. Dit is 27 procent van de Nederlandse uitvoer van deze haring. België nam de eer ste plaats als afnemer in. Nederlands machinist te Singapore doodgestoken SINGAPORE. Be 21-jarige J. Vink. vijfde machinist van het vrachtschip „Drente" van de Kon. Rotterdamse Lloyd is overleden aam steekwonden, die hij Vrijdagavond tijdens een gevecht aan boord opga» lopen heeft. Een Indonesisch lid van de bemanning wordt in verband met deze zaak door de politie vastgehou den.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1