Dubbel feest voor de luchthaven Schiphol ACME „Waterman" weg zonder Javaanse bedienden „Geen patiënt, maar 'n gewone misdadiger" citizen B%'Fevers, &is het ware[ .ra .t* K re. Err ssP Europese socialisten zijn hetj oneens over Duitsland RTC voor onbepaalde tijd verdaagd Vrijdag 30 Mei'1952 Beroemde namen voor nieuwe hall en nieuwe vliegtuigen Djongos wensten eerst gratificatie voor einde Mohammedaanse vasten Vier jaar geëist tegen commissionnair, die zijn eigen familie bestal re bal/polo! Australië Iaat 5000 West-Duitsers toe Kampeerders: vergeet niet uw kampkaart tijdig te vragen Grafschenner is op heterdaad betrapt HOE NIEUW IS UW JURK? de reinigende wringer Spaak waarschuwt Assemblée voor Duitse neutraliteit Nederl. Bond van Gepensionneerden telt 56.000 leden Slof recordhouder, hoe dan ook Beslissingsrecht Surinaamse gedelegeerden betwist V erlovingsgeruchten om koning Boudewijn ongegrond PUISTJES Staking dreigt onder zuivel- arbeiders Westen doelde op Rood-China Kuyper sprak voor Kuypers over de Kuypers 3 EEN ECHTE Zuid-Afrikaanse „assetoa" maakte zijn opwach ting by de nieuwe KLM-DC SB, die „Jan van Riebeecfc" werd gedoopt door de echtgenote van de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in ons land, mevrouw Hoogen- hout. AMSTERDAM. „Ik doop jou Jan van Riebeeck, de naam van een van de grootste Nederlandse ontdekkingsreizigers en de stichter van de KaapkolonieNa deze woorden knipte mevr. Hoogenhoul, de echtgenote van de ambassadeur van Zuid-Afrika, het rood-wit-blauwe hnt doordat een laatste beletsel vormde voor de fles met Zuid-Afri kaanse champagne, die vervolgens tegen de versterkte neus van de DC C b tJ'H-TFH" stuk sloeg. KINGSFORD SMITH-hangar op Schiphol Donderdag in gébruik, genomen. Hij is de grootste van Europa. Zvn lengte is 185, diepte 51 en gemiddelde hoogte 15 me ter. Dr Plesman hield, bij de ope ning, een toespraak waarin de beroemde vlieger Kingsford Smith herdacht, die in 1930 met Evert van Dijk de' eerste vlucht in Westelijke richting over de Oceaan maakte Mevr. Hoogenhout gal tevens namen van Nederlandse ontdek kingsreizigers aan de zes toestellen, die nog zullen volgen: Abel Tas man. Petrus Pïancius, Cornells de Houtman. Olivier van Noort, Wil lem Bontekoe en Jan van Linscho- ten. Bij deze plechtigheid waren hon derden genodigden, tegenwoordig die even tevoren de in ge- bruikstclling van de vliegtuigloods „Kingsford Smith" hadden bijge woond. Onder hen bevonden zich de ambassadeur van Groot-Brit- tanniê, sir Nevile Montague Butler, de ambassadeur van Australië, de heer Alfred T. Stirling en de leden van het Werkcomité Herdenking Jan van Riebeeck 1852. Voorts ver tegenwoordigers van rijk, provin cie, gemeente, de bedrijfs- en za kenwereld. De ambassadeur van Zuid-Afrlka, kolonel P. I. Hoogenhout, had, zijn echtgenote inleidende, de hoop uit gesproken. dat deze DC 8 b's, waar van de „Jan Van Riebeeck" de eer ste is, ertoe mogen bijdragen, dat Zuld-Afrika en Nederland dichter tot elkaar komen, Burgemeester d'Ailly had de nieuwe vliegtuigloods, die ruim 3.500.000,— heeft gekost, aan president-direc teur Plesman van de K.L.M. over gedragen. De lengte van het ge bouw bedraagt 185 meter, de breedte 51 meter en de hoogte 15 meter. DEN RAAG. De „Waterman" toebehorende aan de Nederlandse rege ring en In beheer bU de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, is Donderdag middag met emigranten naar Halifax in Canada vertrokken zonder Javaanse bedienden. Dezen, een kleine honderd in getal, hebben het schip verlaten omdat zü ontevreden zijn over het feit, dat hun nog geen gratifi catie is toegekend ter gelegenheid van het einde van de Mohammedaanse vasten. Er kunnen 5 Super-Constellationr in worden ondergebracht. De Australische luchtpionier Kingsford Smith, die in 1928 de eerste vlucht maakte over dc Pa cific met zijn „Southern Cross", een Fokker-product, werd geëerd met een eenvoudige plaquette op de muur van de nieuwe hangar, welke zjjn naam draagt. De Austra lische ambassadeur heeft deze pla quette onthuld en ook de naam geving aan het nieuwe gebouw ver richt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Op de meest weerzinwekkende manier heeft deze man zijn familie voor ruim 100.000 bestolen." zo begon de officier van Justitie bö de Amsterdamse rechtbank Donderdag zijn requisitoir tegen de 37-jarige commissionnair E. A. C. BI. van B. uit Bussmn. „Het zal de familie heugen, dat zij zo'n schoonzoon gehad heeft. Volgens de deskon digen is hij psychopaat, uitermate onbetrouwbaar maar ten volle toe rekeningsvatbaar, HU is geen patiënt, maar een geraffineerde misdadiger." De officier eiste ten slotte vier jaar gevangenisstraf met aftrek ter zake van oplichting ca verduistering. De tenlastelegging bevatte vijf punten: oplichting van een Ttlburg- se koopman, diefstallen van siera den van zijn vroegere tante, schoon moeder en schoonvader en diefstal van een auto van zijn ex-schoon- vader, allemaal feiten in de jaren 1944—1951 gepleegd. „U heeft in Januari bij de politie en bij de rechter-commissaris be kend," begon dc president, mr Win kel. het verhoor. „Daar weet ik niets van. dat ge beurde onder pressie," zei Van B. „Dus u ontkent alles?" vroeg de president* Van B. antwoordde bevestigend. Een koopman uit Tilburg werd door Van B. opgelicht voor 18 000 door hem voor te spiegelen, dat Van B bulten de rijksverkeersinspectie om (het was 1946> een auto voor hem zou kunnen krijgen, via een re latie. Toen kwam een tante van Van B.'s gewezen vrouw voor het getui- genhekje. de 66-jarige mevr. A. v. d. Meulen uit Hilversum. Zij raak te in 1944 een aantal ringen, arm banden en colliers kwijt De diefstal werd met Kerstmis ontdekt. De dief bleek haar neef te zijn. Vervolgens kwam de ex-schoon vader van Van B getuigen, de 73- jarige ir K. Enthoven uit Hilver sum. „Hij is zes jaar hij mij in huis geweest, werkte niet en betaalde geen cent," zei de getuige. Van B. heeft van zijn schoonvader juwelen ontvreemd en een auto van 25.000. Bij hem thuis vond de politie vijf koffers met inhoud, eigendom van ir Enthoven. „Ik heb alles van mijn schoonvader gekregen als afbeta- Advertentie Ï.Md Advertentie (1. M.) DE BALLPOINT die even gosu is er uit ziet! Houders naar keuzo rood, blauw, grijs, zwari of gevlamd Vullingen mal rode groene, blauwe of zwarte inkt Koop er een Uw vulpen- leverancier! Prijs compleet 2.90 Losse vulling 1.1° mei wereld-somce. CANBERRA, Australië zal de volgende week een overeenkomst met West-Dnitsland paraferen om dit jaar 5.009 Duitse arbeiders als Immigranten toe te laten. ïn de toekomst zal het contin gent 7500 per jaar bedragen, ver geleken met 10.000 voor Neder land en Italië elk, De - Duitse immigranten zullen hoofdzakelijk geschoolde metaal bewerkers en boeren zijn. Over deze gratificatie vernam het A.N.P. van de Kon. Rotterdamse Lloyd, zijn in Indonesië al geruime tijd besprekingen aan de gang. Men tracht te komen tot een gezamenlij ke regeling over het gehele Neder landse bedrijfsleven daar. De Mohammedaanse vasten eindi gen op 24 Juni. De „Waterman", die via New York terug komt, zal ver moedelijk niet vóór die. datum in ons land terug zijn. Dit is voor het Javaanse personeel mede aanleiding geweest om, reeds vóór bet ver trek, een gratificatie te eisen. De Lloyd heeft gemeend deze eis niet te kunnen inwilligen. Vertegenwoordigers van het In donesische Hoge Commissariaat in Den Haag hebben Donderdagmid dag in Rotterdam besprekin gen gevoerd met de Javaanse be dienden. Aan boord van dc „Waterman" is een beroep gedaan op de jon gere passagiers om zich beschikbaar te stellen voor corveediensten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat door deze moeilijkheden ook het passagiersschip- „Willem Ituys" Za terdag zonder Javaanse bedienden naar Indonesië zal moeten vertrek ken, Aan boord van de „Water man" bevinden zich ruim 809 emi granten. Nog steeds wordt onderhandeld over de gratificaties en het zal van deze besprekingen afhangen of de „Willem Ruys" Zaterdag met Ja vaanse bedienden zal vertrekken. Mocht men niet tol overeenstem ming komen, dan zal dit geen wij ziging in het vaarplan brengen: want er hebben zich al ruim 50 be dienden en studenten aangemeld, die eventueel de taak van de Javanen zullen overnemen. DEN HAAG. ANWB wijst er met klem op, dat vacantiegangers die gaan kamperen daaronder valt ook het verblijf in kamphuizen, bungalows, kamphutten etc. in vrijwel alle gemeenten in het bezit moeten zijn van een kampkaart. Met de afgifte van kampkaarten is de Nederlandse Kampeerkaarten Centrale, Parkstraat 18—26. Den Haag, belast. Omdat met de afgifte als regel veertien dagen is gemoeid, moeten vacantiegangers de kamp kaart zo vroeg mogelijk aanvragen. in de nieuwe „all-metal"-verpakking ;irï§ëblikt" ling van zijn schuld h f 250.000," zei Van B, Het bleek, dat Van B zijn schoon familie allerlei verklaringen liet te kenen. Over de valse schuldbeken tenis legde hij dan een ander papier zodat zijn schoonvader het onderste stuk met kon zien Zo maakte Van B, twee schuldbekentenissen: een van 250.000 van zijn schoonvader en een van van 200.000 van zijn schoonmoeder. Van B. luisterde met gebogen hoofd en steeds zenuwachtig met het gelaat trekkend naar de behan deling van zijn zaak. Uitspraak 22 Juni. ALKMAAR De 22-jarige Am sterdammer B, is op heterdaad be trapt, toen hij zes zinketj platen vervoerde, die hij van graven op het R.K.-kerkhof te Oudorp had ge stolen. Bij het onderzoek is geble ken, dat hij m vele plaatsen gra ven heeft geschonden. De man is ingesloten. (Advertentie l.M.) a hi} werkelijk gloednieuw of 'iet hij er alken maar als nieuw uit In beide gevallen is de vraag: hoe houdt U hem zo? Hoe kunt U ervoor zorgen, dat al Uw leuke dingen langer mee- gaan-én erkeurig blijven uitzien? Het antwoord op die vraag is: ACME, de reinigende wringer. Het geheim schuilt inde kundig ge- vormde combinatie van druknerdeliitg gedreven. En door ACME'* nieuwe ndrukmetingl ACMEdrukverdding tverkt over de hele ler.gte van de verende rubber rollen en zo wringt U dunne delen van het wasgoed even goed al* dikke; daarbij -worden, mét het overtollige water, ock achter gebleven vuildeeltjes uit het goed Tt txflrijim K süt t»"l< hmitioMri tn liztncarentn ktashtotdtltji* artsiêlo. 3-punts drukmeter wordt de wringer niet meer op goed geluk ingesteld. Alles—van een slabbetje tot een de ken—krijgt nauwkeurig de juiste druk, passend bij gewicht en weefsel. Zelfs de teerste weefsels zijn veilig. De hele was—zijde, katoen, linnen, ■wol komt er fleuriger, schoner uit en gaat een langer leven tegemoet. wordt gebruikt in millioênai huizen, overal ter wereld. MME WHNGEin LIMITED, DAVID STREET. GLASGOW, S B. SCOTLAND STRAATSBURG. Behalve haar eigen verdeeldheid er wordt overi gens Uverig gewerkt aan een compromis heeft de Assemblée van de Raad van Europa Donderdag ook de verdeeldheid der Europese socialisten ten opzichte van de Europese Defensie Gemeenschap gedemonstreerd. De Duitse socialisten zetten op het podium van de Raad van Europa hun oppositie tegen Adenauer voort en vonden in hun veroordeling van de her bewapening van West-DuiIsland de Belgische socialist prof. Rolin en de Labounnan Healey aan hun zijde. Het hoofdthema van hun aller betogen was de eenheid van Duitsland en In verband daarmede de geneigdheid om aan de Russische voorstellen een zekere oprechtheid toe te schrijven. Doch deze naïeve voorstelling wekte de verontwaardiging van de BREDA. De algemene Neder landse Kond van Gepensionneerden houdt hier zijn twee-daags congres. De voorzitter, de heer G-. Wolters uit Den Haag, maakte in zijn ope ningsrede gewag van de grote acti viteit, welke in 1951 op allerlei ter rein aan de dag werd gelegd. Men had veel bereikt, doch. was nog niet voldaan. Het ledental steeg van 11.000 in 1843 tot 56.000 in 1952. Be sloten werd tot contributie-verho ging van 1.50 tot 2.—. Stichting van een. steunfonds werd niet nood zakelijk geacht. Advertentie (LM.) Belgische socialist Spaak, die de gedachtengang der West-Duitse sociaal-democraten „monsterlijk on logisch'' noemde. Laten wij niet vergeten, zei hij. dat het enige doel van de Russische voorstellen is, de vorming van een Europese gemeen schap onmogelijk te maken. „Wij kunnen niet aanvaarden, dat een Duitse neutraliteit tot voorwaarde voor een hereniging wordt ge maakt. De Russen zouden in Ber lijn hetzelfde doen als in Praag en Warschau!" De enige redding was volgens Spaak de snelle vor ming van een eensgezind Europa, sterk genceg om Duitsland in zich op te nemen. Voordat Spaak sprak had ook de Franse oud-premier Reynaud een krachtig verzet aangetekend tegen de houding der West-Duitse socia listen. Hij hu bezwaren tegen de E.D.G., maar het verdrag moest volgens hem aanvaard worden en met de instelling van een politiek gezagsorgaan in Europa mocht niet langer worden gewacht. Ook de Franse socialist Mollet heeft zich verzet tegen de visie van zijn Duitse partijgenoten. De Europese integratie moest volgens hem voorrang hebben op de Duit se eenheid. Hoewel alleen in het kader van het Europese leger vol gens Mollet Duitse bewapening Zink weer in vrije handel WASHINGTON. De internatio nale materialen conferentie heeft Donderdag het toewijzingssteisei voor zink opgeheven in verband met de aanzienlijk betere aanvoer Na acht maanden contingentering wordt de vrije handel in dit me taal dus hervat Trek-Trekzegt: „Opa Klijzing kan ons nog veel meer vertellen LEEUWARDEN De Leeuwar der pijprokers van „Trek-Trek" zijn maar matig tevreden met hot commentaar van Opa Klijzing jp het door een van hun leden, de heer J. Slof gevestigde record van 107 minuten en 33 seconden. Opa Klijzing zegt, dat het record niet erkend kan worden, omdat „Trek-Trek" niet is aangesloten by de Wereldassociatie van Pjjp- r okersclubs. „Opa moet ons eerst maar eens vertellen, wanneer die Associatie is gesticht en door wie; waar het secretariaat is, of er statuten zijn. hoeveel clubs hierbij zijn aange sloten en waar ze zijn gevestigd, hoeveel de contributie bedraagt en of er huishoudelijke en wedstrijd reglementen zijn," zo zeggen de Leeuwarders. Opa Klijzing zegt, dat er met Burley-tabak gerookt moet wor den, maar wfj roken met 3.3 gram Bur ley 131 minuten en we hebben juist herenbaai genomen, omdat die sneller brandt. Trouwens, zo vervolgen de Leeuwarders, wij roken goed be schouwd eigenlijk niet eens legen Opa, want die moet ons record van 1929 neg breken. Dat wij het nog eens overgedaan hebben is dus alleen maar sportiviteit. En. laat Opa Klijzing ons nu maar vertel len, hoe dat zit met die associatie, maar, Slof Is recordhouder, hoe dan ook." DEN HAAG. Gelijk wii op grond van de in de RTC met de West ontstane impasse verwachtten, zijn de besprekingen tot nadere byeen- roeping uitgesteld* Een plenaire vergadering van de drie delegaties besloot daartoe Donderdagmiddag. Er zal een kleine commissie worden. Ingesteld, die het overleg voortzet. Namens de voorzitter der RTC, minister-president Drees, heeft minister Peters aan bet slot van de plenaire zitting woorden van dank gespreken tot de delegatieleden alvorens hy de conferentie voor onbepaalde tijd verdaagde. Het lid van de Surinaamse dele-,de heren Pengel en Mac. May, van gatie J. A Pengel eo het plaats-1 mening zijn, dat zy op dit punt wel vervangend lid J. A. Mac May heb ben Donderdag verklaard, dat huns inziens de leden van de Surinaam se delegatie, die in Nederland wa ren achtergebleven na het vertrek van een deel van die delegatie, de bevoegdheid misten om mede een beslissing te nemen over het al dan □iet voortzetten van de RTC. Aan gezien. aldus de heer Pengel, op de R.T.C. geen overeenstemming werd bereikt ware het wijzer geweest, indien men eerst naar Suriname was teruggekeerd, aldaar aan re gering en Staten verslag had uit gebracht en aan de Surinaamse regering had overgelaten te beslis sen. wal verder zou worden gedaan. Mr dr R. Pos, lid van de Suri naamse delegatie en. vertegenwoor diger van Suriname in Nederland verklaarde, dat de leden van de Su rinaamse delegatie, die nog in Ne derland vertoeven, uitgezonderd dan degelijk bevoegd zijn een beslissing te nemen. (Dit is ook de mening van de reeds teruggekeerde leden der Suri naamse delegatie. Btf hun vertrek ven Schiphol hebben zij een verkla ring in deze geest afgelegd. Red.) Josef ICrips vier maanden bij Ned. Opera (Eigen bericht). AMSTERDAM. Josef Krips, de Ween se dirigent, zal volgend seizoen in totaal vier maanden aan de Nederlandse Opera mee werken. Het repertoire, dat hij zal diri geren, staat nog niet vast. Wel kan worden verwacht, dat hij Mozart's „Nozze di Figaro" zal leiden. mogelijk was, zeide hij, dat de Franse socialisten „nog niet ten vobe vóór de ratificatie van het legerverdrag" zijn. Eerst dienden nog meer garanties tegen Duits uittreden te worden gegeven. Voor de Nederlandse socialisten keerde mr Van der Goes van Na- lers 2ich tegen de opvattingen van Rolin, Healey en de Duitse socia listen. Hij toonde zich een voor stander van het plan Eden, waar door nauwe banden tussen Enge land en de continentale Europese gemeenschap kunnen worden ge- gelegd. GÊOlSTlUKBOj Koning Boudewijn van België is naar Italië vertrokken, waar hij in gezelschap van prinses De Re- thy, prins Albert en prinses Jose phine-Charlotte de Pinksterdagen zal doorbrengen. De reis van de koning, zo wordt in de mededeling van het paleis gezegd, draagt een zuiver particulier barakter. „La Libre Belgique" van heden morgen dementeert de berichten van enkele buitenlandse persbu- reaux, volgens welke koning Bou dewijn voornemens zou zijn zich te verloven met de Italiaanse prinses Margueritte van SavoieAosta. Het blad wijst er op, dat deze be richten inmiddels ook zijn tegen gesproken. door de familie van de prinses te Rome. Advertentie LM.) ontsieren Uw gelaat, juïsl als U er goed wilt uitzien, Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmet- ^tende «n J I werking ASSEN. Er dreigt na 1 Ju li onder zyivelarbclflers oen sta king van één dag, als er op 1 Juli geen overeenstemming is bereikt over de pensioen-regeling. De district-bestuurder van. de Alg. Ned. Landarbeidersbond, de heer F. v. d. Meer, heeft dit Don derdagavond in een vergadering verklaard. „Er heest", zei hij, „al geruime tijd onrust over de pen sioenregeling", die z.i. achter is ge bleven bjj wat voor andere arbei ders is bepaald, Belgische radio brengt uitzendingen over Nederland DEN HAAG Zoals bekend is, hebben van 3 tot 10 Mei j.l. twee Belgische radioreporters op uitno diging van de AKW een bezoek aan Nederland gebracht. Als re sultaat hiervan zal het NIR over Vlaams-Brussel een viertal uit zendingen aan Nederland wijden Deze uitzendingen zijn vandaag, 30 Mei, en 6, 7 en 12 Juni a.s. telkens om 19.30 uur.. Nieuw ontwapeningsphn NEW YORK. De Franse ge delegeerde bii de Ontwapenings commissie. Moch, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het nieawc Westelijke plan voor beperking van de strijdkrachten spreekt over communistisch China als één der vijf grote mogendheden, niet over nationalistisch China. Moch verwachtte echter, dat de commissie het plan zou bespreken zonder dat daarbij vertegenwoor digers van Peking aanwezig zou den zijn. De verklaring van Moch vormt het antwoord "op een vraag, die gisteren door de Russische gede legeerde, Malik, werd gesteld, na dat de Westelijke Grote Drie had den gesuggereerd, dat de V.S„ Bus- land en China hun strijdkrachten vrijwillig tot 1.5 millioen man zou den beperken en Frankrijk en Grool-Britiannië niet meer dan SCO 000 man onder de wapenen zou den houden. (Van onze correspondent). HILVERSUM. Wel zeventig mannelijke en vrouwelijke inge zetenen van Hilversum, allemaal luisterend naar de naam van Kuy per hebben gisteravond in het ge bouw van de Christelijke bestu renbond, op uitnodiging van de Genealogische Vereniging geluis terd naar ds F. Kuyper uit Zeist over „Het geslacht Kuyper". Vijf geslachten van deze Kuy pers, aldus ds Kuyper (met pijp bij het schoolbord) zijn in Hilver sum te vinden. Het 2esde geslacht vindt men in Laren, het zevende in Didam, Vandaar voert de stamboom naar de Achterhoek, naar Varsseveld. Daar vindt men het achtste, negende en tiende voorgeslacht tot 15501560, maar alle verdere documenten zijn bij de grote dorpsbrand in 1523 ver- xvoest. Er is alleen nog een oud kerke- boek. dat aanwijzingen geeft, maar een hypothese, die door vele on derzoekingen voor de hand is ko men te liggen, luidt, dat de Hil- versumse Kuypers afstammen van de bunnebedbouwers uit het West- faatse land dato 2000 voor Chris tus. Het Hilversumse geslacht van de Kuypers heeft overigens niets te maken met dr Abraham Ruy- per.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3