HET ROTTERDAMSCH PAROOL metselt eerste steen voor treinon; eisen 71 doden Succes voor Pinay bij en ot vaart vannacht niet uit Reders en bonden komen vanm neen Noord en West dichter bij elkaar gebracht Cöntra-spionnage tégen communistische actie Millioenen-zwéndelaar na enorme jacht gearresteerd Platvorm van Ontsporingen in India, Turkije en de Verenigde Staten Electrificatie Noordernet feestelijk ingewijd Indonesië wenst gewijzigde hulp van Amerika Deense „fabrikant"kreeg credief voor „nieuw Duits leger" 12e jaargang, nö. 117 Maandag 19 Mei 1952 zers keren zich tegen vooroorlogse politici-collaborateurs Vliegtuigbenzine blijft schaars Ernstige relletjes in Johannesburg Koningin en prins op Olympische Dag Veesmokkelaar door Nederlandse douane doodgeschoten 1 Duits-geallieerde samenwerking na tot stand komen van vredescontracl Voorverkiezingen, in V.S. ..Ike" en Kefauver in Oregon favoriet Admiraal Joy gaat terug naar VS Droog weer Red. en 'Adm. Lange Haven 14!. Schiedam. TeL 69300 - Abonn.prijs: per week 0,47, per kwartaal ƒ6,05, losse nummers ƒ0,10. DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. "De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Arasterdamscüe Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries. Tijdens een zeer indrukwekkende plechtigheid binnen dc ge schonden muren van Rotterdams Sint Laurens heeft H.M. Koningin Juliana hedenmorgen de eerste steen gelegde voor de herbouw van de Grote Kérk, die, naar men verwacht over tien a twaalf jaar gereed zal zyn. plechtig klinken het votum en het introitus, uitgesproken door ds Oberman, wiens stem door middel van luidsprekers ook buiten de muren zeer goed is te verstaan. Hoe bouwen? Na de schriftlezing en het gebed houdt ds Oberman zijn korte toe spraak. Sinds de bevrijding vieren wij Opbouwdag, maar deze draagt een bijzonder feestelijk karakter. Niet alleen omdat Rotterdam ver. lieugct is om wat weer is opge bouwd en vandaag in gebruik wordt genomen maar ook omdat van daag eindelijk een aanvang wordt gemaakt met de herbouw, van de Sint Laurens en vooral, omdat dc Koningin in ons midden is om straks met eigen handen dit werk te beginnen. Rotterdam is trots op zijn we deropbouw, maar deze trotswas niet rechtmatig, zolang de Groote Kerk nog geteisterd en geblakerd uit de puinvlakten omhoog rees. Al inspireerde zij de beeldhouwer Zadkine tot een meesterwerk, de bouwval was voor Rotterdam een reden tot schaamte. Daarom is er, nu na twaalf jaar met de herbouw Opbouwdag 1952, 's morgens tien uur. In de ruimte, omsloten door vervallèn muren, overschaduwd door het wankel karkas van de ver brande toren, onder een bewolkte hemel hebben zich ca duizend ge nodigden verzameld teneinde de merkwaardigste kerkdienst, ooit in Rotterdam gehouden, bij te wo nen. Terwijl stemmige klanken van Gijsbert Nieuwlands Marinierskapel afgewisseld door zang van het Her vormde Kerkkoor van Paul Pul de tijd korten, nemen allen hun plaat sen in. Tegenover de toren is een door ruwe planken overdekt po dium opgesteld, waar straks de Ko ningin met haar - gevolg zal plaats nemen. Voor het podium is een platform gelegd, dat met oude graf stenen, waaronder een van Hendrik van Rosevelt. is geplaveild. Boven een afgeknotte hoekpijler hangt dc gedenksteen in de takels. De steen draagt de inscriptie: Deze steen is gelegd - door Hare Majesteit •Koningin Juliana op 19' Afet 1952 als begin van de I herbouw dezer kerk. i 14 Mei 1940 geschonden door oorlogsge'id God, pene: in vrede hersteld. Dan komen, in toga. de predi kanten van de Hervormde Gemeen te van- Rotterdam Centrum binnen. Zij maken een rondgang door de kerkruimte en nemen recht tegen over de zetel van de Koningin plaats. Ook de officiële genodigden - hebben hun plaatsen ingenomen. Wij kagen b.rn. Z.Ex: mr J. - in; 'tVeld. Clarence «Hunter, mr L. A. Késper, Commissaris der Koningin in de ppropvincie Zuid-Holland, kerkelijke autoriteiten, het college van wethouders, raadsleden, consuls van vreemde mogendheden en an déren. De Koningin komt Om precies half-elf klinkt van „buiten" het gejuich, waarmee duizenden schoolkinderen hun Ko ningin begroeten. Terwijl de mari nierskapel het „Wilt heden nu tre den" speelt, betreedt Haré Majes teit de kerkruimte, begeleid door burgemeester Oud, opperkamer heer ir F. F. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylcn, mr K. P. van der Mandele, It. ter zee le klasse 3. G. Stegeman, adjudant en haar .particulier secretaresse, mevrouw N. SmittAvis. Het ge. zeischap wordt verwelkomd door de voorzitter van het College van Gecommitteerden, de heer A. J. van der Pol en Carolientje Eijk- man biedt de Koningin bloemen aan. De praeses van de Centrale Ker- keraad, ds F. Oberman, begeleidt de Koningin naar haar plaats en zal de dienst leiden. De lucht be trekt en een koele wind speelt via de geblakerde ramen door de ruïne Maar het koor zingt: „Dit is de dag, de roem der dagenen wordt begonnen, aanleiding tot blijdschap. Hoe zal men bouwen? Wij kun nen dat aan de architecten en aan, de aannemers gerust toevertrou wen. Maar is het ook met de fi nanciële zijde, in orde? Mede dank zij het werk van de opbouwpredi- kant ds A. C. G. den Hertog, is een bedrag van ongeveer een half rnillioen gulden binnen. Kijk, ge meente en monumentenzorg dragen voor een aanzienlijk deel in de kosten bij- De bevolking van Rot terdam zal nog een rnillioen gul den bijeen moeten brengen, wil de herbouw- verzekerd zijn. Zal het gaan als in vroeger tij den, toen tachtig, soms honderd vrouwen en "kindêfen het heiblok omhoog'trokken- en men in saam- horigheid en in geloof de bouw volbracht? - Men heeft zich afgevraagd, of het verantwoord was, zoveel geld te investeren in een historisch mo. nüment? Zal het straks misschien alleen:een ornament zijn, een dure versiering van Rötterdams chauvi nisme? Het antwoord is, dat deze kerk niet alleen wortelt in het ver leden, in de eeuwen, maar in de eeuwige, in God. Deze kerk wil de havenstad Rotterdam herinneren aan de eeuwige thuishaven. Ds Oberman besloot met de laatste woorden van de inscriptie: God geve: in vrede hersteld. Zie verder pag. 3 Zorgvuldig strijkt Koningin Ju liana het cement uit op het res tant van een van de hoekpilaren -vün de eeuwenoude kerk. Minstens 71 personen zijn °m het leven gekomen est 59 mensen wer den gewond bij drie ernstige spoor wegongelukken. die het afgelopen weekeinde hebben plaats gevonden in India, Turkije en de Ver enigde Staten. In India, waar een personentrein op een goederen trein reed, vielen de meeste slacht offers. De materiële schade was het aanzienlijkst in Zuid Turkije, waar een locomotief uit de rails vloog in een scherpe bocht, ettelijke wagons langs berghellingen omlaag stort ten, de rails over een afstand van vüf kilometer werden vernield en de wrakstukken over een zelfde af stand werden verspreid. In de Verenigde Staten liep een uit meer dan 40 wagens bestaande goederentrein uit de rails bij Sa wyer in de staat Michigan. De stuk ken van de wagens vlogen in het rond en hot ontzettende lawaai van de ontsporing deed de mensen in pyama's de straat oprennen. De ka bels waarmee het kleine plaatsje van electriciteit wordt voorzien, werden doorgesneden, een huis langs de spoorbaan werd geheel vernield, twee andere huizen wer den beschadigd. Zes goederenwa gens schoven in elkaar. Tot dusver werd geen melding gemaakt van slachtoffers, maar brandweerlieden, die naar de plaats van het ongeluk waren gesneld zeiden: „Wie weet. wat wij bij daglicht zullen vinden!" De botsing in India geschiedde op het traject Jodhpoer—Bikaner, on geveer 12 km van laatstgenoemde •plaats. Het merendeel van de slacht offers bevond zich in de twee der deklas rijtuigen, die geheel werden vernield. Het spoorwegongeluk in Zuid Tur kije geschiedde bij Adana. Als oor zaak wordt een defect aan de rem men opgegeven. Het zal minstens twee dagen duren voordat de rails hersteld zijn. Wat het déraillement bij Sawyer betreft: de politie meent, dat het geschiedde als gevolg van een bot sing tussen vrachtauto's juist op een overweg. (Van onze reisredacteur) PARIJS.-De Senaatsverkiezingen, die gisteren plaats gevonden heb ben, brachtenalles bjj eisaar de geringe wijzigingen waarop men reeds had gerekend. De communisten veranderen niets, socialisten en radicalen verliezen vrijwel niets, de MJR.P. gaat drie zetels vooruit en dc enige ver andering van betekenis js het verlies van dc R.P.F., die acht zetels moet afstaan aan de groep Van de gematigden, de groep van Pinay. Men kan dus van een succes-Pinay spreken, maar of het een blijvend succes is, zal nog moeten blijken. De groep der gematigden be staat namelijk uit zeer individua listische lieden, die met elke stroom meedrijven, Het is nog lang niet zeker, dat het experiment-Finay slaagt. Winkeliers beginnen al te klagen over de stilstand in zaken, aangezien iedereen op de baisse 'wacht. Enwanneer Pinay zijn po pulariteit mocht verliezen, sprin gen nog een paar gematigden van de bok van zijn wagen af. Het meest interessante verschijn selbij deze verkiezingen- is het fiasco van Flandin. Dé kiezers, die, zoals men weet, aangewezen wa ren door de gemeenteraden en dus eigenlijk al een college van be roepspolitici vormden, waarmee Flandin zich nauw verbonden voel de, hebben hem volledig in de steek 'gelaten. Hij werd nummer drie in zijn kiesdistrict en de twee boven hem staanden kregen de ab solute meerderheid. Ook anaere gelijksoortige candidaten, die het. ondanks hun niet-verkiesbaarheid geprobeerd hadden, zijn verslagen. Het is een duidelijke uitspraak te gen de vooroorlogse politici-colia- bórateurs, WASHINGTON Ook indien de staking bij de Amerikaanse oliebe- drijven onverwijld zou worden op geheven,. zullen de beperkingen op bet gebruik r van vliegtuigbenzine toch nog epige tijd, mogelijk tot 3 Juni aa moeten worden gehand haafd. Dit deelde de Amerikaanse mi nister van Binnenlandse Zaken Chapman, Zaterdagavond te "Washington mee. Chapman zette uiteen dat:vliegtuigbenzine sinds het uitbrc^jn van de Koreaanse oorlog, schaars is. geweekt én dat destaking éen reeds slechte toe stand heeft verergerd. Intussen blijven de arbeiders in langzaam tempo het werk her vatten. Dit geschiedt echter niet op algeméne* schaal. HONDERDEN afstammelingen van Jan van Riebeecfc verzamel den.zich Zaterdag in Culemborg, waar hun vermaarde voorvader is geboren. De heer P. I. Haogen- hout, ambassadeur van Zuid-Afri- ka in ons land, sprafc hen tiait het stadhuisbordes toe. JOHANNESBURG In de in- heemsenwijk van Newclare bij Jo hannesburg heelt zich een hevige strijd afgespeeld tussen leden van vijandige stammen. Drie personen zijn om het leven gekomen en acht tien gewond. Bij het gevecht waren meer dan 500 personen betrokken die deels met strijdbijlen, deels mét assegaaien gewapend wareii. Er wa ren ongeveer 300 man politie nodig om de orde te herstellen. DEN HAAG. Koningin Julia na en Prins Bernhard zullen de Olympische' Dag, die -Donderdag, 22 Mei, Hemelvaartsdag)in het Olympisch stadion wordt gehou den, .bezoeken; DEN HAAG. De Nederlandse loggers zullen vannacht geen zee kun nen kiezen voor de jaarlijkse eerste jacht op de „Hollandse Nieuwe". Er is nl. nog geen overeenkomst bereikt tussen de vakbonden, verenigd in de Unie-Verkeer, en de reders-organisaties over de arbeidsvoorwaarden, waar onder de vissers zouden uitvaren. Vanmiddag wordt er, onder bemiddelend toezicht van de Stichting van de Arbeid, vergaderd om te trachten over eenstemming te bereiken. Komt men tot een accoord, dan zal tóch dc haringvloot vrijwel zeker niet vóór Vrijdag kunnen vertrekken. vissers in te willigen", zei Zater- Geschiedt dit Woensdag, dan komt de eerste vangst vermoedelijk pas Zaterdagmiddag laat aan de markt, en dat schept grote moeilijkheden. Donderdag (Hemelvaartsdag) blij ven de loggers zeker in de havens. „De. reders zijn niet bereid de rechtvaardige,- verlangens van. de UTRECHT. De president van de Ncd. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander, had Zaterdag bet gevoel, dat er nog wel een en ander aan de outillage van het bedrijf ontbrak. Tot deze conclusie gaf de aanbieding van een zestal stations- en perron-klokken, een bank, stationsbeplantingen en vele andere goede zaken tér gelegenheid van de electrificatie van het baan vak naar het Noorden aanleiding. De directie van de Ned. Spoorwegen was overigens met deze geschenken zeer content. Zij gaven immers blijk van de goede verstandhouding tussen het bedrijf en de bewoners van de ge- bicden. betivelk bet beslrgkt. - DJAKARTA Het kabinet heeft zich accoord verklaard met aan vaarding van technische en econo mische hulp van de Verenigde Sta ten, maar het wenst deze hulp te aanvaarden zoals Burma haar ont vangt. Daarvoor zal de door do vroegere minister Subardjo geteken de overeenkomst moeten worden gewijzigd. (De Amerikaanse hulp aan Burma werd in Februari j.l. hervat, nadat zij gedurende enige tijd was opge schort, omdat Burma niet een over eenkomst wilde tekenen, welke zijn onafhankelijkheid niet garandeer de. De overeenkomst werd daarop in dier voege gewijzigd, dat de Bur mese minister van Buitenlandse Za ken de verzekering kon geven, dat aanvaarding van de hulp geen poli tieke gevolgen had. Red.) PHILIPPINE De 44-jarige E. Clays uit Boechaute in Belgisch Oost-Vlaanderen is bij - het smok kelen van kalveren van Neder lands naar Belgisch gebied door de Nederlandse douane neergeschoten. Zaterdagavond probeerde een groep smokkelaars vijf - kalveren, in het grensgebied ten Zuiden van de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen naar België te drijven. Nederland se douaniers verrasten de smok kelaars bij deze poging. De smok kelaars vluchtten na een bevel om halt te houden. Het vuur werd op hen geopend. De Belg Clays werd later dood op het terrein gevonden. Het stoffelijke overschot is naar het lijkenhuisje te Philippine over gebracht. -De 'kalveren zijn' in be slag genomen, Enwe honderden gasten maakten de nt naar Leeuwarden cn Gro- BONN. Processen, die de laatste tüd voor geallieerde en Duitse ge rechtshoven plaats vonden, hebben aan het licht gebracht, dat lVest-Duits- land overstroomd wordt door communistische spionnen uit Oost-Duitsland cn uit andere satellietstaten van Sowjet-Rusiand. Gedurende de zeven jaar van dé bezetting werd het grootste deel van het contra-spionnagewerk gedaan door' dé Ajnerikaanse, Engelse cn- Franse inlichtingendiensten. Wanneer de bezetting door het Vredcscóntract zal zjjn beëindigd men verwacht dat dit contract dezer dagen zal worden getekend zullen de geallieerden in een andere positie verkeren. Hun optreden behoeft dan de instemming van do Duitsers. ningen mee en onder hen bevond zich ook minister Wemmers de eerste keer. menen wij, dat een minister bij de ingebruikneming van een nieuw baanvak tegen woordig was. Overal zag het er op de tussen stations feestelijk uit: bloemen,' groen en muziek en deputaties van een dankbare burgerij onder aan voering van de burgemeester. De reden? De kinderen in Wolvega formuleerden, het in htm feestlied aldus:. „Het is uit nu met die zwart berookte otide trein, Geen steenkool en geen roetzwart meer." Duizenden hebben de officiële trein en vooral in de middag uren was dat het geval welkom geheten. Het was een fantastisch gezicht de mensen op perrons, bruggen en viaducten te zien. Alle aandacht was zo op de nieuwe trein gevestigd, dat in Heerenveen haast niemand de diesel zag, waarvan de bestuurder treurend stond onder het opschrift: „M'n laatste ronde". Er is onderweg veel gesproken, zoveel, dat de neer Den Hollander zijn excuses moest aanbieden, dat niet geheel de hand was gehouden aan het tijdschema. -Maar bij de invoering van .de dienst, zo kon hij beloven, zou het beter gaan. Het aantal geschenken was bijna even groot als het .aantal redevoe ringen. Ook de sanatoria van spoor wegpersoneel en het fonds tot be strijding van de T.B.C. kregen daarvan hun deel. Verder waren het sc derijen, antieke voorwer pen, plaquettes en andere nuttige en fraaie zaken. dagavond de heer A. de Boon, be stuurder van de Centr. Bond van Transportarbeiders, voor de VARA sprekend over het haringconflict. De Unie-Verkeer hoopt nog steeds via onderhandelingen tot overeenstem ming met 'de reders te komen, maar ..de reders tonen zich nietbereid hef nieuwe principe van de loon- opbouw te. aanvaarden", aldus de heer De Boon. Ook zouden zij er niets voor hebben gevoeld bemidde ling van dé Stichting van de Ar beid in te roepen. Sinds de heer De Boon zijn ra dio-rede uitsprak schijnt de houding der reders toch een wijziging te hebben ondergaan, gezien dc be- spreking die heden plaats vindt. j Vanavond belegt de Unie-Verkeer, I in de grote zaal van de Dierentuin in Den Haag, een vergadering, waar het haringconflict zal worden be sproken. Deze vergadering zal vol gens dé heer Boon een beslissend karakter hebben. De leden zullen er moeten nagaan, welk standpunt er' na de besprekingen van heden middag moet worden ingenomen. - De Christelijke Bedrijfsgroepen centrale, waarin ook haringvissers zijn georganiseerd, heeft tijdens een vergadering in Katwijk aan Zee ver klaard de voorstellen van de reders te aanvaarden. Hoewel de haringvloot dus van nacht binnengaats blijft, is er in Vlaardingen en IJmuiden toch „vlaggetjesdag" gevierd. Maar, on danks alle feestelijkheden en het mooie weer, was er toch niet he lemaal de ware stemming, omdat iedereen wist: „De loggers gaan Maandagnacht niet weg". PORTLAND. Bij de voorver kiezingen, die Zaterdag in de staat Oregon gehouden zijn heeft gene raal Eisenhower alle 18 gedele1- geerden, van deze staat voor de in. Juli te houden conventie van de republikeinse partijachter zich gekregen. v Democratisch Oregon koos Se nator .- Ketauer.. Hij kreeg 12 ge delegeerden voor de democratische conventie, achter zich. In de staat Vermont behaalde Eisenhower met 12 gedelegeerden wederom een overwinning op se nator Taft. STRAATSBURG. De arbeiders in de Rijnhaven zijn Zaterdag in staking gegaan. Zij eisen vijftien pet loonsverhoging. Bij alle haven installaties wordt gestaakt. TOKIO. Vice-admiraal Tur ner Joy zal als bevelhebber der vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten worden vervangen door vice-admiraal Robert Briscoe. Generaal-majoor William Harri son, lid van de delegatie voor da besprekingen over een wapenstil stand in Korea, zal Turner Joy van Vrijdag af in Panmoendjon ver vangen. Vice-admiraal Joy keert naar de-V.S. terug; Hij wordt di. recteur van de marine-academie te Annapolis (Maryland). Op de bijeenkomst van Zondag van de wapenstilstandsonderhande laars, heeft Turner Joy fel van leer getrokken tegen de commu nisten. Admiraal Joy maakte de Chinese generaal Pien Chanwoe „woedend en zenuwachtig", door te zeggen dat aan het sprookje dat de Chinese soldaten vrijwilligers zijn voorgoed een eind is gekomen, nu blijkt dat van de 20.000 Chinese krijgsgevangenen, er slechts 5000 willen terugkeren. KOPENHAGEN.Aan een 'grootscheepse, internationale jacht op een Deenge „confécticfabrikant". kwam Zaterdagavond een einde door de arrestatie van deze millioenenzwendelaar. Van Helge Lanby deed zich voor ais inkoper voor de Westduitse regering. Hij wist zijn slachtoffers voor minstens twaalt rnillioen Deutsche Mark af te zetten. Onmiddellijk nadat de confécticfabrikant met een bootje in Zuid-Jutland landde, werd hij door een Deense grenspatrouïlle gearresteerd. Hij zei van de Duitse kust weg gevaren te zijn, omdat hij „doods bang was, door de Duitse politie op gepakt te'worden". Zijn vrouw ver gezelde hem en roeide vervolgens Deze is thans vastgelegd in een overeenkomst tussen de geallieerden en de West-Duitse regering betref fende de binnenlandse veiligheid. Als de bezetting eindigt zal de over eenkomst, die, gericht is tegen de communistische spion nage; meteen in werking treden. Zij zal niet wor den gepubliceerd. Officieel maakt zij samenwerking zal bestaan betreffen de de binnenlandse veiligheid. De overeenkqmst is een soort gentlemen's-agreement inzake het uitwisselen van inlichtingen en het verschaffen van faciliteiten aan ge allieerde agenten. Zij zullen worden gevrijwaard tegen vervolging door Duitse gerechtshoven en. voor zover geen deel uit van het vredesconixact, I zij de Duitse nationaliteit hebben, dat slechts belyiopt vermeldt dater' tegen verlies van burgerrechten. Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met wisselende bewolking en meest matige noordoostelijke tot oostelijke wind. Van nacht tamelijk koud, morgen overdag de zelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. 20 Mei Zon op 4 u 39 m onder 20 u 34 m: Maan op 2 -u 49 m-on der 17 u 4 ra. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersi Station Weer Wind mis Gisteren In 24'u Oslo Onbew. N.N.O, 5 14 C 0,4 ram Stockholm Sneeuwbui N. 6 9 Helsinki Sneeuw N.N.O S 7 2 Edinburgh Mist Windstil 16 0 Londen Licht bew.NAV, 2 28 0 Kopenhagen Onbew. N.N.O. 9 17 0 Amsterdam Licht bew.N. 1 20 0 Genève Onbew. Windstil 22 0 Partts Onbew. Windstil 24 0 Bordeaux Zwaar bewW. 1 26 0 Nice Geh. bew. Windstil 22 0 Berlhn Frankfurt Zwaar bcuN.N.O. 6 17 0 Zwaar be'aW. 3 22 0 Mflnchen Geh. bew. W.Z.W. 4 15 0 Wenen Half bew. W. 6 .12 - 0 alleen naar de Duitse kust terug, verklaarde hij- Lanby maakte zich onmiddellijk bekend. Hij vertelde de politie aan een arrestatie en proces in Denemar ken de voorkeur te geven. De 39-jarige fabrikant wordt sinds 12 April door de Deense en Duitse politie gezocht na er van beschul- j digd te zijn grote hoeveelheden kle- ding bemachtigd te hebben door Zich i bij Deense ondernemingen voor te doen als officieel inkoper van de Duitse regering. Hij vertelde zijn slachtoffers, dat hij naar. Denemar- j ken gezonden was om kleding te ko» 1 pen voor het „nieuwe Duitse leger". Hij verzocht hen de mond te hou den omdat „verondersteld werd", dat de Duitsers nog géén leger hadden. Dit werkte zo goed, dat de bedro gen Deense fabrikanten hem op gro te schaal op krediet begonnen le leveren. Goederen ter waarde van millioenen marken werden naar Hamburg verzonden. Mevrouw Lanby werd bij haar terugkeer op Duits grondgebied door Duitse grenspatrouilles gearresteerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1