Groeiende politieke actie onder oud-leden NSB Advies aan ex-P.D. 's: „Stemtprof. Russel!" Duitse ambassadeur niet bij dodenherdenking Behulpzame heer ging plots de lucht in Olifant (3000kg) wenst dierpsycholoog geluk Een bed Parafering verdrag E.D.G. misschien eind Mei Staat in het ongelijk gesteld: Menadonees op vrije voeten Vredescontract tussen Westen en Bonn blijft struikelblok S "N HOOFDPIJN! V._J V dubbel zo lekker v m dubbel zo zwaar AitlPS- CHOCOLADE HOEEELTGEZWELLEN AAN DE GROTE TEEN TE BESTRIJDEN Zaterdag 3 Mei 1952 (Van een onzer verslaggevers) DE „Stichting Oud Politieke Delinquenten", die zich gedu rende enkele jaren vrij onopvallend in de Nederlandse samenleving heeft bewogen, is dezer dagen voor het eerst „bo ven water" gekomen en daarmee in het volle daglicht van de publiciteit, toen bleek, dat de penningmeester van deze ver eniging de besteller was geweest bij een Arnhemse fotograaf van de foto's van ex-„leider" Anton Mussert. Niet, dat deze stichting tevoren „ondergronds" was geweest. Zij was officieel door de regering gesanctionneerd, maar het publiek had nog weinig of niets van haar bestaan gemerkt. De stichting „O.P.D.", zoals haar aanhangers haar noemen, werd steeds ge controleerd door de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Zij wordt dat nog. Twee groepen OFFICIEEL: Sociaal werk Stralende tanden met... drinkwater Belgische SS-ers Zo gaan de activiteiten van de Stichting Oud Politieke De linquenten voort. Zij beijvert zich te verklaren, dat zij niet politiek georiënteerd is. Het is echter wel zeker, dat zij nog meer op de politiek ingesteld zal raken dan zij toch ook nu al is, wanneer de heer Wolt huis er in slaagt zijn bedoelin- Nederlandse zeelui veroordeeld in Zweden Bedankt voor uitnodiging na protest van Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Voorspoedige Jaarbeursballontocht met diverse verrassingen Politiek interesse aanhang van de heer Wolthuis groeit Tweede TH niet voor verkiezingen in de Tweede Kamer Prof. Buytendijk op originele wijze gehuldigd Oefenmogelijkheid in Duitsland gezocht Plannen voor bouw van kampen opgeschort Japans vonnis (levenslang) in strijd met''het Volkenrecht Sterkte Amerikaanse leger 6.700.000 man Anderhalf jaar voor nazi-parlementslid Aannemers stalen staal van defensiewerk Prof. Van Itallie overleden Het bestuur moet geregeld aan f vertegenwoordigers van dit lichaam inlichtingen geven over de activi teiten van de Stichting en de zorgvuldig besloten vergaderin gen van bestuur en .aanhangers worden telkens bezocht door een jonge man, die zegt dat hij SS'er is geweest, maar van wie iedereen overtuigd is, dat hij de BVD ver tegenwoordigt. Het broeit op het ogenblik in de gelederen van de stichting. De voorzitter, mr. J. A. Wolthuis, een Gronings advocaat en tijdens de bezetting „vrederechter" te Arn hem, en oud-lid van de Germaan se S.S., propageert een streven, dat op dit ogenblik bij de zes andere leden van het hoofdbestuur nog maar weinig weerklank vindt. Maar wie delen uit de correspon dentie van deze voorzitter leest, raakt er van overtuigd, dat deze verhouding van één tegen zes bin nen afzienbare tijd een aanzienlij ke wijziging kan ondergaan. Voor zitter Wolthuis wil een actieve po litieke richting aan de Stichting geven. „Wij hebben weer een taak m deze tijd", schrijft hij in een brief aan een „kameraad", die op het punt staat te be danken voor de Stichting, om dat zij zich niet genoeg op po litiek terrein zou bewegen, „en ik kan je verzekeren, dat ik er mijn best voor doe, ver andering in de zaken te bren gen. Ik ben er van overtuigd, dat ik dat op dit ogenblik al kan bereiken door een demo cratisch soort verkiezinkje on der onze aanhangers. Dat is een goede, officieel toegejuich te methode en als ik zo mijn doel kan bereiken, is dat na tuurlijk het beste." .Ooit andere leden, die men spreekt en die overigens sterk ge kant zijn tegen een politieke acti viteit van de Stichting, geven toe, dat de voorzitter op het ogenblik een niet onbelangrijke invloed heeft op vele „oud-kameraden". „In de eerste tijd na de oorlog zijn velen van ons, vooral jongeren, in de gelederen van de CPN opgeno men. Hoewel de communisten nog steeds een propagandist sturen naar iedere vrijgekomen politieke delin quent om hem over te halen zich bü de CPN aan te sluiten, komt deze politieke reuzenzwaai tegen woordig niet zo veel meer voor", zei men ons. „Voornamelijk ligt dat aan de activiteit van mr Wolthuis, die de levendige politieke belang stelling van de jongeren nu in een andere richting, die hun overigens ook vertrouwder is, leidt De ouderen In de Stichting zijn verdeeld in twee ongeveer even grote groepen: de ene, die beslist nooit meer iets met politiek te ma ken wil hebben, en alleen uit so ciaal gevoel geld en tijd aan de Stichting geeft, en de andere, die waarschijnlijk nooit meer afstand kan doen van de Nationaal-Socia- listische leerstellingen. De politieke invloed van de heer Wolthuis heeft alle gelegenheid nog verder te stijgen, als binnen kort het maandblad van de Stich ting gaat verschijnen. De Groning se. advocaat heeft zichzelf daar „verantwoordelijk redacteur" van Advertentie (l M.) Mijnhirdi'» Hoofdpiinpoeden.Dooi 47 KILMARNOCK. Over en kele jaren zullen de bewoners van Kilmarnock in Schotland niet meer afgunstig naar de tandpasta-glimlach van film sterren behoeven te kijken. Zij zijn dan zelf in het bezit van een stralende lach met schitte rende tanden. En wat be langrijk is voor de Schot zonder extra-kosten, zonder grote hoeveelheden tandpasta en aantallen tandenborstels. Deze stads van 42.000 zielen is nl. de eerste gemeente in Groot- Brittanniëwaar men 'n fluori- ne-procédé op het leidingwater zal toepassen om tandbederf te voorkomen. Slechts 20.000 in woners krijgen fluorine in hun water. De overigen worden aan periodiek onderzoek onderwor pen om na te paan hoeveel ver schil bestaat tussen hun tanden en de gefluorineerde. Volgens het hoofd van de plaatselijke geneeskundige dienst, dr Bryce Nisbet, zal de helft van de kinderen het pas laat volledig gevormde tan den onbeïnvloed over sterke witte tanden beschikken. OFFICIEEL stelt de organisatie van oud-NSB'ers, ex-SS'ers en al dergelijke lieden zich niet anders ten doel, dan het financieel steu nen van soortgenoten. „Wij wil- willen voorkomen, dat oud-par tijgenoten door nood %ot misdaad zouden vervallen", zei ons een der bestuursleden, „Vrijwel al len, die juist als politiek gestraf ten uit de gevangenis komen, heb ben het bijzonder moeilijk als zij naar werk gaan zoeken. Wij wil len niet, dat de kranten vol zou den staan met vonnissen voor criminele misdrijven, die ge pleegd zouden zijn door vroege re SS'ers, of leden van welke j organisatie van het Nationaal- Socialisme ook. Wij vormen uit sluitend een sociale instelling en als zodanig werken wij ook samen met de Raden van Arbeid en vele Nederlandse gemeente besturen". Dat is het officiële streven, en inderdaad staat vast, dat vele vrijgekomen ex-nazi's door de stichting aan werk, en voordien aan een overbruggings toelage zijn geholpen. Maar gemaakt. Het eerste nummer van het blad, dat in een oplage van vijftigduizend en een omvang van acht pagina's dagbladformaat zal verschijnen, heet „PLURK". Dit woord schijnt in de betrokken krin gen algemeen ingevoerd te zijn als aanduiding voor een ieder, die met de bijzondere rechtspleging in aanraking is geweest. Men is zelf echter niet zo erg tevreden met deze naam en het nummer zal een prijsvraag bevatten voor een nieu we. Een omzwaaien van deze Stich ting kan nog andere gevolgen heb ben. Enige tijd geleden is na een stemming, in het hoofdbestuur een verzoek tot nadere kennismaking van de Neo-Nazistisch gekleurde Duitse soldatenbond afgewezen. „Maar de brief, die onze voorzit ter heeft geschreven", aldus verna men wij, „was dusdanig gesteld, dat er nog een ruime mogelijkheid is open gebleven van dit besluit te- 1 „pn tp verwezenlijken En de rug te komen als de verhoudingen £er\te verwezenlijken. hn ae 1a ii._;.i eonhowrf rrnw Wn haar» \A/n thiiie Ook al houdt de Stichting Oud- Politieke Delinquenten zich dan van politiek op het ogenblik nog officieel afzijdig, dat is geen hin derpaal om van de stichting uit adviezen te geven aan vroegere Nationaal-Socialisten ovor de stemplicht, die zij binnenkort zul len moeten vervullen voorzo ver zij althans niet uit actief en passief stemrecht ontzet zijn. Al deze mensen wordt aangeraden te stemmen op prof, mr G. M. G H. Russel, voorzitter en lijsttrekker van de pas opgerichte, uiterst con servatieve „Partij voor Recht, Vrijheid en Welvaart". Van vroe gere nazi's vernemen wü. dat prof. Russel zich in hun milieu bij zonder gezien heeft gemaakt door de voorrede, die hij schreef voor een brochure van dr H. W. van der Vaart Smit, over de kampen die na de oorlog in ons land be stonden voor het bewaren van politieke delinquenten. De eerste twee dagen van Juni, met Pinksteren dus, zal de Stich ting Oud-Politieke Delinquenten uit Beig e bezoek ontvangen van de officiële vertegenwoordigers van de organisatie van Belgische ex-S.S.-frontstrijders, die twee dagen zullen vier of vijf vroe gere Belgische S.S.-ers door hun Amsterdamse geestverwanten worden bezig gehouden. „Wij zul len vermoedelijk niet veel rucht baarheid aan dit bezoek geven", werd ons medegedeeld. In November aanstaande komt een andere „plechtigheid". Men is van plan om dan op 11 November een historische dag de doden van de N.S.B. te herdenken, die op een klein kerkhof te IJssel- stein bij Venray in de Peel begra ven liggen. Alle gefusilleerde Na tionaal-Socialisten hebben daar 'n laatste rustplaats gekregen. „Wij willen toestemming vragen er in autobussen heen te trekken. Als dat niet wordt toegestaan, gaan wij allen op eigen gelegenheid. Het is niet de bedoeling er een demonstratie van te maken. Wij willen alleen in stille optocht langs trekken en bloemen leggen", werd ons verteld. Tenslotte heeft de stichting con tact gezocht met de West-Duitse regering om te vragen om pen sioenen voor invalide oud-S.S.-ers. Er is daarop in eerste instantie een antwoord gekomen van het ministerie van Arbeid in Bonn, waarin wordt gezegd, dat er nog geen voorzieningen bestaan voor de buitenlandse oud-S.S.-ers. Men is echter bereid, zo vervolgt de brief, deze kwestie ernstig onder ogen te zien. Advertentie (I.M.) STOCKHOLM. Vrijdag zijn de kapitein S. L. en de eerste stuur man F. A. van B. van het Neder landse motorschip „Elma" (uit Put- tershoek) veroordeeld tot twee maanden dwangarbeid. Zij waren schuldig bevonden aan het mishan delen van drie Zweedse politieman nen na een feestje aan boord van hun te Kalmar (Zuid-Zweden) lig gende schip. Zij zullen de straf onmiddellijk moeten ondergaan. Waarschijnlijk zullen uit Nederland een andere ka pitein en eerste stuurman worden gezonden om de „Elma" naar Hol land over te brengen. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Rond de herdenking van de gevallenen in de Ridderzaal te Den Haag, waarbij ieder jaar, naast oi^i-verzetsstrijders ook de leden van het Corps Diplomatique worden nitgenodigd, is rumoer ontstaan. Voor de eerste maal behoort dit jaar ook de Duitse ambassadeur tot de geno digden. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Neder land heeft nu in haar orgaan een protest tegen de aanwezigheid van de Duitse ambassadeur laten horen. „Carnavalsgasten" heet dit singuliere troepje feestgan gers en naar de gezichten te oor delen is het een woest en uitbun dig feest geweest. Ze zijn te zien op de tentoonstelling Bezige Handen". die de Staatsmij nen ter gelegen heid van het 50- jarig bestaan in Hoensbroek heb ben ingericht. Wat ons zo bijzonder nieuwsgierig maakt is: waarom zou die blonde, frêle fee (op de voorgrond) zo be dremmeld haar vingertje aan de lippen brengen? Tussen haakjes: het is een héél beste tentoonstel ling geworden, daar in Hoens- broek. Hoe kan 't ook anders, want die mensen van de Staatsmijnen staan hun mannetje. in het bestuur zich zouden wijzi gen". Uit diverse „rapporten" van de plaatselijke afdelingen van de Stichting komen op het ogenblik al geluiden, die wijzen op een groter politieke, dan sociale belangstel ling. Behalve bij de C.P.N. heeft nog een vrij groot aantal vroegere Nederlandse nazi's zich aangeslo ten bij de „Werkgemeenschap Europa", die onder leiding staat van de vroegere S.S.-officier Paul van Tienen en Sylvia van Rooy, wier politieke verleden evenmin bepaald brandschoon genoemd kan worden. DEN HAAG Naar wij verne men is de kans niet groot, dat de Tweede Kamer nog voor de ver kiezingen gaat praten over de tweede Technische Hogeschool. De thans aanhangige wijziging der be groting van O., K. en W. welke de kosten behelst van voorbereidingen voor een tweede instituut voor Technisch Hoger Onderwijs zou tot nadere datum zijn verschoven. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Prof. dr. F. J. JBuijtendijk, hoogleraar in de psychologi aande universiteiten van "Nijmegen, Utrecht en Leuven, is Vrijdagmiddag voor de aula der R.K. universiteit, waar hij voor de promotie vertoefde op originele wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag. Zijn studenten hebben prettige herinneringen aan zijn lessen, waar in hij ook de dierpsychologie be handelde. Nu wil het toeval, dat thans in Nijmegen circus Jos Mul lens-De Bouglioni voorstellingen geeft. Leden van het dispuut der psychologische studenten stapten naar het circus en vroegen aan de directie of deze de drieduizend kilo zware olifant Hanna beschikbaar wilde stellen als mede-huldiger van prof. Buytendijk. Tegen zes uur trok een kleine optocht van studenten, met Hanna in hun midden, naar de tuin van de aula, waar de jubilerende hoog leraar temidden van professoren en studenten wachtte. De olifant stapte met haar dompteur heel rustig naar het bordes, zij droeg een fles met geestrijke inhoud aan haar slurf. De student H. Kuyer, voorzitter van het dispuut, sprak de hoogle raar toe, Hanna stak de slurf uit bood de fles aan en gaf de profes sor een stevige slurf. Prof. Buyten dijk nam de originele felicitatie van de olijke kant op. Hij hoopte, dat de qualiteit der studie evenredig zou zijn aan de quantiteit van de fameuze gelukwensen Hanna sjokte daarna, onder vro lijk gezang der omstanders, naar haar stal terug en gaf later in het circus weer een voorstelling van voorbeeldige dressuur. (Van onze correspondent) UTRECHT. De gemeente Waddinxveen had niet verwacht zo nauw hij de Agrarische beurs L.Z-T. te worden betrokken als gistermiddag is geschied. Dit ge beurde door de landing van de DEN HAAG Nederland hoopt, dat in de toekomst besprekingen over de mogelijkheid van rzfening van grotere en zwaardere eenhe den in Duitsland alsnog met suc ces kunnen worden bekroond. Deze besprekingen die indertijd min of meer vastliepen, onder meer als gevolg van verschil van mening tussen de Britse en Nederlandse opvattingen, zijn nog steeds actueel. Nederland heeft daarbij de steun van het hoofdkwartier van Eisen hower in Parijs. De besprekingen zullen met Bonn worden voortge zet. In afwachting van deze bespre kingen heeft de regering bepaalde plannen voor de bouw van kam pen in Nederland opgeschort tot de besprekingen over de oefenmoge lijkheid in Duitsland zijn beëin- dïgd.Nederland heeft dringend be hoefte aan oefenmogelijkheden bui ten de grens, aldus minister Staf. omdat ons land voor deze oefenin gen, vooral ook van zwaarder ge schut, geen plaats biedt. ROTTERDAM. Bij vervroeging heeft de president van de Rotterdamse rechtbank overwegende, dat de zaak van de vrijheid als het hoogste rechtsgoed geldt Vrijdagmiddag uitspraak gedaan in het kort geding, dat Donderdag aanhangig was gemaakt door de in Menado geboren H. de P., die, zoals wil meldden, in 1940 te Soerabaja werd aangehouden, verdacht van moord. Na veel omzwervingen arriveerde hü op 23 Januari ji. per s.s. ..Wa terman" uit Nieuw Guinea te Rot terdam en werd aldaar in de straf gevangenis opgesloten. Daar hij meende, dat hier van wederrechte lijke vrijheidsberoving sprake was, dagvaardde hü in kort geding de Staat der Nederlanden, de officier van justitie te Rotterdam en de di recteur van de strafgevangenis al daar. Voorts vroeg hii voor iedere dag. die hü nog in de gevangenis zou doorbrengen, een dwangsom van 1000.—. De president van de rechtbank wees de vordering van eiser toe. HU meende o.m dat het vonnis van de Japanse landraad in strijd is met het volkenrecht en met het Landoorlogsregiement. Aan dit vonnis dient in Nederland rechts kracht te worden ontzegd Voorzo ver de dwangsom betreft werd de eis afgewezen, omdat naar het oor deel van-de president de Staat der Nederlanden altijd de vonnissen van de eigen rechter nakomt, De P werd onverwijld op vrije voeten ge steld. terwijl het vonnis bij voorraad uitvoerbaar werd verklaard. Ge daagden werden veroordeeld in de kosten van het kort geding. Jaarbeursballon, die onder com mando van de heer Boesman een voorspoedige reis van ruim 2]/i uur heeft gemaakt. Dit was tege lijk de 200ste tocht van de Haagse Ballonclub. Er waren deze middag trouwens meer verrassingen. Voor de onge veer 13-jarige Wim van Schip uit Woerden, die na de eerste tussen landing in de buurtschap Catten- broeke in de mand werd gehesen, omdat men behoefte had aan enige lichte „ballast". Maar ook voor de heer Guldemond, een houthandelaar uit Woerden, die toen er na een noodlanding op de Rijksweg tussen Bodegraven en Gouda behoefte was aan een zwaar persoon in de mand wel even behulpzaam wilde zijn en zo tegelijkertijd de ervaring wil de opdoen om enige meters met de ballon mee te deinen. Wie schetste echter zijn verbazing toen hij even later ongeveer 300 meter hoog in het luchtruim dreef. Hij moest de reis tot het einde meemaken, ter wijl zijn vrouw en dochter naast een afgesloten auto op de Rijksweg stonden. Toch had hij het voor geen honderd gulden willen missen. Dat einde kwam op 7.38 uur toen ae ballon die om 4.50 uur in Utrecht was vertrokken in de gemeente Waddinxveen daalde op een tarweland van de boerderij Wil lem II in de Zuidplaspolder en eigendom van mevrouw de Wed. E. Oudijk. De burgemeester, de heer A. Warnaar, en de gemeente secretaris waren spoedig ter plaat se, zodat de beer Boesman een oor konde van de Utrechtse burgemees ter aan diens ambtgenoot van Wad dinxveen kon overhandigen. Later had op het raadhuis een charmante ontvangst plaats, waarbij vele vrien delijke woorden werden gesproken, door de burgemeester, de heer C. van Bockel, namens de Kon. Ned. Jaarueurs, en de heer Boesman en waarbij over en weer enkele ge schenken werden aangeboden. WASHINGTON. Generaal Lynch, directeur van de Ameri kaanse recruteringsdienst heelt verklaard, dat in de loop van het op 1 Juli a.s. beginnende belas tingjaar 610.000 mannen onder de wapenen zullen worden geroepen. Voorts is het leger voornemens 70.000 reservisten op te roepen en het hoopt op 52Q.000 vrijwilligers. Op deze wyze zou het niet al leen mogelijk zijn de 1,080.000 man te vervangen, die in deze pe riode moeten afzwaaien, maar ook de door president Truman ge wenste getalsterkte van 6.700.000 man 120.000 mefer dan thans te bereiken. „Wij willen niet" aldus dit or gaan. „onze doden gezamenlijk her denken met vertegenwoordigers van een land dat ons volk uiteen- gescheurd en ontwricht heeft, en dat zoveel onschuldig bloed liet vloeien." De Federatieve Raad wekt de oud-verzetsstrijders op de bijeen komst niet te bezoeken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de uitnodigingen voor het Corps Diplomatique verzorgt, is over dit protest ernstig ontstemd. Men stelt zich op het standpunt van buitenlandse mogendheden, dat het ministerie met het recht heeft vertegenwoordigers die door de re gering zijn geaccepteerd van deze bijeenkomst uit te sluiten. De Duitse ambassadeur, aan wie het protest van voormalig verzet ter kennis is gebracht, heeft nu voor de uitnodiging bedankt. In geen enkel opzicht wil hij, die zelf slachtoffer van het nazi-regime is en een zoon in een concentratie kamp verloor, de oorzaak zijn van twist rond de herdenking van onze gevallenen. BONN. Franz Roessler, voor malig lid van het West-Duitse parlement, is Vrijdag tot ander half jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens het verbergen van zijn nazi-verleden om tot lid van de Bondsdag gekqzen te worden. Roessler, die zich dr Franz Richter noemde, had zitting voor een- neo-nazistische partij. Hij werd veroordeeld nadat hij be kend had fraude en meineed ge pleegd te hebben. Hij heeft ver klaard, in hoger beroep te zul len gaan. (Advertentie l. M.) Eeltknobbels of eeltge- zwellen ontstaan meest al door het dragen van te kleine of te smalle schoenen. Het is een zeer pijnlijke en hin- derliikt» kwaal. Geluk kig bestaat er nu een product, dat snel ver lichting brengt. Hei is een Franse vinding en bekend als Dalet Balsem Dalet Balsem heeft een drievoudige N mijn thans weer opgeeonsu- meerde vacantie stapte ik op een avond uit een broeihete trein en stond oog in oog met Spezia, een kruising tussen een Middellandse- zee-badplaats en een oorlogshaven, zodat in de zoele straatjes kenne lijke dagjesmensen en bijzonder kleine Italiaanse matroosjes elkan der gesticulerend voor de voeten liepen. „Een kamer?" riep de man van het hotel met een verbaasde grijns, „maar meneer, er is in de hele stad geen bed leeg!" En hij legde mij uit dat ik voor mijn bezoek nu juist de jaarlijkse feestdag had gekozen, die alle Apenijners al eeuwenlang in Spezia doet samenstromen. Toen ik nog tien hotels geprobeerd had stond wel vast dat het geen sterk verhaal van hem was geweest. Bedroefd, moe en vuil zat ik met m(jn valiesje op een fonteinrand en dacht er juist over, dan maar eens bij het Italiaanse heilsleger een te genprestatie voor dertig jaar Strijd kreet-dubbeltjes te gaan opvorderen toen een vriendelijke grijze man mij in een afwisselend tegen Engels en Duits aanleunend gedruis vroeg of ik soms begeerde te slapen. „SU", riep ik in de taal van het land. en reeds volgde ik hem op een lange, zwijgende tocht die met de zee en de hotels in de rug, steeds dieper landinwaarts voerde naar duistere armoewijken vol muffe luchtjes en overslanke zwerfkatten. Toen we zowat een kwartier ge lopen hadden stend de man stil voor een hoog bouwwerk en begon op de deur te bonzen. Een wijfje van om en nabij de honderd kwam opendoen en nu bestegen we ge- drieënlijk acht inktzwarte trappen die, na nieuw gebons, bleken uit te monden in een vertrek vol man nen, vrouwen, kinderen en honden die door mijn verschijning in een toestand van blijmoedige opwinding geraakten Het werd duidelijk dat deze familie, nu alle hotels vol wa ren, wat wilde bijverdienen door een slaapkamer te verhuren een transactie, waarin de vriendelijke grijsaard alleen een makelaarsrol had vervuld, want hij verdween met een weelde van armgebaren in het *rappenhuis, zodra hem enige muntstukjes waren overhandigd. Terwijl ik afwachtend in de ka mer stond, begon een kaal, bejaard mannetje, dat keek of zojuist zijn huis was afgebrand, aan een thea trale volzin die te oordelen naar de richting van zijn wijsvinger, op m ij betrekking had. maar enige dikke vrouwen duwden hem achte loos opzij en poerden my, gevolgd door de kinderen, de honden en de mannen, naar een kaal vertrek, waarin een antiquarisch tweeper soonsbed mijn komst met overdre ven verwachtingen verbeidde. Daar de trein mij zeer vuil had gemaakt en een wastafel niet tot de inventaris behoorde, gaf ik met hulv van het aloude stomme am bacht-je te kennen, dat_ ik water wilde en wat ik met die vloeistof voorhad. Mijn mimische gaven ner- wekten eerst welwillende hilariteit en daarna een grote, paniekerige be drijvigheid want de hele stoet snél de, onder het achteloos vertrappen van wat oude moedertjes, het ver trek uit. bleef in de verte geruime tijd luid Italiaans spreken en zware voorwerpen omgooien en keerde daarop terug met een ijzeren bouw- werk dat een stenen bak, een lam- petkan en een spiegeltje bevatte. Niemand maakte aanstalten weg te gaan, zodat ik mij publiekelijk v begon te wassen, een op zichzelf; nuchter schouwspel, dat echter door, alle omstanders werd gadegeslagen met een vertederde instemming, wilde men zeggen: „ach, kijk de"£ man nu toch eens doen!" Alleen het "ft kale ventje zorgde voor een wan- klank door zich weder met polemi sche wijsvinger naar voren te drin- - oen. maar men behandelde hem koel en gebelod, geVfk iemand die iets heel moois en fijns vertrappen wil. Nadat ik my gereinigd had kregen twee jonaetjes nog even twist over het wegbrengen van het toestel, maar toen die met hulp van wat oorvijaen uit de wereld was. gehol- ven. kwam iedereen mij de hand drukken en werd de kamer allengs leoer. Formeel gesproken kon ik nu gaan slaven, maar aangezien het bed sinds 7924 niet meer bleek te zijn verschoond of afgehaald, was mij reeds na een half uur woelens dui delijk. dat ik op deze kriebelige uitwerking: I Verf,,,, 1. „Hu: 7. nacht ov een stoel door te brengen, schoof deze bij het venster en open de de luiken. Beneden in de straat zat hei kale mannetje dat telkens zo vruchteloos had geopponeerd en dutte met zijn hoofd tegen de muur. En opeens be greep ik icat de volgende dag de waarheid bleek te zijn ze had den zijn bed verhuurd. KRONKEL. heft de ontsteking op; 3. vermindert de opzwelling en doet de teen zijn normale stand hernemen. Neem de proef met Dalet Balsem: haar uit werking is verrassend. Dalet Balsem is verkrijgbaar bij' apothekers en drogisten. Verlaagde prijs, 1.85. Een circulaire met alle bijzonder heden wordt U gaarne toegezonden op aanvraag bij N.V. Agila, afd. 8, IJmuiden OSLO. De 2I-jarige Nocr Per Bredesen van het Noorse na tionale elftal heeft volgens het Oslose blad „Aftenposten" een contract getekend met de Italiaan se voetbalclub Lazio te Rome. De transfersom is 23.000.000 lire. de rebellerende partijen uit Ade nauer's coalitie, gaan echter voort met het eisen van nieuwe conces sies. DEN HAAG. „Het ontwerp voor bet Europese leger Is vrijwel voor elkaar," aldus deelde minister Staf Vrijdag mede. Naar verwacht wordt, zullen de voorbereidende besprekingen de volgende week tot een eind worden gebracht, zodat aan het einde van de maand de voorlopige para fering kan volgen. Dit zal niet in Der, Haag gebeuren. Minister Staf verwachtte, dat het verdrag inzake de Europese Defen sie Gemeenschap tegen October ge ratificeerd zal kunnen worden. In de periode tussen de voorlopige pa rafering en de ratificatie kunnen dan detailkwesties als de betaling van soldaten, onderofficieren en of ficieren, gelijke voorschriften en opleidingen, één uniform, militair straf- en tuchtrecht waarover in tussen in beginsel reeds overeen stemming is bereikt verder worden uitgewerkt. Volgens Reuter zou aanvankelijk vandaag het verdrag voor het Euro pees leger te Parijs geparafeerd worden, doch is de parafering uit gesteld. omdat de deskundigen der zes landen (Franitrijk. West-Duits- land. Italië en de Beneluxlanden) moeilijkheden ondervinden bij de voltooiing vr.n het ontwerp. Intussen zijn dit gelijk bekend, niet de enige vertragende omstan digheden. Woordvoerders van de Westelijke geallieerden te Bonn ver klaarden Vrijdag, dat hel Westen niet bereid is nog meer concessies te doen om de instemming der Duit sers te verkrijgen voor het vredes contract, dat met het verdrag der E.D.G. organisch verbonden is. De vrije democraten in de, Duitse partij, (Van onze correspondent) ZUTPHEN. Bij een defensie» werk te Nieuw-Millingen verdween eind vorig jaar vijf ton betonstaal. De uitvoerders De C. uit Haarlem en B. uit Den Haag eigenden het zich toe, de aannemer C. uit Apel doorn kocht het van hen. Het drietal moest zich Vrijdag voor de Zutphense rechtbank ver antwoorden; De C. kreeg zes maan den, waarvan vier maanden voor waardelijk, de beide anderen zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. .LEIDEN. Te Heelsum is Vrij dag op 86-jarige leeftijd overleden prof. dr L. van Itallie, oud-hoog leraar in de artsenijbereidkunde en de vergif leer aan de Rijksuniversi teit te Leiden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3