M>r Koningin in heksenketel van baseball-stadion Brutale roofoverval op Frans goudtransport Razende leeuwin vliegt fotograaf aan Van Amen slaat Bomkamp, en heeft alleen de leiding VAN HOUTEN S KRABBELS VAN KRIS-KRASSER Toch wel iets te vroeg GELEZEN- Journalisten vragen: „Hoeveel zakgeld krijgen prinsesjes?" Japan 28 April souverein SKETCH Spoor van vermiste Noorse schepen? Britse vakbond achter Bevan Pleidooi voor kanaal van Maas naar Rijn België verhoogt de benzineprijs Eisenhower's kans stijgt aanzienlijk Parij zenaars lachten en geloofden aaT' vreemdsoortige filmreclame B-36 stort neer: 15 doden Konijn stiefmoedert over rattenwees Dappere dompteuse weet slachtoffer voor wrede dood te behoeden L.M. O. invitatie tournooi cadre 47/2 MEUCHOCOLADEKORRELS Levendige handel door koersverschil Vijf jaar R.B.K.B. Opmerkelijke score van „Hoboken" Cortlever wint in zevende ronde Chefarine „4" doet wonderen Van Roessel midvoor bij de Zwaluwen België en Spanje in jeugdfinale l en gewogen .Woensdag 16 April 1952 3 DETROIT. leiwat vreemd zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard ach wel hebben gevoeld, toen zij Dinsdag terecht kwamen in de heksenketel van het Brigg's stadion3 waar 57,000 op elkaar ge pakte mensen het base-ball-seizoen „inheiden". Toen aangekondigd werd, dat het koninklijk paar in het stadion was, richtte al dit enthou siasme zich op hen: vijf minuten lang werd hun een oorverdovend welkom toegeschreeuwd. Maandag, na de aankomst uit Sea Island, stond er maar één officieel punt op het programma, een pers conferentie, waar de journalisten bo venal wensten te weten, hoeveel zak geld de prinsesjes krijgen. Prins Bernhard rekende uit, dat dit onge veer een dollar per maand is. Minister Stikker kreeg een aan tal politieke vragen te beantwoor den, waardoor hij o.a. duidelijk kon maken, dat de controle van de Ne- derl. Bank vrijwel geheel voorkomt, dat er strategische goederen uitge voerd worden naar landen achter het ijzeren gordijn. Dinsdagvoormiddag hebben Konin gin en. Prins zich er persoonlijk van kunnen overtuigen, dat in 's werelds grootste automobielfabriek, die van Ford, elke minuut een complete auto de lopende band verlaat. Bijzonder veel belangstelling legde de Koningin aan de dag voor het Edisoninstituut, dat op het terrein van de Ford-fabrieken is opgetrok ken. Het Koninklijk paar luisterde hier naar de geluiden, die Edisons eerste fonograaf voortbracht. 's Avonds was er een officieel di ner, waar de Koningin een redevoe ring hield, waarin zij o.a. zeide, dat naties niet de vergissing moeten be gaan om andere naties te willen vor men naar eigen voorbeeld. WASHINGTON. President Troman heeft het Japanse vredes verdrag en de beveiligingsverdra gen met Australië, Nieuw-Zecland, Japan en de PhiJippljnen getekend. Het vredesverdrag treedt 28 April in werking. Het Japanse vredesverdrag is behalve door Amerika, reeds be krachtigd door Australië, Engeland en Nieuw-Zeeland. Twee z.g. sleu tellanden moeten nog ratificeren alvorens het van kracht kan wor den. Bekrachtiging door Canada, Pakistan en Frankrijk wordt spoe dig verwacht. De Amerikaanse autoriteiten heb ben Japan Dinsdag volledige vrij heid gegeven om zijn oorlogsindus trie weer op gang te brengen. (Advertentie l.M.} f Advertentie MJ OSLO. Een van de Ameri kaanse vliegtuigen, die van IJs land uit zoeken naar de vijf ver miste Noorse zeehonden jagers, heeft een olietank en een aantal andere voorwerpen gevonden, die mogelijk van deze schepen af komstig zijn. De Noorse lucht macht heeft de Amerikaanse lucht macht verzocht, het zoeken voort te zetten. De vermiste schepen hebben in totaal 77 Noren aan boord. MARGATE. Een van de sterk ste Britse vakbonden die van de arbeiders uit de grosslersbedriiven met 350.000 leden heeft aange drongen op een vermindering van het nationale bewapenlngsprogram- rai. Deze vakvereniging is de eerste van de zes grote Britse vakbonden, die na het meningsverschil van Bevan met de rest van de Labour- partijleidïng over de herbewape ning, bijeenkwam. De andere vak verenigingen zuilen later in het jaar vergaderen en waarnemers verwachten, dat - nog enkele bon den, In het bijzonder de bond van spoorwegarbeiders en de arbeiders uit de machine-industrie, zich ach ter Bevans politiek zullen scharen. (Het opmerkelijke hierbij is. dat het totnogtoe steeds de vakbonden waren, die de politiek van Bevan afwezen en de herbewapenings- politisk van Attlee steunden. Bed.) MAASTRICHT. In een rapport van de samenwerkende Limburgse Kamers van Koophandel over het waterwegenvraagstuk wordt de aan leg van een Maas-Rijnkanaal econo misch verantwoord genoemd voor het onderling verkeer tussen de in dustriebekkens in het stroomgebied van Rijn, Maas en de Schelde. Bo vendien moet, volgens het rapport, een dergelijke verbinding beter wor den geacht dan iedere andere tussen Rijn en Schelde voorgestelde nieuwe verbinding. IWf'i' BRUSSEL - De prijs van ben zine is in België verhoogd met een franc vijftien centimes en staat thans op ongeveer zes francs zestig. De regering heeft als reden voor deze prijsverhoging aangevoerd, dat het geld besteed zal worden voor de defensie. .Verwacht wordt dat door de nietfwe belasting op ben zine X.22Ö.000..C00 francs per jaar gewonnen za£ worden. Sen. Tajt lijdt zijn tweede nederlaag in Netv-Yersey NEWARK (A.P.). De kansen van Eisenhower om tot republi keins Candidast gekozen te worden z|jn na de voorverkiezingen In de staat New-Jersey aaanmerkelijk ge stegen. ïn dit duel met zijn grote rivaal Robert Taft 'waarschijnlijk het laatste, voordat de par tij conventie in Chicago bijeen zal komen om de republikeinse candidaat vast te stellen heeft Eisenhower zich verzekerd van een grote meerder heid van de 38 presidentstemmen, die deze staat straks uit zal brengen. Reeds nadat ongeveer de helft van de uitgebrachte republikeinse stemmen wargn geteld bleek de po pulariteit van de generaal. Senator Taft leedhiermede een tweede nederlaag, waar hij slechts een overwinning in Nebraska tegen over kan. stellen. PABUS. Op nog geen honderd meter afstand van een politiebureau hebben v|jf. ban dieten Dinsdag op klaarlichte dag een vrachtauto met goud staven aangehouden. Met 46 staven ter waarde van 26 millioen francs gingen ze er vandoor. Een van de bandieten drukte een bewaker een machinegeweer in de buik en siste: „Sta stil of Ik doorzeef Je!" Verschei dene voorbijgangers keken glimlachend toe en dachten aan een filmstunt, terwijl de vier andere kerels in allerijl de goudstaven versjouwden naar hun eigen auto. De Parijzenaars dachten aan de Engelse film „Lavender Hill Mob", die hier onder de titel „Goud in staven" uitverkochte zalen heeft ge trokken. Daarin komt net zo'n over val voor. Een politieman, die een vrije dag had en met een mandje boodschap pen voor zijn vrouw liep te doen, dacht helemaal niet aan de film, toen hij de rovers met het goud zag sjouwen. Hij blies alarm, waarop het hele politiebureau uitrukte. De bandieten gingen er Ijlings van door en lieten nog voor 14 millioen francs goud in de vrachtauto achter. Toen volgde een woeste achter volging dwars door Parijs. De ban dieten sloegen een gat in de ruit van hun wagen en beantwoordden het vuur van de politie. Niemand werd gewond. De achtervolgers raakten een ogenblik het spoor bijster. Overval- brigades vonden de wagen na enige tijd op de Place de République. Vol gens ooggetuigen waren de vijf ban dieten met het goud weggesneld over de Boulevard St. Martin. Daar waren zij een huis binnengelopen en hadden dat aan de achterkant weer verlaten, zonder een spoor achter to laten Vrijwilligers vertrokken naar Korea AMSTERDAM, Met het KLM. lijntoestei naar Tokio is Dinsdag avond van Schiphal opnieuw een aanvullings-detachement van. 25 Korea-vrijwilligers vertrokken. Ze ven van hen gaan voor de tweede keer naar Korea. Generaal-majoor Lag as las vóór het vertrek een telegram voor van de Koningin mmiDiJiiiicimmüiiiiiintBininiuiimniiiaiiBJiuaiiiiiaiiDiUuinnuswüintDtititiiiiciiB SPOKANE (Washington). Een tienmotorige bommenwerper B-36, de grootste ter wereld, is Dinsdag kort na het opstijgen van het mili taire vliegveld „Fafrchild" neer gestort en in brand gevlogen. Vijf tien van de 17 inzittenden zijn om gekomen. De twee overlevenden liepen ernstige brandwonden op. Het was de tweede B-36 die bin nen drie maanden, verongelukte. Een B-3S kost 3.5 millioen dol lar. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE. De landbouwer I. L. van Nieuwenhuy.'.e te Zonnemai- re (Sch.-Duiveland), ontdekte in zijn konijnbok, waarin zich het moederdier. en zes jongen bevon den, een jonge, "bijna volwassen rat, die rustig tussen de kleine ko nijntjes bij de voedster dronk. Enige dagen tevoren had de land bouwer twee volwassen ratten ge dood, kennelijk de ouders van de jonge rat. die hierdoor naar een andere verzorgster moest uitzien. Pogingen van de landbouwer de jonge rat te verschalken misluk ten. Voormalig Brits minister in Nederland AMSTERDAM. Morrison, de voprmalige Britse minister van Bui tenlandse Zaken, is Dinsdagjniddag op Schiphol aangekomen. Hij zal Vrijdag en Zaterdag a.s. deelnemen aan het verkiezingscon gres. dat de Partij van de Arbeid in het concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen zal" houden en zal boven dien Vrijdagavond op een aparte de monstratieve bijeenkomst in de Markthallen te Nijmegen een. rede uitspreken over .,De taak van het de- mocratisch-socialisme in een veran derende wereld." Uitslagen Engelse league LONDEN. De uitslagen van de in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston VillaChelsea 71; Hud- dersfield Town—Sunderland 2—2; Wolverhampton "Wanderers-West Bromwich Albion 14. Tweede divisie: Coventry City Luton Town 52; Leicester City Rotherham United 20. MAASTRICHT kreeg Dinsdagmor gen een gratis circus-voorstelling. Wat voor de bewoners een extra pretje betekende, was voor José Mullens en Henri Sfrassburper vreugdige ernst. Voorafgegaan door het circusorkest reden deze telgen uit twee oude circusgeslachten op hun vertrouwde paarden naar het stadhuis. De artisten en beesten van het circus volgden trouw tot inOp de Marfcfc mochten de olifanten met het bruidspaar op een. plaatje. Fraude gepleegd? Tilburgs ambtenaar gearresteerd (Van onze correspondent) TILBURG. De recherche heeft de 59-jarige directeur van het ge meentelijk woningbeheer ,de heer J. L. H. gearresteerd. Deze zou zich. in zijn functie, de laatste jaren door fraude groie geldsommen hebben toegeëigend. Een aecountantson. derzoek heeft deze verduistering, waarvan de grootte nog niet vast staat, aan het licht gebracht,- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Simon E. Smit, een Haagse persfotograaf, is Dinsdag middag gewond geraakt, (oen h|j tijdens de repetitie van het circus Mikke- nie op het Malieveld, aangevallen werd door een leeuwin. De Oostenrijkse dompteuse „Belita" heeft kans gezien het nerveuze roofdier zo tijdig onder controle te krijgen, dat de heer Smit het avontuur overleefde. De leeuwinnen kwamen Dins dagmiddag op de normale wijze de kooi binnen en maakten de toeren, die zij ook tijdens de voor stelling moeten uitvoeren. Toen de fotograaf, die in opdracht van de eigenaar van het leeuwennummer werkte, via de vluchtdeur de kooi betreden had, werden de dieren reeds onrustig. De leeuwinnen werden echter bepaald nerveus, toen Simon Smit met flitslicht zijn opnamen ging maken. Miss Belita vond het dan ook verstan- f Advertentie l. M.) (Van onze biljartmedewerker) Dinsdagavond, op de vierde speel, avond van het invitatietournooi van LMO, heeft in de partij tussen de twee deelnemers, die nog ongesla gen waren, Bep van Amen. zich verre de meerdere getoond van Bornkamp. Met het fraaie moyenne 23.15 liet hij Bornkamp ver achter (Advertentie LM.) blijft goedkoper! Boterham- belegging die nooit verveelt m 90 ct. per 250 gram (Van onze correspondent) ROOSENDAAL Het is de re cherche gebleken dat hij geldwisse- Jing misbruik is gemaakt van het koersverschil tussen de Nederland se markt en de buitenlandse. Men heeft daarom een verscherpte de- viezencontróla ingesteld op bedra gen boven de f 5000. Sommige lieden maakten er een winstgevend handeltje van en had den dagen dal zij, louter door wis seling van Fran.se francs honderden guldens voordeel boekten. Prinses Wilhelm i na bij Paasspelopvoering AMSTERDAM. Prinses Wilhel- mina heeft Dinsdagavond, vergezeld door haar hofdame mevrouw L. Th. de Beaufort, in de Nieuwe Remon strantse Kerk in Amsterdam-Zuid de opvoering bijgewoond van het Paasspel „De dag des Heren" van M. Nijhoff. Het Paasspel werd op gevoerd door „Divina Commedia", ae Jekcnspelgroep van de V.C.J.C, Noordwijks bloemenfeest een week vervroegd MOORDWETK. - In verband met de zeer gunstige weersomstandighe den heeft het blcemencomité beslo ten de bloemenfeesten, die aanvan kelijk waren vastgesteld van 2 tot en met 5 Mei a.s. te vervroegen en te houden op de dagen tussen 24 en 29 April. Gezien de abnormaal slechte weersomstandigheden werd de „Ronde van Noord-Holland", een wegwedstrijd voor amateurs over 230 km door de wedstry doommis- sarissen op de dag zelf naar een latere datum verschoven. Een ver standig en toe te juichen besluit al was het aan de ene kant jammer dat het organiserende DTS door het uitstellen van deze wedstrijd financieel gedupeerd werd. Dit verlies kan evenwel nog in een zekere winst worden omgezet, wanneer DTS hieruit geleerd heeft, dat Maart toch wel wat vroeg is om een dergelijk evene ment op touw te zetten. De finan-s cïële risico's die moesten eigen lijk zoals overal en altijd alleen de organiserende vereniging aan gaan wil ik hierbij niet voorop stellen, er zijn andere factoren waardoor het houden van derge lijke grote wegwedstrijden voor amateurs zo vroeg in het seizoen, niet is aan te bevelen. Er zijn amateurs waarvoor deze factóren niet zo'n rol spelen, ama teurs die niets anders doeh dan fietsen en die ik. om het hatelijke „beroepaamateur" niet te gebrui ken „volontair-wielrenner" sou willen noemen. Voor hen is het rijden van een wedstrijd van res pectabele afstand niet zo bezwaar lijk daar zij voldoende gelegen heid hebben zich degelijk voor te bereiden. Maar het overgrote deel van onze amateurs verkeren niet in deze (gunstige?) omstandighe den. Deze renners houden er nog zoiets als een werkkring op na en moeten 's avonds na gedane arbeid de mogelijke kilometers rijden in deze tijd van het jaar met een zaklampje op hun fiets uiteraard een gering aantal om in vorm te komen. Nu kan men zeggen dat voor deze categorie straks nog vol doende wedstrijden komen waar van de afstand niet zo groot is, doch onder deze renners zitten ook knapen die heel wat in hun mars hebben en nu eenmaal graag aan een wedstrijd als de „Ronde van Noord-Holland" een klassieker, willen deelnemen. "Wat de gevol gen kunnen zijn wanneer deze jongens onvoldoende getraind aan zo'n zware wedstrijd deelnemen, mede door de mogelijke weersom standigheden in de tijd van. het jaar waarin deze ronde doorgaans werd verreden, kunt U beter een medicus vragen. In het gunstigste geval zijn zij wat hun conditie be treft, drie maanden achterop ge raakt. Daarom zou er naar mijn me ning bij het vaststellen van ama teurwedstrijden rekening moeten worden gehouden met de moge lijkheden die een normale amateur tot zijn beschikking heeft. Want, ongeacht of zij nu bij het dectare- ren. van eventuele reis vergoeding wel eens een paar gulden meer schrijven dan strikt noodzakelijk isde wielersport 'is nu eenmaal een zeer dure sport zijn dat toch de werkelijke amateurs die in hun vrije tijd, dus na hun dage lijks werk, de sport beoefenen. Het zou daarom toe te juichen zjjn, wanneer de nu Koninklijke NW0 een bepaling in het leven riep, waarin werd vastgesteld dat vóór Mei geen amateurwedstrijden boven de 150 km mochten worden georganiseerd. De zeven of acht wedstrijden die per jaar boven de ze afstand in Nederland worden georganiseerd zijn wel zo belang rijk, dat daarvoor wel op een meer gunstiger tijdstip een plaats op de kalender kan worden ingeruimd. Vandaag 5 jaar geleden werd de Rotterdamse Bedrijfsklaverjasbond opgericht. In het goed verzorgde maandorgaan van deze voorspoedig opgegroeide organisatie, dat ge woonlijk uit 8 pagina's bestaat, doch waarvan het April-lustrum-nummer er 20 telt. wordt hieraan uitvoerig aandacht besteed in de vorm van ar tikelen van alle bestuursleden. Vooral de overzichten van de hui dige voorzitter en de secretaris, de heren Jensen en Feyen, zijn waar devolle historische bijdragen Daar wij in onze wekelijkse sportbijlage van 28 Januari 1952 reeds uitvoerig stil stonden bij de ontwikkeling van de RBTC.B.. menen wij met deze korte revelatie thans te kunnen vol staan, Nader vernemen we nog, dat de grote interstedelijke wedstrijd tus sen Rotterdam en Dan Haag op 28 Juni is vastgesteld, terwijl voor de bondsleden ook nog een groot feest- concours in het verschiet ligt. In het kïaverjasconcours van de KJV „De Bel" heeft het team van „Hoboken" een opmerkelijk hoge score bereikt. Met niet minder dan 12854 punten staat zij daardoor on bedreigd op de eerste plaats. Het is lang geleden dat een club een der gelijk hoog resultaat wist te behalen en enigszins in de buurt kwam van de recordscore van de vrije vereni gingen, welke nog steeds door Kees* Vrienden wordt gehouden met 12963 punten, De uitslagen bij „De Bel" waren: Vies' Vr. 12071 pnt; DOK 10349; Rust- burch's Vr. 10246; Ons Genoegen Zuid 11174; Kroon's Vr. 10478; TOG 228S8; Ketting Boys 10093; 't Noor den 9439; Hollandia 10878; Zuidplein 9859; Mascotte 12539; Hoboken 12854; Sport (Kerkstraat) 11638; Vijgeboom 9148; Vogel's Vr. 9521. ENSCHEDE. Te Enschede werd het tournooi om het schaak kampioenschap van Nederland voortgezet. De uitslagen van de zevende ronde luiden: BarendregtCortlever 01; Don- nerVan Scheltinga afgebr.; dr Euwe—Van den Berg afgebr.; Kramer—Bouwmeester afgebr; Vin kenir Van Stecnis afgebr. De stand na de zevende ronde is; 1. dr Euwe 4 pnt. 1 afgebr. (uit 6); 2. Van Scheltinga 3% pot. 4- 1 afgebr. (uit 6); 3- Kramer 2% pnt. -f 1 afgebr; 4. Van den Berg 2Vz pnt. -j- 2 afgebr. (uit 6); 5. Bareir- dregt 2% pnt. -f. 1 afgebr. (uit 6); 5. Donner 2 pnt4- 2 afgebr. (uit 6); 7. ir Van Steenis 2 pnt -j- 3 afgebr,; 8. Bouwmeester 2 pnt. 4- 1 afgebr. (uit 6): 9. Cortlever 2 pnt. 4- 2 afgebr.; 10. dr Stumpers 2 pnt; 11, Vinken 1 pnt -f 2 afgebr. en gaat thans alleen aan het hoofd van de ranglijst met 4 gespeelde en gewonnen partijen en een algemeen gemiddelde van 8.85. In tegenstelling tot verschillende teleurstellende verrichtingen in de voorgaande ronden, was de party tussen de leiders het aanzien zeer wel waard. Vooral het spel van Van Amen steeg daarin tot behoor lijke hoogte, belangrijk boven zyn officieel gemiddelde in deze speel- soort. Bornkamp daarentegen was minder op dreef. Slechts series van 13 en 17 in de 5e en 6e beurt zijn vermeldenswaard. De uitslagen waren: Barzilay (250) 250 38 44 6.57 Kruythof (350) 324 33 41 8.52 Van Amen (250) 250 19 55 13.15 Bornkamp (250) 127 19-27 068 Vanavond speelt Cees van Ooster hout twee partijen. diger de repel itie af te breken. Zij dreef de roofdieren naar de kooi. De grootste leeuwin Nelly keerde zich in de loopgang om en storm de de piste weer in. Miss Belita schreeuwde de fotograaf toe dood stil op zijn plaats te blijven. Met een drietand dreef zij Nelly naar haar plaats om haar te kalmeren en hield het dier later met een ijzeren tafeltje op afstand. Nelly bleef echter in haar aan vallende houding volharden. Si mon Smit zag hierin een prachti ge foto. De flitslamp, die hij ver schoot, maakte voor Nelly echter de maat vol en met een geweldi ge sprong vloog zij naar de foto graaf. Daar miss Belita het dier met de vork een duw kon geven raakte de leeuwin slechts metéén klauw de arm van de man, die op de vlucht sloeg en daarbij viel. Onvervaard plaatste Miss Belita zich. tussen fotograaf en dier en zag kans Nelly naar de loopgang te drijven, voortdurend de slagen, van haar klauwen ontwijkend. Terwijl Miss Belita hiermee bezig was, zag de heer Klant, die buiten de kooi de gebeurtenis sen volgde, kans Simon Smit uit de kooi te sleuren via de vlucht deur. Miss Belita ontsnapte ook langs deze weg. Nederlandse zeee in Ronde van W.-Vlaanderen BRUGGE» De tweede etappe van de ronde van W. Vlaanderen voor amateurs die voerde van Eer- negem naar Woumen, een afstand van 110 kilometer, eindigde met een Nederlandse zege» Plantar ging als eerste over de streep in 2 uur 47 min., met 25 sec, voor sprong op Dewaele (B). Daarna arriveerden in volgorde Desmet (B), Van Vllerberghe (B), Van Looy (B), Van de Voorde (B), Van de Wiele (B), Mouchy (B), Landujjt (B), en met 2 min. 5 sec. achterstand, Donkers (N). Advertentie (til.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 75CT. AMSTERDAM. Naar wij ver nemen zal Van Roessel (Willem II) als midvoor worden opgesteld in het Zwaluwenelftal, dat Woensdag avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Rode Duivels uitkomt. Hij vervangt op die plaats Cor van der Glip. Als rechtshalf is voorts gekozen Groothuis van de Enschedese Boys. BARCELONA. In- da halve finales van het Europese voetbal- tournooi voor juniores hebben Oostenrijk en België gelijk ge speeld. De Belgen wonnen na lo ting. In de andere halve finale scha kelde Spanje Engeland uit door een 4—1 overwinning, - Het witte schaap van de familie Het Vrije Toneel geeft Vrijdag avond 18 April in de Kotterdamsche Schouwburg een. „vrije" voorstelling van het zeer vermakelijke Engelse stuk „Het witte schaap van de fami lie" van L. du Garde Peach en lan Hay, waarvan vorige week de pre miere ging voor de kunstkring .Het Schouwspel". Behalve Cor Kuys in de hoofdrol spelen mee: Sara Hey- blom, Nell Koppen, Hemwi Orri, Yda Andrea, Wim v. d. Brink, Willy Ruys. Gijsbert Tersteeg en Ton van Duin hoven. l/vxV^U"^-VA-AyVA/V'\/»~'\/V'VV'\A-'v/v'VV'v, ER Is een tijd geweest, waarin het gangbare beelo voor de ver.jcvcung tussen de schrijver en uitgever dat was van het, hongerlijdende genie en de medogenlqze geldverdicner, die goede sier maakte van de rijke win.,Lep, the rijn bedrijf hem afwierpen. Ach, van het puurste idealfsme kan de schoor steen niet roken. Het bedrijf van de uitgever van boeken is als elk ander. Het moet renöabe-i zijn- tot zuvej pus tot op zekere hoogte accoord. De goede uitgever vervult echter ook een culturele functie en hij doet dit vooral, wanneer hij er in ernst naar streeft goe de boeken goedkoop onder het publiek te brengen. Zulk een goed uitgever bij uitstek is de firma, die in 1934 het be sluit nam tot de Salamander-reeks, de N.V. Em. Qnerido's Uitgevers Mij, te Amsterdam, en daarmede het geluk kig door allen, nagevolgde voorbeeld gaf van een goedkope serie boeken van goed gehait1 Er zou geen reuen zen hierover te schrijven, ware het niet, dat dezer dagen het honderdste deel va» de Salamander-reeks verscheen, in 193a telde de reeks 30 delen en voor de oor log werd het vijftigtal volgejnaakt. Naar aanleiding van 't jubueum der Salamanders heeft de uitgaven, Queri- do eert alleraardigst klein boekje In de boekhandel verkrijgbaar 0.351 uitgegeven, waarin op onderhoudende manier de historie van 16 jaar Saleman- ders wordt verteld en waarin ook de erelijst der honderd deeltjes voorkomt. Daze hjst is indrukwekkend. Er ko men de namen in voer van de groot- Sten onzer eigen moderne letteren en van die van schrijvers van vreemde bo dera. En nu nogmaalr over dia culture)» missie van de SRia i«meers, d* fe<-va,*ing van deze 16 jaar is, dat zelfs boekeni van „moeilijke" schrijvers of boeken, voor de fijnproevers in aanzienlijke aantallen onder het publiek kwamen. Dat de Salamanders van A M. de Jong, van Cor Bruyn en Den Doolaard getallen bereikten tot 65.000 exemplaren is mooi. Maar verwarmend er nog is het cijfer van 31.000 ex. van Aart v. d. Leeuws „Kinderland", 28.000 ex. van „Gods Goochelaar ties" van Augusta do Witt, 13.000 ex van .'.Uitst-l van *tXecu>- tie" door Jeanne van Schalk-Willing etc. De Salimnnder-rceks i ƒ2.50 oer deel) heeft de sprong naar het rondo getal gemaakt door zijn catalogus met vijf nieuwe deeltjes uit te breiden, stuk voor stuk boeken, waarmee de uitgever kan worden geluk geweqst. He: zijn; Arnold Clerx „De zoon van Brom mer". HentJëtte van Eyk en s. Vestdijk .Avontuur met Titia": Jacques Gans „Liefde en goudvis» echen". Alhert van Hoogenbemt ,,D» stilte man". «Joiepha Mondeis „Bollen an Rellen".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3