Nog GEEN conferentie van Grote Vier HET ROTTERDAMSCH PAROOL Elf droppings", elf maal spanning AMERIKAANS PLAN Parijs en Londen vreesden spanning na mislukking Brits-Amerikaans duel over vlootcommando Bloedige gevechten in Midden-Java Noorse walvisvaarders met DC-3 neergestort Purmerend betwist Deens wereldrecord pijproken Pandoer met een praatje (over Duitsland) Kruisjes" in hand moesten worden „open gebeden" Half jaar geëist tegen twee zigeunerintien em Carlsen krijgt geld vari.' bewonderaarster Baby bij brand uit raam gegooid Grote winst voor Labour Royal Navykan gloriedagen in Middellandse Zee niet vergeten Minstens vijftig extremisten gedood; regeringstroepen verloren één man Vrijdag draait film over reis Kóningin Cholera in Calcutta: reeds 460 doden Brabantse arbeiders namen halve dag vrij Vader gaf ziek kind dodelijke dosis van slaapmiddel Héél Nederland leefde mee met radio-vl Elf inzittenden omgekomen Enkele buien 12e Jaargang ,no. 106 ged. en Adm. lange Haven 141, Schiedam. Tel- 69300 - Aborra.prljs; per week ƒ.0.47, per kwartaal ƒ6,05, losse nummers ƒ0,10. SCHIEDAMMER Dinsdag 6 Mei 1952 Uitgave M.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur i B. de Vries» DUIIlüH iUnilüir! ÜilIIIIK HO QE90Ü1 Illllllis UB] il!<l 1ID ■JQ]!|131911 i P'L! HHIÜUH.TEKHI J EB PAKIJS. Van een spoedige bijeenkomst der Grote Vier, vertegenwoordigd door de Hoge Commissarissen in Duitsland, zal waarschijnlijk niets komen. Britten en Fransen zijn niet bereid gebleken, het betreffende Amerikaanse voorstel, waar van de publicatie in het Westen algemeen wordt betreurd, over te nemen. Het is niet zo, dat men in Parijs en Londen princi pieel tegen een gesprek der.Grote Vier is gekant, maar men meent, dat dit zal mislukken, indien het niet goed is voorbereid. En een nieuwe mislukking zal, daarvan is men overtuigd, de huidige spanning om Duitsland nog verscherpen. Het meest voor de hand ligt nu, dat de Westelijke mogendheden, in hun antwoord op de laatste Russi sche nota öVer Duitsland zullen voor stellen, het onderzoek naar de moge lijkheid van vrije verkiezingen over te laten aan een neutrale commissie. Eerst wanneer deze commissie suc cessen zóu hebben geboekt, zou de weg open liggen voor een direct overleg tussen de Grote Vier. Betwij feld wordt intussen, of het ant woord van het Westen, waaraan te Londen door vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frank rijk wordt gewerkt, nog deze week gereed zal komen. Wel houdt men. rekening mef beantwoording der Russische nota binnen een termijn van tien dagen. (Van onze correspondent) HEERLEN Voor de Maastricht se rechtbank stonden Maandag twee zigeunervrouwen terecht, verdacht van oplichting. Zij hadden een Kerkradenaar ruim 300 gulden af handig weten te maken. Zij ont dekten in de handpalm van de man kruisjes, die moesten worden open gebeden. De opening van ieder kruisje kostte vijf gulden. De zi-. geunerinnen kwamen alsmaar terug en ontdekten steeds meer kruisjes. Ook slaagden zij er in de man tot afgifte van nog meer geld te be wegen. Bij de stukken opde lessenaar van de officier van justitie lag ook een krantenartikel, getiteld: „Waar om grijpt de justitie niet in tegen waarzeggerij?" Tegen de beide vrouwen werd een gevangenisstraf, van zes maanden geëist. LE HAVRE. Een bewonderaar ster van kapitein Carlsen heeft hem een bedrag van 100,000 franc overhandigd. De vrouw zei, dat zij, toen de „Flying Enterprise" nog op de oceaan ronddreef, de belofte had gedaan, kapitein Carlsen. 100.000 franc te geven als hij gered werd enanders het geld aan zijn weduwe, zou overhandigen. Zon dagavond kwam ze naar Le Havre om haar belofte in te losjen. Kapi tein Carlsen lag daar met zijn „Flying Enterprise II" op weg naar Rouen. De kapitein nam het geld aan en stelde het de Deense consul in Le Havre ter hand. De helft gaat naar het zeerhanshuis en de andere helft naar de Deense dominee in Le Ha vre, die het mag gebruiken ten behoeve van de Scandinavische zeelieden, waarmee hy in aanra king komt. HTPPOLYTUSHOEF Tijdens een brand, die Maandagavond uit brak in een woning le Hippolytus- hoef bevond de vrouw des huizes zich met haar drie jaar oude 'baby op de bovenverdieping. Zonder aar zeling wierp de moeder haar kindje uit het raam. Omwonenden hebben het veilig opgevangen. Ook de vrouw zelf verliet via het raam de brandende woning en ook zjj kwam heelhuids op debegane grond terecht. Ook in Bonn, -waar de geallieerden met Adenauer onderhandelen over. het „vrèdescontract" met W^st- Duitsland, dat d» voorwaarden moet scheppen voor Duitslands deelne ming aan de Europese Defensie Ge meenschap, schiet-men minder vlug op, dan in de bedoeling lag, Ade nauer heeft nu voorgesteld, de pun ten, waarop nog gesn overeenstem ming is. bereikt, voorlopig buiten het contract te houden. Het over blijvende „raamcontract" zou .dan snel kunnen worden* getekend. In geallieerde kringen, noemde men de ze zet weliswaar waarderend, „di plomatiek handig", -maar er- is wei nig kans,, dat de Westelijke onder handelaars op in zullen gaan. Voor een op de lange baan schui ven door Bonn yan de minder aan trekkelijke bepalingen van het ont- werp-oy er eenkomst voelt men ken nelijk niets. Verzet protesteert Duitsers zongen op bevr ij dingsfeest (Van onze correspondent) E HEERLEN. Bij de dodenher- denking te Sittard werd gezongen door het mannenkoor van de Zwit serse Spoorwegen uit Bern en door 1 een Duitse zangvereniging uit 1 Rheydt. Het K.P.-contact zuid heeft j zich telegrafisch tot burgemeester Coenders van Sittard gewend en geprotesteerd tegen het optreden van.éer, Duitse zangvereniging in het kader der bevrijdingsfeesten. Gemeenteraadsverkiezin gen in Groot-Brittannië LONDEN Volgens de eerste uitslagen van de Maandag in Enge- land en Schotland begonnen ge meenteraadsverkiezingen heeft de Labour-party een winst van 36 zetels geboekt. De uitslagen van ongeveer twee 1 derden van de 156 stedelijke dis- j tricten. waar Maandag is gestemd, laten het volgende resultaat zien: Conservatieven en aanhangers 132 zetels (12 gew. en 33 verloren). Labour 274 zetels (43 gewonnen en 7 verloren). Önafhankelijken 293 zetels (S gew. en 19 verloren). Liberalen 4 zetels (1 gewonnen, en 3 verloren). K/B Kind door bliksem gedood DALEN Maandagavond sloeg, tijdens een hevig onweer, de blik sem in de elcctrische geleidingen der woning van de landbouwer J- Harmzwiers. Het zesjarig dochtertje Geesje werd op slag gedood. (Van onze correspondent) LONDEN. De Amerikaanse admiraal Feehteler heeft gisteren te Londen met Lord Alexander, de Engelse minister van Defensie en Brit se marine-autoriteiten besprekingen gevoerd over de netelige kwestie van de commandostructuur van het Noord Atlantisch Verdrag in de Middel landse Zee. Over bet verloop der besprekingen is niets nitgelekt, maar hst schynt. dat een oplossing nog altijd niets is gevonden en dat de Engel sen zich blUven verzetten tegen het plan om het gehele Middellandse Zee- commando aan admiraal Carney op te dragen. Naast kwesties van nationaal pres tigespeciaal deMiddellandse - Zee'is -nauw- met q& 'gloriedagen van de ^Royal Navy", verbonden ~;- moet het motief, waarom Engeland zich zo hardnekkig tegen een Ame rikaanse opperbevelhebber schynt te blijven verzetten, vooral worden ge zocht in het feit, dat Engeland nog steeds- de voornaamste Westelijke mogendheid in het Midden-Oosten is en als zodanig het belang van ongestoorde Oost-west-verbinaingen door de Middellandse Zee beter meent in te zien dan de Amerika nen. Ook in materieel opzicht is er verschil. De Engelsen zijn nonvooi- speeialisten, terwijl de Amerikanen in de Middellandse Zee juist de na druk hebben gelegd op het vüegdek- schip, het offensieve wapen bij uit stek. De Labour-oppositie probeerde in het Lagerhuis Churchill nog over de raak aan de tand te voelen," doch de eerste minister zeide, dat hij momen teel over de kwestie geen medede lingen kon doen. De vragenstellerij had een pikapte kant, omdat Chur chill ongeveer een jaar geleden in het Huis is opgekomen voor een Amerikaans opperbevel in de Mid dellandse Zee. Labour herinnerde hem eraan, doch de oude heer had als altijd zijn antwoord onmiddellijk gereed: „Mijn zienswijzen vormen een harmonisch proces, waardoor zij in overeenstemming blijven «iet de lopende ontwikkeling der gebeurte- DJAKARTA. Mobiele eenhe den van het Indonesische leger hebben Zaterdag meer dan vijftig extremisten gedood tijdens hevige gevechten in Midden-Java. De voornaamste actie vond twin tig mijl ten zuiden van Tegal plaats, waar een bende van niet nader aangeduide sterkte stuitte op patrouillerende gevechtswagens van het Indonesische leger. Veertig ex tremisten vermoedelijk leden van de Daroel Islam kwamen tijdens hétvuurgevecht dat zich ontwikkelde, om het leven. - Later op diezelfde dag werden de overgebleven rebellen, die de vlucht hadden genomen, achter haald en opende het leger op- Deense kotter vermist met zes opvarenden KOPENHAGEN - Een kotter van de Deense marine wordt sinds Zon dagavond ten Zuiden van het eiland Seeland vermist. Kotters en vlieg tuigen van de marine zoeken naar het schip, waarop zich zes mensen bevonden. nieuw het vuur. Er werd gescho ten met zware mitrailleurs en an dere automatische wapens, maar hoeveel extremisten tengévolge van deze tweede aanval om het leven zijn gekon\en, is nog niet be kend. De regeringstroepen verloren, tijdens de actie van Zaterdag, één .man, terwijl -twee anderen ver wondingen opliepen. DEN. HAAG. -Alle fllmopna-. men, die luitenant ter zee Frits Wassenburg tot aan zijn plotseling overlijden en Piet Buis daarna heb ben gemaakt tijdens de reis van Koningin Juliana en prins Bern- hard door de Verenigde Staten en door Canada, zijn door Polygoon - Profilti -.thans samengebracht tot een uitgebreide reportage van bijna drie kwartier. Deze zal van Vrij dag af in de Nederlandse bioscopen vertoond worden. 'E£AT DIKKE LAAG stookolie kleefde aan de overlevenden vnn~ de scheepsramp met de Mobsan", toe» zij door de reddende handen van de opvarenden van de „Wesp" ccm boord en in veiligheid 'toer den gehesen. Slechts. 61 -ménsen van de Amerikaanse tprpedoboót- jager „Hobson" werden gered, toen het schip kort na de aanvaring op 25 April zonk; 176 mensen von den de dood in de golven. CALCUTTA. In Calcutta en omgeving 2ijn 460 personen om het leven gekomen tengevolge van cholera en het aantal doden blijft stijgen, aldus werd Maandag mee gedeeld. De artsen hebben de regering ervan beschuldigd ondoelmatig en onverschillig te werk te zijn ge gaan bij de bestrijding van de epi demie. Baby van tien dagen te vondeling gelegd APELDOORN Op de Loseweg zagen voorbijgangers Zondagavond op de stoep van een woning, een doos staan,, waaruit het gehuil-van een baby klonk. Bij onderzoek bleek de doos een goed in de kleertjes ge stoken jongetje te bevatten van naar schatting tien dagen oud. Het klein tje is voorlopig in het Juliana-zie- kenhuis opgenomen. Arbeider van tien meter hoogte doodgevallen (Van onze correspondent) KAMPEN De gemeentewerk man T. van Dijk is hedenochtend, by het vernieuwen van de over een; weg lopende transportleiding van de gasfabriek, misgestapt en van een hoogte van tien meter naar beneden gestort. De man bleef zwaar gèwond liggen en overleed spoedig, na aankomst in het stads ziekenhuis. Gevangenen te Montreal blijven onrust stoken MONTREAL De gevangenen in de Bordeaux-gevangenis zijn Maan dag-tot twee maa) toe weer in op stand gekomen. De eerste keer had de politie weinig moeite cm een groep tot bedaren te brengen, wél ke poogde een afscheiding tussen twee vleugels in het gebouw, té rammen. Maar toen de wanordelijk heden kort daarop weer uitbraken moest zü gebruik maken van traan gas, waardoor de gevangenen spoe dig naar hun cellen werden - terug gedreven. Bij deze uitbarstingen wa ren ongeveer 250 gevangenen be trokken. Willen we het nogeen- maal proberen? Mis schien legt hij eindelijk zijn kaarten op tafel?' Conflict in metaalbedrijf ROOSENDAAL, Maandag middag is een conflict ontstaan tussen de arbeiders in enige kleine metaalbedrijven te Zevenbergen en Breda en hun werkgevers. Deze hadden geweigerd voor de natio nale feestdagen een halve dag vrij te geven. Om 12 uur légde 'driekwart van Molenschots personeel, dertig ar beiders van Hartman en 150 arbei ders van Van Opstal het werk neer en keerden 's middags niet terug. De vakbonden achten hun houding „begrijpelijk". Wanneer de direc ties de genomen vrije middag niet doorbetalen zouden de bonden- be sprekingen daarover voeren. Geweer ging plotseling af; soldaat gedood (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De twintigjarige dienstplichtige soldaat H. DIrks uit 's Hertogenbosch is Maandag door een kogel getroffen en op slag ge dood. Het slachtoffer stond op wacht in het militaire kamp te Oirschot, toen het geweer van een collega in de nabijheid plotseling afging. EINDHOVEN Bij de politie te Eindhoven heeft zich de 33-j. T. uit het stadsdeel Tongelre gemeld met de rr dedeling, dat hij zijn twee en een half-jarig zoontje van het leven had beroofd. Het kind was achterlijk en leed in ernstige i mate aan toevallen. Gebleken xs. i dat T. het kind een dodelijke dosis J van een slaapmiddel heeft toege- diend. T. is opgesloten. Hij zal voor de officier van justitie worden ge- leid. Hij verklaarde gehandeld te j hebben met het oogmerk het kind I uit zijn. lijden te verlossen. 55 (Van onze correspondent) HILVERSUMOnder de ti tel „elf droppings" organiseerde de Nederlandse Radio Unie in het nationaal programma van gister avond een radio-vliegwedstrijd ter herinnering 'aan de' voeds'éldrap- pings in i$45' Roven iedere pro vincie werd een verlichte para chute uitgeworpen, die door de vinder met een daaraan bevestigde vrijheids wimpel zo spoedig moge lijk naar een opgegeven adres in de nabijheid moest worden ge bracht. Daar nam een. reporter de para chute in ontvangst om op zijn beurt de vinder twee rondvluchten per KLM boven Nederland, alsmede een vlucht in een tweezitterzweefviieg- tuig op Teriet aan te bieden. Een en ander werd dan in een vraag gesprek door de radio uitgezonden. De plaatsan waar de parachutes werden uitgeworpen waren: Assen, Den Haag (Malieveld). Hilversum (Larense neide), Haren (links van de verkeersweg naar Groningen), Amersfoort (Prins Frederiklaan), (Van onze Scandinavische correspondent) KOFENHAGEN. Een te Schip hol gecharterde Noorse privé-Da- kota, die gisteravond vandaar naar Noorwegen was vertrokken, is he denochtend vroeg boven Telemar- ken, ten Zuidwesten van Oslo, neer gestort. Aan boord bevonden zich 25 personen. Elf inzittenden kwa men om Het leven onder wie drlo leden van de bemanning. De ste wardess behoort tot de overleven den. De verongelukte machine was ge charterd ten behoeve van vijf en twintig Noorse walvisvangers, die gedurende de winter op een schln van de Noorse rederij Cosmos in de Zuidelijke Fooizee gewerkt hadden. In Rotterdam hadden zij afgemon sterd en walden naar huis reizen. Tot acht uur gisteravond heeft men met de DS3,in radioverbin ding gestaan. Toen deze echter ploL seling afbrak, vreesde men onmid dellijk een ongeluk. Vanochend om vijf UUr werd dit vermoeden tot ze- Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: "Wisselend bewolkt met énkele buien en een kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Overwe gend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. 7 Mei Zon op 5 u 0 ra onder 20 u 15 m; Maan op 17 -u 48 m onder 3 u 37 m HET WEER VAN VANMORGEN 1 OUR Oslo Regen N. 4 loc ra Stockholm Zw. bew. O, 4 15 3 Helsinki Onbew. O. 47 11' 0 Edinburgh Zw. beiv. Windstil 13 0,2 Londen Zw, bew. Z.Z.O. 4 17 0.4 Kopen hogen Rfgeppui Z.W. 3 33 0.4 Amsterdam went bew. z. s 17 1 Gertève Mist Windstil 18 10 Parijs Zw. bew. O. 2 18 19 Bordeaux Onweer W.Z.W. 7 31 6 Nice Regen Windstil 18 0.1 Beriön Frankfurt Onbew. W.Z.W. 1 31 G Mist Windstil 19 0,4 Mtinchen Onbew. Z.O. 3 19 10 Wenen Licht bew. W. 2 32 1 kerheid, toen zes mannen uit de verongelukte machine irx het plaats, je Drangedal in Telemarken aan kwamen en daar verklaarden, dat de machine gisteravond tegen elf uur was neergestort. De mannen hadden gewacht tot het licht werd waren toen op weg gegaan om hulp te halen. Vanochtend is een hulpexpeditie op weg gegaan naar het wrak van de vliegmachine, dat zich op een tameilk ontoegankelijke plaats moet bevinden. Goes (ten. Noord-Oosten van- het station), Workum (hier kwam de parachute echter dertig kilometer, van de opgegeven plaats terecht" bij Sexbierum), Deventer (ten Noord- Oosten van de stad bij Diepenveen) r Tilburg (Ringbaan West), Harder wijk (ook hiér zwaaide de para chute wat af,; en kwam bij Hier den terecht) erf "tenslotte Vénlb, waar. de parachute nog juist op Nederlands gebied viel honderd meter van de Duitse grens af. Overal was de belangstelling voor deze wedstrijd enorm en er hebben zich diverse spannende tonelen af gespeeld om het eerst de parachute- aan de in de nabijheid opgestelde microfoonpost af te geve». In Gro- Zie verderpag.4 PAUL SPAKIOLA, de onttroon de wereld-kampioen pijproken, heeft Opa Klyzinp die hem de titel ontfutselde uitge daagd tot een revanche-uwed strijd. Opa mag dan naar Long Beach, in Calif omië, kamen om de meestgeduld-eisende kamp can te binden. Een Deen, Paul Laus- ten, heeft Zaterdag in Kopenhagen 110 minu ten en 25 seconden ge daan over het roken van een pijp met IJ gram tabak. Hij heeft er dus acnzienlyk lan- ver men op het ogen- Dat is het commen- bitfc in Purmerend laar van een deskundi- kan beoordelen Paul ge uit de onmiddellijke Lausten „et maar een omgeving van Opa Klij- beetje met de pet zing. Purmerend trinat naar heeft gegooid", zich niet op ever iedere pup roker, die maar be- ,Js die meneer Laus- weert, dat hij het re- ger over gedaan dan ten lid i.-an een erken- cord van Opa Klijsdng Opa Klijzing uit Pur- de pijprokersvereni- heeft gebroken. Zoiets merend, die onlangs ging. aangesloten bij de moet officieel gaan, met 92 minuten en 18 Internationale Associa- vinden ze in Purmer- seconden officieus we- tie pan Pijprokersclubs? end, niet zo „halfslach- reldreccrdhcuder werd. Heeft hy bij de voor- tig en onopcallend". Lausten rookte „Cham- zitter van die associatie, Volgens de „Gazet pion superior Virginia Carl APiercy in Ame- Pan Anttoerpe»" is hef Flakes". De Deen, die rika, toestemming ge- wereldrecord pijproken met zeven andere De- vraagd een aanval op van Opa KHjzing door nen in de finale van het wereldrecord te mo- twee leden van de P\jp- uitgebreide rookwed- gen doen? Had zijn ta- rokerschcb uit Eerne- siryden was geplaatst, bak dezelfde kwaliteit gem (België) verbeterd. zei na afloop, dat hij en eigenschappen als de Oscar Kyndt M Tookte er nog u-el iaat langer ,jsurley" van de we- 107 minuten van zijn 33 Over had kunnen doenreldkampioen? Nee me- gram tabak en Seraphin als hü niet een beetje neer. op het ogenbtife Sanders 102 minuten, anuiel isas getaorden. ziet het er niet naar Beiden halen echter Uit,-dat meneer Lausten nog niet de zuigtech- Uit Purmerend ver- serieus in aanmerking niek van Paul Lausten, nemen toy van de zal komen voor de joe- dis die inderdaad de DÓ zoon van Opa Kly- reldtitel. Vooral ook, minuten heeft over- zing, die bouendien omdat er geen jury van schreden, zouden al die «oorzitter is van vijf mensen/ waaronder pijprookrecordhouders Opa's vereniging ,X>e twee buitenlanders, de niet eens, in één lokaal, Geseltighe Damp- aanpal op liet record tegen elkaar fmnnen kring", dat u»or zo-heeft btfgeiooond." opsmoken?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1