Bekende figuren zijn candidaat gesteld Opa Klyzings record is géén record!" Tweede Kamer Dinsdag het laatst bijeen Malan wil protectoraten bij Unie inlijven John Pennink in tweede ronde piano-concours De ROOS SAROiN Middenstanders en Staat kruisen de degens VERKIEZINGEN KOMEN NADERBIJ Slechts bij uitbreiding van de Kamer nieuwe gezichten LEEUWARDER ROKERS BEWEREN: Rookclub „Trek-trek" traint hard om weer op 148 min. te komen Omzetbelasting weer aan de orde? betert heettdezeMrt Nieuwe rassenstrijd in Britse Gemenebest werpt schaduwen vooruit Noorse werkgevers dreigen met ontslag Verloren hond zat bijna een maand in een strik SPANNING STIJGT IN BRUSSEL Vijf en twintig jonge musici strijden om- Reine-Elisabeth-prijs- Vierhonderdduizend heitjes (f 100 000) voor karweitjes Mr P. J. Oud: Veertig jaar hechte band tussen de gemeenten Dertien partijen dingen naar Kamerzetel Suriname wenst RTC op te schorten van A. S. M. Hutchinson DERDE MA CHT" IN BELGIE Boze winkeliers dreigen Postchèquedienst volkomen in de war te sturen Woensdag 14 Mei 1952 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Op de candidatenlijsten, welke gisteren werden ingediend, brengen de grootste politieke partijen veelal weer die figuren naar voren, welke thans reeds in de Tweede Kamer zitting hebben. Afgezien van eventuele verschuivingen bij de verkiezingen, zal dus de Kamer alleen bij uitbreiding vele nieuwe leden zien optreden. Tóch zijn er enkele verande ringen waar te nemen, Speciaal bij de K.V.P., die vijf nieuwe specialisten naar voren heeft gebracht,'waardoor mej. Nolte, en de heren Roolvink, Verhoeven, Dassen en De Kort waar schijnlijk alleen bij uitbreiding op hun zetels zullen terugkeren. Bij de P. v. d. A. zijn drie minis ters Drees, Joekes en Mansholt op een verkiesbare plaats gezet Be halve de heer v. d. Brug, die ïn verband met zijn leeftijd bedankte, zullen daarvoor wijken mevr. Ploeg en de heer Van Boekhoven. Veel zal uiteraard afhangen van de vraag of de Party van de Arbeid fractie opnieuw leden aan de regeringstafel zal afstaan. Ook is het mat zonder oelang op welke ityst dr. Drees, die op alle lijsten op de eerste plaats staat, be noemd wordt verklaard Hierdoor kan ook nog de herverkiezing van een enkel ander Kamerlid beïnvloed worden. Doch In het algemeen vallen hier weinig ver anderingen te verwachten. Bij de A.R. zal de heer Meyerfnk, die bedankt heeft, vervangen wor den door de Nieuw-Guinea-deskun. dige Van Baal, als deze partij -ten minste een zelfde zeteltal behaalt. Bij de C.H.U. zou onder dezelfde omstandigheden Baron v. d. Feite kunnen afvallen als een van de mi nisters Mulderije en Staf, die voor hem op de lijst geplaatst 2yn, in de Kamer zitting zou willen nemen. Bij de V.V.D. heeft rar. Vonk de wens te kennen gegeven niet voor herkiezing in aanmerking te komen. Zijn plaats is bestemd voor de bankdirecteur mr. van Leeuwen. In de C.P.N. fractie zal mr. Stok vis op verlies van zijn zetel moeten rekenen. Op deze lijst zijn n.I. twee nieuwe figuren naar voren gehaald n.I, de heer P. van Staveren, die thans wegens desertie in de straf gevangenis te Leeuwarden zit en de heer S. F. Reuter. De eerste zal zijn straftijd hg is veroordeeld tot zeven jaar moeten uitatten, voor hij naar de Kamer kan verhulzen. De laatste zal dus de plaatê vap mr. Stokvis innemen, aanoanomen dat de C.P-N. een zelfde aantal stem men krijgt sis in 194a, Als men echter rekening houdt met het stemmenverlies dat de CPN bij later gehouden verkiezingen moest incasseren, dan worden ook de zetels van de heren Borst en Hoogcarspel twijfelachtig. De Staatkundig Gereformeerden houden het bij ds. Zandt en ir. Van Dis. Ook bij de K.N.P. staat de heer Weiter weer op de eerste plaats Op deze lijst prijkt ook de naam van de beer C. de Jong, hoofdbe stuurslid van de RJC middenstands bond. „De Volkskrant" noemt dit onfatsoenlijk. De heer De Jong zou n,l. al twee keer te kennen hebben gegeven, dat hij zijn candiflatuur wenst In te trekken. (Van onze correspondent) dat al spoedig de Purmerendse opa T 17VTTU/ ADnC-Xr T J °Ver d* t0ng gitïg' "0p® T°°kt SUr" LEEUWARDEN. In de j ley~tabak," redeneerde men, .jen DIT ZIJN die fameuze rokers van de Leeuwarder club „Trek- trek", die beweren opa Klyzings record al te hebben gebroken vóórdat het was gemaakt. Ze zijn weer taai aan het „inroken" voor een nieuwe recordpoging. Steekpartij in. de Bloed- straat in Amsterdam AMSTERDAM in een perceel in de Bloedstraal heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag een steek partij plaats gehad. De 48-jarige man A. II. en de 41-jarige vrouw A. H. S. kregen ruzie, terwijl de vrouw na een avondje-uit boter hammen sneed. De man ontnam haar de broodzaag en ging haar ermee te lijf. Het mes drong haar in het dijbeen. Terwijl zij om het bezit van het mes worstelden, werd ae man m de borst gewond. Beiden werden in het Binnen-Gasthuis be- aandeld. De vrouw kon daarna naar huis terugkeren, doch de man werd opgesloten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN" HAAG. Dinsdagmorgen a.s. zal de Tweede Kamer vermoe delijk voor de laatste maal voor de verkiezingen in openbare vergade ring bijeenkomen. Op de agenda prijken de wetsontwerpen met be trekking tot de burgerlijke verde diging, waarover binnenskamers zo langdurig is beraadslaagd. De me ningsverschillen- tussen Kamer en Advertentie LM.) blau*e zacht en geurig KAAPSTAD. Met zijn vuist op tafel slaand en hem daar na in. de lucht schuddend, viel de Zuid-Afrikaanse premier Malan Dinsdag uit tegen de voormalige Britse Labourregering, tijdens een bijeenkomst van de Senaat. Op deze zitting maakte Malan bekend, dat de Unie de overneming zal vragen van de drie B'itse protectoraten in Zuid-Afrika, een stap, die een ras- senstrfjd in het Britse gemenebest kan doen ontbranden. De Labourregering deed, aldus dragen tegen de wensen van de Vlalan, een gevaarlijke stap, die ge- Malan, w heel Afrika aangetast heeft, door de bevolking van de Goudkust een democratische wetgeving en uni versele vrijheid te verschaffen. „De barbaren aan de Goudkust hebben zelfs het stemrecht gekregen, ter wijl van de bevolking daar analphabeet is," riep Malan. uit Het drijven naar rassengelijkheid waarvan hij ook de Ver. Naties beschuldigde bedreigt de Unie, vervolgde de Zuid-Afrikaanse pre mier, In de politieke verklaring voor de Senaat zei Malan, dat hij by de verkiezingen van 1953 zal vra gen. om stetin te verlenen aan een formele petitie van het parlement san de. Privy Council, waarin aan gedrongen wordt op de inlijving van Basoctoland, Swaziland _en Betsjoeanaland bij het grondgebied van. de Unie. De grote meerderheid der neger- bevolking in deze gebieden is uit vrees voor de rassenpolitiek van Malan hevig gekant tegen opne ming in de Unie. Zij vertrouwen de „veranderde omstandigheden" niet, waaronder Malan het plan om de drie blanke vertegenwoordigers van de negerbevolking uit het La gerhuis te zetten, terzijde heeft ge legd. Engeland heeft ten tijde van de unie, in 1910, er mee ingestemd, dat de gebieden te eniger tijd in de toekomst aan dit land toege voegd zouden worden. Maar dat was lang voordat de Zuid-Afri kaanse rassenpolitiek het onder werp werd van een bittere contro verse bmnen en buiten haargren- -en. Engeland is op het ogenblik de hoeksteen van een gemenebest van vele raeean, waarin de niet blan ken de blanken overtreffen in aan tal in een verhouding van vier tegen één. Engeland zou er zeker van kunnen zijn de goodwill te verliezen van de Afrikaanse en de Aziatische partners de Goud kust, Nigeria, Kenya, India, Pakfs- tan, en Ceylon indien het aan de verzoeken van Zujd-Afrika zou voldoen en' de protectoraten over- tegen bewo'ners in. regering ever aansluiting van bur gerlijke en militaire verdediging zijn blykens de verschijning van het eindverslag, blijkbaar overwonnen. Afgewacht zal moeten worden of op deze vergadering ook de beraad slaging over de technische herzie ning van de Omzetbelasting zal kunnen, worden voortgezet. "Wij heb ben de indruk, dat daar ernstig naar wordt gestreefd. Mocht dit ge lukken dan zullen, voordat de Ka merpresident mr Kortenhorst de leden een vaarwel toeroept een tweetal strijdpunten uit ons par lementaire leven weggenomen zijn. Er bestaat goede hoop, dat dit zal gebeuren. Dinsdagmiddag is n.l. het Seniorenconvent van de Tweede Kamer, bestaande uit de voorzit ters of waarnemend voorzitters van de vijf grootste fracties, samenge komen met de ministers Drees, Lieftinck, Teulings en Mulderije. Aangenomen mag worden, dat het ontwerp tot technische herziening van de Omzetbelasting onderwerp van bespreking Heeft uitgemaakt. Verdacht kan .worden, dat in de loop van. vandaag een mededeling zal worden gedaan, waarin het re sultaat van dit overleg is vervat. OSLO. De directies van 200 Noorse firma's hebben Dinsdag de waarschuwing geuit, dat rif zich, tenzij de 3600 man personeel, die het werk hébben neergelegd, hun staking beëindigen, genoodzaakt zullen zien, alle 33,000 employes te ontslaan. De staking brak gisteren uit, toen. rechtstreekse onderhandelin gen over loonsverhoging met de vakbond geen nieuw contract op leverden. Enkele firma's rijn reeds geslo ten.-De huisvrouwen vreesden, dat er een vleestekort zou komen. De vleesindustrie beeft echter bekend gemaakt, dat de vlees voor rad en reiken tot 17 Mei, de Noorse na tionale feestdag. (Van onze Gooise correspondent) LAREN Op 14 April raakte jhr mr W, H. den Beer Poortugael alhier zijn driejarige golden retrie ver (soort spaniel) kwijt. Dagen lang heeft de eigenaar gespeurd en ook anderen hebben gezocht naar het dier, dat onvindbaar bleek. Dezer dagen vonden echter twee jongens in de omgeving van het huis in het struikgewas een ziel togende hond, die met zijn poot in een strik geklemd zat en niet los kon komen. Een passerende wegen wachter werd door de jongens ge- waarrchuwd, die als eerste hulp fungeerde en in een klomp van een der jongens water haalde, omdat het dier totaal uitgeput was. De strik, die tot op net been was door gedrongen, werd los gemaakt. Een agent droeg de hond naar de eige naar. De dierenarts heeft goedé hoop, dat het dier, ondanks het feit dat het geruime tijd m de strik gezeten heeft en al die tijd zonder voedsel is geweest, weer ge heel zal opknappen. (Advertentie l. M.> TTlllri Krabben en peuteren inU-maakt de kn ial steeds IlitClflfl erger. De helder vloeibare lUlDldy D.D.D. dringt diep In ds poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. C9JEESM1DD& TEG&J HUIDAANDOENINGEN Friese hoofdstad zijn enkele man nendie lachen om het record pijproken van de heer Klij zing, overigens met alle respect voor deze Purmerendse opa. Die mannen zijn leden van de rookclub „Trek-trek". Zij hebben opa Klijzing al geslagen vóór hij was t gonnen, want op een wed strijd in 1929 zag een van hen, de heer p. K. van der Wal, kans om met dezelfde hoeveelheid tabak, 110 minuten de brand in zijn pijp te houden, terwijl zijn record, reeds op II Maart van. 't zelfde jaar. met 38 minuten werd gebro ken. De rookclub „Trek-trek" de eerste pijprookclub in ons land werd begin 3929 opgericht door de heer F. A. Veenstra en men. sloeg spijkers met koppen, want ai spoe dig werd aangekondigd, dat in de bovenzaal van café „Stad Dockum" een grote wedstrijd zou worden gehouden. Daarvoor waren, vijftien prijzen beschikbaar gesteld ter waarde van 50.-—, waaronder een gouden dameshorloge, een zilveren herenhorloge en een barometer. Tijdens deze wedstrijd, waaraan alléén personen boven zestien jaar mochten deelnemen, werd uitslui tend gerookt uit lange Goudse pij pen; de deelnemers werd aangera den eerst thuis te oefenen. Er wa ren vijftig liefhebbers, maar de eerste viel al twintig minuten na de start uit omdat z'n pijp uit ging. De heer Van der Wal ging met de earEte prijs naar huis en de krant schreef: „Zeer zeker een prestatie die niet zomaar door een ander zal worden overtroffen." En nu, 23 jaar na dato, kwamen de berichten over opa Klijzing. De Tookelub „Trek-trek" is nooit op geheven en de oude kampioenen ontmoeten elkaar nog wel eens, zo- F leisher reeds- gefluisterd 'en derdaad heeft- deze volleerde BRUSSEL. John Pennink is de enige van de zes Nederlandse me dedingers, die in bet conservato rium de tweede ronde heeft be reikt van het Concours Reine, Eli sabeth voor jonge pianisten. De vyf andere Nederlandders sneuvelden m de eerste schiftingsronde, die Dinsdagmiddag werd beëindigd. Met 25 concurrenten wordt nu de- pianisten-Marathon voortgezet. Zaterdag zal bekend zijn welke twaalf uitverkorenen elkaar in de eindstrijd (met orkestbegeleiding) zullen „bekampen". Nadat Dinsdag de laatste van de 74 candidaten zijn vaardigheid had gedemonstreerd, moest de jury drie uur beraadslagen voordat haar voorzitter Marcel Cuvelier de na men der 25 gelukkigen kon bekend maken, Dat was één meer dan het regiem-ent bepaalde^ maar twee con currenten hadden een gelijk aantal punten behaald en de jury besloot grootmoedig te zijn. De uitslag werd door het talrijke publiek met kreten van opluchting of teleur stelling aangehoord, Wie de meeste kans hebben op de hoogste prijzen valt nog moei lijk te zeggen. In elk geval wordt de naam van de Amerikaan Leon (Advertentie LM.) tuoos bij zijn eerste optreden een gïote indruk gemaakt, Ook 1de Fransen hebben zicH. voor het me rendeel flink geweerd en, niet het minst hun zestienjarige vedette Cécile Ousset, die. een verrassen de artisticiteit aan de dag legde. Zij ên de benjamin van de wedstrijd, de vijftienjarige Belg Claude Cop- pens, hebben -de eerste-proef glans rijk doorstaan. Het spel van de Nederlander Pennink -werd even eens door de kenners geroemd. AMSTERDAM. Da varSKnners van de beide Nederlandse padvm- dersorgamsaties hebben met hun actie ,.'n heitje voor 'n karweitje' die van 14 tot en met 19 April werd gehouden honderdduizend gulden 400.000 heitjes ver diend. Een boven verwachting grote opbrengst. Het bedrag, dat voor de helft aan de beide hoofdkwartieren wordt afgestaan, stelt de Neder landse padvinders in staat alle gebrekkige jongens van de N.P.V. uit zenden naar een internatio nale bijeenkomst, die het volgend jaar in België voor hen wordt ge houden. wij rookten gewone herenbaai, die veel sneller brandt ert daarmee hielden wij het 148 minuten vol. Dat kunnen we nu nóg wel," zei den die mannen en zij spraken er over met de beer Veenstra. De he ren zijn thuis aan het proefroken gegaan, en ze zijn reeds boven het record van 1929. Er is echter een tabaksfabrikant die beweert, dat zulks niet moge lijk is, en daarmee heeft hij de heren uit hun tent gelokt. Ze heb ben hem voorgesteld een wedden schap aan te gaan en dus zal er binnenkort in Leeuwarden een aan slag worden gedaan op de prestatie van opa Klijzing door leden van de eerste Nederlandse pijprookclub „Trek-trek". Er wordt al serieus en zwaar geoefend. (Eigen bericht) DEN" HAAG. Met een ope ningsrede van de voorzitter, ntf P. J. Oud, is vanmorgen in Den Haag de tweedaagse congres verga dering begonnen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die op deze vergadering: haar veertig jarig bestaan gedenkt. Een honderd, jaar geleden, aldus Oud, zou onze vereniging on bestaanbaar zyn geweest, zijnde een privaatrechtelijke organisatie van publiekrechtelijke lichamen. Na te hebben geschetst, hoe de scheiding tussen publiek- en pri" vaatrecht geleidelijk, werd doorbro ken, releveerde spr. de oprichting en de groei van. de veertigjarige van e'en bescheiden begin 'naar een instituut met enige honderden me dewerkers, gevestigd in een eigen huis. Hij eindigde met vast te stel len" dat de "onderlinge band tussen de Nederlandse gemeenten hecht is, want in vrijwilligheid gelégd. Aan hetbegin van deze toe spraak is op verzoek'van de spre ker enige ogenblikken stilte- ge wijd de nagedachtenis van wij len. minister van Maarseveen. Op verzoek der koningin Kindertekeningen uit Nederland naar Amerika UTRECHT Naar aanleiding van de reis, die het Koninklijk paar heeft gemaakt naar Amerika, is,op verzoek van. de Koningin een col lectie - van 434' Nederlandse kinder tekeningen per KLM naar de Ne derlandse ambassade in "Washington verzonden. De .collectie zal in ver schillend esteden der Verenigde Sta ten worden tentoongesteld. Na deze exposities zal de collectie aan het Artsfor .Worlds Friendship Com mittee" worden overgedragen. 'Dit comité is bezig eeninternationale uitwisseling van kindertekeningen te organiseren. Op deze wijze zullen Nederlandse kinderen en kinderen uit ander? landen met elkaar in contact kunnen kamen en de ken nismaking dan per brief kunnen voortzetten als zy dat willen. Advertentie (LM.) Stop dat branden op Uw.maag! Heem 'n paar Bennies. Met een pak Eemues in. huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Een of twee Senniea laten smelten op de tong,-— dat js aües. Bennies zijn één voor een hygiënisch verpakt, ae smaken lekker en fns. DEN HAAG. Dertien partijen zullen op 25 Juni a.s. de strijd aan binden voor een zetel in de Twee de Kamer. In de eerste plaats zya dit de acht partijen, die in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn, nl. de K.V.P. (32 zetels), de P.v.d.A. (27), de AJL Partij (13), de GH. Unie (9), de V.V.D. (8), de C.P.N. (8), de S.G.P. (2) en de Kath. Nat. Partij (1). De Midden standspartij, die in 1948 geen zetel kon bemachtigen, is ook weer van de partij. De Onafh. Nat. Groep, de oude STAP., en de Rev. Comm. Par ty, die in. 1948 een kansje waag den, zijn niet weer in de verkie zingsarena verschenen, doch wel vier nieuwe of voor deze gelegen heid vernieuwde groeperingen. Het zijn: het Geref. Politiek Verbond, het Jong Conservatief Verbond, de Partij voor Recht. Vrijheid en Wel vaart en de Socialistische Unie. DEN HAAG. De voorzitters der delegaties ter conferentie Ne- derland-Surmame-Nederlandse An tillen hebben een communiqué uit gegeven, waaruit blijkt, dat in de vergadering van de centrale com missie van Dinsdagmiddag door de Surinaamse delegatie het voorstel Is gedaan om het thans gevoerde overleg tijdelijk op te schorten en de conferentie te verdagen. De be doeling is zich in Suriname nader te beraden omtrent de ie vestigen nieuwe rechtsorde en de bereikte resultaten. Prijzen gasolie, licht- en tractorpetroleum verhoogd DEN HAAG In verband met het prijsverloop op de tankvrach- tenmarkten een noodzakelijke kleine vemriming van de groothan delsmarge voor tractorpetroleum is, zo deelt men ons van de zijde van heb ministerie vaneconomische za ken mede, met ingang van 14 Mei 1952'" de prijs voor lichtpetroleum. verhoogd met cent per liter; die voor gasaïie met 0.30 per 100 liter en de prijs voor- tractorpetro leum met 0.75 eveneens per 100 liter. Beers met vrouwelijke burgemeester ;heeft électrisch Jicht i CVan onze correspondent) TILBURG Het dorpje Beers In Brabant heeft eindelijk ook elec- trfsch licht gekregen. „Het is ge lukkig, dat ik na zes jaar- hiervoor te hebben gewerkt, nu mijn werk bekroond mag zien," zei (de enige vrouwelijke burgemeestervan ons land, mevr. Smulders-Belien. JDe be woners-van Beers hebben zelf voor een groot gedeelte de kabels hier voor gelegd." Grieks eredoctoraat voor minister Rutten ATHENE. De Nederlandse mi nister van O. K. en W„ prot dr Th. Rutten heeft het eredoctoraat in de filosofie van de universiteit te Athene gekregen. door gezien had, daar ben ik stellig van overtuigd. Ze zat kaarsrecht m een stoel met een kaarsrechte leuning. Je moet nooit de boeken meer ge loven, schat! In hoeken beschikt de deugdzame tegenover welke vrese lijke beschuldigingen dan ook over 31 een krankzinnige te doen had en duurt nog maar zo kort. Ik hiyf greep zijn stok. er vrolijk onder, Kijk maar. „Lieve helpt Lieve help!" mom- George keek. Toen zei hy: „Goed, pelde hij. Met een snelheid, die op blijf dan maar." zyn leeftijd gevaarlijk voor hem Ze klapte in haar handen. „Er is moest zyn verdween hij om de nog één dmg: je moet me beloven, bescherming van een parkwachter dat je van Bob afblijft." -- - in te roepen, Met de bitterheid van iemand, een benijdenswaardige zelfverze Het snikken werd minder hevig <jie zich de grootste prijs in het kerdheid. In boeken is het de aan- en bield tenslotte geheel op. Mary leven ziet ontgaan, zei George, klager van de onschuldige die zich kreeg haar zelfbeheersing terug. „Goed, dat zal dan W&1 moeten, niet op zyn gemak voelt. Ik geloof „Ik ben een sufferd," zei'ze. Maar één ding verzeker ik je: op er niets meer van! Mevrouw Cha- „En ik ben een bruut." de dag. dat ik met jou trouw zal ter was volmaakt kalm, ik beefde De bittere bekentenis gaf hun de hem betaald zetten." over mijne hele lichaam." kracht om de toestand onder de ze namen afscheid nadat Mary jjp heb.u sinds gisteravond niet open te zien. Het werd rustiger, beloofd had hem nog dezelfde gerien" zei ze. Mary zeide: „Nu moet je luiste- aVond te zullen schrijven hoe het pL een verschrikt gilletje ho ren en je moet me geloven, George onderhoud met mevrouw Chater ren Woorden had ik niet. „Laat me dan je hand vasthou- afgelopen was. En met het oog op (<uw iezjng van het - gebeurde den," de buitengewone omstandigheden -wens ik niet te horen", ging ze Ze gaf hem haar hand en ging mocht hy Maandagochtend naar het verder. 'Sen..Je .ra°el Sloven, om- Park komen om twee minuten mot m„ op, vent ik ktd het voor geen geld van de wereld kunnen vertellen, ook al bad ze Ze begon te snikken en George vervloekte zichzelf omdat hy haar verdrietig had gemaakt hij ver- --- - vloekte Bob Chater, mevr. Chater dat ik het allemaal goed overdacht haar te spreken, en zijn oom Marrapit. Hij sloeg zijn heb, terwijl het voor jou niet nieuw Toen gingen ze elk hun eigen armen om haar heen en trok baar is. Als ik uit het goeie hout gesne- weg. Geen van beiden dachten ze naar rich toe. Ze beefde over haar den was dan zou ik meteen by hele lichaam. Hij bekende wanho- mevrouw Chater vandaan gaan pig, dat hy een bruut was, en zonder bang te zyn voor de toe- smeekte om* vergiffenis. Met zijn komst. Ik zou liever moeten lijden linkerarm drukte hy haar tegen dan me te laten beledigen, Dat zich aan en met zyn rechterhand doen de meisjes In de boeken. Maar probeerde hij haar tranen te dro- wij zitten niet in een boek, George, gen, tot het zakdoekje een belache- Dit is de werkelijkheid. Ik heb het lijk, nat balletje geworden was, meegemaakt en ik sterf liever dan Maar toen was dan ook de tranen- het nog eens te moeten meemaken, vloed gestremd. - - i L t 4 aan het komende onderhoud met het willen horen. mevrouw Chater, maar aan de hef- u~" de, die ze verklaard hadden. VIERDE HOOFDSTUK Gebeurtenissen en gevoelens In een brief 1 Diezelfde avond om tien uur nam „Mijn zoon heeft het me verteld." Haar stem klonk als een bronzen klok. „Hoe u dit gedrag verénigen kunt met de behandeling, die u van mij, onder dit dak, hebt_ ondervon den" hier werd ze, hêel drama tisch! - „is iets, dat ik niet be grijp." Nu. ik ook niet. maar niet op de manier zoals zij het bedoelde. Ik zat te bedenken hoe laf zijn gedrag was Ik heb je verteld wat bet betekent Mary haar pen op. VI alleen in Londen op een kamer te „Om je eerst te vertellen lieve- Het was een nare positie voor wonen. Ik ben bang voor iedereen. iingt dat alles in orde is. Ik mag m het licht van hetgeen er was ge- een jongeman en George was in Vo°r vromven en voor mannen Ik blyven. Ik heb met de kinderen m beurd. Maar je weet niet, wat net een stemming om de hele wereld 50U ^eeiI tweede keer kunnen de kinderkamer gegeten, en toen betekent, tegenover die vrouw te behalve rijn lieveling te vermoor- doormaken. En als mevrouw Cha- We k]aBr waren kwam een meisje zitten en dan bang te zijn voor iets, -* een |fr Wu„ iltif ^eggesu dat mevrouw^ Chater dat nog erger is: op straat gegooid doormaken. Én als mevrouw Cha1 den. En juist r.u moest "er Ten ter me wil laten blijven, waar hoef me 'zeggen, "dat mevrouw Chater akelig oud heertje aankomen om >k dan bang voor te rijn? Mis- me de studeerkamer wilde spre- uitgerekend op deze bank te willen schien doet ze "°g wel zuurder dan ^en. ik kroop naar beneden en gaan zitten. Toen hij plaats geno- yr1?fger' wenste dat ik de heldin m een men had keek hij Mary en George schelen? Bob Chater is tot nu toe roman was, die rustig de trap af aan. een huilende Mary en een h.etu erfste geweest. maar die zal geschreden zou zijn, „bleek, maar woedende George, Verontrust vroeg Z3,oh ^anten. veel mogelijk kalm en sereen. Nu, ik was bleek hy: „Lieve help, er is toch geen blijven. Heb ik geen 8enoeg, dat kan ik je verzekeren! narigheid meneer?" gelyk? Is het zo niet het beste? Mijn hart ging te keer ala ik weet „Ga weg!" .brulde George, 26 me tenminste laat blyven.., niet wat, en ik beefde over mijn „Hè?" vroeg het heertje, hevig „Ik voel er niet veel voor", zei hete lichaam. Je ziet maar weer verschrikt. George, „ik voel er niet veel voor." eens wat een lafaard ik ben. Me- „Ga weg! Ga weg!" „Ik ook niet, lieveling. Maar het vrouw Chater was groter gewor- dan moeten coen.^ Het heertje dacht, dat hij met is zo toch maar het beste. En het den sinds ik haar de laatste keer te zullen worden en dat Vreselijke Londen weer in te moeten. Weer gaf ik een gilletje, en rij ging ver der. „Mijn jongen", zei ze, „heeft me gesmeekt, de zaak verder te laten rusten. MUn jongen heeft me verze kerd. dat er aan beide kanten fou ten zijn gemaakt" „Als ik,mijn plicht als moeder verstond, wat zou (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) BRUSSEL. Dinsdag, De Belgische middenstanders zijn in opstand gekomen legen de Staat, die ze met ongewone, maar naar hun mening doeltreffende middelen willen bestrijden. Ze ontketenen op initiatief van het Nationale Middenstandsverbond, die de winkeliers en de kleine in dustriële bedrijven groepeert, thans een actie om gedurende veertien dagen hun tegoeden bij de Postchèque-dienst terug te trekken. Uiteraard brengt dit de liquiditeit van deze dienst in gevaar en misschien zal de «chatkist moeten bijspringen om de normale uitbetalingen te verzekeren. De middenstanders menen het aan de Staaf te moeten wijten, dat het hun de laatste jaren zo slecht gaat. Dit laatste is zo op het oog niet wasr te nemen, althans niet in de grote steden, waar de kruide nier, de bakker en de melkboer zich als gezeten burgers presente ren en met hun eigen auto hun Zondagse uitstapjes verrichten. Maar de Bond heeft laten weten, dat in de laatste 3 jaar de midden- standsbedrijven ongeveer 50.000 IOontxekkenden hebben moeten af danken. De opgeschroefde belastin gen, een ongemotiveerde stijging van de lonen en de hoge sociale lesten zijn volgens de middenstan ders de oorzaken van het kwaad en zij stellen de Staat ervoor verant woordelijk. Op een Zondag te Brussel gehou den protest vergadering hebben de middenstanders dreigende taal ge sproken en bij hun actie heeft zich de Koninklijke Belgische Automo bielclub aangesloten, die aan de verontwaardiging der automobilis ten over de recente verhoging der benrine-accjjns lucht wil geven. De middenstanders zullen bij de komende verkiezingen alleen nog op parlementsleden stemmen, die hun belangen verdedigen, ze willen zich straf organiseren in een „derde macht" tussen d« grote kapitalis tenorganisaties en de vakbonden en om die macht te demonstreren heb ben ze het allereerst op dé Post- chèque-dienst gemunt. 01 2e er iets mee opschieten is de vraag en de regering heeft sl laten weten deze actie als een strafbare daad te zullen beschou wen. Ook spreken de middenstan ders liefst niet over de zo hoog nodige mterne reorganisatie van hun eigen sector van bet bedrijfs leven. Want de eigenlijke oorzaak van de kwaal ligt eerder by het veel te grote aantal bedrijfjes SU winkeltjes, waar op te kleine schaal en op onrationele wijze wordt ge werkt. Als de uit hun sloffen schie tende middenstanders eens in dit opzicht gaan organiseren, zullen ze ongetwijfeld het spook „de staat" minder als boeman nodig hebben. Geheimzinnige terreur in Italiaans bergdorp CAGLIARI. Het bergdorp Or- gosolo in Sardinië wordt door een geheimzinnige terreur geteisterd. Dertien mensen zijn op onverklaar bare wijze om het leven gekomen, sedert twee jaar geleden aan de dorpskerk een „dodenlijst" met de namen van 36 toekomstige slacht offers werd bevestigd. De politie is van mening dat de moorden iets hebben uit te staan met de arrestatie van Saxdinische bandieten, die door streekbewo- ners zijn verraden. Maar de ware schuldige of schuldigen heeft zij nog niet kunnen ontdekken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3