Minister Stikker heeft het bij de Eerste Kamer verbruid Men scheppe neutrale zone in Duitsland „Opa Klijzing heeft voorlopig afgedaan55 Weer eerherstel geëist voor ex-ambassadeur Spaak wenst met spoed verenigd Europa Heeft minister rapport- Zaayer verworpen? Engeland komt met nieuw ontwapeningsvoorstel Explosie richt ravage aan in Liendens kerk GELEZEN 3 L. Fleisher winnaar concours „Koningin Elisabeth" Volle tram stort ïn rivier: 18 doden Eerste Hollandse Nieuwe voor de Koningin Bij autobotsing vier zwaar gewonden Overleg Duitsland- Israel wordt hervat Benen snoepen ons boterleverantie af Plan om Schuman-parlement Europese grondwet te laten ontwerpen DR MARTIN NIEMÖLLER: Belangrijker dan derde weg is de weg naar Christus ZAAK V. D. PUTTEN VOOR HAAGS HOF Tegen journalist Lina, die beschuldiging publiceerde, weer boete geëist Vliegtuigbenzine niet meer schaars B-36 stort neer in Texas: zeven doden Fries pijproker breekt record met 17 minuten 33 seconden Personenauto rijdt op truck; 2 doden Meubilair van consistoriekamer totaal vernield, predikant ongedeerd „Valse munters in Horst en gewog6nj Donderdag 29 Mei 1952 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Over het algemeen gedraagt de Eerste Kamer zich uiterst beminnelijk tegenover ministers, die lid van dit Hoge College zijn geweest. Doch minister Stikker heeft het bij ztfn vroegere collega's volkomen ver bruid, omdat hij nagelaten heeft om gehoor te geven aan een duidelijk uitgesproken verlangen van de Eerste Kamer, eerherstel te verlenen aan de gewezen ambassadeur te Moskou, baron van Breugel Douglas, De be windsman legde deze wens naast zich neer en schakelde een departemen tale commissie in. De commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer, neemt hierover thans geen blad voor de mond en sommeert de mi nister in beleefde termen, alsnog aan de wens van de Kamer te voldoen. iüWniM'iniiiii'i KMI AWtlilM!}!»"" SU BBTJSSEL. Leon Fleisher. de 24-jarige Amerikaanse pianist, heeft de eerste prils behaald in het pia no-concours „Koningin Elisabeth". Daarmee won hij 150.000 francs en de gouden ere-medaille. Behalve het verplichte tweede pianoconcert van de Belgische componist Raymond Chevreuille speelde Fleisher het eerste pianoconcert van Brahms. De critici waren van oordeel, dat Flei sher een klasse apart was. De Zwitser Karl Engel won de tweede prijs en daarmee 100.000 francs en ae gouden medaille der Belgische regering. Met de derde prijs gaat naar huis de Italiaanse Maria Tipo (75.000 francs en de zil veren. medaille). De andere zeven prijswinnaars zijn in volgorde: Frans Brouw (Bel gië), Laurence Davis (Australië), Lamar Crowson (Amerika), Theo dore Lettvin (Amerika), Yury Bou- koff (Bulgarije), Jacques Coulaud (Frankrijk) en Philippe Kinet (Bel gië). Zij ontvingen ere-medailles en geldprijzen variërend van fr. 10.000 tot fr. 50.000. De commissie van de verzoek schriften, en mét haar de gehele Kamer, was na een onderzoek waarbij het departement van Bui tenlandse Zaken niet bij machte was om het bewijs te leveren van de aan baron Van Breugel Douglas toegeschreven misdragingen van mening, dat zijn ontslag on^eht- matig was en dat eerherstel moest volgen. De commissie doet de mirfisternu het volgende weten: 1. Zij is teleurgesteld over de wijze, waarop de minister meent te kunnen reageren op de in Maart j.l. door de Kamer gedane uitspraak. 2. Zij zal het op prijs stellen, als nog een nader bescheid te ontvan gen op haar laatste verslag. (De ministeT was hierop niet in- gegaan, doch had de zaak eenvou dig afgeschoven op de commissie en op die grond zijn oordeel opge schort. Red.) Experiment van P.v.d.A. Openbaar spreekuur van Kamerleden (Van onze correspondent), AMSTERDAM. De Federa tie Amsterdam van de Partij van de Arbeid heeft in verband met de komende verkiezingen een ori gineel initiatief genomen, Kamer leden van de Partij van de Ar beid zullen in Amsterdam op twee adressen een „openbaar spreek uur" houden en inlichtingen geven aan iedere belangstellende. Bezoe kers worden individueel te woerd gestaan. Dionne-vijfling werd achttien jaar NORTH BAY. De Canadese dionne vijfling vierde Woensdag haar achttiende verjaardag. Uit alle delen der wereld ontvingen de vijf zusters gelukwensen. Cécile, Marie, Annette, Emilïe en Yvonne hebben op deze geboortedag af scheid genomen van hun prive- onderwijzers en zullen zich nu naar de universiteit begeven. MADRID, Een overvolle tram Is Woensdagavond in de rivier de Man z ana res gestort. Tenminste IS persosen kwamen om het leven en meer dan 50 werden zwaar gewond. De ramp is de grootste die het vervoerbedrijf in. de Spaanse hoofd stad ooit heeft getroffen. De wa gen, welke een capaciteit van 4£ passagiers had, vervoerde meer dan 100 mensen, toen iïj door de leu ning van de 230 jaar oude brug reed en in de 20 meter lager stro mende rivier stortte. Volgens de autoriteiten zouden de remmen geweigerd hebben toen de tram met grote snelheid van de helling der brug afreed. VAN ALLE CANDIDATEN voor het Amerikaanse presidentschap doet senator Estes Kefauver de meeste moeite om populair te worden. Hij is beroemd om zijn muts, gemaakt van het bont ^an een wasbeertje. Overal waar hij komt wappert het staartje van ?Vn muts achter hem aan. Maar i n Ne to Mexico, waar hy rede- voeringen kwam houden en hand jes kwam geven, is de Indianen- hoof dtooj inheems Kefauverdie vmat, dat men in' China moet doen als de Chinezen, trok de ln~ atanenveren over 2(in bontmuts icen, waarbij het wasberen&taar- ktsam'1 *R ket gedrang SOEST. Woensdagavond is aan de Koningin de eerste Hollandse Nieuwe aangeboden. Om zeven uur werden in het paleis Soestdijk de burgemeester van de gemeente Kat wijk, mr W. J. Woidrmgh van der Hoop, de schipper der Kw 45 H. Messemaker en echtgenote en de reder Joh. Parievliet ontvangen. Deze delegatie bood de Koningin twee vaatjes nieuwe haring aan, die 's morgens door de Kw 45 „Neptunus" in IJmuiderï waren bin nengebracht. De vaatjes waren ge sierd met een vaantje in de Kat- wijkse kleuren. De Koningin toon de zich zeer verheugd over het ge schenk. DOETINCHEM, Nabij het kruispunt bij café Ten B-anzel te Beek by Didam is een personen auto uit Winterswijk in botsing gekomen met een vrachtauto uit Elten. De personenwagen werd in de flank gereden en geheel ver nield. De vier inzittenden, de heer en mevrouw N. uit Winterswijk, dochter en schoonzoon werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Dcetinchem overgebracht. 3. Zij meent van de bewindsman te mogen verwachten, dat deze er kent, dat de door zijn ambtsvoor ganger voor diens beslissing opge geven motleven onvoldoende waren. (V/anneer de minister zich op nieuw van het amende honorable" niet van hem. zelf maar van het departement zou afmaken, heeft de Eerste Kamer geen. ander mid del tot haar beschikking dan sen mot\e van afkeuring. Doch in ons parlement is dit middel niet cre- brutfeeïyk. - Red.) De Westduitse bondskanselier dr Adenauer beeft te Parijs, vlak voor zijn terugkeer naar Bonn, een on derhoud gehad met de voorzitter van de Joodse delegatie naar de conferentie over de Duitse herstel betalingen aan Israel in Den Haag, dr Goldmann. Hij zegde hem toe, binnen drie weken met nieuwe ge detailleerde voorstellen te zullen komen. Men kwam overeen de on derhandelingen binnen zeer korte tijd te Bonn te hervatten. (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN Toen het con tract voor de levering van bole: aan de Amerikaanse bezettingstroe pen in West-Duitsland en Oostenrijk de vorige keer afliep, werd Dene marken uitgeschakeld door de con currentie van Nederland, Thans heeft Denemarken voor de komende zomer de markt echter weer her overd. De Deense landbouwautori- teiten hebben zich namelijk voor de maanden Juli, Augustus en Sep tember verzekerd van de levering van twee millioen (Engelse) ponden boter ter waarde van zes millioen Deense kronen. 1 PRINS AU KHAN leidt „Tu- lyar" rond, het paard dat met de jockey Charlie Smirke de derby in Epsom, Surrey, wan. „Tulyar" is van Ali's vader, de Aga Khan, die hiermee voor de vijfde keer een derby won. (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. Paul Henri Spaak, hoewel afgetreden als voorzitter, domineert nog steeds In de Assemblee van de Raad van Europa. Hij beeft pas voor vandaag als spreker ingeschreven, znaar het amendement, dat hij indiende op de resolutie van de politieke commissie met betrekking tot het plan-Eden heeft zowel In de openbare debatten als in de wandelgangen een grote rol gespeeld. DE AGA KHAN en de begum hoorden het nieuws van de overwinning in Cannes, aan de Rivièra. AMSTERDAM. „Duizend maal meer ben ik beangst voor een Russifi cering van Duitsland, dan voor het communisme zoals wij dat kennen in de Westelijke landen. In Rusland immers Is het collectivisme sterker dan het individuele Ik, doch de grote font die men heden ten dage maakt is, dat men dit collectivisme toeschrijft aan het communisme". Aldus sprak gister avond dr Martin Niemöller op een door de vredesbeweging „De Derde Weg" In Bcllevne te Amsterdam gehouden bijeenkomst, die honderden be langstellenden trok. Koe viel op veearts, die beest injectie gaf HEERLEN Toen de Heerlense veearts J. H. J. Cremers op een boerderij bij Sittard een koe een in jectie gaf viel het beest om, boven op de veearts, die een bekkenfrac- tuur en ernstige inwendige kneu zingen opliep. Hij werd in het zie kenhuis opgenomen. .,De Derde Weg in Duitsland," luidde zijn onderwerp. Op de vraag of die „derde weg" er ïn Duitsland kon de Duitse theoloog echter geen antwoord geven. „Ik kan slechts zeggen," aldus Niemöller, „dat totdat in het uiterste geval zou blijken, dat het niet meer kan— wi) steeds zullen trachten de kloof die Oost en West thans scheidt te vernauwen. Uitgaande van de verklaring van Stuttgart in 1945 door enkele voor aanstaande figuren uit de Duitse Evang. Kerk, afgelegd gaf spreker zijn visie als Christen op het pro bleem oorlog-vrede. „Ik spreek niet als een Duits nationalist," zei Niemöller, die reeds aan het begin van zijn betoog er DEN HAAG. De geruchtmakende beschuldigingen van de heer F, van der Putten, met betrekking tot malversaties en corruptie in Indonesië vóór de souvereinitcitsoverdracht, zijn Woensdagmiddag uitvoerig aan de orde geweest In een zitting van het Haagse Gerechtshof, Van der Putten bad aan de hoofdredacteur Lina van 't inmiddels opgeheven weekblad „De Leldse Post" gegevens hierover verstrekt, doch deze is na de publicatie ver volgd wegens aantasten van de eer en goede n3am van een oud-resident en een oud-hoofd commissaris in Indonesië. Van der Putten kreeg gelegen heid om de zaak volledig uit de doeken te doen. Een kleine schermutseling ont- Ofschoon de procureur-generaal stond tussen de procureur-gene raal mr Van Gilse en Van der Put ten, toen de eerste de vraag stelde of getuige wel de gehele waarheid sprak. Minister Staf had namelijk ontkend tegenover getuige Van der Putten te hebben gezegd, dat hy het rapport-Zaayer, dat in deze zaak was uitgebracht, van generlei waarde achtte. Getuige Van der Putten wond zich hierover op en zei de dat de minister dit wel dege lijk tegen hem gezegd had. Getuige Batenburg de Jong. be stuurslid van de Ned. Cbr. Bond van Overheidspersoneel, zei, dat minister Staf bij een onderhoud had gezegd: „Het rapport-Zaayer moet als onjuist worden beschouwd, het had nimmer gepubliceerd die nen te worden." De weduwe van de vermoorde vaandrig Aemout verklaarde dat haar man op de dag vóór hij ver moord werd. tegen haar had ge zegd: „Ik ben achter een vuil zaakje gekomen, waar een hele hoge Piet bij betrokken is". Meer had hij niet willen zeggen ornaat dit te gevaarlijk was. WASHINGTON. De Ameri kaanse minister van Binnenlandse Zaken heeft Woensdagavond be kendgemaakt dat met Ingang van volgende week Maandag allo be perkingen op het gebruik van vlieg tuigbenzine zullen worden opge heven. de journalist Lina gedeeltelijk als slachtoffer wilde beschouwen, eiste hij toch, wegens smaad, f400 boete, subs één maand hechtenis. De raadsvrouwe van de journa list, mr D. E. H. Schaeffer uit Lei den, zeide dat getuige Van der Put ten eigenlijk de auctor intellectua lis was en dat de redacteur zich heeft laten meeslepen. Aanvullingsdetachement ND VN vertrekt Vrijdag DEN HAAG. Onvoorziene om standigheden voorbehouden ver trekt op 3D Mei a.s. wederom een detachement Nederlandse vrijwil ligers per troepentransportschip uit de haven van Rotterdam naar Ko rea. Het detachement, dat 175 man telt. staat onder commando van de Kapitein H. Vaöer^ uit Leidschen- dam. Er bevinden ztch verscheidene oud-Korea-vrywilligers onder, die zich voor de tweede maai hebben verbonden. Sowjet-Unic komt naar walvisvaart-conventie LONDEN De Sowjet-Unie heeft een uitnodiging aanvaard om de in ternationale conventie over de wal visvaart bij te wonen. Deze conferen tie begint op 3 Juni in Londen. De voornaamste taak van de commis sie is er op toe te zien dat de wal- vlsscholen niet te zeer warden uit gedund daor de internationale jacht. Zij heeft het aantal walvissen be paald dat ieder jaar gevangen mag worden en een stelsel ter controle van de vangsten. op had gewezen dat hij tot de ver gadering in zijn boedanigheid van predikant zou spreken „maar ik wil elke gelegenheid aangrijpen om een vergelijk tusen Oost en West tot stand te brengen. Het gaat immers bij de huidige spanningen om de mens, de mens vdut wie God zijn offer heeft gegeven. Het werkelijk alternatief is voor ons 3n Duitsland niet de keuze Oost of West, maar de vraag of wij moeten ten. gronde gaan tussen Oost en West dan wel dat er een ruimte tussen die machten kan bestaan, waarin men kan leven." „Ik schaam mij er niet voor," zo riep de Duitse predikant uit, „een voorstander te zyn van Duitslands neutralisering. Meer nog: Ik ben voorstander van ongewapende neu tralisering, want herbewapening van Duitsland zou dit land opnieuw tot een machtsfactor maken." Als concrete punten voor een kans op vrede tussen Oost en West ver kondigde Niemöller zoals hij zei- de een aantal „ketterijen". Als belangrijkste daarvan noemde hij „een neutrale zone. Immers één van van de essentiele doeleinden van de huidige politiek is tijd winnen." Een dergelijke bufferzone, ver geleek spr. met een tafel die twee kibbelende partijen enige tijd zou belemmeren in hun rechtstreekse aanval. De neutraliteit, die „De Der de Weg" voorstaat, moet in politiek en sociaal opzicht zo gebruikt wor den. d«t er geen aanleiding bestaat om tot radicalisme te vervallen. Als dit radicalisme vat krijgt op de dui zenden vluchtelingen in Duitsland zou dit land allesbehalve immuun blijven voor de communistische ideologie." „Niemand weet." zo -besloot Nie möller zijn toespraak, „of er nog een derde weg in Duitsland is. Uit Christelijk oogpunt is het tenslotte niet belangrijk of er een eerste, tweede of derde moet worden inge slagen. De wegen die wij gaan moe ten uiteindelijk leiden tot Christus, die de wereld heeft overwonnen." Het voorstel van Spaak komt hierop neer: de Assemblee van de kolen- en staalgemeenschap, die reeds volgende maand kan tot stand komen, zal als opdracht krijgen te fungeren als constituerende verga dering om in contact met de zes Schumanlanden een ontwerp-grond- wet op te stellen, dat zal openstaan voor alle democratische landen van Europa. Het ontwerp moet worden voorgelegd aan de nationale parle menten. De landen, die zich daarna bereid zullen verklaren met de zes Schumanlanden mee te werken, moeten onmiddellijk in de consti tuante worden toegelaten. De Raad van Europa zal ten spoe digste bepaalde conclusies opstellen overeenkomstig de Britse voorstel len om de aard van de betrekkingen vast te stellen, die onderhouden zul len worden tussen de landen, die deelnemen in het werk der Euro pese constituante en de landen, die daarbuiten wensen te blijven. Het voorstel Spaak draagt 43 handtekeningen, waaronder die van alle Duitsers behalve de leden van de SPD, de Italianen, 1 Belgische socialist. 1 liberaal en 1 katholiek, de Grieken, de Turken, vele Fran sen en de vertegenwoordigers van het Saargebied. Het zou voorbarig zijn voorspellingen te wagen aan de kansen van Spaaks voorstel. Het moet tweederde van de stemmen halen. Alle Scandinavièrs, Britten en Nederlanders zullen waarschijn lijk tegenstemmen. Me]. Klompc zal het afwijzend standpunt van de politieke commissie moeten verdedi gen. De beslissing valt eerst morgen, omdat vandaag nog de gehele dag met redevoeringen over de drie agendapunten Europese Defensie Ge meenschap, voorstel-Eden en het Europese politieke gezagsorgaan, be zet zal zijn. Het belooft een spannende strijd te worden tussen de leden, die haast hebben en de leden, die van een langzaam tempo houden. Verder tussen degenen, die het „Kleine Europa" wensen te federeren en zij. die tegen elke federatie zijn. Gisteren hebben een groot aan tal sprekers algemene beschouwin gen gehouden over de E.D G. Men bepaalde zich hierbij tot de alge mene politieke aspecten. Kennelijk had de tijd ontbroken om diep op de zaak zelf ïn te gaan (de tekst was hier gistermorgen pas beschik baar). De sprekers gaven slechts bekende standpunten weer en open den geen nieuwe perspectieven. Advertentie tl.M.) Als Rhenmatische Fijnen V kwellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Verdriji die Fijnen! Dos sens een Kruschen kuur! De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt by talloze lijders aan rheumatische pij- ren een wonder tc weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op natuurlijke wij2e, gezuiverd van alle onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pyn en ongemak. Koop vandaag FORT WORTH. Ken B-36 bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht Is Woensdag bij de landing op de basis Carswellm Texas, verongelukt Zeven leden der bemanning kwamen om het leven, tien moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. De B-36 is de grootste Ameri kaanse operationele bommenwer per. Het toestel beeft tien motoren, waarvan, vier straalmotoren. Pieter Jan Bruin, komt 10 Juni voor AMSTERDAM! Op 10 Juni, *s middags om twee uur zal Pieter Jan Bruin, de 22-jartge Amsterdam mer, die het vorig jaar in Mei met een bedrag van ruim 100 000 van de Dienst van Publieke Werken naar Frankrijk vertrok, waar hy in Augustus werd aangehouden, voor de Amsterdamse rechtbank terecht staan. Benjamin Britten schrijft speciale kronings-opera LONDEN. Koningin Elizabeth heeft de componist Benjamin Brit ten toestemming gegeven voor het schrijven van een speciale kronings opera, die gebaseerd zal -worden op de geschiedenis van de zestien' de Engels» vorstin Elizabeth en I Graaf Essex. Het libretto wordt ge- uw pyn en ongemaK. noop vanudag vx__ Kruschen by Uw apotheker of drogist schreven door de schrijver-dichter en begin morgen die heilzame kuur.' William Flomer. Evenredige legerbeperking moet evenwicht tussen Oost en West herstellen NEW YORK. De Britse vertegenwoordiger In de ontwapeningscom missie der Verenigde Naties, sir Gladwyn Jebb. beeft Woensdag namens de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk een voorstel ingediend om de strijdkrachten van de Sowjet-TJnie. de Verenigde Staten en China tot één a anderhalf millioen man voor ieder land te beperken en voor de strijd machten van Engeland en Frankrijk een maximum van 700.900 i 800.000 man te stellen. Voor de andere landen moet dit maximum minder dan één proeent van het aantal inwoners zijn. Het voorstel beeft bctrekkrajf op alle troepen, waaronder ook para-militaire afdelingen en de politie. Verkoop spaarbrieven geconcentreerd DEN HAAG. Aangezien de ter mijn van verkoop van rentespaar- brieven 1952 thans spoedig wordt afgesloten, zal de verkoop gedu rende de laatste dagen van ver- krijgbaarstelling, zoveel mogelijk worden geconcentreerd. Aan de ge meentebesturen is daarom verzocht geen bestellingen voor rentespaar- brieven meer aan te nemen. Gega digden kunnen de stukken zolang de voorraad strekt, nog alleen ver krijgen bij de banken, de post cheque- en girodienst en bij de posterijen. Bij de posterijen zijn alleen stukken van 25,verkrijg baar. In een verklaring over het Wes telijke voorstel zelde Jebb, dat het Russische plan. om de strijdkrachten van alle grote mogendheden met een derde te verminderen onaan vaardbaar is, omdat het met leidt tot een evenwicht tussen de vijf mogendheden en zelfs het even wicht nog verder kan verstoren. Uitgaande van. de onlangs door de Sowjet-Ume gegeven cijfers komt het Westelijke plan op de volgende verminderingen neer: Verenigde Staten: een vermindering van 3.500.000 man tot 1500.000 man, een verlaging met 54 procent. Sowj et-Unie: een vermindering van 2.500.000 man tot 1.500.000 man, een verlaging met 40 procent. Engeland: een vermindering van 1.023 000 man tot 800.000 man, een verlaging met 23 procent. Volgens sir Gladwyn zullen strijd krachten van de Westelijke mogend heden na deze vermindering teza men ongeveer drie millioen man omvatten, evenveel als de totale sterkte van de Sowjet-Unie en com munistisch China samen. Het voor stel voorziet tevens in een vermin dering yan de respectieve bewape ningen. inclusief atoomwapens, zulks in evenredigheid met de verminde ring van de strijdkrachten. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Het pijprookrecord van Opa Klijzing is gis teravond in Leeuwarden gebroken met 17 minuten en 33 seconden, door een van de vier leden van de eerste Nederlandse pijprookclub „Trck-Trek"die een serieuze poging deden om Opa Klijzing te slaan. De 54-jarige kaaspakhuisbediendc de heer J. Slof is nu recordhouder met 10 minuten en 33 seconden ra iiait! li-;,.ww iunmbummi«-wisdsiwroi Heftige aanval van Trnman op Kremlin WASHINGTON. President Truman heeft Woensdag de Sov jetunie aangevallen wegens „het verspreiden van de leugen", dat de Verenigde Naties in Korea gebruik maken van bacteriologische wa pens. „Er is geen woord van waar", aldus verklaarde Truman tegen over een delegatie die een bezoek bracht aan het Witte Huis. „Wij hebben nooit de conventie van Genève geschonden bij onze ope raties in Korea". „Zij weten dit heel goed", aldus de president, „doch zij" blijven leugens ver spreiden, hoewel die door geen enkel feit worden.' gesteund". VUGHT. In de afgelopen, nacht is op de Helvoirtseweg te Vught een personenauto tegen een langs de weg geparkeerde Deens visauto gereden. De personenauto, die naar Tilburg onderweg was, reed met grote snelheid tegen de achterzijde van de Deense truck» welke op de voorgeschreven wijze verlicht was. De twee inzittenden van de personenauto, C. G. en V. P., beiden uit Tilburg, werden op slag gedood. „We kunnen het nog beter," zei den deze pijprokers. Ze voegden eraan toe, dat Opa Klijzing maar eens naar Leeuwarden moet ko men om te laten zien, hoelang hij z'n pijp brandend kan houden met 3.3 gram Friese Herenbaai, die im mers zoveel sneller brandt dan de door de Purmerendse opa gebruik te Burley-tabak. De vier pijprokers, die gister avond de brand in hun pijpen sta ken, werden zorgvuldig gadegesla gen door een jury bestaande uit drie journalisten en 'n bestuurslid LIENDEN. Een zware propaangas-ontploffing heeft Dinsdagavond in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk een enorme ravage aange richt, Alle ramen van dit in gothische stijl gerestaureerde, aan de kerk grenzende gebouwtje, werden totaal vernield. Eén der binnendeuren werd ontzet. Van liet Inventaris is niets meer heeL Ds R.. dio in de kamer was, bleef ongedeerd. Alle stoelen, een grote zware ta fel en wat er meer in het vertrek aanwezig was, zyn door de lucht druk vermoedelijk tegen het stenen piarond gevlogen en totaal vernield neergekomen. Op het moment van de ontploffing stond de deur die toegang geeft tot de kerk open. Er werd ook nog een aantal kerkrui- ten vernield. Een mooie koperen kroon is tegen het plafond als een sardineblikje in elkaar gedeukt. Een begin van brand kon met een emmer water worden geblust. Ds R., die ongedeedr onder de brokstukken vandaan kon kruipen. vertelde dat hij, toen hy de con sistoriekamer binnen kwam, gas rook. Toen hy de gaskachel wilde proberen, schoot een grote steek vlam op, die z'n wenkbrauwen schroeide. Er klonk een daverende ontploffing, ds R. werd tegen de grond geslingerd. Brokken steen en hout kwamen op hem neer, zij wondden de predikant niet. Men vermoedt, dat zich propaan- gas onder de vloer heeft verza meld. dat later door de vloer is gedrongen. Opmerkelijk is het, dat beide, in de kelder staande gas flessen, onbeschadigd zijn. van de sportbond, die de tyd nauw keurig opnam met behulp van een stopwatch. Twee_ deelnemers vielen al uit na vijftig en een halve minuut en de derde volgde na eenentachtig minuten. Naarmate de heer Slof, die toen alleen was overgebleven, het record van Opa Klijzing na derde, steeg de spanning, die ech ter onmiddellijk werd vérbroken, toen de negentig minuten verstre ken waren. „Nu beginnen we aan de over uren," zei Nederlands nieuwe re cordhouder en hij wist het daarna nog ruim zeventien minuten vol te houden. Toen is hij naar huis ge gaan met een medaille en de vage hoop, dat hij er nog meer van zal horen. „Opa Klijzing heeft voor lopig afgedaan," zeggen de leden van „Trek-Trek". VENLO. Twee jeugdige lie den te Horst hebben zich na de oorlog toegelegd op het verzame len van oude munten, die in de laatste jaren in verschillende lan den aan de circulatie onttrokken zijn. Bij' een plaatselijks bankin stelling hadden zij bijzonder veel succes, want er bleek nog een zakje met waardeloos geworden muntstukjes uit verschillende lan den aanwezig te zyn, dat zij ten geschenke kregen. De jongelui heb ben dit gebaar echter weinig dankbaar beantwoord. De directie van het postkantoor te Horst kwam tot de ontdekking, dat de twee- cents postzegelautomaat van de in houd aan postzegels was ontdaan en gevuld was met waardeloze munten. Een fout in de automaat heeft deze voor PTT onvoordelige transactie mogelijk gemaakt, De politie had uiteraard niet zo erg veel moeite de „verzamelaars" op te sporen. Engelse bloembollen- invoer wordt beperkt LONDEN Het Engelse minlste- rie van Handel heeft bekend ge maakt, dat de invoer van bloembol len uit Europese landen dit jaar vergeleken met verleden jaar met ongeveer 55 zal worden vermin derd. In overeenstemming met de Nederlandse autoriteiten is besloten, dat het totale bedrag van de Britse invoer van bloembollen uit Neder land niet groter zal ziin voor het resterende deel voor 1952 dan 2,4 millioen pond sterling DE zee is nat. wijd uitgestrekt, diep en zout". Met deze woorden vangt de Brit John S, Colma» het eer- Ele hoofdstuk van zijn boek, dat in Ne derlandse vertaling verscheen onder de titel >De Zee en haar Geheimen", aan. Hy laat erop volgen, dat niet meer dan 30% van het aardoppervlak uit land en 70% uit zee bestaat. Dit mag op zichzelf een weinig schok kende mededeling toeschijnen. Wanneer men zich echter realiseert, dat de we tenschap van de zee en de zeebodem nog vry jong is, dat wij nog pas aan. het begin staan aan het verwerven van kenma hieromtrent en dat hier een kans ligt voor de belangstellende leek om te worden ingewijd in deze fascinerende wereld, dan groeit bij iedere bladzijde de erkentelijkheid voor dit boek, dat verscheen bij de Uitgeverij „Kosmos", Axnsterdam-Antwerpen. Te meer omdat da schrijftrant uiterst levendig is: voor tal van verschijnselen waarvan "wij het bestaan zelfs niet konden vermoeden binnen de kring van ons kennen, kon men In dit boek hun verklaring vmden. In het algemeen zal een opsomming van de hoofdstukken waaruit een boek bestaat niet tot lezen kunnen animeren. In dit geval echter, dunkt ons, kan het de interesse voor deze uitgave gaande maken, indien wij vermelden, dat hier in de lezer kan kennis maken met de vorm van de zee en zeebodem, de cir culatie van het water, de zeestrommgen, de wetmatigheid in en de oorzaken van golven, de vormen waarin het getij zich, op tal van plaatsen demonstreert, de dierlijke en plantaardige levensvormen in de zee en op de zeebodem, de trek- verschijnselen bij vossen en walvissen etc. „De Zee en haar Geheimen" laat zich lezen als een boeiende roman. Het zeer ■waarderende voorwoord van de Amster damse hoogleraar prof. dr. H. Engel 1« echter voor de leek daarenboven het ■waarmerk- voor het wetenschappelijk» verantwoord zijn van dit boek, dat. al zweemt deze uitspraak wellicht ook naar een gemeenplaats, inderdaad In een leemte voorziet, (prys t KSO). 4

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3