HET ROTTERDAMSCH PAROOL stoottroepen in actie jn keert Oostdüitse invasie Urker gezinnen naar nieuw vaderland DUCLOS NAAR GEVANGENIS ranse communisten brengen Staleingsoproep heeft nog weinig succes Spanning in de Labourpartij opnieuw gedemonstreerd Verzetscentrum op Koje door Britten verwoest Bedrijfsleven ongerust over premie-betaling Ami a Pauker m ongenade? iff - '-%È Bevaniaans orgaan beschuldigt Attlee van gemis aan leiderschap Weer doden ën gewonden bij nieuwe ongeregeldheden in de hampen Legereenheden van Belgen en Nederlanders? Koude burgeroorlog in Zuid-Korea Eden vraagt West-Berlijners pal te staan WERKLOOSHEIDS- VERZEKERING Vragen van Kamerlid Hooy, adres aan regering van Middenstandsbonden Zachter Journalist blijft in gijzeling Over drie maanden misschien ,12e Jaargang, no. 126 Hed. en Adjn. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 69300 - Abann.prlfs: per week ƒ0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers ƒ0,10.- DE SCHIEDAMMER yrijdag 30 Mei 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier.- Amsterdamseho Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrlve, (Van een bijzondere correspondent) PARIJS. In sommige Paryse voorsteden was het gisteren onrustig, toen de communistische arbeiders van diverse fabrie ken zich verzamelden om te demonstreren tegen de arrestatie van hun partijleider, Duclos. Voor zover wij uit eigen aanschou wing en gesprekken konden nagaan, heelt de communistische actie een oproep tót staking en het houden van demonstraties niet bijzonder veel aantrekkelijks voor de Franse arbeider, behalve dan voor een groep van fanatieke aanhangers door dik en dun, vooral jongeren. Wen dient evenwel te bedenken, dat een grotere groep van arbeiders politiek ongeschoolden en dat zgn er teel wat wanneer zij dan al volstrekt niet warm lopen voor deze tactiek en zich niet graag in het avontuur zou den willen storten, toch een zekere voldoening hebben, doordat aan hun rancunegevoelens voldaan wordt. Zij worden er om zo te zeggen, ook Weer niet koud van. Gisteren kon. men aan de toon banken van café's arbeiders zien staan, .die de gek stonden te ste ken met de politie en het niet zo vervelend vonden, dat zü wegens staking in hun. fabriek een vrije dag hadden. Er moet veel gebeuren willen zij op. een andere dan dc communistische partij stemmen. Zo lang deze situatie zo blijft is een gezond en evenwichtig politiek le ven moeilijk te verwezenlijken. Jacqueg Duclos, waainemélhd par tijsecretaris en fractieleider van de Franse communistische partij is thans in staat van beschuldiging gesteld wegens bedreiging van de binnenlandse veiligheid en samen zwering tegen de staat. Een hon derdtal andere communisten, die deelgenomen hebban, aan de ernstige relletjes van Woensdagavond, wor den op dezelfde .wijze vervolgd. Zoals men weet hebben naar schatting zesduizend man stoottroe pen, ware commando's van de com munistische -partij.- Woensdagavond in verschillende, wijten van Parijs de politie aangevallen, die belast was met het tegengaan van de or deverstoringen, aangekondigd om te protestexen tegen de aankomst van generaal Ridgway. Ook in sommige provinciesteden kwamen de commu nis ban in actie. Men herinnert zich, dat vorig jaar, toen generaal Eiscn- •hower ia functie trad, de door de Franse comihum.' ische,. partij votn>; -bereide massabetogingen op een vol komen mislukking uitgelopen zijn. Vandaar dat ditmaal uit vrees voor een nieuwe, mislukking een andere tactiek gevolgd' werd. Men zag af van het mobiliseren van de massa en stelde alleen zijn. vertrouwen ia militante en betrouwbare partij leden. De nieuwe communistische tac tiek, voortgekomen uit wantrouwen in het gros van de partijaanhang, is sinds lang voorbereid. „Het is niet voldoende", schreef in het Mei nummer van'de „Cahiers du Com munisme" het toen juist van een bezoek aan Rusland teruggekeerde lid van het Franse politbureau Bil- loux, „alleen, maar de vredescam pagne voort te zetten. Thans Is het- nodig dat wjj ons vastbesloten rich ten op daadwerkelijke actie en op organisatie tegen de oorlog en oor logsvoorbereidingen, Wij moeten er ons voortdurend rekenschap van ge ven", zo schreef Billoux verder, „dat men deze actie niet kan im proviseren en men moet de voor bereiding niet overlaten aan min of meer verantwoordelijke comité's, maar aan de partij en de vakcen trale". Het communistische avondblad „Ce Soir" is gisteravond versche nen. nadat 's morgens het part orgaan „l'Humanité" en de eveneer.. communistische „Liberation" in be slag genomen waren. Het blad slaagt er in de termen te vinden om de communistische visie te geven op de gebeurtenissen van Woensdag avond, zander het gevaar te lopen op zijn beurt in beslag te worden genomen. Het blad publiceert een aantal zeer grote en vrij goede fo to's, Zij laten ó.a.zien, blijkbaar met enige trots, hoe een aantal an ti-communistische kranten, na een aanval op een expeditieauto van het dagblad, over de straat heen ge slingerd liggen. Wat men op de foto's niet te zien krijgt zijn de knuppels, voorzien van spijkers of scheermesjes, waarmee de commu nisten de politie te lijf gingen. Ze ven en twintig agenten liggen in het ziekenhuis tegen zeventien de monstranten. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Charles Brune. heeft overigens vanmorgen vroeg in een radiorede verklaard, dat de lege ring, „wat er ook gebeure", de orde zal handhaven. WEVEN. „De Roemeense mi nister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker is met onmiddellijke ingang van al haar functies ont heven". Dit bericht zou door radio- Boekarest zijn omgeroepen. Eerder werd medegedeeld, dat Anna Pauker, die als tweede op de ranglijst van het politieke bu reau stond, niet meer cp de lijst v£n het nieuwe bureau stond. Haar naam komt thans voor op de vijfde plaats van het organi satiebureau, een ondergeschikt uitvoerend orgaan van het poli tieke bureau. Mevrouw Pauker stond in nauw contact met Luca, die enkele da gen geleden uit het hoofdbestuur van de communistische partij is gestoten. (Van onze correspondent) LONDEN Het bljjvend karak ter van de spanning in de Labour- party tussen de orthodoxe leiders en de Bevaniaanse vleugel werd gisteren nog eens duidelijk gede monstreerd toen „Tribune", het weekblad, dat geleld wordt door Jenny Lee (Bevan's vrouw) en Michael Foot, een openlijke aanval deed op Attlee's interpretatie van een resolutie van het hoofdbestuur van de party In het recente Lager huisdebat over de Europese kwes tie en D uitstands herbewapening. Uit dat débat had Attlee de draagwijdte van de resolutie die opkwam voor Grote Vier-bespre- kïngen en voor Westduitse verkie zingen, voordat men tot de herbe wapening van. West-Duitstand zou ervergaan aanzienlijk afgezwakt en haar betekenis een goed eind weggeïnterpreteerd. „Tribune" ver wijt hem dit pn vindt voorts, dat TOKIO. Britse infanteristen met gevelde bajonet en onder dek king van met een gasmasker voor ziene Amerikanen, die traangas verspreidden, zijn Donderdagmor gen het verzetscentrum van het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje binnengedrongen. De gevangenen dansten, zongen en schreeuwden, toen de Engelsen hun centrum begonnen te verwoes ten, dóch moesten telkens terug trekken voor het blanke staal en het traangas. Bij het invallen der duisternis trokken de Britten en Amerikanen zich terug na het hoofdgebouw geheel vernietigd te hebben. Deze operatie heeft echter nog geenszins een einde gemaakt aan de moeilijkheden met de gevange nen. Bij nieuwe ongeregeldheden, die zich vandaag voordeden in het krijgsgevangenenkamp op Koje en een Interneringskamp voor burgers op het vasteland., van Zuid-Korea, zijn v|jf gevangenen gedood en vijftien gewond. Een groep Noardkoreaanse ge vangenen, welke op het eiland Koje onderweg naar het werk was, viel de twee Amerikaanse en twee Zuidkoreaanse begeleiders aan. De schildwachten schoten, waarbij twee gevangenen gedood en twee ge wond werden. Bij een „burgeroorlog" in het in terneringskamp te. Jongtsjon, 100 km ten noorden van Poesan. zijn drie geïnterneerden gedood en 13 gewond. De ongèregéldheden be- Beloning voor moedig gedrag na ongeluk met „Koningin Juliana" FRANKFORT. De 39-jarige Franktortenaar Willibald Hoffmann is onderscheiden met de orde- van verdienste voor zijn reddingswerk bij de ramp .met het Nederlandse vliegtuig. .Koningin Juliana", dat op 22 Maart bij Frankfort veron gelukte. Door het werk van Hoffmann konden twee inzittenden van het toestel, de Nederlandse stewardess en een Duitse vrouwelijke passa gier, worden.'gered. gonnen om middernacht, de tijd waarvan aangenomen wordt, dat de communistische leiders reebt spre ken over gevangenen die uit de communistische gratie zijn. Tijdens de slag. welke een half uur duur de, gingen de gevangenen elkaar met schoenen en slokken te lijf. Een zesde gevangene kwam gis teren op Koje om het leven toen per ongeluk een automatisch ge weer van een schildwacht afging. Een andere krijgsgevangene werd hierbij gewond. BRUSSEL. De Belgische mi nister van Landsverdediging, kolo nel De Greef, deelde gisteren in de Kamer mee, dat hij reeds met Ne derland in contact was getreden, in verband met de oprichting van ge meenschappelijke Belgisch—Neder landse legereenheden. De minister beriep zich voor dit initiatief op artikel 6 van 't verdrag der Europese Defensie Gemeen schap, waarin wordt bepaald, dat legercorpsen samengesteld zullen zijn uit basis-eenheden, die tot ver schillende nationaliteiten, behóren. Het gaat hier dus niet om een sa mensmelting van legers of om een „Beneiux-ieger", maar om de vor ming van de grote tactische eenhe den, die, wat de sterkte betreft, de mogelijkheden der kleine landen af zonderlijk te boven zou gaan. Staatssecretaris Van Rhijn over werkloosheidspremie DEN HAAG. De staatssecre taris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, 2al vanavond over Hilversum I in de rubriek „var-, klaring en toelichting", welke uit zending ditmaal om zeven uur aanvangt, een toelichting geven Op de beslissing van de regering in zake de compensatievoor de pre mie ingevolge de Werkloosheids wet. DE krijgsgevangenenkampen op Koje vormen op het ogenblik een soort communistische staten in hét Zuidkoreaanse gebied. Deze foto werd op eerbiedige afstand genomen tijdens een „manoeuvKc" van de communis tfsefte inwoners van een kamp, waarbij tentpalen als geweren fungeerden. Noordkoreaanse en Russische vlaggen wapperden tijdens deze militaire oefening lustig in het door de Am en- kanen ingerichte kamp! President Rhee liquideert politieke tegenstanders POESAN. Do commissie der Ver. Naties voor de hereniging en de wederopbouw van Korea heeft er in een brief bil president Syng- man Rhee van Zuid-Korea op aan gedrongen, om de door hem inge stelde staat van beleg in Poesan op Ie heffen en elf parlementsleden, die door de Zuidkoreaanse politie zijn gearresteerd, vrö te laten. President Rhee van zijn kant heeft op een persconferentie mee gedeeld, dat hij de staat van beleg in Poesan zal opheffen zodra het hem goeddunkt. De gearresteerden, zo zei hij, waren communistische spionnen. In Amerikaanse kringen acht men de beschuldigingen van Rhee niet gefundeerd, Men wijst er op', dat bet Zuidkoreaanse parlement op 23 Juni een nieuwe president moet kiezen en dat vele parlementsleden bitter gekant zijn tegen Rhee. Men koestert nu de argwaan, dat Rhee bezig is, zijn politieke tegenstan ders voor de verkiezing onschade lijk te maken. Attlee's mening, dat de ratificatie van de overeenkomsten met Duits land en het E.D.G.-verdrag in ieder geval een zaak van lange adem zal zijn maar een povere politiek van aftvachten is. „Dit is geen leider schap" zegt het blad, „dit is alleen maar wachten, totdat nog eens iets op zal dagen. Dit is in feite de verlamming van leiderschap." Nu hebben enige dagen geleden een aantal Bevanianen een motie in het Lagerhuis ingediend, waarin dezelfde twee eisen van de resolu tie van het hoofdbestuur van de partij nog eens herhaald worden. Deze motie heeft in enkele dagen in de vijftig handtekeningen ge kregen. Bevan vroeg gisteren aan de leider van bet Huis om tijd om over de motie te debatteren, maar Crookshatik antwoordde, dat door do oppositieleiders als eerste on derwerp van debat na bet Pink sterreces in oppositietijd een debat over de landbouw was gekozen. Gezien tegen de achtergrond van de aanval in „Tribune'r heeft de motie veel weg van eenopenlijke demonstratie teger. Attlee. Maand gevangenisstraf voor hoofdverdachte van „Dcrhy Club" (Van één enzèr verslaggevers) AMSTERDAM. De hoofdver dachte in de veertien dagen, gele den door de Amsterdamse recht bank behandelde strafzaak tegen de voormalige Haagse, later Am sterdamse Derby Club is veroor deeld tot een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf. Drie anderen, die in deze zaak terecht hebben gestaan, de 45-jarige expe diteur J. G. A. v. d. V., de 44-ja- rige grossier L. A. S. en een ze kere N., kregen ieder een maand voorwaardelijk. De rechtbank ge lastte tevens teruggave van de in beslag genomen gelden en vernie tiging van de in beslag genomen spelattributen. De officier van jus titie had. veertien dagen geleden tegen alle vier verdachteneen maand voorwaardelijk geëist. Meisje doodgereden voor ogen van haar vader (Van onze correspondent) TILBURG In de gemeente Goirie is een vierjarig meisje? doch tertje van de fam. Van der Heij den. voor de ogen van haar vader overreden. Het kindje was vrijwel op slag dood. Het meisje zag aan de overkant van een drukke ver keersweg haar vader staan en liep zonder om te zien direct naar hem toe. Op de weg werd het kindje door een zware oplegger gegrepen. BERLIJN, De zenuwenoor log tegen West-Berlijn is Donderdagavond weer toegespitst doordat 15.000 communisten de Westelijke sectoren der stad van de Russische zone uit binnenvielen en er een korte, maar hevige strijd begonnen, aldus meldt Ass. Press. De Wesl-Berlgnse politie arresteer de driehonderd communisten en verwondde er honderden met de gummi stok. Na een uur vechten In Kreuzberg (Amerikaanse sector) kon de anti- Westelijke demonstratie uiteengeslagen worden. De traangasbrigade werd in gereedheid gehouden, maar behoefde niet In actie te komen. Er is niet geschoten. Rotterdam De herrie werd uitgelokt door een voorhoede van duizend ge spierde communisten, die pamflet ten verspreidden, waarin het West- Duitse pact met de geallieerden veroordeeld werd. Na een reeks korte maar felle ruzjes met de uitstekend afgerichte West-Ber- lijnse politie moesten de commu nisten zich langzaam maar zeker in zijstraten terugtrekken en van daar naar het Oosten afdeinzen. De herrie viel samen met het bezoek van de Britse minister van DEN HAAG. De premie-rege ling voor de werkloosheids-verze kering die voor de werknemers een volledige compensatie garan deert, doch voor de werkgevers slechts een gedeeltelijke is in werkgeverskringen niet met enthou siasme begroet. Twee reacties geven vooral uiting aan de ongerustheid, die is verwekt: vragen van het K VP-Tweede Ka merlid Th. S. J. Hooy en een adres van de commissie van overleg van de middenstandsbonden. De heer Hooy wijst er de regering op, dat er bedrijfstakken zullen zijn. Van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Geleidelijk toene mende bewolking met op vele plaatsen eni ge lichte regen bf motregen, maar later ook verspreide op klaringen, meest ma tige wind uit Zuide lijke richtingen. Zach ter. 31 Mei Zon op 4 26 ra onder 20 u 49 m;. Maan op 11 u 45 m c;i- der 1 uil ra HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl. Station Weer Wind ro/s Gisteren tn 24 U Oslo C Stockholm Regen Z. 2 15 0.1 Helsinki Zw, bew. Z.,2 10 14 Edinburgh Onbew, W.Z.W. 6 14 0 Londen Zw. bew. Z. 1 16 0 KoponhogenZw. bew. W, l 12 1 Amsterdam Licht bew. w. 4 13 2 Genève Onbew. Windstil 25 0 Parus Zw. bew. Windstil n a Bordeaux Onbew. Windstil 22 0 Nice Zw. bew. Windstil 21 0 Berlijn Onbew. W. 5 21 0.1 Frankfurt Onbew. W.Z.W. 3 17 0,6 Mönchen Zw. bew. W.Z.W. 3 18 0,1 Wenen Geh. bew. W.N.W. 2 21 7 welker concurrentie-positie op de wereldmarkt door deze regeling na delig zal worden beïnvloed, met al le gevolgen van dien voor de werk gelegenheid. Hij vraagt de regering verder, of zij rekening heeft gehou den met de bedrijfstakken, die méér dan de gemiddelde premie moeten betalen, waar dus het risico voor werkloosheid gemiddeld groter is dan in andere bedrijfssectoren. Ten slotte blykt uit de vragen 's heren Hooy's mening, dat de mïddenstandsbedrijven voor grote moeilijkheden komen -te staan. Hij vraagt of de regering bereid is zich voorlopig te beperken tot een tijde lijke regeling waarbij de lasten voor het bedrijfsleven volledig wor den gecompenseerd opdat, na de verkiezingen de nieuwe regering een definitieve regeling kan treffen. Ernstige bezorgdheid spreekt ook uit het adres, dat de commissie van overleg van de middenstandsbonden heeft gericht tot de regering. De commissie vertegenwoordi gend de .Christelijke, de Katholieke en de Koninklijke (algemene) bon den wijst de regering ér op, dat haars inziens de middenstands-be drijven de nieuwe lasten niet kun nen dragen. „De structuur van het klein- en middengroot-bedryf brengt mede. dat deze lasten vrijwel on mogelijk kunnen worden doorbere kend", schrijft de commissie. .Zij verzoekt de regering maatregelen te beramen tot volledige compen satie voor de premie. Buitenlandse Zaken Eden, die stadsregering en volk van West- Berlijn verzocht om pal te staan tegen de communistische bedrei gingen. Hij heeft de geallieerde toezegging tot bescherming van Berlijn herhaald. Overigens heeft de Russische sec tor vandaag aangeboden, de tele foonverbindingen met West-Berlijn te herstellen, maar slechts over ze kere lijnen, die onder communisti sche controle staan en dus afgetapt kunnen worden, Westduitse post- autoriteiten hebben het aanbod van de hand gewezen en gezegd, dat zij „een volledig en vrij" verkeer tus sen de twee helften van de stad, zoals dit bestond voor de verbre king van de verbindingen, eisen. Zaterdagmiddag radio debat over „Geleide of vrije economie" HILVERSUM De VARA zendt Zaterdagmiddag ,.31 Mei van half drie tot half vier een radio-debat uit tussen mr .H, F, van. Leeuwen, directeur van de Twentse Bank en voor de VVD candidaat voor de Tweede Kamer, en ir Vos, tweede voorzitter van de P.v.d.A. Het on derwerp is: „Geleide of vrije eco nomie". BurgemeesterBoot, van Hilversum, zal als onpartijdige voorzitter functionneren. aefcoolscbip van de West-Duit se oïootj de wiér- mosfbark Ramir, dat met een lading voof .Duitsland bestemde erts op weg is uari'-Victo ria ("Brazilië) naar Rotterdam* 'is v nnmotgen019 tién, .minuten. voor haVf elf ijlere»;" iè'HS&^vanrHoU lend binnengevaren, gesleept door de - sleepboot [Humoer van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst Velen waren -naar Hoek van.Hol land gekomen om 't fraaie schouw spel van een binnenvarend groot zeilschip, beschenen door de zon. te zien. Zelfs waren verscheidene schoolklassen met hun onderwijzers bij de haven aanwezig De Pamir zal ligplaats nemen in de Waalhaven aan paal 55.; Boven staande plaat van de Pamir werd. ons ter publicatie afgestaan daar de cargadoors, te Rotterdam vanhet schip, de Scheepvaarten Agentuur Maatschappij Neerlandiaj De foto werd onlangs genomen, terwijl hét sckip met volle zeüen op zee voer. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het Gerechts hof hoeft het hoger beroep afge wezen, dat de Zaanse journalist A, H. Hommerson tegen zijn gijzeling had aangetekend. De reéhtbank had, onafhankelijk van dit hoger,beroep, juist enkele dagen geleden de ter mijn van gijzeling van Hommerson v/eer, met ingang van 31 Mei, voor twaalf dagen verlengd. Juist op veiligheidsdag Dodelijk ongeval bij Hoogovens IJMU1DEN. Een arbeider, die hij de cokesoven van de Hoogovens werkte, heeft Donderdagmiddag, door een misstap, een zo ongeluk kige val gemaakt, dat hij aan. da bekomen verwondingen is overle den. Dit gebeurde kort nadat Don derdagmorgen naar Engels voor beeld bij dit bedrijf zogenaamde veiligheidsdagen waren begonnen met de daarbij gebruikelijke wed strijd „goed huishouden". De vei ligheidsdagen werden, na het "nood lottige ongeluk afgelast. (Van een onzer verslaggevers) URK. „We zullen eerst eens een week of zes aankijkenhoe hei gaat mei de Urkers in de fabrie ken in Argentinië. Als hun ver diensten redelijk zijn en de omstan digheden goed, zullen waarschijn lijk al over een maand of drie hun familieleden naar Argentinië gaan"; vertelde ons vanochtend Urk's burgemeester G. Keyzer. De Urkers werken nu allen in fabrieken in het Zuid-Amerikaanse land. Ze hebben hun werkboekjes en er bestaat geen officieel bezwaay tegen het overkomen van hun ge zinnen. „De bedoeling is, dat de manneg de Spaanse taal leren spreken, vóór zij opnieuw gaan varen" zei burge meester Keyzer, „maar ze zija nu Argentijnse ingezetenen, en dat ver eenvoudigt de overkomst van de veertig familieleden. Ik verwacht op het ogenblik elke dag de pro spectus, die ik van een reisbureau, heb gevraagd over de zeereis va» de groep familieleden." De moeilijkheden, die ontstonden toen bleek dat de Urkers in géén geval op Zondag zouden willen vis sen, lijken-nu wel volledig van dó baan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1