Kolen en kompels vieren feest in bloeiend Limburg HULDE VAN OERBOS NAAR KACHEL HET BEGON 250 MILL IOEN JAAR GELEDEN CELEZEN Deutschland über Alles" thans weer volkslied Moord op boswachter: vijftien jaar geëist Marine-officieren met auto te water Generaal Ridgway 24 Mei in Europa Prins Bernhard ter receptie Beethoven's moeilijke hymne - met - poukenslagen „deed" liet niet Beide beklaagden geven elkaar schuld van dodelijk schot Vlotte jongens Inbrekers slaan hun slag in Apeldoorn NSB-jurist Wolthuis géén advocaat .meer Djakarta komt praten over uitlevering van Westerling en gewogen i Dinsdag 6 Mei 1952 3 (Van onze correspondent) HEERLEN, Mei. Eigenlijk is het 250 millioen jaar ge- K leden begonnen. In de Carboontijd. En at zijn dus de vijftig jaren, dat de Staatsmijnen in Limburg nu bestaan maar een knipoog van de eeuwigheid, toch is er terecht feest in het ko- lenland, want de kolen vormen de basis voor onze economie. Misschien is het daarom beter te beginnen met Staatsblad 170 van 24 Juni 1901, waarin te lezen staat: „Wij Wilhelmina enz. I Alzo Wij in overweging genomen hebben, dat het wenselijk is van Staatswege steenkolenmijnen in Limburg te exploiteren, 20 was het, dat Wij de Kaad van State gehoord enz." Dit was de i juridische basis voor een machtig stuk werk, dat nu aan dui- j zenden werk biedt. En zo kon het gebeuren, dat de huidige minister van Eco nomische Zaken, prof. Van den Brink op 4 Januari 1949 bij de installatie Van de tegenwoor dige directeuren van de Staatsmijnen kon zeggen: „Met gerechtvaardigde trots kunt gij allen opzien naar het grootse werk, dat hier in het Limburgse land, met zijn scho ne en sterke tradities, is ver richt. Het is treffend, hoe de verwachtingen, die de Com missie voor de Mijnen, die in 1399 werd ingesteld om te on derzoeken of ook van Staats wege tot mijnexploitatie moest worden overgegaan, in vervul ling zijn gegaan." ZUID-LIMBURG is uiterlijk, een land val tegenstellingen, maar ook vol natuurschoon. Hierbo ven ligt de Staatsmijn Wilhel- mina te Terwinselen in de zo mer tussen groen en bomen en de welige korenvelden. De steen berg links is met struiken be groeid, op de westelijke helling poogt men zelfs wijndruiven te telen! De mijn. -mismaakt het landschap niet. Op het veld, is het paard verdrongen door de tractor, zoals onder het vel4 het paard verdrongen is door de lo comotief. Toen genoemde commissie aan het werk ging, nu 53 jiar geleden, was de belangstelling van het Ne derlandse kapitaal voor de bodem rijkdommen in Limburg gering. Als oorzaak daarvan was er aller eerst de ligging van die provincie tussen de twee grote uitvoertanden Engeland en Duitsland en de slechte verkeerstoestanden in het Nederlandse kolengebied. Ook hield de concurrentie tussen de twee exporteurs de kolenprijs in ons land zo laag, dat de behoef te aan een eigen mijnbouw niet sterk werd gevoeld. En ten slotte speelde niet de geringste rol, dat Limburg tot 1866 maakte het deel uit van de Duitse Bondt sterk op het omringende buiten land was georiënteerd. Er waren wel particuliere mij nen, want buitenlands kapitaal, vooral Frans en Belgisch had veel belangstelling voor ons kolenbek ken. Uit een oogpunt van de Ne derlandse economie was deze toe stand onbevredigend en zelfs ge vaarlijk. Vandaar, dat men de stap. van de regering om bij K.B. van 17 April 1899 een staatscommissie voor de mijnen in het leven te roepen slechts kan toejuichen. Op grond van het rapport, der Com missie, dat reeds een jaar later gereed was, werd geadviseerd ko lenvelden met een bescheiden om- vang van 4500 ha van staatswege' te doen ontginnen. Maar de minister van Water staat, Handel en. Nijverheid, de heer Lely, had over de omvang van de exploitatie geheel andere ideeën: hij diende een wetsont werp in, waarin de wens werd geformuleerd het gehele tot dan bekende steenkolenterrein voor ontginning door de Staat te re serveren. En het parlement was het daarmede eens. Vier meter per maand A CHTEREEN VOLGENS werden vier staatsmijnen aangelegd: .iets waar men niet gering over moet denken. Voor de eerste kolen naar het aardoppervlak komen, zijn vele maanden verlopen. ïn"1903 werden bij Terwinselen boringen verricht, een Duitse firma kreeg opdracht voor de aanleg van twee schachten: dit werk nam dertig maanden, want men vorderde vier meter.... per maand. In 1906 kwam de eerste kolen- oogst naar boven; 3172 ton. Dat jaar begon ook de aanleg van de tweede staatsmijn „Emma" in Tree beek, in Brunssum kwam in 1910 de „Hendrik", vijf jaar later ver rees in Geleen-Lutterade de „Mau ri ts". Zo is het dan begonnen. Glansrijk Wie nu een halve eeuw staats mijn-exploitatie overziet, kan niet anders doen dan constateren, dat onze kolenindustrie onder- en bo vengronds de vergelijking met elk buitenlands kolenrevier glansrijk kan doorstaan.v Het is de grote verdienste van de leiding der Staatsmijnen, dat zy voor de specifiek eigen structuur van het mijnbedrijf eh wat daar uit voortvloeit, voor de onderlin ge verhoudingen steeds een open oog had. Men heeft begrepen, dat slechts door het innig samenwer ken van bedrijfsleiding en kom pels, een gemeenschap tot stand kon komen, waarin het leven van de mijnwerker de moeite van de zware arbeid waard was. Zeker, in het verleden hebben er verhoudingen bestaan, die men an ders had gewenst. En nog bestaan er bij de mijnwerkers verlangens, die men graag in vervulling zag gaan. Maar in het algemeen is de mijnbouw gemeenschap gezond en hij draagt de kenmerken van de arbeids vrede. Dat is een niet te overschatten feit, vooral voor wie bedenkt, dat het industrialisatie-proces van het agrarische Limburg in feite een revolutie betekende, economisch, financieel, sociaal en cultureel. Goede sorg LI ROTE arbeidsconflicten zoals men die elders kent, zijn on ze mijnstreek steeds gespaard ge bleven. De goede sociale zorg da teert niet van vandaag o£ gisteren. In 1905 was er al een regeling voor ondersteuning bij ongeval en ziek te. Zes jaar later kwam het On dersteuningsfonds. waarin ook een pensioenverzekering was opgeno men. In 1918 werd de acte van stichting van het Algemeen Mijn werkers Fonds verleden. En dit A.M.F. is uitgegroeid tot een grote sociale instelling, die een aar.tai ziekenkassen, een ziekenfonds cn •eert pensioenfonds omvat. De sociale zorg buiten de bedrij ven is zoveel mogelijk overgela ten aan het particulier initiatief, maar waar nodig troffen de Staats mijnen zelf voorzieningen. Zo kwa. HET la vooral de man, dte diep onder __de grond zijn werk doet die wij in deze dagen huldigen. Technisch en ook menselijk moge hij het thans gemakkelijker hebben gekregen dan voorheen, hij blijft iemand, die geploeterd en gepionierd heeft. wm§m Inzittenden redden zich zwemmend HABL1NGEN Drie officieren, onder wie de commandant van de Nederlandse duikbootjager Queen Wilhelmina" (die in de haven al hier ligt), die de nationale feeste lijkheden te Harlingen wilden vie ren, reden met een huurauto door het te ruim nemen van een bocht van de vier meter hoge walkade in de Nieuwe V/illemshaven. Zij kwa men in ongeveer drie meter diep water terecht, maar wisten zichzelf tc bevrijden en zich zwemmende te redden. Dc auto is later door een havenkraan op de wal gehesen. TOKIO. Het hoofdkwartier var. het Amerikaanse commando in het Verre Oosten heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat ger.eraal Mat thew B- Ridgway op 12 Mei te 15 uur per vliegtuig uit Japan naar de Ver. St. zal vertrekken. Vol gens het communiqué zaï generaal Ridgway tot 24 Mei in de V. S- blijven. Dan gaat hü naar Frank rijk om zijn nieuwe taak als opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten te aanvaarden. men er 'verenigingsgebouwen, bad inrichtingen, wijkgebouwen, ont spanningsoorden. sportterreinen en speeltuinen. Een staf van - sociale werksters verricht gezinswerk, Eigene bewaard T N vijftig jaar is in Zuid-Limburg -*- een streek grondig van struc tuur veranderd, de mijnindustrie drukt-"sterk haar stempel op die nieuwe structuur. Desondanks is men er in geslaagd het eigene van dit gebied te bewaren. In de schaduw van mijnschach- tén en koeltorens vindt men on gerept natuurschoon. De mijnwer: 'ker, die de daver en dreun' van het bezige leven van alle dag wil ontvluchten, hoeft niet ver te lo pen, om In bos of hei, langs boomgaarden en velden te dwalen, om te genieten van frisse lucht en van volop zonlicht. En wie diep onder de aarde werkt, kan daar •meer dan gewone behoefte aan hébben. Onze mijnwerkers-dorpen zijn onvergelijkelijk vriendelijker dan in zovele kolengebieden elders. De kompel in Limburg heeft zijn huis en tuin, zijn bloemen en duiven, hij kan zijn gezin goed verzorgen en zich ontspanning veroorloven. Dit is veel en daarom past het danook nu het feest van de Staatsmijnen te vieren, te midden van de bloeiende bomen, die de Meimaand zo schoon maken. Staatsmijnen in 't goud (Van onze correspondent) HEERLEN. Prins Bernhard zal Vrijdag een kort bezoek brengen aan de mijnstreek om in Heerlen de officiële herdenkingsplechtig heid en receptie bij te wonen, die door de directie der „gouden" staatsmijnen zullen worden gehou den. Na deze plechtigheid zal de prins met de directie de lunch ge bruiken, waarna hij de terugreis zal aanvaarden. De prins is bui tengewoon lid van de Mijn-Indu- strie-Raad. DEN HAAG Tot voorzitter van de zesde conferentie van het inter nationale hydrografische bureau, welke op 28 April te Monaco werd geopend, is gekozen het hoofd van de Nederlandse delegatie, schout bij nacht Th. K. Baron van Asbeck chef van de dienst der, hydrografie. Z.-Afrikaanse Volksraad ontdekt onder haar leden een communist KAAPSTAD Een speciale com missie van de Zuidaflikaanse Volks raad heeft Maandag bekend ge. maakt, dat blijkens haar onderzoek het lid van de Volksraad Kahn en het lid van de raad van de Kaap- provincie Cameson communisten zijn j in de zin van de wet op onder- l drukking van het communisme, i Het parlement zal overwegen, wel ke maatregelen tegen Kahn en Car- neson genomen dienen te worden. BONN. „Deutschland, Deutschland über Alles", is weer het officiële West-Duitse volkslied. Dit bleek uil een briefwisseling tussen Bondskan selier Adenauer en president HeUss, waarbij de eerste er op aanflrong de melodie uit 1841 met de tekst wan Hoffmann von Fallensleben, weer tot volkslied ie maken. De aanstootgevende coupletten, die al te veel herinne ringen oproepen aan Hitler's Derde Rijk zullen worden weggelaten. Alleen het derde couplet zal voortaan worden gezongen. Het is een lijdensgeschiedenis geweest met dat volkslied. Kort na de capitulatie vonden de Duitsers het zelf al te gek om het Deutsch- landlied, dat door de nazi's mis bruikt was zij speelden het teza men met hun.Horst Wessellied als volkslied te zingen. De West- Duitse radio besloot daarom 's avonds haar uitzendingen met een onmogelijk-lange en moeilijke hymne van Beethoven, met veel paukenslagen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Vijftien jaar gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bU de Amsterdamse rechtbank Maandag geëist tegen twee mannen door wier optreden de 58-Jarige boswachter Albert van der Schagt uit Hilversum het leven verloor op 17' Juni 1947. Het heeft jaren geduurd voor de toedracht van het drama kon worden opgehelderd. De Amster damse rechtbank onder presidium van mr Meihuizen heeft getracht het In de zitting van Maandag geheel uit de doeken te doen. Het fs niet gelukt. Buitenlandse muziekcorpsen, die het bij officiële gelegenheden moes ten spelen, kregen er hoofdpijn van, In cabarets was bet mèt de be- zettingsautorlteitcn en de militai ren een standaardgrap gewor den. Bondskanselier Adenauer vroeg president Heuss, de oude melodie in ere te herstellen. Hij voegde er aan toe, „dat de internationale ont stemming over dit lied, thans zijn kracht heeft verloren." President Heuss heeft thans toegegeven. De sociaal-democraten hebben al ge protesteerd. De tekst van het derde couplet luidt: „Einigkeit und Recht und Freï- heit, für da$ Deutsche Vaterland. Danach tasst uns alle streben, brü- derltch mit Herz und Hand. Einip- keit und Recht und Freiheit, sind des Glückes Unterpfand. Blüh' im Glanze dieses Glückes, blühe Deut sche Vaterland. *7 o moet het er ongo- bii twee meter een beeld mensen, cic deze recon- Carboontijd verschillen veer hebben uitge- willen geven van de bo- structies verwerpen, om- sterk van de onze. Verre zien in Zuid-Limburg ve- men en planten, die toen' dat zij er teveel persoon- weg de belangrijkste le, vele jaren geleden, hebben geleefd. lijke interpretatie in aan- planten in die tijd waren Hoe lang is niet eens De palacobotanica, die' wezig achtten: er moeten de tot bomen uitgegroeide precies te zeggen, het zal. zich bezig houdt met het leemtes worden aangevuld paardestaart- en wolfs- rond 250 millioen jaar reconstrueren van het door een mengsel van klauwachtigen en daar in, plantkundige en geologi- kennis en visie. Maar men naast de varens en varen- sche verleden, heeft het kan toch zeggen, dat dik- achtigen die soms ook tot Uit het oerbos in de niet "gemakkelijk. Men wijls latere vondsten de bomen waven uitgegroeid. Carboontijd is steenkool vindt haast nooit volledi- waarde van reconstructies Om de schildering niet ontstaan en die kool ge fossiele planten of bo- hebben bevestigd en zo te vol te maken zijn al- wordt nu in Zuid-Lim- men, die reconstructie geven zij de wetenschaps- leen maar levende plan burg gewonnen. De schil- eenvoudig maken, der Sjef Gieskens heeft Op het schilderij hier op aanwijzing en ont- boven ziet men eer, ge- werp van prof. Jongmans, hele samenleving van de bekendste païaeobcta- planten, die in het Car- lingsvermogen. man een grote bevredi- ten getekend. In werke- ging en de natuurliefheb- lijkheid zal men zich ber een levend beeld en moeten voorstellen dat er voedsel voor zijn voorstel- ook afgestorven bomen op nicus van Nederland, op boon leefden, een plaat triplex van één Er zijn wetenschaps- de grond en voor een Eén ding is duidelijk: de deel in de grond wegge- bomen en planten van de zakt, voorkwamen. In de verdachtenbank zaten de 41-jarige H. F. uit Hilversum en de 33-jarige M. C. P. uit Bussum. Een koopman en «en los-werkman vol gens de dagvaarding. De mannen waren die Juni-dag bezig met stelen,op het kampeer terrein. van der Schagt betrapte hen op heterdaad. Hij haalde zijn boekje te voorschijn, vroeg hun namen. Ze vielen hem aan, i Een sloeg met de vuisten, de ander met een baksteen. Toen Van der Schagt bewusteloos op de grond lag heeft een der mannen zijn pistool gepakt en geschoten. Berekend geschoten, zei de getuigc-deskundige mej. dr Nieland vanmorgen. Het beruchte nekschot. Maar wie schoot? „Ik heb gezien,, dat Rinus hem door het hoofd schoot", zegt de koopman. „Ik liep naar mijn fiets en 2ag dat Henk het pistool pakte en schoot", zegt de los-werkman. De koopman H. P. zegt het met bijzondere klem. Hij praat het meest. Hij is de man. die met een revolver wist om te gaan. Telkens voegt hij nog iets toe aan zijn met talloze details doorspekt verhaal, Waarom? Tegen hem spreekt mr Meihuizen dringende woorden waarmee hij hem aanraadt om, als hij de afschuwelijke daad gepleegd heeft, schoon schip te maken. Maar de man blijft uitvoerig ont kennen. /IV de Rue Droite, een smal, om schilderpalet-ten en socialevoor zieningen roepend straatje in het oude Nice, ging ik eten, want mijn geld was bijna op en er stond daar een restaurant waar een uit over tuiging kokende dikke vrouw voor één rijksdaalder een subliem diner leverdeop voorwaarde dat je ver heerlijkt knikte als je na elk der ■uier gangen op byna coquette toon. zet: „Dat teas goed hè?" Haar clientele toerd gevormd door mensen uit de buurt. Er zat vaak een zeer morsig mannetje in de hoek en voegde het eetgenot doezelig bij dat van de vele wij nen, die hem voordien reeds had den bereikt. Na tafel dreigde hij wel eens in te dutten, maar dan kwam de vrouw hem wakker stom pen, want in een restaurant mocht je niet slapen, vond ze, dat ging je dan maar thuis doen. Hef teas een streng standpunt, waarin het ventje zuchtend be rustte, maar ze kon ook wel teder zijn als ze met moederlijke zorg haar uitverkoren tafeltje verwen de, waaraan zes bruingebrande jongens van een jaar of twintig waren gezetendie tijdens het eten het vertrek vulden met hun des kundige sportcommentaren en soms opstonden om elkaar vreselijke grepen voor te doen, die zij de vo rige avond bij de catch" hadden gezien. Toevallig kwam ik met dit gezelschap in aanrakingtrant ik vroeg aan de bazin naar een straat waar ik moest wezen en ze meng den zich in de gedachtenwisseling die toen ontstond. „We brengen je er wel even heen", zet een lange jongen met een enorme kuif en even later was tic met hem en één zijner makkers op pad, want de anderen waren achtergebleven om te digereren en Mare te drinken, een soort alcoho lische kopstoot, die in de Rue Droite populair bleek te zijn. Op straat wilden zij weten uit welk land ik kwam en toen ik had bekend waar ik voor het eerst de regen zag, noemden zij met een glimlach van herkennen een paar prominente Nederlandse wielren ners en vroegen of Kopenhagen eigenlijk een leuke stad was. Na dat ik. alles bevestigd én een Ne derlandse sigaret rondgedeeld had, stonden zij er op mij een* glas te offreren en tk mist at dat de een Ange en de ander Laurent heette, toen wij eindelijk onder het wis selen van. hartelijke handdrukken uiteen gingen. „Wat een aardig, vriendelijk volk toch," dacht ik teder. Ik denk dit eigenlijk nóg, hoewel ik- er een paar dagen latertoch een beetje moeite mee had. Want toen zag ik mijn twee vrienden plotse ling terug. Ze stonden namelijk af gebeeld tn het dagblad „Nice Ma- tin", bij een groot verhaal óver de moord op Chariot, een voormalig leraar Engels, die als bedelaar door de stad zwierf ofschoon hij mil- Itoenen francs op de bank had. staanHij sliep altijd in het gras van de Place Massena maar soms deed hij dat met een deel van zijn fortuin in zijn zak. De jongens uit de Rue Droite, zo meldde de krant, volgden zijn gangen - nauwkeurig en haddén heniV di j verscheidene malen vruchteloos overvallen. Van de slagen op zijn ongewoon harde schedel kreeg hij grote bul ten, maar hij bleef in tact, tot men hem zó- hard raakte dat zijn lamp je doofde. Toen gingen de heren van de Süreté op zoek en grepen de héle Rue Droite op. Ook mijn vrienden Ange en Laurent had den, blijkens de foto's in.de krant met de zaak te maken en verdwe nen in het gevang/.. Waaruit weer blijkt dat moorde naars en hun helpers héél anders zijn, dan ze in films worden voor gesteld. KRONKEL APELDOORN Tijdens het weekend hebben inbrekers alhier op drie verschillende plaatsen hun slag geslagen. Bij de veehandelaar De W. aan de Marsweg werd. een bedrag van f 2800 aan contanten gestolen, dat onder een kussen was verborgen. Een speeltuin aan de Amersfoortseweg kreeg nachtelijk bezoek, dat er met drank, lekker nijen, een automaat met inhoud en enige gereedschappen vandoor ging. Een kapper aan de Hoogstraat ont dekte, toen hij van zijn Zondag middag-wandeling terugkeerde, dat tijdens zijn afwezigheid ongenode gasten op visite waren geweest en zich f 1200 aan geld alsmede enige waardevolle sieraden hadden toe geëigend. (Van een onzer verslaggevers) In aansluiting op ons artikel van Zaterdag jongstleden over de groei* ende activiteit van de stichting oud politieke delinquenten, de len wij nog mede," dat dc voorzit ter van de stichting, mr J. A. Wolt huis. niet meer gerechtigd is de titel van „advocaat" te voeren. In verband met zijn politieke bezighe den gedurende de oorlogsjaren is rar Wolthuis van de balie uitge sloten. Deze jurist kan dus ten hoogste als juridisch adviseur zon der pleitbevoegdheid optreden. DJAKARTA, De secretaris generaal van het Indonesische ministerie van Justitie, mr Besar, begeeft zich vandaag per vliegtuig naar Nederland voor een bespre king van de eis van Indonesië tot uitlevering van Westerling. De pro cureur-generaal, mr Suprapto. deelde alt aan Aneta mede. Hij verklaarde ook, dat sultan Hamid reeds sedert enige weken naar Djakarta is overgebracht en is op gesloten in de gevangenis Tjipi nang. Hy zeide, dat de sultan wordt beschuldigd van strafrech telijke misdrijven. Het tijdstip, waarop hij voor het gerecht z& worden gebracht hangt af van ai verdere ontwikkeling van de kwes tie Westerling. Chauffeur, uit gekraakte cabine gezaagd, bleek licht gewond (Van onze correspondent) HEERLEN. Op de Kruisberg te Meerssum is Maandagmiddag een wals in botsing gekomen met een vrachtauto. Waarschijnlijk heeft de reminstaïlatie van de wals gewei gerd of werkte de koppeling niet. De ravage, die veroorzaakt werd. was geweldig. De chauffeur van de vrachtauto moest uit de cabine wor den gezaagd. Wonder hoven won der liep de man slechts enkele schaafwonden op. rfUVVVWWWWWVW EEN der belangrijkste romans van S. Vestdijk is „De kellner en' de levenden", een lugubere droom, waarin het leven van deze tijd op een. visionnaire wijze geprojecteerd wordt. Deze fantastische roman over dood en leven, waarin Vestdijk zeer knap een essentie geeft van de mens in het Christendom, is boelend en soms met een zeer fijne humor geschreven en blijkt niet alleen litterair een verras sen werk, maar bovendien toeganke lijk voor een groot publiek. UitgeverU B-e Bezige Bij te Amsterdam deed er een zeer verzorgde tweede druk van verschijnen in een goedkope uitgave (f 3.95), Hoe veelzijdig Vestdijk, de meest productieve onzer auteurs, ts, blijkt andermaal uit zijn nieuwste werk: „De verminkte Apotio" eén roman, spelend in het oude Griekenland van 589 tot 55H. Vestdijk beschrijft hierin de zwerf, tocht van een jonge man, die door het Delphi$che orakel belast ts met de op sporing van een ontvreemd Apollo- beeld. Dit gegeven biedt hem de mo gelijkheid *ot een kleurige schildering der politieke constellatie in de antieke wereld en voocal tot een voortreftijke kenschets van de ontwikkeling van het godsdienstig besef van die tijdculmi nerend in de opkomst van de Dionysi sch» jod vzii roes en extase als aan - vulling van de wijze lichtgod Apollo. De schildering van geestelijke en prac- tische Invloed van Apollo en de be perking daarvan tot een labiele? en menselijker evenwicht is het eigenlijke thema van dit boek. Het mag dan al te opgekropt zijn van historisch feiten materiaal en tn dtt opzicht als roman nog niet voldoende uit de verf geko men zjjn. Vestdijk's fantaste neefl vooral in de beelding van dit religieu ze thema een prachtig dj etend werk opgeleverd. Het werd uitgegeven door ftlfeh en Van Dittmai te Botterdam en Den Haag. (Prijs f 850 Niet alleen romans, gedichten en lit teraire beschouwingen heeft Vestdijk geschreven, maar ook o.a. psychologi- sche cn theologische studies. Daarvan heeft zijn boek „De toekomst der re ligie" enkeie jaren geleden ln het kamp der theologen nogal opschudding ver oorzaakt, tje geëmotioneerde en vaak weinig, waardige wijze, waarop men vanuit die hoek Vestdijk aanviel, prik kelde dr Fokke Sterksma, bekwaam es sayist tot het schrijven van een zeer knap opstel; „Tussen twee vuren". ïn het eerste deel hiervan richt hij zich pamflettistisch tegen de zijns inziens, bewust misleidende opzet en toon der cr hl eken en bestrijdt polemisch de ar gumentatie ervan In het tweede deel geeft Sierksnva vervolgens een scherp zinnig eritiseh. essay over Vestdijk'» boek. Tezamen met Slerksma's zeer le- zemvaardïge betogen werden ook de gewraakte theologische crltieken en Vestdilk's anti-critieken. daarop gebun deld door Uitgeverij Bezige Bij te Amsterdam. (Prijs f 4.90).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3