IMmb w*. m m Woest ij n spri n k li a a nplaag vanalletijden Niet krabben <m. - mISS i Plpp Reecis bij de oude volken gevreesd Grensdorp belaagd door Amerikaanse tanks ÉtlË mmsHM DÉBRALINE Mode naar koninklijk voorbeeld Bassermann f Geen industrialisatie van Maas en Waal? „Polynorm "-ha Ilcn zijn niet tegengevallen VAN HOUTEN'S V oorzitter van CNV heeft critiek op AR-partij OOST-DUITSE BESCHULDIGING: ..Dag en nacht sluipen Adenauers spionnen hier rond", seggen grensbewoners Ongeloofwaardig zeggen Amerikanen Streng bewind op Koje Ontsnappingspoging verijdeld Nieuw wetsontwerp omzetbelasting ingediend FINANCIËLE OFFERS TE ZWAAR Ir Van Helden (Groningen) verheugd aan iets nieuws te hebben meegewerkt MELKCHOCOLADEKORRELS Critiek op minister Lieftinck onoorbaar Nederlands-Belgische culturele uitwisseling Reclame in Britse televisie vrijdag 16 Mei 1952 3 De sprinkhanenplagen, die nu weer delen van Afrika en Azië teisteren, worden in hoofdzaak door één enkele soort veroorzaakt, die al in bij belse tijden werd gevreesd: de woestijnsprinkhaan- Het uit breken van plagen van deze soort op verschillende plaat sen van zijn uitgestrekt ver spreidingsgebied (Centraal-, Noord- en Oost-Afrika, Voor- en Centraal Azië) is een gere geld terugkerend verschijnsel. Men constateert hetongeveer iedere tien tot veertien jaar. Sommige geleerden 'hebben wel verband gelegd tussen deze plagen en de periodiciteit van de zonne vlekken, die hetzelfde rhythme be zit; waarmee overigens nog niets verklaard is. Wat is eigenlijk een sprinkhanen plaag? Het massaal optreden van sprinkhanen, die in korte tijd grote oppervlakten cultuurland kunnen kaalvreten, kan twee oorzaken heb ben: intensieve voortplanting van de sprinkhanenpopulatie in het geteis terde gebied zelf of het optreden van invasies van buitenaf. Een eigenschap van alle trek- sprinkhanen (er zijn behalve de woestijnsprinkhaan nog vele andere soorten) is het optreden van twee verschillende vormen, door de bio loog fasen genoemd. Wanneer in een bepaald gebied de sprinkbaanbevol- king schaars is, ontwikkelt zich de solitaire vorm, die niet de neiging heeft zich bij zyn soortgenoten aan te sluiten. Zodra echter de bevol kingsdichtheideen bepaalde grens Advertentie CLMJ Dr J. DE WILDE die bijgaand artikel over de sprink hanenplaag. schreef is conser vator van het Physiologisch Laboratorium der Universiteit ie Amsterdam. overschrijdt, ontstaat de gregaire vorm die zich geheel gedraagt als een „massadier". Dan gaan reeds de larven, die nog niet kunnen vlie gen, in dichte troepen lopend en springend tezamen rondtrekken, gro te schade aanrichtend op haar weg. Geweldige aantallen Uit deze larventroepen ontstaan de zwermen vliegende sprinkhanen, die op zeer uiteenlopende plaatsen invasies veroorzaken.. Het grillig karakter van deze invasies (van de oorzaken die de trekrichting bepa len weet men nog weinig) is een v~h de moeilijkheden. Het gaat hier .n geweldige aantallen en grote af standen. Een tamelijk kleine zwerm beslaat, neergestreken, een opper vlak van 100Ó vierkante meter; er zijn er van enkele hectaren, waarbij iedere vierkante meter enkele hon derden dieren telt. Bij gunstig weer kan zo'n zwerm een tot drie dagen zonder onderbre king in de lucht blijven, afstanden afleggend van duizenden kilometers. Waarom worden nu speciaal mid den-Af rika, het midden-Oosten en Pakistan door deze plaag getroffen? Het antwoord hierop is, dat de woestijnsprinkhaan zijn eieren bij voorkeur legt in droge, zandige streken in tropische gebieden. Step- pengrassen en riet van uitgedroogde rivierbeddingen vormen het voedsel van de larven. .Ongecultiveerde steppen en woes tijngebieden zijn geen plaatsen waar men bij voorkeur sprinkhanen be- DE TREKSPRINKHAAN, een veel vraat, die in miüiarden-zwermende velden van Azië en Afrika plundert. strijdt. Men heeft hier met recht „verwaarloosde gebieden" waar de ontwikkeling van de plaag jar lang ongestoord zijn gang kon gaan.... tot het te laat is. Want slechts één bestrijdingsmethode is werkelijk afdoende: het verhinderen van ma sale voortplanting, vóór de zwermen kunnen ontstaan. Men bestrijdt de sprinkhanen nog steeds wanneer hette laat is. We mogen echter constateren dat de technische hulpmiddelen de laatste jaren een enorme verbetering heb- bep ondergaan. Strooide men vroe ger vergiftig lokaas met de hand, of richtte men tegen de larven pri mitieve vallen in, thans heeft het vliegtuig zijn plaats ingenomen bij de sprinkhaanbestrijding. Men be stuift of besproeit nu honderden hectaren verspreid gelegen gebied per dag. Inplaats van de zo gevaar lijke arseen ver bindingen heeft men nu de synthetische insectendodende middelen, onschadelijk voor mens en huisdier. DDT en HCH zijn de toverformules van de moderne sprinkhaanbestrijding. Advertentie (l.M.) ofte Gfcoisuueefco pee liter 7JK BERLIJN. De Oostduitsers hebben bekend gemaakt dat enkele Ame rikaanse gevechtswagens de Oostdultse grens geschonden hebbeh en in een grensdorpje geschoten hebben. In een brief die door de bewoners van het district Oelsnitz, even over de grens van Noord-Oost Beieren, aan de president Pleck werd geschreven, wordt verklaard: „Voortdurend ver schijnen by de grenspost Amerikaanse tanks en gevechtswagens, die voor de bevolking en vooral de volkspoiiiie een provocatie vormen. Zo reden onlangs ettelijke Amerikaanse gevechtswagens luid schietend door het dorpje Sachsgriin". Eer) prachtige serie ZOMERJAPONNEN van bedrukt Vistrella en dupion. Alleraardigste modellen vanaf 12«75 Zeer speciale aanbieding zuiver wollen ZOMERMANTELS in verschillende kleuren en modellen vanaf 29.75 TOPPERS in zuiver wol, met moderne aangeknipte mouw. Zeer elegant model in carré en unl vanaf 29.75 Egyptisch katoenen REGENMANTELS prachtige kwaliteit vanaf 34.75 Extra Mei-aanbieding NYLON BLOUSES zeer apart model met aangesneden mouw vanaf 14.75 Draagt In de brief werd de datum van het incident niet bekend gemaakt. Een zegsman van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger ver. klaarde; „Het hele verhaal lijkt zeer ongeloofwaardig." In de brief wordt voorts geschre ven: „Dag en nacht sluipen agenten en spionnen van Adenauer door on. ze dorpen. Daardoor wordt het de bevolking onmogelijk gemaakt rus tig te werken en wordt hun veilig heid in gevaar gebracht. „Deze agenten en saboteurs heb ben niet geaarzeld op onze bevol king te schieten, in de afgelopen jaren. ,Jn het dorp Pirk hebben deze agenten en saboteurs voor het Ame rikaanse" imperialisme bijvoorbeeld een agent van de Volkspolitie dood geschoten, terwijl hy in het belang van de Duitse Volksrepubliek zijn plicht deed. „Vr mijnheer de president, ver keert in de positie met onze rege. ring te onderhandelen over maat regelen die dergelijke provocaties in de toekomst tegen kunnen gaan. In het uur van het grootste gevaar zijn wij bereid onze volksdemocra- tische republiek te verdedigen en schouder aan schouder met de Sow- Advertontie (l.M.) 1 Een bruidspaar. Van Dalen geheten, Dat gaf er een feest moet U weten. Met Tip in de fles (Dat verzekert succes!) Werd 't een avond om nooit te vergeten. InE, Hr F, A. K, R'dara, ontvangt: i-ll. Tip 4* 1 ff). Bootz' oude Genever STATENWEG 18 WINKELSTAD. BLIJDORP PLEINWEG hoek WoJphaertsbccht .(Winkelcentrum Wereldhaven - Zuid" Tangkuban Praku biedt beangstigend schouwspel DJAKARTA. Een vuurkolom van bijna twintig meter hoogte uit de krater „Kawah Ratu" van de bij de touxisten welbekende vulkaan in de Freangcr, de Tang kuban Prabu, levert de laatste dagen een „beangstigend mooi" schouwspel op. Ambtenaren van de vulcanologische diëtist hebben medegedeeld, dat de gevaren van een eventuele uitbarsting zijn be perkt tot anderhalve kilometer buiten de wand van de krater. Zelfs bij een vrij hevige eruptie, welke alleen' maar een mogelijk heid is, bestaat er' in het gehéei geen gevaar voor de in de nabij heid gelegen plaatsen Lembang en Bandung. jet Unie de oorlogsmakers te ver nietigen." - Een kleine grenspost in het Harz- gebergte is gisteren zonder, nadere uitleg voor al het geallieerde ver keer gesloten. Advertentie (l, M.) als Uw huid jeukt. Dat maakti het erger en het veroorzaakt Ji infecties. Neem vandaag nog het igs f beroemde huidgeneesmiddel KOJE. De nieuwe comman dant' van het kriigsgevangimcti- kamp op het eiland Koje heeft Donderdag straffe richtlijnen voor zyn beleid aangekondigd en de communistische gevangenen daar bij de raad gegeven op te houden met hun eisen omdat „krjjgsge vangenen niet behoren te onder handden". Brigadier-generaal Boatner, door generaal Clark als opvolger van generaal Colson aangewezen, heeft in de eerste plaats bekend ge maakt dat de 79-200 krijgsgevan genen op Koje behandeld zullen worden naar de letter van de Geneefse conventie. Drie communistische gevangenen hebben Donderdag getracht uit het kamp te ontsnappen. Een bewaker heeft één van hen in het been ge schoten'. (Van onze parlementaire redacteur") DEN HAAG. Minister Lieftinck heeft thans gevolg gegeven aan zijn voornemen met betrekking tot de technische herziening van de omzet belasting. Het door de Tweede Ka mer geamendeerde ontwerp is inge trokken en. vervangen door een nieuw, waarin het amendement Lu cas e.s. inzake de tijdschriften-abon nementen niet voorkomt. Aangaande bet vraagstuk van de belastinghef fing van tijdschriften heeft hij aan do Kamer meegedeeld dat hij bereid is te bevorderen, dat ten spoedigste een afzonderlijk wetsontwerp wordt ingediend. Minister Lteftinclc had in het ont werp, dat vorige week in de kamer werd besproken een verlichting ten be hoeve van de geïllustreerde tijdschrif ten voorgesteld. Deze komt in het nieu we ontwerp niet voor. Deze verlichting moet dus wachten op het afzonderlijk wetsontwerp, waarin de tijdschriftabon nementen in het algemeen zuilen wor den behandeld. Door de kamer is inmiddels al beslo ten het nieuwe ontwerp inzake de tech nische herziening van de omzetbelas ting te verzenden naar de vaste com missie voor de belastingen. Indien omtrent het wetsontwerp door de commissie tïidig eindverslag zal worden uitgebracht, is de Kamervoor zitter dr. Kortenhörst voornemens het wetsontwerp toe te voegen aan de agen da van de vergadering van Dinsdag 20 Mei. Arm afgerukt bij aan rijding in Tilburg (Van onze correspondent) TILBURG. Vanmorgen om kwart over acht werd op de Don- genseweg onder Tilburg een Wiel rijder, de heer Siegers uit Tilburg, door een vrachtwagen aangereden. Zijn arm werd door de ijzeren beu gel van de laadbak gegrepen waar door dit lichaamsdeel zo goed als af gerukt werd. De rn.an is' naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg over gebracht. Doreen Parsley Joyce Manard secretaresse, op dartskampioene, weg naar kantoor, losjes omgeslagen. Shirley Drake draagt een shawl op de ijsbaan. DE ENGELSE KONINGIN heeft zich tijdens haar rets naar Canada en onlangs weer by de oefeningen van de hippische ploeg, dia Engeland bij de Olympische Spelen zal vertegenwoordigen, getooid met een zijden hoofddoek, en ket is merkwaardig te zien'hoe snel de Engelse mode hierop reageert. De shoiuï als hoofdbedekking scheen af- gedaan, verouderdmaar sinds Elizabeth het voorbeeld gaf, ziet men de hoofddoek weer overal dragen. Hierbij een aantal voorbeelden, waarbij opvalt, dat iedere vrouw weer haar eigen stijl vond om zich een hoofddeksel te vormen. Koningin Elizabeth toen nog prinses, op de brug van H. M. S. C. Crusader ZURICH. De Duitse .toneel speler Albert Bassermann is Don derdagavond alhier in de ouder dom van gg jaar tengevolge van. een beroerte over leden, kort nadat hij per vliegtuig uit New York was aangekomen. Bas sermann werd op 7 September 1867 te Mannheim ge boren, Nadat hij aanvankelijk scheikunde stu deerde, ging hij al spoedig naar het toneel. Na o.m. verbonden te zijn geweest aan bet hoftheater van Meiningen, trad hij van 1899 tot 1915 op in het „Deutsche Theater" en het „Lessing-Theater" te Berlijn. Na 1915 was Bassermann niet verbonden aan een gezelschap, doch vervulde, meestal met zijn. vrouw Else Schïff, gastrollen aan Duitse theaters. Hieraan kwam een einde, toen in 1934 te Leipzig een engage ment aan zijn vrouw werd gewei gerd. Bassermann bedankte voor het lidmaatschap van de vereniging van Duit:? tonelisten en trok zich terug in Arosa (Zwitserland). La ter vertrok hij naar de Verenigde Staten, waar hij bleef tot 1946. Na enige tournees in West-Europa, waarbij o.m. Nederland werd be zocht, keerde het echtpaar Basser mann in 19© naar Duitsland terug. KOPENHAGEN. De drie Deense vissersboten, die tien da gen geleden in de Oostzee door de Russen opgebracht werden, zijn weer vrijgelaten. DEN HAAG. De minister van Economische Zaken heeft in een brief aan de Tweede Kamer doen uitkomen, dat het Industrieel ont wikkelen van het noodgebied Land van Maas en Waal/Rijk van Nij megen te grote financiële offers vraagt. Wil men industrialisatie in dit gebied een redelijke kans van slagen geven, dan is een Noord- Zuid verkeersontsiuiüng- vereist. Dat wil zeggen, dat er nog enkele bruggen over de grote rivieren hij gebouwd moeten worden, waarmee tientallen millioenen gul dens zouden zijn gemoeid. De minister richtte deze brief aan de Tweede Kamer in ant woord op een adres van burge meesters uit de betrokken streek. Een uitzondering maakte de mi nister voor de plaats Druten, die nu dezelfde subsidiëringsfacilitei ten heeft gekregen als de in de eigenlijke ontwikkelingsgebieden aangewezen industrialisatiekern. De Provinciale Staten van Gelder land hebben in principe de ver eiste financiële steun aan Druten reeds verleend. De minister besluit zijn brief met te wijzen op het onderling verband van de problemen van het Land van Maas en Waal, het Rijk van Nijmegen èn de Bommeler- (Van onze correspondent) GRONINGEN. „Wfl hebben het ogenblik wel eens verwenst, dat wij op het financieel aantrekkelijke aanbod van „rolynorm" waren In gegaan, maar achteraf ben ik toch (Advertentie l.M.) blijft goedkoper' *n Boterbitnbelegging die nooit verveelt! 90 ct, 250 g. KOOG AAN DE ZAAN. Het standpunt van de AR, Parffj in zake de geleide economie is ver warrend, de meerderheid van de Eerste en Tweede Kamerfractie van de A.R. Partij heeft tegen de wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie gestemd en una niem tegen de wet op de crediet- contróle. Dit is de ernstige critiek, van de heer C. M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, Hij sprak deze Donderdagavond uit in een bijeenkomst van de A.R kieskringen uit de Zaanstreek. Het ernstigste bezwaar tegen het politieke beleid der A.R. Partij noemde de heer Ruppert het standpunt van de A.R. partylei ding tegenover de laatste kabi netsformatie, waarbij men mede werking bad geweigerd op grond van het feit, dat de heren prof. dr De Gaay Fortman en oud-minister Meynen politiek en parlementair niet ervaren genoeg werden .ge acht. Ondanks deze eritiék wilde de heer Ruppert de A.R. Partij toch steunen, omdat zijn critiek op de andere partijen nog groter was. In de na-oorlogse kabinetten- mis te hij een vaste lijn en een geeste lijke basis. Het. departement van Sociale Zaken noemde hij het zwakste, dat ooit in Nederland be staan heeft en ook op het depar tement van Economische Zaken had hij critiek. De heer Ruppert achtte bet onjuist met negatieve critiek het regeringsbeleid te be kijken. Met name de critiek op minister Lieftinck achtte hij in vele gevallen onoorbaar. Herdenking drooglegging Haarlemmermeer HOOFDDORP.- Op Woensdag 16 Juli a.s, zullen de samenwer kende landbouw organisaties in de Haarlemmermeerpolder een her denking houden ter gelegenheid van het feit, dat op 1 Juli 1852 het Haarlemmermeer werd droog gelegd. Er zal een monument wor den onthuld op het graf van, de pionier op landbouwgebied en tweede burgemeester van de Haar lemmermeerpolder, mr dr J. F. Amersfoordt. Drie jaar voor neersteken van ex-verloofde AMSTERDAM Drie laar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest luidde bet vennis van het gerechtshof Donderdag tegen de 26-jarige los werkman A. van G., die in Juli van het vorig jaar zyn ex-verloofde het 24-jarig schilders model Johanna W.. in een huis op het Rembrandtplein met een mes heeft neergestoken. DELFT Als resultaat van twee dagen overleg tussen de dele gaties van de z.g. technische com missie voor de uitvoering vari het Nederlands-Belgisch cultureel ac- coord moge geboekstaafd worden, dat de uitwisseling van hoogleraren voortaan over een langere periode dan een maand zal geschieden en wel tussen Leiden, en Leuven en Utrecht en Gent. in Amsterdam zullen dit Jaar twee vacantieleergangen worden gehouden voor Belgische leerkrachten. Waarschijnlijk zal Nederland een ten toonstelling (drie generaties Toorop) in het najaar (October o£ November) naar België zenden. Van Belgische zijde worden reeds of zullen in Nederland diverse exposities worden gehouden In het najaar 'komen werken van jonge. Belgische schilders .in het Stede lijk Museum te Amsterdam. Tenslotte wordtachtereenvolgens in Utrecht en Antwerpen een grote Caravaggio-teiï- toonstqlling gehouden. De Nederlandse litteratoren Aaüea en Nijhoff zullen ln België optreden en twee Belgische musid (Laurent en Alex de Vrjes) zullen in Nederland concerteren. Op 5 én 6 September zal waarschijnlijk in Den Haag eeo twee de conferentie van de Nederlandse let teren worden gehouden, waaraan een groto tentoonstelling wordt verbonden. Prins Bemhard gaat twee dagen naar Lintburg MAASTRICHT. Prins Bern- .hard zal Maandag 26 en Dinsdag 27 .Mei een- werkbezoek brengen aan Limburg. In Maastricht heeft hij o.a. een informatieve bespre king met provinciale autoriteiten en vertegenwoordigers van. de Vel schillende bevolkingsgroepen. waard, het Land van Heusden en Altena, de Brabantse en de Lim burgse Peel. Het ligt ia zijn be doeling een commissie te benoe men, welke de minister van advies zal dienen inzake deze probleemge bieden. Advertentie (1. M.) bly aan iets geheel nieuws te heb ben kunnen meewerken", zei ir. Yan Helden, directeur van Open bare Werken bij de opening van de industrie-hallen. Deze zijn geleverd door de N.V. „Polynorm" in Bunschoten, waar over de laatste tijd vaak is ge sproken, omdat dit bedrijf in finan- ciële moeilijkheden verkeerde. Over het bouwen in Groningen was men aanvankelijk niet tevreden; twee hallen zijn te laat opgeleverd. „In het algemeen hebben wij het gevoel, dat er bij „Polynorm" de grote principiële fout is gemaakt, dat men zich te opzettelijk hoeft los willen maken van bouwkundige tradities en daardoor te weinig goede bouwkundigen heeft inge schakeld, zodat men te weinig van bouwkundige ervaringen heeft ge profiteerd," meende de heer Van Helden. „Er zijn enige typische op lossingen gekozen, die een bouw- j kundige nooit zou kiezen. Achteraf moesten deze door allerlei hulpcon structies worden opgelost. Ook de staalbesparing is hier en daar wel wat ver doorgevoerd." „Vaak zyn wij geïmponeerd ge weest door de kennis, de durf en de energie, die men bij „Polynorm" heeft getoond", zei irr Van Helden verder, „En wellicht is er tragiek gelegen in de te snelle uitbouw, van deze onderneming,, waardoor niet steeds de juiste man voor de juiste plaats kon worden gevonden." Wanneer de Poiynorm-zaak een nationaal schandaal wordt genoemd, dan is het daarmee tevens een na tionale zaak, die er mee gebaat kan zijn indien er deskundige critiek op wordt uitgeoefend. Bij het beschou wen van dit complex vleien we ons met de hoop, dat de indruk, die het op de mensen maakt, niet zal tegenvallen na al hetgeen er over „Polynorm" is gezegd en geschre ven." Gezonken Nederlands schip gelicht ANTWERPEN. Na ruim twee weken zijn vijf drijvende bokken er in geslaagd Donderdagmiddag het Nederlandse schip „Raben- haupt", dat in de nacht van 23 op 24 April zonk na op het wrak van het Britse schip „Holdernile" te zijn gevaren, vlot te maken. De „Rabenhaupt" is naar de Krakeloonpolder gesleept. Nadat het schip gelost en. voorlopig her steld zal 2yn, zal: het naar een werf te Rupelmonde gesleept wor den. (Aövertentte I. M.J Ais jonge Moeders luiers ko pen, dan kopen zij bij voor keur de beste die zij kunnen krijgen, want behalve dat voor hun baby het besle nauwe lijks goed genoeg is, weten zij uit ondervinding dat spe ciaal bij luiers,*vd»e een ein deloos aantalkeren gewas sen moeten worden, goed koop duurkoop is. Wij kochten een grote partij luiers, hagelwitte oogjes- en tetra-Iuiers, luiers die alleen maar mooier worden in de was, zo zacht als, dons en gemaakt van uitgezochte ka» toensoorieh. Luiers die wij voor 1.25 nog goedkoop vinden, En Uw baby kan nu aan de lijve ondervinden wat het zeggen wil, beter te leven voor minder geld. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van. deze oogjes- en tetra-Iuiers, geen goedkope maar betere luiers en toch betaalt U voor elke luier niet meer dan WINKELCENTRUM.BINNENWEG LONDEN7 - Over enige jaren, wanneer- de .wapeiiindustrie min der personeel en grondstoffen eist, zal het Britse televisienet voltooid worden. In de uitzendingen zal re clame mogen worden gemaakt De positie van deB.B.C. als staatsbe drijf zal worden versterkt De on- kosten zullen, als tot dusver, be streden worden uit verplichte luis ter- en kijkbijdragen. Er zija ook nieuwe maatregelen aangekondigd om te verhinderen, dat de B.B.C. „ondergeschikt gemaakt wordt aan politieke doeleinden".' Eea. college van hoge functionarissen, onder wie de premier, de leider van de oppositie en de president van het Hooggerechtshof, zal Onder leiding- van de voorzitter van het Lager huis verantwoordelijk zijn. voor dë benoeming van hét bestuur van de heeft dat 2rote bevoegdheden

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3