GEORGES ROUAULT: de stem van het geweten mmmm Fie Car eisen gaat naar de Congo om te... telefoneren Alleenstaande figuur in moderne schilderkunst Laura-rit is wederom zeer in trek Rotterdam en Sturm Graz delen eerlijk (1—1) KRABBELS M KRIS-KRASSER Dombi nam een besluit ÜH Tournee van vele duizenden kilometers langs 10 plaatsen Zwitsers geklopt door Engeland (0-3) Sportprogramma Tennisfinales der studenten Belangwekkend Koorconcert in Koninginnekerk Sim Brand aan boord van de „Hestia" Bondsfeest KNGV Donderdag 29 Mei 1952 "T)E GROTE OVERZICHTSTENTOONSTELLING van het weril van Georges Rouault, die tot 30 Juni in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehouden, is vooral daarom be langrijk, omdat daar, het weinig bekende, vroege werk van de schilder te zien is. En dit vroege werk, d.w.z. de schilderijen die ontstaan zijn vóór de eerste wereldoorlog, vormen, naar rmjn oordeel, artistiek het belangwekkendste deel van het oeuvre van de nu 81-jarige kunstenaar. ,'Qui ne se grime pas'' „Wie I grimeert zich niet". Clowns por- I tret door Georges Rouault. O a mens en de kunstenaar Rou ault, is in de moderne schilder kunst een merkwaardige alleen staande figuurdie eerder in de litteratuur enkele geestverwanten heeft. Terwijl zijn collega's in ne eerste jaren van deze eeuw, zoch ten naar nieuwe mogelijkheden van vormgeving en hun ogen gericht hadden op Cézanne, Gauguin en rfe kunst van natuurvolkenwendde Rouault, vervuld door zijn reli gieuze, ethische evoelenszich rot een geheel andere bron. Zijn reli gieuze aard, zijn werkzaamheid als glazenier, leidden hem als vanzelf tot de vroeg-christelijke en Mid deleeuwse kunst, die zijn schilder wijze voor goed zouden bepalen. Religieuze voorstellingen heeft Rouault reeds irrizijn academietijd gemaakt, toen hij nog leerling was van de door hem zo vereerde Gustave Moreau. Deze eerste schilderijen, donker en romantisch, doen aan als een anachronisme in een tijd dat het impressionnisme, het schilderen van kleur exx licht, hoogtij vierde. Van 1904 af heeft Rouault echter zijn eigen manier van schilderen gevonden, waarin de stem van het geweten spreekt. Verwording en smart Zijn levensopvatting drukt zich nu niet zozeer uit in Bijbelse on derwerpen, dan wel in een heke ling van sociale toestanden, van de zondige wereld zoals die reilt en zeilt. De mensen, die deze we reld bevolken zijn vervormd door misdaad en ellende. Kermisgasten, clowns, lichtekooien, kortom de ellendigen van de mensenmaat schappij en als tegenstelling de verwaten „rechters1", zijn de sym bolische figuren, van verwording en smart. Rouault schildert hen in don kere, gloeiende kleuren, rood, paars, nachtblauw, met zware contourlijnen, die hun afstotende bruutheid en lelijkheid, accentue ren en karakteriseren. Welk een kracht gaat van deze schilderwijze uit. Welk een overtuiging, welk een oprechtheid en diepte van ge voel straalt hier van uit. Hoe „mooi" wordt deze kunst, niet in de zin van uiterlijk, aesthetisch, aangenaam, maar in de ware, die pere betekenis van menselijk ont roerend. De wereldoorlog 1914—1918 brengt een verandering in Rou- ault's zieleleven. Zijn reiigieuse overtuiging wankelt niet, doch zo als L. Venturi het uitdrukt: „De wereld en ook hijzelf hadden te veel geleden, om zich nog het recht tot oordelen aan te mati gen. Rouault kwam nog steeds opstand, doch het wezen van dit verzet was: mededogen". Deze verandering van instelling gaat gepaard aan een verandering in schilderwijze. Steeds meer krijgt de zwarte contourlijn de overhand. Niet meer, zoals vóór 1914, om een gebaar, een vorm een sterk accent te geven, doch om, als de armatuur van een glas in lood raam, het vlak te verde len, de figuren te bepalen. De fi guren krijgen hierdoor iets lede- popachtigs, zij verliezen aan le ven, en worden meer en meer tot symbolische schema's herleid. De kunst van Rouault krijgt het een vormige karakter, dat nu als ken merkend voor hem wordt be schouwd. Protest tot formule verstard Het heftige, vlammende protest Van vroeger raakt na 1918 als het ware tot een formule verstard. Ook nu behoeft men aan Rouault'.. oprechtheid, aan zijn warsheid van uiterlijke schijn, niet te twijfelen, doch de stroom van zijn gevoelens is tussen de door hem zelf op geworpen dijken, gekanaliseerd. Ongetwijfeld heeft Rouault ook na 1S18 nog belangrijke schilde rijen gemaakt. De „Dwerg", de „Leerjongen", de „Christus ge smaad", de „Laatste Romanticus", de „Rechters", verscheidene voor stellingen van Christus, een aan tal landschappen, zijn op de ten toonstelling in Amsterdam nog het bewijs van groot kunstenaarschap. Doch daarnaast treft men toch vt- Je, zwakkere herhalingen. De vi taliteit en spontanaïteit moet plaats maken voor een krampachtig vast houden aan de eens logisch ge groeide vormgeving, Een verande ring van coioriet na de laatste wereldoorlog, naar een zwavelig geel en groen, betekent geen in nerlijke vernieuwing. Zo doet deze tentoonstelling Rouault kennen als een persoon lijkheid, die door zijn menselijk heid, zijn diepe ernst, zijn aposto lische geloofsijver respect af dwingt, die echter als kunstenaar slechts in de eerste helft van zün loopbaan aan de kracht van zijn gevoelens passende uitdrukking heeft gegeven, Rouault is een be grip geworden. Zijn kunst wordt als vanzelfsprekend aanvaard. Het zal echter, dunkt mij, nodig zijn uit dit omvangrijke oeuvre de hoogtepunten te selecteren om het belang van Rouault als kunstenaar goed te kunnen begrijpen en blij ven waarderen. R. PENNING ALPHEN AAN DE RIJN- De Laurarit, de vijfde Alphense rijwiel- vierdaagse, staat weer voor de deur. Op 8, 9. 10 en 11 Juli zullen hon derden wielrijders uit alle delen van ons land naar het knusse stadje Hazerswoude, Rijswijk. Bergschen- hoek, Rotterdam, Scbie«2am, Vlaar- dingen. Hoek van Holland, 's-Gra- venzande, Monster, Den Haag, Was senaar, Leiden. Alphen a. d, Rijn. Vierde dag: Alphen aan de Rijn, aan de Oude Rijn komen, om hier I Bodegraven, Rêeuwijk, Gouda, vier keer een 120 km lange tocht Haastrecht, Oudewater, Montfoort, door de mooiste gedeelten van de De Meem, Oudenrijn, Haarzuilens, Georges Rouault: „Landschap met ondergaande zon" provincies Zuid-Holland en Utrecht te maken. De organisatoren, van deze Laurarit zijn reeds lang met de voorbereidende werkzaamheden be gonnen en het ziet er naar uit dat de deelname van vorige jaren glansrijk zal worden overtroffen. De problemen rond de huisves ting der deelnemers een altijd precair onderdeel van. een organi satie als deze zijn eveneens op prettige wijze opgelost. Het eomïte heeft, dank zij de medewerking der gehele Alphense bevolking, thans over meer dan duizend adressen de beschikking. Groepen worden op boerderijen en slaapzalen onderge bracht en de Alphense nijverheids scholen hebben toegezegd voor deze groepen warme maaltijden te bereiden. De organisatoren hebben in de dagparcoursen bier en .daar een enkele kleine wijziging aangebracht Zo wordt er slechts, in afwijking van andere jaren, toen er twee ca tegorieën startten, nl. de 100 en 150 km nu slechts in één groep gereden, nl. iedere dag plus minus 120 km. De routes zijn nu*, eerste dag: Alphen aan de Rijn, Zoeter- woude. Leiden, Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Vogelenzang. Haarlem, Heemstede, Llsse, Rijnsaterwoude, Alphen aan de Rijn. Tweede dag: Alphen aan de Rijn, Geinluiden, Amstelveen, Amsterdam, Muiden, Bussum, Baam, Hilversum, Mijdrecht, Uithoorn, Ter Aar, Al phen aan de Rijn. Derde dag: Ajphen aan de Rijn, Woerden, Bodegraven. Zwammer- dam, Alphen aan de Rijn. Aan de finish wacht de deelne mers de fraaie bronzen draagspeld. Laurarijders, die meermalen deze sportieve prestatie volbrachten, krijgen een geëmailleerd cijfer op hun ereteken. (Van onze sportredacteur) Stadion-Feijenoord, Woensdag avond, Ware de ontmoeting tussen de voetbalelftallen van Rotterdam en Sturm Graz (Oostenrijk) be doeld geweest als een serieuze krachtsmeting, dan zou bitterheid in onze beschouwing de boventoon hebben gevoerd. De bewegingen van de twee en twintig spelers en de overgave waarmede deze werden uitgevoerd, sterkten 0ns in de me ning, dat het In deze wedstrijd meer ging om het plezant doorbrengen van een verloren avond op een grasmat. Dat is dan ook gebeurd en we durven beweren dat iedereen met het eindresultaat best tevreden „De Boezemvrienden" in i Lommerrijk De Boezemvrienden, de toneel groep van de C.J.M.V, Boezemwijk, heeft gisteravond in Lommerrijk aan de Straatweg weer eens laten zien wat zij op amateur-toneelge bied kunnen presteren. In een vlot tempo voerden zy op net toneelstuk „De man die terug kwam", een spel in drie bedrijven, geschreven door Gerard Nielen. Aue tonelisten wisten hun rol op de juiste wijze te vertolken. Voor al mej. Van Vliet als Sophie en de v; a. Merwe als „De men die gaven goed spel te (Van een onzer redacteuren) K BEN EEN GEBOREN AVONTURIERSTER, maar ik doe alles U* nét verkeerd! Ik haat eleetrisch licht, maar ik leef erin en kan er niet buiten: lampen thuis en bij m'n werk lampen op me gericht. Ik ben dol op buitenleven, maar ik woon midden in de stad, met niet eens 'n balconnetje. Ik hou van bedekte luchten, maar als ik er 'ns uittrek is 't altijd naar streken in de volle zon: Mexico. Texas en nu weer Afrika. Want ik ben ook gek op zwerven: nu ja we spelen elke week een paar avonden in de provincie, maar zo nu en dan krijgt de avonturierster in me toch een kans: de achttiende Juni vertrek ik. Per vliegtuig. Ook al weer echt iets voor mij. want ik ben nergens zo gek op als op 'n zeereis.1" De Vlaamse Vriendenkring in de Belgische Congo heeft haar uitge nodigd om in een tiental plaatsen te komen telefoneren. Niet voor dragen, noch comediespelen, maar heel gewoon telefoneren. Want op 't stuk Van telefoneren heeft Fie Carelsen een reputatie aan weers kanten van de Atlantische Oceaan, In 1944 begon ze er mee („Ik kon tenslotte niet blijven doorgaan met stukken uit m'n inboedel te ver kopen...") op avondjes thuis voor vrienden en bij vertrouwde rela ties.." Ik moest 'n programmaatje hebben, dat ik in m'n -eentje zou kunnen brengen. Iets van 'n se rretje telefoongesprekken dacht ik. Dat idee wilde ik door een schrij ver uitgewerkt hebben. Maar toen ik 'ns iemand daarvoor aangescho ten had en hem 't hele idee breed voerig uit de doeken had gedaan, zei die: .Als je nu zelf alles wat je me nu hebt verteld, precies zo op papier zet, heb je 'n springlevende tekst kant en klaar. Moet 'n be roepsauteur 't je op bestelling le veren, dan zul je 't nooit zo vol gens je eigen bedoelingen krijgen!" Aan zijn raad heb ik me toen maar gehouden." Eigen teksten Zo schreef Fie Carelsen een se- rietje telefoongesprekken: „over 't meest menselijke onderwerp, wat je je maar denken kunt: de liefde." Een goede vyftig keer heeft ze die telefonade" tijdens de oorlog ge- sabethville, JadotvilieOp 12 Juli telefoneert Fie Carelsen voor 't laatst in de Congo. 30 Augustus moet ze weer in Den Haag terug zijn, .ze houdt dus nog tijd over voor een vacantie in Zuid-Afrika: Livingstone, Pretoria. Durban, Kaapstad, waar ze in het kader van het Nederlands-Zuid Afrikaans cultureel accoord misschien ook nog gaat telefoneren. En op de thuisreis gaat ze een oud ideaal verwezenlijken: per schip, als de oude compenjievaarder van oost naar west om de Kaap...!" DUSSELDORF. De halfzwaarge- wlchtkampioen van Duitsland, Conny Rux. zal, als voorbereiding voor het ge vecht dat hij binnenkort met onze land genoot Willy Schagen om de Europese titel moet leveren, op 14 Juni te Kiel uitkomen tn een partij tegen, de Ame rikaanse neger Don Ellis, was. Het „duel" eindigde La een ge lijk spel. Aanvankelijk hadden de Rotter dammers een 10 voorsprong geno men. Die voorsprong was een beetje tegen de verhouding in. Immers, de Oostenrijkers toonden zich in li- chaamsbeheersing en positiespel toch wel sterker dan onze stadge noten. Hun grote gebrek school In de slechte afwerking van de aan vallen, Schieten deden zij bijkans niet. Hadden zij die kunst wel ver staan, dan zou het scoreverloop waarschijnlijk gunstiger voor de gasten zijn verlopen. Het Rotterdam, se verdedigingsblok werd. diverse keren uiteen gescheurd. Ais laatste hinderpaal bleek Wim Landman echetr te groot voor de voorwaart- sen van Sturm Graz. Daartegenover staat, dat de aanvallen van de voor hoede van de Maasstedelingen, met grotere snelheid werden Uitgevoerd en veel meer het element verrassing in zich droeg'm. Soms werd er door de Rotterdammers vlot gecombi neerd. Het doelpunt dat zij scoor den was het gevolg van zo'n goede combinatie. Het was een combina tie die werd uitgevoerd door v. d. Velden, v. d. Hoek en Terlaak. Zy gebruikten daar hun hoofden vocur. Terlaak mocht het doelpunt maken. Zijn kopstoot was fel en zuiver en kon niet door de Oostenrijkse doel man worden bereikt De strafschop, die Rien Ter louw in de tweede helft veroorzaakte door de bal binhen de zestienmater-iijn met de hand te spelen, was eigenlijk geheel in de sfeer van deze ontmoeting en schonk de gasten de gelegenheid om de overigens zeer verdiende gelijkma ker te scoren. Dat deden zij prompt en uit het slotoffensief moesten we zelfs opmaken, dat zij volle winst begeerden. Dat lukte niet omdat ook nu het schieten nog steeds pover was en te ongevaarlijk om Land man te kunnen bedreigen. ZüRICH, De voetballandenwed strijd Zwitserland—Engeland is door Engeland met 30 gewonnen, na dat de rust met een 10 voorsprong was ingegaan. Doelpunten maakten Jacky Se- well en Lofthouse (2x). Rechtshalf Billy Wright was de beste man van het veld. Tulyar(van Aga Khan) mint de Derby EFSOM DOWNS (Surrey) Het paard „Tulyar" van de Aga Khan heeft de 173ste derby gewonnen. Het werd bereden door Charlie Smirke en was by de start met 11/2 favoriet. Tweede werd „Gay Time" en derde „Faubourg". Dit was de vijfde maal dat een paard van de Aga Khan de klassieke ren over 1J^ mijl won. De beloning was een bedrag van 20.5B7. VOETBAL Om het kampioenschap van Neder land; Haarlem—AJax. Willem nHer- mea DVS. Promotie tweede klasse: Stormvogels -Volendam Heracles—PEC. Eerste klasse C: BleijerheideNAC. WEST n. Promotie Derde Klasse: Blauw Zwart—'Wassenaar {VXJC-terr,; beslissingswedstry d Derde Klasse C: OD5VDL. Promotie Vierde Klasse: Transvalia— DRL. NOORDWIJK. De uitslagen van de derde en laatste dag van de natio nale studenten tenniskampioenschappen te Noordwyk luiden: Heren enkelspel: halve finales: Kara- moy (Leiden) slaat B. H. Lahsang (Let- den) 60. 6—3; Vaa Gasselt (Nijmegen) J slaat Struwe {Lelden) 6i 7—5. Finale: Karamoy (Leiden) slaat Van GasseJt (Nijmegen) ft—2 61; om de 2e en 4e plaats; struwe (Lelden) slaat R. H. Lalisang (Leiden) 6—4 6—3. Dames enkelspel: finale: mej. Lr Bay- makers (Leideo) slaat mej A. Lubbers (Amsterdam) 6—2 57 62. Herendubbelspei: Duale Karamoy (Leiden) en Bonte (Leiden) slaan Van Gasselt (Nijmegen) en Van Opren. (Utrecht) 62 6—2. Dames dubbelspel: halve finale: mej. L. Haymakers (Lelden) en met A. Lubbers (Amsterdam) slaan mei. J. Busscmaker (Lelden) en mej. J. van Buttmgha Wicbers (Leiden) 6—0 0—1. Finale; mej. L. Raymakcrs (Lelden) en mej. A. Lubbers (Amsterdam) slaan mej. B. Schuur (Leiden) en mej M. C. Huese (Leiden) 6—3 64. Gemengd dubbelspel: halve finales: mej, A. Lubbers (Amsterdam) en Van Gasselt Nijmegen) slaan mej. M. C. Huese (Leiden) en Bonte (Leiden) 8—6 b—3; mej L, Fikenscher (Leiden) en Karamoy (Leiden) slaan mej. L, Elhorst (Leiden) en Struwe (Leiden) 6—0 6—2. Finale: mej. L, Fikenscher (Leiden) en Karamoy (Leiden) slaan mej. A. Lubbers (Amsterdam) en Van Gasselt (Nijmegen) 6—2 8E Mej. Mees golfkampioene DIEPENVEEN Bij de golfwed- stnjden op de banen van de Sallandso golfclub _,J)e Hoek" te Diepenveen mej, E. Mees van de"Haa"gse golfclub -"maal golfkampioene 1952 geworden, resultaten van J" nationaal i De resultaten van de tweede dag wa ren: Mej. E. Mees (Haagse Golfclub) wint van mevr. Y, Dudok van Keel— Kapferer (Hiïversumse Golfclub) met 2 en 1; mei. M. van Giffen (Haagse Golfclub) wint van mej. A. E Schtff (Haagse Golfclub) met 1 up on de 19e hole. Mej. E. Mees (Haagse Golfclub) wint van mej. M. van Giffen (Haagse Golf club) met 2 up. Belgische Tourploeg BRUSSEL. De keuze-com- missie van de Koninklijke Belgi sche Wieier Bond heeft de cou reurs aangewezen, die in de Ron de van Frankrijk voor België zul len starten. Het zijn: De Cock, De Feyter, De Hertoog, De RycJce, Impanis, Neyt, Ockers, Hosseet, Van En de, Van Kerckhove, Van Steenbergen en Vanderstockt. Als eerste reserve werd aange wezen Blomme, als tweede Sorge- loos en als derde Close. Ongetwijfeld gaat de Christelijke Motet- en Oratorium vereniging on- der Laurens van "Wingerden een be- langrijke plaats in ons muziekleven innemen. En niet alleen door de uitmuntende vocale prestaties die op elk concert geleverd worden maar zeker ook door de wijze waar- *k Ben eigenlijk een slecht kran tenman. Lange tijd liep ik met het bericht-in mijn zak, dat de trainer Richard Dombi Feijenoord zou gaan verlaten. Ik heb grote bewondering voor deze man en zou hem niet graag onnodig tegen me in het har nas jagen. Ik weet bij voorbeeld dal hij, en daarin is hij niet de enige, het land heeft aan vroegtijdige pu blicaties. Het weggaan was tot gis terenmiddag halfdrie nog niet ze ker. Het contract, dat tussen hem en Feijenoord werd gesloten bood vele mogelijkheden. Sommige lieden uit de Feijenoord kring geloofden en hoepten wellicht, dat Dombi te rug zou komen op zyn genomen be sluit en het contract weer met een jaar zou verlengen. Dat gaat niet meer, want gistermiddag tekende hij het contract waarin werd ge zegd, dat hij het komende seizoen de training van Emma op zich zal nemen. Zijn besluit is dus nu defi nitief en daarom geef ik het aan de publicatie prijs. Goed tverk IK ben gisteren niet op het Lange Pad geweest, toch durf ik te beweren dat de knaap met het wat afgezakte shirt de middenvoor van het Excelsior elftal, dat mee doet aan de serie-wedstrijden welke door 'Jeugdrecreatie werden uitge schreven. Wat een verbeten smoel- bracht op kunstavondjes-in beslo- op ze haar programma's samenstelt. terug kwam' zien, £?Sie "was in banden van de rf' l G dtan Drlel- De voorzitter, W' 4- v< d. Jagt. heette alle S! vfe"*-111 net bÜzonder ds G, van .Veldhuizen, hartelijk welkom. FIE CARELSEN: ,Jk ben een geboren avonturierster..." ten kring. Daarna schreef ze - nieuwe reeks telefoonschetsjes over de zorgen van de huisvrouw in ver schillende laren, voor, tijdens en na de oorlog: „Een soort hulde dus aan de huisvrouw. Maar bet laatste telefoongesprek van' die' serie, dat ik in 1947 liet spelen, heb ik maar weer van m'n repertoire geschrapt: T was wel wat te cynischEen Idee voor weer een nieuwe „telefo nade" heeft Fie Carelsen ook al: ,Maar ik ben helemaal geen schrijf ster en de drang, het heilige moe ten, om het nu eens uit te wer ken en op papier te zetten, man keert me. Voorlopig hou ik het dus maar bij die twee series." Fic Carelsen's telefoneren is be faamd geworden. Ze deed hst in Londen en op Aruba („In' 1946 ben ik daarheen gereisd. Met een tankschip. Gemonsterd als stewar dess"); in New York, twee jaar geleden en, vorig jaar, in allerlei plaatsen van Mexico en Texas; voor de radio en de televisie bier en dit voorjaar nog in Parüs. Steeds in het Nederlands tot dusver, maur zc heeft vage plannen om ook 'ns aan een Engelse en een Franse versie te beginnen. En surf.ks gaat ze dan naar de Belgische Congo op een toumée van vele duizenden kilo meters, mogelijk gemaakt door de' Unilever, het Nieuw Afrikaans Handelsgenootschap en de Société Afiicaïne d'Entreprlses. Om de Kaap Ze heeft een druk toneelseizoen achter de rug en nog iedere avond tot de dag voor haar vertrek treedt ze met de Haagsche Comedie op in „De vrolfjke vrouwtjes van "Wind sor" of in ,,'t Is maar betrekkelijk". „Maar ik ben nu al bezig m'n kof fers te pakken, 't Voorbereiden van zo'n reis is al 'n genoegen." Leo- poldville. Matadi, Tysvllle, Coquil- hatville, Stanleyville, Costertnans- ville, Usumbura, Luluabourg, Eli- terend publiek Gisteravond was deze bepaald be langwekkend. Om te beginnen dan het motet „Jesu, meine Fraude," van Bach. Doordat ditmaal het Philhar- monisch Orkest medewerking ver leende, kon dit werk met orkest worden uitgevoerd. Historisch vol komen verantwoord, want Bach wendde ook zelf het orkest aan in zijn motetten maar maakte niet al leen gebruik van de strijkersgroep, doch voegde hieraan ook enige hout blazers toe en een trompet voor de cantus firmus der koralen. Van Wingerden had wel beter ge daan zich hieraan strikt te houden en zich ntet alleen te bepalen tot he strijkorkest. Want nu kreeg de koorklahk met de nodige kleur en voelde men het wegblijven van het orgel min of meer als een gemis. Immers dit instrument in het bij zonder had de harmonie het ge wenste reliëf kunnen geven. De Zwitserse componist Henri Gagnebin droeg aan deze vereniging en haar dirigent zijn Psauxne 139 voor koor en orkest op. Deze com positie, die in eerste uitvoering ging, bleek zeer geïnspireerd ge schreven te zijn. De melodïek van dit werk bezit een voornaam en eenvoudig karakter en de persoon lijke harmoniek, die o.a. door haar gealtereerde accordiek bij voortdu ring boeit, geeft deze muziek een grote bewogenheid. Nadat Biet van der Kerkboff (die zich ook in werken van Bach en Franck weer als oen voortreffelijk organist deed kennen) een tweetal psalmen van dezelfde componist fiaai had gespeeld, is Gagnebin's nieuwe werk nogmaals uitgevoerd. Een goede gedachtè, die bij eerste uitvoeringen navolging verdiend. In deze psalm en in de tot slot gezongen Psaume 150 van Cesar Franck heeft het koor in alle op zichten uitgeblonken. De Koninginnekerk was uitste kend bezet met een aandachtig luis- Richard Dombi ...„naar Emma.... tje, hè.-Ik kan me zo echt voorstel len hoe deze situatie ontstond De sportredacteur zou schrijven: "Het lukte P. (dat is dan de xmdvoor) om met een behendige beweging om zijn as stopper S. .dat is natuur lijk de knaap rechts .van hem) weg te spelen en zich snel in de rich ting van doelman S. (de jongen met die alleraardigste pet) te bewegen. Tja, hoe liep het nu af. Dat meld ik niet, omdat het niet zo belang rijk is. Waarom ik dan dit plaatje van onze fotograaf meenam? Wel. omdat Jeugdrecreatie goed werk deed met deze wedstrjjd-serie en dat mag in de krant. WILLEMSTAD. Sedert Vr«- dag woedt er brandt aan boord van het K.N.S,M.-vraehtschip Hes tia, dat uit de haven van Oranje stad op Aruba in Willemstad is teruggekeerd met een lading, die o.m. bestaat uit koffie en rink en. ijzererts. De oorzaak van deze brand is vermoedelijk broeiing van het erts. Hoewel de brand zeer hardnekkig is, bestaat er geen gevaar voor het schip. H. v. BORN. Door de spoordijk nabij Diergaar de Blij-Dorp zijn zware draglines druk bezig een diepe geul te gra ven. Hiermede zal een verbinding tot stand worden gebracht tussen Van Aerssenlaan. en Beukelsdljk. Deze wegdoortrekking is ongetwij feld zeer ten gerieve van de Diergaarde-bezoekers uit het Wes telijk stadsdeel. Sturgess wint dramatische partij van Savitt PARIJS. In de kwarieïndstrijd van het herenenkelspel werd de wimbledonkampioen, ae Amerikaan Dick Savitt in een partij, welke 2uur duurde en een dramatisch slot had doordat Savitt gekweld werd door hevige kramp, in vijf Sets door Eric Sturgess, de Zuid- Afrikaanse kampioen, geslagen. De belangrijkste uitslagen luiden: Heren enkelspel kwarteindstrijd: Eric Sturgess (Zuid-Afrika) sloea Dick Savitt (V.S.) 62 65 4—6 8—6 63. Dames dubbelspel kwarteindstrij den: Shirley Fry en Doris Hart (V. St.) sl. Joseite Amourelti en Charlotte Ga ze au (Fr.) 6—0 6—1: Joy Mottram en Pat Ward (Gr, Br.) sl Myrtill Dubois en Ravmonde Jo~ nes-Weber (Fr.) 6—1 62. Gemengd dubbelspel, achtste fina les: Hazel Redick-Smith en Candy (Zuidafr.) sl Nel Hopman en Hop man (Austr.) 6—2 62, Tengevolge van regenval werden de overige partyen naar Donderdag verschoven. DEN HAAG Zoals bekend, wordt het Bondsfeest van het KN GV dit Pinksterweekend in Den Ha3g gehouden. Er zullen 16.000 turnsters en turners, onder wie 500 buitenlandse, aan deelnemen. Zater dag 31 Mei is voor de adspiranten; des avonds komen ook de ouderen (op een ere-avond) in actie. Zondag 1 Juni zijn. er de gymna- stiekwedstrijdeu met een demonstra tie-uitvoering cp Houtrust ïn de avond volgt de keurlandenwedstrijd Nederland-Saarland. Tweede Pink sterdag worden in de ochtenduren de wedstrijden voortgezet. Des mid dags ïs er een vrolijke optocht door Den Haag met praal- en bloemen wagens. Succes voor Rinkel LONDEN. In het berenenkel- spel van de tenniskampioenschap pen van Surrey op gras banen, die te 'Surbi ton worden gehouden, won. onze landgenoot Ivo Rinkel met 4 62 van de Zuid-Afrikaan Katz en plaatste zich hierdoor in de vierde ronde. FREEK DE JONG LICHTGEWICHT- KAMPIOEN DER AMATEURS AMSTERDAMDe Amsterdammer Freek de Jong heeft door een punten- overwinning op zijn stadgenoot Schre- gardus het 1 ichtgewtchtkainpioenschaP ^an Nederland der amateur-boksers be- haald. Deze partij moest desthds we gens een blessure worden uitgesteld

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5