Sparta bereikt 3-1 score in duel zonder sfeer Hermes werkt 2-0 achterstand weg en wint met 3-2 HBS zorgt voor aantrekkelijke eerste helft ProficiatExcelsiori Wekelijkse sportbijlage HE $«111 EDAM Hl ER SPANNENDE STRIJD AAN DAMLAAN Maurits biedt felle tegenstand WV overrompelt Xerxes Zebra's verliest met 3-2 Strijd BIJ DE HOCKEYERS om promotie ontbrand f 3«" per Parool-HD-criterium Piet Kooijman wint op Haagse Fruitmarkt Maandag 21 April 1952 Maurits heeft Hermes felle te genstand geboden. Aanvankelijk namen de Limburgers zelfs een 2o voorsprong. In hoog tempo bracht Hermes de partijen weer op gelijke voet -Hier ziet u de gelijkmaker. Stolk zorgde voor het derde en tevens winnende doelpunt (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, Zondag. Drie kwartier lang, nadat Stolk, toen de tweede helft en kele minuten oud was, de stand op 32 had gebracht, hebben Hermes en Maurits een verbitterde strijd geleverd, wie deze ontmoeting in zijn voordeel zou beslissen. Tot de laatste seconden hing er een doelpunt xn de lucht, dat zowel aan de Maurits- als aan de Hermeszïjde zou kunnen val len. Hieruit'volgt dus, dat het in deze wedstrijd, waarin bei de partijen volkomen aan el kaar gewaagd waren, niet aan spanning heeft ontbroken. Van de Land, doelman van HBS, stopt een goed gericht schot van Oerelemans. 'Xerxes heeft ondervonden, dat VW nog- tot de sterkste clubs be hoort, Tegenover het vaak te trage en aoomchtige spel van de Rot terdammers stelden de gasten een goed sluitend spel, waarin soms fraaie combinaties te bewonderen waren en dat ia zeer hoog tempo werd uitgevoerd. De Venlose aan val, met de beide uitstekende vleu gelspelers Sobers en Carller alt uitblinkers, vormde met zfjn over rompelende aanvallen een voortdu rende bedreiging voor de Rotter damse defensie, die vooral in het begin de grootste moeite had de aalgladde aanvallers van zich af te schudden. Geleidelijk kreeg Xerxes-achter- noeae, wel het sterkste deel van de ploeg, meer vat op het spel en on derbrak zij met succes vele aan vallen, waarbij, zoals gebruikelijk, de buitenspelval ook haar diensten bewees. Toch duurde het nog twin tig minuten eer de gasten hun overwicht in een doelpunt konden uitdrukken. Een niet te best weg gewerkte bal verschafte Van Rhee een fraaie kans, waarvan hij dank baar gebruik maakte (0—1). Xerxes aanval, onvoldoende gesteund door de middenlinie, bracht het slechts tot enkele onbetekende aanvallen. Na een half uur kreeg Xerxes een e urn iir^i u iniiataifiaii! ci3ri:[rjrdniiii iCTi'ras:(ïrrLRi!;ra ee vrfje schop, ongeveer tien meter buiten het strafschopgebied, waar uit H. Eijshouwer met een scherp schot, dat vja de vingertoppen van de doelman in het net vloog, zijn club de leiding gaf (11). Deze ge flatteerde stand werd echter nog voor de rust veranderd in een ver diende voorsprong der gasten, toen Meulemeester de bal na een schot van Van Rhee, die van de paal terugkwam, onhoudbaar inschoot (1—2). Xerxes heeft zich na de rust wat meer ingespannen, zonder nochtans de Venlose verdediging ernstig te kunnen bedreigen. Slechts een mooie kopbal van H. Eyshouwer verdient vermelding. Een snelle doorbraak van Sijbers leidde tien minuten voor het einde tot een derde doelpunt, door mid denvoor Van Rhee gemaakt {1—3). De strijd om de twee be- geerde plaat- HgSVs^ sen in de eer- ste ^asse -A- Zondag brand en de Delftse studen ten, die enige jaien, geleden afzakten naar de promotieklasse, hebben door 'n over winning van 30 op H.D.M. een "waardevolle start genad voor een terugkeer naar de hoogste regio nen, De uitslagen van de promo tiewedstrijden voor de eerste klas se B zijn niet direct verrassend, maar wel overtuigend geweest. Kampong wist met 4—0 B.M.H.C. 11 in bedwang te houden en de reserves van Hilversum wonnen met 30 van Victoria, dat met baar spel wel iets teleurstelde. - Voor de promotie naar de pro motieklasse wist Tempo tot eni ge minuten voor het einde, dank zij voortreffelijk werk van de doelman Veldkamp, de stand blank te houden, maar een du bieus doelpunt bezorgde H.H.Y.C. II na een groot veldoverwicht een verdiende overwinning. Bij de dameswedstryden wist Victoria I de beslissingswedstrijd tegen H.G.C. met 40 te winnen, waardoor de eerste kampioene van de tweede klasse werd. Kieviten "werd kampioene van de promotie klasse, door eerst tegen Leonidas gelijk te spelen <11) en deze uit te schakelen en vervolgens in hetzelfde week-end met 0—4 van Aeolus te winnen. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Zondagmiddag. Veel vaagheid lieten de elftallen van Sparta en HBS achter toen zij de grasmat af stapten, Kit van Holten, de enige nog in leven zijnde speler van het Sparta-team, dat in 1896 H.B.S. voor de eerste keer als eerste klasser ontmoette, is niet bij machte geweest om iets van de traditie, anders zo duidelijk merkbaar in deze ont moetingen, over te dragen op de spelers die vanmiddag het 76ste duel bouwden. Sparta behaalde de volle winst. Toch waren het vooral de rood-witten die voor een groot deel schuld droegen aan deze vaagheid. Het werd zelfs niet duide lijk welk van de twee elftallen streed om een kans op het af delingskampioenschap te behouden. Mat en traag antwoord de Sparta, dat het moest stellen zonder Zuidgeest en Van Male, op de pogingen die HBS aanvankelijk zeer serieus deed, om ook dit duel grillig te laten verlopen. De Kraaien bereikten daarmee een 10 voorsprong. Vrij gelukkig werkte Sparta deze achterstand weg en kwam zelfs voor de rust nog met 21 voor. Toen het daarna tot 31 uitliep was alle kleur ver dwenen. Advertentie (l. M.) heeft U een pracht KAM GAREK COSTUÜM heeft U een popeline REGENJAS SPORTCOMBIHATIE L. WITTER, SCHIEWEG 143 TelefooD 43840 Voor de nodige sensatie werd in de eerste speelhelft gezorgd, toen Hermes kans zag enkele minuten voor de rust met een bliksem-offensief een 02 ach terstand in te lopen. Met een zucht van verlichting zal menige Schiedammer huiswaarts zijn gekeerd. Dat de wedstrijd tegen Maurits geen „zacht eitje" was, daarover waren de meesten het wel eens, maar dat de Limburgers het de Schiedammers zo lastig zou den maken; nee, dat had men niet gedacht. Maar Maurits deed zijn sportieve plicht en heeft tegen Hermes een spelletje laten zien, waarvan men de indruk kreeg, of heide ploegen om de hoogste voet bal-eer streden. En het moet wor den toegegeven, dat de kleine Mau- rïts-mannekes vooral in de eerste helft een hoger tempo produceer den dan de hlauw-witten. Dat het bij de thuisclub in de eerste helft, toen zij direct al be gon met het doel van de gasten te belegeren, niet naar wens gmg, kwam hoofdzakelijk door het te, ver doorgevoerde individualistischs* spel van linksbinnen Cock van der Tuyn, Steeds wilde hij het alleen proberen, doch telkens liep hij zich vast op de stoere Limburgse stop per Van het Hoofd, aan wie Lex Janse overigens ook een machtige tegenstander had. Door het piete peuterige spel kwam de Schiedam- se voorhoede niet tot ontplooiing, met als gevolg, dat Maurits na een goede twintig minuten het heft in handen nam en dit doeltreffend deed ook. Want eerst kanjerde linksbuiten Foitzïck tegen de paal, doch speelde direct de terugstuiten- de bal naar zijn rechter-collega Kleintjes, die hard doelman Van Diest het nakijken gaf. Dat was een streep door de reke ning van de Hermes-mensen; een streep, die vijf minuten voor rust nog dikker werd. toen Mau- rits-middenvoor Wilms de bal uit een vrije trap kalm op zyn hoofd liet dansen en zo Van Dlest voor de tweede maal passeerde CO2). Maar toen kwam Hermes eerst goed los. Meteen m. de aftrap kwam de bal via een Stolk—Lex Janse— Cock van der Tuyn combinatie voor de Limburgse doelman Mol, die voor hij wist wat er aan de hand was op korte afstand door Van der Tuyn werd gepasseerd (1—2), De grootste sensatie kwam echter, toen de Schiedammers tydens dit blik- som-offensief wederom voor de Maurits-doelman verschenen er spil Van het Hoofd geen andere mogelijkheid zag om zich de blauw witte aanvallers van het lüf hon den, dan de bal met de hand weg te slaan. Strafschop, besliste scheids- Uit de eerste twintig minuten mochten de zich haastig gevulde tribunes de meeste sfeer ontvangen. HBS zorgde daarvoor. Fel was het antwoord van de Hagenaars op de actie van Sparta, dat door een kop stoot van Borani voor Van de Land kwam. Een combinatie Kuneman- Röhrig speelde Terlouw uit positie. Van de Vegt kreeg een scoringskans, maar zijn schot was slecht gericht. HBS kwam weer terug door een diepte-pass van Van Vliet die daar mede de Sparta-defensie uiteen speelde. Landman greep mis naar de hoge voorzet door Jasperse losge laten, Sterker werd de druk van HBS. Terlouw kon zich nauwelijks handhaven en verloor vooral terrein door de listige passes van Kuneman. Röhrig gaf Landman veel moeite met een priemende kopstoot. Hoekschop. Daarna kon Van Ede even zijn ver dediging ontlasten door fel op v. d. Land af te sprinten. Glijdend brak Zoutendijk de poging van de Spar taan. De verwarring in de Sparta- defensie werd echter steeds groter. HBS was belust op een voorsprong. Het kreeg die door Van Vliet Hij liet op grote afstand een hard schot los dat door v. d. Vegt van richting werd veranderd. Landman was kans loos. Hierna werd Sparta wat feller. De middenlinie, die tot op dat moment volkomen faalde, hervond iets van het maatgevoel en gaf goede -es af. Benningshof en Van Ede :en meer ruimte en bewogen rich c in de richting van de HBS- duclmond. Een vrij onverwacht 23 meter-schot van Benningshof, brak het angstgevoel dat Sparta duidelijk had beklemd. Hij verraste daarmee v._ d. Land (1—1), HBS veerde terug. Röhrig en Langelaan vonden elkaar in een ragfijne combinatie. Van de Vegt hield daaruit een schietkans over. Zijn schot was erg hard en zuiver. Landman moest een hoek schop weggeven. Gelukkig kwam Sparta aan de tweede treffer. Die kwam van de voet van Van Ede. Eigenlijk was het een mislukt schot dat Van de Land verkeerd beoor deelde. Rust. In de tweede helft zou blijken dat dit tweede doelpunt alle spanning had weggenomen. Sparta voelde rich met deze povere voor sprong erg veilig en het veroorloofde zich HBS het initiatief te laten. HBS aanvaardde dit aanbod niet zo gretig. Het geheel werd wat rommelig en onoverzichtelijk. Een iets sterker HBS, dat waarschijnlijk door 't hoge tempo dat de eerste helft was ge draaid, niet bij machte was om ver der dan de zestienmeterlijn te komen, rechter Karei, van der Meer. Jan van Buytenen maakte geen font en de stand was 22, waarmede Her mes dus binnen vier minnten een 02 achterstand inliep. Tijdens de rust schijnt Cock van der Tuyn danig onder handen te zijn genomen, want het eerste wat hij direct na de hervatting deed. was een goede pass geven aan Stolk, die van grote afstand een onmogelijk hard en fraai schot af vuurde. dat hoog over het hoofd van de totaal verraste doelman Mol in het net suisde (3—2). Daarna was het een zaak, wie het grootste doorzettingsvermogen zou bezitten. Tot een beslissing is het hierin niet gekomen, omdat geen van beide partijen wenste te capituleren. Aangetekend dient echter te worden, dat Hermes meerdere kansen kreeg om de score te verhogen Co.a. Van der Tuyn en Jacques Heyster misten voor open doel) dan Maurits, want stopperspil Poulus en zijn secondanten, gaven de Limburgse voorhoede geen duimbreed grond cadeau, hetgeen j ook noodzakelijk was om deze ont- j moeting met een 3—2 zege te kun- j ncn bezegelen1 L.M.O. invitatie-tournooi Bornkamp schakelt Van Oosterhout uit Zaterdagavond werd het invitatie cadre toumooi 47/2 van LMO voort gezet met drie partijen. Doordat de jonge Cees van Oosterhout ten twee de male verloor, nu van de nog steeds in. uitstekende vorm zijnde Bornkamp, Is hij uitgeschakeld voor de eerste plaats. Behalve Bornkamp, leverde ook Barzilay een mooie prestatie door Eichelsheim te klop pen. De Maasstad-speler scoorde in de 20e beurt een serie van 46, die rijn grote spelvaardigheid verraad de. De uitslagen waren; 359 25 43 14.00 Barzllay (250) 250 29 4S 8.62 Eiebelsheim (350) 261 2g 44 8.00 Bornkamp (250) 250 ai 37 11.90 Van Oosterhout (35Ö) 266 21 44 12.66 zag zich volledig geslagen toen Ter- laak handig gebruik maakte van een misvatting in de defensie van de Hagenaars en de derde treffer Het noteren. Verdere pogingen aan beide zijden om het scoreverloop nog te wijzigen waren, geloven, wé, niet erg serieus bedoeld. Dit is hef elftal van Excelsior, dat gisteren het kampioenschap bereikte. Staande: De Hertog, De Hartog, Vermeer, Smit, Verboom en De Rijcke. Knielend: v. d. StoepDorr, Braams, Bak en Miedema, Dat er grote belangen tuurlijTz!) nog voordat ZV voor ExcelAor op het spel het speelveld hadden ver- de uitslagen." heven, stonden, tres reeds in Rot- laten. Tegen deze logica valt Naast talrijke bloem- terdam Zondag omstreeks In de kleedkamer ont- inderdaad niet veel in te stukken en telegrafische het middaguur te merken, innp 'n glunderende voor- brengen. gelukwensen kwamen an- Vooral in de omgeving sitter Van der Steen o.a. Van een grote realifcits- deren zelf hun optcach- van de Oostzeedijk. W{j zö- ook een afvaardiging van zin getuigden de woorden tir.g maken. O.mzagen Coaü, hetwelk een zeer van Voorzitter Van der we de heren Weekenstroo sportteoe geste van dean- Steen, die op onze vraag, en Keur. niet konden dere Rotterdamse gegadig- na onze jeltcilaties, over Excelsior zal de promo- de voor de titel was. de kansen, die hv zijn f ie uiedstryden in het sfa- Het was buitengewoon club geeft in de Jcomenae dion Fetjenoord spelen, ■moeilyfc met de „Excel- promotie-competitie, kort- Donderdag wordt het pro- antwoordde; „7fc oen enkele Êxcelsior-spe- lers, die door hun nervo siteit bijna praten In Gouda, omstreeks drie kwartier voor het aan- nangsuur, spraken wy hierover met een Ekeeel- sior-bestuurdcr, Zou het sior"-spelers een gesprek te hebben na afloop turn de ontmoeting. Daarvoor weg antwoordde: „Ik hoop gramma van dedriehaeks- er het bests van, maar de competitie tussen Helmon- jongens zullen beter moe- dia uit Helmond, Internos wel goed zijn, wanneer ze was het te rommelig in de ten spelen dan vandaag!" uit Etten en onze stadpe- in het geheel niet zenuu>- overbevolkte kleedkamer. 's Avonds verenigde het noten vastgesteld. In het achtig waren?, was zijn Arie Vermeer, gejlan- bestuur nan Excelsior, de uerieden is het nog nim- reactie. keerd door enkele van zijn spelers en genodigden met mer voorgekomen, dat Ex- Tijdens de wedstrijd makkers, antwoordde op hun dames rich aan een celstor nief_ succesnol teas kwamen slechts enkele Ju» «oefen jullie je nou?" diner in Galand"-West. in zijn poging om de ear- Excelsior-spelers tot hun kortweg .Lekker". Juist toen de heer Van ste klasse in te gaan. Voor kampicensvorm. Vermeer, Serieuzer op het succes der Steen op het punt de pierde maal m zijn 50- Bak, de Hartog en de Her- van het team ingaande, zei stond de tafel te openen, jarig bestaan zal Excel- tog waren de steunpilaren Arie Vermeer; „Ik geloof, verschenen de Excelsior- sior nu proberen het voet- van de kampioenen in dat wij 't kampioenschap junioren in cJubk2ed(j en bal-Walhalla binnen te deze wedstrijd. wel hebben verdiend. Wij brachten het eerste team treden. De eerste felicitaties waren sterker dan de an- een hulde, O.m. werd het Onze beste wensen ver- ontvingen de spelers (na- dere topclubs: zie slechts Excelsior clublied aange- gezellen hem daarby. (Door onze wielerverslaggever) Piet Koojjmui, de kampioen Tan Zuid-Holland, toonde rich deie titel U06 steeds waardir, door sisteren rijn overwinnins in het Fniitmarktcri- tenum Tan vori, jaar te prolongeren en daarmee tevens de eerste leider ten-orden Tan het „Het Botterdamsch Parool—Haagsch Daghlad-criterium". Gemakkelijk is het hem niet ge maakt op dit snelle parcours, waar op 140 ronden moesten worden af gelegd om aan 80 km te komen. Wout Verhoeven deed reeds vanaf het startschot de strijd ontbranden, die eerst geluwd was toen Kooijman met de bloemen reed. G. Veldhoven, die lange lijd alleen aan de kop ging, fungeerde voor een. achttal andere renners om zich van het grote pe loton los te maken. De namen van. deze weglopers waren een garantie, dat er voor de renners die in het peloton bleven niet veel kans meer zou overblijven om zich als ern. ril ge gegadigde voor de overwin ning te kunnen beschouwen. Kooijman, G. en H. Veldhoven, Hofland, W. Verhoeven. Keiemans, Van Amen, v. d. Knaap en Volle- bregt vormden deze kopgroep, die even voor de helft van de wed strijd de groep dubbelden. Verscheidene renners poogden daarna eveneens bij de leiders te komen, maar deze lieten niemand begaan en hielden een nauwgezette controle bij iedere uitlooppoging. Vollebregt, een uit de leidende groep, werd hier het slachtoffer van en verdween uit de strijd. Hij zou niet de laatste zijn, die de gedurfde pogmg vanuit de eerste fase van deze strijd duur moest bekopen. Van de vele weglopers, die hun kans waagden, bracht Kettenis het er nog het beste af. De strijd die vooral op het laatst van de wedstrijd achter hem ontbrandde veranderde de situatie volkomen. Nelemans, Hofland en Verhoeven weerden zich het hevigst bij deze achtervolging en Kooijman wist wel wie de gevaar-' hjkste klanten waren en "was nooit ver bij dit drietal uit de buurt. Een lekke band van Wout Verhoeven was voor de anderen een aansporing tc meer en terwijl de strijd zich meer en meer toespitste, vielen in het pe loton de renners weg als rijpe ap pelen van de bomen. Met nog vjjf ronden te rijden wa ren cr nog slechts drie gegadigden voor de overwinning. Kooyman, Ne lemans en Hofland. De laatste trof het wel bijzonder slecht, want door van fiets te moeten verwisselen liep hij een achterstand op, die hü pas weggewerkt had, toen de beide an- épre.t? ree<3s aan de spurt begonnen. Kooijman won dit pleit zonder moeite- De Rotterdammer Van Staten reed een opvallen ie wedstrijd bij de nieuwelingen maar kon in de eind- spurt, waaraan ongeveer twintig renners deelnamen, slechts de 5e plaats bezetten. Van Gooi won deze spurt voor Vmk. De uitslagen van de wedstrijden wa ren «Is volgt. Amateurs, 80 km (tevens eerste klas sering voor het Parool-HD-crltenum): 1. P. Kooijman. Den Haag. 2 uur. 5 min. 49.9 sec (io p.) 2. C Neleman. StrJjen I t? ,.J' Hpfllhd. Beverwijk (8 p.), 5 J0»? (7 P">* A* Pol i Rottems (5 punten); 7 M. Bravcnboer 4 punten): 8 A. Baehetti <3 p.), 9. w. Bos (2 p.), lö„ J Spierdbk (lp.). Nieuwelingen. 40 Ion, 1 uur 45 sec.; I, - Y*" G°o1' 2- M- Vink. S. J. Oelen, §rav«itioer, 5. tV. van Staten (allen Rotterdam). LONDEN. De leden van de ben Billy Wnght. aanvoerder van. Wolverhampton Wanderers en van het Engelse nationale team, geko zen tot „voetballer van het jaar" Na hem kreeg Jack Milbum, mïd- voor van Newcastle en van het En gelse elftal, dc meeste stemmen, ter- wiji Joe Harvey, eveneens van New castle, derde werd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3