BERLIJN een gat in het IJZEREN GORDIJN De„volbloed Anterikaan- Twee zijden van een medaille Attlee: Tory-kabinet is slechts tussenspel RADIO-PROGRAMMA Waarom een stuk zo weinig gespeeld werd De ROOS—i SARON Churchill: Wij blijven nog drie of vier jaar aan de regering" Nobelprijswinnaars doen beroep op Joliot-Curie Ierse bloembollen onze concurrent in VS? Bondgenootschap Egypte-V er. Staten? Weer onderzoek naar graf van vermoorde gebroeders Horn Autostuur defect; motorrijders gewond Wapenzendingen naar Europa worden versneld Steun voor Hamman in New York MARIA STUART van A. S. M. Hutchinson t Noodlanding Dakota bij Oostende Maandag 5 Mei 1952 (Van onze correspondent te Bonn JA/ IE naar Berlijn vliegt en boven de stad is aangeko men, heeft eerst de indrukdat hij nog niet écht boven de stad is, maar boven een ruim aangelegde voorstad, met veel ruimte tussen de straten en de kuizen. Inderdaad, die ruimte is er, maar het is een j uimle die niet het gevolg is van arckitectenoverlegmaar van de bommen. De intensiteit van het luchtverkeer met West-Berlijn is natuurlijk nog in sterke mate toe genomen, doordat de luchtverbin- ding vrijwel de enige is, die zonder enig gedoe van Russische paparas sen mogelijk is. De taxi-chauffeurdie ons naar het centrum brengtis van het Pa- rijse type, een niet meer jonge baas, met een flinke druipsnor en een verfomfaaid sigaretje tussen de gele tanden. Hij rijdt even onver schillig als zijn Franse collega's maar iets zuiniger, minder zwierig Het hotel ziet er uit, als teder ander in een grote stad. Het is door de oorlog verwoest en nu weer helder opgebouwd. Daarbij is kennelijk gewoekerd met meters en centimeters. Zo zjjn er, behalve ka- meTj, wonderlijke hokjes, waarin je, om in je bed te kunnen stap pen, eerst de kastdeuren moet slui ten. Alles tezamen genomen, maakt Berlijn de indruk van een grote vitaliteit en sterke opbouw wil. Zeker, daarbij moet men niet ver geten dat West-Berlijn een soort Westelijke etalage naar het Oosten is, maar dat zou men er nooit van hebben kunnen maken als niet de Berlijners zelf de felle wil had den om op de been te blijven. Trouwens, ook een fenomeen als dat vau de geallieerde luchtbrug in de tijd van de Russische blokkade zou niet mogelijk geweest zijn zon der de militante mentaliteit van de Berlijnse bevolking. Er bestaat in Berlijn een weinig vriendschappelijk gevoel veor Bonn. Ten dele Is dat de mentali teit, die bijvoorbeeld tijdens de bezetting in Nederland bestond ten aanzien van de Nederlandse 'instan ties m Londen; het gevoel dus van „Jullie hebt daar makkelijk praten en wij moeten het maar opknap pen." Ten dele ook speelt hier de onmiskenbare koelheid van Ade nauer ten opzichte van Berlijn een rol. Frontlinie DAT de Berlijners in de front linie slaan is niet te ontkennen. Het dagelijks contact met de Sow- jet-zone be ley en zU op velerlei wijze. Berlijn vormt ln. zekere zin een gat in het IJzeren Gordijn. Oost en West verkeren nier dage lijks met elkaar. De ondergrond- baan houdt geen rekening met de scheiding tussen de vrije en de communistische wereld, de tram ook niet; vele Beriyners werken in het Oosten en wonen in het Westen pf omgekeerd. Taxi's met stand plaats West brengen u met genoe gen naar Oost. mits ge maar geen bijzondere bagage bij u hebt. Door al deze mogelijkheden van het dagelijks verkeer weten de West-Berlijners zeer wel wat er m het Oosten te koop is. Als buiten staander krijgt ge daarvan uit ge sprekken ook wel een indruk, maar het meest illustratieve is toch wei een bezoek aan een der gemeente lijke Instanties in het Westen, waar vluchtelingen uit het Oosten voor een eerste onderzoek warden opge vangen. Volgens de communisten zyn het de Americanophile kapita listen. die door een vlucht naar het Westen hun huid en als het kan ook hun geld trachten te redden. Ik heb ze gezien, die „kapitalis ten". Het zijn de armen en de zeer armen, de mensen die uit het leven van alle dag geen uit weg meer zien. Vrouwen wier mannen zijn gearresteerd door God-weet-welke instantie, en die jarenlang zonder bericht bleven. Arbeiders, opgejaagd door de Sowjet premiestelsels, die in en kele jaren volkomen zijn gesloopt Volkspolizisteh, die het niet lan ger over hun hart konden ver krijgen de hun verstrekte op drachten uit te voeren. Mensen wier zenuwen gebroken zijn door dat Iedere bel kan betekenen, dat het uur van hun arrestatie en deportatie heelt geslagen. En u moet niet denken dat vluchten naar het Westen oen pretje is. Nog afgezien, van net risico, dat er in steekt maar men wordt allerminst als de verloren zoon ontvangen. West-Berlijn gaat economisch en sociaal al zwaar ge bukt onder het vluchtelingenpro bleem, en het heeft er geen enkel belang bij de stroom aan te wakke ren. Wil men als vluchteling erkend worden, d.w.z. een beroep kunnen •doen op steun bij het zoeken naar werk en woongelegenheid, dan moet men kunnen aantonen dat men. niet msar eens is komen Advertentie (l.M.) Made from "sun-kmed"iabscco3 17 EN avondwandelingetje op de KutJut- stenaamm maakt een fantastische in druk: een soon Champs Ely sees, zy hei dan een stuk smaller, maar met hetzelfde beeld «fln schitterende etalages, luxe zaken, café terrassen en goedgeklede slenteraars. Langs ae trottoirs parkeren indrukwekkende limou- smes, Amerikanen en grote ATerceaes-sen, de theaters slokken hun publiek naar binnen, de restaurants zitten vol. De grauwe volgende morgen brengt de andere kant van de medaille aan het licht. Ook de r\urfiirstendamm heeft nog toon den; de dodelijk geschonden „Gedachtnis- kirche" be heerst het dag beeld. En men hoeft maar een zijstraat irt te slaan om te zien wat door de vorige avond met de mantel der duisternis werd overdekt: rut nes, die kale gaten in het stadsbeeld maken. LONDEN. In de periode van 5 tot 14 Mei zullen in Groot-Brittannië gemeenteraadsverkiezingen gehouden worden. De uitslagen worden be langrijk geacht, omdat men deze beschouwt als weergave van de publieke opinie over de (economische) maatregelen, die de conservatieve regering in de zes maanden van haar bewind heeft genomen, Kurfürstendamm Gedacht nishirche kyken of het in het Westen aange namer leven is dan in het Oosten- Er moet een zeker gevaar aart te tonen zijn voor leven of veiligheid bij een geprolongeerd verblijf in het Oosten. Wie dat niet aanneme lijk kan maken wordt niet terug gestuurd, maar is een soort paria. En ondanks dat komen er dagelijks honderden. Neo-illegaUteit. TTEN van de merkwaardigste as- -'—'pecten van de semi-vrijheid in het stadsverkeer tussen Oost en West Is een nieuw soort „illegali teit"^ Het wemelt er van de orga nisaties en diensten die zich op de een of andere wijze met het Oosten bezighouden. De belangrijke poli tieke partijen onderhouden Oost- bureaux die voornamelijk zijn be last met het inwinnen van infor maties over het politieke en maat schappelijke leven in de Oost-zone, en het spuien van de verkregen in formatie naar het Oosten ter voor lichting en sterking van de bevol king daar. Een illegaliteit in de zin waarin wij gewend zijn dat woord te gebruiken is dit in zoverre niet, dat vele der op dit gebied werk zame organisaties van hun bestaan en hun werk allerminst een geheim maken, tf kunt ze opbellen, ze heb ben bureau's en officiële adressen. Dat kan. want in West-Berlijn zijn zc vrij. Maar daarnaast hebben, ze schuiladressen, valse namen en snorren, en postadressen alles compleet zoals bij ons in de oor log. En als in onze illegaliteit Is er onefficiëntie, romantiek, onderlinge naijver, en politieke ambitie; maar evenzeer als in onze illegaliteit is er de eenvoudige moed van enke lingen, een groot en zuiver stuk idealisme, geloof in de toekomst van de vrijheid óók in het Oosten, bereidheid om daarvoor te werken met aanvaarding van alle persoon lijke risico's, wie dat gezien heeft weet nog duidelijker dan uit de materiële wederopbouw en de or dening van het puin: Berlijn lééft. DISSDAG 6 MEI HILVERSUM I 402 M.: KRO. 7UQ Nieuws; 7.15 Gramofoonmunek; 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalender, B.OO Nieuwe en weerberichten; 8.15 Gra- moioonmuzlek; 9 00 Voor de buisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmu- ziek; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10 00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmu- aek; 10,40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11250 Schoolradio: 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek 12.30—12 23 Laod- en tuinbouwmededeUngen); 12 55 Zonnewijzer; 13 Oo Nieuws en Katholiek nieuws; 1320 Nieuws van de luchl- macht; 13.25 Amusementsmuziek; 14 00 Gevarieerd programma; 14 85 Gramn- foonmuziek; 15 OC Schoolradio; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken, 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de ieufid; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: W. S Bitter: ,.Ga- ruda en de Guradapnjsvraag", 18,00 Nieuws; 18 15 Actualiteiten: 16 20 Sport- praatje; 18 30 R.V.U.; Dr. H. Groot „Drie perioden uit de Stcrrekunde- De eerste schreden"; 19,00 Gramofoonmu- ziek; 1930 Idem; 19 40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Gramofoonmuzlek; 20.00 Nieuws en weerberichten 20 08 De ge wone man zegt er 't zijne van; 2015 Mozartvleugel; 20.40 „Het woord hoor spel; 22 59 Avondgebed en Liturgische kalender: 23 00 Nieuws; 23 15 Gramo- foonmuziek; 2325—24.00 Idem. HILVERSUM n 298 M.: AVRO: 7 00 Nieuw*; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmilziek. VPRO: 7 50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo- foonmuzlek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramafoonmuztek; 9.25 Voor de buis- vrouw; 9 30 GrBmofoonmuzlek; 1030- Voor de kleuters; 11.00 R.V.U.: J. F". J. Baesjou„De zorg voor minder validen, een Individueel en een nationaal be hang"; 1120 Voor de zieken; 12 00 Zi- geunermuziek; 12 30 Land- en tum- bomvmededelingen; 12.33 Voor het plat teland; 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuwe; 13.15 Mededelingen of gramofoonmu- ziek; 13.20 Gramofoonmuziek; 14 00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoonnui- ztek. 14,40 Schoolradio; 15.00 Gramofoon muziek; 15.30 Onze Amerikaanse Bu ren 16,00 Musette Orkest 1G.30 Voor de kinderen 16.50 Kinderkoor; 17,15 Gta- Nws 18-15 Promenade orkest 18.55 Voor de kleuters 19 00 Pianospel 1915 .Pans vous parle" 19.20 Gram.muz. 19.30 Fan fare-orkest 19.50 Causerie over Rotter dam als Mariniersstad 20 00 Kws 20 05 Gevar, programma 21,15 Med. of gram. muz, 2120 „lk-Weet, ik weet wat U met weet" 21,35 Dansmuziek 22.05 ..Dit is Uw land. Uw volk", klankbeeld 22 30 Surinaamse volksmuziek 32 45 Buiten lands overzicht 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram muz Engeland, BBC Light Programme 1500 en 24J m- 12 00 Parlementsoverzicht 12,15 Lichte muziek 12 45 Orkestconcert J3.45 Voor de kinderen 14 00 Voor de vrouw 15 00 Muzikale causerie 15.30 Voor de solda len 15.45 Lichte muziek ÏG 15 Mrs Dale'! Dagboek 1G.30 Lichte muziek 17.15 Va riété orkest en solist 18 00 Orgelspel 13.15 Gram muz 18.45 Hoctspel 19 00 Nws en radiojournaal 19 25 Sport 19.30 Muzikale comedie 20,00 Granumiz. 20.15 Hoorspel 21 00 Gevar programma 2131 .Jungle m Retreat" 22.00 Nws 22.15 Act 22 20 Dansmuziek 23 00 Voordracht 23J3 Gevar. muziek 23 55—24 00 Nws. BRUSSEL 324 m. 31.45 Gram.muz. 12.30 Weerberichten 12 34 Omroeporkest 13.OG Nws 13.15 Gra mofoonmuziek 14 00 Schoolradio 15 30 Gram.muz. 16.15 Idem 17.00 NWs 17.10 Gram.muz 1715 Voor de kleuters 17.30 Zang en piano 17 50 Boekbespreking 18.00 Gram.muz ig.io Zang en piano 1830 Voor de soldaten 19.00 Nws 19 30 Gram.muz. 19 50 Causerie 20 00 Hoorspel 21.20 Gram muz. 21.45 Act, 22.00 Nws 22,15 Jazzmuziek 22.45 Gram.muz 22.55— 23.00 Nws. LONDEN In 36 graafschappen in Engeland en Schotland is mond en klauwzeer uitgebroken. Teneinde verspreiding van de ziekte tegen te gaan beeft het Ministerie van Land bouw in het betrokken gebied be perkende maatregelen ten aanzien van het vervoeren en verhandelen mofoonmuziek 17.30 Viool en. piano 18 Oo van vee afgekondigd. Mond- en klauwzeer in Engeland en Schotland Op de vooravond van deze ver kiezingen sprak Winston Churchill via de radio over de eerste zes maanden van zijn regering. Daarin verklaarde de Engelse premier om. dat het oorlogsgevaar het laatste half jaar was verminderd. Het grootste gedeelte van zijn rede was gewijd aan binnenlandse aangele genheden. Churchill noemde felle partij strijd „krankzinnigheid" en zei: „Wij hebben de wil en naar ik meen de macht om nog drie of vier jaren een kalme, gestadige en krachtige regermgspaliiiek te \oe- De bacteriologische oorlog NEW YORK Het Amerikaanse comité voor culturele vrijheid heeft een brief gepubliceerd, waarin ne gen winnaars van de Nobelprijs hun collega professor Joüot-Cune verzoeken zijn handtekening in te trekken onder een verklaring, die de communistische beschuldiging ondersteunt, dat de strijdkrachten der V.N. in Korea gebruik maken van bacteriologische wapens. De ne gen geleerden stellen Jollot-Curie voor om zich bij hen te voegen in de eis tot het instellen van een on derzoek ter plaatse door het Inter nationale Rode Kruis „of een ander onpartijdig lichaam". DUBLIN De heer J. Kelly, lid van een Amerikaanse groep, welke in Ierland vertoeft om de Ierse re gering te adviseren bij het nemen van maatregelen ter uitbreiding van de Ierse uitvoer naar het dol- largebied, heeft yerklaard, dat terse tulpen op de markt te New York -ouden kunnen concurreren met het „wereldberoemde Nederlandse product" zoals hij de Nederlandse tulpen noemde. Een Ierse bollen- firma zou dit seizoen 1 millioen bollen naar de Verenigde Staten uitvoeren. CAïRO Als de onderhandelin gen met Engeland zouden falen zou Egypte bereid zijn met de Verenig de Staten een bondgenootschap ter verzekering van de verdediging van het Midden-Oosten aan te gaan, aldus meldt een Egyptisch blad. Engeland zou dan echter Egypte moeten ontruimen. Een verdedigingsverdrag met de Verenigde Staten zou Egypte in staat stellen Amerikaanse wapens en uitrusting te ontvangen om het Egyptische leger op te bouwen, zo dat het iedere aanval op het Suez- kanaal zal kunnen afslaan, aldus het blad. Schip in nood bij Terschellin gerbank TEHSCHELLING De redding- boot „Brandaris" en de sleepboot „Holland I" zijn Zondagavond om negen uur uitgevaren, nadat vanuit de richting Terschellingerbank licht signalen, waarmede om hulp werd gevraagd, op Terschelling werden opgevangen. Zij bleken afkomstig te zijn van het motorschip „Marie" uit Terneu- zen. De „Marie" heeft motorschade, maar deze blijkt niet zo ernstig te zijn. Toen de .Brandaris" als eerste bij het schip aankwam werd te ken nen gegeven, dat de opvarenden van de „Marie" zelf de schade aan het herstellen waren en zeer waar schijnlijk nog vóór middernacht de reis op eigen gelegenheid zouden kunnen voortzetten. rel zowel in het binnenland als op buitenlands gebied." In antwoord op Churchill's ra diorede hebben vooraanstaande lei ders van de Labourparty Zondag voorspeld, dat het kabinet-Churchill geen lang leven beschoren zal zijn. In Glasgow zei Attlee; „Het con servatieve kabinet zal slechts een kort tussenspel betekenen. Bij de verkiezingen voor de graafschaps raden kreeg Churchill een lelijke klap. We gaven hem duidelijk te verstaan, dat hij wel kon heen gaan In Birmingham verklaarde Aneu- nh Bevam „We zullen spoedig al gemene verkiezingen krijgen." (Van onze Gooise correspondent) LAREN Een onderzoek naar het graf van de Joodse slachtoffers uit de bezettingstijd, de gebroeders Horn, van wie de stoffelijke resten enige tijd geleden in een villatum werden opgegraven, is vanmorgen bijna even plotseling als het was begonnen weer beëindigd. De kuil, waarin men destijds de stoffelijke resten vond, is weer dichtgegooid. Naar verluidt betrof het hier een onderzoek naar chemische resten (o.a. arsenicum). Het onderzoek is niet tevergeefs geweest, maar de autoriteiten weigeren pertinent ver dere inlichtingen te verschaffen. Wél mag worden aangenomen, dat het zeer de vraag is of de vondsten van dit recente hernieuwde onder zoek de zaak tot een oplossing zul len kunnen brengen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Wachtmeester T. den Ouden van de Rijkspolitie uit Bilt- hoven werd zéér zwaar en zijn col lega P. van den Broek werd lichter gewond, toen hu- motor met zijspan Vrijdagavond op de Driebergseweg te Zeist tegen een bestelauto vloog, waarvan de stuurinrichting was de fect geraakt. Ondanks krachtig rem men van automobilist en motorrij der vlogen beide voertuigen toch op elkaar. Wachtmeester Den Ouden liep hierbij een zware hersenschudding, een bekkenfractuur, enige gebroken ribben en een armbreuk op. "Wacht meester Van den Broek kreeg een ontwrichte heup. De bestuurder van de bestelauto kwam er zonder ver wondingen af. WASHINGTON Vooraanstaan de functionarissen van de Ameri kaanse regering hebben toegezegd, dat de wapenzen ding en naar Euro pa in het Komende jaar aanzienlijk zullen worden versneld, aldus oen ■mededeling van de Senaatscommis sie voor Buitenlandse Betrekkingen. In bet rapport wordt gezegd, dat aan bet einde van het vorige jaar slechts voor een negende deel van de voor militaire hulp aan Europa beschikbare fondsen was ver scheept. Candidaat bij democraten van New-York De Man NEW YORK Franklin Roose velt, zoon van de vorige Ameri kaanse president, heeft meegedeeld, dat in de staat New York een comité is opgericht om de candj- datuur van Averell Harriman bij de komende presidentsverkiezingen te steunen. Harriman stelde zich vorige maand candidaat voor de democra tische partij, waarbij hij de steun had van de meeste afgevaardigden der partij in New York. haar Mary had zich aan tafel aan be paalde regels te houden. Zekere schotels, met een gerecht, dat nog schaars was. of dat als luxe werd beschouwd, werden op een wenk van mevrouw Chater door een ka zijn, dat de man prins-gemaal is, en geep koning. III De vorige avond had de heer Bob Chater da gang van het ge- door neus voorbijgedragen. By andere gelegenheden kondigde een „Juf frouw Hutnfray" van mevrouw Cha ter aan, dat er intieme zaken ter sprake zouden komen, en dat zij maar beter deed met de kamer te veriaten. Het meisje begroette deze momen ten altijd met vreugde, hoewel ze daar niets van liet merken. Het di ner was een elke dag terugkerende kwelling voor haar, die haar ;ielfs de eetlust deed verliezen. n. Toen ze deze avond naar de eet- VIJFDE .HOOFDSTUK Uitstapjes in een eetkamer Twee vervelende diugen dwongen mevrouw Chater ora Mary by het - v dmer een plaats aan haar eigen kamer afdaalde was haar afkeer ■hsA»! ï-»wan de maaltijd nog groter dan an ders, De vorige avond, de eerste waarop de benen van de heer Bob Chaler een plaats tegenover de ha re onder de tafel hadden gevonden, had zijn blik geprobeerd de hare te vangen telkens als ze zijn kant uit keek. Het voorval in de kinderka mer had veel overeenkomst met een slag in zijn gezicht, en het feit, tafel te geven. Daar was de nare omstandigheid, dat kinderjuffrou wen, evenals gewone mensen, op bepaalde tijden voedsel tot zich moeten nemen, daar was de bij komende omstandigheid, dat de dienstboden er bezwaar tegen maak ten om iemand, die ze tot hun eigen klasse rekenden, afzonderlijk te bedienen. Behalve dus wanneer er gasten dat 20 he:m aan ta*el weer moest --•-* terugzien was naar verhouding on aangenamer. Toen ze haar plaats aan tafel in- :er emceie vooraeien in. lq non nam keek ze hem uit louter ze- ze bijvoorbeeld rekenen op het imwachtigheid aan. Haar ogen waren zat Mary met het gezin aan tafeL Mevrouw Chater vond het onprettig, maar zag er toch ook weer enkele voordelen in. Zo kon medelijden van haar vriendinnen: „Is het soms niet wat pijnlijk, me vrouw Chater?" Een meelijwekkend gezicht illustreerde het antwoord: „Ach ja, het Is soms natuurlijk erg pijnlijk, maar wat doe je er aan? Dat soort mensen is zo gauw be ledigd, en ik probeer ze altijd zo goed mogelijk te behandelen". „Daar twijfel ik niet aan, mevrcuw vluchtten naar mevrouw Chater en blijkbaar niet voor in de stemming, ondanks de herhaalde aansporin gen van zijn moeder het gezelschap te voeren naar het toneel van zijn avonturen. Wel tienmaal bood ze haar plaatskaartje aan, evenzoveJe malen weigerde Bob haar de toe gang. Het kwam maar zelden voor, dat hij weigerde passagiers mee te ne men. Gewoonlijk floot hij zo luid mogelijk, om. allen, die in de na-' bijheid waren op te wekken plaats te nemen in de belangrijke trein, waarmee het een voorrecht was te mogen reizen. Want de heer Bob Chater was een jongeman, die het hijzonder met zichzelf getroffen had, Zijn machtig: „Ik ben, ik doe. ik zeg. ik denk" wss onafscheidelijk met zijn woordenstroom verweven. Maar vanavond was het anders. Zijn moeder deed nog een laat ste poging. ,.Toen je in Berlijn was. heb je toen de Keizer nog gezien?" Bob dreef haar terug: ,3eriijn Is een snertstad." Mevrouw Chater probeerde er door te glippen. „Zo'n gezellige stad, zeggen ze." Bob gooide het hek voor haar neus dicht „Ik wou, dat u mij eens iets vertelde in plaats van te ver werden ontvangen met een blik, wachten dat ik maar steeds praat die vroeg, wat dat talozen te bete kenen had. Een half uur lang .en wat een onprettig halfuur! hield ze de blik op haar bord ge richt. Het was typerend voor de ver houding tussen de beide echtgeno ten, dat Chater. Ik hoop maar, dat ze er u *en» n dankbaar voor zijn". Ditmaal ging sneea, baar het antwoord gepaard met een droe- sert rond. Het voorsnijmes is de ve glimlach. „Wie verwacht er te- huiselijke scepter, als de vrouw het genwoordig nog dankbaarheid"' hanteert kunnen we er zeker van Ik wil weten wat er hier gebeurd is terwijl ik weg was, maar ik mag hangen als ik wat te weten kan komen." Enigszins uit het veld geslagen zei mevrouw Chater; „Ik heb je nog maar zo weinig gezien, IteT~°- mevremw Chater voor- hng, behalve aan tafel." Toen tr. man deelde het des- haar echtgenoot het ontgelden, dat haar zoon zo weinig spraakzaam was. „Jij bent de hele morgen met Bob samengeweest. Heb jij hem dan niet alles verteld? Je hebt het natuurlijk weer over niets anders als over zaken gehad." De heer Chater, verwonderd over het feit, dat hij in het tafelgesprek betrokken werd, liet zijn lepel met een plons in zijn soep vallen, veeg de zijn colbert schoon, trok een lelijk gezicht tegen het kamer meisje, kuchte, en zei, om tijd te winnen: „Hè?" „Ik zei; je hebt natuurlijk niet veel anders gedaan dan Bob uit horen over dingen, die hij voor de firma gedaan heeft, terwijl hy weg was." De heer Chater schepte moed, en zei: „Er viel niet veeL te vragen." Zijn woorden een paraphrase van hetgeen zijn compagnons in Mincing Lane gezegd hadden waren de roekeloze daad van iemand, die een tijgerin met een stolp tart. De tijgerin schudde de manen. „Ik zou wel eens willen weten, wat je daar eigenlijk mee bedoelt", zei ze. De heer Chater liet de stok val len en sloeg op de vlucht. „Natuur lijk was het allemaal nieuw voor Bob", gaf hij toe, alsof hij een been toewierp. Tot zijn hevige schrik negeerde de tijgerin het been en rende ach ter hem aan. „Het enige wat in jouw hoofd op schijnt te komen", zei ze, „is de jongen zo hard mo gelijk te laten werken. Sinds hij van school af is heeft hy nooit een behoorlijke vacantte gehad, en de eerste maal, dat hij er op uit gaat om iets van de wereld te zien moet jij je er druk om maken, of hij misschien niet genoeg voor de fir ma doet. en zodra hü terugkomt moet je hem aan een kruisverhoor onderwerpen alsof hij de eerste de beste jongste bediende was. Geen woord over zijn gezondheid of over de prettige dingen, die hy misschien beleefd heeft." (Wordt vervolgd) Tekenend voor Vondel7s „Maria Stuart", of „Ge martelde Majesteit" zoveel aanleidin gen er een rol bij hebben gespeeld en dat geldt zowel het treurspel zelf, toaarmee de Prins der dichters behal ve een stroom van schimpdichten en smaadschriften, een gerechtelijke boete van ISO gul dens royaal be taald door z7n uit gever Abraham de wees) oogstte, als de (zeer zeldzame) opüoeringcn ervan op de vaderlandse planken. thans door Rotterdams Toneel met één vermeerderd. Want Vondel wil de in „Maria Stuart" niet alleen dwars tegen de toen geldende com munis opinio in zijn mening hand haven, dat de ko ningin onschuldig en verraden door haar na-ijverige nicht Elizabeth, was gestorven, maar tevens en vooral als martelares .voor (roomse) geloof, dat hijzelf enkele jaren daarvoor zo vurig omhelsd had. In de opdracht voor „Maria Stuart" aan „Den doorluchtigen Vorst en Here Eduart. door Gods Genade Palis-Grave by den Ryn, Hertoge van. Bajere" (de enige ach- kleinzoon van Maria, die katholiek was), zegt hij: „het lagh al eenige jaren geleden by my, als een be lofte, haere Majesteits godtvruchti- ge faem, die zoo hoogh gestegen, mijne nochte lemanfs pen behoeft, van verre in haer schaduwe neer te streven: en noch te vienger, de wijl :k, des onwaerdïgh, mijn ge boortejaar bij Manaes moortjaar of liever geboortejaar herdencke". Dat hij Vondel in 't zelfde jaar (1587) het levenslicht zag. als waarin de ongelukkige vorstin na een 18-jarig ellendig kerkerbestaati onthoofd werd, moet voor hem haast een mystieke band betekend hebben. Maar Vondel heeft zelf beseft, dat zij ti werk, ondanks de schone vers muziek en de kracht der samen spraken, te weinig werkelijk toneel- dramatische eigenschappen bezit om opvoering aantrekkelyk te maken, 300 Jaar ongespceld gebleven En zo was er dan ook weer een aanleiding nodig om dit onge- speeld gebleven drama uit z'n bij na 300-jarige slaap te wekken: de herdenking van Vondel's 25Gste sterfdag in 1929 bood die: een op voering door het Verenigd Toneel o.l .v. Eduard Verkade en met Vera Bondam in de titelrol, bevredigde weliswaar niet in alle opzichten, maar maakte toch genoeg indruk om 8 jaar later herhaald te worden by de viering van 's dichters 350ste geboortedag, nu door R'dams Hof stadtoneel van Cor van der Lugt Melsert (hy was Zondagavond bij de première aanwezig), .wederom met Vera Bondam en Verkade als gastregisseur. Welke aanleiding er thans voor Rotterdams Toneel is geweest, om met dit tamelijk zware stuk zijn seizoen af te sluiten, laat zich met raden. IJverig speuren naar passen de herdenkingsdata heeft ons geen resuitaat opgeleverd. Vallen dus bijkomstige argumen ten van piëteit en huldigingsdrang weg, dan resteert een stuk, dat uit sluitend gerechtvaardigd kan wor den in en door de voorstelling zelf. Dit nu is niet gebeurd. Op de ta melijk sobere vertolkingen van de byrollen, door Frits van Dijk (even als in 1929 de goede lijfarts Bur- Charlotfe Kohier als Maria Stuart. gon), Lucas Wensing (biechtvader), Richard Flink (de trouwe en ver ontwaardigde hofmeester), Adolf Rij kens, Wün Haddes enAANoyons (vertegenwoordigers van Elizabeth's partij) rustte de last der declamatie even zwaar als op de zegsters van de Reyen: Nell Knoop, Fx ent je Berg- hegge, Georgette Reyewskï. Al wat er in deze laatste uren voor Maria's terechtstelling gebeurt, is een veie malen herhaalde en geparafraseer de flash back op haar voorbije rampspoed. Als aan hun plaats vastgenageld, reciteren de spelers in lange mono logen de dramatische, bewogen ge beurtenissen. die dit leven hebben, bepaald en het mag de acjeurs en. actrices als een verdienste aange rekend worden.^ dat zij zich zo zon der ophef en dienstvaardig van hun zware taak hebben gekweten. Dan. Charlotte Kbh Ier, voor wie deze avond van meerstemmige deelama- tickunst wellicht grotere attractie bezeten moet hebben, maar die er toch evenmin in slaagde de Maria- figtrnr uit haar star- en levenloos heid te wekken. Vroomheid, dat is de voornaam ste indruk, die we van de voorstel ling overgehouden hebben en daar toe droeg de wel zeer streng-sim- pele montering (waarom, ter vul ling van de pauzes, geen passende tydsmuztek. bijv, van Rurcelt?). Voor deze door een met talrijk pu bliek bijgewoonde voorstelling, die geregisseerd werd door Fr its van Dijk, bestond dan ook vooral van r.k. zyde belangstelling. H. F. REEDIJK. Verpleegster en soldaten ziiaar gewond OOSTENDE Een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht, maak te Zaterdag op het strand tussen Oostende en Middelkerke een nood landing. Een verpleegster, die jmst s morgens in het huwelijk was ge treden, en twee militairen werden zwaar gewond. Zes militairen he pen ernstige kwetsuren op. Hex toestel, met 24 personen aan boord, was op weg van Engeland ;iaar West-Duitsland. Het vliegtuig, - dat door motorstoring tot deze ongeluk kige noodlanding werd gedwongen, ls geheel vernield.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7