in astronomische ran Statenlozen wachten op naturalisatie Nieuwe-Niedorp heeft een jeugdbrandweer Stemmen Geen uitlevering van Westerling? jICTIHffV Schaduw-archiefregisters onmisbaar bij nasporingen Jordaanse koning naar Zwitserland vertrokken GELEZEN Zaterdag 7 Juni 1952 Uitdijende zon zou aarde opslokken BETROUWBARE BROMFIETS Vakbondsleider in Zuid-Afrika treedt af Wereld zal niet doordraaien Gasstaking in Rome tijdelijk gestaakt Commissie zal minister adviserenmaar voorlopige opschorting wordt afgewezen Sanapfrfn aaa Doodsoorzaak van mijnwerkers; verstikking Nansen-pas Uitspraak gevraagd van de Synode over ds Loos' inzichten jongens van nu spuitgasten van morgen Geen televisie van 2-18 Augustus Snelle verlichting van pijnlijke eeltgezwellen aan de grote teen. PUROL geneest! Ex-kapitein bezit zonder enige twijfel Nederlanderschap Terugkeer naar vaderland voor onbepaalde duur uitgesteld Irene moest op blote voetjes dansen CORK l en gewogenh 3 '(Van een onzer redacteuren) Is de aarde een kind van de zon? Néén zegt Fred Hoyle, en als men deze Engelse as- tronoom vraagt of hij in het kort kan zeggen hoe de aarde dan wel is ontstaanantwoordt hij in twee zinnenJE'r was eens een sterdie ziek om de zon bewoog en op een gegeven ogenblik met enorni geweld uiteenspatte. De explosie was zo hevig, dat het „puin van deze ster werd weggeslingerdver de ruimte inj met uitzondering van een dunne sliert gas, waaruit door condensatie de planeten ont- stonden Lange tijd is de toon in dit opzicht aangege ven door de theorie van Hoyle's landgenoot Jean?, dat de planeten-materie uit de zon werd gescheurd door de aantrekkingskracht van een passerende of botsende ster (de zg. getijden- theorie). Hoyle's veronderstelling gaat dus van een geheel andere hypothese uit en wel op grond van een diepgaand verschil in samenstel ling van zon en planeten. Verder voert Hoyle aan dat het botsen of rakelings pas seren van twee sterren in het heelal een grote zeldzaamheid is, terwijl daarentegen de dubbelster een veel voorkomend, verschijnsel is. (Advertemte l.M.) JOHANNESBURG. - De alge- meen secretaris van de Zuid-Afri kaanse vakvereniging van arbeiders in de kledingindustrie, Sachs, heeft Vrydag verklaard als zodanig af te treden. Daarmee gaf hij gehoor aan het bevel van de Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, die hem dwong als leider van de vakvereniging af te treden. ,,Ik sta van nu af aan wel buiten de vakvereniging, maar niet buiten de strijd," verklaarde Sachg tegen over een grote menigte arbeiders uit de kledingindustrie. Einde der aarde Niet alleen het ontstaan, ook de ondergang van onze aarde-komt ter sprake in Hoyle's lezingen. Dat ein de zal volgens hem plaats hebben over circa tien milliard jaar. En de zon zal de daderes zijn. Zij ontleent namelijk haar energie aan een pro ces waarbij waterstof in helium wordt omgezet. Naarmate dit proces duurt zal -de temperatuur 'van de ren steeds stij gen.. Tegen de tijd dat de zon on geveer een derde van haar huidige voorraad waterstof heeft verbruikt, zal het klimaat op aarde, zelfs aan de polen, te heet zijn voor elke voim van leven die wij kennen. Nog later zulten de oceanen al- Niet oeel mensen zullen pie keren over de vraag of het waar is, dat er in het heelal voortdu rend materie wordt geschapen. Men is gauw geneigd te zeggen: „De wereld-zal er wel om door draaien". Toch voorspelt de En gelse astronoom Fred Hoyle, dat eens, in een (voor ons gelukkig) verre toekomst, de aarde niet» meer zal doordraaien:onze pla neet zal. toorden verzwolgen- door de zon, die zal opziuelZen tot een volume waarin zeker de baan van de aarde zal passen. Nu Hoyle een tournee maakt langs de' universiteiten1 van ons land, lijkt het ohs dienstig, in nevenstaand artikel ruimere be kendheid ".le geven aan enkele uan zyn opuatttngen. leen kokend water bevatten en alle leven zal worden vernietigd. Met toenemende snelheid zal hot zonne- lichaam uitdyen, totdat een vooc een de dichtstbijzijnde planeten worden opgeslokt: eerst Mercurius, daarna Venus, dan de aarde. Mars is vol gens Hoyle waarschijnlijk de laatste planeet die dit lot zal ondergaan, hoewel hij een nog. verdere uitdij ing van de zontot waar zich nu Jupiter bevindt mogelijk acht. Leven elders? Ander punt: is er ook buiten de aarde leven, in het heelal? Hoe wel dit eigenlijk meer een philoso- phische dan 'n sterrenkundige kwes tie is, gaat Hoyle er even. op in en komt tot de conclusie dat er alleen al in ons melkwegstelsel <en er zijn milLioenen melkwegstelsels ia het heelal) tien millioen planeten stelsels moeten bestaan. Hij komt hiertoe op grond van de overweging dat sinds hat ontstaan van de oud ste sterren (vier milliard jaren ge leden) gemiddeld elke paar honderd jaar een ..supernova-explosie" heeft plaats gehad, van de soort die het aanzijn gaf aan ons planetenstelsel. De kans op aanwezigheid var. le ven acht Hoyle r.ó groot dat er, vol gens hem, wel honderdduizend pla neten kunnen bestaan, waarop toe standen zouden kunnen heersen, niet ongelijk aan die op aarde. Bio logen schijnen serieus te willen overwegen, dat elders in het heelal mens-achtige wezens worden aange troffen. Velen voelen zich geërgerd als zii Hoyle's opvattingen over het „geloof der Christenen" (dit zijn zijn woor den) lezen. Het wereldbeeld, dat de Bijbel geeft noemt Hoyle- „louter prulwerk" vergeleken bij de groots heid van het beeld dat do moderne wetenschap heett onthuld. Hij verwerpt ac gedachte aan een schepper: hy acht do aanwezigheid daarvan niet bewezen. Die van de continue schepping zelf wel. Op dit gebied zal het laatste woord over Hoyle's theorieën waaruit wij maar een greep doen nog niet zijn gesproken. SCHERPE OGEN kunnen dit com-. plex sterren bij heldere hemel juist onderscheiden als een nevel achtig lichivlekje. Het is de An- dromeda-neuel, een melkwegstel sel gelijk het onze, met milliarden sterren. Het bemtidt zich. ongeveer 700.000 lichtjaren van. ons af. Vol gens Fred Hoyle vindt in het heelal nog steeds schepping plaats van zulke melkwegstelsels HOME. De staking van de gas fitters, waardoor de inwoners van Home gisteren geen gas hadden, is te middernacht opgeschort. De ar beiders, die tot 15 procent loonsver hoging eisen, hebben er in toege stemd de onderhandelingen over hun eisen te hervatten. De staking had tot Maandag middernacht zullen du ren. DEN HAAG. Om tegemoet te komen aan de bezwaren, van gemeen telijke zijde geuit tegen het coplëren van de archieven der bevolkings registers, is in overleg met de Ver. van Ned. Gemeenten een commissie benoemd onder voorzitterschap van de burgemeester van Hilversum. Deze commissie zal de minister van Binnenlandse Zaken op zeer korte termijn hieromtrent van advies dienen. Tegen het voorlopig opschorten van de maatregel bestaan om technische redenen overwegende bezwaren. Advertentie 1. M.) f Advertentie l. M.) opwekkend - pij overdrijvend (Van onze correspondent) HEERLEN Het onderzoek, dat door deskundigen van de staatsmijnen en van het staatstoe zicht op de mijnen werd ingesteld in de put van het pompstation van Staatsmijn Hendrik te Brunssum, waar Donderdag twee arbeiders het leven verloren, heeft uitgewe zen, dat de doodsoorzaak zo goed als zeker is geweest een tekort aan zuurstof in de put. Het is de eerste maal, dat zich een dergelijk ongeluk heeft voorgedaan. De toestand van de derde arbeider, die bewusteloos naar het zieken huis werd overgebracht, is voor uitgaande. Het levensgevaar is ge weken. Het onderzoek duurt nog voort. - Dit deelt de bovengenoemde be windsman mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Van der Weijden (KVP), die zich tot tolk heeft ge maakt van de gemeentebesturen en de deskundigen, die het maken van een schaduwregister van de archieven volkomen nutteloos ach ten, omdat daarin slechts een deel der bevolking is opgenomen. De minister zegt, dat de maat regelen om de archieven te co- pièren, met de bedoeling decopïeën in het buitenland te doen bewa ren, het resultaat zijn van ernstige afweging van de op dit gebied be staande mogelijkheden. De rege ring heeft zich nooit voorgesteld, ",at na een bezetting reconstructie .an de persoonsregisters mogelijk zou zijn door gebruik te maken van de schaduw-archiefregisters. Deze registers zijn echter onmis baar, aldus de minister om met succes die nasporingen te doen, welke, naar de ervaring heeft ge leerd, in het bijzonder na een oor log moeten worden verricht. Dat de schaduw-archiefregisters daar naast nog van nut kunnen zijn bij het verifiëren en completeren der persoonsregisters is een bijkomstig, zij het niet te verwaarlozen belang. Vervolg.van pag. I Nederland een nieuw bestaan op. De zoon moest in de jaren der bezetting onderduiken, stond na de bevrijding alleen op de wereld en diende van voren af aan te beginnen. Jarenlang wachtte hij op zijn naturalisatie, Keeds voordat die was geschied, be gon hij in de Duitse Republiek een proces om weer in het bezit.van zijn vaderlijk erfdeel te w.orden gesteld. Het was een langdurig en het was een kostbaar proces. Het verslond nï*5 onaanzienlijk deel van het ouderlijk vermogen. Maar hij won. Ergens in Duitsland kon hij een huis rijn eigendom noemen, dat hij zou kunnen verkopen. Eindelijk, na bij na twintig jaren, had by iets terug gekregen van hetgeen hef Duitsland aer Nazis hem ontnomen had. Toen ontdekte hij, dat hij opnieuw dreïg- te verhezen. Zijn naturalisatie had véél later dan 1948 plaats ge vonden. Hij moest „Lastenausgleich- steuer betalen over de waarde van zijn in Duitsland aanwezige vermo gen Bestond dat nauwelijks uit baar geld? Dat was in het minst geen bezwaar. Men zou immers eenvou dig op zijn huis beslag kunnen leg gen en tot executoire verkoop over gaan? De rest van de opbrengst zou hem vanzelfsprekend ter beschik king worden gesteld. Maar rijn huis z°£ hij dan natuurlijk kwijt zijn ,,wir bedauern mein Herr..." Maar de fiscus eiste zijn deel op. Zo dreig- de de republiek van Bonn te nemen, wat hy uit de nachtmerrie van het Derde Rijk had gered. En dat alléén, omdat de terstond na de bevrijding aangevraagde naturalisatie pas na 194B was geschied. Drieduizend van zijn lotgenoten Komen straks in precies dezelfde po. sine te verkeren. Straks! Nu zijn zij nog statenloos. Nu zijn zy de hou- 7.an ,®eh zogenaamde Nattsen- J,e half jaar moeten JfJjSj1 verlengen tegen bedragen die hfti;t^eie^makn de toch Hl exhor- Ei,ï^ bedragen overtreffen, "die de houders van Nederlandse paspoorten Zii hi>leSge\ verschuldigd, Zij hebben, indien zij zaken in het aïïe Tand?n'"ïnseS,a l,fcarliïtn voor fIttl f v?n Eur°pa Visa nodig, alsmede terugkeervisa, waarvoor al- lemaalhanden vol geld moeten wor- aS?nfgj i En dat zijn waar- ondervonden.' zfj No^m&?Ï38?6nduesminT^^olï projroms in Duitsland, naar ont H.n'i Tlf!; Ap-"1 1841 verklaar, de het Hitler-bewmd hem van het 5. sj??'sbureerschap vervallen. In Mei 1948 diende hl) rijn natura- Iisatie-request in. In Juni 1847 pas kon hy zyn non-ennemy-verklaring overleggen. HU ie nog altijd niet genaturaliseerd. Deze man heeft een bijna volwas sen zoon, die een middelbare onder wijsinrichting bezocht en van zijn klasgenoten het beste eindexamen deed. Maar hij kon niet in aanmer king komen voor een studiebeurs, omdat hy statenloos is. Deze man heeft ook een volwassen dochter, die perfect haar talen kent. Zij sollici teerde als secretaresse bij een Insti tuut waar men haar aanvankelijk graag een betrekking wilde geven. Tot men hoorde,dat zi? stafenloos was. Dezelfde man wist, via zijn relaties, Nederland een exportorder van rond dertig mille te bezorgen. Toen hij informeerde of dat feit er misschien toe zou kunnen bijdragen zijn naturalisatie te bespoedigen, vernam hij, dat zulks alleen dan het geval kon zyn wanneer de export order minstens 300 mille bedragen had. Waaruit al weer duidelijk blijkt dat wij Nederlanders kooplieden zijn, die het belangrijke verschil tus sen een onmiddellijk staatsburger schap en een toekomend staatsbur gerschap naar waarde weten te schatten 'Noodzaak? Al deze feiten, die men met vele andere zou kunnen vermeerderen, doen een paar vragen opkomen. Was het werkelijk nodig, dat sommige emigranten jarenlang 3% van hun vermogen aan het Beheers-Instituut oetaalden, alleen, omdat zij niet in het bezit van een non-ennemy-ver- xlaring waren, die men hun, iuist omdat zij veelal politiek vluchteling waren, toch gemakkelijk eerder had kunnen verschaffen? Wat is er-te recht gekomen van de verklaring van de minister, vele jaren geleden gedaan, dat hij de nog lopende na turalisatie-aanvragen en bloc zou laten afdoen? Waarom moest met vele naturalisaties zo lang worden gewacht, dat de betrokkenen, buiten hun schuld, financiële schade leden? Kan de Nederlandse regering alsnog stappen ondernemen om deze schade zoveel mogelijk te verminderen? Wij stellen deze vragen aan de mi nister van Justitie, wij stellen deze vragen aan rar Van Rooyen, de amb tenaar op zijn departement, die spe ciaal met de afwikkeling der natu ralisatie-aanvragen is belast, wij stellen deze vragen aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Wij-hopen er een duidelijk antwoord op te vernemen. Hier willen wij er, tot besluit, op wijzen, dat de manier, waarop wij Nederlanders de belan gen hebben behartigd van diegenen, die over onze grenzen zijn gekomen, omdat w(j vanouds de naam hadden politiek vervolgden te beschermen, ongunstig afsteekt bij de manier waarop andere staten, bijvoorbeeld Engeland en Frankrijk dat hebben gedaan. Wie sprak er ook weer van les Pays Bas, les pays trés bas, les pays aussi bas que vous voulez? i (Van onze correspondent') i HILVERSUM. In de laatst ge houden classicale vergadering van de Ned. Herv. Kerk zijn de gebeur tenissen met. betrekking tot ds J. Loog aan de orde gesteld. Verschei dene afgevaardigden hebben hun vi sie op deze zaak gegeven. Tenslotte heeft de vergadering besloten zich tot de generale synode te wenden met een verzoek een duidelijke uit spraak te doen over de inzichten van ds- Loos, (Van een onzer verslaggevers NIEÜWE-N1EUWDORP mag een stil Noordhollands dorp zijn waar geen tram rijdt en geen liften zoeven, het heeft een jeugdbrand- weercorps en daarmee is het zeer modem, ja zelfs vooruitstrevend. Meneer Gelder .mag dan vertegen woordiger zijn in het dagelijks le ven, in zijn Vrije tijd is hij, behalve brandweercommandant ook paeda goog. Hij dacht zo, dat men de jeugd van zijn dorp „brandweer- min ded" moest maken en daar is hij vorig jaar mee begonnen. Twaalf jongens verzamelde hij om zich heen, in blauwe overall, rubber laarzen en heldhaftige Dorus-Rij- kershoeden Hij leerde ze, dal brandblussen niet moeilijk is, als je maar genoog water hebt. Hij leerde ze. dat snelheid het belangrijkste :s. En hy begon met ze te laten telefo neren. Sommigen hadden dat nog nooit gedaan en lieten, als er ant woord kwam, de hoorn van schrik uit hun handen vallen, maar goed. ze wisten zo'n paar dingen: dat je de brandweer moet bellen en de dokter, dat je best een vuurtje mag stoken, maar niet in de dorpskom en ook niet waar het droog is; dat bij een binnenbrand de deuren dicht moeten en de ramen, cn bij een open gaskraan juist andersom. Dat moeder thuis de kachel r.iet met benzinp moet aanmaken en dat zij, als ze het strijkijzer aan heeft 9toan, allereerst o'e stekker uit het stop contact moet trekken. Enzovoorts. De eerste oefening kwam. Met de nieuwe motorspuit. Er stond zelfs nog geen nummerbord op, zo nieuw was-le. Eerst een oefening met de brand put in de dorpsstraat. Wagen af springen. sluitstuk aanleggen, slang uitrollen, water! cn spuiten maar. HET AANLEGGEN van een pomp van de motorsputt gaat mec ver eende krochten;, era. met verbeten gezichten Tegen het huis voor ouden van da gen aan,terwijl de oude mannetjes in hemdsmouwen achter de glazen, staan te lachen om die "dekselse kwajongens. De heer Gelder is best over ze te spreken; ze zingen het brandweerlied goed, ze onderwerpen zich aan disci pline. Niet dat als er brand uitbreekt in Nieuwe Niedorp het jeugdcorps met zijn vingers aan de motorspuit mag komen. Zo is het nu ook weer niet. Maar het jeugdcorps van nu is de brandweer van morgen. Advertentie fl. M.) HILVERSUM, De Nederlandse Televisie-stichting zal in navolging van het buitenland een zomerpauze houden van 2 tot 18 Augustus. Ge durende die periode zal de appara tuur in de Bussumse studio kunnen worden nagezien en tevens kan men aan het studio-interieur de nood zakelijke verbeteringen aanbrengen. Eindelijk is er een af doend middel gevon den om eeltgezwellen en eeltknobbels te be strijden. Dit product, Dalet Balsem, dringt diep in de huid* door. verlicht de pijn. heft de ontsteking op en ver mindert de opzwelling. Dalet Bal sem is verkrijgbaar by Uw apothe ker of drogist. Verlaagde prijs: 1.85 Neem er een proef mee! Een circulaire met alle bijzonderheden wordt U gaarne toegezonden op aanvraag bij N.V. Agila, afd. .16 IJmuiden. TZ LAK tegenover mijn huls is éen w man bezig een reclamebord dat tot nog toe de kwaliteiten van een nieuw wasmiddel onderstreepte, over te schilderen met een tekst van de A.R. partij. Op dit ogenblik staat er dan ook: en vast beleid, geeft zekerheid. Lijst 3. Véél meer schuim." Nu v en ik, na deze blik uit het venster, toch aan de naderende krachtmeting der politieke partijen denken, mag ik misschien even eert herinnering Ophalen aan de verkie zingen van enige jaren geleden. Honderd bejaarde mannen verlieten toen het tehuis voor ouden van da gen waar zij hun levensavond op een krenterige basis sleten en He pen in bedaagd, tempo achter de directrice aan naar het stemlokaal om hun staatsburgerplicht te ver vullen. Die directrice droeg in haar actetas de stamkaarten van al haar grijze pupillen, mant zelf kregen ze daarover nooit de beschikking om dat het huis immers „voor alles zorgde". In het lokaal mochten alle mannetjes hun kaart echter even vasthouden om er, aan de voorzitter van het bureau, hun identiteit mee te bewijzen. Voor die directrice was het een heel gedoe eer ieder de zijne had, maar eindelek waren ze dan toch alle honderd bediend. Toen zij niet zonder voldoening het resultaat van haar arbeid wilde overzien merkte zij echtertot haar grote ontstelte nis, dat de stoet vlak voor de groe ne tafel in het stembureau een lich te ztcenking naar links had ge maakt. Daar bevond zich namelijk een zijdeur waardoor men het ge bouw kon. verlaten en dat hadden ze alle honderd langzaam doch vast beraden gedaan. Toen de directrice ook naar bui ten rende kon ze nog een paar man netjes vangen, doch het gros had zich reeds uit de voeten gemaakt om een plan uit te voeren waarover ze al meer dan een half. jaar op de slaapzaal met elkander hadden ge fluisterd. Zo snel als hun stramme benen daartoe bij machte waren, begaven ze zich namelijk naar het distributiekantoor, kregen daar op vertoon ven de stamkaarten enige aantrekkelijke bonnen en verkoch ten deze voor de deur aan een neef van ome Henk, die in zaken zat en een aardige koers betaalde... Honderd oude mannetjes kwamen die avond héél laat thuis. Ze waren goed geluimd, went groot is op deze zOrtdipe wereld het aantal etablisse menten met volledige vergunning. Hun waardering voor de parlemen taire democratie was onmiskenbaar, maar gestemd nee, gestemd had den ze niet KRONKEL. Advertentie (LM.) Doorgereden op de fiets? (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Verwacht wordt dat de Nederlandse regering binnenkort offfcieel mededeling zal doen aan de Indonesische gevolmachtigde mr dat zij geen termen heeft kunnen vinden op grond waarvan'kan worden voldaan aan het Indonesische verzoek tot uitlevering van Raymond Westac* ling. De voornaamste overweging is daarÖU, dat op grond van constituting nele bepalingen de uitlevering van een Nederlander aan een vreemd» mogendheid niet mogelijk is, terwyl zorgvuldig onderzoek heeft nitgewj» zen, dat aan Westerling» Nederlanderschap niet kan worden getwijfeld. Een diepgaand ambtelijk onder soek is ingesteld naar de vraag f Westerling deze Nederlandse nationaliteit wel bezit. Gebleken is echter, dat Westerlings ouders en grootouders in de tyd, dat zij in het buitenland vertoefden, steeds binnen de termijnen welke daarvoor zfjn gesteld, aan de Ne derlandse vertegenwoordigingen hebben blijk gegeven, dat zij de Nederlandse nationaliteit wensten te behouden. Op deze gronden zal Den Haag het Indonesisch verzoek om uit levering moeten afwijzen, zo ver namen wij. Formeel zal het advies van de rechter echter nog worden ingewonnen. Het Indonesisch verzoek om uit levering van "Westerling, dat on langs door mr Besar, Indonesisch secretaris-generaal van justitie, aan de Nederlandse regering werd overgebracht, is naar wij thans vernemen, uitsluitend gebaseerd op beschuldiging van delicten voor de overdracht van de sou- vereiniteitgepleegd. Dat wil zeggen, dat deze beschul digingen geheel in het kader liggen van Westerlings optreden op Zuid Celebes. In. negen processen-verbaal zijn de aanklachten tegen Wester ling vastgesteld. Daarin worden 31 EEN MOOI MOMENT is'het-alttfd weer, wanneer het water door ae slangen rolt cn met kracht'de we reld inspuit en olies zo lekker nat tüordt, (Eigen foto's) FAKIJS Koning Talal van Jordanië is Vrijdagavond per trein uit Parijs naar Genève vertrokken voor een vcrblyf van nog niet be paalde duur, alvorens naar sdjn hoofdstad, Amman, terug te keren. De Jordaanse ambassadeur in Londen heeft meegedeeld, dat de koning nog niet heeft besloten, hoe. lang hij in Zwitserland zal blijven. Koning Talal zal zich bij de konin gin. van Jordanië voegen, die in Lausanne verblijft voor herstel na een operatie, „Er bestaat geen con flict tussen de koning en de Jor daanse regering," aldus verklaarde de ambassadeur. Koning Talal wordt vergezeld door zy'n vijf jaar oude zoon en enige secretarissen. Eerder hadden Arabische krin gen in Parys verklaard, dat koning Talal van plan was via Genève en Rome naar Jordanië terug te keren, doch later werd gemeld, dat de reis was uitgesteld. NAARDEN. Met 't oog op een balletuitvoering hedenmiddag in het Plankenierstheater door een dans- klasje, onder leiding van mevr. Snoek, waaraan ook de prinsesjes Irene en Margriet meedoen, is er Vrijdagmiddag hl dat theater ge repeteerd. Maar daarbij bleek, dat prinses Irene haar balletschoentjes had. ver geten. „Het zijn oude, hoor, en ik had aleens een paar nieuwe willen kopen.'1 vertelde Ireentje aan haar vriendinnetjes, „maar dat vond moeder zonde. Maar nu heb ik he lemaal nietsen prinses Irene moest op blote voetjes dansen. Echter niet lang, daarna kwam Koningin Juliana persoonlijk, als een bezorgde moeder, de oude ver geten balletschoentjes aan prinses Irene in Naarden brengen. Indonesiërs met name genoemd door Westerling ter dood gebrachte slachtoffers. In andere processen» verbaal is vastgelegd, dat "Westezjï ling verdacht wordt van moord op een zeer groot aantal niet met nam,e genoemde, doch wel aangeduide be woners van Zuid Celebes. Advertentie I. M OOK in S BOTE LUXE DDZrH VAN 50 STUKS TTILIP DE PttliECNN beschrijft ÜT -1- Vaandrig Auto on Serjacobs (N.V.i Standaard Boekhandel, Amsterdam) d* neergang van een gewezen vaandrig by de keizerlijke legers van de Oostenrijk se Nederlanden die, omdat bij een su perieur die hem beledigde, het „enigo antwoord had gegeven dat onder man nen en soldaten past", daaruit werd Verwijderd, Als zUu* aanvragen om hersteld te werden in zijn vroegere rang op niets uitlopen, vervalt hij van kwaad tot erger. Hij steelt een kostbaar paarlsnoer? van een. barones die hem bemint, komt: in het gevang, leert daar het valsspe-' len en bezondigt zich er met succes aan als hi] weer vrij man is. Als hoofd man van een roversbende dreigt hij te eindigen, maar door een onverwachte ontmoeting met de barones vindt hij de weg terug; hij sluit zich aan by een groep musketiers eo sneuvelt in de slag bij Künersdorf. .Filip de Pillecyn verstaat de kunst een verhaal sober en beheerst te vertellen met een woordkeus die dir«i en toch schoon Is. Zeer treffend zijn de hoefd- stukken. die hij aan het Joodse meisje Lia heeft gewijd, over wier oude vader de ex-vaandrig zoveel onheil bracht. Hier spreekt de dichter die, zoals In dit gehele boek. de noodlotcirkel van Antoon Serjacobs in een waas hult van grijze droefgeestigheid. 8,90),

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3