Ik houd van deze stad om zijn openhartigheid'' HET ROTTERDAMSCH PAROOL Burgemeester in Rotterdams donkerste jaren Geslaagd! Honderdvijftig man bestrijden vuurzee Poppenhuis voor Eisenhower Natal dreigt zich los te maken van Z.-Afrika NS scliorst directie van Spoorwegbouwbedrijf Hemelvaartsdag zal zonnig worden Exclusief vraaggesprek met mr P. J. Oud „Ik houd van veel werk v Valse biljetten van f 2 50 in o Tweeduizend kubieke meter hout totaal verkoold Evita Peron tegen kanker behandeld in Canada? F 2122 p. kilo voor eerste kersen r Verzet tegen wetten van Malan V. Directeur van dochteronderneming heeft eigenmachtig deel van winst besteed Spaans arsenaal ontploft; zeven doden Beslissende fase in loongesehil haringvisserij Bindende uitspraak Rijks bem id delaars Thans 115 millioen voor woningbouw Gas dringt Franse mijn binnen: 12 doden Pinay zegeviert na met aftreden te hebben gedreigd WAT VOOR WEER MORGEN? Koude nacht 12e Jaargang, no. 119 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiadam. Tel. 69300 - Abonn.piijs: per week; 0,47, per kwartaal ƒ6,05, losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER "Woensdag 21 Mei 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsehe Bank ie Rotterdam Directeur: B. de Vries, Wy hebben de heer Oud, naar aanleiding van het nade rend afscheid, enkele vragen voorgelegd, Waarvan wij moch ten veronderstellen dat het antwoord daarop onze lezers zou interesseren. De eerste vraag luidde: Welke zijn uw plannen voor de toekomst? „Ik boud van veel werk," ant woordde de beer Oud, „en ik ge loof niet dat ik om werk verlegen hoef te ritten. In de eerste plaats Is daar mijn partij, waarvan ik voorzitter-benen die jk in de we ken. voorafgaande aan de verkie zingen,-met de inzet van al mijn De ambtsperiode van burgemeester Oud eindigt thans zeer binnenkort. Het is een periode welke dan op de kop af dertien jaren, zeven maanden en twee weken heeft geduurd. Niemand heeft destijds hurt' nen bevroedenook mr P. J. Oud nietdat zijn. bestuurstaak, aanvaard onder omstandigheden die niet bepaald uitnodigend of aanmoedigend mochten heten, zo moeilijk zou worden, dat alleen heel sterke schouders haar zouden kunnen dragen. Op 15 October 1938 benoemde de kroon hem tot burgemeester van Rotterdam. Een jaar later was de wereldoorlog al anderhalve maand een feit. Weer een half jaar later werd ons land in de oorlogshan delingen betrokken en viel de stad, waarin hij het hoogste bestuursambt bekleedde, ten offer aan een afschuwelijk bombardement. Vernietiging en weder opbouw, deze twee uitersten in hun meest absolute vorm bepalen de bestuursperiode van mr Oud. En daarmede zijn onverbrekelijk verbonden jaren van leed, strijd en moeilijkheden en vooral: een enorme hoeveelheid arbeid zoals slechts zeer bijzondere om standigheden die in een niet aflatende stroom kunnen opleveren. Dit alles heeft zeer hoge eisen gesteld aan de werkkracht van de scheidende func tionaris. Het is. geen geheim dat hij vitaliteit en werkkracht van nature bezit. Ze zijn ten goede ge komen aan de stad in haar donkerste en meest bewogen jarenzowel tijdens als na de oorlog. Vele Rotterdammers hebben de heer Oud node zien komen. Nam de Raad destijds niet de beruchte motie Reuderink aan? Thans is het zo dat vele Rotterdammers de heer Oud node zien vertrekkenHet kan verkeren. De verandering van zienswijze is in de eerste plaats te danken aan het optreden van de heer Oud zelfhoe men verder ook over hem mag denken en oor delen: mr Óud is als burgemeester.geslaagd. Hierover behoeft geen verschil van mening, te zijn. aan mijn naam is verbonden, de zogenaamde Commissie-Oud, welke tot taak heefi de financiële ver houding tussen het Rijk en de Ge meenten te bestuderen. Verder ben ik voorzitter van de Centrale Com missie voor de Statistiek. Wanneer in September a.s. het Congres voor Administratief Recht wordt gehou den, hoop ik daaraan een werkzaam aandeel te hebben. Tenslotte houd ik mijn voordrachten." (Van een onzer verslaggevers) In enkele, plaatsen van ons land zijn valse muntbiljetten van 2.50 in beslag genomen. De biljetten zijn goed nagemaakt en voor leken niet van echte te onderscheiden. In de "biljetten komen, enkele typo. grafische onjuistheden voor, die de- aandacht hebben getrokken van de Justitie. Ook bij de Nederlandse Bank in Amsterdam zijtieen y aantal van deze muntbiljetten ontdekt, toen employe's de serienummers con troleerden. Deze biljetten worden reeds se dert een hall jaar verspreid. De vervalsers gaan met "de uitgifte zeer zorgvuldig te werk. Er zijn tot nu toe slechts weinig van der gelijke falsificaties uitgegeven. krachten hoop te dienen. Ik heb, zoals u bekend is. het voorzitter schap van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten overgedragen aan mr d'Ailiy, omdat ook daar de termijn van een functie is gebon den aan de pensioengerechtigde leeftijd. Wel blijf ik voorzitter van de Union Internationale des Villes, waarvoor deze termijn, niet geldt. Overigens geloof ik, dat men van verschillende zijden zal 2eggen: u beeft nu. toch de tijd! Ik heb voorts ïitting in allerlei commissies, o.a. de commissie waar- (Van onze correspondent) ZAANDAM. Honderdvijftig brandweerlieden zijn Dinsdagmiddag en -avond'in het geweer" geweest tegen, een brand in de houtopslagplaatscn van de N.V. „Eibra" In het Westz(]derveld. De schade, dfe aan het kurk droge hout, dat int houtslijp voor papier wordt verwerkt, loopt tn dc dui zenden,-Men schat, dat 2OU0 m3 hout is verkoold. Een brandweerman liep b{j de blussing een blessure op en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Het vuur laaide in de dunne stammetjes onmiddellijk, op tot' een loeiende baaierd, die de brandweer voor grote problemen stelde. Opperbrandmeesler Kakes vrees de een .ramp. Vandaar dat hij ook de hulp inriep van de Westzaanse autospuiten en de drijvende spuiten van de reinigings- en havendienst. Met acht en twintig stralen kon men toen water geven. Bijna 200.000 liter werd per minuut in de vuurzee gespoten, De. overwaaiende vonkenregen vroeg van. do manschappen voort durend "alleaandacht. Dc hitte van de vuurgloed was zo groot, dat men een plaatijzeren loods van het" slag- molengebouw» dip op acht meter- van de brand stond, niet kon aan raken zonder brandwonden op te lopen. De brandweerlieden moesten de helmen achterste voren keren. Slechts aan het feit, dat het Oos- TORONTO. Eva Peron, de vrouw van de Argentijnse presi dent, heeft,drie weken geleden In het Victoria-ziekenbuLs te London (Ontario) een behandeling met ko- balt-Btralén ondergaan, zo schrijft een plaatselijk dagblad. Zij zou „onder de .grootste ge heimhouding" pér vliegtuig naar Canada zijn overgebracht, Volgens het blad bestaan er geen aanwij zingen omtrent de aard van de ziekte van mevrouw Peron. Bestra ling met radio-actieve kobalt wordt gewoonlijk toegepast bij kankerge vallen. tenwind'was, is het te danken, dat het fabriekscomplex behouden bleef. Die Oostenwind was echter funest voor de gemeentelijke reimglngsbelt, want deze kreeg het door de von kenregen ernstig te verduren. Om negen uur konden de West- 2aan?e spuiten inrukken. De overi gen werkten bij het licht van schijn werpers tot diep in de nacht. Wilt u zich verder wijden can Staatsrecht? „Dat is zeker mijn bedoeling. Misschien krijg ik nu gelegenheid het derde en vierde deel van mijn boek over het Constitutionele Hecht te voltooien. Of ik wil gaan do ceren? Neen. daaraan heb ik geen behoefte. Men beweert weieens dat ik altijd doceer!" Zoudt u eventueel een aangebo den ministeriële junctie ambiëren? ..Ambiëren 2eer bepaald niet. Ik wil het accent anders leggen. Laten wij zeggen: er zouden zich omstan digheden kunnen voordoen, waar door ik mij niet aan een ministers- functie zal kunnen onttrekken. Een en ander is uiteraard volkomen af hankelijk van de politieke verhou dingen welke er na de verkiezingen zullen zijn." Zie verder pag, 5 Zelfs in het jaar 1970 Geen behoefte aan twee luchthavens in Nederland AMSTERDAM. Nojt in 1910 zal er in Nederland geen behoef te bestaan aan meer dan êen grote luchthaven. Sterker nog: ondanks de enorme uitbreiding, die het luchtverkeer tot dat jaar zal ondergaan, zou het Neder lands positie ais luchtvaart mo gendheid ernstig schaden, Indien het twee grote luchthavens zou moeten onderhouden. Dit is de conclusie, neergelegd in het zojuist verschenen eerste deel van een studie door de Stichting Economisch Onderzoek van de Universiteit vah. Amster dam over het „Nederlandse lucht-, h a ven vraagstuk". In de studie wordt gezegd, dat in het jaar 1970 gerekend moet worden op 1.760-000 passagiers- bewegingen, 265.000 ton vracht en 4500 ton postvervoer. Maar zelf een zodanige omvang van het luchtverkeer zou de aanleg van een tweede luchthaven niét recht vaardigen, omdat dan niet -meer zou kunnen werden voldaan aan de vereistenvan een zo groot mogelijke vertrek frequen tie en; een zo goed inogfilyk systeem van verbindingen,..; KESTEHEN. Dinsdag zijn de eerste-vroege kersen op de veiling aangevoerd. Zij gingen van hand voor f 2.22 per kilo. (Van een onzer verslaggevers) Het kan beslist geen kwaaddat grote mannen, wier namen bijna dagelijks „in het nieuwszijner plotseling aan worden herinnerd, dat er voer hen ook nog de kleine niet minder belangrijke wereld van gezin en familie bestaat. Generaal Dwight Eisenhower, op af scheids-inspectie door West- Europa, kon gistermiddag voor zijn vertrek voor enkele ogenblikken de zorgen over een militair sterk Europa en de kokende presidents verkiezingen vergeten. De chef van de technische dienst van Aero Hollandde heer B. F'enhahad daarvoor gezorgd. Nauwelijks was de generaal met zijn gevolg hefc restaurant binnen gekomen of zijn oog werd getrokken ken door een bijzonder groot en van letterlijk alles voorzien pop penhuis. „What's that?" vroeg hij, verbaasd om zich heen ziend. De heer Penha vertelde, dat het pop penhuis voor hem was. Eisenho wer lachte breed, maar was tege lijk enigszins beduusd. .,U wist zeker, dat ik drie klein kinderen heb? Wel, ze zullen het prachtig vinden. Ik waardeer dit gebaar bijzonder", sprak de -ver trekkende generaal. En hij bukte zich diep om alle miniatuur meu- beitjes, de complete keuken en badkamer (met stromend water) te bewonderen. ,,Kan het mee in de machine?" vroeg hij over zijn schouder aan zijn adjudant. Deze knikte beves tigend. Maar hij vergiste zich, want het machtige poppenhuis kon niet door de deur van de „Connie". Maar in het vrachtruün van een andere machine zal hefc de gene raal stellig worden nagezonden. Dan kan Eisenhower over en kele weken, thuis, weer op zijn hurken zitten, met zijn kleinkinde ren. KAAPSTAD. Natal zal zich van de Unie van Zuid-AfHka af scheiden, wanneer de regering Ma lan de grondwet schendt door het vormen van een parlementair hoog gerechtshof, aldus heeft NIchoIls, de leider van de "Verenigde Partij. Dinsdag in de Senaat bekend ge maakt. -• 'De p axtij-leider^vigkig.arde dat meh^het zonder vertrtezihgën- kon stellen en dat de dictatuur geves tigd kon worden eenvoudig door het aannemen van een wet die 'de regering volledige bevoegdheden gaf. Ook tegen de maatregelen van Drankzuchtige handels agent verduisterde 37 mille (Van onze correspondent) ROERMOND. —- De officier van justitie bij de Roermondse recht bank, mr Pluymaekers, eiste van daag tegen de 52-jarige vertegen woordiger van de N.V. Koudijs Veevoederhallen te Weert TH. H. B. uit Weert wegens verduistering van een bedrag van 37i000 twee jaar gevangenisstraf. De vertegenwoordiger, die aan de drank verslaafd was geraakt, had in de jaren. 1949 tot en met 1952 gelden, die hij van de klan ten van zijn firma inde, in zijn eigen zak gestoken: Uitspraak over .14 dagen. MEDEDELING Op Donderdag 22 Mel 1952 (Hemelvaartsdag) zal ons blad lüet verschijnen. Onze kantoren zullen de gehele dag gesloten zijn. D« Directie (Van onze correspondent) UTRECHT. Sedert enige tijd hebben zich ernstige strubbelingen voor gedaan tussen de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de leiding van het N.V. Spoorwegboinvbedryf, een eveneens te Utrecht gevestigde dochteronderneming van de N.S. De moeilijkheden betroffen de wijze waarop het Spoonvegbouwbedrgf een bepaald gedeelte van de gemaakte winst.meende te moeten besteden, alsmede de manier, waarop in dc boe ken de uitgaven voor materialen werden verantwoord. Het gevolg is ge weest, dat de directie van de N.S. de directeur van het Spoorweg bouw bedrijf. ir Slothouwer, de adjunct-directeur dezer onderneming, de heer Roland, de procuratiehouder, de heer Stark en een vierde employe, voor lopig in hun functie heeft geschorst en voor onbepaalde tijd verlof heeft verleend. Geruime tijd geleden, toen de ma gazijnen van het Spoorwegbouwbe drijf'van Schijndel naar 'Maarssen werden verplaatst, heeft de directie tot de N-S. het verzoek gericht ma terialen cn geld te mogen besteden voor de bouw van woningen vooi het personeel in de onmiddellijke nabijheid van de nieuwe opslagplaat sen. Dit verzoek, werd door de N.S afgewezen, opnieuw ingediend en wederom geweigerd. Onlangs nu is aan het licht geko men, dat in strijd met door de Ne derlandse Spoorwegen verstrekte richtlijnen, in de woning van de directeur verbeteringen waren aan gebracht, welke ten laste van het bedrijf waren gebracht. Hiermede zou een bedrag van:ca. f. 70,000.— zijn gemoeid. De schorsing van de procuratiehouder zou, volgens de inlichtingen waarover wij beschik ken, hiermede verbandhouden, dat de boekingen voor matèrialen dus danig waren geschied, dat hieruit onvoldoende bleek, voor welk dool bepaald materieel was -aangewend. De leiding van het Spoorwegbouw, drijf heeft zich blijkbaar op het standpunt gesteld, dat zij zelve te beslissen had op welke wijze de winst van het bedrijf wondt besteed, een recht, dat de directie der N.S. aan bet Spoorwegbouwbedrijf ont zegt. In verband met het gebeurde heeft zij de leiding van het Spoor wegbouwbedrijf tijdeliik opgedragen aan ir. Cuperus, chef Dienst van Werken der Nederlandse Spoorwe gen. MET de Kruistocht voor de Voorzichtigheid, die op het ogen blik itt- het dnikfce Parys loordt gehouden, dreigde het even spaak te lopen toen dit hele kleine Franse chauffeurtje zich op de Place de !a Concorde niet hele maal aan de regels hield. De be roemde fibnspeier Michel („Er komt een vriend vanavond") Simon, gekleed int het chauffeurs- pak dat hy in zijn nieuwste film. draagt, geeft het Parijzenaartje instructies, terwijl een verkeers agent met instemming luistert. MADRID. Een artilleriegra naat ontplofte Dinsdag in een munitie-opslagplaats te Orbaneja- Rio Pico, in de Spaanse provincie Burgos. Zeven Spaanse soldaten vonden hierbij de dood, twee wer den ernstig gewond. de minister van Justitie, Swart ontstaat verzet. Weer hebben drie blanke Zuidafrikaanse vakvereni- gingsleiders waaronder de alge meen secretaris der vakvereniging Sachs, van Swart, bevel gekregen hun functies neer te leggen. Zij moeten twee jaar lang binnen de provincies blijven, waar zij wanen, en mogen geen politieke vergade ringen bijwonen. De maatregelen zijn genomen volgens de „wet op onderdrukking van het communis me". Sachs heeft desondanks Dins, dag een spoedvergadering van 300 vakvereriigingsfunctionariasen toe gesproken. Op de bijeenkomst werd besloten een proteststaking van een dag-van arbeiders'in de kledingin dustrie uit te roepen. SCHEVENÏNGEN. De leden van de Kedersvereniging hebben Dinsdagmiddag in een spoedverga dering besloten bet College van Ryksbemiddelaars te verzoeken een bindende regeling te treffen in het loongesehil met de haring vissers. Daarmee is de laatste fase in het geschil ingetreden. Nadat de reders achtereenvol gens bemiddeling door het College van Rijksbemiddelaars en door de Stichting van de Arbeid hebben afgewezen welke door de Unie-Verkeer was verzocht en. aanvaard vragen zij thans een beslissing van de rijksbemid- delaars. Daartoe is dit college be voegd op grond van het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen. Diamanten jacht in oer woud van Brazilië Avonturiers laten gijzelaars vrij RIO DE JANEIRO De Ame rikaanse Iuchtv3arfunctio naris en de Braziliaanse luchtmachtofficier, die in het Braziliaanse oerwoud door een groep avonturiers werden vastgehouden bij de plaats waar een Amerikaanse Stratocraiser neerstortte, zya vrijgelaten. Het gerucht ging dat het neer gestorte toestel een fortuin aan zeiaars aan boord had. De gij zelaars werden vastgehouden om dat zij weigerden de avonturiers met hun. hefschroefvliegtuig naar de. bewoonde wereld terug te bren gen. Na aankomst van Braziliaanse parachutisten is een regeling ge troffen om alle mannen te eva cueren. DEN HAAG. De N.V. Bank i.roor Nederlandsche gemeenten deelt mede, dat de goede resulta ten van de verkoop van rentè- spaarbrieven nog belangrijk zijn verbeterd. Was na zes weken voor een bedrag van circa 24 millioen gulden geplaatst, thans' nu de ver koop elf weken heeft opengestaan, heeft de opbrengst een totaal van circa 42 millioen gulden bereikt. Hierdoor is het totaal van de drie nationale woningbouwleningen ge komen op circa 115 millioen gul den. CLERMONT-FESRAND~-Twaalf mijnwerkers rijn Dinsdag ©in het leven gekomen, toen- gas de schachten van een kolenmijn te Frugières, nabij Clermont-Ferrand, binnendrong. Het ongeluk deed zich voor dp een diepte van 600 meter in een nieuwe galerij, waar de kolendel- ving nog niet was begonnen. On geveer 100 mijnwerkers waren be zig met aanbrengen van stutten en uitrusting. Verscheidene van hen sprongen in paniek in de lift, ter wijl anderen zieb in veiligheid poogden te stellen langs ladders in de luchtverversingskanalen. De reddingsploeg heeft bekendge maakt, dat alle overlevenden aan. de oppervlakte zijn gekomen. Parlement keurt nieuwe staatslening goed PARIJS De bijeenkomst van de Nationale Vergadering, waarin beslist moest worden over bet voornemen vsn. de regering voor een nieuwe staatslening, welke ge koppeld is aan de waarde van het goud. begon Dinsdagmiddag onder slechte voortekenen. De financiële commissie had er zich nJ. tegen uitgesproken met 18 tegen. 17 stemmen en 9 onthoudingen. Be halve de socialisten en de commu nisten keerden zich twee Gaullis ten tegen het plan, benevens één radicaal, terwijl vier volks republi kein en en vijf Gaullisten zich ont hielden. Door met aftreden te drei gen. indien het voorstel verworpen werd, slaagde Pinay er echter in om te zegevieren mot 324 tegen 206 stemmen. DE BILT Het KNMI deelt mede: Hoewel ook uandaap en gis teren de zon onafgebroken uit een nagenoeg wolkenloze hemel straal de. was het weer toch belangrijk minder aangenaam dan voorgaande dagen. Koude, abnormaal droge Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Vannacht op veie plaatsen nachtvorst. Morgen overdag zon nig weer met dezelf de of iets hogere tem peraturen. Zwakke tot matige Oostelijke tot Noordelijke wind. 23 Mel Zon op 4 u 3t m onder ZÓ u 35 nv Maan op 3 u 3 m ondei 18 u ZS m. 22 Mei Zon op 4 u 36 m onder 2o u 37 m; Maan op 3 u 2o m on der 19 u 43 m. HET WEER VAN VANMORGEN' 1 DPR StationWeer Wind tx Oslo Onbew. N. —1 Stockholm Onbew. N.N.O 3 Helsinki Onbew. N.O. —6 Edinburgh. Geheel bei Windsül Londen Onbew. N.N.O. —2 Kopenhagen Zwaar bew. N.N.O —2 Amsterdam Onbew. O. —4 Genèv® Onbew. N.Ü. —9 Parijs Onbew. N.o. —2 Bordeaux Zwaar bew. Windstil Nice Zwaar bew. O. 14 Onbew, N. luclit, die al èen week lang over Oost-Europa naar 't Zuiden stroom de, slaagde er namelijk in tot in- Nederland door te dringen en de- maximumtemperatuur gemiddeld vijf graden te doen dalen, tencyl in de nacht op verschillende plaatsen nachtvorst voorkwam. Het wasech-. ter fooral de schrale, af en toe vrij krachtige noordoosten mind, die een gevoel van koude verwekte. Ook in Engeland, België en Noord-Frank- rijk daalde de temperatuur flink. In Polen en Oosi-Duitslancl kwam lichte vorst voor. terivijl een de pressie in de hogere atmosfeer er sneeuw buien bracht. Intussen handt hethagedrukgèbied boven Scandi naviëdat deze koude stroming ver oorzaakt, onverminderd stand. In verband hiermede zal het ook «ter gen droog en overwegendzonnig zijn, Aangezien de wind geleidelijk iets in kracfrt afneemt en de aan voer van de koude lucht dus in een msnder snel tempo geschiedt zal de temperatuur overdag wat hoger kunnen worden. Des nachts blijft de kans op nachtvorst evenwel groot.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1