m J Kri jn van Dijke: Voor elk resultaat moet je hard vechten! Ann Crawford verheugt zich op Vrijdag Min. In 't Veld hoopvol over opbouw Rotterdam Twee nieuwe evenementen op Koninginnedag „Crooswijk" krijgt deze zomer tweede speeltuin m* Engels-Duits geschil over Hamburgse dokken FILM EN FIGAJRO 'n Aardige actrice komt uit Engeland voor een nieuw kapsel Drie witte olifanten cadeau VAGA viert zilveren jubileum Wl 'tjtaP GEBRUIKT Voor het eerst weer Italiaanse Opera in Rotterdam „La Traviata" met Magda Piccarolo Laatste Abonnementsconcert van Rotterdams Kamerorkest Mevrouw M. C. Grimberg-Huyser leidt voor de 25e keer de aubade Koninginnedag in Rotterdam-Zuid Jeugdcriminaliteit in Rotterdam Volksdansdemonstratie besloot het winterseizoen Eretekenen voor Orde en Vrede LANGS DE ROTTERDAMSE ATELIERS "A Jaarvergadering van „Schuttevaer" Donderdag 24 April 1952 5 Samen mst 16 man nequins, o.vj. de in Parijs bekende St. Germain, des Frés- verschijning Ca- thrine (existentia listisch geka-pt) en de Amerikaanse zangeres Wanda Cochran (nazaat van de grote show ïruslness-figuur Co chran), verschijnt de Engelse film-, radio-, telenisie- actrice en toneel speelster Ann Crawford Vrij dagavond op de hairfashïon-shovj van de Rotterdam se damesfeapper John Postmus in Avifauna. Blonde, 28-jarige Ann ontmoetten. we Woensdag avond in een res taurant te Rotter dam, waar ze een beetje rond wil Lijken, varen op de SAaas en. zien voorbereiden op de coiffure-verrassing die John Postmus voor haar in petto heeft. „Echt, ik verheug me cr op," zei ze, „want het werk in de studio's is bepaald niet bevorderlijk: om je haar in goe de vorm te houden. Soms zien we er zó verschrikkelijk uit." Miss Crawford treedt op als plaatsvervangster van die andere, aardige Engelse filnaetrïce Joan Greenwood, die men. hier nog niet zolang geleden in „De man in het witte pak" (de dochter van de tex tielfabrikant) en „Whisky Galore" heeft kunnen zien. Joan was plotse ling ziek geworden, legde de Rot terdamse gastheer uit, daarom neemt miss Crawford de honneurs waar. En met succes. Want deze inne mende, eenvoudige jonge vrouw, achter wie men. werkelijk niet een actrice zou zoeken, die toch voort durend in de wereld van schijn werpers en schermen verkeert, bleek een" heel onderhoudende en toch bescheiden praatster te zijn. die luchtig en zakelijk over haar nog korte, maar vlotte carrière vertelde. Irene, de zuster van Leslie Ho ward ontdekte haar, toen 2e optrad bij een Engels repertory-gezelschap en via een klein rolletje in een Britse film kwam ze bij Warner Bros. in Hollywood terecht. „Nu. de eerste rol, die ik in *n Amerikaanse film speelde, was zo onopvallend, dat zelfs m'n moeder me er niet ih heeft kunnen ontdek ken." Maar de talent-scouts zagen toch blijkbaar wat in. haar: er volg den belangrijker bijdragen aanmeer films: Quartet. Caravan, Trio en nu pas "weer: Thunder on the Hill, de Britse film met Claudette Colbert, naar het toneelstuk Bonaventura. dat Rotterdams Toneel thans op het repertoire heeft. Kikvorsen en 'n droom japon Ann Crawford maakte al eerder kennis met Nederland; dat was in 1944 bij de EAf.S.A., de ontspan ningsorganisatie voor militairen. Ze trad op in Eindhoven en Helmond. „Daar sliep ik in een apotheek," vertelde ze, heel trots, dat ze dat moeilijke woord kon uitspreken (al klonk het als „portiek"), „er was daar vlakbij een geweldige massa kikvorsen, ik heb nog nooit zo'n lawaai gehoord." Nog geen uur na haar aankomst in 't Rotterdams hotel, waar ze tot AtfoerteRÉie (LM.) Pria win» olifanten, somen onder een parasol, U krijgt ze mórgen cadeau als U wilt! En geen eireusolifanten, maar echte Indische. 2e staan op één van de vlaggeplaatjes die U cadeau krijgt bij elke rode rol Faam pepermunt. Eén van de 117 vlaggeplootjes uit hel Faam album „Vlaggen van alle landen". Een album vol uitvoerige beschrijvingen van alle landen van de wereld woaruit Uw kinderen spelenderwijs aardrijkskunde zullen [«ren. Geef re de woelde van zo'n complete „aardrijkskundige encyclopae dia". Het kost U maar twee gulden en het is een bezit voor hun leven. Lcat xe genieten van het sparen van de prach' tige, gekleurde plaatjes (en tegelijk van de gezonde frisheid van ochto Faam pepermunt). Bestel vandaag nog een album f 2,— bij Uw winkelier èf bij do N.V. Do Faam Breda (giro 6192). charmante plaatsvervangster Zaterdag logeert, is de jonge Rot terdamse mode-ontwerper Kees Loos de maat komen nemen voor 't droomtoilet, dat ze Vrijdagavond zal dragen. In anderhalve dag moet dat dus klaar zjjn. Andere jonge ontwerpers als Cargelli en Bob Ver- wey werken aan deze show mee, die, zoals de heer Postmus, hetzelfde brengt als hij in Amerika geïntro duceerd heeft, aangevuld met enkele nieuwe creaties. Het Parijse mode huis Germain e Lecomte verzorgt zijn. aandeel aan deze gebeurtenis, die dus een combinatie zal vormen van internationale mode, aangepast aan het kapsel-1952. De Vereniging van Academisch Gevormde Accountants herdacht gistermiddag in hotel Atlanta te Rotterdam haar 25-jarig bestaan in tegenwoordigheid, van o.a. de pro fessoren dr. H. J. Witteveen, W. E. Boerman, dr. J. Wisselink en dr. B. Pruyt, het bestuur van het Neder lands Instituut van Accountants en vertegenwoordigers van do Vereni ging van Rijksaccountants. De voorzitter van de VAGA, drs. A. L. Demenint, wees tijdens een korte vergadering er op, dat op 17 November 1917 voor de eerste maal het academisch accountantsdiploma door de Hogeschool in Rotterdam werd uitgereikt aan dr. Brackel. De VAGA telt thans 135 leden en van iedere acht accountants is er een academisch gevormd, die te vens lid van de VAGA is. Advertentie (l. M.) Een goede eetlust bevordert de groei van uw kinderen. Deze*eetlust wordt opgewekt door een geregeld gebruik van NERVA NOVA. De dragees zijn smakelijk en onschadelijk voor jong en oud. NERVA-NOVA MAART U STERK! 1,25 en 2,70 per verpakking. „Wij moeten thans de toekomst niet al te somber zien. De perspectieven zjjn heel wat gunstiger dan zij in de afgelopen jaren zijn geweest. Het Bncces van de Nationale Woningbouw! eningen is zeer verheugend: de 160 millioen zijn reeds gepasseerd, terwijl de regering had gerekend op 50 millioen. Hieruit volgt dat ons volk zijn plicht heeft begrepen. Laten wjj hopen dat een stagnatie in de wederopbouw, zoals zich in 1950 heeft voor gedaan, niet terugkeert. Als de tijd. rustig blijft, zullen wij het zeker wel klaren." Deze woord-en sprak minister J. Iq 't Veld. gistermiddag ter gelegen heid van het slaan van de eerste paal voor bet nieuwe gebouw van de Arbeiderspers, dat' eerlang in Rotterdam aan ae Ged. Slaak zal verrijzen. De heer In 't Veld wees er in zijn. rede op dat in Rotterdam aan gebouwen 15 millioen kub. meter werd verwoest. Op het ogenblik zijn 2li millioen kub. meter voltooid of in aanbouw. In totaal zeven jaren werd dus 1/6 gedeelte opgebouwd. Een eenvoudig rekensommetje toont aan dat er, op deze wijze voort gaande, nog 42 jaren nodig zouden zijn voor de opbouw van. Rotter dam. Zo erg is is het natuurlijk niet, omdat bet resultaat eigenlijk in vijf jaren werd bereikt. Nu het kernplan binnenkort kan worden goedgekeurd, bestaat"* de kans dat de stad over nogeens vijf jaren er hebbelijk uitziet. Er wordt thans een half mil- De Compagnia. d'Op era Italians, is het eerste Italiaanse operage zelschap na de oorlog, dat met orkestbegeleiding een integrale uitvoering geeft in Rotterdam. Woensdag 30 April in de Schouw burg. De opera „La Traviata" wordt ook voor het eerst in Nederland uitgebracht in de juiste costume- ring, dus zonder witte pruiken of rococo, maar met costuums in Bledermcler-stül, ontworpen door de Milanese kunstenares DJta Ciappa. Als blijkt, dat deze Italiaanse opera-voorstellingen aan een dui delijke publieke behoefte voldoen, hoopt het impresariaat „Interna tionale" (Meyer Hamel) er een permanente vorm aan te geven, waarbij het repertoire uiteraard zal worden uitgebreid. De titelrol wordt vervuld door de zangeres Magda Piccarolo, die reeds twee maanden na haar de buut in „Lucia di Lammermoor" in haar geboortestad Alessandria door de Scala te Milaan werd uit genodigd, het begin van een aan zienlijke reeks successen, die haar ook naar buitenlandse hoofdsteden (New York, Metropolitan Opera) voerde. De tenor Antonio Nardelli is pas 23 jaar, maar zong eveneens reeds hoofdrollen in n*"- buitenland. De Scala contracteerde de bariton Francesco Nascinbene, die aan de Compagnia verbenden is, ver scheidene malen. De uitvoering staat onder leiding van Gino Bar santi, die ook als gastdirigent in- F aillissementen Uitgesproken 18 April: A. Blom, Westerbeekstraat 3, Hotter- dam, Curator: Mr. H, A. H. Reinders, Mathenesserlaan 213. Botterdam. Uitgesproken 23 April: Hubertus Josephus Ignatius van de Water, wonende te Botterdam, Fieter de Hoochstraat 16b. Curator: Mr. N. P, van Riessen, Haringvliet 78, Rotterdam. Het programma, dat het Rotter dams Kamerorkest voor zijn laatste abonnementsconcert in de Schouw burg had samengesteld, kon voor beeldig worden genoemd. Om tc be ginnen bleek het Concerto voor hobo cn strijkorkest van de Engelse componist Alan Rawsthorne, dat in eerste uitvoering ging, een geluk kige keuze te zijn. Het is een boeiend, pittig stuk, evenwichtig van vorm en. klankuitdrukking. Dat men de solo-partij op volmaakte wijze te horen kreeg, daarvoor stond het nobele hobospel van Jaap Stotïjn borg. De bijval die hij oogst te was dan ook dermate groot, dat het laatste deel herhaald moest ■worden. De begeleiding stelt zware eisen en dit in aanmerking genomen, vol deed het orkest hierin zeer goed. Interessant was het ook, kennis te maken met Stravinsky's Puicinella, een suite voor kamerorkest in de door de componist gereviseerde uit gave van 1949. De thema's van deze achtdelige compositie zijn van Per- golesi en Stravinsky zou geen Stra vinsky zijn, als hij van deze thema's niet op uiterst geraffineerde, mees terlijke wijze gebruik had weten te maken. Met de vertolking ervan, had bet orkest een zware taak te vervullen. Deze muziek zit vol voetangels en klemmen en is bovendien doorspekt met solistische gedeelten voor ver schillende instrumenten. Daarom zou het onredelijk zijn reeds bij een eerste uitvoering de hoogste criti- sche maatstaf aan te leggen. Na tuurlijk klonk nog niet alles even gaaf, maar er viel reeds heel veel ,te waarderen en het voornaamste was, dat men zich een duidelijk beeld van dit aantrekkelijke werk kon vormen. Verheugend is het, dat het orkest in zijn thans twee jarig bestaan, dank zij een inten sief werken onder leiding van 2ijn dirigent Piet Ketting, zeer be langrijke vorderingen heeft gemaakt. Dit toonde wel zeer duidelijk de uitvoering van Mozart's symphonie no. 31 (Parlser). Het kwam hierin thans tot een musiceertrant, die uit muntte door geacheveerdheid, licht heid van toets en genuanceerde klank. En zo werd dan deze ge slaagde opening van. het programma een waardige inleiding tot het hier op volgende concerto voor hobo en orkest van Haydn, dat Stotijn weer met bewonderenswaardige virtuosi teit en muzikale charme speelde. Na afloop van het concert had Piet Ketting een krans in ontvangst te nemen en het hartelijke langdu rige applaus bewees ondubbelzin nig, dat het Rotterdams Kamer orkest reeds de harten van heel veel muziekminnaars heeft gewonnen. HERMAN VAN BORN. Magda Piccarolo als ha Traviata ternatlonale bekendheid geniet en vele opera's uit het hoofd' diri geert. Het Rotterdamsch Comité ter behartiging van Nationale Belangen heeft het programma van. de viering van Koninginnedag op 30 April thans offi cieel bekend gemaakt. Behalve de traditionele feestelijkheden zal het pro gramma dit jaar twee nieuwe evenementen omvatten, namelijk het op treden van drie streekverenigingen in Rotterdam en het geven van een grote brandweerdemonstratie. lioen kub. meter per jaar gebouwd. Gerekend tegen 50 per kub. me ter, maakt dit 30 millioen jaar lijks. Dit is meer dan tot dusver tot stand is gekomen. In de laatste jaren, was het bedrag 25 millioen. In de eerstkomende drie jaren zul len de verwoeste boerderijen prak tisch zijn opgebouwd, evenals de meeste verwoeste stadskernen. Er zal dan volop gelegenheid zijn ons te concentreren op Rotterdam. Bo vendien zal in4> 1,954 het militaire bouwprogram zijn voltooid. Uit het oogpunt van werkgelegenheidspoli- tiek zullen wij dan dankbaar zijn dat er in Rotterdam een en ander moet opgeknapt worden. Met de woningbouw in Rotterdam is het beter geweest. Sinds 1845 kwamen er 11.000 woningen bij. Hoeveel dit is wordt duidelijk wan neer wij bedenken dat dit een aan tal is van een plaats ter grootte van Zaandam. Desondanks blijft er nog veel te doen, maar de gang zit er in en wij zullen ons best doen die er in te houden. Namens het gemeentebestuur van Rotterdam heeft wethouder Meer- tens het bedrijf van de A.P. geluk gewenst met deze dag) Elke paal die er wordt geslagen brengt ons een stap dichterbij. De heer E. Ku- pers gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling van het be drijf. Het nieuwe gebouw zal een bedrag vergen van. ongeveer 4. mil lioen gulden. Het ligt in de bedoe ling dat ook in Groningen en Arn hem nieuwe gebouwen verrijzen. Zoals wij reeds meldden, zal deze demonstratie om drie uur worden gegeven op de St. Jacobsplaats bij de Delftsevaart. Aanvankelijk zal met twee zware stralen worden ge spoten, daarna met twaalf kleinere stralen. Indien het weer mede werkt zal een oliebrand worden gesticht, die met schuim zal wor den bedwongen. De streekverenigingen zullen zich laten zien en horen na de aubade, die 's morgens voor het raadhuis op de Coolsïngel wordt gegeven, o.l.v, mevrouw _M. C. Grimberg-Huyser. Daarna zullen de streekverenigin gen 's avonds om 7.30 uur op de trappen van het Beursgebouw oen programma brengen. „Gruno" werkt mede met een zangkoor, dat liederen, in het Groningse dialect ten gehore zal brengen, de Friese vereniging zal Friese dansen in originele klederdrachten demon streren en de Twentse vereniging brengt volksdansen met begelei ding van een boerenkapeL Op vier verschillende plaatsen zal voorts het wagenspel „Vurig begeren" van Gerard van Veen worden opgevoerd, namelijk om 11 uur aan de Putsebocht, om 2 uur aan de Brink, om 5 uur op het Pijnackerplein en om 8 uur op het Bospolderplein. De regie berust bij Willem van der Loos. Vanzelfsprekend ontbreken de populaire volkszanguurtjes o.l.v. mevrouw NL C. Grimberg-Huyser niet. Met medewerking van de Ko ninklijke Rotterdamsch® Posthar- monie o.l.v, Thom Adee zullen deze zanguurtjes worden gegeven; "s middags om half vier op de trappen van het Beursgebouw, om 5 uur op de Putsebocht en om 7 uur op het Mecklenburgplein. Volksdansdemonstraties kan men zien 's middags om half vier Kralingerhout en op het Bospol derplein, om 7 uur op het Pijn- Vier Oranje-verenigingen in Rot terdam-Zuid hebben een gezamen lijk programma voor de viering van de verjaardag van de Koningin ge organiseerd, dat op de avond van 29 April zal worden, ingezet met een lampionoptocht. Om negen uur be gint deze optocht, die zal bestaan uit sprookjes-uitbeeldingen. Op Ko ninginnedag zelf worden diverse feestelijkheden georganiseerd, waar van wij noemen een wedstrijd voor bakfietsen, die om half vier op de Putsebocht begint en een program ma op de Valkeniersweg, dat om zeven uur 's avonds aanvangt. ackerplein en om half negen op de Valkeniersweg. Om 9 uur zal er een taptoe voor het raadhuis wor den gegeven en om half elf volgt het vuurwerk, dat zal worden af gestoken op het Frinsenhoofd. JUBILEUM—AUBADE De hierboven reeds genoemde aubade voor het raadhuis zal dit jaar een bijzonder karakter dragen door het feit, dat mevrouw M. C. Grimberg-Huyser voor de 25-ste maal deze aubade zal leiden. De aubade zal worden uitgevoerd door circa 2000 schoolkinderen. De Ko ninklijke Rotterdamsche Posthar- monie o.l.v. Thom. Adee zal de zang instrumentaal begeleiden. De jeugdcriminaliteit in Rotter dam is niet verontrustend. Niette min werden in 1951 bij de Rotter damse zeden- en kinderpolitie 800 aangiften gedaan van vergrijpen, gepleegd door kinderen beneden de 18 Jaar» De meesten hiervan betroffen metaaldiefstalletjes door jeugdige knapen. Helers spelen hierbij een funeste roL Vernielingen, verduis teringen, mishandelingen en joy riding waren andere vergrijpen. Circa 350 knapen kregen een pro ces-verbaal Slechts 19 meisjes kwamen voor een proces-verbaal in aanmerking. Deze mededelingen werden gedaan door de heer J. M. Lems, commissaris van de zeden politie te Rotterdam, die gister avond onder auspiciën van de Rot terdamse Gemeenschap in. het Bouwcentrum voor bestuurders, leiders en leidsters van verenigin gen een lezing hield over het on derwerp „Kinderpolitie en jeugd in Rotterdam". Spreker wees er Op, dat men ruimte en speelgelegenheid nodig heeft om de levensdrang der jeugd in goede banen te leiden. In dit verband prees de heer Lems het werk der Rotterdamse Gemeen schap. Als besluit van het winterseizoen organiseerde de speeltuinvereniging „Crooswijk" gisteravond In 't gymnastieklokaal van de school Hoogewerff- straat een avond voor belangstellende ouders, om hun te laten zien Wat da jeugd in het afgelopen winterseizoen op de voUtsdansclub heeft geleerd» Het waren voornamelijk meisjes, tussen 7 en 21 jaar, die onder lei ding van mej. H. Verkerk een groot aantal dansen, uitvoerden. De klein sten stalen de harten van de vele aanwezigen door hun bevallige, on gedwongen dansjes, en de ouderen dwongen bewondering af voor het enthousiasme en de sierlijkheid, waarmee ze de vaak ingewikkelde dansen, uitvoerden. Od Maandag 21 April zijn aan de vol gende personen eretekenen voor Orde en. Vrede uitgereikt: J. Th. Arnold; G. Baai: T. C. de Bak ker; J. Bal; N. F. Beider; C. M. Bern- dorff: P, Bervoets: J„ van Bloois; P Bout; W. M, Bramsen; F. Boerman; J. Bom; W. L. Bosch; A. J, de Brume; J. Bubberman; J. Commerell: J. C. Cor net; H„ B. K. Betermann; F. D. IXibojs; 3. A. Doorewaard; J. v. d. Driesche; E. Erkens; E. J. M. van Es: A. T. Esser; H, M. Feuth; L. P. Futselaar; J. va» Golen; M, D. J. Greven; K. van Gro ningen: J. v- d. Handel; C, Hanemaayer; N. A. v. d. Heuvel; J, J. v. d. Hoek; E. Hoek; C. v. d. Jagt; D. A. A. Jans- sens; A. de Jong; H. P. de Jong; A. de Jonge; W. C. v. d. Kaa; J. van Kleef; P. M. v. d. Klei; B, J. M. Knüppe; N. -Kool: I. J. Koole; M. v. d. Xooy; P. Kranendonk; JA. van Krimpen; C. Krombeen; A. G. Lammens: T. L. M. Landman; K. Larooy; T. J. Legierse: T. G. Lemmens; J. C. Ligthart; K. J. Loo- pik; J, Los; P. C. Lubking; P. Mac Laen. J. Meeusen; M. C. Molendijk; R. Moritz; P. D- Mudde: J. Muste; C. J. D. Navest; H. Nederveen; P. tfieuwenhuis; J. F. van Nmrwegen; J. J„ van Noort; P. van. Opstal; W. G. Oudenhuüsen; W. den Outer: C. I, Oversluizen: A- J. van Pelt; J. Ponsen; W. Proper; F, Hasenberg; A. W- van Havens; A. SaljjH. B- Schui- ling; V/. J, Siebcands; M. Smits; T. H. van Son; J. van Splunter; J. J. van de Spoel; C. stillebroer: P. J. van Stiphout; P. J. Stoot: C. J. van Tiggelhoven; J. L. Tonkes; M, Valentijn; D. Verloop; A. P. Vermaas; G. M- Vermeij: A. Verwater; L- M. van Vesaem; W. A. %'aogt; C. W, de Waal; G. Weiss; J. W, Wigmore; J. Het was on vermijdelijk dat wjj ook eens een keer bij Kryn van Dijke zou den terecht ko men. Ofschoon hij uiteraard een trouw bezoeker van onze bure len is, gaven wij er de voorkeur aan hem thuis op te zoeken. De tekenaar Krijn kennen onze le zers nu zo lang zamerhand wel, maar de schilder niet. Bovendien had hij onze nieuwsgierigheid geprikkeld. Hij had nieuw werk gemaakt, heel ander werk dan wij" van hem ge woon waren, zo als hij zei, en on ze belangstelling ging dus in de Daarbij werd hem een zilveren schilderde hij eerste plaats daarnaar uit. medaille toegekend. Hij kent de mensen. Een Krijn is een harde werker. Hij verschillende fasen van. de moder- voor kv: werkende mens, tekent en maakt reclamewerk om ne kunst. Zijn leermeester. Piet geslagen mens, de clown. jongeren van te genwoordig daar beginnen waar een Picasso is geëindigd. Nie mand kan. een ontwikkeling overslaan. Ten slotte: eerst de grondslag, de techniek, dan de kunst. Wie moed willig de vormen van een geziejit of een hand ver tekent, moet ook in staat zijn dat gezicht of die hand feilloos te tekenen. Picasso kan het. Hem is het geoorloofd zijn eigan vorm te kiezen. Daarover peinst Krijn wanneer hij schildert. In de achter ons liggende jaren de natuur en de sterke voorliefde de Tot in zijn onderhoud te voorzien; de Zwart, hield er van te experimen- hijzelf ontdekte dat een van zijn tijd die hem dan nog overblijft teren. Het was de tijd van. Moholy sterkste kanten de 2in voor het gebruikt hij intensief om zich te Nagy, de voorstelüngsloze kunst in decoratieve was. Een flink aantal wijden aan de schilderkunst. Zo is haar oervorm, van stervend kubis- wandschilderingen bevestigde dit. het nu eenmaal. Van schilderen al- me en opstijgend surrealisme. En Hij ploeterde verder. Hij ging bou- leen kan een kunstenaar niet le- de jonge kunstenaars van toen be- wen in vlakken. De aan de natuur ven. Hij moet er wel andere kar- groetten deze nieuwe vormen met ontleende vormen werden terugge- weitjes bijnemen om zich maat- groot enthousiasme» bracht tot grotere eenvoud met een schappelijk te handhaven. De kei- Krijn van Dijke is een ernstig sterk horizontaal, verticaal en dia- harde werkelijkheid heeft Krijn man. Aan zijn wekelijkse sportte- gonaal lijnenspel, waaruit een ze- dit allang aan zijn verstand ge- Keningen te oordelen, zou men dat kere gespannenheid spreekt Zo bracht ën hij heeft het aanvaard, niet zeggen. Dan. weet hij heel ontworstelde hij zich aart het na- Nu moet hij zich dubbel inspan- goed de luchtige, speelse toon te turalisme en het literaire element nen om zijn roeping trouw te blij- treffen. Maar als hij schildert is van voorheen. Een nieuwe vor- ven. hij dodelijk serieus. Daar dubt hij mentaal werd geboren. Hij is nu even in de veertig. In over. Dan komen de problemen. Tekenen wat je ziet is geen 1934 behaalde hij op de Academie Dan wil hij ook ..to the bottom" kunst, zegt hij. Met een goede aan- voor beeldende kunsten het diplo- gaan en rust hij niet voor en aleer leg en het beheersen van de tech- ma publiciteit. Hij is een leerling hij heeft doorgrond waarom de niek kom je een heel eind. Maar van Piet Zwart. Vier jaren later groten in de schilderkunst het zo tekenen wat je voelt en wat je behaalde hij het diploma schilde- en niet anders hebben gezien. Het denkt is veel moeilijker, want voor ren met een eervolle vermelding, wil er bij hem niet in dat zovele elk resultaat moet je vechten! Wijnen: F. Wijngaard; J. J. T. IJselen- doom; A. M. Zeeman; G. de Zwart; W, J. Lasschuit; C. E. dc Brum; G. J, Bult; H. Ploegman; R. Steeg; J. J. C. Roevers; P. Stuij; R. Sinnmghe: J. Stellingwerf; S. A. van Adrichem; P. van Ardennen; T. A. Aukes; H. Bravenboer; J. T. Breeuwer; A. Bresijn; A. L. Bron; I. Bröomans; M. Brouwer; B. A, de Bruin; M. dc Bruyn; A. M. Baardman: A. Bak ker; E. van. Bareler A, II. Barendregt; I. A. Bartels;. A. M. van Beek; I. van Beek; J- v. d. Beek; J. G. Been; T. Bcket; G. G. Bekkers; A. C. Beljaars; G. L, W. Bendetex; D. Benner; J. L. van Bergen; L, M. Bergman; L. Berkhof; J. B. T. Be-yeKbergen; M. Biemans; L. A. v. d. Blessen: J. J. Blokland; J. Boer; H. Boog; A. Boons; J. I. M. Bos; J. A. Boswinkel; G. Buitendijk; J. G. de Bus; A. van Buuren: J. Bijster; J. Coelen; Gvan Dam; J. P. C. Deibert; A. M. van Delsen; H. de Deugd: S. A. van Beur sen; A. Doedyns; J, van Dok; W. A. B. Doornbos; J. G. van Duist: J. F. van Eek; P. A, Edel broek; T. Elderhorst; J. M. Evenwel: T, J. van Eijk; c. Fransen; G. van Gameren; D. P. van Gerdingen; A. Gorscman: C. v. d- Graaf; M. Groen; W. Grund: G. A, Gustafsson; J. van. Haar en; M. Hagendoorn; A. Haeers; C. W. Haze; w. de Heer: W. v. Hek; J. van Hemert; J. H. Hennsen: W. Heulen: A. Heusdens; A, Heikoop; C. A. Heijkoop; C. H. Hoefman; C. Hor dijk; C. J. Houwcling: H, Jellema; J. C. de Jong; F. H. de Jong; W. de Jong; L, Kamerbeek; W. G. P. van Kan; J. W. H. Kersten; C. M. Kervezee; J. van Kleef; W. de Kleer; T. KRjnen; J. K. KlrjnoOt; G. Kooy: A. A- Kriesels; L. Kruger; A. Kuyper; J. W. de Kwant; C. van Leeuwen; A. v, d. Linden; H. Luijten: H. de Man; H. J. Meulenbroek; T. A. Möhlmann; C. Mojel: R. G. Mole naar; P. Monteau; Th. J. Mótter; H. F. Motirus; W. J. Netten; C. M. Nd lissen; J. Noordijk; W. J. van Oeffelen; H. van den Oosten; L. van Os; J. J. Otto; R. W. Oudenbroek; A. Ouwendyk; W. I. Fru- lips; J. Pleiter; N. v. d. Poel; T. F. Po- Jak: A. C. Pols; W. I. Putter; J. de Reus: D, Riddennkhof: G. van Ringelensteyn; N, van Rijswijk; J. Scheepbouwer; A. w. Schoovers: D. Schrijvershof; W. van Vliet; A. J. Schuyff; W. F. Slegt; F. Suikkers; A, G. Staal; F. J. M. Steiger; C. Stierman: A. Stoopman; Z. Stoter; J. A. G. te Strake; A. G- M. van Teef- felen; J. van Teeffelen; F. van Teijlm- gen: W. F. Thijssen: J. van Trigt; P. E. Valkhof: J. H. van Veen; F. K. Venema; D. Verschoor: M. Verwey: F. M. Vis- A. van. Vliet; j, K. A. van Vuet; v. d. Vloed; C. J. Vreezen: G. B. Vrauivdeunt; F. v. d. Waarden; J. E. Waterreus; A. G. Weeds; s. K, v Wen- del: L. P. de Winter: C. P. van. Wyk; H. van Wijk: M, C. de Zeeuw; T. Zui- dam; C. S. Zwarts. Het dansprogramma werd onder» broken daar een bandje, dat opge wekte tonen liet horen, zeer tot te vredenheid van de toehoorders. In de korte toespraak, waarmee voorzitter I. van Lint de avond opende, wees hij op het belangrijka werk dat de speeltuinvereniging verricht, 's Zomers is er sport en spel op de speeltuin en 's winters zijn er de vele clubs, waar de jon gens en meisjes zich naar hartelust kunnen vermaken, „Crooswijk" herdenkt dit jaar zijn twintig jarig bestaan. Ter gelegen heid daarvan zal ia September a.s. een groot kinderfeest worden geor ganiseerd, terwijl in. October de ouderen met een feestavond het heuglijke feiten zullen vieren. De vereniging rust ondertussen Een vrolijke klapdans niet op haar lauweren. Men hoopt op korte termijn met de aanleg van een nieuwe speeltuin op 't Schut tersveld. te beginnen. De geméente heeft de toezegging gedaan dathaar werklieden overdag aan he£ veld zullen werken; de enthousiaste Crooswijkers zuilen het werk dan zelf 's avonds voortzetten. Geld voor de nodige toestellen is er nog niet, maar men wanhoopt allerminst, O.a. wordt er binnenkort in samen werking met het comité „De oud jes van Crooswijk" een grote loterij georganiseerd. Zaterdag as. voeren de jonge le den in Lommerrijk de kinderope- rette „Prinses Duckika", geschreven door de thans overleden oud-secre taris van „Crooswijk1', de heer Joh. Kramer, op. PARIJS De Franse minister raad heeft besloten generaal Eisenhower de „medaille Militai- re", de hoogste Franse onderschei ding, die een buitenlands officier kan worden verleend, toe te ken nen. BONN Over zestien droogdok ken in de haven van Hamburg heeft zich een scherpe strijd tussen Britse en Duitse instanties ontwikkeld. De „Military Security Board" heeft gedreigd de dokken naar het bui tenland te zullen verkopen, indien er geen gang komt in de reeds meer dan een jaar gevoerde onderhande- lingen over een Duitse aankoop. De 1 dokken zijn na de oorlog ais her stelgoederen aangewezen en daar door naar Britse opvatting Engels eigendom geworden, ook al heeft mén nooit gevolg gegeven aan het oorspronkelijke voornemen de dok ken weg te voeren. De Britse be zetting had de dokken ter be schikking gesteld van Hamburgse firma's. Deze beschouwen ze als noodzakelijk, daar ze het vierde deel uitmaken van de Hamburgse dokcapaciteit, die toch al tot een vijfde van het vooroorlogse peil ge zakt is. In November 1951 hebben de En gelsen. met Duitse werfeigenaren en vertegenwoordigers van de Duitse regering overeenstemming bereikt, volgens welke de 'Duitsers 1,5 mil lioen pond sterling voor de dokken zouden betalen. De Duitse regering is daar echter op teruggekomen. Zij wil het Britse eigendomsrecht slechts erkennen voor zeven dokken, die vroeger aan de Duitse marine héb ben behoord, niet echter voor negen andere, particuliere dokken. Het. Britse bestuur is blijkens een brief van de Hoge Commissaris aan de Bondsregering niet van plan op de oorspronkelijke overeenkomst terug te komen. Het heeft tot grote ont steltenis van de Hamburgse senaat, de Duitsers voor de keuze gesteld de prijs te betalen ofwel de dokken naar het buitenland te zien slepen. HARLINGEN De jaarvergade ring van de Kon. Schippersvereni ging „Schuttevaer" is dit jaar in Harlingen gehouden. Talrijke afge vaardigden uit het gehele land woonden dit congres bij terwijl di verse genodigden, onder wie mr D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat en. vice- admiraal J. Callenfels, directeur-ge neraal Loodswezen, door de voor zitter van Schuttevaer, mr Van Dam welkom konden worden geheten. Niet minder dan ruim 180 voor stellen van de afdelingen verdeeld in diverse groepen betreffende brug gen, sluizen, verlichting, bebake- ning enz. moesten worden bespro ken. De afdeling Rotterdam be toogde de noodzaak de radioberich ten voor de scheepvaart een keer per dag te herhalen en daarvoor een vast tijdstip te bepalen gezien bet grote belang dat de schipperij bij deze berichten heeft. Alle pogingen zullen worden aan gewend om te komen tot een uni-» forme regeling van de lichten bij bruggen. Zo mogelijk internationaal maar om te beginnen zeker lande lijk.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5