Russen staken Eerlij .kleine blokkade'5 nse HET ROTTERDAMSCH PAROOL Voetbal-TV bleek n groot succes Nieuwe aardappels vroeg dit jaar In Washington grimmige taal van Acheson Vrees voor „oorlog vóór 1960" ongegrond Fransen leggen Bey van Tunis huisarrest op Westen doet belangrijke concessie aan Bonn 35J „Accoord" van Koje is ongeldig Zware mist dwingt Auster te landen Kameraad Tarzan NEDERLAND- ZWEDEN 0-0 z v_ Onder zand bedolven en gestikt Handelsblad ontdekt: rapport van Le Mondeis vals Luchtvaartbenzine gerantsoeneerd Goede camera-wisseling hield bal steeds in het beeld Enorme aanvoer van spinazie en sla veroorzaakt moeilijkheden Vele daden en gewonden bij bomaanslagen demonstraties en straatgevechten Britten en Fransen niet bereid tot verdere tegemoetkoming Aanhoudend droog weer Terroristische actie in West-Java 12e Jaargang, no, 114 Red- en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel 69300 - Abonmprljs: per week ƒ0,47, per kwartaal 6.05, losse nummers 0,10. DE Si Cl 3 [II EDAMMER Donderdag 15 Mei 5952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier» AmBterdamsche Bank te Rotterdam Directeur* B. de Vries- cca:"Jrz"i^ Ei.tnmTv'Cuöiaia^'Sït.sü ctfif y Ejti(ür2:t,:i'i;rd'2 L;t TOKIO. De opperbevelhebber der V.N.-strydkrachtcn in Korea, generaal Clark, beeft het „ac- coord", dat de vorige commandant van het krijsgevangenenkamp op Koje, brigade-generaal Colson, met de communistische gevangenen had gesloten, geheel gedesavoueerd. Colsons nota aan de communis ten "„heeft geen enkele waarde", aldus de verklaring. „Generaal Colsons bevoegdheid om met de communisten te onderhandelen hield niet de bevoegdheid in om ook maar eon enkele van de ge mene en valse klachten, waarop de communisten hun eisen grond vesten, te aanvaarden. Uit een on derzoek is gebleken, dat de hele zaak zorgvuldig was voorbereid om propaganda te maken, om de krijgsgevangenenkwestie te Fan- moendjon te benevelen". (Van onze correspondent) F O CK AN JE. Gisteravond omstreeks zes tiur maakte het Austervliegluïg PH NEP een nood landing op het weiland van de heer Langendoen aan de Sokseweg te Rockanje. Het toestel, eigendom van de N.V. Vliegbedrijf „Meteor" te Amsterdam, werd gebruikt voor bespuitingen ten dienste van de landbouw. Het was onderweg van Din tel oord naar Ypenburg, doch de bestuui'der, Mathijs de Geus, was door de zware mist gedwongen het toestel te Rockanje aan de grond te zetten, hetgeen ondanks dc vele sloten zonder ongelukken geschied- BERLIJN. Om half zes gisteravond hebben de Russen een Amerikaanse patrouille weer toegelaten tot de weg van Berlijn naar Helms te dt. Daarmede bleek het zeven dagen oude verbod van de Sowjcts voor geallieerde patrouilleriticn langs deze autoweg, die West-Duitsland met Berlijn verbindt, te zyn op geheven. Het einde vau dc „kleine blokkade" volgde op een be zoek, dat de drie Westelijke commandanten tc Berlijn aan het Russische hoofdkwartier in Potsdam brachten. Vanmorgen werd echter door dc niet uitgesloten wordt geacht, dan Russische grenswachten in Berlijn znn nieuwe Russische maatregelen wederom een geallieerde patrouil- lewagen aangehouden. De auto mocht de stad niet verlaten. Aan het andere uiteinde van dc ver keersweg tussen Berlijn en de Westelijke zones, bjj. Helmstedt, mocht alle verkeer wel passeren. MOSKOW.— Tm, een bioscoop in. Moskou draait onder enorme be langstelling een Amerikaanse „Tarzan"3 film. Elke dag staan er rijen mensen voor de deur om toe gelaten te worden. Geen enkele buitenlandse film heeft in Rusland tot dusver een dergelijk succes ge had. Amerikaanse woordvoerders wa ren van mening, dat de aanhouding wellicht het gevolg was van een misverstand in de lagere regionen van het Russische commando. Hoewel deze Russische stap in geallieerde en West-Berlijnse krin gen de vrees voor een nieuwe to tale blokkade van de vroegere Duitse hoofdstad aanzienlijk heeft verminderd, rekent men toch op nieuwe moeilijkheden. Zo hebben Oost-Berlïjnse communisten geweldige agitatie ontketend naar aanleiding van de schietpartij van Zondag te Essen, waarbij een jeugdige communist wer«j gedood. Tegen Vrijdag is een massademon, stratie uitgeschreven, te houden op slechts 800 meter van de grens met de Westelijke sectoren van de stad. Zouden zich daarbij grens incidenten met schietpartijen voor doen, wat in "West-Bcrlijn zeker zo goed als zeker. i Inmiddels heeft tc Washington de Amerikaanse minister van Bui- tenlsndse Zaken, Acheson, op zijn .wekelijkse persconferentie een duidelijke waarschuwing laten ho ren. „Iedereen, de Sow jet-Unie inbegrepen", zo verklaarde hij, „moet goed begrijpen, dat wij ons niet uit Berlijn laten verdringen". Over de recente dreigementen van de Oost-Duitse vice-premier, Walter Ulbricht, zei minister Acheson, dat deze „enigszins oor logszuchtige" verklaring door de Amerikaanse regering nauwkeurig wordt bestudeerd. „De Verenigde Staten beschouwen deze woorden als een zeer ernstige zaak. Zij vormen de keerzijde vau de vrede-en-eenheid-munt. welke aan de Russisch-communistische kant wordt opgehouden", zo besloot Acheson grimmig. Na NederlandZweden Vier auto's botsen: drie gewonden AMSTERDAM. Toen Woens dagavond, na de voetbalwedstrijd Nederland—Zweden, zich over de rijkswee AmsterdamDen Haag een dichte file auto's in Zuidelijke richting bewoog, ontstond om half tien, tussen de Vijfhui2enveg en de Kruisweg, een botsing, waarbij vier auto's betrokken waren. Plotseling afremmen van een vóór dit viertal rijdende auto was daarvan de oorzaak. Drie mannen, van wie twee uit Breda, werden ernstig gewond naar Amsterdamse ziekenhuizen vervoerd. Een hun ner kon later op de avond naar zijn woning worden vervoerd. Zware straffen voor Berlijnse spionnen BERLIJN. Een volksrechtbank, in de Oostelijke zone van Duits land heeft twee West-Berl ijnexs tot levenslange gevangenisstraf en twee andere tot straffen van tien en 15 jaar veroordeeld wegens „terreurmisdaden en sabotage in. Oost-Berlijn". Een Amerikaanse rechtbank heeft een jonge Duitser schuldig bevon den aan Russische spionnage in West-Berlijn en hem tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De internationale voetbalwedstrijd Neder land—Zweden, welke Woensdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam, werd gespeeld, eindigde na een kleurloze strijd in een 0—0 gelijk spel. Voor bet eerst was dc televisie te gast bi} een officiële wedstrijd. Het experiment kan buitengewoon ge slaagd genoemd worden. Onze foto geeft een duidelijk beeld van de opstelling öct came ra's, op de achtergrond het veld met de spelers in actie en dc ge heel gevulde tribunes. ROERMOND. De 23-jarige J. Pleunis te Vlodrop is Woensdag middag onde*- instortend zand be dolven cri ges»ukt. De man was be zig een 'waterput* uit te diepen en w as'tot- vijf' meter -diepte -gev or der d toen plotseling de grondmassa in beweging kwam. Het duurde vijf uur voordat men er in slaagde het lichaam te bevrijden. Men had ver zuimd de wand van de put met be tonnen buizen te versterken, zoals is voorgeschreven. AMSTERDAM. Het door het Franse (neutralistisehe) dagblad de „Monde" gepubliceerde, aan de Amerikaanse ad miraal en opperbevelhebber der Atlantische vlootstrijdkrach- ten, Fechteler., toegeschreven rapport, dat zowel in Europa als Amerika grote opschudding verwekte, is een vervalsing. Dit is ontdekt door het Algemen Handelsblad. DEN HAAG. Het ministerie van Economische Zaken deelt me de dat met ingang van 16 Mei aan verbruikers van luchtvaartbenzine in Nederland voorlopig voor een periode van 28 dagen een toewij zing zal worden verstrekt van 65 procent van het overeenkomstige verbruik gedurende de maand April 1952, Deze .maatregel werd in inter nationaal overleg getroffen als ge volg, van de staking in de Ameri kaanse olie-industrie. (Vdn een onzer verslaggevers) Wanneer wij het resultaat en de wel bijzonder teleurstellende kwa liteit van het spel bij Nederland zjivedcn builen beschouwing laten, dan was er in dc televisie-uitzen ding van Woensdagavond toch veel, dat de op voetbal ingestelde ogen van tallozen konden waar de- Boor goede camera wisselingen bleef de bal vrijwel voortdurend in het beeld, dat verder de kij kers, met begrip voor het spel, de gelegenheid bood combinaties al {Van een onzer redacteuren.) DEN HAAG, De grote aanvoer van nieuwe aardappelen kan dit sei zoen twee weken eerder dan gebruikelijk worden verwacht. Begin Juni zal men reeds nieuwe aardappelen kunnen kopen tegen een prijs, die waarschijnlijk lager zal liggen dan die weïkc men nu voor oude klei- aardappelen moet betalen. Men kent de geschiedenis: in het door de .Aloude" afgedrukte do cument werd o,a. de mening uit gesproken, dat een nieuwe wereld oorlog voor 1S60 onvermijdelijk was, dat West-Europa daarin bin nen drie dagen door de Russen zou zijn bezet en dat Amerika er der halve goed aan zou doen, de West- Europése landen links te laten. lig gen en zijn aandacht te concen treren op de verdediging van de Middellandse Zee, die het beslis sende strijdtoneel werd genoemd. Deze mening dan zou afkomstig zijn van admiraal Fechteler en neergelegd in een tussen 10 ea 17 Januari van dit jaar voor het Amerikaanse State Department ge schreven rapport. Natuurlijk was dit rapport „strikt geheim", maar ten gevolge van een „lek" had de „Monde", zoals het blad beweerde, cr de hand op kunnen leggen. Het is duidelijk, dat wanneer de opperbevelhebber van de vloot- strijdkrachten der NATO werkelijk een dergelijke opvatting huldigde, dit het vertrouwen van de Euro peanen in de bedoeling van Ame rika zou moeten ondermijnen en op zijn minst demoraliserend zou moeten werken. Inderdaad heeft de publicatie van de „Monde" reeds een zodanige uitwerking ge had. Ondanks de categorische te genspraak van Fechteler, het State Department ca het' Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken, dat ook in de zaak was genoemd, geloofden in Europa nog velen aan de echt heid van het rapport. Ook de „Monde" zelf verklaarde nog eer gisteren niets van Fechteler's de menti tp geloven. Het Alg. Handelsblad nu publi ceerde in zijn editie van gisteren naast elkaar een deel van het door de .Monde" afgedrukte rapport (in het Frans dus) en daarnaast, in het Engejs, een de ei van een in Sep tember' 1950 in de .Proceedings" (verslagen) van bet'U.S. Naval In stitute (Amerikaans Marine Insti tuut) verschenen artikel „Sea of Decision" (Zee der Beslissing) van de hand van Commander Anthony Talerico. En daaruit blijkt, dat ten minste voor de door het Han delsblad afgedrukte delen de publicatie .van de „Monde" een woordelijke vertaling is van de beschouwing in de „Proceedings". Voor wat de overige, niet afge drukte delen betreft, merkt het Deze vroege oogst is een gevolg van het fraaie, zonnige vGorjaar, dat ook het aan de markt komen van vele groenten heeft vervroegd. Hier en daar heeft dit wel tot op- Alg. Handelsblad op, dat ook daar in tal van termen en gehele zin sneden gelijk zijn, maar dat aart het „rapport" van de „Monde" een wijder strekking was gegeven, waardoor de nadruk werd gelegd op een prijsgeven, door Amerika van West-Europa. Door de ontdekking van deze gelijkheid te danken aan het uit stekend herinneringsvermogen van een redacteur van het Amsterdam se blad, is buiten kijf komen te staan, dat de publicatie van de „Monde" op een falsificatie berust. Blijft nog de interessante vraag, wie de falsificatie pleegde en daar mede een aanslag op de eenheid van het Westen ondernam. Tot nog toe is de „Monde'' over de bron, waaruit het „document" werd ver kregen, zeer vaag geweest. Alleen al ter redding van eigen eer zal het Franse blad thans heel wat mededeelzamer moeten worden. MIDDEN IN LONDEN liepen ze in hun prachtige. Indonesische klederdracht en zelfs de haastige Londenaars bleven even staan om naar dat moois te kijken. De drie meisjes zullen optreden op een tentoonstelling van Indonesische kunst- en handelsproducten. De klederdrachten kamen vit Celebes (links), West-Sumatra (midden) en Mïdden-Java. Prins Bernhard bij de oefening „De Kempen" DEN HAAG. Prins Bernhard heeft in zijn hoedanigheid van in specteur-generaal der Koninklijke Landmacht met leden van zijn staf van Woensdagmorgen vroeg tot in de loop van de middag mi litaire oefeningen bijgewoond. TUNIS. De onlusten in Tunis nemen weer toe. Woensdag ontplofte een bom en werden twee personen bij een demon stratie in West-Algiers gedood. Dc Fransen treden met krach tige hand tegen de nationalistische verzetslieden op. Zij zetten de 70-jarige Bey van Tunis onder huisarrest en namen de vier, kortgeleden op vrije voeten gestelde, voormalige ministers weer gevangen. (Van ome correspondent) BONN. Het „Duitsland-verdrag", dat het bezet1,ingsstatuut zal ver vangen, zal. zo neemt men in Bonn aan, tussen 24 en 26 Mei hier worden getekend. Daartoe zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk naar Bonn komen. Enige dagen later, tussen 27 en 30 Mei, verwacht men dan de ondertekening van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap te Parijs. het heeft er niet de schijn van als of de Engelsen geneigd zijn op dit punt concessies te doen. Dinsdag ontplofte in het hoofdpost kantoor te Tunis een bom, waarbij vier personen werden gedood en 12 gewond. Woensdagmiddag ex plodeerde in bet directie-gebouw van openbare" werken te Tunis weer een bom, waarbij drie men sen werden gewond. Te Orleans- vilJe, in West-Algiers, verzetten zes a zevenhonderd demonstreren de jongens van vijftien a twintig jaar, zich tegen de politie. Twee, demonstranten werden dodetyfc en een derde ernstig gewond. Een ernstige crisis schijnt weer aanstaande te zijn in dit Franse protectoraat, waar meer dan hon derd mensen werden gedood en 1300 Tunesiërs achter prikkeldraad werden opgesloten, sinds in Jan uari de onlusten uitbraken. Het Franse parlement zal Maan dag bet debat over de Tunesische kwestie openen. Intussen gaan de onderhandelin gen over' de ^laatste formuleringen van het Duitsland-verdrag in koortsachtig tempo voort. Op een punt .hebben de geallieerden nu een belangrijke concessie gedaan. In- het oorspronkelijk ontwerp n.l. stond een clausule opgenomen, waardoor de regering van een her enigd Duitsland automatisch zou treden in de rechten en plichten van de thans te ondertekenen over eenkomst. De formulering is nu in deze zin veranderd, dat de re gering van een in de toekomst her enigd Duitsland pas dan in de rechten van deze overeenkomst zal treden, indien zij bereid is ook de plichten op zich te nemen. Dat be tekent dus dat de aanvankelijk uit gesloten handelingsvrijheid van een regering voor geheel Duitsland nu uitdrukkelijk is vastgelegd. Op grond van ueze concessie is men zowel in Amerikaanse als Duitse kringen optimistisch over de mogelijkheid tot een spoedige definitieve afsluiting van de onder handelingen te komen. Dat optimis me wordt in Franse en Engelse kringen niet gedeeld. De Engelsen hebben nog bijzonder grote bezwa ren tegen do Duitse eisen, die fi nanciële consequenties hebben, en Wat de Fransen betreft: er is langzamerhand een zekere irritatie tussen Fransen en Duitsers ont staan, die ten nadele misschien haar oorzaak vindt in de Saar- moeilykheden. maar die toch aok een algemenere achtergrond heeft. Van beide zijden in ieder geval constateert men dat de Frans Duitse verhoudingen io een be trekkelijke kritiek stadium zijn ge komen. eenhoping in de aanvoer geleid. De sla. die onder glasplaten wordt ge teeld en daarna weer uitgezet de zgn. „gelichte sla" en de koude grondsla kwamen tengevolge van het warme voorjaarsweer bijna ge lijktijdig op de veiling. Het gevolg hiervan was, dat er vorige week nogal wat sla moest worden door gedraaid. De moeilijkheden werden nog ver groot door het feit, dat ook in de ons omringende landen de oogst dit voorjaar bijzonder vroeg is. Enge land sloot reeds op 1 Mei zijn grens voor de Nederlandse sla meestal gebeurt dit pas omstreeks half Mei en Zaterdag heeft ook België de import van onze sla verboden. Hoe wel de Duitse gTens nog niet dicht is voor Nederlandse sla is de uit voer naar dit land niet noemens waardig, omdat de Duitse markt overstroomd is met eigen produc ten. Ook spinazie werd hier en daar doorgedraaid, maar vele fabrieken kochten grote hoeveelheden voor conservering, zodat het doordraaien van dit product nogal meeviel. De pryzen bleven over het alge meen, tengevolge van de grote aan voer, vrij laag. maar het merendeel van. de aangevoerde producten werd deze week weer verkocht op de veiling. Een zegsman van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen ver zekerde ons, dat hoewel deze lage prijzen voor de tuinders niet gun stig zijn, er geen sprake is van een dramatische ontwikkeling. „De aan voer van de gelichte sla is nu af gelopen." zei hij, „en we hopen, dat al te grote- opeenhopingen in de aanvoer nu vooreerst voorbij zijn." enkele seconden vóór hun uitvoe ring te zien. ontstaan. Het bezwaar, dat het volgen van. een voetbalwedstrijd van de tri bune al heelt, nl. dat men alle be wegingen van de spelers van een vast punt ziet, waardoor vaak de tails van een manoeuvre niet scherp worden waargenomen, werd door het gebruik van drie came ra's soms verrassend opgeheven. Bij een vrije trap tegen Wiertz b.v., die een tegenstander in de rug liep, waardoor deze ten val kwam, kon men nu zien, waardoor de Zweed tegen de grasmat ging, om dat de camexaogen in staat waren het spel steeds uit de gunstigste hoCkte volgen. -Ken ,,'uitbal", die op de tribune dikwijls discussies ontketent, was hier „uit" zonder meer. Hierdoor èn nog door tal van andere details de doffe tik bij een schot of een kopbal werd voor de liefhebber van voetbal de sfeer van de realiteit sterk bena derd en zijn concentratie op het spel verscherpt. Ook al, omdat de commentator Aad van Leeuwen zijn toelichting zeer sober hield, afgezien nog van een langdurige periode,- waarin het geluid door eèn technische storing geheel uit viel. Voor het ondefinieerbare mas saal beleven van een interland wedstrijd kan uiteraard de tele visie nimmer een volledige com pensatie bieden, maar dat dit me dium de duizenden, die met het kijken* naar voetbal volkomen ver trouwd zijn, vast in zijn greep kon krijgen, bewees de uitzending van Woensdagavond. Ondanks de grijnzende nullen., (Voor een meer technische be schouwing zie elders in ons blad). Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: In de nanacht en vroege ochtend plaat selijk mist. Overigens droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden. Meest zwakke wind en wei nig verandering in temperatuur. ifi Mei Son op 4 u 45 tn onder 20 u 29 m: Maan op J u 56 m onder 11 u 32 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 VUB Station Weer Oslo Licht bew-NJSLO. 4 Stockholm Onbew. N. 4 Helsinki Gel:, bew. N.N.W. 20 Edinburgh Zw. bew. Z.W. 4 Londen Geh, bew. Windstil Kopenhagen Zw. bew, N. 4 Amsterdam Zw. bew. W 2 Genève Licht bew Windstil Parijs Licht bew Windstil Bordeaux Licht bew O.N.O, 2 Zw. hew. N.W. 2 Neve. W.N.W. 6 Nevel Z.W, 1 Nevel W.Z.W. z Zw. bew. N. 2 Nice Aerlhn Frankfurt München Wenen In drie jaar f 16.000 Verzekeringsagent stak premies in eigen zak AMSTERDAM. Op het groeps- bureau van de rijkspolitie te Die» men is de 54-jarige verzekerings agent J. H. W. opgesloten, die er van verdacht wordt rich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring en oplichting, en dat op zo grote schaal, dat hij er in drie jaar tijds ƒ16.000 mee verkregen heeft. Jarenlang heeft de man kwitanties voor zijn maatschappij geïnd, zonder deze af te dragen. Bij verscheiden leveranciers heeft hy inkopen gedaan zonder te be talen, Van. een aantal mensen leende hij geld, in totaal ƒ6000,-. Hij betaalde er nooit een cent van terug. W. heeft bekend en verteld, dat hij het geld gebruikt heeftom er schulden mee te dokken en om zijn gezin te onderhouden. DJAKARTA, Drie autobussen twee in het Cheribonse en een in de buurt van Tasikmalaja, werden in de afgelopen dagen aangehou den door in hinderlaag liggende terroristen. In het ene geval wer den twee reizigers gedood, in het andere geval werd de bus inbrand gestoken. In alle gevallen wer den de passagiers beroofd. In het Cheribonse werd de desa Keringsa door een bende terro risten in brand gestoken, waarbij in totaal 125 woningen afbrand den en vijf dessabewoners in de vlammen omkwamen. De mate riële schade hierbij wordt ge schat op een kwart millioen ru-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1